Qz£eidóe(3ou/ïa/nt Westerse gezanten vanavond naar Stalin Laait de strijdlust weer op? Donau-conferentie weinig hoopgevend De feesten in Den Haag MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 11456 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Molotof onderbrak zijn vacantie RAOLOTOF is dan toch thuis gekomen; de vertegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden hebben Zaterdagavond een onderhoud met hem gehad in het gebouw van hét ministerie van buitenlandse za ken te Moskou. Walter Bedell Smith, Amerikaans ambassadeur, Frank Roberts, eerste privésecretaris van minister Bevin, met Jeffrey Harri son, de Engelse zaakgelastigde, en Yves Chataigneau, de Franse am bassadeur, hebben elk afzonderlijk een bespreking gevoerd, die ongeveer een half uur in beslag nam. Molotof had van te voren laten weten, dat hij zijn vacantie onderbroken had en de vertegenwoordigers gaarne on middellijk wilde ontvangen. De Amerikaanse, Britse en Franse diploma tieke vertegenwoordigers hebben om een bespreking met maarschalk Sta lin verzocht, aldus deelde volgens Ass. Press een welingelichte woord voerder te Londen gisteravond mede. Naar verluidt zou Stalin de Westerse vertegenwoordigers vanavond ont vangen. over de stad „geruisloos heeft over genomen". Naar verluidt, heeft Sokolofski voorts belangrijke economische con cessies toegezegd aan „een werke lijke volksvertegenwoordiging van Berlijn". Vertegenwoordigers van S.E.D., van liberaal-democraten en van christendemocraten woonden de betreffende besprekingen op het Sov jet-hoofdkwartier bij, aldus het D.P.D. Bevin in spanning Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft het snikhete weekend te Londen doorgebracht, ten einde niets te missen van de nieuwe ontwikkelingen, die zich te Moskou zouden kunnen voordoen. Hij ontving van Roberts reeds rap porten over diens besprekingen met Molotof en Zorin. Algemeen ver wacht men dat het wachten van het Westen is op de komende Russische stap. Generaal Lucius Clay, Ameri kaans gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat er geen enkele veran dering is aangebracht in het plan der Westelijke mogendheden om een zelfstandige regering te stichten in West-Duitsland. Hij was voornemens het vervoer door de lucht naar Ber lijn op een maximum van 8000 ton per dag te brengen ten einde een ge middelde van 4500 ton dagelijks te bereiken. Deze wens wordt vervuld, aldus Clay, zodra het derde vliegveld te Berlijn voltooid zal zijn. BINNENKORT SOVJET-RUSSISCH BESTUUR VOOR BERLIJN? Volgens Westerse waarnemers zou den de Sovjet-RussisChe autoriteiten te Berlijn voorbereidingen aan het treffen zijn voor invoering van een geheel onder Sovjet-Russische be scherming staand bestuur voor ge heel Berlijn. Een der plaatsvervangers van Faul Markgraf, de door de Russen gesteunde hoofdcommissaris van po litie te Berlijn, heeft gisteren de ar restatie bevolen van alle politieagen ten te Berlijn, die orders uitvoeren van Johannes Stumm, de door de Westelijke mogendheden aangestel de opvolger van Markgraf. Volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. overweegt het Sovjet militair gezag te Berlijn de benoeming van een eigen burgemeester en onder burgemeester van Berlijn. In desbe treffende besprekingen zijn voor deze twee functie's de namen ge noemd van Maron en Karl Litke, voorzitter en ondervoorzitter van de S.E.D. Eveneens volgens het D.P.D. zou maarschalk Sokolofski aan de S.E.D. hebben laten weten, dat hij gaarne een deputatie der partij zou ontvan gen, zodra de partij het bestuur VROEGERE TSJECHISCHE MINISTER VAN ONDERWIJS GEVLUCHT. De Tsjecho-Slo waakse voorlich tingsdienst in ballingschap te Londen deelt mede, dat dr. Jaro&lav Stransky, minister van onderwijs tot Februari j.l., op zijn vlucht uit Tsjecho-Slowa kije in de Westelijke zone's van Duits, land is aangekomen. Hij is het zesde lid van de vroegere regering, dat se- dert de machtsovername door de communisten is uitgeweken. FRANSE VLIEGBOOT VERMIST.!