S)e CetdóeSoii^cmt Een groot Nederlander Beslissende wending thans verwacht Wat beoogt de kankerbestrijding? Directeur: C. RL VAN HARIERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILRIER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11463 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" NAAR -EEN BESLISSING TE MOSKOU? Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes £1.50 Verscheurd christendom lieken uit de stad Figueras aan de Protestantse predikant aldaar zontjen, laat ons nog eens duidelijk zien, hoe groot de haat is, die er on der de R.-Katholieken in Spanje te gen de Protestanten heerst". Aldus begint een artikeltje .in het „Leids Hervormd Kerkblad", over genomen in de „Nieuwe Leidsche Courant", waarin wij het hebben ge lezen. Na bovenstaande aanhef volgt de bedoelde brief. Wij nemen aan, dat er juist is geciteerd; en dan keuren wij die brief onvoorwaardelijk, zon der enige reserve, af. Een uitlating b.v.| als „persoonlijk zult ge voortdu rend vervolgd worden" is in strijd met de katholieke mentalieit, met de positieve voorschriften van de ka tholieke moraal. Een katholiek, die zó denkt en handelt, denkt en han delt niet meer als katholiek! Als wij dit hebben geconstateerd, dan moet ons toch óók van het hart de vraag, of 'het verantwoord is, zulk een brief te citeren, met de bo venvermelde aanhef, zonder meer. En deze vraag beantwoorden wij be slist ontkennend. De oppervlakkige lezer en een redactie moet er zich van bewust zijn, dat er velen oppervlakkig le zen zal uit die brief, waarboven de redactie een vette kop heeft ge plaatst, die ,,'t doet": „De haat tegen de Protestanten", en die paar regels ter inleiding, maar al te gemakkelijk concluderen: „zó staan in Spanje de katholieken tegenover de Protestan ten" of erger nog: „zó staat de Ka tholieke Kerk tegenover de Protes tanten". Die brief is van twaalf katholieken in Spanje. Zouden er in Nederland niet twaalf Protestanten zijn te vinder;, wier uitlatingen ten opzichte van katholieken, van de katholieken, van de Katholieke Kerk zeker zo haat dragend zijn?! Wij hebben in ons blad meermalen op zulke uitlatingen dè aandacht ge vestigd. Maar: wij hebben er nooit aan toegevoegd, dat men daaruit nu nóg eens duidelijk kon zien, „hoe groot de haat is", die er onder de Protestanten in Nederland tegen de katholieken heerst! Integendeel; in dien wij enig gevaar mogelijk acht ten, dat de lezer daaruit zou trek ken een conclusie, diffamerend en blamerend, ten nadele van de Pro- testanen, wezen wij er op, dat God zij dank dat niet was de gees tesgesteldheid van de Protestanten in ons vaderland Waarom wij dit nu schrijven? Niet omdat wij enige behoefte ge voelen, in een controverse te treden. Maar wèl omdat wij behoefte gevoe len, om uiting te geven aan onze die pe overtuiging, dat nu, vóóral nu, in deze tijd, onder Christenen alles moet worden vermeden, wat de te genstellingen kan verscherpen, wat de verwijdering kan vergroten; en alles moét worden gedaan, wat mo gelijk is, om elkaar te kunnen beoor delen en waarderen naar objectieve, ware normen. Dat is een plicht van de, helaas, verscheurde Christenheid. Vooral wy herhalen het in deze tijd. PRIESTER-JUBILEA IN HET BISDOM HAARLEM IN AUG. 65 jaar Priester: 19 Aug. 1948.: J. H. M. Peeperkorn, Oud-Pastoor te Limmen, thans verblijvend te Alkmaar, H. Augustinus. 50 jaar Priester: 15 Aug. 1948: H. J. C. Haver, Pastoor te Rotter dam, H. Lambert us. P. J. de Kok, Rector te Naaldwijk, St. Martinusgesticht. Th. Kwakman, Pastoor te Rijp- wetering. H. E. Heijtveldt, rustend Pastoor van Voorhout, thans verblijvende Huize St. Liduina, te Hillegersberg. 