S)e CaicUeSou/fca/iit Zilveren medaille voor Nederland Westerse diplomaten weer op het Kremlin De »luchtbrug« werkt op volle toeren Gratie voor gewone en politieke delinquenten Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT' VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11466 Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 2ÓS26, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mud., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Gods Naam DE „Nieuwe Rott. Crt." constateert met ons, dat het slot van de Re geringsverklaring anders luidt, dan men gewoon is: „Steunende op hogere beginse len" hoopt dit Kabinet de in dit tijdsgewricht nodige kracht te kun nen ontwikkelen! Deze formulering wijkt af van hetgeen veelal gebrui kelijk was aan het slot van staats stukken als het hier besprokene". Het liberaal orgaan is met deze formulering zéér tevreden: „Men is er in geslaagd een slot tirade te formuleren, welke alle Ne derlanders, wie, van welk geloof ook, onze beschaving en haar grondslagen waarmee verdraag zaamheid niet in de laatste plaats behoort ter harte gaan, iets te zeggen heeft". „Iets te zeggen heeft". Ja, inder daad: iets. Het is zo weinig, wat het woord „hogere beginselen" zonder nadere aanduiding zegt Zeker wij weten heel goed, dat het woord „God" eii de uitdrukking „Gods zegen", voor wie die woorden uitspreken, helaas lang niét altijd die diepe inhoud hebben, welke ze in de objectieve werkelijkheid hebben. Wij weten heel goed, dat die woorden, welke iedereen heilig moesten zijn, vaak achteloos en onnadenkend, uit gewoonte en sleur worden gebruikt, dat ze zelfs in onoprechtheid worden misbruikt. Maar dat alles neemt niet weg het pijnlijke zoals wij het gisteren uit drukten dat in een belangrijk staatsstuk in deze zo geweldig-ernsti- ge tijd niet venvezen wordt naar God, naar zoals Vondel het zong het „oneindig, eeuwig Wezen van alle ding, dat wezen heeft" en bui ten Wien ,.'t nergens veilig" is. Natuurlijk liever dat God niet wordt genoemd, dan dat Hij zou'wor den genoemd in onoprechtheid, uitconventie of als een formule, als een tirade; Hij, Die is ..'t Een en eenig middelpunt Der zonnen zon, de geest, hét leven; De ziel van alles wat gij kunt Bevroen, of nimmermeer bevroeden". (Vondel). Wij weten gelukkig, dat hij, die het bestaan van God niet aanvaardt, of wèl aanvaardt, maar uit êen onrede lijke „verdraagzaamheid'' daarvan in het openbaar geen getuigenis wil af leggen, in dwaling verkerend, goede bedoelingen kan hebben, waarop men mag verhopen de zegen van Hem, Die alléén wasdom kan geven aan het mensen-werk En dit is een lichtzijde by" het ge mis van Gods Naam in de Regerings verklaring, dat ons 't moge her haald pijnlijk heeft getroffen. Een hartig woord van de A.N.W.B. over „VACANTIE-KLEDING" De warnfe dagen in de maand Juli hebben bij de vacantiegangers in sommige gevalljen geleid tot ex cessen op kleding-gebied, aldus deelt de A.N.W.B. mede, die onder de bevolking van verschillende va- cantiecentra terecht wrevel hebben gewekt. Er bestaan in vele delen van ons land op dit gebied hécht gefundeer de opvattingen, die gerespecteerd dienen te worden en waarmede de toerist als gast zeker rekening zal moeten houden. Men bewijst er het toerisme in zijn geheel stellig geen dienst mede, indien men al dan niet opzettelijk de gevoelens dienaan gaande kwetst en een onaangename stemming kweekt, waarvan mis schien anderen onverdiend de wrange vruchten moeten plukken. De A.N.W.B. verzoekt dan ook de toeristen, trekkers, etc. met aan drang zich te richten naar die op vattingen en zich met betrekking tot de vacantiekleding niet te laten verleiden tot aanstoot gevende bui tensporigheden. Een niet-öfficiële Vier-Mogendheden-conferentie rVE WESTELIJKE DIPLOMATIEK E VERTEGENWOORDIGERS hebben gistermiddag opnieuw een bespre king met Molotof en zijn vice-minis ter Smirnof, gevoerd, die meer dan twee en een half uur in beslag nam. Zowel vóór als na deze conferentie hebben de afgezanten zich gezamen lijk beraden op