* Men verkeert in het onzekere over het lot van de Franse vliegboot „FBDRO", die Zaterdag met 52 per sonen aan boord uit Fort de France (Martinique), is vertrokken met be stemming Port Etienne, aldus een communiqué van de „Air France". Men is doende het vermiste toestel op te sporen. TOGLIATTI UIT HET ZIEKENHUIS Togliatti heeft Zaterdagochtend het ziekenhuis verlaten. Hij is per auto naar huis gebracht. De wagen werd door een politieagent per motorrij wiel begeleid. Toen een meisje aan Togliatti een tuil rode bloemen wilde overhandigen, werd zij door de po litie tegengehouden. Men veronder stelt, dat de zieke per vliegtuig naar de Italiaanse Riviera zal gaan om er een tijdlang rust te nemen. Arabieren beschieten Joods convooi de wapenstilstand op 18 Juli een Joods convooi van Tel Aviv naar Jeruzalem in de buurt van Iatroen onder vuur genomen. Het werd be geleid door 4 auto's met waarnemers, waarvan er 2 licht gewond werden toen zij uit hun auto sprongen en in een greppel dekking zochten. Het convooi bereikte evenwel veilig Jeruzalem. Het Arabische Hoge Comité in Pa lestina heeft verklaard, dat besloten is de „heilige oorlog" te hervatten in Palestina. De nodige maatregelen zul len getroffen worden om de Arabie ren in het buitenland in staat te stel len deel te nemen aan „de verdedi ging van hun land". Alle Palestijnse mannen tussen achttien en 45 jaar, die hans in Syrië verblijven, worden uitgenodigd zich binnen twaalf da gen te Damascus te doen inschrijven. Over de berichten dat de Joden voornemens zouden zijn een grote aanval te doen op het door de Ara bieren bezette deel van Jeruzalem, teneinde de gehe4. stad in handen te krijgen, zeide een woordvoerder van graaf Bernadotte, dat de Veiligheids raad in dat geval strenge maatregelen zou nemen met inbegrip van het toe passen van sancties. In het centrum van Cairo heeft zich Zondagmiddag een aantal krach tige explosies voorgedaan. De eerste ontploffing vond plaats achter het te legraafkantoor. De tweede explosie gebeurde enke le minuten later op. de eerste verdie ping van een gebouw aan het Musta- pha-Kemalplein. Op het ogenblik van de explosies waren de meeste winlfels gesloten en was het op straat betrekkelijk stil wegens de geweldige hitte en de Zon dag. Enkele voorbijgangers liepen lichte verwondingen op. Tegenstellingen tussen Oost en West J^ET ZIET ER NIET NAAR UIT, dat de Donau-conferentie te Belgra do een groot succes zal worden. Want nauwelijks zijn de afgevaar digden bijeen gekomen, of de tegenstellingen tussen Oost en West doen zich reeds geducht voelen. De Westelijke mogendheden willen komen tot een overeenkomst, op grond waarvan alle landen vrijelijk op de Donau kunnen varen. Het zeer sterk vertegenwoordigde blok van Oost-Euro- pese staten echter wil de vaart op de Donau beperkt zien tot schepen van Donaulanden. ic °P het Donauscheepvaartverkeer. jucyu-j oyic i> Dergelijke ultimatums slikken wij fnrh hraaf niet» dit is Seen taal van medewer- Draal kers, doch vr meesters, aldus Wis- jinski. De deur, die voor u openstond tot deelneming, zo richtte hij het woord tot de Westerse vertegenwoor digers, staat