De pers over de regeringsverklaring Een zilveren medaille voor mevr. v. d. Anker-Doedens Detective Bronzen medailles voor Bob Maas en Koos de Jong India Olympisch kampioen Nederland-Pakistan onbeslist VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 De pers zegt nog niet veel over de regeringsverklaring. Er kan ook niet veel over worden gezegd. Eén verrassende mededeling:. De Maasbode constateert even als wij dat deden dat de verkla ring op twee urgente punten hou vast biedt: Indië en de bedrijfsorga nisatie en ondernemingsraden: „Behalve d^ze twee reële pro grampunten vinden wij in de verkla ring nog weinig houvast voor het toekomstig beleid". Door één mededeling is het blad verrast: „Verrassend is de mededeling, dat reeds vóór het jaar 1949 weer een na genoeg sluitende begroting zal kun nen worden ingediend, zonder dat aan de bevordering der volkswelvaart en de eisen der sociale rechtsvaardig- heid wordt te kort gedaan" Welke mededeling een ander blad „minder bevredigt". De Nieuwe Courant, van V.V.D.- huize, kan bedoelde mededeling „minder bevredigen": „Dat de Regering streeft naar een sluitende begroting en daarbij effi- ciëncy en soberheid bij de Overheids diensten zal betrachten, hebben wij al eerder vernomen, maar het resultaat was nog niet overtuigend. Het is me de daarom, dat wij de mededeling, dat voor 1949 een nagenoeg sluiten de begroting zal kunnen worden ver kregen een ietwat optimistische voor stelling van zaken menen te mogen noemen. Het voorbehoud van de ka pitaalsuitgaven moge acceptabel zijn. dat het landbouwegalisatiefonds niet als een ernstig tekort op de begro ting wordt beschouwd, achten wij niet verantwoord. Juist deze uitga ven, welke in wezen niet anders zijn dan een subsidie uit het volksinkomen ten bate van bepaalde verbruikersbe- langen, dienen uit de gewone inkom sten te worden bestreden en een be groting met als tekort ongeveer het totaal van deze subsidie is zeker geen nagenoeg sluitende begroting". Geen wezenlijke overeen stemming. De Tijd is pessimistisch een pes simisme, vdat wij voorlopig nog niet delen; de eensgezindheid in de nieu we regering vindt het blad meer uiterlijk dan innerlijk: „De nieuwe regering bestaat onge twijfeld uit mannen, die allen be kwaam zijn. Maar even ongetwijfeld bestaat zij uit mannen, die niet allen wezenlijk hetzelfde willen, al zijn zij het eens geworden over een formule: Een volledige wezenlijke overeen stemming bestond er ook niet in het vorige ministersteam .Maar wij ge loven, dat de verschillen toch aan merkelijk geringer waren. Er was eenzelfde sterke drang naar maat schappelijke hervorming, al wenste men die hervorming in een aantal op zichten anders. Ook toen was men het overigerfe eens geworden over een formule. Achter die formule stond toen eenzelfde innerlijke drang. Ach ter de formule van het regeringspro gram, dat ons vandaag uit de doeken Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn. 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.pl. 9.05 Prom Conc. 10.00 Kleuterprogr, 10.15 Gr.pl. 11.00 Ziekenbez. 12.03 Piano. 12.30 Weer- overzicht. 12.330 KI. v. Beeck, 12.55 Zonnewijer. 13.00 Strijdkracht. 14.10 N.B.C. Symph. Ork. o.l.v. Toscanini 15.15 Bariton m. piano. 15.45 Gr.pl. 16.20 Eerste vliegers. 16.30 Schoon heid v. h. Gregoriaans. 17.00 Wigwam 17.45 Olymp. Spelen. 18.15 Journ. Weekoverz. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuwst 19.30 Gr.p1. 20.00 Nieuws. Gr. muz. Mozart. 20.20 Lichtbaken 20.50 Lohengrin v. Wagner. 22.00 Weekend Ser. 23.00 Nieuws; 23-15 Handel. HILVERSUM II (415 m0 7.00 Nieuws. 7.16 Gr.pl. 7.20 Olymp. Spelen. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.18 Gr.pl. 9.00 Max Reger. 9.30 Water standen; 9.35 Schubert, 10.00 Mor genwijding. 1Ü.20 Godfried Bomans. 11.00 Arbeidersuitz. 