S)e CoidóeSou/fccmt Taaie onderhandelingen met Moskou Reynaud krijgt zijn volmachten Directeur: C. »L VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG II AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. II464 SPECIALE BEVOEGD HEDEN VOOR FRANSE REGERING Bur. Papen gracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Frando p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Nog één bespreking met Molotof WOLGENS DIPLOMATIEKE KRINGEN te Londen zijn uit Washington Londen en Parijs aan de afgevaardigden der Grote Drie te Moskou nieuwe instructies gezonden, die d:rect betrekking hebben op de Ber- lynse blokkade als de voorpaamste hinderpaal in het geschil tussen Oost 'en West, die een welslagen van de bijna reeds twee weken durende bespre kingen te Moskou in de weg staat. Terwijl aanvankelijk een golf van optimisme viel waar te nemen in Londense politieke kringen over de be sprekingen te Moskou is dit optimisme omgeslagen in voorzichtigheid Men schort zijn mening over het welslagen van de onderhandelingen over een Vier-mogendhedenconferentie liever op, tot een tip van de sluier is opgelicht. Zolang geheimhouding WQrdt gehandhaafd, is hel onmoge lijk zich een oordeel te vormen over het verloop der besprekingen. Beide partijen houden vast Algemeen heeft men evenwel de indruk dat de gang van zaken weinig vlot is en uit de mededelingen van officiële zijde, dat er nog meer bespre' kingen met Molotof zullen plaats vin den, blijkt dat beide partijen weinig van haar standpunten wensen af te wijken en dat het moeilijk zal zijn met de Sowjets tot een gunstig resul taat te komen. De Westelijke mogendheden willen zo verklaart men, niet afwijken van haar zienswijze dat eerst de blokka- de opgeheven moet worden, voor ei sprake kan zijn van een Vier-mogend hedenconferentie. Ook zouden dc Westelijke mogendheden niet bereid zijn toe te geven aan de wens der Sowjets om de plannen voor een Westduitse staat uit te stellen. Wan neer Molotof de blokkade niet eerst wenst op te heffen en uitdrukkelijk verlangt dat zijn wens inzake het op schorten van de vorming van een Westduitse staat zal worden vervuld dan zal het moeilijk zijn resultaten te bereiken. Een periode van zware onderhan delingen staat voor de deur, maai plotseling kan Molotof zwenken, het. geen niet de eerste keer zou zijn. In eens kan hij toeschietelijkheid tonen wanneer hij voelt niet verder te kun nen gaan. Tot dusver is er nog geen aanwijzing van voortgang te bespeu- ren. Minstens nog één bespreking zal worden gearrangeerd, wanneer deze plaats zal vinden is nog niet bekend In tot oordeel bevoegde kringen te Berlijn wijst men erop, dat de te Moskou aangenomen houding bepaald zou worden, door de materiële posi tie, waarin de Westelijke mogendhe den zich op het ogenblik bevinden Men neemt te Berlijn thans aan, daJ de Moskouse onderhandelingen nie' tot een positief resultaat kunnen voe ren, doch dat zij beslissingen zullen kunnen uitstellen tot de tijd zal zyn aangebroken, dat de Westelijke mo gendheden in staat zijn tegenovei Moskou een meer energiek geluid te laten horen. Er wordt op gewezen dat dit uitstel mede wordt mogelijk gemaakt, doordat de instelling der luchtbrug verhindert, dat de noodtoe- Geen onderhandelingen met Israël De Arabische Liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vre desonderhandelingen verworpen. Dt Liga heeft in een nota aan graaf Ber nadotte, de middelaar der V.N. mee gedeeld. dat de Liga niet het bestaar erkent van een Joodse staat of rege ring, weshalve de Arabische lander geen onderhandelingen