S)e Cd/dóeSowfco/nt Nog geen overeenstemming te Moskou Tegen de plannen van Reynaud Een zware storm in het Kanaal Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11462 Viér gouden meda es voor dames-athletiek Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 -• Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De kabinets formatie IN een beschouwing over de Kabi netsformatie merkt de „Nieuwe Rott. Crt." op. dat de K.V.P. „wel licht nog wel het tevredenst is na de formatie strubbelingen". De K.V.P. wellicht nog wel het te vredenst. En waarom? Men kan waardering en méér nog .sympathie hebben voor minister Drees, die zelfs onlangs op 'n gro te katholieken-bijeenkomst werd be groet als „één der onzen"! maar men kan toch niet veronderstellen, dat wij ons er over zouden verheu gen, dat de katholieke minister Beel heeft moeten plaats maken voor de socialistische minister Drees. Men kan dat niet veronderstellen, hetzij men beklemtoont „katholiek" en „so cialistisch" hetzij men de klemtoon legt op „minister." Men kan toch óók niet veronder stellen, dat wij reeds nu zo bijzonder enthousiast zouden zijn over de keu ze van de katholieke funtionarissen in het nieuwe kabinet. Het zijn alle respectabele, bekwame persoonlijkhe den, maar van meerdere hunner moeten wij nog afwachten, hoe zij op de post, die zij nu gaan bezetten, hun taak zullen volvoeren. De eerlijkheid gebiedt, dit zonder aanzien des per- soons te erkennen. Zoals hetzelfde moet worden verklaard van meerde re der ministers uit andere partijen. Maar waarom zou dan de K.V.P. het tevredenst zijn? De „Nieuwe Rott. Crt." geeft zélf een reden voor die tevredenheid Zij schrijft: „Hoe langer hoe meer is men in katholieke kring gaan voelen, dat ook mensen uit andere krin gen mede regeringsverantwoor delijkheid moesten dragen. Wel nu, dit is een feit geworden". Inderdaad; dit feit is voor ons een reden voor tevredenheid. Waarom hadden, naar verluidt, de Kamerfractie der K.V.P. en de Kabinets-formateurs uit de K-V.P. bezwaar tegen de wens der P. v. d. A. cm wéér een twee-partijen-regering te vormen» K.V.P. en P. v. d. A.? Waarom? Is dan, zo ongeveer stel de het onlangs een katholiek dag- 'blad, is dan onwaarachtig geweest de verkiezingspropaganda der K.V.P., welke het voor&telde, alsof de samen werking tussen genoemde twee par tijen heel goed was geweest, de K.V. P. daarbij haar beginselen niet had behoeven prijs te geven, enz. Ons antwoord is: De hier bedoelde verkiezingspro paganda is oprecht geweest en de weinige animo van velen in de K. V.P., om weer opnieuw alleen met de F. v. d. A. in zee te gaan, is daarmede niet in tegenspraak. Dat is o.i. niet zó moeilijk te be grijpen. Eerstens hebben we de kwestie van de aanvaarding der Grondwets herziening in tweede lezing en van de daarna, op dié herziening geba seerde, te ontwerpen wetten, waar voor 2/3 van de stemmen nodig is, welke niet wordt opgebracht door K. V.P. en P. v. d. A. alléén. Maar, ook afgezien daarvan, is de houding van velen in de K.V.P. zeer verklaarbaar. Er is toch óók vóór en tijdens de verkiezingspropaganda herhaaldelijk van de K.V.P.-zijde verklaard: Hoe gunstig ook de samenwerking met P. v. d. A. moge worden bezien en be oordeeld, beter zou het zijn, als een regering op breder basis zou tot stand komen. Beter, om dat zulk een regering ook een breder basis van vertrouwen heeft in het volk. Beter, omdat, zoals altijd dezer zijds is verklaard, het samengaan van K.V.P. en P. v. d. A. niet mag worden beschouwd als een blijvende verbintenis van twee partijen, die het in alles zó met elkaar eens zijn, dat zij samen willen blijven, daarbij geen derde of vierde in hun gezelschap wensend of zelfs duldend! Er is trou wens te veel verschil tussen deze twee partijen om zulk een verbintenis op lange duur vreedzaam te kunnen laten verlopen Vervolgens schijnt men ook te ver geten. dat er verkiezingen zijn ge weest! En klaarder dan uit de stem- bus-cijfers is uit de stemming, waar in het katholiieke kiezerscorps ver keerde, gebleken, dat het wenst een regering, waarin zéker ook weer K. V.P. en P. v. d. A. zouden samen werken, maar niet met uitsluiting van alle partijen, een regering dus op breder basis. Het feit, dat er een regering is ge vormd op breder basis, is er. In zoverre is zo schreven wij Zaterdag aan veler wens, die ook de onze is voldaan. VERMISTE DAKOTA NA MAANDEN OtfTDEKT. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland heeft medegedeeld, dat het wrak van een Amerikaanse Dakota, die sinds No vember van het vorige jaar met 22 personen aan boord werd vermist, is teruggevonden in de sneeuw, op een hoogte van 2700 meter, in de Italiaanse Alpen, ten Zuiden van Turijn. Een patrouille van de Itailaanse politie deed de ontdekking en trof de stoffelijke resten van twee pas sagiers bij het wrak aan. Een ski patrouille is naar de Dakota, waar indertijd vliegtuigen van vijf ver schillende landen vergeefs naar heb ben gespeurd, vertrokken. V Bij een "zilveren priesterfeest ER zijn vele bekende radio-sprekers. Maar de meest bekende, de meest populaire is: de priester Henri de Greeve, die 15 Aug. a.s. zijn zilveren priesterfeest viert. Katholieken en niet-katholieken, gelovigen en onge lovigen zij kennen hem en luiste ren haar hem en weten hem te waar deren. Te waarderen om wat hij zegt; te waarderen boven alles om de stra- lend-zuivere intentie van zijn bedoe lingen, om de stoere kraijht van zijn eerlijke overtuiging. Men hoort, het, men voelt het: wat hij zegt, beeft hij doorleefd, is als vlees en bloed in hem geworden. Ook al is men het niet met hem eens, men waardeert de eerlijke woorden van een eerlijk man. En welke luisteraar wordt niet bij het horen van deze spreker, die vóór alles een denker is, getroffen door een flitsende gedachte, waarbij hij' het leven, dingen in het leven in eens ziet in een verrassend-helder licht, vaak wellicht zó, als hij ze tot dan toe nog nooit gezien had. Hoe veel goeds is wijd en zijd ver spreid door deze jubilaris; man van veel kennis en wetenschap, van zeld zame energie, van grote liefde. Het is de liefde, de in hem brandende, gloeiende liefde tot God en tot elk van zijn mede-mensen, die hem zó kan doen spreken, zó kan doen wer ken, onverpoosd, onafgebroken, on vermoeid. De jubilaris wil zijn jubileum-dag, 15 Aug., vieren in stilte, om in een zaamheid God te danken. Wij danken mét hem de Gever alles goeds voor wat hij in deze jubilaris heeft geschonken aan Nederland. Zoals we onlangs meldden, wordt een fonds bijeengebracht, dat door de jubilaris zal worden gebruikt om zijn kruistocht voor de daadwerkelijke naastenliefde te financieren. Dit fonds zal bestaan uit de gelden, welke fijn vrienden en luiteraars naar het Licht baken, storten op de girorekening van de penningmeester van het Hen ri de Greevefonds, Lange Vijverberg 76, Den Haag, postgiro 8025 of per postwissel toezenden. Hebben onze lezers j.l. Zaterdag avond geluisterd naar het Lichtbaken van de zeereerw. heer Henri de Gree ve. Neen? Wij willen hun dan in overweging geven, om, indien zij daartoe de gelegenheid hebben, dit alsnog morgen (Dinsdag) ochtend te doen om 9 uur. Hij spreekt over wat wij allen kun nen, wat wij allen moeten doen voor het Russische volk Toen wij naar dit Lichtbaken luis terden, stonden daar weer vlammend vóór ons de woorden van Paus Pius XII uit de Encycliek over de Kerk woorden van zulk een ontzaglijke ernst: „Waarlijk een huiveringwekkend en nooit voldoende te overwegen ge heim: dat n.l. het heil van velen af hangt van de gebeden der leden van het mystieke Lichaam van Jezus Christus en van de vrijwillige ver stervingen". V Amnestie UIT „Vrij Nederland": „In het gefluister dat rondom de begrippen regeringsjubileum en am nestie in den lande voortgaat, heeft De Linie een schreeuw gegeven. Am nestie op grote schaal, bepleit het