S)e &2idóe(Soti4a/rit Levensgevaarlijk Pokerspel Joden houden Jeruzalem bezet Het Belgisch koningschap Twee politiechefs in Berlijn ZATERDAG 31 JULI 1948 39ste JAARGANG H Directeur: C. M. TAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILDIER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WAT GEBEURT ER AAN DE RIJN? (Adv.) Pag. 3, rechts boven Bur. Papengracht 32, TeleL. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. £130 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Mr. v. Schaik Kabinetsformateur Dr. L. J. M. Beel heeft de Prinses- Regentes verzocht hem te ontheffen van de hem verstrekte opdracht. De Regentes heeft daarop J. H. R. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer opgedragen een kabinet te vormen. Mr. Van Schaik heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen hou den. Gisteren heeft mr. Van Schaik een aantal besprekingen gevoerd. Hij heeft een onderhoud gehad met mi nister Drees, mr. Oud, prof. Romme en de heer Tilanus. Mr. Van Schaik is 66 jaar oud. Hij maakte deel uit van de katholieke fractie in de Tweede Kamer, was voorzitter van de Tweede Kamer van 1929 tot 1933, minister van Justitie van 1933 tot 1937, sindsdien opnieuw voorzitter van de Tweede Kamer. V Een ernstige teleurstelling VOOR de zoveelste maal: de gang van zaken bij de kabinetsforma tie is een teleurstelling! Of nu mr. v. Schaik zal slagen, is nog een raadsel? En: hoe zou hij dan slagen? Hoe? Een zaken-kabinet? Maar in die richting schijnt ook dr. Beel de laatste dagen te hebben gewerkt. Zou de oplossing moeten worden gevonden in het aanblijven van het zittend kabinet? Het zou mogelijk zijn, maar even ongewenst als on gewoon. Het Nederlandse volk heeft reden om zich te schamen, dat de politieke partijen zelfs in deze tijd elkaar niet weten te vinden in een verschillen overkoepelend nationale eenheid. Dat is een ernstige teleurstelling. V De communisten in de Tweede Kamer DIJ de bestrijding van het Commu- nisme moeten wij er voor wa ken, dat deze strijd niet ontaardt in een strijd tegen de communisten. Wij hebben deze opmerking al meer gemaakt en er is nu een aan leiding om er even op terug te komen. De Tweede Kamer heeft de com munisten geweerd uit commissies voor Buitenlandse Zaken en voor Indië. Niet uit andere commissies. Men heeft klaarblijkelijk .aldus geredeneerd: De communisten zijn lid van de Tweede Kamer, volkomen wettig gekozen.' Men moet wat hen betreft dan ook erkennen de rechten, die de leden van de Tweede Kamer, als zodanig, hebben, tenzij in die geval len, waarin het gevaar bestaat, dat de erkenning van deze rechten ef fectief zou worden misbruikt voor een doel, dat tegenstrijdig is aan het nationaal belang. Langs deze redenering heeft de Kamer klaarblijkelijk haar besluit genomen. Met deze redenering, als zodanig, zullen zelfs de nisten zélf het eens moeten zijn. WELKE DE BEWEEGREDENEN ook geweest mogen zyn van de hoge diplomatie, om Berlijn door vier mogendheden te doen bezetten, de lagere diplomatie van het gezond boerenverstand heeft geen moeite om te constateren, dat een blunder van de allereerste grootte is begaan. Zelfs al levert het bezoek van de Amerikaanse, Engels en Franse af gezanten naar het Kremlin op zich al een succes voor de Russen een tijdelijke ontspanning in de zenu wen-oorlog op, dan nog blijft de haard van onenigheid gloeien. Het gevierendeelde en in mootjes-gesne den Berlijn is een diplomatieke Vondst, welke, als ze niet zo tragisch in haar gevolgen was, bijna grappig zou zijn. Wij ontkennen niet, dat de stad strategisch van belang is, als zijnde het knooppunt van spoor- en landwegen. Wij ontkennen evenmin, dat Berlijn als hoofdstad een ere- primaat heeft onder de Duitse ste den en derhalve een geestelijk over wicht op de gehèle bevolking uit oefent. Maar strategisch zou de stad voor de Westelijke mogendheden alleen dan van enorm belang zijn, indien hun zones eraan grensden zij zijn er echter door Russisch-bezet gebied 150 km. van verwijderd. En het ere-primaat heeft van betekenis ingeboet,- sinds de stad in