met de Joder kannen openen. WAARSCHUWENDE BRIEF VAN BERNADOTTE. Graaf Bemadotte heeft op een persconferentie bekend gemaakt, da' hij gisteren aan de Joodse militaire gouverneur van Jeruzalem, dr. Ber nard Joseph, een brief heeft overhan digd, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn „grote ontevredenheid" over de toestand in de Heilige Stad. Een af schrift van deze brief zal eveneens aan het Arabisch legioen worden ge zonden. Volgens Bemadotte zijn thans ge noeg waarnemers te Jeruzalem om „incidenten" te kunnen rapporteren en hij liet de waarschuwing horen dat, indien het geweer- en mortier vuur niet op zou houden, het nodig zou zijn „de toestand onder de aan dacht van de Veiligheidsraad te bren gen". „Ik scherts niet", zo vervolgde hij. „Ik wil, dat beide partijen weten dat ik doortastend kan zijn", GEEN GEWAPENDE MACHT VOOR DE U.N.O. De commissie van de militaire staf der V.N. heeft de Veiligheidsraad meegedeeld, dat zij wat betreft de instelling van een gewapende macht der V.N. op het dode punt is geko men. Twee jaar is de commissie doende geweest te trachten zo'n strijdmacht op te richten. stand in Berlijn zodanige vormen aanneemt, dat een opschorting der beslissingen niet wel mogelijk zou zijn. De Sowjet-jachtvliegers hebben gisteravond regelmatig demonstra ties jegens de luchtbrug met vrij lan ge tussenpozen herhaald. Om half aoht werden boven Zehlendorf en Nicolassee 13 Yaks waargenomen, die vervolgens in gesloten formatie ovex de Britse en Amerikaanse sectoren vlogen. Zij kwamen niet boven de vlieg velden der luchtbrug en hinderder de operaties niet. Het vliegen in for- matie is in het luchtgebied van Ber lijn evenwel verboden. DE STRIJD IN MALAKKA. Eenheden van leger en politie heb ben de door communisten bezetten sterkte Paoelai. in het centrum van het schiereiland Malakka, heroverd De algemene commandant van Ma lakka. generaal Bouher, heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat de eerste poging ,,om op Malakka een communistische republiek te stichten geheel mislukt is". Tot nu toe zijn ongeveer 1000 opstandelingen me hun gezinnen opgespoord. |}E FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft hedennacht haar goedkeuring gehecht aan het uit zeven punten bestaande wetsont werp van minister Paul Reynaud, dat de regering speciale bevoegdheden geeft. Het wetsontwerp werd aangenomen met 325 tegen 215 stemmen. -Het ontwerp met de amendemen ten geeft de regering ongekend grote bevoegdheid op financieel en economisch gebied om hervormingen tot stand te brengen, op het gebied van het belastingstelsel en de gena tionaliseerde industrieën te reorga niseren ten einde de industrie van Frankrijk in 1952, wanneer volgens de berekening het programa in het kader van de hiVp volgens het plan Marshall is afgewerkt, hersteld te kunnen hebben. In de Noordelijke mijnstreek van Frankrijk hebben reeds proteststa kingen tegen het ontwerp plaats ge-- had, die, aldus Reuter, „door de communisten geinspireerd zijn". Dê eerste Benelux-Jaarbeurs De eerste Ben^ux-Jaarbeurs is er Het tussen Antwerpen en Brussel gelegen Belgische stadje Boom be kend om z'n steenbakkerijen, heeft er voor gezorgd. Weliswaar krioelt het in België van jaarbeurzen waar aan gemeenlijk geen lang leven be schoren is, maar aan een Benelux- Jaarbeurs ligt een gezonde gedachte ten grondslag, zodat deze een toe komst hééft. Een correspondent van het „Alg. Dagblad" vertélt er het volgende van: België zelf is natuurlijk het sterkst vertegenwoordigd. Maar ook Neder land komt hier goed voor de dag. Twee onzer