\Ji aite Kring Den Haag wint van de Zwitserse Olympische ploeg JONGEREN TREEDT AAN! VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA r\E LEIDiSE ZWEMCLUB, die de organisatie in handen had van de U zwem- en polo wedstrijden, welke gisteravond in de zweminrichting „De Zijl" door de Kring Den Haag werden gehouden tegen de Zwitserse Olympische ploeg, heeft het niet bijster getroffen. Het weer was bar slecht en zelfs al regende het niet tijdens debaanwedstrijden, het weer was voor de zwemmers en zwemsters toch allerminst aanlok kelijk, zodat het einde als het ware een welkome opluchting was. gen van de Zwitser Riss aanving viel enigszins tegen. Het was* al te donker om het spel goed te volgen en het feit, dat de Zwitsers zonder witte mutsen zwommen, maakte het spel nog minder te volgen. Toen scheidsrechter Scheevelenbos dc ploegen in het water had gefloten, was de uitworp voor de Zwitsers en spoedig stelde de midvoor de doelman van Woerkom (Z. I. A. N.) met een doorslagbal op de proef, doch zonder succes. Toen de Zwitser se midvoor wegens wegzwemmen bij een vrije worp achter de lijn was gezonden, volgde toch een Zwitserse aanval maar v. Woerkom stopte de bal, gaf door aan Versluis en deze aan F. Smoi, de Z. I. A. N-speler uit de Olympische ploeg, die L. Z. C. de leiding gaf (10). Het spel werd ontsierd door ta) van vrije worpen en uit een daarvan telden we een Zwitsers tegenpunt, doch de bal kwam Van de binnenkant van de paal in het poloveld terug. Kort voor de rust slaagde de midvoor van de gasten er echter in uit een vrije worp gelijk te maken (11). We gens de duisternis werd de wedstrijd daarna beëindig<k Het L. Z. .C-zevental kwam ver sterkt als volgt uit: doel van Woer kom, Z.I.A.N.; achter: v. d. Voet Z.I.A.N., J. Elzinga en H. Versluijs; voor: F. Smol, Z.I.A.N., P. Lut F. Tegelaar. De resultaten der baannummers waren: 400 m. torstcrawl heren: 1. H. WittermansT Z.I.A.N. 5.) ,0; 2. D. Buyze H.Z. en P.C. 5.32,7; 3. R. Bollen, Z.I.A.N. 5.32,8; 4. Schnei der. Zwitserland 5.36,0. 200 m. schoolslag dames: 1. L. Mens, L.Z.C. 3.11,6.. 2. E. Kobi, Zwitserland 3.11,8; 3. E. VeerCha- rité, Z.I.A.N. 3,20,1; 4. H. Caspers, L.Z.C. 3.21,0. 100 m. rugcrawl heren: 1. K. Geer- ling, Z.I.A.N. 1.18;%. Blumer, Zwit serland 1.19.. 100 m. borstcrawl dames: 1, T. Overvoorde, D.Z.Y.; 2. H. Erismann Zwitserland, 3. R. v. d. Gaag, Z. I. A. N., allen in 1.20.3. 100 m. borstcrawl heren :.l. L. A. v. d. Berg, H.Z. en P.C. 1.4,3; 2. H. Wittermans, Z.I.A.N. 1.6,8; 3. J. Ka merbeek, S.N.A. 1.7,2; 4. C. Stomps, L.Z.C. 1.11,2; 5. Schneider, Zwitser land 1.13,0; 6. IR. Bollen, Z.I.A.N. 1.14,9. 200 m. schoolslag heren: 1. Wid- mer, Zwitserland 2.57,8; 2 en 3 Kunz en Wildhaber beiden Zwitserland 2.59,8 en 4, Broomans Z.I.O.S. 3.5.5. 100 m. rugcrawl dames: 1. Gou- tersweiler Zwitserland 1.28,8; 2. T. van Overvoorde, D.Z.V. 1.30,4; en 3. G. Kropff, Z.I.A.N. 1.34,5. 5 x 50 M. estafette heren: 1. H.Z. en P.C. 2.28,0; 2. Z. I. A. N. 2.32,0; 3. Zwitserland 2.39,8. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1. Zwitserland 4,27 6; 2 Gecomb. ploeg (J. de Jong, L. Mens en T. v. Over voorde) 4.34,6; 3. Z. I. A. N. (G. Kropff, A. VeerCharité en R. v. d. Gaag) 4.35,5. Slechts enkele nummers voor de Zwitsers De wedstrijden werden geopend door de heer B. Moolenaar, secre taris van de Kon. Ned. Zwembond, die in het Nederlands en Duits een welkomstwoord sprak, waarna de heer R. Wijss, oud-lid van Het Y, namens de Zwitsers een woord van dank sprak voor de ontvangst. Hierna v/erden de volksliederen ten gehore gebracht en de wedstrij den namen