een uithoek van het Rijk is komen te liggen en door de Russische taktiek geheel is afgesneden van de rest des lands. Deze tactiek dagtekent niet van van daag of gisteren. De Russen hebben baar verholen en onverholen nage- ccstreefd. Achteraf is het gemak- l'ik te zeggen, dat de Westelke mogendheden de„kans voorbij heb ben laten gaan met goed fatsoen langs de weg van een soort diploma tieke koehandel uit de stad weg te komen. Dat neemt niet weg, dat wij ons de uitlating van een zo ernstig blad als de (Engelse) „Economist" kunnen indenken, hetwelk schreef: „De Westelijke volken, die eerst nu beginnen te beseffen, in welk een uitermate ernstig dilemma zij zijn geplaatst, hebben het volste recht razend boos te zijn op hun zoge naamde leiders". Niet, omdat wij Rusland zijn zin zouden willen geven, maar omdat de verdeling^ van Berlijn van de be ginne af een onmogelijke en onzin nige toestand heeft geschapen, moet er alles aan gelegen zijn, deze onmo gelijke toestand uit» de weg te rui men. We hopen hartelijk, dat de Westelijke mogendheden er in sla gen onder een of ander gelukkig di plomatiek voorwendsel hun draai te nemen. De Westelijken hebben door de handels-blokkade, welke met de afsluiting der zeeëngten zou kunnen worden uitgebreid, zich een troef kaart gemaakt. Helaas hebben de Russen bij dit levensgevaarlij poker spel de beste kaarten niet omdat zij zo handig zijn, maar omdat zij, door de situatie van Berlijn zelf, er by de aanvang van het spel reeds mee in handen zaten. De Russen dreigen met oorlog, ofschoon zij die niet zullen willen; zij houden grote manoeuvres in Thüringen en maken aanstalten hun militair hoofdkwar tier uit het verre Oost-Pruisen naar Berlijn over te plaatsen. Zij hebben vals spel gespeeld met hun vroegere bondgenoten. De revolvers liggen op tafel maar wie zal om Berlijn een schot durven lossen? pRANKRIJK heeft een nieuw ka- r binet gekregen, het negende sinds de bevrijding, en het zit nog niet, of sombere stemmen voorspel len reeds, dat het niet lang zitten zal. Een steen des aanstoots is voor de socialisten het optreden van Paul Reynaud als minister van financiën, die door hen als „kapitalist" wordt uitgekreten. Een teleurstelling is het, dat Bidault „de dappere klei ne mUn" noemde Churchill hem die sinds de oorlog de buitenlandse zaken behartigde, uit de regering is weggeduwd. De reden van deze verdwijning wordt genoemd de op richting van een West-Duitse staat, waartoe in Londen werd besloten en waaraan de itamer van Afgevaardig den met tegenzin haar goedkeuring heeft verleend. De Fransen zijn doods-benauwd voor alles, wat de herleving van hun Duitse erfvijand zou kunnen bevorderen, een angst, die in deze tijd van bedreiging van geheel West-Europa misplaatst is. Bidault is daaraan ten offer geval len. Zijn plaats wordt ingenomen door Schuin an, die nu de moeilijke taak heeft, het Franse volk over zijn angst heen te zetten en voor een West-Europese samenwerking warm te maken. Misschien, dat het kabinet toch een langere levensduur zal heb ben dan sommigen vermoeden. Uit „vrees'' voor een Kamer-ontbinding en een aan het bewind komen van generaal De Gaulle is het met moeite aan elkaar gesmeed. Deze vrees zou kunnen bewerkstelligen, wat eens gezindheid niet vermocht. Uit vrees dat de stad in Arabische handen valt De regering van Israël weigert haar troepen terug te trekken uit Jeruza lem en zal onmiddellijk stappen on dernemen om de Heilige stad onder haar gezag te brengen, aldus Mosje Shertok, Israëls ipinister van buiten landse zaken. De Joodse staat heeft het plan van Bernadotte om Jeruza lem te demilitariseren, verworpen. De regering kan niet langer in. stemmen met het plan, omdat Jeruza. lem, wanneer Bernadottes voorstel len werden aanvaard, in Arabische handen zou komen. Andere Joodse argumenten tegen het plan zyn: 1. De oorlog tegen Jeruzalem is ge voerd met Britse wapens officie ren en geld. 2. De Christelijke wereld heeft Jeru zalem niet behoed voor vernieling, 3. Het grootste gedeelte van Jeruza lem en de toegangswegen tot de stad zijn door