knapt het op Sportuitwisseling Leiden-Oxforql Grote Touringcartocht naar Montferland Hete vergadering in tropische hitte ÉL Irjg H PizS DONDERDAG 29 JULI 1948 DE f.ETDSE COURANT PAGINA I IN EEN AANTREKKELIJKE WED STRIJD heeft de Katwijkse Voetbal vereniging Quick Boys gisteravond met 42 van het Oxfordse voetbal elftal gewonnen. Het elftal der gas ten was op twee plaatsen gewijzigd. De linkshalf en de keeper waren nl. vervangen en vooral deze laatste wijziging betekende een geduchte versterking van de ploeg. len afzien, waarna de Jong voor hem inviel en linksbuiten ging spelen. Een hard schot van Zuiderduin van dichtbij werd door de keeper ge stopt en een ver schot van linkshalf van Beelen werd vermoedelijk door de invallende duisternis door de En gelse keeper te laat bemerkt, zodat de bal langss zijn handen in het doel verdween (31). Een vliegend schot van Verdoes had eveneens succes. (41), maai- nog gaven de Engel sen zich niet géwonnen en na goed doorzetten wist. Smith opnieuw tegen te scoren (42); Het was als geheel een aantrekke lijke wedstrijd, voor de Enge'sen een bijzonder zware opgaaf, omdat zij gedwongen werden veel te lopen, wijl de Q. B.-ploeg een enthousiast fel spel speelde, waartegen de En gelsen eigenlijk niet bestand waren. Na afloop volgde nog een uurtje bijeenzijn in Brittenburg. Quick Boys verslaat Oxford met 4-2 De Katwijkse harmonie „Unie" zorg de voor de muzikale omlijsting en ook hier gingen de volksliederen aan de wedstrijd vooraf. Daarna liet de burgemeester van Katwijk, die de wedstrijd bijwoonde, de spelers aan zich voorstellen en te half acht ving de wedstrijd aan. Reeds na 5 min. had Zuiderduin succes na prachtig kopwerk van het binnentrio der Boys (10). Dan gaf Verdoes een fraaie kopbal te zien, doch de keeper verrichtte een even fraaie safe. Bij een tweede pracht kans schoot Verdoes naast. Aan de andere kant miste Rodgers een op gelegde kans, een schot van Verdoes werd prachtig in de hoek gestopt en telkens opnieuw bleek Verdoes de gevaarlijke man in de Katwijkse voorhoede. Toen bij een hard schot van de vleugel de bal van de bin nenkant der paal voor doel terug kwam bij Schaap, had deze hierop niet gerekend en (fb prachtkans ging verloren. Dan kreeg Oxford weer een prachtkans, toen twee spelers zich alleen voor keeper Boom be vonden, maar het gelukte niet het leer over de doellijn te krijgen. Quick Boys kreeg eveneens nog ver schillende goede kansen, doch het lukte niet meer te doelpunten, zo dat de rust met een kleine voor sprong voor de Boys aanbrak. Na de hervatting v/aren de Engel sen aanvankelijk in de meerderheid, doch het goede schot van de links binnen wordt nog juist door de kee per gestopt. Na 10 min. had Zuider duin met een tactisch boogballetje succes uit een goede voorzet van* rechts (2—0), maar de Engelse mid- voor had daarop met een fraai schot eveneens succes (21). Als Vis dan wat te bruusk inloopt op een naar voren geplaatste bal komt hij met Smith in botsing, waardoor beide spelers blijven liggen. Vis bleek een bloeduitstorting in de voet te hebben opgelopen en moest van verder spe- KORFBAL N.S.A. I—KONSUMS K.C. (CHEFFIELD). Gisteravond was het Engelse Twaalftal Konsums K.C. in Alphen op bezoek als gast van de N.S.A., de club van de fa. N. Samsom N.V. De gasten arriveerden reeds vroeg in de middag en na de ontvangst door de dir. van genoemde firma werd het bedrijf door het gezelschap be zichtigd Om zeven uur na het gebruiken van de koffietafel kwamen de twaalf tallen in het veld op het terrein van de Alphense Boys. Er bestond niet veel belangstelling voor deze inter nationale wedstrijd, terwijl het soel ondanks de warmte met enthousias me gespeeld werd. In technisch op zicht waren de gasten wellicht iets beter, waar evenwel tegenover stond, dat het enthousiaste spel der N.S.A.