blad, niet voor de echte misdadigers natuurlijk, maar wel voor alle poli tieke delinquenten, die niet tot deze categorie kunnen worden gerekend. Voor de zondaars in bijzondere omstandigheden dus. Het lijkt ons dat hier een klein, maar beslissend mis verstand in het spel is. Wie nu nog achter prikkeldraad of tralies zit, zit daar niet omdat hij lid van de N.S.B. was of wel eens Heil Hitier heeft ge zegd. Zij zitten daar voor doodgewo ne misdaden air. verraad, mishande ling, chantage of diefstal." Tot zover „Vrij Nederland" Wat hier wordt beweerd, is een voudig: niet waar. Het is niet waar, dat allen, die nu nog „achter prikkeldraad of tralies" zitten, daar zitten als straf' voor ge noemde misdaden! Men ziet het klaarblijkelijk zó, om dat men verblind is! Wij herhalen: wij sluiten ons bij die „schreeuw" van de Linie aan. Het is een „schreeuw" uit het hart, dat men toch wel mag laten spreken en ook, als het moet, schreeuwen! Nieuwe uitnodiging van Molotof verwacht NA [A EEN WEEK met besprekingen tussen Stalin en Molotof enerzijds en de Westerse afgezanten anderzijds, schijnt men tot de conclusie te zijn gekomen, dat de zaken niet zo eenvoudig liggen als men aanvan kelijk wel meende. Men schijnt het Vrijdag op het Kremlin nog niet eens te zijn geworden, zodat de verwachting is, dat de Westerse afgezanten vandaag of morgen opnieuw besprekingen met Molotof zullen hebben. De uitwisseling van gedachten zou wel eens kunnen uitdijen tot een pe riode van langdurige onderhandelingen. 2. Wesl-Duitsland. De verschillende aspecten van het Duitse probleem, met inbegrip van de afzonderlijke geldsanering, de voorgestelde rege ring te Frankfort en de kwestie van het Ruhrgebied, waren door de Wes terse gezanten besproken met Stalin en Molotof, doch op dit punt waren er nog geen tekenen van vooruitgang. Zó eenvoudig is het niet Hoewel niet gezegd kan worden dat enig pessimisme is ontslaan, omdat na een week van onderhandelen geen resultaten bekend zijn geworden over de agenda van een eventuele viermo- gendheden-conferentie, begint men te Londen toch duidelijk in te zien, dat het niet zo eenvoudig is een derge lijke conferentie, te arrangeren. Bevin heeft reeds voor het begin der voor bereidende besprekingen te Moskou, duidelijk te kennen gegeven, dat de Westelijke mogendheden bereid zijn. niet alleen onderhandelingen over de Berlijnse valutasituatie te heropenen, maar zelfs over nog veel meer geschil punten willen spreken, op voorwaar de dat deze niet onder druk geschie den. Een hooggeplaatste Sow jet-Russi sche politieke functionaris heeft aan leidende politici van de Oostelijke zóne van Duitsland verklaard, dat de besprekingen te Moskou de vier ge allieerden „redelijk dicht in de nabij'- heid van een voorlopig compromis over de actuele aspecten van de Ber lijnse crisis hebben gebracht". Hij deed verstaan, dat de Sowjets van mening zijn, dat misschien binnen kort een bijeenkomst van de vier mi nisters van buitenlandse zaken be legd zal worden. Hij zou verklaard hebben, dat, wanneer alles goed ging bij de besprekingen tussen de Weste lijke afgezanten en het Sowjet-depar- tement van buitenlandse zaken, de ministers van buitenlandse zaken waarschijnlijk over een week of drie te Moskou bijeen zouden komen. Volgens de Sowjet-funcfionabis wa ren de besprekingen te Moskou over vier onderwerpen gegaan: 1. De Berlijnse crisis. De standpun ten ten aanzien van de actuele crisis waren aanzienlijk tot elkaar gebracht en er bestond een grote mogelijkheid, dat in de nabije toekomst althans een voorlopige overeenkomst iot stand zou komen, volgens welke de Sow jets de blokkade zouden opheffen en de Westelijke mogendheden de Oost mark zouden erkennen als de enige geldsoort in Berlyn. De kwestie van de toekomstige controle van Berlyn zou moeilijker op te lossen zijn. 3. Schadevergoedingen. Het Sowjet- standpunt was, dat deze kwestie defi nitief geregeld was te Potsdam en dat er geen plaats was voor nadere be spreking, zoals door de Westelijke mogendheden verlangd. De Sowjets waren besloten hun politiek van scha devergoeding uit de lopende produc tie voort te zetten. 