eveneens open tot ver trekken. De Franse gedelegeerde, Thierry, had de Franse verklaring af gelegd, die besloot met de opmerking, dat de ervaringen van Vrijdag glas helder hadden aangetoond, dat het Russische standpunt bij de besprekin gen overheerste. Het blijkt thans duidelijk, dat Zuid- Slavië, ondanks zijn politieke geschil len met andere communistische sta ten, van plan is om economisch nauw met Rusland en zijn Oostelijke buren samen te blijven iverken. Borba, het officiële orgaan van de Zuidslavische communistische partij heeft in een hoofdartikel een samen vatting van het Zuidslavische stand punt en van dat van de andere com munistische landen gegeven: „Zuid- Slavië is van mening, dat het beheer over de Donau slechts bij oeverstaten dient te berusten. Een andere oplos sing zou de onafhankelijkheid en sou- vereiniteit van de Donaulanden on dermijnen". De Westelijke mogendheden heb ben tegen de communistische opvat tingen geprotesteerd, maar tot dus verre zonder enig succes. Wisjinski, de Russische afgevaar digde, heeft zich in felle bewoordin gen gekeerd tegen de verklaring der Franse delegatie, die mededeelde, dat Frankrijk zich niet gehouden zou ach- ten aan enige beslissing, die geen re kening houdt met de Franse rechten Tito was liever ergens anders. Van welingelichte zijde te Belgra do wordt vernomen, dat maarschalk Titot Belgrado heeft verlaten en naar zijn zomerresidentie te Bied, in Slo venië, gereisd is. DR. HUGO ECKENER GEZUIVERD. Een plaatselijke denazificatie tribu naal te Stuttgart heeft dr. Hugo Eckener, de beroemde constructeur van de „Graf Zeppelin", zuiver ver klaard. Hoewel in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewapening, trad hjj nooit in functie. DE OPVOLGER VAN TILDY. De Hongaarse socialistische partij heeft Arpad Szakasits, een der vice- ministers-presidenten aangewezen als candidaat voor het presidentschap ter opvolging van Tildy. Het parlement is tegen vandaag bijeengeroepén. Ivy Baldwin, een vermaard trapeze werker en parachutist te Eldorado Springs (Colorado), heeft Zondag zijn 82ste verjaardag gevierd door over een 90 meter lang touw te lopen, dat over een bergkloof van 40 meter diep te was gespannen. Na afloop van het gevaarlijke experiment boden vrien den de jarige een verjaarstaart van vijf verdiepingen aan. Zaterdag was het de grote dag Om acht uur Zaterdagmorgen luid den klokken de dag in. Klokkenspel van de stadsbeiaardier Joh. de Zwaan weerklonk daarna. Onder deze tinkelende klanken be gaven zij, die gewoon zijn per tram of bus naar hun werk te gaan, zich per .fiets of te voet derwaarts. Dat hun gemoed niet in feeststemming was, laat zich begrijpen. Wanneer men een uur of meer moet lopen om de dage lijkse arbeid te kunnen verrichten, is er weinig plaats voor een vrolijk en opgewekt gezicht. Terwijl het klingelende klokken spel zich over de zeven eeuwen oude stad verbreidde, stonden stakende en werkwillige leden van het H.T.M.- personeel elkaar te overtuigen van ieders standpunt, werd het de enkele trambestuurders en buschauffeurs, die uitgereden waren, door stakers moeilijk gemaakt, reed de Haagse po litie met jeeps, stationwagens en in enkele gevallen met de sabel gewa pend op de brandpunten: de remises. De huismoeders moesten zich deze morgen voorzien van ingrecienten voor de samenstelling van maaltijden, daar vele winkels het personeel des middags vrij af had gegeven, om de bedrijven optocht te zien, die door de straten zou trekken. Voordat om half twee in de geres taureerde oude raadzaal van het stadhuis aan de Groenmarkt een