3)e £<2ldAe(Boii^cmt Adempauze in financiële blokkade Prinses Irene viert haar verjaardag Viermogendheden-conferentie in het zicht Israël vraagt rechtstreekse onderhandelingen Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11460 Ned. waterpoloploeg bij de laatste vier WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert, 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Berlijn kan weer betalen DE SOWJET-AUTORITEITEN te Berlijn hebben de financiële blokka de voorlopig opgeheven, door een gedeelte der banktegoeden aan Oostelijke marken van het Berlijnse stadsbestuur en ondernemingen in de Westelijke sectoren vrij te geven, aldus verklaarde de adjunct-direcr teur van de Britse financiële controle-commissie. De ontwrichting van het betalings verkeer, die binnen zeer korten tijd een sterke stijging van de hoeveel heid Westelijke marken zou hebben vereist, is daarmede voorlopig voor komen. De gemeenteraad heeft onmiddellijk 25 millioen Oostelijke marken opgeno men om aan het einde der week aan zijn verplichtingen tot uitbetaling, van achterstallige lonen te kunnen vol doen. De industrieën, waar men bij na aan faillissement toe was door het ontbreken van geldmiddelen, zullen thans haar schulden kunnen afbeta len en het personeel zal Zaterdag met gevulde loonzakjes huiswaarts keren. De directeur gaf als verklaring van deze plotselinge soepelheid der Rus sen, dat zij de toestand niet op de spits willen drijven, nu er te Mos kou onderhandeld wordt. De maatre gel gaat echter gepaard met de eis, dat in het vervolg het gehele geldver keer onder Oostelijke controle zal komen, en dat de stad slechts met Oostelijke marken zal rekenen. Daar om noemt men van Britse zijde de maatregel slechts een adempauze in de moeilijkheden, waarbij de Russen voornamelijk met hun eigen belang rekrtiing houden. Twijfelachtig succes der Berlijnse blokkade Meer en meer blijkt, dat het Rus sische economische zwaard aan twee zijden snijdt, aldus de Berlijnse cor respondent van de „Msb". Ook in de Russische sector zijn reeds 500 be drijven stopgezet, omdat zij de be drijfsmiddelen ontberen, die door VOOR NEDERLAND BELANGRIJKE DOSSIERS VAN GOEBBELS ONTDEKT. In Berlijn zijn dezer dagen dos siers ontdekt van het propaganda- ministerie van Goebbels, welke voor Nederland belangrijke gegevens ble ken te bevatten. In verband daar mede is het hoofd van de afdeling bronnenpublicatie van het rijksbu reau voor oorlogsdocumentatie, dr. A. E. Cohen, vandaag naar Berlijn ver trokken om ter plaatse een nader onderzoek in te stellen. DE VERMISTE FRANSE VLIEGBOOT. Naar Reuter meldt heeft een Ame rikaanse kustwachter geseind, dat twee drijvende zetels gevonden zijn in de Zuidelijke Atlantische Oceaan, die naar men meent afkomstig zijn van de vermiste vliegboot. Enige tijd later berichtte een vlieg tuig, dat verdere wrakstukken ge vonden waren. Men blijft zoeken. NIEUWS UIT INDIE BENDE TE SEMARANG OPGEROLD. Door, snel. ingrijpen van de politie is te Semarang een grote bende op gerold, aldus meldt een correspon dent van Aneta uit Semarang. De po litie kreeg de eerste tip, toen enkele dagen geleden te Demak een Indo nesiër werd gearresteerd, die in en kele manden rijst 10 handgranatan en 5 flessen met explosieven vervoer de. Bij nader onderzoek bleek, dat de organisatie plannen had sabotage en andere misdrijven te Semarang, bij Kendal en Demak te bedrijven. Te Semarang zijn tientallen arrestaties verricht. De meeste arrestanten heb ben reeds een volledige bekentenis af gelegd. Men neemt aan, dat de orga nisatie door deze arrestaties lamge slagen is. het Westen geleverd moeten wor den. Het moet de Russen