7MIHV fJCavte WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BEAD PAGINA 5 Grote Beer en Johan van Oldenbarnevelt hebben vertraging De troepenschepen „Grote Beer" erï „Johan van Oldenbarnevelt" met repatrierende militairen aan boord hebben enige vertraging ondervon den, zodat deze beide schepen ver moedelijk niet voor resp. 19 en 20 Augustus a.s. in de Amsterdamse haven kunnen worden verwacht. Met de „Grote Beer" kereh circa 1300 militairen, behorende tot ver schillende onderdelen van het K.N. I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht in Nederland terug. Hieronder bevindt, zich tevens een aantal zieke of afgekeurde mili tairen. De „Johan van Oldenbarnevelt" keert terug met circa 1300 militai ren van het K.N.I.L., de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht, als mede een 500-tal burgers. Onder deze repatiïerenden bevin den zich 2 O.V.W.-bataljons n.i. 2-7 R.I. (het Amsterdamse bataljon) en 2-5 R.I. Van dit bataljon, waarvan een gedeelte met de „grote Beer" terug keert, volgt hieronder de geschie denis. Het 2e bataljon van het 5e regi ment infanterie werd in October 1945 in de Fred. Hendrikkazerne te Vught geformeerd uit oorlogsvrij willigers, die uit verschillende de len van Nederland en vooral uit de provincie Zuid-Holland in de kam pen te Huiten, de Rips en Wanrooy waren sam'en gebracht. Het bataljon vertrok op 1 Januari 1946 via België naar Engeland. De „Nieuw Amsterdam" bracht het ba taljon vervolgens naar Malakka. Hier werd in het kamp Chaah de voortzetting van de reis afgewacht. 2-5 R.I. kwam in Soerabaja, waar hét al spoedig belast werd met de bezetting van verschillende buiten posten als Moro, Bringkan, Poetat- Lor, Mengganti, Kedamean en Band joe-oerip. Onder de acties, die in deze tijd werden gevoerd, valt de bezetting van Tjerme door 2-5 R.I. te melden. Na de actie tegen Modjo- kerto, welke tezamen met de mari niersbrigade werduitgevoerd, ver bleef het bataljon geruime tijd in de omgeving van deze plaats. O.m. werd de bewaking van de Nlirip- sluis aan 2-5 R.I. toevertrouwd. Het zwaartepunt van de vele schermutselingen vormde de jodium fabriek Watoe-Dakon, waar de be zetting het meermalen hard te ver duren kreeg. Het bataljon had een aandeel in de politionele actie bij de opmars naai' Tretes, Trawas en Padjet, waarna het wederom in Soerabaja werd geconcentreerd. Het bataljon verloor 26 m'an. EEN STAARTJE VAN DE HAAGSE TRAMSTAKING. Naar aanleiding van de staking bij de Haagse tram heeft de Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel een aantal leden geroyeerd. Tot dus ver zijn dertien royementen bekend gemaakt. Tot de geroyeerden beho ren de vier leiders van de staking. Het royement bij de Nederlandse vereniging geschiedt krachtens de statuten, die zulks mogelijk maken indien een Md „handelingen pleegt in strijd met de belangen der vereni ging. door zijn gedragingen de ver eniging schade toebrengt etc.". Tegen royementen kan binnen vier weken bgroep worden aangetekend. Van dit beroep zullen de betrokenen gebruik maken. DE KONING VAN SIAM NAAR PARIJS. Hedenochtend heeft de koning van Siam met zijn gevolg ons land verla ten. Het, gezelschap reist in twee auto's via Maastricht en Luik naaT Parijs. Zoals bekend verbleef de koning in cognito in ons land en bezocht onder meer voor Nederland representatieve bedrijven en instellingen. INTERNATIONAAL POSTWISSELVERKEER. Begin Augustus zijn enige verande ringen in het internationale postwis. selverkeer van kracht geworden. Zo is het maximum toegelaten be drag voor postwissels van Nederland uit te verzenden naar Curagao ver hoogd, terwijl de hier te lande be taalbare postwissels uit Curasao nu ten hoogste 100.