12.00 Gr.pL 12.30 Weerpr. Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws 13.20 Malando. 14.15 Metr. ork. 15.15 Grieg. 16.00 350-jarig bestaan N.H. Kerk in Drente. 16.15 Gr.pl. 17.00 Trio. 17.30 Jeugdprogr. 18.00 Nieuws 18.15 Sluitingsceremonie v. d. Olymp. Spelen. 19.00 Art Staalkaart 20.00 Nieuws Act. Gev. Progr. 21.30 Week end ork. 22.00 Opera-aria's 22.30 O'ymp Spelen. 23.00 Nieuws Gr.pl. wordt gedaan, staat, vrezen wij, bij de ministers van dit nieuwe team niet eenzelfde innerlijke dTang". Continuïteit met het Kabinet- Beel. Dat ziet de Nieuwe Rott. Crt. in de nieuwe regering: „Onvolledig is het program: de mi nister-president heeft dit uitdrukke lijk toegegeven. Er is nog het nodi ge bewaard voor de Troonrede. Toch reikt deze regeringsverklaring wel zo ver, dat zij geen duidelijke grond geeft aan de veel gehoorde veronder stelling, dat deze regering zich tot taak heeft gesteld het eerst nodige de nieuwe rijksstructuur en de be drijfsorganisatie tot stand te bren gen, waarna er een zekere onver schilligheid t.a.v. haar levensduur zou intreden. Wel ligt. op dat eerst nodige in zekere mate de nadruk. Geen wonder. Overigens behelst hetgeen over Indonesië wordt gezegd wat ook met andere cunten he+ geval is geen verrassingen. Dat kon ook niet. De ontworpen grondwetswijzi ging is 'wat dit betreft wij schre ven het reeds eerder een leidraad; zij is op zichzelf al een programma. De woorden, in de regeringsverkla ring aan de Republiek gewijd, getui gen van de bezorgdheid en beslist heid en wijzen, gelijk zoveel in dit staatsstuk, ook op de continuïteit met het kabinet-Beel, dat immers in het bijzonder de laatste tijd de Republiek uitdrukkelijk beschouwde als elk der andere deelstaten". OMWENTELING IN DE GLADIOLENCULTUUR? „De Hartenkamp", de fraaie bui tenplaats aan de Rijksstraatweg, juist op de grens HeemstedeBennebroek gelegen, waaromheen nog steeds de glans der romantiek ligt, heeft in de laatste weken opnieuw de belangstel ling getrokken, maar vooral omdat de tuinbaas van deze buitenplaats, de heer A. Jager, een kweker in hart en nieren, een merkwaardige proef heeft genomen, die wellicht leiden zal tot een omwenteling in de gladiolencul- tuur aldus de N. Haarl. Crt. Hij won n.l. in Augustus van het vorig jaar van de beste soorten gla diolen zaad c i zaaide dat korte tijd later in kistjes, welke later in z.g. koude bakken werden gezet. Hij hield dat zaad vorstvrij tot Januari; daarna werd het gedroogd, gekoeld en ver volgens in Maart opgeplant in een- ruiters onder koud glas. Het resul taat van deze proefneming was, dat precies 10 maanden nadat het zaad geoogst en gezaaid was, de eerste bloemen bloeiden en niet alleen dat ze bloeiden, maar ze maakten, ook in vergelijking met de moederplan ten. een uitstekende indruk en dat is vooral dit jaai belangrijk, omdat het nu niet bepaald een gladiolen jaar ge noemd kan worden. Zij zijn zeker niet minder in aanzien dan de gladiolen, die volgens de oude methode in bloei zijn gebracht en waarbij het twee jaar "duurt voordat de gladiolenbol bloemen geeft en de vakmensen die van heinde en ver zijn gekomen om dit merkwaardigs met eigen ogen te aanschouwen zullen in vele gevallen stellig het besluit nemen, diezelfde proef ook eens toe te passen. DE TOESTAND IN DE EIER- HANDEL. De vereniging voor de Zuid-Hol landse eierhandel heeft tot de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoerziening een schrijven gericht, waarin zij de aandacht ves tigt op de haars inziens onhoud bare toestand in de eierhandel. „De grossier," zo wordt in de brief gezegd, „is bij zijn verkoop gebonden aan maximum-prijzen, de inkoopsprijzen zijn vrij, de aloude wet van vraag en aanbod doet de pr y zen op de binnenlandse markt stijgen, wanneer de vraag groter is dan het aanbod. Op