een aanvang. Begonnen werd met de 400 meter borstcrawl heren, waarvoor vier deelnemers aan de start verschenen: H. Wittermans en R. Bollen van Z. I. A. N., D. Buyze van H.Z. en P.C. en Schneider van Zwitserland. Tot 350 m. ging de strijd vrijwel gelijk op, doch op de laatste 50 meter volgde een aardige strijd, waarbij de drie Hagenaars de meerderen bleken van de Zwitser, want met pl.m. 4 sec. bleef deze de mindere. De 200 m. schoolslag dames gaf een interessante strijd te zien tussen Lies Mens (L.ZC..) en de Zwitserse E. Kobi. Met 0,2 sec. verschil won de L.Z.C.-zwemster, hetgeen een bui tengewóón goed resultaat mag wor den genoemd want zij bleef 9 sec. boveg de tijd van de Z. I. A. N.- zwemster E. VeerCharité en van Henny Caspers (L. Z. C.). De 100 m. rugcrawl werd een mooie overwinning voor K. Geerling (Z. I. A. N.) op Blumer (Zwitserland), ter wijl in de ICO m. borstcrawl dames alle drie deelneemsters eenzelfde tijd noteerden, maar de D. Z. V.-zwem- ster T. Overvoorde werd eerste, de Zwitserse H. Erisman tweede en mej. R. v. d. Gaag (Z. I. A. N.) derde. De deelname aan de 100 m. borst crawl was heel goed en de H.Z. en P.C.'er L. A. v. d. Berg toonde zich uitgesproken de sterkste. Reeds op de 50 m. was hij eerste en hij eindig de met 2.5 sec. voorsprong op num mer 2, H. Wittermans van Z.I.A.N. Aan het nummer 200 m. schoolslag heren namen drie Zwitsers deel met Broomans van Zios. De Hagenaar bleek de zwakste, want de Zwitsers bleven allen onder de 3 min., ter wijl Broomans 3.5.5 noteerde. Mej. Gouters weiier, Zwitserland won het nummer 100 m. rugcrawl dames vóór mej. Overvoorde, D.Z.V. en mej. Kropff Z.I.A.N. De 5 x 50 M. borstcrawl estafette heren was voor H.Z. en P.C. met Z.I.A.N., waarin C. Stomps mee- zwom, als tweede en Zwitserland als derde, terwijl de Zwitserse dames zegevierden in de 3 x 100 m. wissel slag. De waterpolo wedstrijd, welke na een korte demonstratie schoonsprin- olympische spelen 'iiet bokstournooi. OOK schubart uitgeschakeld De Groninger Schubart (midden gewicht), de laatst overgebleven Ne derlander in het tournooi, trad voor een plaats in de halve finale tegen de Brit Wright aan, die Woensdag in een partij van de tweede ronde op verrassende wijze van de Argentijn Garcia had gewonnen. Garcia ont popte zich bij die gelegenheid als een geweldig harde puncher, doch met een gering weerstandsvermogen. Hij kreeg de Brit tweemaal neer en leek een zekere winnaar want Wright stond daarna te waggelen op zijn benen toen een niet zo heel harde min of meer gelukkige punch van de Brit een beslissende omme keer teweeg bracht. Die ene klap putte Garcia volkomen uit, hij kon zich niet meer verdedigen tegen Wright, die zich herstelde en alles op alles zette en verloor ten slotte voor de tijdslimiet van een tegen stander, die kort tevoren aan zijn genade was overgeleverd. In de kor te tijd, dat het gevecht duurde, maakte Wright de indruk van een goed bokser en vooral van een moe dige knaap, die partij bleef geven tot de uiterste grens van zijn krachten. De Engelsman zette onmiddellijk na het luiden van de gong een aan val in, die vrijwel de gehele wed strijd zou duren. Schubart ging. in de verdediging, blokte of ontdook allg stoten en scoorde tal van malen met counters van links en rechts zo wel tegen de kaak als tegen het lichaam. Op afstand was de Neder lander zeer superieur. Bij het lijf aan lijf vechten hield de Brit zich beter en bleek hy over de harde linkse hoek te beschikken. Even natjat de gong voor het be gin van de derde ronde had geluid ging Schubart vijf tellen neer op een linkse