4. De toekomstige status van Duitsland. Dit punt zou door de Sow jets beschouwd worden als de beslis sende kwestie, door de ministers van buitenlandse zaken te regelen. BRITSE GEVANGENISSEN OVERVOL. Uit een officieel rapport over het gevangeniswezen in Engeland blijkt dat het gemiddelde aantal gevange nen thans ongeveer 19.700 bedraagt, tegen 10 a 11.000 vóór de oorlog. Men verwacht een nog verdere stijging. De overbevolking van de gevange nissen is een ernstig probleem ge worden. WOESTIJN-TRAGEDIE. Een groep topografische inge nieurs die belast was met onderzoe kingen naar mogelijke verlenging van een spoorweg in de vallei van de Telemti, ten Noordea 'van de grote bocht van de Niger en die se dert 16 dagen niets meer van zich had laten horen, is teruggevonden, doch alle leden van de expeditie zijn dpod. Het waren nochtans beproef de Saharareizigers. Men vermoedt, dat de mannen bij het zoeken naar een bron zijn omgekomen. Hun lij ken zijn gevonden in de nabijheid van de vrachtauto, waarmede zij de tocht hadden ondernomen. Communistische obstructie ¥"\E FRANSE communisten zetten Zaterdag een heftige campagne in U tegen het reorganisatie-plan, dat Paul Reynaud heeft ingediend voor het herstel van Frankrijks economische en financiële toestand. Gisteren heeft Reynaud in de Nationale Vergadering zelf het pleit gevoerd voor zijn program, dat ook tegenkanting ondervindt bij de christelijke en niet- communistische vakbonden. De vergadering verwierp evenwel een com munistisch voorstel om het wetsontwerp onmiddellijk van de hand te wijzen met 386 tegen 201 stemmen. De communisten willen dc maatre gelen het stempel van „ongrondwet tig" opdrukken, omdat Reynaud vér gaande volmachten zou hebben ge vraagd. In de financiële commissie van de Nationale Vergadering, waar Zaterdag een communistische motje van gelijke strekking met 22 tegen 15 stemmen bij 6 onthoudingen werd verworpen, werden enige belangrij ke amendementen op het oatwerp- Reynaud aangebracht. Het parlement wil geen afstand doen van zijn be langrijkste privilege: rechtstreeks toezicht op het verhogen of verlagen der belastingen. Tijdens de debatten van gisteren morgen stond premier Anaré Marie de comunisten te woord cn ver klaarde, dat deze maatregelen nodig waren, omdat er 237 belangrijke ont werpen op behandeling wachten. Gis teravond verdedigde Reynaud zijn ontwerp en verwierp de beperkingen die de financiële commissie wenste aan te brengen. Reynaud zeide, dat hij zijn taak zou neerleggen, indien hij de gevraagde bevoegdheden niet zou krijgen. De commumsten zetten hun politiek van moties indienen voort en Marie verzocht de andere partijen haar steun aan de regering te schenken, teneinde de obstructie te keren. De Donau-conferentie De Russische visie overwint De Donau-conferentie te Belgrado heeft de Russische ontwerp-conven- tie aanvaard als basis voor een nieu we Donau-conventie. Volgens dit ontwerp verliezen En geland en Frankrijk hun medezeg genschap in de controle over de grootste waterweg van Europa. De belangrijkste punten der Sovjet-ont- werpconventie zijn: 1. De handelsscheepvaart <eal open staan voor ieder. 2. Slechts marinevaartuigen der Donaulanden mogen op de rivier varen. 