— mogen bedragen Het maximum bedrag voor postwis. seis naar Luxemburg is nu vastgesteld op 1600 Luxemburgse francs. Voor Zwitserland ie het maximum bedrag vastgesteld op 160 Zwitserse francs uit Zwitserland, naar hier mag op die manier f 100.worden ver zonden. DE HARINGPRIJS. De vertegenwoordigers van de de-1 tailhandel in vis uit alle streken des lands waren gisteren in hotel „Noord Brabant" te Utrecht byeen tot be spreking van de toestand, ontstaan door de jongste ministeriële beschik king aangaande de prijsvaststelling voor haring en haringproducten. Na afloop deelde men mede, dat de geruchten omtrent een staking in de vishandel onjuist zijn. De handelaren zijn te zeer doordrongen van het ge wicht van de haring als volksvoedsel dan dat zij een dergelijke uiterste maatregel zouden toepassen. Niet uit gesloten moet het echter worden ge acht, dat de voorgenomen prijsvast stelling a raison van 10 ct. per stuk in de naaste toekomst zou kunnen leiden tot een lamlegging van de ver koop van zoute haring en haringpro ducten. De vastgestelde maximumprijs1 van 10 ct. per stuk werd door de hande laren als ten eenen male onvoldoende gekenschetst. Voor Limburg bijv. zijn de kosten van inkoop al hoger dan de nieuwe consumptieprijs. Ten slotte werd besloten aan de mi nister van Landbouw, Visserij en Handel een telegram te zenden, waar in een onderhoud werd aangevraagd. met FLVORGAAN tegen tundbederf! Verschenen is het programma voor de studiedagen van de Kath. Arbei dersbeweging, welke op 21, 22, 23 en 24 Augustus wederom te Voorhout zullen worden gehouden. Behandeld zal worden: „de Christen in het ar beidsleven". De lessen zullen wor den gegeven door pater Engelbertus O.Cap., dr. ir. H. de Goey, door de Broeder-Overste van de B. N. S„ door prof. dr. F. Rutten, Ch. Stule- meyer, P. J. S. Serrarens en rector J. Kraakman. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer 250. In de afgelopen nacht omstreeks 3.GC uur is.op de Boschdyk te Eind hoven een autobus van \an D uit Den Bosch, waarin touristen gezeten waren het rechter trottoir opgereden De bus reed in op een Cental per sonen, die van een feestje kwamen en op het trottoir liepen. De autobus greep mevrouw F, die tegen de ge vel van een huis werd gedrukt. Zij werd op slag gedood. Twee andere )eden vap het gezelschap en een buspassagier werden licht gewond. De politie stelde een onderzoek in. Het ongeluk zou te wijten zijn aan oververmoeidheid van de chauffeur. HEVIGE REGENVAL TE ROSMALEN. De kom van Rosmalen, werd giste ren omstreeks kwart voor twaalf „overspoeld" door regenwater, dat gedurende drie kwartier neerviel. Oudere inwoners herinnerden zich niet ooit zulk een regenbui te heb ben meegemaakt. In vele huizen liepen kamers onder en kelders kwamen vol water te staan. De mensen konden zich niet op straat begeven, omdat het water met „bak ken" uit de lucht viel. LUSTELOZE STEMMING OP DE BEURS De beurs legt nu al sinds geruime tijd een apathische houding aan de dag. Het publiek houdt zich op de achtergrond en de beroepshandel gaat zeer voorzichtig te werk. De al gemene internationale toestand wekt te weinig vertrouwen om kopers in de markt te lokken en ha de tot standkoming van het nieuwe ministe rie vraagt men zich af hoe de ver dere ontwikkeling zal zijn. De ge reserveerde vacantiestemming