hoek. Ditmaal was de stoot niet zo krachtig als de eerste maal Hij herstelde zich uitstekend en wist nog enkele linkse en rechtse counters te plaatsen waarvan de Brit last had, maar desondanks kon onze landgenoot Wright toch geen ogenblik in gevaar brengen. De laatste fase van de strijd was zeer zwaar voor Schubart en hij moest al zijn reserves aan energie en uit houdingsvermogen aanspreken om tot het einde te kunnen volhouden. De uitspraak van de jury luidde na tuurlijk Wright overwinnaar waar mede ook de laatste Nederlander van verdere deelname is uitgescha keld. VOETBAL sparta verslaat india. De gisteravond gespeelde voetbal- De Zwitserse gasten, die gistermid dag een tochtje naar Noordwijk had den gemaakt, kwamen gisteravond met hun gastheren in gezellig samen zijn bijeen in „Royal", waar de heer B. J. Moolenaar als aandenken een zilveren molentje overhandigde aan de voorzitter van de Zwitserse Zwem bond, de heer Scheidegger. Deze zegde daarvoor hartelijk dank. De secretaris van de Polo-commissie van de K.N.Z.B., de heer B. Planjer, die ook de wedstrijden had bijgewoond, was hierbij mede aanwezig. Vanmorgen te 10.15 uur zijn de Zwitsers doorgereisd naar Amers foort, waar hedenavond gespeeld wordt. VOETBAL tournooi van docos door brabant. s.o-a. jun.Docos jun. 11. In een spannende en sportieve wed strijd is het Docos niet gelukt SOA te bedwingen. Het spelpeil was niet erg hoog, hetwelk wel te wijten zal zijn aan de lange fietstocht naar Oirschot. Bovendien stonden de doe len blank van het water, zodat het meer glibberen dan voetballen werd. Onmiddellijk na de aftrap zat Oir schot er goed op en kwam dan ook soms gevaarlijk voor 't doel, maar de uitstekende achterhoede wist de stand blank te houden. Docos werd geheel in de verdediging gedrongen. Bij een scrimmage voor het Docos- doel maakte de 1. back hands. De toegewezen penalty viel letterlijk en figuurlijk in de modder. De bal bleef n.l. steken in een plas. Plotseling kreeg J. Meershoek het op zijn heu pen. Met een snelle ren ging hij door de soa-verdediging heen en scoorde met een mooi schot (01). soa gooide alles op de aanval maar.de stand bleef tot de rust ongewijzigd. Na de rust kwam Oirschot fel opzet ten, maar beide backs, Goozen 'en Mazurel en in laatste instantie kee per Brohm, die goed op dreef was, wisten het gevaar voorlopig te ke ren, totdat de 1. back weer een hands bal maakte. De penalty werd buiten het bereid van. de keeper ingescho ten (11). Na dit doelpunt werd Docos wakker. Er werden enkele goede aanvallen opgezet, zodatde Oirschot-verdediging het zwaar te verduren kereg. Enkele fraaie kan sen werden met veel geglij ver prutst. Ook SOA zat niet stil maai de bal werd steeds door de prima verdediging opgevangen en naar vo ren geplaatst. In de laatste minuten kwam Docos zo fel opzetten, dat hét er voor SOA niet best uitzag. De scheidsrechter bracht echter opluch ting door het einde te fluiten van een spannende wedstrijd. Bevo jun.Docos jun. 01. In een schitterende wedstrijd is het Do cos gelukt op het volle Bevo-veld te Best in een spannende en sportieve wedstrijd een kleine doch verdiende overwinning te behalen. Onmiddel lijk na de aftrap ontwikkelde zich een fraaie wedstrijd met Docos iets sterker, maar de goede Bevoploeg wist met keurig spel Docos voorlo pig te bedwingen. Van de eerste helft valt niet veel te zeggen. Er werd schitterend gespeeld van beide kan ten, vooral de voorhoede van Bëvo combineerde prima, maar de uitste kende verdediging van Docos, wist alle gevaar af te wenden. Enkele aanvallen werden niet uitgebuit daar de