wel aan het hart gaan, dat de Leipziger Messe die 20 Augustus moet beginnen, tot een provinciale markt dreigt te wor den gedegradeerd. In het Westen acht men het zin loos om in de huidige omstandighe den aan deelneming aan de Messe te denken. De Berlijners blijven, blijkens de waarnemingen van de correspon dent standvastig in het verzet tegen de Sovjets. Het feit, dat slechts 24.000 West- Berlijners gedongen hebben naar een Russisdhe rantsbenkaart, waarop de levensmiddelen zullen worden ver strekt, die door de Sovjet-Unie „grootmoedig" heten te worden aan gevoerd, bewijst hoe weinig vat de Russische propaganda de laatste tijd op de mensen heeft. •Verjaardag Prinses Irene. Ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Irene hebben de kinderen van de lagere scholen van Baarn en Soest gistermiddag een bloemencorso gehouden en voor het Prinselijk gezin op het Paleis Soestdijkgede- fileerd. Het prinselijk gezin slaat de voor bijtrekkende kinderen gade. Vandaag nieuw onderhoud met Molotof T\B' AFGEZANTEN der Westelijke mogendheden te Moskou hebben van U hun respectieve regeringen opdracht ontvangen een nieuw onderhoud te verzoeken met de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, zo wordt te Parijs van gewoonlijk welingelichte zijnde vernomen. Uit gewoonlijk welingelichte diplomatieke bron te Moskou wordt ver nomen, dat de Westelijke diplomaten waarschijnlijk vandaag reeds een be zoek aan het Russische ministerie van buitenlandse zaken zullen brengen. Naar te Londen verluidt hebben de Westelijke geallieerden de volgende agenda voorgesteld: 1. Munthervorming in Duitsland, te beginnen met Berlijn, waar zowel Westelijke als Oostelijke bankbil jetten in omloop zijn. 2. Het opnieuw instellen van de vier- mogendheden-regering over Ber lijn, met duidelijk omschreven overeenkomsten over de rechten van de Westelijke mogendheden. 3. Economisch contact tussen de Westelijke en Oostelijke zones en plannen om Westelijk Duitsland met de rest van het land te ver smelten. De geallieerden zijn ook bereid nog verder te gaan bij hun besprekingen, mits Rusland eerst Heeft getoond, be reid te zijn in Berlijn tot overeen stemming te geraken. Indien de Rus sische reactie gunstig is ten opzichte van bovengenoemde punten, dan is het zeer waarschijnlijk dat de vier ministers van buitenlandse zaken bin nen zes weken bijeen zullen komen. SCHEURING IN DE S.E.D. Een aantal voormalige leiders der Berlijnse sociaal-democraten, die zich in 1946 bij de socialistische Eenheids partij (S.E.D.) hadden aangesloten, heeft als lid van de SED bedankt en om heropneming in de sociaal demo cratische partij verzocht. Onder hen bevindt zich Fritz Stetfeld, een der redacteuren van „Neues Deutsch- land", het blad der S.E.D. In Venezuela hebben grote over stromingen plaats gehad. De over stromingen, die gepaard gingen met een wervelwind, teisterden La Guai- ra, de belangrijkste haven van Vene zuela en omstreken. Gedurende ver scheidene uren was het verkeer tus sen La Kuaira en de hoofdstad ver broken. Het aantal slachtoffers be draagt 36 doden 'en een honderdtal gewonden. Verjaardag Prinses Irene. Ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Irene hebben de kinderen ?.n de lagere scholen van Baarn en c "t gistermiddag een bloemencorso gehouden en voor het Prinselijk gezin op het Paleis Soestdijk 1 gede fileerd. De voorbijtrekkende kinderen met versierde fietsen. De Koning van Siam in Nederland Gisteravond om kwart voor acht arriveerde de twintig-jarige koning van Siam Bhumibal Adulyadey op het kasteel Oud-Wassenaar. Tot het gevolg van de koning behoorden Prins Dhanie met twee dochters, een regent^met zijn zoon en de Zwitserse gouverneur van de koning. Het ge zelschap was hedenmorgen met twee snelle Salmson-auto's uit Parijs ver trokken. Men had zo snel gereden, dat het bij de grens opgestelde be- geleidings-escorte het gezelschap niet heeft opgemerkt. Op het kasteel Oud-Wassenaar was ter begroeting aanwezig de consul van Siam in 's-Gravenhage, de heer G. A. Sardeman. Later werd de ko ning 'nog begroet door mr. W. C. ba ron Snouckaert van Schauburg, groot officier van het civiele huis van H.M. de Koningin en mr. J. Visser, chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. De K.L.M. had bloemen gestuurd en Philips heeft de koning een groot radiotoe stel ten geschenke gegeven. De jonge vorst heeft uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven ons land incognito te bezoeken en hij verzocht dan ook dadelijk de Siamese vlag, die op het kasteel Oud-Wasse naar was uitgestoken, in te halen, alsmede de uitgelegde statieloper te verwijderen. Koning Bhumibal Adu- 'ey zal gedurende zijn zeven daags bezoek verschillende belangrij ke waterwerken in ons land bezich tigen. EEN AMERIKAANSE PROFESSOR IN EEN BRABANTS STADJE. Een paar uur later dan hij werd verwacht arriveerde gistermiddag in Zevenbergen de Amerikaanse pro fessor Zoolt uit Washington, die in ons land vertoeft als afgevaardigde van de American Council of Educa tion bij de Unesco-wereldconferen- tie van Universiteiten te Utrecht. Prof. Zook kv/am in Zevenbergen om een familie-opdracht te vervullen. Hij is nl. een broer van mrs. Croone- meyer uit Chanute in Ohio, die haar haar stadgenoten wist te bezielen tot een hulpactie voor het awaargetrof- fen Zevenbergen, dat ongeveer even groot is als Chanute, en eveneens een sterk agrarisch karakter heeft. Burgemeester H. E. M. Schaminee leidde de gast „op z'n Amerikaans" rond en deze wist de snelle sight seeing best te waarderen. Zijn film toestel snorde onophoudelijk, want Chanute wil, na over Zevenbergen gelezen te hebben, ook wel eens iets van het stadje zien. De burgemees ter verstrekte volop inlichtingen over de oorlogsverwoestingen in Zeven bergen: in 1944 kwam slechts één woning onbeschadigd uit de strijd en 117 burgers werden gedood. Aan een onvervalste Brabantse koffietafel ten huize van de burge meester kregen verschillende nota belen uit Zevenbergen gelegenheid met de bezoeker toekomstplannen te bespreken. Chanute begon met ma teriële hulp en zal daarmee door gaan, beloofde de professor, maar voorts zal in beide stadjes een lijst worden aangelegd met namen van personen die eikaar geregeld zullen schrijven. Verder zullen in het plaatselijk weekblad van Chanute artikelen ever Zevenbergen ge plaatst worden, en in het Zevenberg- se weekblad verhalen over Chanute, want, zoals prof. Zook zei, in Ame rika heeft men ingezien dat dit land land niet kan doorgaan met op zich zelf te leven, doch dat het ook an dere landen in zijn belangstelling moet betrekken. Wij wensen boven ailes een nieuwe oorlog te voorko men, aldus de professor. HECHTENIS VOOR DRONKEN MOTORRIJDER. Zekere W. V. uit Putte, die op 16 Juli een motor bestuurde, terwijl hij in kennelijke staat van dronken schap verkeerde en een ernstig ge vaar voor het verkeer opleverde, hoorde zich gisteren door de Kanton rechter te Bergen op Zoom tot drie weken principale hechtenis veroor delen, nadat. 7 weken tegen hem was geëist. Zijn rijbewijs werd hem voor geruime tijd ontnomen. Een zeker niet te zware straf! Begint het te dagen in het Oosten? DE REGERING VAN ISRAëL heeft de regeringen van de Arabische sta ten uitgenodigd om vredesonderhandelingen te gaan voeren. Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van Israël, heeft graaf Berna- dotte verzocht, de Joodse uitnodiging aan de betrokken regeringen over te brengen. Ralph Bunche, de voornaam ste secretaris van Bemadotte, heeft te Lake Succes verklaard, dat het be stand in Palestina thans op solidere basis is gevestigc dan ooit te voren. Hij achtte het alleszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredesonderhandelingen zouden voeren. Zij zouden zelf uit moeten maken of Bernadotte daarbij tegenwoordig zou zijn. ARABIEREN ZIJN VOORZICHTIG. Naar verluidt bestuderen de Ara bische leiders thans het Israëlitische voorstel. Men verwacht vóór Maan- dang echter geen officiële reactie, daar in de afgelopen nacht juist als afsluiting van de vastenmaand een driedaags feest is begonnen. In officiële kringen te Alexandrié is men voorzichtig met commentaar, doch herinnert men er wel aan, dat de Arabische staten sinds 1936 geen directe onderhandelingen met de Jo-. den meer hebben gevoerd. Aanvaar ding van het Joodse voorstel zou daarom de facto-erkenning van de re gering van Israël door de Arabische staten inhouden*. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 111 Aug. geen audiën- Ondertussen blijven beide partijen elkaar beschuldigen van schendingen van het bestand. Graaf Bernadotte heeft de legers nog eens goed te ver staan gegeven, dat schendingen van de wapenstilstand door de ene partij de andere nog niet het recht geven om haar plicht, zich te onthouden van militaire actie, te verzaken. Het probleem van de Arabische vluchtelingen eist een groot deel op van de aandacht van Bernadotte. Waarschijnlijk zal hij een beroep doen op de gehele wereld om de 300.000 vluchtelingen te helpen en de terugkeer naar hun woonplaatsen te verzekeren. De Arabieren zouden weigeren om opnieuw onderhande lingen over vrede of verlenging van de wapenstilstand te voeren, wan neer het vluchtelingenvraagstuk niet eerst wordt opgelost. Om twee uur gistermiddag open den zich de grote witte deuren van het paleis Soestdijk. Een kinderbox werd voor de ingang op het bordes geplaatst. Een ogenblik later tilde Prinses Juliana haar jongste doch ter over de rand van de box in haar kleine domein. Dit was het sein voor het begin van het grote verjaardags- defilé langs het paleis Soestdijk, want terwijl de overige leden van het prinse'ijk gezin met in het mid* den natuurlijk de negen jaar gewor den Irene naar buiten stapten, klon ken buiten de paleishekken de mars klanken van het muziekkorps van de huzaren van Boreel, dat de duizen den kinderen, die op zo treffende wijze aan Irene een verjaardags- groet brachten voorafging. Hoewel de lucht bedekt was en nergens een straaltje zonneschijn viel te bespeuren, waren de weergoden prinses Irene ditmaal heel wat mil der gestemd dan zij dit waren op 30 April j.l. tegenover H.K.H. prinses Juliana, toen het defPé werd weg gespoeld door tropische regens. Gedurende meer dan twintig minu ten trok het bloemencorso van de Baarnse en in Baarn verblijvende kinderen aan het prinselijk gezin voorbij. Glunderend keek de jarige naar het eerbetoon, dat al deze vriendjes en vriendinnetjes haar vandaag brachten. Het was ook wel een der meest aantrekkelijke stoeten die ooit over de veel bewandelde paden van de paleistuin trok. Met bokken voortgetrokken wagentjes, waarin tussen gele en rode bloemen een bruidspaar had plaats genomen, dat tezamen een ^eftijd van twaalf jaar haalde, de wielen van alle mee gevoerde fietsen met bloemen in na tionale kleuren getooid, een juweel van een geïmproviseerde zeilboot, een groep welpen uit Rotterdam, met de naam van hun geliefde stad