bij zondere vergadering van de raad werd gehouden brachten duizend schoolkinderen een aubade aan het gemeentebestuur, dat hen, na afloop op een ijsje tracteerde. In de bijzondere raadvergadering sprak burgemeester mr. W. A. J. Vis ser een herdenkingsrede uit. De Raad nam vervolgens zonder hoofdelijke stemming een voorstel aan van B. en W., waarbij een gemeentelijke onder scheiding voor burgers van 's-Gra- venhage werd ingesteld. Burgemeester Visser sprak vervol gens in de grote kerk tijdens een plechtige bijeenkomst voor genodig den. Hij gaf een hisorisch overzicht van de groei der gemeente gedurende de zeven eeuwen van haar bestaan. Het koninklijk mannenkoor „Die Haghe Sanghers" verleende muzikale medewerking. Inmiddels begaven tie Hagenaars zich per fiets en te voet naar de we gen, straten en pleinen, langs welke een zeer lange optocht van versierde wagens van Haagse bedrijven trok. Duizenden hadden zich langs de route opgesteld. Het zonnetje was er inmid dels weer in geslaagd, de wolken het zwerk te doen ruimen, waardoor het geheel een nog fleuriger aanzien kreeg. Honderd verenigingen, twee honderd praalwagens en vijftien mu ziekkorpsen namen aan de optocht deel. Tegen zes uur trokken onafzienbare stromen fietsers naar Schevenin- gen. Het gemeentebestuur had zich naar het Palace Hotel te Schevenin- gen begeven, waar het om half zeven recipieerde. In de Houtrusthallen gaven dui zend zangeressen en zangers een zangavond. Het Haags Symphonie or kest „H.A.S.O." verleende medewer king. Duizenden en duizenden wandel den 's avonds langs de verlichte ge deelten van de feestvierende stad. De taxi-bedrijven kwamen- auto's te kort. Op het Binnenhof werd voor de tweede maal het openluchtspel „Het wonder uur" opgevoerd. Haarlemse feestweek geopend De Haarlemse feestweek is Zater dag ingezet met een plechtigheid op de Grote Markt waar Flora, de Haar lemse bloemenkoningin, uit de han den van burgemeester J. O. F. M. Cremers haar kroon ontving. Hier mede begon de een-weekse rege ring van deze Spaarnestad-vorstin, die in een open landauer, en verge zeld van een aantal hofdames, des middags op het Marktplein arriveer de, waar de harmonie der Haarlemse politie haar met pittige marsmuziek verwelkomde. Een grote menigte feestvierende Haarlemmers juichte de koningin hartelijk toe, terwijl zij de voor haar bestemde troon beklom, die omringd was door het college van B. en W., het bestuur van de V. V.V. „Haarlems Bloei" en talrijke genodigden. Burgemeester Cremers sprak een welkomstwoord, waarin hij de heu gelijke feiten memoreerde die bij de aanvang van deze bloemenweek Haarlem verrasten, zoals de geboorte van de 160.000ste inwoner en de mi nisteriële beschikking ten aanzien van de opehffing der tramlijnen. Dc burgemeester zette hierna koningin' Flora 'n diadéem op 't hoofd, waar mede hij de „regering over de bloe menstad" aan haar overdroeg. On der de toejuichingen der belangstel lenden en de muziek der politieman nen verhief Flora zich heirna uit haar zetel om haar „onderdanen" toe te spreken. Zij dankte voor de feeste lijke ontvangst en verzekerde de Haarlemse stedelingen, dat zij gedu rende haar regering met grote be langstelling aanwezig zou zijn bij alle hoogtepunten van het bloemen- feest. Nadat het gezelschap in het stad huis een feestelijke dronk had geno ten, begaf het zich in rijtuigen door de stad om de feestversieringen in ogenschouw te nemen. Des avonds was zij weer aanwezig op het bordes van het stadhuis, toen de Kon. Militaire Kapel onder grote belangstelling een taptoe blies na het concert