het ogenblik is de inkoopsprijs op de markt in Barneveld in de gewichtsklasse 62- 63 kg 15,70, de grossier moet deze eieren afzetten tegen 13,75, het geen dus betekent bij een omzet van 50.000 stuks een dirc&t verlies van 1.000,ongerekend de kos ten. De handelaar, die de eieren bij de producenten koopt, moet zich richten naar de prijs op de markt en bovendien rond 25 pet van het geen hij ophaalt leveren voor de export naar Engeland tegen 14.05 min 0.85, een nog lagere prijs dus. Het is duidelijk, dat de handelaar zijn inkooprelaties niet kwijt mag raken, hij moet mee, hij is dus ver plicht elke week dit te grote ver lies te nemen. De leden van onze vereniging, waarbij alle grote bedrijven in de provincie Zuid-Holland zijn aange sloten, zijn schier wanhopig over deze toestanden, die zeker niet op zichzelf staan, maar die zich tel kens, zij het ook weer in andere vorm, voordoen. De voornaamste oorzaak er van moet worden ge zocht in de onoordeelkundige lei ding van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren. De invloed van de binnenlandse particuliere handel op dit bedrijfschap is vrijwel nihil, van enig behoorlijk overleg is geen sprake terwijl aan terecht geuite klachten geen aandacht wordt ge schonken." De vereniging verzoekt de minister dringend maatregelen te nemen, welke aan de geschetste toestand een einde maken en deze in de toekomst voorkomen. Een onderzoek naar mogelijkheden tot verbetering wordt de minister in overweging gegeven. GOEDKOPERE WEKKERS. Een horlogier wijst ons erop, dat in het bericht van gisteren over de goed kopere wekkers een passage voor komt, die het horloge-vak ten on rechte in zijn goede naam aantast. „Niet alleen omdat het nu niet meer mogelijk is maar willekeurige prij zen die gewoonlijk nogal aan de hoge kant uitvallen te vragen", stond er te lezen. De horlogiers zijn echter even streng, en volgens onze zegsman, nóg strenger dan andere Bij het gewichtheffen zwaar ge wicht brengt onze landgenoot A. Charité het tot 264H lbs (125 kg). zaken aan de controles der prijsbe- heersing onderworpen. En wat repa raties betreft: het horlogevak is altijd een vertrouwenskwestie geweest. Een goed en eerzaam horlogemaker zal het vertrouwen niet beschamen. Zoals na de beide series van gistermorgen kon worden verwacht heeft mevr. van den Anker-Doedens van van de Trekvogels te Haarlem, die ons land vertegenwoordigde op het enige damesnummer der olympische kanowedstrijden, de zilveren medaille gewonnen in de k 1 klasse 500 M. vuile water van de later gediskwa lificeerde Hongaren. Met een achter stand van drie lengten op Zweden gingen zij als zesde door de finish. De uitslag van dit nummer luidt: 1. en olympisch kampioen Zweden 4 min. 7.3 sec.; 2. Denemarken 4.7.5; 3. Finland 418.7; 4. Noorwegen 4.9.1; 5. Tsj. Slowakije 4.9.8; 6. Nederland 4.15.8. VAN DER KROFT VIJFDE IN DE K 1. Lange tijd kayakte de Haarlemmer van der Kroft op de derde plaats ach ter de Zweed Frederiksson en de Deen Anderson in de 1000 meter K 1 klasse. Ook hij miste de veine, die voor een succesrijke beëindiging van de race nodig was, want juist als bij de vorige kayakrace konden de acht kano's in deze yredstrijd het roer op de woelige baan niet recht houden Honderd meter voor de finish raak te' de Haarlemmer, die toen nog steeds op de derde plaats lag, bijna klem tussen twee andere boten. Hij verloor daardoor enige vaart en zwenkte af naar links, hetgeen hem twee plaatsen kostte. Opnieuw toon de Frederiksson (Zweden) zijn grote klasse. In een fabelachtige eindspurt liep hen op de laatste 100 meter en kele bootlengten op andersen uit. De uitslag luidt: 1. en olympisch kam pioen Frederikson (Zweden) 4 min. 33.2 sec.; 2. Andersen (Den.) 4.39.5; 3. Eberhardt (Fr.) 4.41.4; 4. Gulbrand- (Noorw.) 