de Amerikaanse ambassade. Desgevraagd antwoordde Bedell Smith: „Wij zijn nog tot geen enkele conclusie gekomen en of er nieuwe gedachtenwisselingen zullen volgen kan men nooit weten, maar ik denk het wel." De Westelijke ver tegenwoordigers toonden zich opge wekter dan anders bij het verlaten van het Kremlin en spoedden zich naar de Amerikaanse ambassade om het antwoord aan hun regeringen op te stellen. Wordt een solide grondslag gelegd? De lange duur en het klaarblijke lijk gedetailleerde karakter der be sprekingen te Moskou, alsmede het voortdurend overleg met de respectie velijke regeringen geven grond aan de opvatting, dat practisch thans reeds viermogendhedenbesprekingen wor den gehouden. Indien dit overleg tot een gunstig resultaat mocht leiden, dan zal de daarop volgende conferen tie nog slechts dit resultaat hebben te bevestigen en nader uit te werken. „Bevrijde" onderwijzeres springt uit het raam „IK MOEST ER UIT," ZEI ZE. De New Yorkse politie maakte gisteravond bekend, dat mevrouw Kosenkina, de Russische onderwij zeres, die onlangs tegen haar wil naar het Russische consulaat werd vervoerd, een poging heeft gedaan zichzelf van het leven te beroven door nit een raam van de vierde verdieping op de binnenplaats te springen. Op het ogenblik, dat dé agenten assistentie wilden verlenen, werd mevrouw Kosenkina door at' taché's in het gebouw gebraeht. Mevrouw Kosenkina, die een beenfractuur en inwendige kneuzin gen heeft opgelopen, wérd in aller ijl naar het Roosevelt-ziekenhuis vervoerd, waar korte tijd nadien drie leden van het Sowjet-consu laat naar binnen zijn, gegaan. Deze verkregen echter ondanks hun heftig protest geen toegang tot de ziekenkamer. De politie zeide, dat zij misschien later toegelaten zouden worden, indien zij een „be hoorlijke machtiging" kondén to nen. Een vriend van de patiënte heeft aan verslaggevers verteld, dat zij jn hét ziekenhuis tegen hem gezegd heeft: „Ik snakte ér naar om er uit te breken. Ik was als een vogel in een kooi. Ik moest er uit.' In de loop van de dag ontving gisteren het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken een protest van de Sowjet-ambassade in de Ver. Staten tegen het bevel schrift, dat het Opperste Gerechts hof had géricht aan consul-generaal Lom'akïn om met mevrouw Kosén- kina voor het Hóf te vérschijnén, Lomakin heeft dit bevel genegeerd en weigerde reeds bij de ontvangst gevolg te geven aan het gevraagde. Het ministerie van Buitenlandse Zaken telegrafeerde onmiddellijk aan Thomas Dewey, gouverneur van de staat Nèw York, geen maat regelen te treffen tegen Lomakin. De Sowjetradio meldt, dat d« Sówjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Molótof, tijdens zijn onderhoud met generaal Bedell Smith de onmiddellijke vrijlating van mevrouw Kosenkina en van Samarin heeft geëist. De ,New Yorkée politie voert een strenge bewaking uit in dé zaal van het Rooseveltziékenhuis, waar me vrouw Kosenkina zich bevindt. Steeds groter Te Filton (Bris tol) is het grootste passagiersvlieg tuig in aanbouw, ooit in Engeland ""bouwd. Het is de „Brabazon 1", rvan het ontwerpen en bouwen enige jaren heeft geduurd. Hoe groot het vliegtuig is blijkt uit de verge lijking met de Lancaster bommen werper, die links van de neus van de „Brabazon 1'' staat. Het is duidelijk, dat men niet aan de conferentietafel zal gaan aanzitten, tenzij te voren een solide grondslag is gelegd. Als een samenvattend oordeel meldt Un. Press, dat de Fransen enigszins optimistisch, de voorzichtige Engelsen vrij pessimistisch en ae Amerikanen onvermurwbaar zwijg zaam zijn. Trygve Lie, secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft gisteren verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat het gehele Duitée vraagstuk ter sprake zal worden gebracht op de komende algemene vergadering der Ver. Na- ties, die in September te Parijs be- j girit. Regeringsverklaring van het hieu- we ministerie Gistermiddag heeft het nieuwe ministerie Dreesvan Schaik zich aan de Tweede Kamer voorgesteld, waarbij de