bekendste sigarenfa brieken hebben er met veel smaak ingerichte stands. Maar ook onze textielfabrieken, onze jeneverstoke rijen, onze technische bedrijven, onze uitgevers en onze bloembollenhan- del verkondigen Neerlands glorie. Met voldoening hebben wij kunnen vaststellen, dat de beJangstelling voor de Nederlandse producten in het algemeen aanzienlijk is. Er heerst op deze Jaarbeurs een gezellige drukte. Enkele brouwerijen bieden voortreffelijk bier aan. Sto kerijen, likeurfabrieken en (koffie branderijen hebben keurige proef- hoekjes ingericht en in de wydse kelders van dè school is een voor- treffelijk restaurant ondergebracht, wegens „deviezensmokkel". Kominform verzwaart de druk BEPERKING OOST-EUROPESE HANDEL MET JOEGO-SLAVIë? Reuter correspondent verneemt te Praag uit betrouwbare bron, dat de regeringen der Oost-Europese landen het uitoefenen van economische druk op Joego-Slavië overwegen. Kominform-conflict, dat aanvankelijk een partij-aangelegenheid was, word' langzamerhand een kaak van de rege ringen. Te» Praag wordt bevestigd, dat Tsjecho-Slowakije de controle op de handel met Joego-Slavië reeds ver sterkt. Volgens een betrouwbare zegsman zal deze controle tot sanc ties uitgroeien. Joego-Slavië zal in de toekomst „grote moeilijkheden" ondervinder bij het verkrijgen van importgoede ren uit Tsjecho-Slowaije, zo gaat Reu ters correspondent verder. Hoewel Tito's delegatie op de Donauconferentie met de Sowjet-Unie meegestemd heeft, waardoor de schijn van een intergouvernementale eens gezindheid wordt gehandhaofd dwingt het uitblijven van een reactie op de bezwaren van de Kominform de Oost-Europese landen tot optreden GEEN HONGAAR^ KINDEREN MEER NAAR BELGIë. Duizenden Hongaarse kinderen hebben sedert het einde van de oor log van de Belgische gastvrijheid ge noten en een half jaar doorgebracht in Belgische gezinnen. Deze logeer partijen, die door „Caritas Catholica" en andere Katholieke verenigingen werden georganiseerd, zijn nu echter door de Hongaarse regering verboden „La Libre Belgique" meldt uit goede bron vernomen te hebben, dat het verblijf van kinderen in het buiten land een rol gespeeld zou hebben in het proces tegen mgr. Mihailovic voorzitter van de Hongaarse Katho lieke Beweging, die onlangs tot 10 jaar gevangenisstraf is veroordeeld De ontploffingsramp te Lndwigs- hafen Arbeiders van de I. G. Farben zijn thans druk bezig met het opruimen van de puinhopen ver oorzaakt door de ontploffingsramp ln de fabrieken te Lud wigshaf en. Van de fabrieksgebouwen in de on middellijke nabijheid van de ont ploffing is letterlijk geen steen op elkaar gebleven. De strgten zien er uit als na een hevige luchtaanval Enorme, brand te Katendrecht Een geweldige brand heeft het Ka- tendrechtse schierePand geteisterd. De grote loods C aan de Tweede Ka- tendrechtse haven te Rotterdam, toebehorende aan Veltenaar's Haven en Transportbedrijf N-V-, werd to taal in de as gelegd. 'De schade loopt in de millioenen. Overzicht van het terrein van de brand. VROEGEJtE BURGEMEESTER VAN PRAAG UITGEWEKEN. Dr. Peter Zenkl, voormalige burge meester van Praag, is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zóne van Duitsland uitgeweken. £enkl, die bij de Duitse invasie bur gemeester van Praag was, is de ge hele oorlog gevangene geweest, in hel concentratiekamp .Buchenwald. Hij was een leidende figuur in de Tsje chische socialistische partij. Hij ver klaarde door onbekende vrienden ont voerd te zijn, zonder dat hij aanvan kelijk wist. waar hij naar toe ge bracht werd. Hij was onder geleide van twee gewapende