knap! het op! Wie aan de weg timmert Detective WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 's Werelds snelste vrouw in Amsterdam bejubeld PINDELLJK WAS HET DAN TOOH ZO VER. Op het Centraal Station, waar enige honderden officials, familieleden, belangstel lenden, journalisten, persfotografen en filmoperateurs verzameld waren, heerste even voor de aankomst van de trein uit Hadrlem, die de olym pische kampioene, Fanny BlankersKoen en haar echtgenoot Jan Blan- kers naar Amsterdam voerde, spanning. Precies om 10 min. over 2 rolde de trein langs het perron en al heel spoedig was Fanny, die voor een der raampjes zat. ontdekt en een zeer enthousiaste begroeting volgde. De eerste omhelzingen waren natuurlijk voor de 6-jarige Jan en de 2-ja- rige Fanny. Ook de vaders en mdcders van het echtpaar werden hierbij betrokken. Namens het gemeentebestuur van Amsterdam werd Fanny Blankers welkom geheten door de heer E. Kupers jr., inspecteur voor lichame lijke opvoeding, waarna het gezel schap zich naar buiten begaf langs een erehaag van meisjesleden van Sagitta naar het gereedstaande rij tuig. Toen de -witte baret van Fanny zichtbaar werd voor de duizenden, die voor het station stonden te wach ten, ging een stormachtig gejuich op, dat minuten lang aanhield. De bereden Amsterdamse politie had grote moeite vrij baan te maken, opdat Fanny het voor haar gereed staande open rijtuig, bespannen met vier schimmels, kon bereiken. Luid klonken de toejuichingen van de duizenden, toen de vrouw, die zich „de snelste vrouw van de wereld" kan noemen, haar zegetocht begon. Via de Westelijke afrit, de Prins Hen drikkade werd het Damrak bereikt, \vaar nog eens duizenden zich langs de trottoirs hadden geschaard om de stoet voorbij te zien trekken. In het eerste rijtuig zaten Fanny Blankers- Koen, haar echtgenoot Jan Blankers en de beide kinderen, de 6-jarige Jan en de 2-jarige Fanny, de twee moe ders van het echtpaar plus de mas seuse mej. Pfann. Daarachter volg den vier rijtuigen met familieleden, de olympische damesathleten. offi cials van de Kon. Ned. Athletiek Unie, het bestuur, leden van de ver eniging „Sagitta", waar Fanny lid van is en een met korenhalmen ver sierde jeep, waarop een aantal Hoofd dorpers in landelijke kledij. Daar achter nog een aantal persauto's en tot slot de motorpolitie Het rijtuig van Fanny BlankersKoen werd ge ëscorteerd door agenten van de Am sterdamse bereden politie om de op dringende menigte op een afstand te houden. Via de Dam en da Damstraat werd het stadhuis op de Oudezijds Voor burgwal bereikt. Op het stadhuis was de Amster damse vlag uitgestoken. Bodes in uniform brachten het gezelschap naar de raadszaal, waar burgemees ter en wethouders wachtten om onze olympische kampioene officieel in de hoofdstad te verwelkomen. Toen Fanny BlankersKoen en haar „gevolg" in de raadszaal ver enigd waren trad burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly, met de ambtsketen om en in gezelschap van de wethou ders de zaal binnen. In een hartelijke speech zeide hij, dat Fanny de Ne derlandse en Amsterdamse vlag grote eer had bewezen. ,.A1 bèn je dan eigenlijk een Hoofddorpse. toch is de hoofdstad heel trots op je". De burgemeester overhandigde me vrouw Blankers het officiële gedenk- boek van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en spelde haar daarna zijn eigen speldje van het jubileum Kankerbestrijdingsfonds op de borst, als bewijs van zijn grote waardering. Namens de minister van O.. K. en W. sprak nog de heer Mie- dema die hartelijk feliciteerde met de behaalde resultaten en de hoop uitsprak, dat de Nederlandse jeugd het sportieve voorbeeld van Fanny BlankersKoen zal volgen. Ook al zal het moeilyk blijken de prestaties te benaderen. Hierna begaf het gezelschap zich weer naar buiten. Toen de stoet op de binnenplaats van