3. De controle zal in de handen der Donaulanden rusten. Aan de con trole zullen deelnemen: de Sovjet- Unie, Bulgarije, Hongarije, Roeme nië, Joego-Slavië, Tjsecho-Slowakije en later Oostenrijk. Volgens de oude conventie hadden Engeland, Frankrijk, Italië, Duits land en Roemenië de controle in handen De Belgische interdepartementale commissie van advies, die Vrijdag morgen vergaderde, heeft de aan passing van de loongrens in de over- heidsdiensen onderzocht. De regering had oorspronkelijk be sloten de salarissen van de ambte naren met ingang van 1 Juli met procent te verhogen. Voortaan zul len deze salarissen echter schomme lingen van het indexcijfer der klein handelsprijzen volgen. De nieuwe ministers. De Prinses Regentes, H.K.H. Prinses Juliana, heeft Zaterdag ten Paleize Soestdijk de nieuwe ministers beëedigd. Na afloop poseerden de ministers met uitzondering van de heer Van Schaik, die nog enige tijd in het Paleis verbleef, op het bordes. Vap rechts naar links: Mr. E. M. J. A. Sassen, Mr. D. U. Stikker, Mr. W. F. Schokking, Prof. dr. F. J. Th. Rutten, Mr. Th. R. J. Wijers en Mr. A. M. Joekes. Verscheidene schepen vergaan De vliegende Zuidwester storm heeft ook in Engeland en in het Ka naal danig gespookt. Aan de Zuidoostkust van Engeland zijn 450 huizen ondergelopen door de slagregens, welke de storm begeleid den, Duizenden mensen zijn dakloos geraakt. In gedeelten van Londen viel in 14 uren ruim 25 mm. regen. In het Kanaal zijn verscheidene vis sersschepen en andere kleine vaartui- gen gestrand of gezonken. Ook een jacht, waarvan gemeld werd, dat het een Nederlands jacht was, is vergaan. Het is de „Duenna", die met zes man aan boord ter hoog te van de Guernsey-eilanden gezon ken ie. De reddingboot van Guernsey heeft slechts één schipbreukeling ten op te pikken. Het is de 54-jarige Nederlander N. Weiselman, die in zwijm viel toen hij aan land werd gebracht. Nadat hij bij kennis was gekomen, vertelde Weiselman, dat zijn metgezellen en hij Zondagmorgen het jacht hadden moeten verlaten in de sloep waren gegaan, die echter kort daarna zonk. Naar de overige opvarenden wordt gezocht; ook een vliegtuig neemt aan het opsporingswerk deel. Toen Weiselman door de redding boot werd opgepikt, verkeerde hij ir een volkomen uitgeputte toestand. Hij had zes uur in het water gelegen en was bovendien gewond. In Lloyds Register 1948 komt een jacht voor van de naam „Duenna", Dit behoort toe aan mrs, v. d. Broek uit Southampton. Mogelijk is de redde heer Weiselmann, die volgens Reuter Nederlander is, een gast ge weest. Een Bretonse trawler, die voor eer DE DEELNEMERS AAN DE DONAUCONFERENTIE TE BELGRADO. Hoewel de Donau reeds in 1812 on derwerp was van een Russisch-Turk- se overeenkomst, werd eerst in 1856 de Donau opgenomen onder de inter nationaal geregelde rivieren. In het in dat jaar afgesloten Verdrag van Parijs werd de scheepvaart op de Donau aangeduid als Europees pu bliek recht. Er werden twee controle rende lichamen ingesteld, een Euro pese Donau Commissie en een Oever- staten Commissie. Hoewel de werking van deze beide afzonderlijke com missies niet bevredigende, bleef de toestand zo tot na de eerste wereld oorlog, toen op de Donau conferentie te Parijs in 1921 een internationale Donaucommissie werd gevormd, waarin dj oeverstaten en de landen met handelsbelangen op de Donap waren vertegenwoordigd. Het is te begrijpen, dat de gebeur tenissen in Oost Europa tijdeno en na de tweede wereldoorlog de situa- weer grondig hebben gewijzigd, zodat een nieuwe Donau-conferentie noodzakelijk werd. In de te Belgrado begonnen confe rentie zullen voor het eerst sinds het einde van de oorlog voormalige Hit- lér-satellieten op voet van gelijkheid deelnemer* met leden van de Ver enigde Naties, Oostenrijk zal echter de conferentie slechts als waarnemer mogen bijwonen .aangezien met dit land nog geen vredesverdrag werd getekend. Engeland huldigt het principe van een vrije vaart op de Donau reeds sinds het congres van Wenen in 1815, Rusland heeft dit principe in 1856 op de conferentie van Parijs verwor pen, en eist voor zich en de lan den waarlangs de rivier loopt bij zondere voorrechten. Rusland bevindt zich thans in de positie om zijn zin door te drijven. Na de annexatie van Bessarabië verkreeg dit land de con trole over de Noordelijke oever van de Donaudelta, terwijl bovendien alle Donaulanden thans tot de satellieten van Rusland behoren. Het is nu maar de