in de verlichte Haarlemmer Hout. AUTORITEITEN UIT INDONfcSïë NAAR NEDERLAND VERTROKKEN Uitgeleid 'door een groot aantal autoriteiten is hedenmorgen de de putatie van de ondertekenaars der Bandoeng-resolutie naar Nederland vertrokken om deze resolutie nader toe te lichten. De delegatie bestaat uit mr. L. Bahrioen, voorzitter van de conferentie van leiders van deel staten, Anak Agoeng, Adil Poeradi- redja, sultan Hamid II, Abdoel Ma- lik, voorzitter van de advies-raad Zuid-Sumatra en mr. A. J Vleer, secretaris der conferentie. Als adviseurs gaan mee mr. J. Hangel- broek, secretaris-generaal voor alge mene zaken van Oost-Indonesië, mr. Mohammed Kosasien, directeur van het kabinet van Peradiredja. G. van Gelder, adviseur van de Wali Negara van Oost-Sumatra, J. B. van Schendel, assistent-resident ter be schikking van de resident van Riouw, en mr. L. Tielenius Kruythoff, di recteur van het kabinet van sultan Hamid. i Republikeinse regeringskringen hebben* aan Antara medegedeeld, dat de Bandoeng-resolutie door de Re publiek niet kan worden aanvaard. Met het vliegtuig dat hedenmorgen vertrok is ook de heer Neher, gede legeerde van het opperbestuur voor een kort bezoek naar Nederdand ver trokken. De staking bij de H. T. M. De staking bij de Haagse Tram weg Maatschappij duurt onvermin derd voort. i Vertegenwoordigers van het sta kingscomité deelden ons mede, dat er door een blad te 's Gravenhage (De Waarheid) hedenmorgen tegen betaling een bulletin werd ver spreid. In dit bulletin wordt o.m. ge zegd, dat het blad, zolang de tram staking duurt, een speciaal bulletin zal uitgeven „met de laatste berich ten van het stakingsfront der H. T. M.'ers. De netto-opbrengst van dit bulletin zal op een steunlijst van de stakingscommissie worden bijgeschre ven." Namens de voorzitter van het sta- kingsscomité deelden de leden Schrij ver en Van der Werf van dit comité ons mede, dat het stakingscomité met dit bulletin niets te maken heeft en dat het comité niets bekend is van een steunlijst, waarop de netto-op brengst van het bulletin zou worden bijgeschreven. Het stakingscomité betreurt het, aldus genoemde vertegenwoordigers, dat door dit bulletin de indruk wordt gevestig, als zou het comité iets met het geciteerde blad te maken hebben. Het comité betreurt het bo vendien, dat de fractie-voorzitter van de C. P. N. in Haagse gemeenteraad, de heer G. van Praag, voornemens is hedenmiddag in de vergadering van de gemeenteraad een verzoek tot interpellatie over de tramstaking in te dienen. Het stakingscomité acht zich mans genoeg, aldus werd ver klaard, om zijn eigen belangen te behartigen. Volgens genoemde vertegenwoor digers van het stakingscomité rijden er ook vandaag nog enkele trams en bussen, doch minder dan Zondag. De vertegenwoordigers van het stakirifes comité achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er vandaag een ver andering zou optreden. Hedenavond om 8 uur vergadert de R. K. Trambond „St. Raphaël" op de Houtmarkt. Het is nog niet bekend, of de in het N. V. V. en in de Protestants Christelijke Bond ge organiseerde leden van het perso neel der H. T. M. vandaag eveneens bijeenkomen. DAGREIZEN NAAR BELGIë. De Commandant van de Koninklij ke Marechaussee te Maastricht heeft, naar wij van de Bond Bedrijfsauto- verkeer Nederland vernemen, be paald, dat personen, die in Zuid-Lim burg vertoeven en van daar uit met een touringcar op een collectieve pas een dagreis naar Belgie willen ma ken in het bezit moeten zijn van een persoonsbewijs, bewijs van Neder landerschap, stamkaart, verlopen pas