voorhoede zeer slecht schoot. Bij Docos was het anders. Iedere aanv werd besloten met een schitterend schot maar de Bevo-keeper wist al les te keren. Na de rust kwam ei meer spanning zonder dat het spel peil daalde. Bevo viel gevaarlijk aan. De verdediging was nu prima, voor al Mazurel blonk uit. Plotseling ging Docos er van door. Er werd fraai ge combineerd tussen van Teylingen en Verplancke. Eerstgenoemde be sloot deze combinatie met een fraai schot buiten bereik van de uitste kende Bevo-keeper (01). Bevo gooide nu alles opfofle aanval. Inval ler-keeper van dersteen zorgde voor een sensationeel moment voor het doel toen hij de bal liet vallen. Er ontstond een scrimmage, die zijn einde vond met een fel gehot over de lat. De corner leverde niets op. Dof cos verplaatste het spel weer en met Docos in de aanval floot de arbiter het einde. die in een bedrijf werken, waar meer dan 25 man personeel werkt, kun nen dit afhalen aan onderstaand adres. Er zyn ook nog een klein aan tal reglementen van klein metaal', waaronder genoemd Electrotechniek, Loodgieter en Fitter, Centrale Ver warming, Smeden en Metaalbewer- kingbedrijf. Mochten er leden zijn, die als kernlid benoemd zijn, dan moeten zij zich ook opgeven. Tevens willen wij de ongeorganiseerden op roepen lid te worden van de Kath. Metaalbond. Wij moeten op naar de 35000 leden. U hebt de voordelen gezien, die de bond u vex-schaft. Geeft u zo spoedig mogelijk op bij de secretaris J. P. Prins, Waldeck- Pyrmontstraat 35, (bij de Maresin- gel). BINNENLAND. T- De zeereerw. heer W. R. de Jong, pastoor van Schalkhaar geriï. Diepenveen, 'is in de leeftijd van 56 jaar overleden. Tot notaris zijn benoemd: te 's-Gravenhage H. Frencken (uit Overveen), te Sneek P. Feddema (uit Leeuwarden), te Amsterdam H. de Mey (uit Amsterdam) Overleden is een der slachtof fers van de explosie in de metaal gieterij van de firma Kalksma te Den Haag. De toestand van het an dere slachtoffer is nog zeer ernstig. In princiepe is besloten de nieu we Fokkerfabriek te bouwen in de Zuidelijke hoek van de luchthaven. De brug van Keizersveer over de Bergse Maas in de verkeersweg BredaUtrecht wordt op Woensdag 18 Augustus geopend. Jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, een- bekende figuur in de paardensportwereld, ia giste ren kort voor de aanvang van een concourshippique te Zwolle onwel ge worden en overleden. Tijdens het repareren van een vensterraam is in de Dapperstraat te Amsterdam een 52-jarige arbeider uit de vierde verdieping op de bin nenplaats van zijn woning geval len. De man was op slag dood. BUITENLAND. Het Franse broodrantsoen wordt met 1 Sept. a.s. verhoogd van 250 tot 300 gram per persoon per dag. Te vens zal de kwaliteit beter worden. Een treiler uit Boulogne heeft een z.g. „zeemol" opgehaald. Het mol lige diertje heeft veel van een walvis en is 7 meter lang. Uit zijn maag kwam 120 kg. makreel te voorschijn; het dier had blijkbaar pas ontbeten. Signor Gismondo Cason is een bloederig iemand. Hij is een Ita liaanse verpleger en heeft in de afge lopen 5'jaar niet minder dan 300 liter bloed afgestaan voor bloedtransfusies. STADSNIEUWS R. K. METAALBEWERKERSBOND „ST. ELOY". De leden, die in aanmerking wil len komen voor het reglement „groot metaalindustrie", d. w. z. zij, Zondag 15 Augustus N.K.J.B. Zomerfeest UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Gemeenteraad. De raad verga dert Vrijdagavond om half 8. De agenda vermeldt o.a.: verzoek van het feestcomité Dorp om subsidie; verzoek van de bouwver. „Volksbe lang" om overdracht van grond aan de Molenlaan en om