hoog boven zich mededragende, natuurlijk omringd door bloemen, een groep kinderen uit Hoek van Holland en uit tientaTen andere plaatsen. „Vind je het niet enig, al die leu ke poppenwagens en zo", vroeg de Prinses-Regentes aan haar jarige dochter. En Irene zwijgzaam als zij is knikte uitdrukkelijk met het HONDERS JAAR „DE WIJNBERG". En een eeuw zorg voor vrouwelijke blinden. De zusters van „De Wijnberg", het katholieke gesticht voor vrouwelijke blinden te Grave, hebben, aldus de „Maasbode", het honderdjarig bestaan van haar instituut gevierd en heel Grave heeft het meegevierd op een wijze, die men niet licht vergeten zal. Ontelbaar velen hadden van hun belangstelling doen blyken en ook waren er velen, die gisteren naar Grave gekomen waren, waar ze hun jeugdjaren doorbrachten. Wie over Grave spreekt, denkt aan blinden en voor al de zorg aan de blinde meisjes en vrouwen besteed, werd de zusters een grootse hulde ge bracht. Daar waren de Bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, de com missaris der Koningin in de provin cie Brabant, prof. J. de Quay, en nog vele andere autoriteiten van geeste lijke en wereldlijke zijde. De vele vlaggen gaven Grave een feestelijk aanzien en vooral de Brug- straat en de Roggestraat waren prach tig versierd. De dag werd begonnen met het opdragen van een pontificale H. Mis door mgr. W. Mutsaerts, met assisten tie van mgr. F. Hendrikx, vic.-eene- raal van het Bisdom Den Bosch als presbyter assistens en verder Deken J. Goossens van Grave, rector C. van der Heyden van „De Wijnberg", pas toor A. v. d. Brekel, oud-rector van „De Wijnberg" en pastoor C. Swa- gemakers van Beers. Om 12 uur had in „De Wijnberg" de grote feestelijke bijeenkomst plaats, waarvoor de belangstelling uit het hele land weer zeer groot was. In een toespraak huldigde mgr. Mutsaerts het werk der zusters en ging na wat al goeds er in deze hon derd jaar tot stand is gebracht. Ook prof. De Quay had huldigende woorden voor de jubilerende zusters, die hij roemde als uitstekende psy chologen. Rector C. van der Heyden sprak een dankwoord, waarna de receptie een aanvang nam Er volgde die middag nog een uit voering van muziek, zang, dans en voordracht door de blinde meisjes, terwijl des avonds op de binnen plaats van „De Wijnberg" het open luchtspel „De schamele straatzanger" werd opgevoerd. Als feestgeschenk ontvingen de zusters banken voor de kapel. CONTROLE OP HOOIBROEI DRINGEND GEBODEN. In de afgelopen nacht is in Zijpe de boerderij van de heer P. Vriens af gebrand tengevolge van hooibroei. De inspecteur van het brandweer wezen in Haarlem tekent hierbij aan: als gevolg van de vochtige zo mer en de grote hitte van de laatste weken is de kans op hooibroei abnor maal groot. Het aantal boerderijen, dat in het afgelopen jaar is afgebrand benadert het aantal dat in hetzelfde jaar werd gebouwd. De gevolgen daarvan zijn natuurlijk heel ernstig. De strengst mogelijke controle op hooibroei is' op het ogenblik gebo den. hoofd. En tussen al deze juichende kinderen voelde de postbode, die weer een nieuwe lading felicitatie telegrammen kwam binnendragen, zich wat verlegen. Via een zijingang verdween hij. Natuurlijk is iedereen benieuwd, wat een prinses al zo op haar ver jaardag krijgt. Iemand, die de prin sesjes heel goed kent, haar elke dag spreekt en haar wensen maar al te goed kent vertelde het ons. Een paar dagen geleden was de fiets van Irene plotseling verdwenen en niemand begreep, waar 'het' on ontbeerlijke vervoermiddel gebleven was. Gisteren kwam deze plotseling te voorschijn. Maar de fiets had een kleine verandering ondergaan. Een lang gekoesterde wens was