Bronzen medaille voor Ned. waterpolo-ploeg Ned. Hockeyteam verliest van Pakistan Situatie Gty de (Siympióche weiwedótifden Tegenslag Ned. wielerteam MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i Olympisch zwemtournooi ten einde I-ÏET Olympisch zwemtournooi is ten einde. Zaterdagmiddag zijn de laatste eindstrijden gezwommen en de beslissende wa terpoio-ontmoe tingen gespeeld. En nog eenmaal ging de Nederlandse vlag de lucht in, zij het aan de derde mast, ten teken, dat onze poloploeg de bronzen me daille had gewonnen. Dit had men niet kunnen denken en het was geen wonder, dat de jongens hun trainer Frans Kuyper met kleren en al het water in jonasten. Over het algemeen kan men niet ontevreden zijn over de Nederlandse resultaten. Het was geen Berlijn, waar Rie Mastenbroek de grote ster was en voor Nederland tezamen met Nida Senff vier gouden en een zilveren medaille veroverde. Onze kleine Ne derlandse ploeg heeft een woordje meegesproken in het sterke interna tionale gezelschap. Twee van de drie zwemsters kwamen in de finale 100 meter borstcrawl, drie zwemsters in de eindstrijd 100 meter rugslag en 200 meter schoolslag. Bob Bonte was onder de acht beste schoolslagzwem mers en bleek de snelste zwemmer op orthodoxe Wijze te zijn. Boven dien streed de Ned. damesploeg met zeven andere ploegen om de olym pische titel op de 4 x 100 M. esta fette. Eenmaal klonk het'Wilhelmus in het olympisch stadion, toen Nel van Vliet haar gouden medaille won. En nog driemaal ging de Nederland se vlag aan de derde mast de lucht in. Voor de bronzen medaille van Marie Louise Vaessen op de 100 me ter borstcrawl, de* damesestafette ploeg en het waterpoloteam. In het waterpolotournooi werden de eerste zes plaatsen door Europese landen bezet, doch op de zwem- en springnummers toonden de Ameri kanen met hun grote keuze aan ma teriaal, hun hegemonie. Bij de heren werden alle acht gouden medailles door de Verenigde Staten behaald. Bovendien gingen nog zes zilveren en twee bronzen medailles naar de nieuwe wereld. Bij de dames werden vier van de zeven gouden medailles door de Ver. St. gewonnen, alsmede vier zilveren en een bronzen. Denemarken volg de daarna met twee gouden, twee zilveren en een bronzen medaille. Als Grèta Andersen door maag kramp niet was uitgevallen op de 400 meter borstcrawl, dan was mis schien de Amerikaanse gouden me daille voor dit nummeF naar Dene marken gegaan. Te Berlijn in 1936 werden alle olympische records verbeterd, met uitzondering van het 1500 meter borstcrawl-record van de Japanner Kitamura, in 1932 te Los Angeles ge maakt. En na 12 jaar bleek alles nog sneller te gaan, want het merkwaar dige feit deed zich voor, dat weer alle records, behalve óok nu weer dat van de 1500 meter, naar beneden werden gehaald, sommige zelfs een paar maal. In totaal werd achttien maal een record genoteerd. Bovendien bracht de Ver. Staten het wereldrecord op de 4 x 200 meter estafette op zijn naam. En nu zijn de zwemwedstrijden voorbij. Alle zwemmers en zwem sters gaan terug naar hun vaderland. Hun dagelijks werk zal al hun aan dacht weer opvragen. Vriendschaps banden zijn gesmeed, adressen en na tionale speldjes uitgewisseld en even tuele afspraakjes voor de volgende spelen in Helsinki gemaakt. Maar hoeveel zal daarvan stand houden? Hoe dan ook, in het zwemstadion te Wembley hebben tien dagen lang vele deelnemers uit alle hoeken van de wereld gestreden om de olympi sche eretitel en elkaar daarin geap- pricieerd en begrepen. Moge dit van invloed zijn in 'hun verdere leven. NEDERLAND—ITALIË 2—4 LONDEN, 7 Aug. feijz. dienst A.N.P.). De Nederlandse