de Joden veroverd. Ondertussen is het eerste door de Uno begeleide konvooi met goedvin den van de Arabische Liga uit Tel' Aviv over de grote weg naar Jeruza lem vertrokken. Maar het bleek, dat drie gevechtswagens van het Arabi sche legioen zo waren opgesteld, dat zij de weg beheersten. Het escorte van de Uno weigerde toen, de verantwoording op zich te nemen voor de veiligheid van het konvooi, dat vervolgens over een an. dere weg naar Jeruzalem reed. De regering van Transjordanië heeft bekend gemaakt, dat zij het de Joden niet zal toestaan water naar Jeruzalem te pompen via het door de Arabieren bezette Latroen, aan de weg naar Tel Aviv. De Arabieren zullen het pompstation niet openstel, len voordat de Joden bereid zijn 300.000 Arabische vluchtelingen uit het Joodse gebied van Palestina toe te laten. Hongarije's president afgetreden De president van Hongarije, Zoïtan Tildy, is gisteren afgetreden. De president heeft in een brief aan het parlement verklaard, dat geen politieke overwegingen hem tot deze stap hebben genoopt, doch iemand uit zijn onmiddellijke omgeving had ern stige misdrijven tegen de republiek begaan. Tildy kon om deze reden nie» verwachten, dat het volk hem volle dig en onvoorwaardelijk vertrouwen bleef schenken. Zijn verzoek werd in een vergadering van alle partijen aan vaard. Het ministerie van Binnenlandse: Zaken heeft officieel bekendgemaakt, dat Victor Scornoky, schoonzoon van de president en gezant te Cairo, bij een poging zijn woning te verlaten, door de politie in zijn been geschoten is. Scornoky, die beschuldigd wordt Referendum-voorstel komt in Senaat De Belgische Senaat heeft er Don derdag zijn goedkeuring aan gehecht om het Dinsdag door de Chr. Volks, part- ingediende voorstel tot het houden van een volksstemming over de koningskwestie, in overweging te nemen. De socialisten hebben hierbij een nieuw bewijs geleverd van hun on verzettelijkheid op het gebied der koningskwestie. De C.V.P.-leden, die hoopten, dat hun regeringspartners de hoffelijkheid zouden hebben toch ten minste de bespreking van het voorstel in de Senaat toe te laten tijdens de debatten konden de socia listen immers hun afkeuring uiten zijn bedrogen uitgekomen. De socia listen, die intussen de thans heersen de constitutionele crisis in de hand hebben gewerkt, blijven een referen dum als ongrondwettig beschouwen. Natuurlijk schrijven de Katholieken die houding toe aan een vrees voor de uitslag van de stemming. Toen men ten slotte tot stemming overging, werd met 83 tegen 66 stemmen besloten, dat het voorstel tot het houden van een volksstemming in de Senaat zou worden behandeld. De leden der C.V.P. en ongeveer de helft der aanwezige liberalen ant woordden „ja", de socialisten, dg communisten qp de overige liberalen antwoordden „neen". Het voorstel werd thans naar een Senaatscommis sie gezonden. MOLOTOF'S VACANTIE. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou generaal Bedell Smith, heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld, dat de Sow jet-minister van buitenlandse za ken Molotof, met vacantie en niet to bereiken is. De persfunctionaris van het ministerie van Buitenlandse Za ken, zeide, dat Bedell Smith niet wist hoe lang Molotof afwezig zou zijn. In antwoord op een vraag voegde hij er aan toe, dat hij niets te horen had gekregen over de verblijfplaats van Stalin of de plaats waar Molo tof zijn vacantie doorbracht. RUSSEN LEUREN MET ZEEP EN LUCIFERS. De Russen blijven intussen probe ren, de inwoners van West-Berlijn voor zich te winnen. Alle Berlyners zullen in staat worg den gesteld om bij hun voedselrant soenen zeep en lucifers te kopen, in dien zij hun inkopen doen in de Rus sische sector, aldus hebben de Russi sche autoriteiten aangekondigd. Dat moet wel een grote verleiding zijn voor de mensen uit West-Berlijn, want in hun sector zijn lucifers en zeep buitengewoon schaars. Toen de Russen het bekend maakten, zeiden zij erbij, dat- de voedselbureaux in de Russische sector Zondag geopend zullen zijn, speciaal om West-Berlij- ners in de gelegenheid te