duurt dan ook onverminderd voort, waarbij de handhaving van het koerspeil op valt. Gisteren echter kreeg enig aanbod de overhand. De markt lag algemeen iets zwaarder en na een aarzelende opening liepen de koer sen geleidelijk enige punten terug. Omstreeks het midden van de beurs waren koersverliezen van 4 tot 5 pet te bespeuren, waarna tegen het slot weer een licht herstel intrad, zodat niet op het laagste peil van de dag gesloten werd. Sterk kwam dit tot uiting voor certificaten Handel Mij. die een belangrijk' dee! van de recente koerswinst weer moest prijs geven. Geopend op 172, zakten de certificaten tot 168 in, waarna een herstel tot 170 volgde. Een zelfde ontwikkeling werd waargenomen bij Philips, waar aflopende premies het koerspeil drukten tot 248, hetgeen een verlies van bijna 7 pet beteken de. De handel had weinig te bedui den. Tot burgemeester van Capelle a. d. IJsel is benoemd de heer J. Dijk, referendaris aan de gemeente secretarie te Arnhem. De "78-jarige heer I^kke Dijk stra uit Oudehaske is toen hij op de fiets plotseling overstak door een auto aangereden en even later aan de gevolgen overleden. Acht personen in het cachot. In Hilvarsum zijn acht personen gear resteerd in verband met clandestiene slachtingen. Dodelijk ongeluk. De motorrij der K. S. uit Hogerheide is op het vliegveld Woensdrecht tegen een auto gereden en was1 vrijwel onmid dellijk dood. Wilt U iets weten? Kortste weg WarmondEindho ven is als volgt: Warmond, Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Jutfaas, Vianen, Everdingen, Deil, Waard'enburg, Hedel, 's-Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven. In Leiden of omgeving bestaat mo menteel nog geen opleidingscursus voor goud- en zilversmid. De K.A.B. is echter van plan een dergelijke op leiding te geven, maar definitief is hierover nog niets bekend. Het beste zou zijn, om u in verbinding te stel len met de directeur van de Avond- tekenschool der K.A.B., de heer P. J. J. v. Weerlee, Rijn en Schiekade 128 hier ter stede. ALPHEN AAN DEN RIJN „A.A.V: '36-C" SUCCESSEN TE ROTTERDAM. Dingt sterk naar Zuid-Hollandse kampioenschappen. Bij de Zaterdag, en Zondag op de Sintelbaan te Rotterdam verwerkte athletiekwodstrijden, onder auspiciën van de D.T C. v. Zuid-Holland hteeft de A.A.V. '36-Combinatie te Alphen aan den Rijn een goed figuur gesla gen in de strijd om de districtskam- pioenschcppen. Daar aan deze wedstrijden slechts de sterkste athleten (A en B-klasscrs) mogen deelnemen, was men reeds bij voorbaat verzekerd van een felle strijd op de diverse nummers. De A.A.V. '36-C. was vertegenwöor- d:gd door'zes leden. Van hen behaal den er twee een eerste prijs, één een tweede, één een derde, terwijl er ook een goede vijfde plaats werd ver overd. Voor deze vijfde plaats zorgde J de Wit op de 1500 m. Van start af lag hij uitstekend op de 2e piaats achter de sterk lopende Meijborg van „Siomo" die winnaar werd. Het tem po in de eerste ronde bleek voor de Wit echter te hoog te zijn geweest Nadat hij aanvankelijk tot de zeven, de plaats was afgezakt wist hij, in een fellf eindspurt twee man te pas seren en eindigde in 4 m. 20 sec. op de vijfde plaats. Het nummer speerwerpen herer werd een fraaie overwinning voor de Alphense athleet W. Versteeg. Reeds vanaf de eerste worp nam hij met on geveer 48 m. de leiding en veroverde tenslotte de kampioenstitel me' 49.31 m. Voor een tweede kampioenstite1 "oor de A.A.V. '36-C. zorgde Th. Mooy op het nummer hink-stap-sprong. Me' 13.29 