-ploeg de balans aardig in evenwicht wist te houden. De En gelsen wisten het eerst de korf te vinden, terwijl het even later zelfs 20 werd voor hen. Kort voor de rust in ging wist een der Alphense dairies de achterstand te verkleinen. (1—2). In de tweede helft wisten beide partijen nog eenmaal de korf te vin den. Het einde kwam alzo met een niet onverdiende overwinning voor de gasten met 23. BOKSEN LUC VAN DAM WINT DOOR K.O. VAN BALKOWITSCH. In het Rai-gebouw te Amsterdam bokste de Nederlandse middenge wicht kampioen Luc van Dam (71 kg.) gisteravond tegen de Oostenrijk se middengewicht kampioen Karl Bal- kowitsch (72 kg.), die Marcel Cerdan, de Europese middengewicht kam pioen voor een titelgevecht heeft uit gedaagd. De Oostenrijker was ruim een klasse minder dan de Nederlan der. 4 ronden lang had hij niets in te brengen. Deze 4 ronden waren alle met het grootst mogelijk verschil voor de Nederlander, die met linkse stopstoten niet alleen de Oostenrijker op afstand hield, maar hem dermate overdonderde, dat Balkowitsch niet eenmaal tot een serieuze aanval kon komen. De Oostenrijker werd in de 5e ronde na een kort maar zeer fel offensief door van Dam naar het can vas gezonden. MOTORSPORT Voor de internationale Cross Coun try races welke aanstaande Zaterdag middag op het landgoed „Duinrell' te Wassenaar worden gehouden werden de 5 volgende landenteams inge schreven. België A, België B, Engeland. Ne derland A met Rietman in 500 cc. op matchless, Jansema in 500 cc op Matchless, van Heukelom in 350 cc. op. Matchless en Nederland B met Bovee in 500 cc op Triumph, Knij- nenburg in 350 cc op B. S. A„ Heiaa in 350 cc op Matchless. Reserves- Koning en Vierdag. Nederlandse Reisvereniging voor Katholieken AFD. LEIDEN WOENSDAG 4 AUGUSTUS, Leden f 9.50. Katholieke niet-leden f 10. Boekhandel „DE SLEUTELSTAD", Breeatraat 123, Tel. 26508 BOSKOOP IJsco-wagentje in 't water. Gis termiddag kreeg de driewieler van de ijsco-venter C., bij het afrijden van de Bulkse brug, blijkbaar last van de hitte, want zonder dat de be rijder dit kon verhinderen, tuimelde het hele geval in de naast de Goudse Rijweg gelegen sloot. Het karretje bleef drijven en was spoedig van zijn zwemneigingen genezen. Het ijs bleef gespaard. De „bovenlading", bestaande uit geldkistje, wafels en instrumenten schoof het natte ele ment in. Met baggeren werd nog enig geld bovengehaald, doch het bleef voor de venter, ondanks de hitte, een koude dag. ZOETER WOUDE Kindje verdronken. Tijdens af wezigheid van de mbeder is gister middag omstreeks 2 uur het 114 ja rig kindje van de fam. G. Overde- vest, wonende aan het Watertje, spelenderwijze te water geraakt en verdronken. NIEUWE-WETERING Personalia. Voor het Mulo-di ploma A slaagde 26 Juli jl. mej. A, M. van Akkeren. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN Krachtige houding van R.K. fractie Ter behandeling van de gemeente- begroting' 1948, kwam de raad 'der gemeente Woensdagmiddag om 2 uur in openbare zitting bijeen. Afwezig waren de heren Dekker, Brokaar en Derenberg, welke laatste later ter vergadering kwam. De agenda, welke uit een 20-tal punten bestond, waarvan de laatste punten de begrotingen behelsden, heeft bij de eerste 19 punten weinig stof tot praten gegeven. Daarna kwam de begroting aan bod, aan wel ke kluif die toch eigenlijk al een betrekkelijk oude was' de heren kans hebben gezien met een onder breking van een half uur bijna vijf uur* te besteden. En dan te be denken, dat de verschillende frac tieleiders zich onthouden hebben van een algemene beschouwing. Gelukkig maar, dat enkele raadsleden verhin derd waren, waardoor het mogelijk werdi de persmensen met enkele broodjes van dienst te zijn. Anders zou uw dienaar met zijn collega's rustig hebben kunnen toekijken. Trouwens, voor een gedeelte moest dit toch, want er was niet op de pers gerekend werd ons verzekerd, ten minste wat dit gedeelte van de agen da betreft. Voor het overige werd de aanwezigheid van depers maar te zeer op prijs gesteld, getuige de her haaldelijke uitdrukkingen van de verschillende raadsleden. de gebruikelijke opening door mr. Schokking gingen verschillende punten onder de hamer door. De heer v. d. Berg betuigt er zijn spijt over, dat de huisslachtingen, door de thuis- slachters ingevolge een besluit van de Regentes, niet thuis mogen gebeu ren en het door de raad ingestelde beroep bij de Kroon is ongegrond ver klaard. Het dossier hierover zal t.z.t., aldus de heer v. d. Berg, voor het Historisch Genootschap misschien te en van de gemeentelijke dienst voor 1945 sociale zaken, worden alle zonder bespreking goedgekeurd. Begroting in vogelvlucht. Alvorens tot behandeling van de begroting over te gaan geeft de voor. zitter een overzicht van de grote plannen, waarvoor reeds op de begro- tmg-1948 posten moeten worden uit getrokken. De fweede Rijnovergang, die zo goed als zeker dit jaar nog zal worden aanbesteed, vraagt een totaal ruw geschat bedrag van 900.000. waarvoor op de begroting een bedrag van ƒ50.000.geplaatst moet wor. den. Een teleurstelling vormde hierbij wel de mededeling, dat de bestaande Alphense brug niet eerder zal wor den verbeterd, voor deze nieuwe brug, die ter hoogte van het overzet veer van v. Heijningen komt, gereed zal zijn. De „Brug der Zuchten" blijft dus voorlopig nog ♦enkele jaren in ons midden. Het industrieplan West vraagt een bedrag van 2.400.000.waarvoor dit jaar op de begroting komt een bedrag van f 24.000.De Industrie weg, vanaf de Woubrugscheweg. vraagt ƒ300.000.en de Zuiverings installatie 100.000.De uitbreiding van de begraafplaats is eveneens zeer urgent en hiermede is een bedrag ge moeid van ƒ200.000.Dit jaar zal hiervoor nog 10.000.uitgetrokken worden. De nieuwe Openbare Lage re School zal een bedrag vorderen van 350.000.en de te bouwen Nij verheidsschool een bedrag van 450.000.Voor beide plannen wordt dit jaar 1000.uitgetrokken, voör het maken der tekeningen. Nog steeds geen badhuis. De heer Groeneveld drukt er zijn nog wel eens een waardevol stuk spijt over uit,.dat hij geen post worden. Bij de overeenkomst met de firma van Oordt en Co., inzake aankoop en ruil van grond, ten behoeve van het geplaatste transformatorhuisje, ver zoekt de heer v. d. Berg aantekening te hebben tegengestemd, omdat hij zich met enkele bepalingen niet ge heel kan verenigingen. Bij de voor gestelde wijziging Van het Ambtena ren-reglement, wijst de heer Rogaar er op, dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat verschillende ambtena ren hierdoor een ongunstiger vacan- tieregeling krijgen. Het verzoek van de Chr. Scholen, om tot aankoop van een filmapparaat over te gaan, wordt zonder bespre king door de raad afgewezen. De re keningen voor de water- en