het stadhuis weer geformeerd werd en Fanny naar buiten kwam om in haar rijtuig plaats te nemen, werd zij hartelijk toegejuicht door de ambtenaren en ambtenaressen, die uit alle ramen naar haar zwaai den. Direct buiten de poort stonden de mensen weer rijen dik langs de weg en voort ging'het door de Damstraat, ever Dam, langs Rokin, Vijzelstraat Vijzelgracht, Weteringschans. Leidse- plein, Leidsebosje, Overtoom, Suri- namestraat, Surinameplein, naar de Haarlemmerstraat 168, de woning van de fenomenale hardloopster. En overal langs de straten stonden de mensen en juichten. Nooit tevo ren zag men zulk een enthousiasme onder het publiek. Op de daken van de trams, uit de ramen van huizen en kantoren, op de daken, op balcon- netjes, kortom waar maar een plaats je was, stonden, hingen, of zaten mensen. De Amsterdammers lieten zich gisteren van een zijde zien, die men van deze over het algemeen onverschillige Nederlanders niet kent. "Dit kwam nog eens te meer tot uiting in de -Haarlemmerstraat, waar uit iedere woning de Nederlandse driekleur wapperde. In deze an ders zo stille straat, waren nu duizenden buurtbewoners samenge stroomd. om hun kampioene te hul digen. Het huis van Fanny was met bloemen en gekleurde lampjes ver sierd een groot bord hing aan de ge- vel met de woorden: Hulde aan onze viervoudige clympische kampioene" en vier grote .gouden medailles", elk een van de afstanden aangevende, waarop Fan ny getriomfeerd had, flankeerden dit bord. Toen het rijtuig met Fanny voor de deur van haar huis stil hield, zong de menigte het Wilhelmus gevolgd door „Lang zal zij leven...." en daarna volgde een langdurig gejuich. Namens de buurtbewoners sprak de heer Weyde de kampioene toe. Hij zeide o.a.: „Fanny, allen hier in de straat hebben met spanning je pres taties in Londen door de radio ge volgd en iedere keer als je weer een overwinning had behaald, waren we trots, maar we zijn nog trotser op je omdat we weten, dat je dezelfde eenvoudige huisvrouw bent gebleven die je altijd was. Bij jou gaat het niet om de eer, maar om de presta tie". Onder luide toejuichingen, bood hij namens de buurtbewoners Fanny een fiets aan. Hierna zongen allen het door een buurman van Fanny gecomponeerde huldigingslied, dat door de kampioene met gebogen hoofd werd aangehoord. Nog was de huldiging echter niet afgelopen, want toen Fanny, voor het eerst sinds enige v/eken voet in haar eigen woning had gezet, moest zij nog enige malen op het balcon van haar huis verschijnen, waar haar weer nieuwe explosies van en thousiasme wachtten. Eindelijk kreeg zy dan toch rust.... tenminste van rust zou er gisteravond ook wel niet veel komen, want de buurtbewoners vinden, dat men niet elke dag een viervoudige olympische kampioene buurvrouw heeft en als dat, zoals nu, wel gebeurt, dan moet er feest ge vierd worden. Vandaag ging Fanny met vacan- tie naar Hoofddorp en daar te midden van het rustige Haarlemmer meerpolderlandschap zal zij zeker de welverdiende rust kunnen vinden. Huldiging Nel van Vliet De vijf leden van de Hilversumse Zwemclub „De Robben", die met on ze olympische ploeg naar Londen zijn geweest en allen finalisten wer den, zijn gistermiddag in Hilversum teruggekeerd en met groot gejubel ontvangen. Het waren Nel van Vliet, olympisch kampioene op 200 meter schoolslag, Tonny Hom en Dicky van Ekris finalisten in resp. hetzelf de nummer en 100 m. rugsiag en voorts de leden van het poloteam, doelman Joop Röhner thans bin nengedragen, omdat hij door een infectie aan zijn rechtervoet niet lo pen kon en Henny Keetelaar, Ook trainer Jan Stender deelde volop in de toegezwaaide hulde. Een enorme mensenmassa vulde het Hilversumse stationsplein en de omliggende straten, terwijl men ook in het station niet lopen kon van de mensenzee, toen de trein uit Am sterdam met de olympische deelne mers