vraag of de Westerse mogendheden zich te Bel grado bij een beslissing van een meerderheid van twee derde der stemmen zullen neerleggen en dus geen veto-recht verlangen. Merk waardig is, dat in 1856 te Parijs Rus land zich te vergeefs' tegen een soort gelijke situatie heeft verzet. AMSTERDAM—NEW YORK. Smokkelaarster van diamanten gevat In New York zijn twee dames ge arresteerd in verband met de frau duleuze invoer van diamanten in de Verenigde Staten. Eén der dames, mevrouw Keiler uit Chicago, kwam Vrijdag met een toestel van de K. L. M. aan uit Amsterdam. Zij had voor meer dan 100.000 dollar niet- geslepen diamanten in de dubbele bo dem van haar koffer.. De Ameri kaanse douane hield haar al meer dan twee jaar in het oog. Het afge lopen halfjaar was zij driemaal naar Amsterdam gevlogen. De tweede arrestante, mevr. Lust, kwam per vliegtuig uit Brussel en had voor 250.000 dollar aan diaman ten bij zich. pleziertocht met vacantiegangers was uitgevaren, is in de loop van de nacht dicht bij de ingang van de haven van Perros-Guirec, aan de kust van Bre- tagne, omgeslagen. Van de dertien opvarenden konden er vijf worden gered. De anderen verdronken. „Ontvoerd" of „gered"? SOVJETS IN V. S. NAMEN ONDERWIJZERES MEE. Zaterdagavond heeft gravin Tol stoi, een dochter van de bekende Russische schrijver, aan Amerikaan se autoriteiten medegedeeld, dat per soneel der Sovjetambassade een Rus sische vrouw heeft ontvoerd van eén boerenbedrijf der Witrussische vluchtelingen in de buurt van New York. Russische autoriteiten hebben be kendgemaakt, dat de vrouw, een 52- jarige onderwijzeres, met geweld was ontvoerd om haar te beletten naar de Sovjet-Unie terug te keren. Gravin Tolstoi zeide, dat de vrouw zich vrijwillig had aangemeld, om dat zij veilig wenste te zijn. Zij toonde zich zeer ontdaan, toen het personeel vpn de ambassade ver scheen. Zij verklaarde een zekere dood tegemoet te gaan. Van Russische zijde werd officieel medegedeeld, dat het personeel met geweld had moeten optreden om de vrouw te redden. Volgens deze ver sie zou de gravin Se onderwijzeres hebben opgedragen een artikel te schrijven, waarin Rusland werd ver oordeeld als een land zonder vrij heid, waar velen naar Siberië wor den gezonden. Karl M;undt, vice-voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteit van he Huis van Afgevaar digden, verklaarde te Washington, dat de vrouw onhullingen aan Ame rikaanse autoriteiten had willen doen en nu tegen haar wil op de Russische ambasade werd vastgehouden. Hij had het departement van Buiten landse Zaken gevraagd of dergelijke gebeurtenissen in de Ver. Staten ge duld moesten worden. HOOFDAALMOEZENIER NAAR INIDIIë VERTROKKEN. Met het KLM-vliegtuig van heden ochtend is koionel H. J. J. M. van Straelen, hoofdaalmoezenier, naar de tropen vertrokken. DE ONRUST IN ACHTER-INDIë. Strijdkrachten van de Indo-Chine se onafhankelijkheidsbeweging Viet Minh hebben 100 kilometer ten Zuid- Westen van Saigon jongsleden Woensdag een Frans convooi in een hinderlaag gelokt, aldus een offi cieel communiqué. Tenminste acht- en-twintig Franse soldaten zijn vol gens het communiqué gedood. Het aantal berichten over aanvallen op Franse convooien en militaire posten in Tonkin en Conchin-China neemt toe. Tn de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een niet geïdentificeerd vliegtuig verscheidene passagiers af gezet op een vliegveld in het graafschap Middlesex. Het vlieg tuig is onmiddellijk daarna weer op gestegen. Door de duisternis hebben de onbekenden zich uit de voeten kunnen maken, zonder dat hun pa pieren nagezien werden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een. fc.oAAe.ttjz... 'k Verlang geen kostbaar praal gesteente, Geen ijd'le lofspraak op mijn graf, Maar 't Kruis alleen, dat me in dit leven De hoop op beter leven gaf. Grafschrift op het graf van Le Sage ten Broek te Grave.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1