m. legde hij beslag op de eerste plaats, waardoor hij een goede plaats inneemt op de ranglijst der beste IC hink-stap-springers van Nederland Dit was voor bet derde achtereenvol gende jaar. dat Mooy deze titel ver overde. A. v. d Nagel, eveneens van A A V. '36-C.. leverde eveneens een uit stekende prestatie op hetzelfde num mer. Hij werd derde met 12.99 m. Me' slechts één cm. verschil bleef hij bui ten de A-klasse. Als junior heeft hij niettemin goede beloften in zich vooi de toekomst. Zondag was de weersgesteldheid minder gunstig. Nu hadden de ath leten niet alleen hun tegenstanders te bekampen, maar ook het hee1 slechte weer. Niet minder dan drie maal moest de wedstrijd worden on derbroken. Op het vèrspringen dames kon mej M. v. d. Hoek van de A.A.V. '36-C met slechts één cm. verschil achter nummer twee, de derde plaats te veroveren met 4.70 m. Op de 400 m heren won L. Zoetemeijer van A.A V. 36-C. in de snelste serie-tijd van 55,7 sec. In de finale vond hij de starke V. en L.-loper Louwerens voor hem. Na een spannende strijd zag de Alphense athleet tenslotte zijn sterke tegenstander ,met slechts en kel^ decimeters voorrang de finish passeren. Zoetemeijer eindigde ah tweede in de zeer fraai tijd v. 55 sec. Alphen verliest in Leiden van L'VS In 'n prettig gespeelde wedstrijd hebben de Alphen-veter, geen kan? gezien hun zegetocht voort te zetter Ondanks dat er tal van perioden wa ren, dat Alohen sterk in de aanval was, wist UVS toch te zegevieden Reeds spoedig wist de UVS-linksbui. ten 10 te scoren, waarmee tevers de rust kwam. Na de hervatting was Alphen op hieuw in de aanval, maar een doel punt kwam van de Leidse midden voor, waarna pas G. Broer uit een algemene aanval 21 wist te scoren Daar deze overwinning is UVS kam pioen van deze afd. Veteranen. Motorrijder contra wielrijder. Doordat de zoon van de heer v. H plotseling van achter een vrachtautc vandaan kwam in de nauwe Hoofd straat ter hoogte van de kwekerij der Gebr. Lam kwam hij daardoor in botsing met een uit tegenover gestel de richting komende motorrijder. De motorrijder sloeg tegen de grond en bleef met een bloedende hoofdwond liggen, wonder boven wonder mankeerde de duo-passagier ster niets, eveneens de wielrijder, die het ongeluk veroorzaakte. Na bij om wonende verbonden te zijn door een inmiddels) gewaarschuwde geneesheer k^n de man naar zijn woning ver voerd worden. BODEGRAVEN ZWITSERS WATERPOLO-TEAM SLAAT ZIAN. •De waterpolo-ontmoeting Zian— Zwitsers olympisch zevental, die gis- teravond te Bodegraven werd ge speeld, eindigde in een 63 overwin ning voor de Zwitsers. De rust was ingegaan met een 21 voorsprong voor de gasten. HILLEGOM Gouden bruiloft Dinsdag vierde het echtpaar W. Brouwer-Lammersej wonende Loosterweg III no. 50 alhier zn 50-jarige echtvereniging. Des avonds werd aan het gouden echt paar een serenade gebracht. LISSE Luidklokken voor de St. Agatha De St. Agatha-kerk krijgt Zondag weer luidklokken. Deze klokken zullen Vrijdagavond om 8 uur wor den gewijd door de deken van.Noord- wijk. De klokken zullen de namen Maria, Jozef en St. Agatha verkrij gen en wegen resp: 700 kg; 400 kg en 275 kg, hetgeen betekend, dat zij ongeveer 100 kg zwaarder zullen zijn dan de door de bezetters weggeroof- de klokken. Betreffende de klank kan worden medegedeeld, dat zij de eerste tonen van het „Te Deum zul len weergeven. A.s. Zondag, Maria- Hemelvaart, zul1en voor het eerst de welluidende klanken van de klokken de parochianen bijeenroepen. Personalia Eveneens