40 jaar Priester: 15 Aug. 1948: H. Appelman, Rector te Monster, Pensionaat. H. N. P. J, Berkhout, emeritus Rector te Amsterdam. Maagdenhuis, thans verblijvend te Laren, St. Jans Ziekenhuis. W. P. J. Janus, Pastoor te Bode graven. P. A. Kleyntjes, rustend Pastoor van Heinkenszand, thans verblijvend te Wassenaar, St. Willibrordusstich- ting. J. P. J. Kok, Deken en Pastoor te Delft, H. Hippolytus. A. P. C. Konyn, Pastoor te Rot terdam H. Hildegardis. W. H. Kooij, 'Pastoor te Amster dam, H. Hart van Jezus J. van Muijen, Pastoor te Heiloo. J. Röben, Pastoor te Duivendrécht. A. Slijkerman, Rector van Huize St. Willibrordus te Wassenaar. K. A. H. van Veen, Pastoor te Den Helder, O. L. "Vr. Onb. Ontvangen. J. M. Vermeulen, Pastoor te As sendelft. EERVOL ONTSLAG VOORZITTER TWEEDE KAMER. Aan mr. J. R. H. van Schaik is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de Tweede Kamer, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig be wezen. Zijne Eminentie de Kardinaal- Aartsbisschop viert a.s. Zondag zijn veertigjarig priesterfeest. Dit feest zal in 't bijzonder ge vierd worden in het Aartsbisdom, maar ongetwijfeld óók door heel katholiek Nederland, terwijl zeer vele niet-katholieken het in de geest zullen meevieren. Het is het feest niet alleen van een priester, een bisschop, een kardinaal, niet alleen van een geleerde, een historicus van grote vermaardheid. Het is ook het feest van een grote Nederlander, een groot Vaderlander. Iü een rondschrijven, bestemd voor de katholieken in het Aarts bisdom, zegt 't Metropolitaan Kapit tel, dat zelden een Kerkvorst op de zetel van Sint Willibrord zulk een zware taak zal gehad hebben, als de thans jubilerende Aartsbisschop; en, aldus het Kapittel, wat deze taak nog des te zwaarder maakte, was, dat zijn natuurlijke geaardheid zo geheel verschilde van hetgeen de ongunstige tijdsomstandigheden Van Hem vroegen. „Reeds voordat Z. E. de Aartsbis schoppelijke troon beklom, had Hij met vooruitziende blik de geweldige storm zien aankomen, die over Gods dienst en Vaderland zou losbreken. In zijn Handboek der Kerkgeschie denis waarschuwde Z. E. reeds in het jaar 1936 tegen het onrustbarend aangroeien van de macht van het Nationaal-Socialisme, dat zo onnoem lijk veel leed over de wereld en ook over ons zou brengen." „In'ons vaderland, zo vervolgt het Kapittel o.m., zou de geschiedenis leren, dat er wel middelen van ver weer mogelijk waren, waardoor de Kerk zou zegevieren,' óók over het Nationaal-Socialisme. En deze zege danken wij na God aan het machtig verzet van alle Christelijk,e Kerken in ons land, met name aan de wijze, voorzichtige en tegelijk vaste leiding, die daarbij uitging van ons Episco paat onder aanvoering van de Aartsbisschop van Utrecht. Met on wankelbare moed en onbuigzame vasthoudendheid hebben zij gestre den voor de rechten van de Kerk en voor de rechten van iedere mens, zó dat zij de overweldiger ontzag wis ten af te dwingen." En het Kapittel roept dan in ons op een herinnering een herinne ring, die ons nog moet ontroeren met innige dankbaarheid. „Wij herinneren ons allen nog le vendig, hoe we vanaf het eerste ogen blik, dat de storm tegen onze gees telijke en stoffelijke vryhéid los brak, onszelf gelukkig voelden, dat er tenminste nog een stem was, die zich openlijk deed horen, nu eens als protest tegen de onderdrukkers, dan weer om ons te troosten en te bemoedigen in de ontzettende be proevingen. Het was de stem van onze Bisschoppen. Hoevele maatre gelen wisten zij te nemen ter be scherming van de rechten en vrij heden van de goede vaderlanders, hoevele kostbare wenken en raad gevingen te geven voor de gedrags lijn, die tegenover de bezetter moest worden gevolgd". En het schrijven van het Kapittel besluit: „En daarom was het ook voor ons allen een