ai-riveerde. In een der wacht kamers van het station vond, nadat het stormachtige eerste gejuich ver stomd was, de eerste ontvangst plaats weike muzikaal werd opgeluisterd door Ger de Roos en zijn orkest zon der naam. Er werden hartelijke woorden gesproken door vertegen woordigers van de kring Het Gooi van de K. N. Z. B. die ere-diplo- ma's aan her vijftal van Jan Stender uitreikten van verschillende Hil- v-ersumse sportverenigingen en van het comité van ontvangst. Er waren kransen en bloemstukken in over vloed. Na een zegetocht in open landauers langs een duizendkoppige menigte half Hilversum leek uitgelopen om de olympische deelnemers toe te juichen werden in de burgerzaal van het gemeentehuis Nel van Vliet en haar collega's door het voltallige gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar hield een toe spraak, waarin hy zeide dat de Hil versumse harten sneller hadden ge klopt door de prachtige prestaties der plaatsgenoten-finalisten en die van Nel van Vliet in het bijzonder. Als burgervader liet hy echter ook niet na een vaderlijke vermaning uit te delen: „Laat je." zo zei hij, „door deze welverdiende lof niet van je stuk brengen, maar bly'f je zelf'. Met een gelukwens aan de nog zo jonge zwemvereniging „De Robben" en speciaal ook voor trainer Jan Stender, besloot mr. Hubar zijn toe spraak, vervolgens aan de olympische deelnemers en hun trainer een fraai bouquet bloemen met linten in de Hilversumse kleuren aanbiedend. Hiermede waren de feestelijkheden nog niet ten einde: later op de mid dag vond een zeer druk bezochte re ceptie plaats in „Ons Gebouw", waar nog vele gelukwensen en geschen ken werden aangeboden. NEDERL. SUCCES BIJ SABELSCHERMEN. Onze sabel-équipe op de Olympi sche Spelen, die een poule vormde met Canada en Italië, heeft gisteren efen groot succes geboekt. Zoals reods gemeld, werden de Canadezen dooi de Nederlandse équipe, bestaande uit Mosman, Terweer, Hoevers en Van den Berg, met 133 verslagen. Ne derland plaatste zich hiermede in de volgende ronde. Voor de tweeede ronde was Neder land in een poule geplaatst met Ar- .gentinië en Tjechoslowakije. De Ne derlandse équipe, waarin Hoevers vervangen was door Kuypers, ver loor echter in een vrijwel gelijkop- gaande strijd met 7—9 van de Ar gentijnen. Nederland moest toen spe len tegen de Tsjechen, die met 106 verslagen werden. De wedstrijd Ar- gerttiniëTsjechoslowakije werd daarna gehouden om vast te stellen, welke ploeg in de halve finale zou komen. Het totaal aantal overwinningen van ieder der drie landen zou de be slissing brengen. Argentinië won de ontmoeting met 97.. zodat dit land met Nederland in de halve finale komt. De andere landen in de halve- finale zijn: België, Hongarije, Ver. Staten, Italië, Frankrijk en Polen. HET ZEILTOURNOOI. Derde plaats voor De Jong in Firefly-klasse. De Nederlandse zeilers hebben op de vijfde dag van de Olympische zeil wedstrijden de volgende resultaten behaald: De Jong in de Firefly-klasse derde; Jonker in de Drakenklasse negende; De Vries Lentsch dertiende in de Swallows en Bob Maas vierde by de Stars. De stand na vijf races is thans: Firefly: 1. Canada.3957 p.: 2. Zwe den 3944 p.; 3. Nederland 3329 p.: 4 Ver. Staten 3269 p.; 5. Uruguay 3069 p. Draken: I. Denemarken 3344 p.; 2 en 3. Noorwegen en Zweden 3340 p. 4. Gr. Brittannië 3265 p.. 5. Finland 2877 p.. 8. Nederland 1583 p. Swallows. 1. Gr. Britt. 