in ver vulling gegaan; een versnelling op de fiets. Irene raakte er niet over uitge praat. En dan was er een autoped, die onmidda'lijk haar hart stal. Een doos kleurpotloden had ook op het verlanglijstje gestaan. Ook deze wens ging in vervulling. Maar de versnel ling spande toch de kroon vond Irene Gisterochtend vroeg was het feest al begonnen. Een hele stok met ge kleurde balonnen reed het paleis bin nen. Namens de Nederlandse strijd krachten werd een taart en een ca- sette tafelzilver aangeboden. Dit ge schiedde door een deputatie van de Koninklijke Marine en het geschenk is bedoeld als een vervolg op de collectie tafelzilver, die irene vorig jaar van de strijdkrachten ontving. Het ligt in de bedoeling elk jaar een verdere aanvulling te geven, tekens aangeboden door een ander onder deel der strijdkrachten. Na deze aanbieding mocht de nieu we ponnywagen in de tuin worden geprobeerd. In besloten kring werd de verjaardag van Irene verder ge vierd, in het pringelijk gezin, dat gisteren voor deze dag weer com pleet was, want zoals bekend is prins Bernhard speciaal voor de ver jaardag van zijn dochter uit Lon den overgekomen. Heden vroeg ver trok hy weer naar de Olympische Spelen. En natuurlijk kon op het feest niet ontbreken Koningin Wil- helmina. Gisterochtend vroeg begaf zij zich reeds van het paleis het Loo naar haar kleinkind om haar felici taties en haar geschenk persoonlijk aan te bieden. Even voor het défilé begon vertrok de vorstin weer naar het Loo. Repatriërenden met de „Grote Beer" Met het troepen transportschip „Grote Beer" keren in het vaderland terug: Leiden: C. Bey, Kanaalstraat 15; N. Ligtvoet, Bronkhorststraat 36; P, J. Pronk, Heerengracht 53; J. Befche, Rijn en Schiekadè 22N. van Groe ningen, Morsstraat 31; E. Guley, Atjehstraat 1; J. Horstman, Binnen vestgracht 13a; H. Huisman, Leven daal 27b; W. v. d. Bork, Rijnsbur- gerweg 195; H. H. Zonderop, Van 't Hoffstraat 17; M. Martinali, Oude Vest 177. Langeraar: H. J. Fransen, A. 27. Noordwijk: C. v. d. Zalm, Kerk hofpad 14; M. van Duin, Mr. Barn- hoornweg 34. Wassenaar: W. Brak, Ammone- laan 23; A. Suerink, Louisestraat 13. Voorschoten: P. Jager, Rijndijk 164; F. Huyzers, Nieuw Voordorp straat 28; M. Kampheus, Leidseweg 395; A. M. J, Boogert, Leidseweg 479. Warmond: P. Th. Kortekaas, War- mundastraat 14. BEURS-OMZETTEN LOPEN TERUG. Met de dag lopen de omzetten op de Amsterdamse effectenbeurs te rug. Werd vorige week dagelijks nog een bedrag van 1 millioen gulden nom. verhandeld, deze week werd dit peil niet meer bereikt en eergis teren vertegenwoordigde de aande- lenomzet slechts een bedrag van 874.000. Het behoeft geen betoog, dat de betekenis van de beurs in deze omstandigheden steeds minder wordt en dat de stemming er niet op vooruitgaat. Niettemin blijft de markt goed weerstand bieden, het geen duidt op de technisch sterke positie, en gisteren lagen de koersen zelfs hier en daar enige punten bo ven het vorige slot zodat per sal do van een iets vastere stemming gesproken kon worden. Kon Olie verbeterde tot 344, na opening op 34014, maar de hogere koersen brach ten geen uitbreiding van de activi teit. Merendeels hadden de hoeken een stil voorkomen en bleven de om zetten gering. Vrij grote belangstel ling ging evenwel uit naar de obli gaties der Indische Tramweg-Maat schappijen, waarin zich een open hoek vormde en die vast gestemd waren ingevolge het reeds gepubli ceerde doch eerst thans goed tot de beurs doorgedrongen bericht omtrent de betaling der coupons. Prol. 2 K pet. Een kaViettie... Om goed te kunnen werken moet men zijn werk liefhebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1