stellen hun distributiekaartesn te laten registre ren. Lucifers en zeep kunnen de geal lieerden de Berlijners niet bieden. De luchtbrug is al duur genoeg: In Londen is bekend gemaakt, dat En geland alleen al per week 60.000 pond uitgeeft om de luchtbrug in stand te houden. Er is tot nu toe 4.000 ton benzine gebruikt. COMMUNISTISCHE INVLOED IN AMERIKAANSE REGERING? Een gewezen communis/te, miss Eli zabeth T. Bently, heeft voor een se naatscommissie verklaard, dat de communistische partij „minstens een' contactpersoon in de Amerikaanse re gering" heeft, die „aan de touwtjes kan trekken" en partijleden in sleu telposities geplaatst kan krijgen. Miss Bentley legde deze verklaring af naar aanleiding van de bekentenis van Thomas Blaisdell, waarnemend on derminister van handel, dat hij een regeringspost had gegeven aan iemand, van wie hij wist dat naar hem een onderzoek gaande was we gens verdenking van spionnage. van spionnage en hoogverraad, wordt sindsdien in arrest gehouden. Hij keerde veertien dagen geleden uit Cairo terug en kreeg Donderdag zijn ontslag als diplomatiek vertegenwoor diger. Dr. Tildy, die 59 jaar oud is, is van de oprichting af lid geweest van de partij der kleine boeren. Hij werd op 1 Februari 1946 tot president van Hongarye gekozen voor een periode van vier jaar. Van de eerste na-oor- logs regering, waarin zijn partij éen overweldigende meerderheid be zat, was hij minister-president. Tildy nam actief deel aan het on dergronds verzet tegen de Duitsers. Toen de Russen Boedapest binnen trokken, werd hij voorzitter van het stedelijke comité voor nationale be vrijding. KRISTALLEN PLAQUETTE VAN H.M. DE KONINGIN. Ter gele genheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft de N.V. Nederlandse Glasfabriek „Leerdam" als kunstnijverheidsproduct een kris tallen plaquette met de beeldenaar van de Vorstin vervaardigd. Mevr. Schroeder geeft generaal een terechtwijzing Twee hoofdcommissarissen van po litie, die ieder voor zich de politione le bevoegdheden opeisen en een be roep doen op het politiepersoneel om loyaal te zijn, vormen thans het nieuwste symbool van de grote strijd tussen het Westen en Oosten om Berlijn. Woensdagavond heeft de door het gemeentebestuur nieuw benoemde politiechef, de socialist dr. Stumm, medegedeeld, dat het hoofdbureau van de Berlijnse politie op 2 Augus tus zal worden overgebracht van de Russische sector naar de Amerikaan se sector. Hij riep alle Berlijnse poli tiemannen op zich te melden aan het nieuwe bureau, waar alleen binden de orders zullen worden uitgevaar digd. Zijnerzijds heeft de door de Berlijnse gemeenteraad afgezette po litiechef, de door de Sow jets gesteun de communist Markgraf, een beroep op de politiemannen gedaan om de orders van dr. Stumm te negeren. De Westelijke militaire gouver neurs hebben de waarnemende eer ste burgemeester van Berlijn, Louise Schroeder, doen weten, dat zij haar houding ten volle ondersteunen en de Sowj et-Russische stadscomman- dant, Alexander Kotikow, het recht ontzeggen door eenzijdig optreden het handhaven van Markgraf te ge lasten. Harerzijds heeft mevr. Schroeder generaal Kotikow in een brief ver zocht zich van overschrijding van zijn bevoegdheden te onthouden. Zij deelt daarin mede, dat zij er niet aan denkt Markgraf in zijn functie te herstellen, omdat zy daardoor in tegenspraak zou komen met de con stitutie der stad en haar eed zou schenden. Zij begloot haar brief: „Mag ik u van harte verzoeken, ge neraal, om met mij of mijn plaatsver vanger Friedensburg, deze of soort gelijke orders in de toekomst te be spreken, alvorens ze uit te vaardi gen?" Gistermiddag hield de Berlijnse gemeenteraad* zijn 79ste vergadering, in het o.ude raadhuis, in de Russi sche sector. Markgraf leidde zelf de beschermingsmaatregelen, die een overweldigende indruk maakten. Van alle vier mogendheden waren drie vertegenwoordigende officieren aanwezig. De vertegenwoordigers AMERIKA GAAT DE ATOOMSPLIT SING OOK VOOR DE VREDE GEBRUIKEN. Amerika zal in December zijn eer ste op atoomsplitsing gebaseerde elec- trische