een grond- er. bouwvoorsohot voor de bouw van acht woningen; verzoek van de be woners van het Rietveld om een kor ter uitpad: voorstel inzake de ver betering der straatverlichting. Subsidie voor de feesten. De volksspelencommissie (Dorp) heeft de raad verzocht om een subsidie van 500 i. v. m. de jubileumfees ten zulks naast de reeds toegestane 1.per Rind voor het kinderfeest. B. en W. adviseren gunstig, maar willen ook de Rijndijk wat geven n.l. 200, hoewel daar de feesten al hebben plaats gehad, maar de op brengst der loterij bleef daar belang rijk beneden de raming. Geen nieuw pad door het Rietveld. B. en W. adviseren de raad, niet tot het aanleggen van een nieuw pad door het Rietveld te besluiten, maar het pad van de heer Langhout te verbeteren (kosten 3000). B. en W. hebben verschillende geteerde we gen bezien maar hun is gebleken wat hun door de heer Deftker reeds was medegedeeld, dat zowel het pad in de Loete als het z.g. Kerkepad in Aarlanderveen een goede onderver harding hebban, wat voor het te ma ken pad door het Rietvld ook abso luut noodzakelijk is en waardoor de kosten. al wordt het egalisereïi door de bewoners van het Rietveld uitgevoerd ruim 10.500 zouden bedragen. B. en W.. achten deze uit gaaf niet verantwoord, mede mef het oog op de mogelijkheid, het pad van -de heer Langhout met belang rijk minder kosten te verbeteren. Verbetering der straatverlichting. B. en W. stellen de raad voor, hun een crediet van 50.000 tóe te staan voor de verbetering van de straat verlichting van de Dorpsstraat en de H. Rijndijk. B. en W. hebben van de stedelijke lichtfabrieken te Leiden de volgende begroting gekregen: 74 labtaai-ris -aande 'Rijndijk f 35.000; 7Ï in de Dorpsstraat f 21.522; 19 aan het Westemde 4.705; 54 in de Voor weg, Loete en Roemer f 10.130 to taal 76.347. B. en W. zijn door drongen van de noodzakelijkheid om de straatverlichting op. korte termijn te verbeterén, maar willen zich i. v. m. de kosten toch beperken tot de twee grootste kernen der gemeente (Dorpsstraat en Rijndijk, kosten 55.452). Van de N.V. „Netten- bouw" te Amsterdam is eveneens een aanbieding ontvangen voor de vervanging van de bestaande straat verlichting door natriumverlichting. (Dorpsstraat en Rijndijk samen pl.m. 50.000). Deze N.V. kan de lan taarnpalen uit voorraad leveren te genover Leiden een levertijd van 2 jaar. B. en W. willen zich eerst des kundig Jaten voorlichten, alvorens te kiezen. Wie herinnert zich niet die geweldige Zon dag in Augustus van het vorige jaar in de Leidse Hout? Wie nerinnert zich 10 uur aanvangt, vech ten en zien vechten om de Diocesane kampioe nen in Handbal de driekamp, bestaande uit ruim 1000 deelnemers aan deze dag, dit jaar zullen het er nog meer moeten zijn. We roepen daarom alle jongeren op m. esta'fette. kogel- zich nog tijdig van een niet die honderden jon- stoten en spring-esta- deelnemerskaart te ge middenstanders, jon ge bopren en kajotters, fette, en touwtrekken, voorzien, daar tot slot Reeds maanden is aan een groots Zomerspel te samen gekomen om de voorbereiding ge- opgevoerd zal worden, met elkaar de zomer te werkt en reeds maan- waaraan een iede^ zai vieren in spdrt en spel! den hebben er voorwed- deelnemen. Kaarten Ook dit jaar zullen strijden plaats gehad, zijn nog verkrijgbaar weer honderden jonge zodat deze dag te zien bij de districtsleider der zal geven een kamp K. A. J. wedstrijd SpartaIndia is door de kerels zich verenigen in 0 Rotterdammers met 2—1 gewonnen. I de Leidse Hout, en, na tussen de" sterkste*n**uYt Deze stand was by de rust reeds be- de plechtige Hoogmis in