poort, post be wijs of rijbewijs. Boven dien dient met een foto over te leg gen. EEN ONS VLEES Met het oog op de bij de handel aanwezige voorraden vlees en vlees waren en in verband piet het warme weer zal, vooruitlopend op de aan wijzing van nieuwe bonnen op 5 Augustus a.s. de bon 084-vlees van heden af geldig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vleeswaren. De geldigheid van deze bon zal eindigen op Zaterdag 28 Augustus. DISTRIBUTIE-AMBTENAAR STAL BONKAARTEN. Rechercheurs van de economische dienst van de politie te Amsterdam zijn dezer dagen een omvangrijke bonnenhandel op het spoor geko men. Van de zeven personen, die ih verband met deze zaak gearresteerd zijn, is de belangrijkste een ambte naar van een distributiekantoor te Arnhem, die bij iedere uitreiking van bonnen 250 levensmddelenkaar- ten en 260 andere bonkaarten ach terhield voor een bloemenventer in Amsterdam. Deze laatste zorgde voor doorverkoop in de hoofdstad. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GEZOUTEN HARING. Met ingang van heden gelden voor gezouten haring de maximumprijzen, welke zijn opgenomen in de prijzen- verordening haring en haringproduc ten 1948. De maximumverkoopprijs voor schoongemaakte, ter plaatse te consumeren haring wordt dan weer 10 cent per stuk. Voor z.g. koelhuis haring mag eerst met ingang van 1 October één cent extra worden bere kend. BENOEMING DIRECTEUR GROOT SEMINARIE TE HAAREN. Mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot directeur van het groot-seminarie te Haaren de weleerw. heer H. Heeren, kapelaan te Eindhoven-Villapark. Aan eigenaars van middenstands- bedrijven, land- en tuinbouwbedrij ven en visserijbedrijven kan een te gemoetkoming worden verstrekt, wanneer het bedrijfskapitaal ten ge volge van een vermindering van be- drijfsinkomsten door het verblijf in werkelijke dienst van het bedrijfs- hoofd is aangetast. De tegemoet koming kan worden verleend over èen periode, eindigend uiterlijk een jaar en drie maanden na de datum, waarop het bedrijfshoofd is gedemo biliseerd. Dit besluit wordt geacht in wer king te zijn getreden met ingang van 1 Januari 1946 BINNENLAND. Z. H. de Paus heeft de heer A. J. B. Lohman te Alkmaar wegens zijn veel verdiensten op cultureel en sociaal-charitatief gebied benoemd tot ridder in de orde van de H. Gre- gorius de Grote. Burgemeestersbenoemingen. Tot burgemeester der gemeente Grathem is benoemd de heer M. W. J. van Rijckevorsel, ambtenaar ter gemeen tesecretarie te Hoorn en tot burge meester der gemeente Reeuwijk: de heer P. Feitsma, reserve kapt. militaire dienst. De 100.000ste inwoner van Haar lem is geboren. Ten behoeve van de jonggeborene is aan de ouders na mens het gemeentebestuur een spaar bankboekje aangeboden. Nu de melk van de bon is. Uit door de Algem. Ned. Zuivelbond verkregen inlichtingen blijkt dat het melkgebruik nadat de distributie één maand was opgeheven, slechts is ge stegen met ten hoogste 7 pet. Deze stijging is veel minder dan werd ver wacht. De verkoop van melk voor industriële verwerking (ijsbereiding, bakkerijen, enz.) is echter nog niet vrijgegeven. Op het platteland schijnt de neiging om melk bij de boeren te halen weer stijgende; deze huis verkoop blijft evenwel verboden. De grote streek(cntoonstelling Zuid-Holland-West, welke van 30 Juli t.m. 10 Augustus e Vlaardingen wordt gehouden, is Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten geopend. De tentoonstel ling geeft een kijk op de ontwikke ling van Vlaardingen tijdens de re geringsperiode van de Koningin, zo wel op het gebied van handel