4210 p., 2 Portugal 2750 p.; 3. Zweden 2750 p.; 4 Canada 2395 p.; 5. Denemarken 224C p.; 10. Nederland 1380 p. Stare: 1. Ver. Staten 5275 p.; 2. Gr Brittannië 4372 p.: 3. Italië 4370 p. 4. Ne<jerland 3701 p.; 5. Portugal 3058 p. de. jeciuuvuUa 36. „Wat kan dat mannetje lopen!" hijgt Hendrik. Maar hij is een beetje te laat met zijn opmerking, want Grimboud loopt al niet meer. Grim- boud staat stil. Doodstil. Zijn scher pe oogjes flitsen vliegensvlug door het vertrek doch zy kunnen niets ontdekken. „Dat kan niet", gromt Grimboud. „Zo'n ding gaat niet vanzelf giPen. Er moet iemand zijn... Misschien Adalbert?" Adalbert is naar huis.ge gaan. Ik heb het zelf gezien," mom pelt hij voor zich heen. Nu vindt Hendrik het weer eens tijd worden de aandacht op zijn persoontje te vestigen. „Ahum". begint hij „Ik zal dit varkentje wel es wassen. Opzij! Ga 'angs de kant staan en stoor me niet in mijn concentratie. Niemand hier. hè? Wacht eens even. Let goed op. Ik ga zoeken. Alsjeblieft!!!" Een zeer triomfantelijke Hendrik haalt vanuit een hoekje de jas van Adal bert te voorscUjjn. „In de eerste plaats is het bewijs van iemands aanwezigheid reeds geleverd. Rest ons slechts nog de eigenaar van dit kledingstuk te vinden en dan zijn we klaar. „Ik laat me hangenzegt hij, „als dit niet de jas is die..." Maar Bimmelbam stopt hem haastig de mond. Hij heeft met de eerste blik het kledingstuk al herkent en ver moed nu dat de ^igenaar zich hier ook wel ergens verstopt kan hebben. En een Bimmelbam vergeet nooit 'n hem bewezen dienst... „Dit is een andere jas!" zegt hij Üus en werpt een waarschuwende blik op de on voorzichtige Hendrik. Maar Grim- boud's achterdocht is reeds gewekt. HET BOKSTOURNOOI. In het Nederlandse kamp was men begrijpelijkerwijs zeer teleurgesteld over de nederlaag van Quentemeyer. Wat de uitspraak van de jury aan gaat liepen de meningen uiteen. Enerzijds legde men de nadruk op de betere bokskunde van onze landge noot en op het feit, dat de Argentijn lang voordat de gong voor de laatste maal luidde, vrijwel aan het eind van zijn krachten gekomen was, wel ke overwegingen dan tot een uit spraak ten gunstee van Quente meyer hadden kunnen luiden. An derzijds onderstreepte men de con stante maar niet te fnuiken aanvals lust van Cia en het gebrek aan door zettingsvermogen en initiatief van de Nederlander om de beslissing van de jury te wettigen. Een uitspraak „onbeslist" zou in een nict-olympische wedstrijd de juiste beloning van beide partijen zijn geweest. Maar dergelyke beslis singen kennen we nu eenmaal niet in dit tournooi. Er moet een winnaar en een verliezer zyn, het hangt van de jury af welke factoren men het zwaarst laat wegen. Van een unifor me gedragslijn bij de beoordelingen valt echter tot dusverre weinig te bemerken, vandaar dat er zoveel ontevredenheid heerst en nu de ene dan de andere partij zich te kort ge daan acht. Gistermiddag kwam in de tweede ronde van het vlieggewicht onze landgenoot Corman die in de eerste ronde van de Iranees Rassaeli had gewonnen, uit tegen de Burmees Maung Mijo Thant. overwinnaar van de Canadees Sandulo. Corman won door technisch k.o. in de derde ron de. HÜ heeft uitstekend gebokst en van alle kansen prompt gebruik ge maakt. Toen de Burmees eenmaal aangeslagen was, maakte Corman snel een einde aan het gevecht. Zweden bereikt de eindstrijd 42 Zege op Denemarken Zweden heeft, zoals algemeen werd verwacht, de eindstrijd van het Olympisch voetbaltournooi be reikt, hetgeen echter aanvankelijk meer moeite gekost heeft dan door menigeen verondersteld was, aange zien Denemarken ai dadelijk op ver rassende manier door zijn linksbui ten Seebach scoorde en even later een bal buiten bereik van de Zweed se doelman tegen de lat in het veld terugketste. .Een uitzonderlijk iets dat tegenpunt en die achterstand voor de Zweden, want zoiets was in dit tournooi nog niet voorgekomen. Dit was vooral te wijten aan het tra ge en onzekere begin der Zweden, die de strijd blijkbaar te gemakke lijk opvatten, waarvan zij byna de dupe geworden zyn, want een 20 achterstand zouden zij niet gemak kelijk hebben ingehaald. Nu werd de achterstand reeds na een half uur in een 21 voorsprong omgezet en toen de Zweden reeds voor dë rust nog twee doelpunten daaraan hadden toegevoegd