4.41.7, 5. van der Kroft (Ne'd.) 4.43.5; 6. Akerfeit (Finland). Het regende ni. afloop der wedstrij den protesten die door de jury in be handeling werden genomen zodat de mogelijkheid Van wijzigingen in deze uitslagen aanwezig is. MEVR. VAN DEN ANKER IN HET ZILVER. Gelukkig, doah niet volkomen te vreden klauterde na afloop van de finale in de 500 meter K1 klasse mevr. van den Anker-Doedens uit haar boot. Deze Haarlemse kano vaarster had zojuist voor ons land de eerste en wellicht de enige zil veren medaille gewonnen. Met slechts 0.9 sec. verschil was zij als tweede door de finish gegaan ach ter de Deense K. Hoff, die haar ook des morgens in de serie had geslagen. „Vlak na de start werd ik gehin derd door de Hongaarse finaliste, die op een lengte achter mij schuin op mij toe kwam varen," aldus me vrouw van den Anker. „Het was moeilijk op deze baan een rechte lijn te volgen. We kwamen bijna met elkaar in aanvaring, zij onder vond er weinig hinder' van, maar ik miste enkele slagen en sloeg zelfs^ bijna om doordat mijn peddel onder de voorsteven van haar kayak raakte. Als ik deze pech niet had gehad, dan zou ik zeker een betere tijd hebben gemaakt, maar nie mand kan natuurlijk zeggen of de Deense dan ook niet sneller zou Bij het kanovaren Nadat zij in de tweede heat reeds de meerderheid had moeten erkennen van de #Deense K. Hoff, doch als tweede aankomende ruim vier se conden onder de tijd van de winna- resse der eerste serie was gebleven, waren de vooruitzichten voor een goed resultaat gunstig. De finale was welhaast een herhaling van de serie- wedstrijden. Opnieuw nam de Deen se, die gunstig geloot had en aan de loefzijde van de rivier minder last ondervond var. de schuin over het water staande wind, de leiding. Onze landgenote ging aan de andere zijde van de Thoems aan het hoofd van de drie kano's, die aldaar strijd lever den. na 250 meter vielen de acht bo ten uiteen en ging het er nog slechts om of de Nederlandse, de Oostenrijk se of de Hongaarse de tweede en derde plaatsen zouden bezetten. Het was ten slotte mevr. van den Anker, die met een fanatieke eindsprint met 0.1 sec voorsprong voor mej. F. Schwingo uit Oostenrijk over de fi nish gleed. Aan de start voor de fi nale, die beter geregeld was dan de series, omdat ditmaal de kano's door starters in positie werden gehouden, deed zich niettemin een moeilijkheid voor toen door de stefrke wind mej. Kostalova (Tsj. SI. kapseisde en overboord sloeg. Zij ging kopje onder, werd aan boord van een der startbo- ten gehesen en kreeg vijf minuten gelegenheid om zich te drogen en van de schrik te bekomen. Daarna klom zij weer in haar kano en wist de race als vijfde te beëindigen. De uitslag luidt: 1. en olympisch kampioene mej. Hoff (Den.) 2 min. 31.9 sec. 2- Mevr. van den Anker-Doe dens (Ned.) 2 min. 32.8 sec. 3. Mej. S. Schwingo (Oost.) 2.32.9; 4. mej. K. Bangfalvi (Hong.); 5. Mej. R. Kosta lova (Tsj. Slow.); 6. Mej. S. R. Saimo (Finland). NEDERLAND ZESDE IN DE K 2 KLASSE. In de finale van de 1000 meter za ten in de K 2 onze landgenoten Gra- vestein, (Zwetplassers Wormer) en Pool (HKV Haarlem). De race was niet erg succesrijk, doordat de vloot van acht kayaks en kele malen in de knoop raakte, vrij wel onmiddellijk namen de Zweden Berglund en Klingstroem met de De nen Hansen en Jensen de leiding ge volgd door Hongarije. Halverwege de baan werden de Hongaren gewaarschuwd, omdat zij schuin achter de Deense kayak voe ren. Niettemin geschiedde hetzelfde enkele tientallen meters verder, het geen tot gevolg had. dat zij gediskwa lificeerd werden na afloop van de ra ce. De Hongaren waren als derdè de finish gepasseerd. Onze landgenoten hadden lange tijd een goede kans op een betere plaats. In de spannende eindspurt van zes opeengehoopte kayaks ge raakten zij echter in het zogenaamde TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 38) Marianne lachte vrolijk. „Een an dere keer graag! Nu moet ik heus naar huis. Er ligt een massa corres pondentie op me te wachten en me vrouw Kalundby verlangde, dat ik er bij haar thuiskomst door zou zijn." „Ik houd u aan uw belofte". „Mijn hand er op. Noem mij maar Marianne.'" „Ik heet August." Hij bracht haar tot aan de villa van de Kalundby's. August gevoelde zich de gelukkigste mens ter wereld. Geen syllabe vari Marianne's uiteen zettingen trok hij in twijfel. Het on derhoud met het meisje had hem bovendien positieve zekerheid ver schaft omtrent het bestaan van re laties tussen Solange en Gunnar Lundqvist. Alles wees er op, dat So lange in de diefstal van het halssnoer betrokken was en hij kon zeer goed -bben getracht, Lundqvist uit de te ruimen. Het lezen van vele detectiveromans had August de overtuiging bijgebracht, dat mensen die er op uit zijn een onaantast baar alibi in elkaar te zetten, bij zonder de aandacht verdienen. Wel nu, hij beloofde, Solange terdege in de gaten te houden. En zo'n schurk waagde het een meisje als Marian ne te intimideren! Onmiddellijk verduisterde August's gezicht. Marianne was nog lang niet buiten gevaar. Een onvoorzichtig woord en inspecteur Uppström legde de hand op haar. Het leek hem zelfs zaak, Anders Svartan geheel onkundig te laten omtrent de rol, welke het meisje in deze tragedie had vervuld. XV. Het befaamde halssnoer van baro nes de Béringuard lag op tafel in de zitkamer van een alleenstaande wo ning in een der Oostelijke buiten wijken van Stockholm. Het prijkte op een kussen van zwart füuweel; de leeslamp welke er boven was ge plaatst goot vonkende glanzen uit over een sierraad, eenmaal met trots gedragen door een czarina, verschei dene vorstinnen en hoogadellijke dames, tot' het in bezit geraakte van baron de Béringuard. Daarmede sloot zich zijn roemrijke geschiedenis af; de laatste eigenaar had het'zelfs bij herhaling de smaad aangedaan, het in een bank van lening verblijf te doen houden. Voor een blik op het trio, dat over de glinsterende massa stenen stond heengebogen, zou Anders Svërtan gaarne zijn rust, waarop hij zo bij zonder gesteld beweerde te zijn, hebben over gehad. Deze blik zou hem niet nader tot de oplossing van 't raadsel hebben gebracht, wie als dief in aanmerking kwam, daar alle drie vreemden voor hem waren. August zou in dit opzicht zeer ze ker fortuinlijker zijn geweest: hij kende hen stuk voor stuk. Allereerst de man, die zich in het „Sint Olaf" als Klausen had ingeschreven; dan de twijfelachtige dame, die hem naar de Maxim Bar meetroonde en niet Signe Hansen doch Paula Ka- larne heette, een naam, wrfke op me nig internationaal variétéprogram ma had geprijkt. De derde was zelfs een bijzonder goede kennis: Lars Ftfmer, de hotelklerk. Klausen verbrak het zwijgen: „Wel Paula, hoe vind je hét?" vroeg hij. Zij haalde diep adem en trad van tafel terug. „In één woord: protserig De zetting is hopeloos antiek en het geheel een plompe uitstalling van dure stenen. Hoe kostbaar ze Ook mo De zwaarste concurrenten van Bob Maas in de starklasse, de Italiaan Straulino en de Engelsman Knowless hadden de zware wind onderschat en met te licht materiaal gevaren, zodat bij beiden de mast brak. Ook kan dit een gevolg geweest zijn van onoordeelkundig sturen of van pech, maar hoe dit ook zij Bob Maas zorgde in zijn derde olympische spelen voor de derde maal voor een prijs. In 1932 was hij tweede, in 1936 derde en nu. in 1948, weer derde. Toch nog successen bij de zeilwedstrijd Onze jolieman de Jong is geluk kig ook bij de winnaars, dank zij zijn uitstekende gemiddelde in de Firefly- klasse. Het was de laatste wed strijd zelfs zo, dat hij de eerste prijs gedurende meer dan vijf kwartier in zijn zak had. De laatste tien