waterpo- loploeg heeft hedenmiddag de wed strijd, die de beslissing zou brengen voor de eerste plaats, verloren. Ita lië was beter en speelde harder en met meer elan dan onze ploeg. De Italianen wonnen met 42. Nadat bij met rust reeds met 32 voorstonden. Doordat Hongarije sterker bleek dan België en met 3—0 (20) won, bezet Nederland de der de plaats en. behaalde daarmede de bronzen medaille. De Nederlandse ploeg had ditmaal Korevaar weer als linksachter en Ruimschotel als rechtsvoor opge steld. Nederland had de kans, toen Smol en Bandolfino er uit waren gestuurd wegens overzwemmen en bovendien Rubini wegens hinderen naar de kant was gestuurd. Cor Braasem schoot, doch de bal stootte af tegen de staander, in het bereik van Ruimsohoel, doch zijn schot werd niet goed gehouden door de doelman en Rudi van Feggelen kon de bal toen rustig het doel induwen (10). Met een oiiverwacht achterwaarts schot maakte Arena gelijk (1—1). Even later maakte Arena uit een pass van Ghira ook het volgende doelpunt (2—1). De Italiaanse doel- verdediger was zeer gofed op dreef en wist vele schoten te houden en goed weg te werken. Zelfs een vrije doelworp van van Feggelen deed hij teniet. Doch na samenspel van Braa sem en van Feggelen kreeg hij het nakijken en was de stand weer ge lijk (22). Even voor rüst wist Are na door snel opzwemmen voor de derde maal onhoudbaar in te schie ten (3—2). Na rust kwamen de Italianen fel opzetten en het Nederlandse doel had enige narrow escapes. Doch de midachter Ognio wist na goed op- zwemmen de stand op 42 te bren gen. De eindstand. In de andere finale won Hongarije met 30 van België. Verder had den Zweden en Frankrijk gelijk ge speeld (1—1), terwijl Egvpte van Spanje won (3—1). De eindstand werd tenslotte 1. Italië, 2. Hongarije, 3. Nederland, 4. België, 58. Zwe den, Frankrijk, Egypte en Spanje. 200 M. SCHOOLSLAG HEREN. De 200 Meter schoolslag heren werd een drievoudige overwinning voor de Ver. Staten met als snelste zwemmer dé wereldrecordhouder Joe Verdeur. Hij maakte een tijd van 2 min. 39.3 sec., een nieuw olympisch record. Onze landgenoot Bob Bonte was de enige in de eindstrijd, die op orthodoxe wijze zwom. Op de eerste 50 meter hield hij zich goed en keer de als vijfde. Na 100 meter kreeg hij een zware inzinking, waardoor hij naar de achtste plaats afzakte en hier bleef hij tot het einde toe. Zijp tijd was 2 min. 47.6 sec. De uitslag luidt: 1. en olym pisch kampioen Joe Verdeur (V. S.) 2.39.3, 2e Carter (V.S.) 2.40.2, 3. Sohl (V.S.) 2.43.9, 4. Davies (Austr.) 2.43.7 (volgens jury van aankomst was hij vierde), 5. Cerer (Z.-Slavië) 2.46.1. ANN CURTÏSS WINT GOUDEN MEDAILLE 400 M. BORSTCRAWL. Zaterdagmiddag werd de finale 400 meter borstcrawl dames gezwom men, welke tot 200 meter zeer span nend was, daar Karen Harup en Ann Curtiss vrijwel gelijk waren, terwijl Fernande Caroen (België) op de der de plaats lag. Bij de 300 meter had Ann Curtiss ongeveer een meter voorsprong, welke zij( op de laatste 100 meter nog wist te vergroten. De Amerikaanse maakte een tijd van 5 min. 17.8 sec.,'daarmede het olym pisch record van Karen Harup, ge maakt met 5 min. 25.7 sec. in de eer ste serie?, verbeterend. Nadat de meisjes 300 meter had den afgelegd, was Fernande Caroen nog steeds op de derde plaats, doch toen kwam Gibson (Gr. Britt.) zeer krachtig opzetten en onder donde rend enthousiasme van haar land genoten haalde zij de Belgische bij het keerpunt in. Zij wist gemakkelijk de derde plaats te behouden. De uitslag luidt: 1. en olympisch kampioene: Anrv Curtiss (V.S.) 5.17.8, 2. Karen Harup (Den.) 5.21.2, 3. Cathe Gibson (Gr. Britt.) 