minister president, de heer W. Drees, voor lezing deed van de regeringsverkla ring over het te voeren beleid. Mi nister Drees, staande te midden van de ministers, tijdens het uitspreken van zijn rede. PRINSES JULIANA IN LONDEN. De prinses-regentes bevindt zich op het ogenblik tezamen met prins Bernhard in Londen, ter bijwoning van de Olympische Spelen. Prinses Juliana, die incognito is, zal waar schijnlijk begin volgende week met de prins naar ons land terugkeren. De minister van Verkeer en Wa terstaat (a.i.) heeft ontheffing ver leend van het „Zondagsrijverbod" voor motorrijtuigen op Zondag 29 Augustus en Zondag 5 September a.s. Het A.N.P. verneemt van wel- ingelichté zijde, dat deze ontheffing is verleend met het oog op de ko mende feestelijkheden in den lande. MR. L. G. KORTENHORST VOOR ZITTER DER TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is mr. L. G. Kor- tenhorst benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer gedurende de huidige buitengewone zitting. De toestand in omstreden Berlijn 0E AMERIKAANSE MINISTER VAN LUCHTVAART, W. Stuart Sy mington heeft gisteren te Berlijn verklaard, dat de „luchtbrug" de luchtmacht thans voor grotere problemen stelde, dan in de oorlog met enige transportoperatie 't geval geweest was. Evenwel zal desgewenst de capaciteit nog opgevoerd kunnen worden, zelfs in de aanstaande winter. De Amerikaanse luchtmacht zou zich door slecht winterweer niet van de uiterste inspanning laten weerhouden. Thans zijn honderd C-54's voor de vrachtdienst naar Berlijn in gebruik, en, zo deelde de minister mede, er zijn er nóg méér op komst. De Britste en Amerikaanse vliegtuigen: vervoeren than» dagelijks circa 4000 ton levensmiddelen en kolen. De rantsoenkaarten worden volledig ge honoreerd en er is in West-Berlijn voor ruim drie weken voedsel aanwe zig. Dagelijks landen er meer dan 600 vliegtuigen. Dit aantal zal worden opgevoerd tot 700. Met dé Russische voedselvoorzie ning van Berlijn gaat hét minder goed. Dit blijkt uit beschuldigingen van Sowj et-zij de, dat het voor drie weken aangekondigde plan om ge heel Berlijn van voedsel te voorzien, door hoge Duitse ambtenaren wordt gesaboteerd, die, aldus' wordt gé- dreigd, ter verantwoording zullen worden geroepen. SOVJETS KWAMEN OP WESTERS GEBIED. De Berlynse politie-oorlog nar gis teren scherpe vormen aan, doordat de politie uit de Sowjétsector, ge steund door Sówjetrussische soldaten haar razzia's op zwarte handelaren tot in de Brits-Amerikaanse sector uitstrekte en daar straten blokkeerde, trams aanhield en arrestaties poogde te verrichten. De Duitse politie kwam met steun van Amerikaanse en Britse militaire politie in het geweer. Na een onderhoud met de gewapende Sowjétsoldaten werd de kwestie tén slotte geregeld. In de Westelijke zönés van Duits land wordt melding gemaakt van een toenemende stroom van vluchtelin gen uit Oost-Duitsland. Dit zou een gevolg zijn van een door de Sowjets ingestelden registratieplicht. Alle mannen van 18 tot 30 jaar zouden zich moeten melden. Er zouden er in legerwagens naar onbekende bestem ming overgebracht zijn. Ook zou de sterkte der Sowjettroepen langs de Westelijke grens aanzienlijk zyn toe genomen. De troepen in de omgeving van Maagdenburg worden op ruim 100.000 man geschat. VERZETSBEWEGING IN SOWJET-ZONE. Voor de eerste maal heeft in de Russische bezettingszone een verzets beweging de kop opgestoken. Zij is genaamd „Das wahre Deutschland" en heeft in Maagdenburg, Halle en Dessau een vlugschrift verspreid, waarin de politiek van het militaire Sowj ét-bestuur, de Eenheidspartij en de vóedselvoorziening worden aange vallen. Nieuwe toewijzingen volgens het plan Marshall Het administratief lichaarh van het plan Marshall (E.C.A.) heeft bekend gemaakt, dat in de 24 uur vóór Donderdag 17 uur aan Neder land, Oostenrijk, de drie westelijke t zones van Duitsland, Denemarken, j Frankrijk, Griekenland, Noorwegen en China nieuwe toewijzingen ter waarde van totaal 14.171.900 dollar zyn gedaan. Met ingang van heden zal dé