onbeschrijflijke voldoening, toen het hoogste Kerkelijke Gezag, Z.H. de Paus deze nobele strijder Reynaud maakt een goede kans In de wandelgangen der Franse Nationale Vergadering werd gisteren officieus medegedeeld, det de pre mier, André Marie, de minis^r van financiën, Paul Reynaud, en de par lementaire leiders der regeringspar tijen overeenstemming hadden be reikt over de belangrijke clausüle in het voorstel van Reynaud betreffende de fiscale hervormingen. Waarnemers voorspelden de aan vaarding van het gehele ontwerp, hetgeen, naar men meende, nog he dennacht zou plaats hebben. Na middernacht werd de vergade ring evenwel verdaagd tot Dinsdag morgen 11 uur. Het artikel inzake be lastinghervorming was toen nog niet in discussie gekomen. voor waarheid, recht en vrijheid wil de opnemen in het opperste bestuurs college van de H. Kerk, het college van de Kardinalen, om aldus tegen over de gehele wereld uiting te ge ven aan zijn grote bewondering voor de houding, die de Ned. Bisschoppen in deze uiterst moeilijke tijd hadden aangenomen ter verdediging en be scherming van de hoogste belangen van ons volk. Laten wij ons beijveren om met grote vurigheid tot de A^erhoogste te bidden, dat Z.E. nog langè tijd gespaard moge blijven voor ons, voor de .kerkprovincie en voor het Ne derlandse volk in zijn geheel". Ja waarlijk, wij «moeten God bid den, dat een grote persoonlijkheid, een wijze en krachtige leider als de jubilerende kardinaal gespaard blij- ve voor het Nederlandse volk in zijn geheel, in deze tijd! GESCHENK AAN DE KARDINAAL, ^onds voor een nieuwe kathedraal. Ter gelegenheid van Zijn veertig jarig priesterfeest op 15 Aug. a.s. zal Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong door de katholieken van het Aartsdiocees een geschenk worden aangeboden, dat bestaat uit een gelds bedrag, bedoeld als basis voor een fends voor een nieuwe kathedraal. Hiervan is Zondag in alle kerken van het Aartsbisdom mededeling ge daan in een brief ven het Metropoli- taan Kapittel, in welke brief tevens een daartoe strekkende collecte op 15 Aug. a.s. werd aangekondigd. Daar uit het te verzamelen geldsbedrag uiteraard niet meer dan een basis- fonds zal kunnen worden gevormd, zodat de bouw van de nieuwe kathe- Fourageren in Indonesië. Ook de huzaren op de buitenposten op Suma tra moeten gefourageerd worden. Tientallen kilometers moeten wor den afgelegd om iedere post aan te doen om er post, voedsel en artions af'te leveren. Majoor J. C. S. Peters, comman dant van het derde eskadron PAW maakt een inspectietocht langs de verschillende detachementen. Ook deze tochten gaan per prauw. Ach ter hem zitten 2e Lt. v. d. Post (Den Haag), Adj. J. de Goede (Hilversum) en huzaar Cor Aben (Helmond) draal zeker nog geruime tijd op zich zal laten wachten, wordt een deel van de collecte-opbrengst besteed voor dringend noodzakelijke herstelwerk zaamheden aan de huidige kathedraal in de Lange Nieuwstraat te Utrechtè In de bespreking met Moskou •70ALS GEMELD, hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van het Westen zich gistermiddag opnieuw naar Molotof begeven, met wie zij een onderhoud hadden van twéé en een half uur. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat deze conferentie w^Iicht de belangrijkste is van de besprekingen, die tot nu toe hebben plaats ge had. Men verwacht in aansluiting hierop een beslissende wending in het verloop der huidige onderhandelingen. Ook ditmaal weigerden de Wes telijke vertegenwoordigers het resultaat van hun bevindingen aan de pers mede te delen. BERLIJN IS DE KERN VAN HET PROBLEEM. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat hardnekkige onderhan delingen gevoerd worden over de blokkade en de valuta te Berlijn. Bei de partijen zouden de uiterste con sequenties raken, waartoe zij weder kerig bereid zijn. Mocht mep hierbij in een impasse raken, dan staat de weg nog open tot een onderhoud met Stalin. Reuter's correspondent uit Londen meldt, dat de volgende stap het publiceren van een vier-mogend- hedenverklaring over de resultaten moet zijn of een uiteindelijk beroep op Stalin zelf. Bij de betrokken partijen, ook bij de Russen, valt een levendig verlan gen waar te nemen om in de gang zijnde besprekingen voort te zetten.* Iedere fase der besprekingen wordt door beide partijen aan een diep gaand onderzoek en het fiat dér re geringen onderworpen. Hierdoor wordt de voortgang der besprekingen vertraagd. De komende dagen worden door gezaghebbende kringen in Washing ton beschouwd als wellicht de meest kritieke van de na-oorlogse tijd. Vol gens een bericht van United Press uit Londen schijnt het, alsof de hin dernissen, die ten gevolge van de gebeurtenissen in de afgelopen acht maanden zijn ontstaan, onoverkome- De nieuwe president van Hongarije Arpad Szakasits, voorzitter van de Hongaarse Arbeiderspartij, afgevaar digde van de Kamer en President van de Nationale Raad, is door het Hongaarse Parlement tot President van de Hongaarse Republiek gekozen lijk zijn. Het Westerse plan om een afzonderlijke regering voor West- Duitsland te vormen, zou bij deze hindernissen op de voorgrond staan. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, verklaard heeft, dat er „waarschijn lijk" nog verdere onderhandelingen zullen plaats hebben tussen de diplo maten uit het Westen te Moskou en de Sow jetminister van buitenlandse zaken, Molotof. Sovjets zetten een grote mond op DE,ONTVOERING VAN SOWJETBURGERS IN DE V.S. Panyoeskin, de Sow jet-Russische ambassadeur te Washington, heeft Lovett," de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, een of ficiële nota overhandigd, waarin de Sow jet-Unie de V.S. er van beschul digt, dat zij het ontvoeren van Sow- jetburgers in de V.S. toestaan. In de nota wordt geëist ,dat de V.S. onmid- .delijk Michail Ivanovitch Samarin aan de Sowjet-Russische consul-gene raal te New York ter beschikking stellen. Volgens de nota werd Sama rin, een Sowjet-Russische onderwij zer aan een school voor kipderen van Sow jetdiplomaten in de V.S., ont voerd door een organisatie, aan het hoofd waarvan de Sowjet-Russische refugée gravin Tolstoi staat. In de no ta wordt de beschuldiging geuit, dat de houding van de Amerikaanse re geringsorganisatie FBI (Federaal Bu reau van onderzoek) een directe schending betekent van de de ver plichtingen, die de regering der V.S. op zich heeft genomen, toen zy in 1933 de diplomatieke betrekkingen met So wj et-Rusland hervatte. De V.S. tolereren de organisatie van „Misdadig optreden" van gravin Tol stoi's groep, dat tegen de So wj et- Unie is gericht, aldus de nota. CHINESE REGERINGSTROEPEN HEBBEN 'N KEER SUCCES. De troepen van de Chinese rege ring verklaren in Oost-Hopei een grote overwinning op het door com munisten geleide leger behaald te hebben. De resten van het vijandelij ke leger zouden in wanorde over de Chinese muur vluchten naar de pro vincie Jehol. Regeringseenheden heb ben de Koepeikow-pas bezet téneinde pogingen van de tegenstander om naar West-Jehol door te dringen te verijdelen, zo wordt verder ver klaard. Militaire waarnemers achten de overwinning bijzonder belangrijk daar hierdoor de bedreiging van de spoorweg Tientsin-Moekden opgehe ven wordt. DAGORDER OUD-MINISTER VAN MARINE A. I. De oud-minister van marine a.i. heeft de volgende dagorder gericht aan het marine-personeel: „Bij het neerleggen van het ambt dat ik ad interim vervulde, dank ik u allen die deel uitmaakten van de koninklijke