leek de hervatting het aankijken niet meer waard. Erg interessant was de tweede speelhelft dan ook niet en nu bleek eerst duidelijk hoe het kwam, dat de Denen, die zo kranig begonnen w§- ren, deze wedstrijd moesten verlie zen. De Deense middenlinie was zwakker dan do Zweedse, zodat de Deense aanvallen niet voldoende ruggesteun hadden om gevaarlijk te blijven. Toch bleven de Denen hun uiterste best doen om de achterstand te verkleinen hetgeen hun dan ook tenslotte gelukte met het beste doel punt van deze middag, dat door linksbinnen Jen Jensen onhoudbaar van grote afstand langs de Zweedse doelman werd gekogeld (42). Een vrij aardige wedstrijd, meer niet, die door een 30.000 personen werd bij gewoond hetgeen dus betekent dat er 50.000 kaarten onverkocht hieven op het Wembley-stadion. Vandaag zal er wel meer belangstelling zijn bij de andere halve eindstrijd tussen Groot-Brittannië en Zuid-Slavië. OLYMP. RUITER WEDSTRIJDEN Nederlandse team uitgeschakeld Het Nederlandse team voor de sa mengestelde olympische ruiterwed- strijd is als ploeg uitgeschakeld door het feit, dat Glenn S. Man van de heer Siem het, paard, dat reeds voor het vertrek naar Engeland kreupel was, hedenmorgen nog niet hersteld bleek, zodat de heer Siem niet aan de dressuurwedstrijd ton deelnemen. De Nederlandse ruiters zullen nu nog individueel in de samengestelde ruiterwedstrijd uit komen. Schermen: 9.00 sabel ind- eerste ronde; 14.00 idem tweede ronde. Hockey: 18.00 om de derde plaats: NederlandPakistan 19.30 finale: IndiaGr. Brittannië. Zeilen: Torquay. Ruitersport: 17.30 cross country, uithoudingssnelheidsproef. Kano: 9.00 500 m. eenpers. KayaK- series; 1000 m. eenpers. Kayakseries; 1000 m. tweepers. Kayakseries; 1000 m. een en tweepers. Canadianseries; 18.00 500 m. eenpers. Kayak finale; 13.20 1000 m. eenpers. Canadian fin.; 18.40 1000 m. tweepers. Kayak fin.; 19.00 1000 m. eenpers. Kayak fin.; 19.20 1000 m. tweepers. Canadian finale Boksen: voorronden. Basketball: finales. Gymnastiek: dames en heren. In de vedergewichtklasse van het gewichtheffen is Olympisch kam pioen geworden de Egyptenaar Fayad met 332,500 kg. (nieuw wereld- en Olympisch record). Zyn landgenoot Sham^ veroverde met 360 kg. de titel in de lichtgewichtklasse, daarmede eveneens een nieuw Olympisch record vestigend. CONGRES VAN DE I.A.A.F. In het kader van de olympische spe len werd te Londen een tweedaags congres gehouden van de Int. Ama teur Athletic Federation (I.A.A.F.) welke bijeenkomst werd voorgezeten door lord Burghley en waarop Ne derland vertegenwoordigd werd door ir. Paulen, voorzitter van de K.N.A.U en bestuurslid van de internationale federatie. De agenda van dit congres was overladen met belangrijke eo min der importante punten waarover uit. voerig werd gediscussieerd en in me nige gevallen ontstonden verwarren de situaties. In het bijzonder ten aan zien van de amateurkwestie, waar omtrent een speciale commissie rap port uitbracht na die probleem diep gaand te hebben bestudeerd. Beslo ten werd de voorstellen naar de com missie terug te verwijzen, waarop alle leden dezer commissie aftraden Verder werd besloten de loonder vingskwestie van de agenda af te voe ren en het gehele probleem aan een nieuw te vormen commissie voon het amateurisme te delegeren. De Europese kampioenschappen zullen in 1950 te Brussel worden ge houden. Op voorstel van Zwitserland werd besloten, dat by de Europese kampioenschappen elk land twee sthleten kan afvaardigen per indivi dueel nummer en één ploeg in esta fettenummers, bij de dames drie athleten por nummer en één ploeg in estafette. In de tienkamp mogen drie athleten uitkomen. Deze Europese kampioenschappen zullen vijf dagen duren, dames en he ren tegelijk. Een nieuwe lijst van Europese records zal worden samen gesteld. Ditzelfde zal geschieden met de wereldrecord». In