bewakers evenals alle Tsjechische oppositielei ders werd ook hij bewaakt op weg geweest naar verwanten, toen de be wakers hem en zijn vrouw, plotseling gelast hadden in een vrachtauto te stappen. Hier bevonden zich elf ge blinddoekte personen en ook hij en zijn vrouw werden geblinddqpkt Toen de vrachtauto stopte, bevonden zij zich in de bossen op enkele mijlen van de grens. Zenkl zeide, dat zijn entvoering werk was van „Tsjechi sche partisanen". Waarschijnlijk be doelde hij hiermee leden van de on dergrondse verzetsbeweging tijden.' de oorlog. FUSIE VAN DUITSE STATEN. Vertegenwoordigers van drie sta ten in Z.W. Duitsland, n.l. Noord- Wuerttemberg-Baden in de Ameri kaanse zóne en Zuid-Wuerttemberg- en Zuid-Baden in de Franse zóne, hebben te Karlsruhe overeenstem ming bereikt over eenfusie van deze staten. Als deze overeenkomst door de regeringen der drie staten wordt geratificeei-d, wordtzij aan een volksstemming onderworpen. De eventuele nieuwe staat zal Wuert- temberg-Baden heten en Stuttgart als hoofdstad hebben. STAKING HOTELPERSONEEL ROME Heden begint te Rome een staking van al het hote1 personeel. Men ver wacht, dat het personeel van cafés en restaurants morgen het werk neer zal leggen. „CIGARETTEN-OORLOG" TE BERLIJN. Volgens berichten in de West-Bëï- li.inse pers overstromen de Russen West-Berlijn met goedkope cigaret- ten. De actie zou ten doel hebben met de aldus verkregen Westmarken de propaganda in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland te financieren Naar verluidt hebben de Amerikanéb met spoed 120 millioen cigaretten naar Berlijn gezonden om de Russi sche actie afbreuk te doen. Het officiële rantsoen cigaretten in West-Berlijn, dat op de bon kan wor den gekocht, bedraagt 40 stuks in de zes weken, tegen een prijs van on geveer 3 Mark per pakje van 20 stuks Naar schatting kan de Berlijner hier mede nog geen tien procent van zijn behoefte dekken. Hij vult zijn rant soen dap ook aan met Britse en Ame rikaanse cigaretten en met goedkope merken uit Oost-Europa, die dooi middel van een goed georganiseerd net van duizenden kleine agenten caféhouders en straatverkopers overa1 volop te krijgen zijn, maar tegen een prijs die voor de doorsnee-roker vaak te hoog is. De zwarte Engelse en Amerikaanse cigaretten kosten onge veer 12 Mark per pakje. De goedko pere Oost-Europese cigaretten, dit men beter vindt dan de Duitse, kosten altijd nog 6 Mark per 20. DAJAKKERS HELPEN IN MALAKKA Een groep Dajakkers, die tot stam men op Borneo behoren, die van oudsher koppensnellen, is in Malak ka aangekomen om het verzet te helpen bestrijden, aldus wordt in een officiële verklaring bekend ge maakt. Een andere groep wordt bin nenkort verwacht. Mgr. J. P. Huibers 12Ve jaar Bisschop Vandaag is het 12J4 jaar geleden, dat mgr. J. P. Huibers tot Bisschop werd geconsacreerd als opvolger van mgr. Aengenent. Het feit werd gisteravond in de ..Maasbode" vermeld, maar met de bijvoeging, dat de Bischop geen prijs stelt op een feestelijke herdenking, me^ het oog op het gouden priester feest, dat Mgr. volgend jaar hoopt te vieren, en omdat Mgr. de laatste lijd reeds bij verschillende herden kingen en huldigingen direct of in direct betrokken is geweest. Deze uitdrukkelijke wens van onze Bisschop wordt vanzelfsprekend ge ëerbiedigd. Maar dat sluit natuurlijk niet uit, dat de gedachte van de dio- cesanen vandaag uitgaan "naar hun Bisschop, God dankend voor wat Hij in deze Herder aan Zijn volk heeft gegeven, en Hem smekend, deze Bis schop nog vele jaren te laten bestu ren ons Haarlemse diocees. Naar aanleiding