5.22.5, 4. Fernande Caroen (België) 5.25.3, 5. Helser (V.S.) 5.26. Direct na de start van de 1500 M. borstcrawl heren nam Mc Lane (V. S.) een goede voorsprong op Mar shall (Austr.),' die weer op zijn beurt een eind voor lag op Mitro (Hong.). Na 500 meter begon de Australiër geleidelijk in te lopen en toen nog 250 meter gezwommen moest worden lagen Mc Lanc en Marshall gelijk. Toen de Amerikaan zijn rivaal naast zich zag versnelde hij zijn tempo, hetgeen Marshall niet meer bij kon houden. De uitslag luidt: 1. en olym pisch kampioen Ms Lane (V.S.) 19.18.5, 2. Marshall (Austr.) 19.31.3, 3. Mitro (Hong.) 19.43.2, 4. Csordaas (Hong.) 19.54.2. De gala-zwemavond Zaterdagavond werden ter afslui ting van het olympisch zwemtour nooi intercontinentale wedstrijden ge houden, terwijl de winnaars en win naressen schoon- en torenspringon een demonstratie gaven. Men werd nogmaals overtuigd, dat inderdaad de beste springers won nen. Nog eenmaal kreeg men een staaltje te zien van het kunnen o'er beste zwemmers en zwemsters der wereld. Bovendien werd een proefpolo- wedstrijd gespeeld tussen Zuid-Ame rika en een Europese ploeg .(met de Nederlander Salomons in doel), waarbij de Zuid-Amerikaanse regels geldig waren, en een ontmoeting Europa (met Braasem linksacheri tegen de rest van de wereld (met Korevaar linksachter). Twee voor name Zuid-Amerikaanse regels, die verschillen van die der Fina, zijn wel, dat de spelers als er gefloten :s, niet stil behoeven te blijven liggen en dat als er een speler uit wordt gestuurd, deze vervangen mag wor den. Op de 4 x 100 meter estafette da mes kwamen Marie Louise Vaessen en Hannie Termeulen uit, terwijl Nel van VLjet in de 3x 100 M. wis selslag estafette zwom. De uitslagen luiden: 3.x 100 M. wisselslag estafette he ren: 1. Amerika (Stack, Verdeur en Ris) 3.14.5, 2. Europa (Valerey (Fr.), Rornain (Gr. Britt.) en Kadas (Hon garije) 3.21.3, 3. Afrika 3.26.1. 3 x 100 M. wisselslag dames: 1. Europa (Karen Harup, Den., Nel van Vliet, Ned. en Fritzie Nathansen, Den. 3.46.3,' 2. Australië 3.53.4, 3. Amerika 3.53.3 (volgens jury van aankomst derde). 4 x 100 M. borstcrawl estafette da mes: 1. Europa (Fredin, Zweden, Marie Louise Vaessen, Ned., Hannie Termeulen, Ned. en Grethe Ander sen, Den.) 4.32.3, 2. Amerika 4.39.2, 3. Australië 4.48.6. 4 x 200 M. borscrawl estafette he ren: 1. Europa (Nyek, Szatmary, Ka- das, allen Hong.) en Jany (Fr.) 8.59.9, 2. Amerika 9.11.3, 3. Austra lië 9.30.9, 4. Azië 9.46.9. Waterpolo: Zuid-AmerikaEuropa 22 (20), EuropaRest van de Wereld 3—1 (2—0). NEDERLANDSE PLOEG NAAR ZUID AFRIKA? De Kon. Ned. Zwembond heeft een uitnodigirig ontvangen om een water- poloploeg en enkele zwemsters een tournee door Zuid Afrika te laten maken. Deze tournee zou in het na jaar, omstreeks October of Novem ber plaats vinden. Het bestuur van de K.N.Z.B. zal zich nader over deze invitatie beraden. Vandaag in de halve finale tegen India Pakistans hockeyteam is thans blijkbaar geacclimatiseerd in Londen. Deze elf meesters uit de hockey-hogeschool' vertoonden Zaterdagavond op de Lyons Sportsgrounds te Sudbury in Londen zo'n geperfectioneerde techniek ,dat de ongeveer 5.000 toeschouwers in extase geraak ten. Weergaloos handig, met de bal als het ware aan de stick ge kleefd, sneden hun aanvallers vele malen met kort mathema tisch zuiver samenspel door on ze hard zwoegende middenli nie en ware de rustige Drijver er niet geweest, dan zou de ne derlaag der Oranjehemden waar schijnlijk nog groter geweest. Ondanks de 6-1 nederlaag heeft onze ploeg zeer góed gespeeld, be oordeeld naar Europese maatstaf, uitblinkers waren bij ons behalve