geslaagd voor het Mulo-diploma Jo Langeveld GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat in ver band met de jubileumfeesten op 27 en 28 Augustus de op die dagen gebruikelijke markten als volgt zul len worden gehouden: de Veemarkt en Poelierswaren markt van Vrijdag 27 Augustus vin den plaats op Woensdag 25 Aug.; de Kaasmarkt van Vrijdag 27 Aug. wordt niet gehouden. de Groente- en Fruitmarkt van Vrijdag 27 Augustus wordt niet ge houden; De algemene Dag- en Avondmark- ten van 28 Augustus worden gehou den op Donderdag 26 Augustus; De Groente- en Fruitmarkt en de Boom- en Bloemmarkt van» Zater dag 28 Augustus worden als ge bruikelijk gehouden. Burgemeester en Weth. voorn. De Burgemeester J. C. VAN SCHALK, weth. loco-burgemeester, J. 'BOOL, secretaris. NOORD WIJK Geen vuurwerk, wel vuurwerk. Het tegen gisteravond aangekondig de vuurwerk is door slechte weers omstandigheden niet doorgegaan. Hedenavond (Woensdag) zal het vuurwerk echter plaats vinden om 9.30 uur. NOORD WIJKERHOUT Oranjefeesten. Het programma van de a.s. Jubileum- en Kronings feesten is thans bekend. Op de Kro ningsdag 6 September zal er des avonds te 7 uur vóór het Raadhuis een zangihuldegehouden worden. De burgemeester zal een toespraak hou den. In aansluiting hierop lampion optocht. De kinderfeesten zijn op Dinsdag 7 September. Woensdag 8 en Donderdag 9 Sep tember zijn de grote volksspelen. De Woensdag wordt begonnen des morgens te 8 uur met, godsdienst oefeningen in alle kerken tot inten tie van de behouden terugkeer van alle in Indië vertoevende dorpsge- notem Donderdagavond te 10 uur groot vuurwerk op het feestterrein. Toewijzing woningen. De vol gende nieuwe woningen zijn toege wezen; Beatrixstraat: No. 1: G. van Basten, Langevelderweg 21a; No. 2 Jac. Broekhof, N. Duinstraat 11; No. 3: J. Winnemuller, Zeestraat 32 inwonend; No. 4: C. J. Bierhof f, Langevelderweg 17; No. 5: P. van den Berg, Havenstraat 41; No. 6: J. v. d. Werf, N. Duinstraat 37, inwo nende; No. 7: Ph. J. Wieme, St. Jan steen (Rijkspolitie); No. 8: J. H. v. Wijngaarden, Gouda (Rijkspolitie). Koninginneweg, No. 14: A. den Elzen, Herenweg 150; No. 15: G. v. d. Berg, Herenweg 152; No. 19: B. Kruse, Havenstraat 60, inwonend; No. 18: W. J. Heemskerk, Hav/n- dwarsstraat 31 boven. OEGSTGEEST Geboren: Sjoerd. z. van C. Kuijt en G. Walinga; Gerardus Petrus, z. van G. Willems en G. Th. C. Wort- man; Hubertus Vries, z. v. G. Schad- dé van Dooren en E. Kuijt. Overleden: A. G. J. de Vries, e.v. H. C. van de Stadt, 65 j.; A. B. Volk- maars, wed. van J. H. A. Bouman, v. 86 jaar. Ondertrouwd; C. Varkevisser 23 j. en H. C. C. Kelfkens 23 j.; J. Hens- bergen 27 j. en C. M. Aalbertsberg 22 j.; J. A. C. Oplaat 27 j. en P. Th. M. van den Berg, 21 j.; M. Ravensberg 26 j. en G. van Duyn 21 j. Gehuwd: L. Bouwmeester en M. v. Klaveren. RIJNSBURG Aanbesteding. Voor de woning bouwvereniging „Spinoza" heeft ar chitect A. van der Heyden het bou wen aanbesteed van 20 eengezins woningen voor het vijfde bouwplan van deze vereniging- De inschrijving was irn twee per celen. De hoogste inschrijver was de fa. H. de Gradl en C. van Osna- brugge te Voorschoten voor perceel a 227.000. De laagste, J. van den Broek teSoest, had ingeschreven voor a 195.300 en b 188.605, Hierop volgde de combinatie A. van der Vijver, M. van Egmond en J. van Iterson Jr. te Rijnsburg voor a 209.418— en b 201.493,—. STOMP WIJK Personalia. Geslaagd voor het middenstandsdiploma Leo v. d. Bosch, Jan Hilgersom en Cor Hooge- veen. Handbal. Zondag