en in dustrie,. visserij en scheepvaart, bankwezen, gemeentebedrijven en het Westland. De bevoegdheid om aan werk gevers toestemming te verlenen rij wielvergoedingen aan hun personeel te verstrekken is thans overgedragen aan de Directeuren van de Gewes telijke Arbeidsbureaux. Dispehsatie- verzoeken betreffende kostgeld- en reiskostenvergoedingen worden uit sluitend behandeld door het Rijks arbeidsbureau te 's-Gravenhage. Paraplu's zijn voortaan zonder textielpunten verkrijgbaar. Ook voor reparaties en overtrekken behoeven geen punten meer te worden afge geven. Overleden is de hoogeerw. pa ter Bonaventura Vermeulen in de ouderdom van 71 jaar. De overlede ne is rector geweest van het gym nasium der Augustijnen te Eindho- •en en daarna assistent-generaal der Augustyner-Orde te Rome. Overleden is de weleerw. pater Melchiades Nieuwstad O.F.M. in de ouderdom van 59 jaar, in het St Elisabeth-ziekenhuis te Venray. In de boerderij van de veehou der P. O. te Kampen is brand ont staan doordat kinderen met vuur speelden .In een oogwenk stond de plaatsin lichterlaaie. Ruim 17.500.kilo hooi is verloren gegaan. Een 63-jarige man is Zaterdag morgen op' de hoek van de Heren gracht en de Bergstraat te Amster dam tijdens onvoorzichtig oversteken door een vruachtauto in de rug aan- door een vrachtauto in de rug aan- dat hij spoedig in het ziekenhuis over leed. Uit de Merwede bij Sliedrecht is gistermorgen het lijk opgehaald van de negenendertigjarige W. S. uit Amsterdam. Een schatrijke 51-jarige Ameri kaanse zakenman uit de familie Roth- schildt, met zijn vrouw en kinderen aan boord van de Nieuw Amsterdam op weg naar Rotterdam, merkte reeds betrekkelijk kort na het vertrek uit de haven van New York, dat een cassette met kostbare sieraden en ju welen was verdwenen. Een onmid dellijk ingesteld onderzoek aan boord van de Nieuw Amsterdam en tele grafisch verzocht recherchewjerk in de haven van New York leverden geen enkel resultaat. BUITENLAND. Slechts 17.600 Duitsers uit de Westelijke sectoren van Berlijn heb ben zich in de Sow jet-sector laten in schrijven voor het ontvangen van hun rantsoen levensmiddelen. De Weste lijke sectoren hebben een totaal inwo nertal van 2.200.000. Een Lancaster is nabij Karatsji neergestort. De bemanning, die uit vier koppen bestand, kwam om het leven. Negen en twintig Estlanders, die met een vissersboot de Oceaan zijn overgestoken, zijn behouden op New Foundland aangekomen. Onder de opvarenden bevinden zich 10 vrou wen en 7 kinderen. Te San Martino di Baregia ih Lombardije (Italië) is een handgra naat geworpen naar een godsdienstige processie. Een 20-tal personen, meest v^puwen en kinderen, werd gewond. Ter hoogte van de kust van Cornwall is een vissersvaartuig „Plu- viose" genoemd, op een fnijn gelo pen. Het vaartuigje én de bemanning van 14 koppen verdwenen in de diepte. De Griekse guerillastrijders heb ben op de lijn SerresSaloniki een trein in de lucht laten vliegen, waar bij talrijke slachtoffers zijn gevallen. In Dardbhanga (Voor-Indië) zijn 15.000 huizen ingestort en meer dan 50 personen gedood ten gevolge van stortregens. Verscheidene honderden stuks vee zijn verloren gegaan. De bezittingen van Mossolini's schoonzoon graaf Ciano, zullen niet in beslag worden genomen, aldua luidt de beslissing van de Romeinse rechtbank, nadat het Hof van Cassa tie het eerste vonnis, waarbij de con fiscatie van de bezittingen was bevo len, heeft vernietigd. Een doJAeltje... Alleen naar de bomen, die vruch ten dragen, werpt men stenen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1