marine, voor uw onver moeide medewerking aan de weder opbouw van onze vloot, in het bij zonder gaat mijn dank uit naar al degenen, die onder zo moeilijke omstandigheden hun plicht vervul len by het herstel en de habdhaving van recht en orde. Moge Gods zegen rusten op u en uw gezinnen en op uw werk. w. g. A. H. J. L. Fievez." Mr. J. A. JONKMAN BURGEMEESTER VAN UTRECHT? Naar het „U. K. D." uit zeer be trouwbare bron verneemt, schijnt de benoeming in het voornemen te liggen van mr. J. A. Jonkman, oud minister van Overzeese Gebiedsdelen tot burgemeester van Utrecht. JN VERBAND met het aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubileum aan te bieden kankerfonds schrijft dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorzitter van de gezondheidsraad: De belangstelling voor kankerbestrijd mg, gewekt door de bestemming, wel ke H.M. de Koningin aan het Kon ingin Wilhelmina-fonds heeft willen geven, doet bij velen de vraag opkomen op welke wijze deze bestrij ding zal geschieden. Daarbij wordt niet zo zeer gedacht aan het wqrk dat thans reeds in ons land geschiedt aan de universiteiten, in het van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam en het radiologisch instituut in Rotter dam en aan het onderzoek door individuele werkers, maar de belang stelling gaat vooral uit naar de nieuwe wegen welke uit de midde len van het fonds kunnen worden ingeslagen. Door de vraag op deze wijze te stellen toont de vrager dat het on derwerp hem niet vertrouwd is en de vraag verraadt eveneens dat van de betreding van nieuwe wegen di recte, liefst eclatante successen wor den verwacht. In beide opzichten is voorlichting gewenst. Nieuwe wegen, in de zin van es sentieel verschillend van de thans gevolgde, zijn er niet. Deze uit spraak is geenszins teleurstellend. Het kankervraagstuk is zeer inge wikkeld. Vruchtbaar wetenschappe lijk onderzoek vergt uitgebreide specialistische kennis en behoort te blijven in de handen van hen, die deze kennis hebben verworven. Het fonds kan voor hen echter nieuwe methoden van onderzoek mogelijk maken door de aanschaffing van kostbare apparaten en de continuï teit van het onderzoek waarborgen door de middelen beschikbaar te stellen voor de opleiding en vor ming van medewerkers en opvolgers Naast de bevordering van speur werk staat in elk programma van kankerbestrijding de toepassing der verkregen kennis ten behoeve der lijders. Deze toepassing biedt vele mogelijkheden, die ook voor een klein land als het onze kunnen wor den verwezenlijkt. Niet alleen het wetenschappelijk onderzoek, ook de diagnose en behandeling van kan ker vergt in vele gevallen specia listische kennis. Er is behoefte aan meer instituten, waar deze hulp kan worden verleend. In Denemar ken worden drie zulke instituten, o.a. het bekende Finsseninstituut in Kopenhagen, gefinancieerd uit de inkomsten van een vereniging tegen kanker, die 100.000 leden telt'. Is dit niet eveneens mogelijk in ons land, dat meer dan twee maal zoveel in woners telt? De intensieve studie van het kan kervraagstuk, welke in vele landen plaats vindt, voert tot een voortdu- DE MAN DIE HAAST HAD. Het raadsel van de geheimzinnige landing van een onbekend vliegtuig Zaterdagavond op het vliegveld Han- worth in Engeland is thans opgelost. Er landde toen „onaangediend" een vliegtuig, waaruit twee mannen stapten. De een gaf de ander de hand en één van hen stapte weer in, waar op het toestel wegvloog. De ander kroop vliegensvlug door de heg, nam een juist passerende bus en ver dween. Deze man, heeft zich thans ge meld. Het is een zekere Powell, die op het vliegveld Gatwick werkt. Hij landde op het vliegveld Hanworth. maar omdat het zo hard regende, nam hij de kortste weg naar