van het a.s. veer tigjarig priesterfeest van Zijne Emi nentie Kardinaal de Jong herinner den wij gisteravond met enkele woor den aan de leiding, door het Neder lands Episcopaat, gegeven gedurende de oorlogsjaren, in het algemeen en in speciale gevallen. Katholieken in het Bisdom Haar lem, die, tengevolgé van "hun positie in het maatschappelijke leven, tij dens de bezettingsjaren voor een bij zonder moeilijke taak stonden, zul len blijven waarderen en dankbaar' zijn voor de vaderlijke wijsheid, waarmede hun Bisschop hen leidde en steunde. God behoude ohs nog vele jaren onze Bischop! Gouden Priesterfeest van pastoor Th. Kwakman Alom in dpn lande pleegt men bij zo'n jubileum feest te vieren. Wie nu pastoor Kwakman kent, weet hoe deze pastoor en eerbe toon, voor zover het hemzelf be treft, twee dingen zijn die volko men eikaars tegengestelde vormen. Desalniettemin hoopt Rijpwetering zijn „gouden" Pastoor op gepaste wijze te eren. Wij zien hem reeds zijn handen opheffen in een afwerend gebaar. Deze keer echter zal het niet baten. Voor zijn parochianen was hem nooit iets te veel. De parochianen willen het. De pil dient geslikt. De retraite, die de pastoor thans mee maakt biedt herrr een prachtige ge legenheid zyn „schaapkens" hun „euveldaden" bij voorbaat alvast maar te vergeven. Misschien valt het dan nog wel mee. Voor wie het niet weet: Pastoor Kwakman werd 15 Januari 1875 ge boren te Volendam. God riep hem en hij liet zijn netten in de steek en volgde Hem. Zijn priesterstudie maakte hij te Warmond. Wel wei nig zal hij toen hebben vermoed, dat hij aan de andere kant van de Kagerplassen, waarop hij dikwijls met zijn mede-studenten zijn sohip- perstalenteij botvierde, nog eens zyn studies zou voortzetten. Vele geschriften op velerlei gebied leg gen een ondubbelzinnig getuigenis af van zyn navorsingen. Na zijn priesterwijding in 1898 werd hij benoemd tot kapelaan in Berkel en Rodenrijs. In 1902 ver huisde hij naar Heilo en in hetzelf de jaar nog naar Rotterdam. In 1903 was het Amsterdam, dat hij te bewerken kreeg. Hier bleef hij tot 1913. Tot 1915 verbleef hij onder de Karthuizcr-monniken, om dan weer DE „TIMES" OVER DE ONDER HANDELINGEN IN INDIë. De Londense „Times" van heden komt ih een artikel tot de slotsom dat de republikeinen in Indonesië thèns geen verontschuldigingen heb ben voor een verder voortduren van het opschorten der onderhandelingen Het blad zegt, dat er tekenen zijn welke wyzen op de mogelykheid van hervatting der besprekingen. Dc voornaamste oorzaken van het onder breken ervan worden thans stuk vooi stuk uit de weg geruimd. Wel zijn de republikeinen in hoge mate critiscb gestemd en argwanend, maar zy kun nen thans geen redenen aanvoeren voor een weigering tot hervatting var het overleg, waaraan zy uit vrije wi1 een einde maakten, aldus de „Times" te voorschijn te komen als kape laan te Rinnegom (Egmond-Bin- nen). In 1917 werd hij pastoor in de stad aan 't Haringvliet, Middel- harnis, orw tenslotte in 1924 de her der te worden van de parochie van Onze Lieve Vrouw Geboorte te Ryp- wetering. In-zijn stille pastorie is de pastoor daar sindsdien een e\^en- eens stille, maar onvermoeibare, al- tyd bezige werker. Streng voor zichzelf, zachtmoedig voor anderen, in de vervulling van zyn priester lijke taak nauwgezet tot in de uiter ste kleinigheden, hartelyk en toe gewijd voor allen, een groot vriend van de kinderen, heeft hij zich ge durende deze jaren de eerbied en bewondering, verworven van al zijn parochianen en vele anderen. Moge, zo hopen wij, zijn voor beeld ons nog lange jaren