a.s. zal in de Leidse Hout de beslissingswedstrijd worden gespeeld om het Handbal kampioenschap K.J.M.V. De voor laatste wedstrijden van Zondag j.l. te Alphen a. d. Rijn werden gestaakt als gevolg van de abnormale regen val. De betreffende elftallen, Alphen 1 en 2, Wormerveer en Stompwijk zijn 'overeen gekomen a.s. Zondag voor de aanvang van het tournooi in de Leidse Hout in wedstrijden van 2 x 7J< minuut alsnog uit te maken wie meespeelt in de finale. Aange zien aan het terrein Leidse Hout a.s. Zondag geen toegangskaarten te ver krijgen zijn, is het voor de Stomp- wijkse supporters gewenst zich voor Vrijdag 13 Aug. in het bezit te stel len van toegangsbewijzen; welke te verkrijgen zijn by L. v. d. Bosch, Meerlaan 5. VOORHOUT Geboren: Johannes z. v. P. v. Nieuwkoop en Tr. Eveleens; Catha- rina B. G. d. v. J. Lemmers en A. A. v. d. Berg; Cecilia C. M. d. v. A v. d. Slot en M. A. Went; Johannes Th. J. z. v. J. v. Velzen en P. H. Hoek Ondertrouwd: H. J. Deters 31 j en G1. M. v. d. Metr 27 j. Overleden: J. S. v. Rijn 74 j. Pe trus A. M. v. d. Ploeg 2 j. VOORSCHOTEN INBRAAK. In de nacht°van Maandag op Dins dag is bij de heer ,P. J. van der Peet, Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermij nen het hele gestel, het humeur, het huiselijk leven.... Laat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem; onzuiver bloed. De aansporen de werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nie ren en ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige, krachtige wer king. Daardoor gaat het bloed snel ler stromen en onzuiverheden scha delijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn. Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U al lengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieu we dreiging van steeds heftiger aan vallen. Probeer het met Kruschen; waarom zoudt ge niet? Vraag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) rijwielhandelaar, Schoolstraat 69, entvreemd een radio-toestel, een vloerkleed en een kistje met geld. Terwijl de betrokken familie met vacantie was, is men het huis bin nengedrongen na een ruit te hebben ingedrukt. Valse bankbiljetten. Ten ver volge op ons bericht oyer het tijdens de paardenmarkt in omloop brengen van valse bankbiljetten deelt de Rijkspolitie ons mede, dat thans een derde verdachte, iemand uit onze gemeente, is aangehouden. Geboren: Sophia Anna Maria d. van J. J. M. Arts en Th. van der Klauw; Jacomina d. van P. L. Ver haar en A. van der Vijver; Catha- rina Elisabeth d. van H. Rol en A. E. Tazelaar; Ewout Bart Jan z. van J, F. Sirks en G. A. J. Leffers; Eli sabeth Catharina Maria d. van L. W. Kneyber en P. J. van den Berg; Ma rianne d. van E. P. Bakels en C. A. M. Uittenboogaard; Johanna Nico- Jette Maria d. van L. W. van Gent en N. van der Spek; Elisabeth Pau lina Maria d. van H. J. Trel en A. Zwagerman; Hendrikje d. van C. J. van Rooijen en A. A. Kruijf; Mat- theus Leonardus z. van E. de Jong en M. J. van der Meij; Josephina Christina d. van G. M. van Geloven en A. Th. de Boer.' On trouwd: Bartel Vollaard 74 j., te H.aaswaal, en Geertruida Dijks hoorn 67 j.; Pieter Johan Eugène Jongen 31 j. en Johanna Bierlé 23 j. Gehuwd: Petrus Johannes Rimmel- zwaan 32 j. en Catharina Maria van der Vossen 25 j.; Nicolaas van Ves- sem 30 j. en Anna Geertruida Lam- boo 28 j. Overleden: Baukje Hoekstra 66 j., geh. met Dijkstra. gedeelte onzer vorige oplage. Berichten reeds geplaatst in een REGEERINGSOPDRACHT SCHILDERIJ KRONING. Het Ministerie van