krachtstation openen. Het zal een capaciteit hebben van 2.500 kilo watt, genoeg voor een klein dorp. Het staat op Long Island in New- York en is zo hoog als een gebouw van zeven verdiepingen. JOEGOSLAVISCHE DIPLOMATEN CONTRA TITO. Vijf Joego-Slavische diplomaten, leden van de ambassade van dit land te Washington en van de afvaardi ging bij de UNO, hebben gisteren een manifest ondertekend, waarbij zij maarschalk Tito's houding ten aan zien van het Kominform aan de kaak stellen. ONTPLOFFING IN MIJN NABIJ BIRMINGHAM. Dertien mijnwerkers' werden gis teravond vermist ingevolge de ont ploffing die gisternamiddag plaats had in de mijn te Edgewater, in de buurt van Birmingham. Alle tele foonverkeer in de mijn is onderbro ken. Op het ogenblik van de ontplof fing bevonden zich 300 man in de myn. VLIEGBOOT VERONGELUKT OP DE LA PLATA. Een viermotorige Sundringham- vliegboot is Donderdag op de La Pla- ta-rivier, even buiten Buenos' Aires, bij een noodlanding in de mist door midden gebrokeh en gezonken. Acht tien personen kwamen om het leven, vier der inzittenden werden gewond. Eén passagier kwam er zonder let sel af. van de communistische S.E.D., die vergeefs poogden de stemming te vertragen over een resolutie, waarbij de blokkade als een grove misdaad tegen de menselijkheid werd veroor deeld verlieten ten slotte de verga dering. Het geval Markgraf werd lang en breed uitgemeten, maar zijn afzetting werd ten slotte goedge keurd. Stumm, het nieuwe politie hoofd, maakte bekend, dat reeds meer dan de helft der agenten van het oude hoofdkwartier zich voor het nieuwe centrum in de Westelijke sectoren had aangemeld. In een brief aan mevr. Schroeder, de burgemeester van Berlijn, ver klaart Kotikof, de Sowjet-bevelheb- ber van de Sow jet-sector, dat hij geen rekening houdt met het besluit van de gemeenteraad om Markgraf te ontslaan en dat hij deze nog steeds als de chef der politie beschouwt. Kotikof zegt verder te betreuren dat mevr. Schroeder zich niet verzet te gen „hen„ die Berlijn verdelen". KRUPP SCHULDIG BEVONDEN. Alfred Krupp en vijf van zijn naaste medewerkers zijn heden door het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden. Alfred Krupp, die thans 41 jaar oud is, is de enige eigenaar van de befaamde Krupp-wapenfabrieken te Essen, waarvan de waarde op 175 milliard dollar wo?dt geschat. KOMINFORM NABIJ PRAAG BIJEEN? Geruchten nopens een bijeenkom'st van het Kominform te Praag doen hoe langer hoe meer de ronde. Waar nemers wijzen op de gelijktijdige af wezigheid van Jacques Duclos te Parijs en van Zjdanov te Moskou. Uit deze feiten en andere, die de vorige bevestigen, zo schrijft de di plomatieke redacteur van „Combat" meent men te mogen afleiden dat momenteel in de nabijheid van Praag een bijeenkomst van het Kom inform wordt gehouden, waaraan, in strijd met de gewoonte, Molotov zou deelnemen, gezien de belangrijkheid van de beslissingen die op de bijeen komst zullen worden getroffen. De vergadering zou inderdaad be trekking hebben op het verzoek van sommige landen van het Oosterse blok, deel te nemen aan het plan voor het Europees herstel en in aan merking te korrcen voor de Ameri kaanse hulp. Of de beslissing dien aangaande al dan niet positief is, al dus „Combat", toch staat het vast, dat Polen, Tsjecho-Slovakije en Joe- go-Slatfië ten zeerste wensen de te kortkomingen van 'het plan-Molotov aan te vullen. BISSCHOP VAN DOORNIK OVERLEDEN De bisschop van Doornik, Z.H. Exc mgr. Carton de Wiart is gisteravond overleden. Mgr van Doornik Is in 1898 te Brustem geboren, op 29 Juli 1934 bisschop gewijd, tot 8 juli 1945 was hij hulpbisschop van Mechelen toen werd hij benoemd tot bisschop van Doornik. PATER SERTILLANGES t. De bekende pater Antonin Gilbert Sertillanges O.P. is, bijna 85 jaar oud, overleden. Pater Sertillanges werd 16 November 1863 te Clermont Ferragd geboren. Hij was medeoprichter van de Revue Thomiste en lid van de Académie des Sciences morales et po. htiques. Pater Sertillanges was hoog leraar aan het Institut Catholique te Parijs. Zijn betetianisme, Féminisme et christianisme, raakpunten der mo derne gedachte met het Thomisme door middel van talrijke publicaties, Zijn meest bekende werken gaan over Thomas van Aquino. Van zijn verdere publicaties zijn te noemen: l'Art et lat morale, Socialisme et christionis- me, Feminisme et christianisme, l'Eglise, La vie catholique, La Cathé- drale, La vie intelectuelle, Discours et sermons, Ned. verliezen in Indië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteeerd: KON. LANDMACHT: Sold. W. P. van Rijswijk uit Schiedam, serg. C. J. Ventevolgel uit Goes. KON. NED.