Drijver Kruise, wiens handigheid nauwelijks voor die der Pakistan- spelers onderdeed en natuurlijk ook Esser, die eindelijk eens tegenstan ders vanzulk kaliber had getroffen dat hij géén enkele maal zijn wel bekende rennen langs de lijn met succes kon volbrengen. Dit elftal van Pakistan bestond feitelijk uit elf super-Essers, dat ons land van zo'n ploeg verloor, is zelfs met een 6-1 nederlaag geen schande Want onder de voet werden de Oranjehemden niet gelopen, al wa- fen de tegenstanders natuurlijk flink in de meerderheid en al beperkten bedekte het veld weer op. Ook met onze aanvallen zich min of meer tien man spelend bleef Pakistan in tot uitvallen. Nietemin heeft keper de meerderheid. Het zou waarschijn- Moghal niet stilgezeten. Onze lin- I lijk kans hebben gezien ons zelf met kerwing wist in samenwerking met I negen man te slaan. Bromberg herhaaldelijk zeer ge- De tweede helft was nog geen twee minuten oud toen midvoor Dara -er 0-4 van maakte, waarna rechtsbinnen Hamid tien minuten later van dichbij de bal tussen de benen van de uitlopende Richter heen in het net wipte (0-5). Met nog een kwartiertje te spelen scoorde linksback Razzak met een f ei Voos, hard hooggericht en in de bailers, voor wie het stoppen of op vangen van de grote voetbal kinder werk is. Zij speelden op witte gym nastiekschoenen en zijn zeker nog tot beter spel in staat wanneer ze tegen India mochten komen in de fi nale, omdat ze tegen Europese ploe gen, die nu eenmaal harder spelen, dan zij gewoon zijn, nog steeds eni ge angst voor botsingen tonen. De wedstrijd was nauwelijks twee minuten oud toen middenvoor Shah Dara de score met een zuiver schot opende (1-0). 18 minuten lang zwoeg den de Oranjehemden voort en wist Richter zijn doel schoon te houden. Verbluffend goed wisten Bromberg, Kruise en Esser enkele malen tussen de watervlugge Pakistan-verdedi- gers de bal te spelen, maar succes kwam na 20 minuten aan de andere kant toen Dara opnieuw met een zeer goed berekende tik de bal uit een voorzet van links in de uiterste hoek deponeerde. Richter stak er een fractie van een seconde te laat zijn been naar uit (0-2). Rechtsbinnen Abdul Hamid maakte er vlak daarop 0-3 van met een even zuiver maar betrekkelijk zacht schot, waarop Richter te laat reageerde. Nadat Kruis in samenwer king met Boerstra bijna voor een te- genpunt had gezorgd) kreeg de rechtsback van -Pakistan Mohammed Rhari een stick in het gelaat. Hij liep een Finke verwonding op en viel uit. Na de rust kwam hij met een verbonden hoofd, dat een oog vaarlijk door te dringen en had met wat meer veine zeker een hogere score kunnen bereiken. Intussen sneden de Pakistan- goochelaars met korte naar onze be grippen voorzichtige stootjes, waar mede zij elkaar de bal op een gou den schaaltje toespeelden, vele ma len door onze middendinie. De wed strijd werd door dit kundige spel als mede door de lange harde slagen linkerbovenhoek verdwijnende schot waarmede de onze elkaar de bal uit een straf corner voor de zesde trachtten toe te spelen, zeer snel en maal en eerst toen redden de Oran- de mooiste, die ons elftal tot dus- jehemden de welverdiende eer. Krui- verre heeft gespeeld. Het samenspe- 1 se sloeg een strafcorner hard in, met len met de kleine ba1, die zij nim- zijn voet stopte doelman Moghal de mer met hun stick schenen te mis- bal, die hoog opsprong en Boerstra sen, ging onze tegenstanders bijna i was er als de kippen bij om de neer- zo gemakkelijk af als de prof voet- komende bal tuèsen de vele tegen- Aan spanning en sensa tie heeft het vandaag te Henley on Thames bij de halve finales der olympi sche