E.C.A. in plaats van wéke- lijks dagelijks een samenvatting der toewijzingen geven. In Frankfort is een erg rumoerige protestvergadering gehouden tegen de stijgende kosten van het levens onderhoud. Het was de rumoerigste en belangrijkste manifestatie sedert het einde van de oorlog. Een groot aantal fabrieken,winkels en kanto ren waren gesloten, omdat het perso neel bij de betoging aanwezig was. Voor de zaal, waarin de vergade ring werd gehouden, verdrong zich een menigte van ongeveer twintig duizend mensen. Toen een Ameri kaanse jeep, waarin een Amerikaanse soldaat en een Duitse chauffeur za ten, zich een weg door de mensen massa probeerde te banen, werden de betogers woedend en gooiden de jeep om. De soldaat lukte het op tijd uit de auto te springen. Hij liep echter een pak slaag op en moest zich met een hamer verdedigen. SKtMASTER OP TEMPELHOF NEERGESTORT. Een viermotorige „Skymaster" is op Tempelhof, het Amerikaanse vliegveld van Berlijn, neergestort. DODELIJK ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS. Donderdag wilde de 67-jarige P. Klaverweide uit Haarlem een bezoek brengen aan de stuurman van een schip, dat in de buitenhaven van de hoogovens ligt. De stuurman had een ladder tegen het schip gezet en toen K. zich daarop bevond werd deze door een rijdende kraan aangereden. De man viel tegen de kraan en daar na in het water. Hij moest met zware verwondingen naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk worden vervoerd, waar hij later is overleden. DODELIJK ONGELUK BIJ OEFENING MET HANDGRANATEN Tijdens een oefening met hand granaten op het schietterrein te Weert is de luitenant J. v. Baal door een handgranaat getroffen en ge dood. Een van de projectielen kwam niet tot ontploffing. Van B stak toen zijn hoofd boven de loopgraaf uit om poolshoogte te nemen. Op dat ogenblik ontplofte de handgranaat. Hij was bijna op slag dood. JONGEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD Gisteren zijn te Nederhorst den Berg de landbouwer G., zijn zestien jarige zoon en een knecht, die op het land aan het werk waren, door de bliksem getróffen. De zoon werd op slag gedood. De vader en de knecht zijn er beter van afgekomen. LUSTELOZE BEURS Uiteraard was men ter 'beurze nieuwsgierig naar de inhoud van de regeringsverklaring, die tégen haTf twee werd bekend gemaakt, maar enige stimulans voor de effectenhan del vermocht de beurs hieruit niet te putten. Niettemin werd met na me de passage over de bevordering der bewegingsvrijheid van het be drijfsleven met belangstelling opge merkt en voor zoVer de effecten- markt op de regeringsverklaring reageerde, kon worden opgemerkt, dat de Ned. staatsschuld niet zwak was, doch weer een fractie verbeter de. De conversielening 1947 nL kwam weer juist iets boven de 98 uit, na een fractie daar benedén te zijn ge opend. Op de aandelenmarkt uitten de hoeklieden klachten over het ge brek aan orders. De markt vertoont dag in dag uit hetzelfde lusteloze beeld en het publiek blijft volkomen inactief. De staatscourant van heden be vat o.m. een beschikking ontheffin gen verbod meststoffenbesluit, een wijziging - lijst van meststoffen, een beschikking arbeidstijd in onderne mingen, waar herenkleding wordt vervaardigd en een vacantieregeling 1948/1949 voor de timmerfabrieken. Morgen, Vigilie van het feest van Maria-ten-hemelopneming, is het een geboden Onthoudingsdag (verbod van vleesspijzen). In de Vastenwet is ge dispenseerd. STEENKOLEN UIT ONS LAND NAAR NED. INDIë. Gisteravond is het Engelse s.s. „Ocean Angel" uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Nederland se steenkolen naar Semarang ver trokken. Deze eerste verscheping zal van tyd tot tijd door meerdere gevolgd worden. De Ned. Indische Gasmaatschap pij, die deze steenkolen uit ons land betrekt, wil hiermee de gas- cokes, welke door de gasfabrieken in Ned. Indië worden geproduceerd, verbeteren. Door het verkrijgen van betere gascokes zullen voordelen ontstaan voor dé waterstofwinning en voor de suikerindustrie. Verschil tussen