ten voor beeld strekken. Prof. J. P. Verhaar Gistermorgen is te Rotterdam na een ziekte van enkele dagen overle den prof. J. P. Verhaar, hoofdredac teur van het Apologetisch Maand schrift „Het Schild". Prof. Verhaar werd 20 Mei 1889 te Rcjelofarendsvcen geboren. Hij werd 15 Augustus 1913 priester gewyd, was daarna assistent te Overveen, later kapelaan te Medemblik, ver volgens leraar aan het Klein-Semi- narie te Voorhout; in 1917 ontving hij zijn benoeming tot hoogleraar in de dogmatiek te Warmond. In 1936 volgde zijn aanstelling tot rector van de R.K. Weeshuizen te Rotterdam. Reeds in de laatste jaren van zyn professoraat te Warmond werd de lichamelijke kracht van de nu over ledene door ziekte ondermynd. Maar zijn wilskracht bleef sterk en stoer. Te Warmond heeft hij o.m. meege werkt aan een completering en her ziening van de dogmatische werken van zijn voorganger mgr. dr. van Noort. De meeste bekendheid heeft hy verworven door het door hem opge richte en geleide maandblad Het Schild, waarvan onlangs het 25-jarig bestaan is herdacht. Door zyn voorlichting, helder en klaar, in het ook door veel niet-ka tholieken. graag gelezen „Schild" heeft hy bij velen de weg gewezen naar de Waarheid, bij duizenden misvattingen en vooroordelen weg genomen. Maar ook door zijn mon delinge lessen heeft hij velen naar de Katholieke Kerk geleid.' En uit de tijd van zijn Warmonds professo raat herinneren wy ons nog heel le vendig zijn colleges aan de Leidse Universiteit, die door zeer velen wer den bezocht. Zeer velen, katholieken en niet- katholieken is deze priester tdt een grote zegen geworden. R.I.P. DUITSE BELANGSTELLING VOOR ONZE BLOEMBOLLEN Het weekblad der Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur breekt een lans voor de export van Nederlandse bloembollen naar Duits land. Uit de orders by vele expor teurs 'blijkt, dat Neder.1andse bloem bollen bij onze Oosterburen zeer ge wild zyn. De handelaren stuitten ech ter op grote moeilijkheden bij de be zettingsautoriteiten, die bollen als ..luxe' en dus voorlopig als overbodig beschouwen. De weistandsgrens van vele Duitse bedrijven hangt mede van de import van Nederlandse bloembollen af. Het op de been helpen van die bedryven is dus ook voor de bezetters van be lang. Of Duitsland het eventueel gele verde zal kunnen "beta'en, is dubieus Voor de geëxporteerde groenten is nog niets betaald. Toch zullen de bollenexporteurs, ter wille van het begin, een zeker risico willen lopen HET TRANSITOVERKEER MET DUITSLAND VIA ROTTERDAM EN ANTWERPEN. De onderhandelingen tussen het Brits-Amerikaanse in- en uitvoerbu reau en vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en België ir.zake de inschakeling van de Be- reluxhaven." in het verkeer met Duitsland zyn zonder succes geble- \en. Men toont ziéh niet bereid, de door de Beneluxlanden gevraagde vrachttarieven te betalen. De Ameri kaanse leider van de transportafde ling van de controlegroep voor de dubbelzone verklaarde, dat. indien men niet tot overeenstemming kan komen met de Beneluxstaten, even tueel zou kunnen worden overgegaan tot uitbreiding van de Duitse zeeha vens, zodat deze het totale Duitse scheepvaartverkeer zullen kunnen verwerken. TEXTIELKAART VA 705 WORDT ONGELDIG. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen van de oude textielkaart VA 705 na 24 October a.s. niet meer geldig zijn. De bonnen der thans in gebruik zijnde kaarten VA 804 blyven voor lopig geldig. £en koJiAeUje... Denkt aleer gy doende zyt, en doende denkt dhn nog. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1