roeiwedstrijden niet ontbroken. Nu de zwakke re broeders zijn uitgescha keld hebben we vandaag reeds een voorproefje ge had van de verbeten strijd, die Maandagmiddag tij dens de finales door de snelste roeiploegen ter we reld in 7 nummers zal worden uitgevochten. De grootste verrassing der drie dagen was de even onverwachte als spec taculaire overwinning van de sterke skiffeur Risso uit Uruguay op de 23-jarige olympische reus John B. Kelly jr. der VS., die met de Australiër Wood favo riet was voor de gouden medaille. In een ware wolk breuk, die vlak voor het einde van de race losbarst te, slaagde de Uruguees er in op de laatste 300 meter 2 y, lengte achterstand Op de vermoeide Kelly in te lopen en hem op de finish lijn met een decimeter ver schil te kloppen. De doorweekte, en uitge putte Kelly, die zich na een ogenschijnlijk gewon nen race op het laatste mo ment geslagen zag en zich realiseerde, dat zijn droom om zijn vaders prestatie te evenaren niet verwezen lijkt zou worden, leek een gebroken man. Lange tijd bleef hij treurend in zijn ranke skiftf zitten, die door de sterke stroom terug dreef over de finishlijn, ter wijl zijn teleurgestelde va der. die in 1928 olympisch skifkampioen werd en thans de coach is van zijn zoon, van de wal -af toe keek. Voor Kelly senior zou het in het bijzonder een grote voldoening zijn ge weest, indien zijn zoon de titel had behaald, daar hem zelf 26 jaar geleden" gewei gerd werd'deel te nemen aan de Royal Regatta te Henley, omdat hij handen arbeid had verricht en slechts „intellectuelen" mochten inschrijven. tempo van 38 roeide Kelly naar de 1©08 meter lijn en liep langzaam) uit op Rowe. Toen, terwijl de hemel zich opende en een wolk breuk in alle hevigheid los barstte, zagen de 4800 toe schouwers plotsêling de bijna vergeten Risso naar voren komen, Rowe passe ren en achter Kelly 'aan spurten. Met gekromde rug en machtige slagen begon hij temidden van de plot- Hoe Kelly Jr. (Ver. St.) door de Uruguees Risso werd geklopt Hij zwoer toen dat zijn pas geboren zoon eens in "de roeiwedstrijden te Hen ley zou triomferen en smaakte in 1947 het genoe gen John junior de Dia mond Sculls te zien win nen. De wedstrijd zelf leek vandaag aanvankelijk ge heel volgens de verwach tingen te zullen verlopen. Kelly startte op de mid delste baan in een zeer hoog tempo tegen de ster ke wind en stroóm in en lag na 500 meter een halve lengté voor op de Engelse kampioen Rowe. Risso lag toen reeds als derde een volle lengte op de Brit ten achter. Bij de 1200 meter- lijn had Kelly meer dan een lengte voorsprong op Rowe en op Risso lette nie mand meer, want die had meer dan twee lengtes ach terstand op Rowe. Met een selinge storm druk op de Amerikaan uit te oefenen, die het gevaar of te laat inzag of er zich temidden van de neerstromende re gen uit vermoeidheid uüet meer tegen kon verzetten. Zienderogen liep de Uru guees op Kelly in: met nog 75 meter lag hij 1 lengte, met 58 meter een halve lengte, met 25 meter een kwart lengte achter. En inet nog 10 meter voor de boeg ontspon zich een der opwindendste nek aan nek races, die Henley ooit ge zien heeft. Met de laatste haal rukte Risso zijn boot ,0.4 sec. eerder over de finish dan zijn tegenstan der en schakelde daarmede "Kelly uit voor de Maandag te houden finale. „Ik had het plan van te voren opgemaakt", zeide de Uruguees later. „Mijn opzet was mij krachten tot de laatste 400 meter te bewa ren. Indien ik van de start af was gaan spurten zou ik het nimmer tegen Kelly's kracht hebben kunnen bol werken.'' Maandagmiddag wordt de finale geroeid tussen Risso. Uruguay, Wood, Australië, die