het diocees Haarlem! ïeikt. j de openlucht, die torn Waren er verleden jaar Quirien ter Haar. Middelstegracht 1. UIT DE OMGEVING ALKEMADE Gemeenteraad. De raad der ge meente Alkemade komt Woensdag 18 Aug. a.s. des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot beschikbaarstelling van >1.per leerling voor tractatié op de lagere scholen bij gelegenheid van het 50- jarig Regeringsjubileum. Vaststelling van een aantal wijzigingen van de begroting dienstjaar 1948. Aanbieding gemeenterekening 1946. Het voorstel om over te gaan tot bouw van 10 ar beiderswoningen te Nieuw-Wetering en tot beschikbaarstelling van de be nodigde gelden voor financiering van deze bouw. KATWIJK Een zeker succes. De Katwijkse Winkelweek, georganiseerd door de Katwijkse Middenstands-Centrale, belooft nu reeds een groot succes te worden. Voor deze winkelweek, wel ke past in het kader der Oranjefees ten en van 31 Augustus tot 6 Sep tember zal worden gehouden, heb ben zich nu reeds 86 deelnemers op gegeven. Aanbesteding. De uitslag der gehouden aanbesteding van 21 wo ningen, drie dubbele schuren en ne gen schuurtjes was van de 11 fir ma's die hadden ingeschreven de laagste de firma Vooys en Verdoes alhier voor f 270.062,hoogste in schrijver D. v. d. Plas 320.344,—. NOORDWIJK Personalia. De heer N. Am- mers alhier is met lof geslaagd voor het examen vakbekwaamheid naai machinehandel. Een inbreker met een houten been. De inwonenden van villa „De Koekoek" hoorden op een ge geven ogenblik enig gestommel bo ven en bij onderzoek bleek, dat zich een man met een houten been aldaar bevond, welke bij de ge vraagde informatie wat hij daar deed, opgaf dat hij iets kwam ver kopen. Bij onderzoek bleek echter, dat twee portefeuilles en een porte- m'onnaie vèrdwenen waren, waarop de man deze drie voorwerpen weer heel netjes inleverde. Deze onge wenste gast werd later door de po- LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Te elf uur hedenmorgen is de Tweede Kamer begonnen met de de batten over de regeringsverklaring van gisteren. Reeds zetelt op dit presidentieel gestoelte de heer Kor- tenhorst, die gisteren daartoe door de Kamej" werd voorgedragen en thans nadat het k. B. houdende zijn benoeming, door de griffier is voorgelezen zijn nieuwe functie met een korte rede aanvaardt. litie gearresteerd, waarbij bleek dat hij reeds een 25-tal veroordelingen achter de rug had; tevens had hij 10 jaar in Franse Vreemdelingen legioen gediend, waardoor hij zijn Nederlands burgerreoht had ver speeld. NOORD WIJKERHOUT Personalia. Voor het diploma coupeuse slaagden de dames: N. Koo men. R. Geerlings, F. v. d. Bosch, R. Pesschier, Tr. Warmerdam en F. Keij- zer. RIJP WETERING DIEFSTAL BIJ WATERSPORT. Een watersportliefhebber had zijn auto te Rijpwetering geparkeerd. Bij terugkomst kwam de eigenaar tot de onaangename ontdekking, dat uit zijn auto een bedrag van f 500.was ont vreemd.* Aangifte bij de rijkspolitie volgde, die onmiddellijk een nauw keurig onderzoek instelde. Tijdens de feestdagen te Rijpwetering mocht het de politie gelukken een inwoner al daar aan te houden. Bij fouillering bleek slechts 40.van het ont vreemde geld te zijn opgemaakt, zo dat nog 460.op hem in beslag ge nomen kon worden. De dader heeft volledig bekend. De Officier van Jus titie is van deze diefstal in kennis gesteld. STOMPWIJK Toeslagkaarten. De toeslagkaar ten voor bijzondere arbeid moeten afgehaald worden op Maandag 16 Augustus a.s. Zelfverzorgers T.D. me de brengen. VOORHOUT Gemeenteraad. De raad der ge meente Voorhout komt op Woensdag 18 Aug. des avonds 7.30 uur in ver