lichtbe- drijven, het grondbedrijf, de gemeen- getroffen heeft voor het te bouwen badhuis en stelt voor alsnog een post op' de begroting te plaatsen. Ook de heer Ruissenaars uit zich in dezelfde geest. Elk jaar komt dit nu reeds bij de beschouwingen ter sprake (vanaf 1920) en nog steeds hebben wij als1 grootste gemeente in de Rijnstreek geen badhuis. Op voorstel van de voorzitter zal op de begroting voor 1949 een post voor een te bouwen badhuis worden uitgetrokken. Bij de behandeling van de begro ting voor het Gasbedrijf, wijst de heer Rogaar op de gasicousjes, die slech te krijgen zijn. Betreffende de voorgenomen gasprijsverhoging zegt de heer Ruissenaars, dat de R.K. fractie er wel voor is, mits deze ver hoging, die, naar de voorzitter mede deelt, 2 ets. per M3. zal bedragen, van tijdelijke aard is. Verhoging moet een noodmaatregel zijn, aldus de heer v. d. Meent. Bij de bespreking van het Electri- citeitsbedrijf, komt, zoals te ver wachten was, de electrificatie van de Kortsteekterweg ter sprake. Dit is een lijdensweg geworden, aldus de heer Ruissenaars. waaraan ten spoe- giste een einde moet komen. Hierbij gebruikt de R.K. fractieleider de uit drukking, dat door de huidige gevoer de politiek, de bedrijven worden „uit gehold". De heer Spreij, wethouder der bedrijven, is het hier niet mee eens en spreekt dit tegen. Betreffende de begroting van het Waterleidingbedrijf, komt nog weer eens een nadelig postje naar voren, welke de vroegere directeur de ge meente bezorgd heeft. De heer Ruis senaars wijst er op, dat de gemeente Bodegraven een filteringinstallatie heeft, die hen destijds 23.970.—j heeft gekost, en die een juweeltje ge noemd kan worden, en dat Alphen er toen een liet bouwen, die zeer slechts is en toen 58.200.heeft ge kost. Met de uitbreiding van de fil ter en voor filter, komt dit de ge meente op 80.000.te staan. Nadat de heer van Donk nog eens wijst op de slechte druk van het water in Aar- landerveen en gedreigd heeft met aansluiting te verzoeken bij de „10 Gemeenten", wordt ook deze begro ting goedgekeurd. De begroting voor het Grondbedrijf wordt zonder be spreking goedgekeurd. Bij de begroting voor Sociale Za ken, houdt de heer Geerlof een breedvoerig betoog over de instelling het Interkerkelijk Comité, waarvoor hij' aller belangstelling verzoekt. De heer Nijman zou willen overgaan tot het benoemen van een directeur van Sociale Zaken, na de post van 2116 gulden in het geding gebracht te heb ben. Door enkele raadsleden wordt in twijfel getrokken of de post van 2116.welke jaarlijks betaald v/ordt aan de plaatselijke geneeshe ren, voor te verlenen hulp aan arm lastige gezinnen, wei-nodig is nu deze gezinnen alle onder de normale ziek teverzorging vallen. Hierna wordt ook deze begroting goedgekeurd. Nadat de voorzitter nog heeft me degedeeld, dat de bouw van een bad huis in beknopte vorm een bedrag van 200.000vraagt en de bouw ir, uitgebreide vorm een bedrag van 310.000.wordt de vergadering ge schorst, ter nuttiging van enkele broodjes met koffie. Na de heropening komen de reeds door de verschillende raadsleden ge stelde vragen in behandeling, welke reeds door B. en W. in een uitvoerig rapport zijn behandeld. Een succesje boekte hierbij de heer Rogaar, toen hij voorstelde de jeugdverenigingen financieel te steunen. Dit voorstel zal door B. en W. voor prae-advies wor den overgenomen. De heer Groeneveld wil de Open bare School voor Badhuis doen in richten, waarop de voorzitter ant woordt, dat het badhuis er veel eer der moet