geen fout maakte en de Europese kampioen Sepheriades uit Frankrijk ^met 2 y. lengte voorsprong sloeg en Catas- t.a, Italië die in de derde halve finale de Argentijn CappOzzi achter zich liet. In de double sculls had den in de eerste halve fi nale de twee landen tegen elkaar geloot, wier ploe gen beide Neumeier en> van dei' Meer hebben geslagen t. w. België in de eerste ronde en Groot Brittannië in de herkansing. Als der de startte hier de V. S: De twee Britten Burnell en Bushnell, over wier snel heid van der Meer giste ren reeds zijn onverholen bewondering te kennen heeft gegeven, toonden zich ware finalisten. Zij lagen bij de finish niet minder dan 3 y lengte voor op- de V S. en zelfs op Piessens en Collet. Bij de achten maakte de Amerikaanse ploeg alweer- de snelste tijd. waarop men onder de weersomstandig- heden van vandaag overi gens" wéinig peil kon trek ken. Zij plaatsten zich hier door in de finale met de Cambridgeploeg van G^oot Brittannië. die de Canade se Acht versloeg en Noor wegen, dat Portugal achter zich liet. standers door van vlak bij in het doel te werken (6-1). In de resterende tien minuten viel er nog vee.1 te genieten. Doelman Richter onderscheidde zich daarbij door een aantal zeer goede safes. Vlak voor het einde viel Kruise uit, die juist als de rechtsback van Pa kistan een slag met een stick in zijn gezicht kreeg. Met tien man speel de Nederland moedig verder. In d.e stand kwam geen verandering meer en met 6-1 bracht Pakistan onze hockeyploeg 'haar eerste nederlaag toe. EINDSTAND EERSTE RONDE De eerste ronde van het olympisch hockeytournooi is thans ten einde. De halve competities in de drie groe pen zijn gespeeld en het resultaat is, dat India in groep A. Groot Brit tannië in groep B en Pakistan in groep C kampioen zijn geworden. In de laatste en grootste groep is ons land als tweede geëindigd, zodat het in de hedenavond in de Empire Stadium Wembley te spelen halve finales is geplaatst. Om zes uur wordt begonnen met de wedstrijd IndiaNederland, om half acht volgt de tweede halve finale tussen Pakistan en Groot Brittannië. Don derdag a.s. volgen ten anotte de fi- pale en de strijd om de derde én vier de plaats. De eindstand in de drie groepen luidt als volgt: Groep A gesp gew gel verl pnt 1. India 3 3 0 0 6 2. Arg. 3 1113 3. Oost. 3 0 2 1 2 4. Spanje 3 0 12 1 Groep B: 1. Gr. Brit. 3 2 10 5 2. Zwits. 3 12 0 4 3. Afgh 3 1113 4. Ver St. 3 0 3 /0 Groep C: 1. Pakistan 4 4 0 0 8 2. Ned 4 3 0 1 6 3. België 4 2 0 2 4 4. Frankrijk 4 0 13 1 5. Denem. 4 0 13 1 ROEIEN NED. ONGESTUURDE VIER UIT DE STRIJD. Na een fraaie race met harde wind en stroom tegen heeft de Ongestuur de Vier van de Delftse Sportclub, de laatste Nederlandse boot, die nog in de strijd was te Henley, Zaterdag middag in de halve finale tegen de vier Van Italië, die tevens Europese kampioenen zijn, eervol het onderspit gedolven. De tijd van Italië was 7 min 15 sec., die van Nederland 7 min. 23 sec. Bei de ploegen startten in een tempo van 42 en lagen tot op 250 meter gelijk. Na 400^ meter nam Italië met 38 sla gen per minuut de leiding en ver grootte die geleidelijk tot één lengte bij de 750 meter. Het tempo van bei de ploegen was toen gedaald tot 33. Op de helft van de baan dreven de Nederlanders naar het midden van de rivier af, terugsturend naar hun buitenbaan verloren zij opnieuw een volle lengte. Vanaf de 1250 meter lijn, toen de Italianen reeds een voor sprong van 2Y2 lengte hadden, deden zij het kalmer aan; 100 meter voor de finish verhoogden de Orahjehem- den het tempo, doch slaagden er niet in noemènsWaard in te lopen. Met een achterstand van 2V2 lengte gleden zij door de finish. Beide Nederlandse boten zijn nu uit de strijd. SCHERMEN HORDIJK UITGESCHAKELD. Voor de tweede ronde van het de- genschermen individueel luidt de eindstand in^pool 2: 1. Agostini (Ita lië) 5 overw.. 