O. K. en W. heeft Charles Eijck opdracht gegeven een schilderij van de beëdiging en inhuldiging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te vervaardigen. ONTPLOFFING IN METAAL GIETERIJ TE "S-GRAVENHAGE By een ontploffing in een Haagse metaalgieterij zijn vanmorgen twee personen zwaar en twee personen licht gewond. Men vreest de levens der zwaargewonden niet te kunnen behouden. Door op heden nog onbekende oor zaak explodeerde een ondergrondse smeltoven in de metaalgieterij van P. Kalksma aan de Waldorpstraat te Den Haag. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de licha men van de smelters J. Kouderer, 30 jaar en B. Westerhout. 36 jaar. Beide mannen zijn te Den Haag woon achtig. Zij werden zodanig gewond, dat het ergste gevreesd moet wor den. De arbeiders L. van der Lubbe uit Den Haag en L. A. Krul uit Delft werden licht gewond door de rond vliegende glasscherven van het fa- brieksdak en door een deur, die door de explosie uit zijn hengsels vloog. De schade in het bedrijf is vrij groot. In de omgeving werd niet veel ver nield. Naar de oorzaak van de ont ploffing wordt een onderzoek inge steld. Het is niet onmogelijk, dat grondwater, afkomstig van de laat ste zware regenval, bij de smelt kroes is gekomen, waardoor deze kan zijn gebarsten. Hieromtrent staat echter nog niets vast. Een begin van brand, dat door de explosie ontstond was spoedig geblust. 2 JAAR VOOR AANVALLER VAN Dr. ROODZANT. Hedenmorgen werd door de Haag» se Rechtbank gepres'.aeerd door jhr. rar. P. G. M. an Meeuwen uit spraak gciian d< zaak tégen L. Groot veld, die 23 Jèi.uari van dit jaar de Haagse (.üif-rarts P. Rood- z.:nt beloofde en de£Jnp met de auto vap de arts bij Zou timeer een on geluk had, waarbij de arts werd ge dood. Verder was l.ern nog diefstal met inbraak ten jaste gelegd. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan diefstal met inbraak en diefstal met geweldpleging en veroordeelde G. tot. twee jaar gevangenisstraf mef aftrek. De eis was vijf jaar. WIJZIGING VIS-PRIJZEN. In het Voedselvoorz eningsblad van heden is een wijziging van ce Prijzenverordening Zeevis 1946 van het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten gepubliceerd waardoor met ingang van 17 Aug. 1948 alle maxi mumverkoopprijzen voor mullets, welke vis tot de fijne vissoorten wordt gerekend, vervallen. Voorts wordt in verband met de grootte WEERSVERWACHTING TIJDELIJK REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later plaatse lijke opklaringen en hier en daar enkele regenbuien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur van de haring tot 1 September 1948 een maximumverkoopprijs voor de detaillist voor gerookte en gestoom de haring gebracht op 10 cent oude prijs 9 cent per stuk. Voor de ver werker zal tot 1 Sept. een maximum verkoopprijs gelden van 7|f cent per stuk. OLYMPISCHE SPELEN ENGELAND MOET ZIJN ENIGE GOUDEN ATHLETIEK-MEDAILLE TERUGGEVEN. Naar het A. N. P. verneemt is het protest van de V. S. tegen ue dis kwalificatie van dè ploeg op de vier maal 100 meter estafette 'Veren toe gewezen, zodat groot Brittannië de gouden medaille op dit nummer ver liest en de uitslag wordt: 1 V. S.; 2. Groot-Brittannië en 3 Italië. ONZE BESTE TROEF BIJ DE BOKSWEDSTRIJDEN UITGESCHAKELD. Onze landgenoot Henny Quente- meijer, Europees kampioen half- zwaargewicht 1947, heeft hedenmor gen zijn kans op een olympische titel verspeeld, door een nederlaag tegen de Argentijn Cia. Het was een neder laag op punten, die volgens des