minuten echter speelden hem parten daar de Deen Elvstroem met de tot storm toene- hebben gevaren en toph één zou zijn geworden." „Valt u dit resultaat tegen?" „Dat niet. Ik ben erg blij, dat ik de tweede prijs heb behaald, maar als ik nu heel eerlijk mag zijn, dan moet ik zeggen, dat ik in stilte toch gehoopt heb eerste te zullen wor den." En daarna kwam mevrouw van den Anker handen te kort om de gelukwensen in ontvangst te mende wind beter aan de wind kon lopen. Deze was beter in staat de enorme windstoten op te vangen daar hij zonder fok zeilde, dus met een enkel gereefd grootzeil. De Jong was zoals gebruikelijk is. met gereefd grootzeil en de fok bij uitgevaren hetgeen met de heersende windsnel heid van 12 tot 14 meter per secon de minder gunstig bleek te zijn. De Amerikaan Evans, die Woensdag de leiding nog had, israls vijfde binnen gekomen, zodat hij twee bleef in het totaal klassement. Denemarken was nu eerste en veroverde hiermede te vens de gouden medaille. Jonker was gisteren zevende in de Drakenklasse en de Vries Lentsch derde in de Swallowklasse. De eind uitslag luidt: Swallowklasse 1. Engeland, 2. Por tugal; 3. Amerika. Drakenklasse: 1. Noorwegen; 2. Zweden; 3. Denemarken. Starklasse: 1. Ver. Staten; 2. Cuba; 3. Nederland. Fireflies: 1. Denemarken; 2. Ver. Staten; 3. Nederland. l_JElf HOCKEY' ELFAL van India heeft een grote en vooral ook overtuigende zege op Groot Brittannië in de eindstrijd van het olympisch hockeytournooi behaald. Brits Indië won in 1928 het eerste olympisch hockeytournooi te Amsterdam, zij handhaafden hun reputa tie in 1932 te Los Angeles en in 1936 te Berlijn en thans 12 later, won India met Pakistan a^s afzonderlijk deelnemend land, opnieuw het tournooi, na alle ontmoetingen gemakkelijk te hebben gewonnen met uitzondering van die in de halve eindstrijd tegenNederland. Oranjehemden herhaaldelijk voox' het dóef van hun tegenstandei's en hun aanvallen waren minstens zo ge vaarlijk als die van Pakistan. Helaas speelde Nederland in één onderdeel bepaald zwak, dat was het hopeloos slechte nemen der strafcorners. Tel kenmale kon door razend snel uit lopen onzer tegenstanders of door de bal te onderscheppen groot ge- den voorkomen. vaar vóór het doel van Pakistan wor- Pakistan had voor de rust de lei ding genomen door de midvoor Shah Dara, maar Kruise wist na de rust de stand gelijk te maken. De laatste, was van zijn hoofdwonde geheel her steld, hij was de beste man in de ploeg, al dienen ook de beide ach terspelers Derckx en Drijver èn niet te vergeten doelman Richter en spil Loggere met ere te.worden genoemd. En nu komt Nederland hedenmid dag voor de derde maal tegen Pa kistan uit in dit tournooi, wel een bewijs, dat ook in het hockeytour nooi men nog niet de juiste organi satie heeft gevonden. En om de be ker te laten over1 open zal Pakistan na de Spelen in een vierde wedstrijd té- gèn de Oranjehemdenin Neder land uitkomen. Hedenmiddag derde wedstrijd Werd het toen een magere 2-1 over winning voor India meer hadden de olympische kampioenen zeker niet verdiend), groot Brittannië werd door de titelhouders met stevige cijfers ingemaakt, 4-0 en deze cijfers waren niet eens geflatteerd. Want gedurende de gehele ont moeting waren de mannen van India sterker in het velcj, goochelden zij met het witte balletje, dat het een !ust was, zodat de Britten er een voudig niet aan te pas kwamen. In dien Brodie niet wonderen in het doel had verricht (hij wist zelfs een doelpunt uit een strafbülly te voor komen) dan zou de score zeker tot zes of zeven doelpunten zijn opgelo pen. De vier doelpunten waren ju weeltjes, aPe gemaakt na goed opge zette aanvallen en besloten met kei harde onhoudbare schoten. De rech tervleugel Singh-Kishan Lal was, evenals tegen Nederland, in de halve eindstrijd, voortreffelijk, maar