2 en 3 Biancalina (Bra zilië) en Saucedo (Arg.) 4 overw.; 4. Dëbeaumont (Gr.-Britt.) 4 'overw.; 5. Cerveil (Zweden) 3 overw.. 6. Bah- man (Egypte) 3 overw.; 7. Hordijk (Nederi.) 2 ovefw.; 8. Lamar (Cuba) 1 overw; Hordijk is thans voor de volgende ronde uitgeschakeld. Hijzelendoorn gevallen, achtervolgingsploeg geklopt S We vonden Zaterdagmorgen vroeg een bijzonder optimistisch gestemde Nederi. wielerploeg op het terrein, waar vandaag de olympische wieler wedstrijden begonnen zijn. Men had alle hoop, dat, Hijzelendoorn zich op de 1.000 meter voor de demi finales zou kwalificeren, terwijl men tevens goede verwachtingen koesterde' van de achtervolgingsploeg Blankenauw, Faanhof, Harmans en Voorting. Maar vier uur later lag Hijzelen doorn, terug uit het hospitaal, in het rennerskwartier met een pijnlijk ver trokken gezicht en tal van verbonden plekken, terwijl de reeds in de eerste ronden van de achtervolgingswed strijd uitgeschakelde Nederlandse ploeg in tranen (Blankenauw) en ru zie (Harmans) uiteen gevallen was. Het ongeval van Hijzelendoorn was het gevolg van een geweldige eind spurt van de Urugayer Rocca in de tweede heat )van de achtste finales, waarbij de Urugayer bezig was de sprint te winnen door Hijzelendoorn onder de rode lijn te passeren.Het was moeilijk uit te maken wat er zich op dat moment precies had voorge daan. Wel zag men Hijzelendoorn nog voordat "hij de eindstreep bereikt had, vallen, terwijl Roeca nog enige me- over de kop te gaan en eveneens heer ters doorreed om vervolgens driemaal te smakken. De gewonde Nederlan der, wiens gelaat hevig bloedde, draaide zich langzaam op zijn rug om, strekte zijn armen uit en bleef zo rustig liggen totdat men hem per brancard naar het middenterrein ver voerde waar een diepe snede boven het oog geconstateerd werd, die over brenging naar een hospitaal vereiste. De manager van onze ploeg, de heer Stol, deelde ons op dat moment mede, dat hij zou trachten zo snel terug te komen, dat Hijzelendoorn aan de kwart finales zou kunnen deelnemen aangezien de jury intussen Hijzelen doorn winnaar had verklaard en Roc ca gediskwalificeerd had wegens on geoorloofd passeren. Rocca wentelde zich onmiddellijk na zijn val in hyste rische gilbuien over de grond, zodat hij door verschillende helpers vast gehouden moest worden. Later bleek hij echter vrijwel niet gewond en hij kon zelfs, zonder daarbij geholpen te worden, van het middenterrein naar het verkennerskwartier lopen. Urugay had de tijd niet onbenut gelaten en een protest ingediend te gen de beslissing van de jury, waar bij betoogd werd, dat Hijzelendoorn tweemaal zijn arm op onsportieve manier had uitgestoken en hij Rocca ten val had gebracht. Het duurde ge ruime tijd alvorens de betrokken commissie van de U.C.I. genoemd Hoewel de resultaten wan de Ne derlanders bij het zeilen tot nu toe wat teleurstellend zijn geweest, is toch nog niet alle hoop verloren. Bob Maas en Koos de Jong zitten nog in de kopgroep. In de Fireflyklasse ligt Sarby (Zwe den) aan de kop met 3424 pnt. De Jong (Nederland) en Macdonald (En geland) zijn 6 en 7 met ider 2109 pnt. De uitstekende ook in Nederland bekende stuurman Stewart Morris ligt in de Swallowklasse in winnende positie met 3264 pnt. De Vries Lentsch bezet de tiende plaats met 1247 pnt. De bakermat der Stars lijkt een sterke vertegenwoordiging te heb ben. Amerika, stuurman Smart leidt