kundigen geenszins overtuigend SCHEEPSBERICHTEN AALSDIJK 7 Aug. te Mobile; AL- HENA 10 Aug. te Las Palmas; AL- KAID pass. 9 Aug. St. Vincent; AM- STELKERK 10 Aug. dwars van Lis sabon; AVERDIJK, 9 Aug. te New- York; AXELDIJK 6 Aug. te Batavia; BERKEL, 9 Aug. van Delfzijl naar Skutskar; CLAVELLA 9 Aug. van Tripoli naar Heyshafn; DORDRECHT 23 Aug. te Rotterdam verwacht; EDAM 7 Aug. Philadelphia; JOBS- HAVEN 9 Aug. te Grand Lahou; .KERTOSONO 10 Aug van Djeddah; MO0JOKERTO 10 Aug. te Port Said; •PAPENDRiEQHT pass 8 Aug. Abaco; STAD SCHIEDAM' 9 Aug. van Accra naar Lagos; STUYVE- SANT 10 Aug. van La Guaira naar Trinidad; TABLNTA 11 Aug. 9 uur aan de Hoek van Holland verwacht; TIBA 10 Aug. te Las Palmas; VO- LENDAM 10 Aug. van Las Palmas en 15 Aug. nam. te Rotterdam verw. AAGTEKERK, 10 Aug. van Mar seille. AALSUM, 10 Aug. Guarda- fui; ALAMAK, pass. 10 Aug. Scillies wordt 12 Aug. te Amsterdam ,vere wacht; ALDERAMIN. 11 Aug. van Ras Tanura naar Bandarsharpur* BLOEMFONTEIN, 11 Aug. van Lo renzo Marquez te Beira: GAROET 11 Aug. van Pladjoe te Bangka GROOTEBEER, 10 Aug. van Por! Said; JOHAN VAN OLDENBARNE VELT, 10 Aug. van Port Said. HEL BERGEN, 11 Aug. van Rotterdam te Savona; KOTA INTEN, 10 Aug. 17.15 van Rotterdam naar Quebec. LEER- SUM, pass. 10 Aug. n.m Lizard; LIE- VEVROUWEKERK, 9 Aug. van Kaap stad naar Antwerpen. LOMBOK, IC Aug. van Manilla naar Cebu; Looa- drecht, 10 Aug. van Koweit te Khor- ramshar; MAETSUYCKER10 Aug van Sngapore te Batavia; MAPIA, IC Aug. te Port Said; MELISKERK, IC Aug. van Dakar naar Havjre; PAULA 10 Aug. van Singapore naar Penang RAKI, 10 Aug. te Colombo; REM- PANG, 10 Aug. van Tilbury naar Ant werpen. ROEPAT 10 Aug. van Soera- baya naar Semarang; RONDO, IC Aug. van Penang naar Colombo STANVAC PENDOPO, 10 Aug. van Tandjong Oeban njiar Soengei Ge- rong; TABIH INTA, 11 Aug. van Que bec te Rotterdam; TAWALI, 10 Aug van Soerabaya naar Banjoewangi TIBA, 10 Aug. van Las Palmas; TJI- PANAK, pass. 10 Aug. Start Point TJIPONDOK, 10 Aug. van Adelaide naar Fremantle; VANDERWAALS 11 Aug. te Port Said. ZEEMAN, pass 10 Aug. Perim. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 10 Aug. Vee. Aan gevoerd 2401 stuks, waarvan 239 paarden, 114 veulens. 225 vette koeien en ossen, 975 gebruiksvee. 159 graskalveren, 140 schapen en lam meren 63 varkens. 181 biggen, 86 bokken en geiten. Prijzen als vorige week. NOORDWIJKERHOUT, 10 Aug. Groente. Dubbele bonen 4.806.70, snijbonen 5.60—6.70. pronkbonen 3.alles per 10 kg. Kroten 10. tot-10.40 per kg. TER AAR. 10 Aug. Groente. Snij bonen 2.506.50, idem stek f 1.00 1.10, stokprincessen 3.305.20, stamprincessen f 3.303.00, spek- bonen 3.403.60, witte pronkers 1.602.10 per 10 kg. postelein 11 cent per kg., sla 1.50 per 100 stuks, waspeen 11 cent per kg. ROELOFAEENDSVFEN, 10 Aug. Groente. Tomaten 1824, kropsla 43.80, breekpeen 611, spina zie 68 per 100, snijbonen 2.00 5.50, dubb. stambonen f 3.4014.20, princessebonen 4.805.90 pronkbor nen 1.40—1.90 per 10 kg.; Augurken grof I 4.60—4.90, idem II f 2.50, bommen 1-25 en stippel 1.401.45 per 25 kg. VEUR, 10 Aug. Groente. Tomaten 1820 cent per kg.; komkommers Ia 19—22 cent, idem I 15—18 cent, idem II 10-14 ct idem III 5-6 ct; Bloemkool IA 30-33 ct. idem I 20-23 ct. idem II 15-18 ct. idem ni 10-12 ct. Andijvie 5-10 ct; Sla 1.50-3.50 ct. Spinazie 5-9 ct. Peen 15-19 ct. Postelein 4-7 ct; stambonen 43-46 ct Snijbonen 75-78 ct; Perziken 30-35 ct.; Meloenen 70- 1.10 ct. Ananas 70-1.10 ct.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2