huis en kroop door een gat in de omhei ning. Hij kende die opening, omdat hy vroeger op het vliegveld had ge werkt. Het bespaarde hem een wan deling van een half uur via de hoofd ingang. Nu was hij vlak bij de weg, nam daar een bus en reed naar zijn vrouw. Toen hij de kranten las met het verhaal over de mysterieuze man, begreep hij welke verwarring hij had gesticht en ging naar de po litie. Drie doden, achttien gewonden. Aan boord van een Brits troepen schip, dat 500 soldaten naar Birma zou brengen, is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. Een der soldaten liet per ongeluk een granaat vallen. De explosie kostte drie soldaten het leven, terwijl achttien soldaten wer den gewond. Het schip keerde terug naar Ran goon, waar de gewonden in het zie kenhuis werden opgenomen. rende toename van kennis. Ook al betreft het geen opzienbarende ont dekkingen is het van reëel belang voor de lijders, dat deze kennisver meerdering volledig en zo spoedig mogelijk te hunnen bate wordt aan gewend. Hiertoe is voorlichting no dig, o.a. ook van de huisartsen. Dit houdt geen critiek in. Wanneer, zo als het geval is, uit Amerika be richt komt van een nieuwe methode voor de .diagnose van baarmoeder kanker, is het voor een huisarts, zonder deskundige voorlichting, niet wel mogelijk, zelfstandig te beoor delen, welke waarde aan deze me thode mag worden toegekend, welke technjek moet worden gevolgd, e.d. Dit is slechts een illustratie. In elk programma van kankerbestrij ding neemt de voorlichting een be langrijke plaats in. Zij richt zich tot artsen, tandartsen, vroedvrouwen, wijkverpleegsters en ook en niet in de laatste plaats tot de bevolking. Het is nu van belang, dat er een in stantie is, die deze voorlichting als taak krijgt opgedragen, die over de nodige gelden beschikt en over haar werkzaamheden verslag uitbrengt. Het Koningin Wilhelmina-fonds kan doeltreffend bijdragen tot het tot stand komen van een georgani seerde voorlichting en ook langs die weg belangrijke diensten aan de kankerbestrijding bewijzen. Hachelijk avontuur op zee 5 Deense schipbreukelingen zwommen naar de kust Het 10 ton metende Deense ple zierjacht „Agathe" is vanmorgen op de zuidkust van Ameland vergaan. Alle opvarenden, drie vrouwen en twee mannen, zijn behouden aan land gekomen. Het jacht, dat afkom stig was uit Lusrup, raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuurloos het Amelander gat binnen. De kapi tein wilde voor anker gaan, doch het anker sleepte over de bodem en het scheepje werd door de harde Zuidwester op het wad gedreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong over boord om zwemmende de kust te bereiken. Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust op vier K.M. afstand lag en de vrouw van de schipper boven dien de zwemkunst niet meester was. Op een luik liggend is zij door haar man en diens vriend over het woe lige water naar de kust geduwd. Na twee uur'bereikten allen behouden, maar volkomen uitgeput, land, waar zij bij de landbouwer Brouwer te Ballum gastvrij werden opgenomen en van eten en kleding werden voor zien. £en k.oWue.tt je. „Derhalve verkeren diegenen in een gevaarlijke dwaling, die menen, dat zij Christus als Hoofd van de Kerk kunnen aanhangen, zonder zijn Plaatsbekleder op aarde getrouw te volgen. Want door het wegnemen van dit zichtbare Hoofd en het ver breken van de zichtbare eeyheids- banden, verduisteren en misvormen zij het mystieke Lichaam van de Verlosser dermate, dat zij. die de ha ven van het eeuwige heil'zoeken, dit Lichaam niet meer kunnen onder scheidei* en vinden." Paus Pius XII in zijn encycliek over het Mystieke Lichaam van Jesus Christus.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1