mét 3892. Nederland is hier vijfde met 2340 pnt. Het verschil tussen Bob Maas en de nummers 2, 3 en 4 is niet zo heel groot, zodat wij nog wel een kansje hebben. De landstreken waar de Draken- klasse zijn oorsprong heeft, spreken sterk mee. Het is alles Scandinavië wafcde klok sloeg. Eén is Noorwegen met Thorbaldsen 3239 pnt. Nederland is achtste met Jonker 1218 punten. protest had' behandeld. Ten slotte werd besloten de wedstrijd tussen Hijzelendoorn en Rocca op Maandag morgen te doen overrijden, waarna de Britse wereldkampioen Harris in de kwartfinale tegen de winnaar van deze race moet uitkomen.. Deze be slissing was gebaseerd op het feit, dat 'Hijzelendoorn Lbij zijn val de eind- streep niet gepasseerd was, men hier met amateurs te doen had en dit olympische wedstrijden waren,^waar voor- enige consideratie gebruikt mocht worden. Hijzelendoorn heeft dus nog een kans om de kwartfinale te winnen, maar gezien zijn toestand niet veel kans om Harris te verslaan. Ook zal het te bezien zijn of hij vol ledig fit zal zijn voor de wereldkam pioenschappen. Onze achtervolgingsploeg heeft eri weinig van terecht gebracht. Reeds spoedig bleek, daft Blankenauw het tempo niet kon volgen in de heat te gen Uruguay en hij werd dan ook spoedig losgelaten. Maar er haperde ook wat met het overgebleven drie tal, dat met ongeveer 70 meter door Urugay werd geklopt. De beste tijd i van deze ronde werd door de Fran sen gemaakt (5 minuten 3.6 sec). Er waren in totaal zeven heats terwijl Finland alleen moest rijden en om zich te kunnen kwalificeren een snel lere tijd moest maken dan de snelste tweede, in casu Australië (5.6,5), het geen niet gelukte. Nederland's tijd was 5.14.7. HIJZELENDOORN RIJDT WEER. Hoewel met schaafwonden over dekt zou Hijzelendoorn heden te Herne Hill in de sprint starten. Voorts zal Nederland vertegenwoor digd worden in het tandemnummer over 2.000 meter. VOETBAL WEDSTRIJDEN DOCOS-TERREIN. Het gesloten seizoen nadert haar einde. Langzamerhand worden de elf tallen voor de nieuwe competitie sa mengesteld. Wat zal uw club in deze competitie presteren Reeds a.s. Zon dag vindt er een treffen plaats tussen LFC, Roodenburg, ASC, LDWS, Lugdunum, een combinatie van UVS en Docos. Deze wedstrijden vinden plaats op het Docos-terrein, terwijl er gespeeld wordt om de 'Docos-sup- porter-beker. Aanvang der wedstrij den om 12 uur. FE YENOORD VERSLAAT SURI- NAME MET 3—1. De Zaterdag gehouden voetbal wedstrijd tussen Feyenooird en Su riname werd door Feyenoord rrtet 31 gewonnen. De rust ging in met 2—1. Quick BoysS.J.C. 22. De eerste helft gaf niet veel interes sants te zien. Q.B. speelde met vier invallers en was daardoor zeer ver zwakt in het bijzonder de voorhoe de. Q.B. moest aanvankelijk sterk verdedigend optreden en moest tot tweemaal toe een goal incasseren, de eerste van de Noordwijkse links half; kort daarna schoot de midvoor onhoudbaar in. Na de rust valt een speler uit en moet een plaatsver vanger optreden. Toen ging Vis in de voorlinie hetgeen een verbete ring blijkt te zijn. Dan komt mooi spel en de aanvalskracht van Q.B. is teruggekeerd. Spoedig lost D. Zuyderduyn een pracht schot 12. Kort daarna schiet Vis in (22), waarmee het einde komt. TAFELTENNIS Om de Seinpost-Wisselbeker. Voor badgasten van Noordwijk en Noordwijkse ingezetenen zal onder leiding van Cor de Buy het tour- nooi om de Seinpost:wisselbeker worden gehouden op 19 en 20 Aug. n.m. 8 uur in hotel-café-restaurant Seinpost te Noordwijk aan Zee. Na afloop der wedstrijden demonstratie tussen de heren Cor de Buy en W. v. Zoelen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6