de beste speler in de voorhoede was de reserve midvoor Dosanjh, die het eerste, het derde en het vierde doel punt voor zijn rekening nam. Het Nederlandse elftal had zich in zijn tweede wedstrijd tegen Pa kistan geheel hersteld. Nu was er geen spoor van minderwaardigheids gevoel te bekennen, nu zaten de Tijdens de 2000 m tandem nemen R. Harris en A. Bannister (Engeland) de laatste ronde om te winnen van onze landgenoten Buchly en van Gelder buitenzijde) gen wezen, 't allégaartje getuigt van weinig smaak. Goed voor een schat rijk geworden keukenprinses, die geen hoger ideaal kent dan een ver mogen om de nek te hangen. Niet voor al het geld ter wereld zou ik het willen dragen." Hij grinnikte. „Dus je weigerde het als wij het je cadeau gaven?" „Wat ben je geestig!" Paula lach te schel. „Ja, jullie zullen het me cadeau doen!" Begerig liet zij er op volgen: „Natuurlijk nam ik het aan en ik verkocht de stenen één voor één." Klausen wendde zich tot Folmer: „Jij denkt er zeker precies zo over?" „Ik ben het met Paula eens, ja. Het ding zelf kan me geen lor sche len, wel de waarde, die het vertegen woordigd." „Zo is het. Het zal echter een poos je duren eer jij je aandeel in de wacht sleept. Hetzelfde geldt voor jou, Paula." Gelijktijdig en met verholen ach terdocht vroegen beiden: „Waarom?" „Omdat Lundqvist zonder bij ken nis te zijn gekomen, gisteravond in het ziekenhuis is overleden. Was zijn lichaam door overmatig alcoholge bruik niet zo verzwakt geweest, dan had hij het volgens de doktoren mis schien nog wel opgehaald." „Alsof we aan Lundqvist getrouwd waren!" snoof de hotelklerk. „Helers zat!" „Lundqvist was de enige in Zwe den, die wist hoe je zo'n ding moet verhandelen. Het is tien millioen francs waard en werd verzekerd voor acht millioen francs. Gekkenwerk, er bij de eerste de beste heler mee te gaan leuren! Lundqvist had ons vast en zeker een milioen geboden. Wil jij het soms voor een paar hon derdduizend van de hand doen?" Op ruzieachtige toon antwoordde Folmer: „Als we het er voor kunnen krijgen, alia dan maar! Beter een ha!f ei dan een lege dop!" „Verkoop de stenen één na één, zoals ik adviseerde zei Paula. „Op die manier zijn we de eerste jaren onder de pannen!" Klausen schudde het hoofd. „Te gevaarlijk. Het zou direct in de kij ker lopen als we over een maand, twee, drie maanden, losse stenen te koop aanboden. De, kranten hebben het halssnoer in geuren en kleuren beschreven. Neen, we moeten het in zijn geheel zien kwijt te raken, maar daar bestaat in Zweden geen kans op." Loerend vroeg Folmer: „Wat stel jij dan voor?" „Amsterdam. Het lijkt me verre weg het beste dat ik met het hals snoer naar Amsterdam ga.'^ „Daar komt niets van!" stoof de hotelk'erk op. „Haha, we zullen jou om een boodschap sturen! En dan niets meer van je laten horen, hé? Neèn, vriend, zo gek zullen we toch maar niet zijn, wat jij Paula?" Bedachtzaam antwoordde zij: „Mis schien heeft Hugo het bij het rechte eind. Maar als het ding naar Amster dam moet, gaan we mee." „Om alle drie te worden geknipt? Dan kunnen we ons evengoed vrij willig bij de politie ma1 den! Wie voor de duivel, kan het toch op Lundqvist voorzien hebben gehad? Hij bakte ons een lelijke poets! Wij moeten ons gedekt houden tot de diefstal wat in het vergeetboek is geraakt." „Dan blijf ik voorlopig maar klerk in het „Sint Olaf", al hangt het baan tje me de keel uit. Veel win ik er niet bij, want de klabakken steTen meer belang in me dan me lief is. Allemaal de schuld van die vermale dijden Söderman! En dan logeert er nog een vent met een kunstbeen in het hotel, die uren in de hal zit als ik dienst heb en me met zijn kool zwarte ogen aankijkt, dat koude ril lingen me over de rug lopen. Een griezel!''

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2