de Europese commissie van de I.A.A.F. is. zoals wij reeds kort hebben gemeld, het protest van de Verenigde Staten in zake de diskwalificatie op de 4 x 100 meter estafette heren toegewezen dank zij de film. welke een duidelijke uitspraak mogelijk maakte. Het ge volg was dat Groot Brittannië zijn enige gouden medaille bij de athle tiek weer moest afstaan cn dat de Ver. Staten olympisch kampioen oj? dit nummer werd met een tijd van 40.3 sec., vierde Hongarije, vijfde Ca nada en Nederland zesde, De damescommissie, waarin onze landgenoot Jan Blankers zitting heeft had voorgesteld een damesvijfkamp in te stellen bestaande uit kogelsto ten, hoogspringen en 200 meter hard lopen (eerste dag) en 80 meter hor den en vèrspringen (tweede dag), zo wel voor de spelen als voor het Euro pese kampioenschap en ook dit voor stel werd aanvaard. In den vervolge zal een medisch onderzoek inzake de sexe voor de olympische spelen en de Europese kampioenschappen ver plicht worden gesteld. De 800 meter voor dames zal al» proef in het pro gramma der Europese kampioen schappen voor 1950 worden opgeno men. Bij de rondvraag verklaarde ir Paulen, dat ons land er prijs op zou stellen in den vervolge bij uitslagen ceremonies protocolaire enz. te wor den genoemde al» „Netherlandes" of ..Pays Bas", maar niet als „Holland" of „Hollande". TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING „Ik heb Matts op het hart gedrukt te zwijgen en hij beloofde het. Toch ben ik lang niet gerust. U kent in specteur Uppström niet. Hij zal aan dringen tot hij heeft bereikt wat hij bereiken wiL° Marianne verschoot van kleur, „Oh!" zuchtte zij verslagen. „Waarschijnlijk zou ik u veei be ter van dienst kunnen zijn als u openkaart speelt. Door te zeggen, waar u die nacht bent geweest en in wiens gezelscr.ap." „Er zijn redenen, die het mij be letten." „Uppström beschuldigt me vast en zeker van medeplichtigheid aan de moordaanslag wanneer blijkt, dat ik hem om de tuin heb geleid." „Het is zon allerongelukkigste samenloop van omstandigheden," be kende zij triest, „Ik geloof echter niet dat de politie u iets kan maken. U had medelijden met de hachelijke toestand, waarin ik die nacht ver keerde en stond me uw kamer af. Dat is toch niet strafbaar?" „U stelt het al te simpel voor. Wan neer ik onderdak zou hebben ver leend aan iemand die van misdaad wordt verdacht, beging ik wel de gelijk en strafbaar feit. en een ern stig ook. Ik gevoel er bitter weinig voor juffrouw Karlsson onschuldig achter s'ot en grendel te worden gestopt." „Toch kan ik heus niets zeggen, heus niet,'' fluisterde zij. „Wat is die Paul Solange voor 'n persoon? Het kwam me voor, dat hij u tyranniseert." „Hij is een vriend. Ik heb ver plichtingen aan hem." „Was het Solange, die u in het holle van de nacht alleen op straat liet lopen?" wilde hy weten. „Neen, neen, natuurlijk niet." Hij haalde diep adem. Op gevdar af haar ernstig te ontstemmen moest zij worden gedwongen hem haar ver trouwen te schenken. De kel'ner bracht de bestelde koffie. August wachtte, tot de bediende zich verwijderd had, eer hij de vraag stelde: „Waarom verstopste u Lundqvists portefeuille tussen het linnen van mijn koffer?" „Ik... ik-deed het niet." „Het spyt me, maar dan zal in specteur Uppström er aan te pas moe ten komen. Het kan misschien zelfs in uw belang zijn. Ik wil u waarschuwen hij laat zich niet met een kluitje in 't riet sturen. Vertel hem, met wie u de bewuste nacht doorbracht en waar. Kunt u bewij zen, onschuldig te zijn aan de aanslag op Gunnar Lundqvist, dan loopt het wel met u los. In het ergste geval raakt u uw betrekking bij de KaluncP by's kwijt." Hij zag haar recht in de ogen en zij sloeg de hare neer. Alle kleur eb de van haar wangen. „Ik durf het niet te vertellen. Ik kan het onmo gelijk." Marianne's stem kwam niet boven een fluisteren uit. „Het zou de gevangenis voor me betekenen." „Omdat."