amnestie en gratie Het staat thans vast, aldus „Parool" dat bij de komende feesten op ruime schaal gratie zal worden verleend. De voorbereidingen zijn reeds goed deels voltooid. Van deze koninklijke gratie zullen zowe«I gewone als poli tieke delinquenten profiteren. Wij vernamen, datde nieuwe minister van Justitie, mr. Wijers, in dezen nog verder zal gaan in zijn voor dracht aan de Kroon dan mr. Van Maarseveen. In die geest worden in het ont werp thans wijzigingen aangebracht nadat de ministerraad gisteren zijn goedkeuring aan de plannen van mr Wijers heeft gehecht. Dat minister Wijers verder wil gaan dan zijn voorganger wekt, aldus ge noemd blad, geen verwondering, want bij de enige rede die de nieuwe minister als lid van de Eerste Ka mer heeft gehouden, verdedigde hij een mildere houding ten opzichte van de politieke delinquenten dan mr Van Maarseveen, me:t wi$ hij het in dit opzicht volkomen oneens bleek. De gratie zal, zo vervolgt „Parool", worden verleend 'bij Koninklijk Be sluit. Wanneer het een amnestie zou zijn geweest, zou deze -by wet ver leend moeten worden, zodat het parlement er zijn oordeel over had moeten geven. Het verschil tussen gratie en amnestie is, dat in het eerste geval de straf geheel of ge deeltelijk wordt kwijtgescholden, on geacht het begane strafbare feit, ter wijl in 't tweede geval allen, die een zelfde strafbaar feit hebben begaan, aan hun straf ontkomen, doordat aan het feit, gedurende een bepaalde tijd begaan, het strafbare karakter wordt ontnomen. Bij het verlenen van gratie is het horen van de rechtelijke macht grondwettelijk voorgeschreven. Dit is ook nu geschied. Over ieder, die voor de gratie in aanmerking kan ko men, is het advies van de rechter gevraagd. Het verlenen van gratie bij be langrijke gebeurtenissen in het ko ninklijk huis is een oeroude zij het door vele op principiële gronden aangevo<?hten traditie. Onder de regering van Koningin Wilhelmina is gratie gegeven bij haar huwelijk in 1901, de geboorte van prinses Juliana in 1999, het huwelijk van prinses Juliana in 1937, bij het 25-jarig èn bij het 40-jarig jubileum. In April 1946 is een algemene gra tie gegeven voor kleine vergrijpen, begaan in bezettingstijd. Amnestie is verleend op 6 Augustus 1914 aan aVen, die zich voor 1 Aug. 1914 had den schuldig gemaakt aan desertie, mits zij zich alsnog bij de krijgsmacht aanmeldden voor 1 November van dat jaar. M. P. v. d. WEYDEN lid van de Tweede Kamer. Vanmorgen is de heer M. P. v. d. Weyden beëedigd als lid van de Tweede Kamer, waarin hij opnieuw zitting neemt tengevolge van het be danken van mr. v. Maarseveen, die minister is geworden. De heer v. d. Weyden is sedert 1933 lid v. d. Twee de Kamer. Hoewel 48 jaar oud, be hoort de heer v. d. Weyden tot de veteranen in de Kath. fractie der Tweed Kamer; alleen dr. Kortenhorst heeft langer zitting. Hij was by de laatste candidaatstelling in het poli tiek adviès geplaatst op no. 8, maar bij de groslijststemming hébben de kiezers hem gebracht op no. 7, waar door hij nu weer, na zeer korte on derbreking, zijn intrede in de Kamer kan doen. De heer v. d. Weyden, sedert ver leden jaar burgemeester van Zeven hoven, is ook lid van de Prov. Sta ten, waarin hij enige tijd de func tie van Gedeputeerde heeft ver vuld, welke functie hij echter niét blijvend ambieerde in verband met zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Zoals bekend neemt de heer v. d. Weyden een vooraanstaande plaats in in de organisatie van de boeren stand, waarin hij de algemene géres- pecteerde vertrouwensman is. We mogen er nog even aan herin neren, dat de heer v. d. Weyden, toen hij in het politiek advies der K.V.P. op no. 8 was geplaatst, door de héér Weiter werd aangezocht voor de lyst- Welter, waéfrvoor de heer v. d. Wey den natuurlijk heeft bedankt. £en koVteii^e... Eén koorengraan, wie zal 't verstaan? behelst tien duizend schooven! gelooft gij niet als 't geen gij ziet, hoe zult gij dit gelooven? Guido Gezelle

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1