-IND. LEGER: Jav. sold. Paiman, uit Ned.- Indië, De Koninklijke Marine heft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerappor teerd. Ontevreden spoor- en tramwegpersoneel Gisteren is te Utrecht een buiten gewoon congres gehouden van de in de „Bedrijfsunie Vervoer" en de „Unie Verkeer" samenwerkende or ganisaties van werknemers in het beroepspersonen- en -goederenver voer, vertegenwoordigende bijna 100.000 georganiseerde werknemers. Ernstige afkeuring werd er uitge sproken over het feit, dat door de houding der werkgeversorganisaties na een half jaar onderhandelen nog steeds geen resultaat is bereikt. Het Congres stelde vast, dat Rij tijdenbesluit en Tramwegreglement nog immer een langere arbeidstijd dan 48 uur en wel tot 55 uur toe laten, niettegenstaande voor de werknemers in het algemeen de 48- urige werkweek reeds sinds 1919 is bereikt. Het Congres sprak als zijn me ning uit, dat de lonen gebaseerd dienen te zijn op een werktijd van 48 uren per week en dat de thans nog wettelijk toelaatbare uren daar boven betaald dienen te worden. Het Congres besloot'de hoofdbe sturen te machtigen, alle nodige stappen te doen en maatregelen te treffen, die voor het bereiken van dit doel bevorderlijk kunnen zijn en verklaarde zich bereid alle door de hoofdbesturen te geven parolen te zullen opvolgen. Haags tram-en bus personeel besluit tot staking In de afgelopen nacht werd in een vergadering van ongeveer zevenhon derd man rijdend personeel van de* Haagse Tramwegmaatschappij beslo ten hedenmorgen in staking te gaan. De vergadering, die in het Capitol- theater werd gehouden, was vrij ru moerig. Slechts enkele aanwezigen maakten kenbaar bezwaren te heb ben. Reeds een jaar geleden heeft een groep in het H.T.M.-personeel ken baar gemaakt, dat de geldende lonen en loonregelingen voor hen niet aan vaardbaar zijn. Uit de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramweg personeel (yde H.T.M.-directie werd een looncommissie ingesteld. Volgens mededeling ter vergade ring heeft deze commissie haar wertc nog niet volbracht. Men is zowel over de houding van de vereniging als van de H.T.M.-directie ontevre den. De stakers eisen een loonrege ling zoals die voor het Rotterdamse trampersoneel bestaat. Invoering van deze regeling zou volgens de sta kingleiding gemiddeld 15 procent loonsverhoging betekenen. En bo vendien een nieuwe technische loon regeling in zes klassen. Tijdens eer der gehouden besprekingen hebben vertegenwoordigers van het personeel naast de Rotterdamse regeling de voorwaarde gesteld, dat eens verkre gen rechten en persoonlijke regelin gen, die gunstiger zouden liggen, niet mogen worden geschaad. Nadat tijdens een nachtvergade ring. die in het begin van de afge lopen week gehouden -werd het be sluit viel om te staken als de eisen niet zouden worden ingewilligd, be sloot men in de afgelopen nacht dit besluit te effectueren. Om vier uur vannacht begaven staken/ploegen zich naar de remi ses en personeelswagens om colle ga's, die niet ter vergadering waren, van het besluit op de hoogte te stel len. Nader vernemen wij, dat 80 tot 90% van de Haagse tram stil ligt. De personeelsbonden staan niet ach ter de stakers. De stakingsleiding ontkent, dat de staking door de E.VX. is uitgelokt. Over het algemeen verloopt de sta king rustig. Ernstige incidenten heb ben nog niet plaats gehad. £m êoMeftje,,, Genot kan wonen in een luchtkas teel, geluk moet waarheid tot funda ment hebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1