... omdat ik met Lundq vist in de taxi zat. August bemerkte hoe het meisje een flauwte nabij was. Snel. keek hij rond; gelukkig bevond zich nie mand in hun onmidde'lijke omgeving „Beheers u!" sprak hij haar moed in Niet flauw vallen!' „Neen... neen," beloofde zij. „Het is zo over." „Was u... was u het... die...?" Zy veerde op. „Hoe kunt u zoiets van mij denken?" „Goddank!" Hij loosde een zucht van verlichting. „Het gaf me even een geweldige schok. Nu moet u me ook alles meedelen, juffrouw Karls son! Alles, verstaat u?" „Kan ik er beslist op aan, dat het tussen ons blijft?" „Ik za! zwijgen als het graf. zelfs al had u het gedaan. Misschien ben ik in staat, u te helpen!'* „Nu dan." Een moment zat Ma rianne met gesloten ogen. Toen open de zij ze en vertelde: „Dinsdagmid dag belde Paul Solange me op met verzoek, de tweede dame van een di neetje van vier personen te willen zyn; ik zou dan iemand moeten ver vangen, die tot haar spijt had moe ten afzeggen." „Ik voelde er dan ook niets voor en verzon een uitvlucht. Solange nam er ge» engenoegen mee en her innerde mij aan een dienst, mij des tijds in Parijs bewezen en aan mijn toezegging, hem een wederdienst te zu'len bewijzen als ik daartoe in staat was. Desondanks bleef ik bij mijn weigering. Een half uur later werd ik bij mevrouw Kalundby ont boden. Zij vertelde, juist een tele foontje van Paul te hebben gehad zij is erg gesteld op Solange en zij zou het zeer op prijs stellen, in dien ik alsnog mijn besluit herzag. De wagen kon mij naar Stockholm brengen en Paul had beloofd voor mijn terugkeer zore te zullen dra ger.. Nu. toen zat fr voor mij niet veel anders op dan te gaan, hoe on aangenaam ik het ook vond. Ik be greep, dat mevrouw Kalundby mij een weigering kwalyk zou nemen." „Ongehoord!" protesteerde August „U bent toch vrij om over uzelf te beschikken!" „Ja,' maar zoals ik zei, heb ik ze kere verplichtingen jegens Solange en daar beriep hij zich op. „Leerde u hem in Saltsjöbaden kennen of eerder?" „Eerder. In Parijs.. De familie bij wie ik als gouvernante werkzaam was, ging veel om met de Bluteau's Meneer PJuteau stond aan het hoofd van een bankinstelling, waar Solan ge als volontair zijn opleiding ge noot. Mijn baantje beviel me niets: de kinderen waren bar ongezeglijk en ik kreeg altoos ongelijk als ik ze berispte. Op een keer klaagde ik Solange, die ik al enige malen bij de Bluteau's had ontmoet, mijn nood Hij antwoordde, dat hij misschien iets voor me kon doen. Bij zijn oom baron de Béringuard logeerde een echtpaar, dc Kalundby's, evenals ik uit Zweden afkomstig. Mevrouw Ka lundby had haar voornemen te ken nen gegeven, een beschaafde jonge dame als secretaresse aan te stellen zodra zij weer in Saltsjöbaden terug zou zyn; zij kon haar maatschappe lijk werk niet langer aPeen af. Kort om, Solange deed een goed woordje voor me en ik Inreeg de betrekking. Ik heb dus verplichtingen aan hem maar er bestaat niets tussen ons. Eerlijk gezegd: ik mag hem niet, on danks hetgeen hy voor me heeft ge daan. Graag had ik Dinsdag mijn eigen zin gevolgd- en de uitnodiging voor dat dinertje afgeslagen, maar mevrouw Kalundby drong er te sterk op aan. dat ik zou gaan. Wij aten in Royal. Zo kwam ik in kennis met Gunnar Lundqvist. De andere dame was eveneens een vreemde voor me Emilia. De rest ben ik vergeten." August knikte nadenkend. Svar- tan, de luie hoofdcontroleur van de verzekeringsmaatschappij, de man met de rijke fantasie had het dus wel bij het rechte eind gehad, toen hij veronderste'dc, dat relaties beston den tussen Gunnar Lundqvist en Paul Solange. Marianne ging voort: „Het diner verliep tamelijk gedwongen. Ik kon niet al te best met Emilia opschieten Zij was grof en dronk mij te veel. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3