gadering bijeen. Agendapunten zyn: Voorstel om aan H. J. Renee op diens verzoek eervol ontslag te verlenen als incasseerder van het Water- en Woningbedrijf. Voorstel om de titu latuur van de schoonmaakster van het raadhuis te wijzigen in concierge. Voorstel om aan G. S. te verzoeken het presentiegeld der raadsleden vast te stellen op f 5.per verga dering tot een maximum van 8 ver gaderingen per jaar. Voorstel om de ontwerp-wijzigingèn van de instruc tie voor het personeel van de vlees keuringsdienst te bekrachtigen. Voorstel om met de .Lichtfabrieken te Leiden een nieuwe overeenkomst betreffende de levering van gas en electriciteit aan te gaan. Voorstel om 15.274.60 beschikbaar te stellen voor de bouw van een transformator station en de aanleg van -gas en elec triciteit in de bouwrijp te maken gronden. Voorstel om 7.780 be schikbaar te stellen voor de aanleg van de riolering ten behoeve van de 34 woningen. Voorstel om bij gele genheid van het regeringsjubileum 1200 beschikbaar te stellen voor tractatié en feestviering op de speel weide voor de schoolgaande kinde ren der gemeente. Aanbesteding In het gemeente huis had de aanbesteding plaats van de ambtswoning voor de burgemees ter. H. G. Warmenhoven f 51.972.40; A. Uljée 37.075.—; L. P. H. Vester 36.206.De gunning is aangehou den. VOORSCHOTEN Toeslagkaarten. Op Vrijdag 20 Augustus- a.s. zullen de werkgevers de toeslagkaarten voor bijzondere ar beid moeten afhalen. Zelfverzorgers T.D. mede brengen. ZOETERMEER Jubileumfeesten. Het comité Ju bileumfeesten 1948 deelt mede, dat het in de bedoeling ligt op 1 Septem ber a.s. een gecostumeerde kinder optocht te houden. De optocht zal niet in schoolverband plaats vinden en alle schoolgaande kinderen van Zoetermeer kunnen aan deze, op tocht deelnemen. Voorts wordt een etalage-wedstrijd georganiseerd welke op 31 Augustus a.s. aanvangt, des avonds om 8 uur. De deelnemers worden in 2 groepen verdeeld: 1. groep bakkers en slagers en 2. verdere deelnemers. Opgave tot deelname vóór 24 Augustus a.s. bij de heer A. J. J. van Well, Dorps straat 13. Bijzondere arbeid. Toeslagkaar ten voor bijzondere arbeid moeten afgehaald worden op Maandag 23 Augustus a.s. Zij, die zelfverzorger zyn, moeten de T.D. medebrengen. SCHEEPSBERICHTEN ALBLASSERDIJK 18 Aug. van Tanpico naar Corpus Christ»; AM- STELLAND, 11 Aug. van Amster dam te Buenos Aires; EEMDIJK 10 Aug. van New Orleans via Londen- Antwerpen naar Rotterdam; HEL DER, 10 Aug. van Buenaventua n. Guoyaquil; 1TTERSUM, 11 Aug. v. Marseille; OBERON, 11 Aug. vari Fuikbaai te Norfolk; SOMMELS- DIJK 10 Aug. van Houston te New Orleans; STAD ARNHEM, 12 Aug. van Huelva naar Amsterdam; STAD SCHIEDAM, 11 Aug. van Lagos naar Port Gentil; ZWUNDRECHT 11 Aug. te Bordeaux; ZUIDERKRUIS, 12 Aug. te Aden. ALGORAB, 12 Aug. te Colombo. RIDDERKERK, 12 Aug. te Le Ha vre. WESTERDAM, 13 Aug- v.m. te R'dam verwacht. WILLEM RUYS, 12 Aug. v. R'dam op drie dagen cruise. WEERSVERWACHTING aanhoudend koel weer. Half tot zwaar bewolkt met en kele plaatselijke buien. Meest matige wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen West en Noord. Aanhoudend koel weer. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. Voorzitterschap van de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gisteren op de nominatie voor het voorzitterschap (opvolger van mr v. Schaik) ge plaatst dr L. G. Kortenhorst (K.V.P) met 64 stemmen, 13 stemmen waren uitgebracht op de heer Serrarens (K.V.P.) 6 verdeeld over andere le den der Kamer. GUNSTIG VERLOOP BESTRIJDING COLORADOKEVER. De bestrijding van de coloradoke ver heeft tot dusver een gunstig ver loop gehad mede dank zij de ver plichte behandeling van het aardap pelgewas met een insectendodend middel tijdens bepaalde perioden. Het ligt niet in de bedoeling in dit seizoen nieuwe verplichte bespuitin gen gedurende bepaalde perioden voor te schrijven. Wel zal van over heidswege nauwgezet de hand wor den gehouden aan het nakomen van de verplichting, die de Coloradoke- verwet 1947 aan gebruikers van per celen oplegt, namelijk het verdelgen van kevers en larven, die op de per celen worden aangetroffen. Noodza kelijk is, dat het gewas voortdurend wordt gecontroleerd. Kevers, die in het najaar in de grond kruipen, om te overwinteren, bedreigen in het voorjaar de jonge aanplant. Het is dus zaak ook in het najaar de per celen vrij van tienstreep" te houden en te spuiten of te bestuiven, waar zulks nodig is. Woensdagavond te ongeveer 21.00 uur heeft zich 'n verschrikkelijk dra ma afgespeeld te Winschoten. Sinds geruime tijd bestond er een familie vete tussen de gebroeders H. wonen de in het St. Vitushölt te Winscho ten. Een kleine woordenwisseling was gisteravond aanleiding tot een verwoede vechtpartij tussen drie broers en de 34-jarige broer E. H. Laatstgenoemde liep hierbij een halswervelfractuur en een zware hersenschudding op. In zoigwekken- de toestand moest hij naar het R. K. Ziekenhuis worden overge/bracht. Zonder tot het bewustzyn te zijn ge komen is het slachtoffer hedenmor gen overleden. De drie broers zijn in arrest gesteld. Het parket te Gro ningen heeft zich hedenochtend naar Winschoten begeven. Naar uit Wenen gemeld wordt, is een gehele afdeling Hongaarse po litie, honderdvijftig man sterk, met vrouwen en kinderen naar Stiermar ken uitgeweken waar men om inter ring verzocht heeft. De vluchtelin gen zijn naar Linz gebracht. Zij ver klaarden aan hun nationalisten, dat uitgeweken waren om te ontko men aan een nieuwe zuivering, als resultaat waarvan zij verwachtten, dat alleen leden van de communis tische partij in politiedienst zouden kunnen blijven. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 12 Aug. Groente. Aardbeien 32—35 ct.. per doosje, kropsla 1.505.60, andijvie 4.00—4.30, breekpeen 10.0011.00. tomaten 18.0027.00, bloemkool 1.0017.00, per 100; snijbonen 2.00— !.80, idem stek 1.001.10, dubb. stambonen 3.404.20, prinsebonen 4.60—6.20, pronkbonen 1.201.45, p. 10 kg.; augurken grof 4.404.60, id. bommen 1.251.35, id. stippel 1.30 1.35, per 25 kg. TER AAR, 12 Aug. Groente. Snijbonen 2.006.20. id. stek 1.00, stamprinsen 3.506.20, stambonen 3.004.70, spekbonen 2.103.70, Franse spekbonen 2.10, witte pron kers 1.201.70, per 10 kg.; waspeen 11 ct., per kg.; sla 1.80, per 100 st.; andijvie 40 ct., per bak; bloemen 1 ct., per bos. NOORD WIJKERHOUT, 12 Aug. Groente. Aanvoer 1500 zakken; dubb. bonen 4.005.50, snijbonen 3.306.40, tuinbonen 5060 ct., per 10 kg.;' kroten 7.80, groene kool 7.90, per 100 kg. LEIDEN, 13 Aug. Vee. Aange voerd: 12 fokstieren, 24 slachtdieren, 86 kalf- en melkkoeien 450850, handel vlug, 51 varekoeien e.a. 400—600, handel matig; 200 vette koeien, 13 pinken 250370, han del matig, 12 vette kalveren, 40 Jachtkalveren, 300 vette schapen. 250 weideschapen 6080, handel vlug, 1 zeugen, 128 mestvarkens handel vlug, 299 biggen f 4060, handel vlug, 25 paarden, 27 veulens 120200, handel matig, 30 bokken en geiten 1540, handel matig. Kaas. Zware Goudse kaas f 178, 70 partijen Goudse kaas le srt. 171—176, idem 2e srt. 168—170, 6 partijen Leidse kaas 163167, per 100 kg., inclusief opzetrecht. Handel goed.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3