komen. BIOSCOPEN De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „2 Meisjes en 1 matroos" boven 14 jaar. Lido „Bij de Marine" boven 14 jaar Luxor afgekeurd. Rex „My Pal Trigger" boven 14 jaar. Trianon „Nattigheid'- boven 14 jaar Als dan de heer Rogaar voorstelt de raad zich te doen uitspreken, dat er enkele uren door het bestuur van het zwembad gemengd zwemmen mag worden toegestaan, dreigt de voorzit ter der R.K. fractie, de heer Ruisse naars, de vergadering te zullen ver laten als de discussies hierover ge opend worden. Even is- de vergadering hier blijkbaar door geschrokken, waarvan de heer v. d. Berg handig gebruik maakt, door een voorstel in te dienen aan het genoemde bestuur, maar niets te verzoeken, welk voor stel (van de schrik?) wordt aange nomen. De burgemeester deelt nog mede, dat betreffende het partieel uitbrei dingsplan aan Gouwsluis door het Bureau Gouwetor is tegemoet géko- men aan de bezwaren van de Chr. School aldaar. Een belangrijk punt van bespreking maakt nog uit of Alphen een neutrale dan wel een christelijke dagamT bachtsschool zal krijgen. De heer Slootjes werpt zich op als een warm pleiter voor een neutrale ambachts school. Ook de heren Nijman en Ro gaar uiten zich in dezelfde geest. De heer Ruissenaars wijst er op, dat de raad destijds het besluit heeft geno men de beslissing in handen te stel len van de Minister en dit kunnen wij nu, hoe spijtig dit ook moge zijn, 7,0 zonder meer maar niet gaan ver anderen. De voorz. zegt, dat de stuk ken veel te lang hebben vertoefd bij Ged. Staten en bij de minister en stelt voor nu bij de minister op een spoedige beslissing aan te dringen. De heer Slootjes heeft een motie ge reed, die hij evenwel, nu de raad niet voltallig is, uit sportief oogpunt wil aanhouden tot de volgende voltal lige raadsvergadering. Het zenden van de circulaires wordt niet door alle raadsleden gewaardeerd, door enkele zelfs sterk afgekeurd, omdat hierdoor geen juist beeld wordt ge geven va^ de verlangens der inwo- de. y&evaaAdeA 24. Maar nauwelijks hebben de handen van de professor het wapen beroerd of een hevige schok werp hem achteruit. Tussen Hendrik de Zeevaarder en de professor is een man gesprongen met een tulband op en een lang wit hemd om zijn leden „Bimmelbam!" roept Hendrik ont hutst, „Doe niet zo ruw! De profes sor wilde me juist wijzen hoe... hé, ners, hetgeen door de heer Nijman met bewijzen wordt aangetoond. Het uitgetrokken bedrag van f 5000.voor bijdrage aan de Jubi leumfeesten, wordt door de raad goedgekeurd. De heer Nijman brengt tenslotte ter sprake de kwestie van de verbou wingen, ten dienste van dé firma Jansen en Neumann, in de Vergulde Wagen, waaraan door de beide wet houders Brouwer en Deerenberg in grote mate medewerking is verleend. In aannemerskringen ter plaatse wor den hierover nog al boze geruchten verspreid, aldus de heer Nijman, Zo wel de beidé wethouders als de Voor zitter verdedigen hun beleid in deze, terwijl bovendien de heer Ruisse naars een stuk voorleest van mr. dr. van Haar, die in de handelwijze der wethouders ook niets strafbaars ziet. Hierna volgt de sluiting van deze ver gadering met 't aannemen dezer be groting. HAZERSWOUDE (H. R.) Oranjefeesten. Begunstigd door het mooie weer werden de oranje feesten ingezet. Deze eerste dag stond geheel in het teken der kinder feesten. De eerste prijswinnaars van de spelen waren: Thea Pont, Riet van der Meer, Tini Pont, Willy Men ken, Thea de Jong. Jopie Jansen, Truus de Jong, Ger Harskamp, Mien van der Werf, Tonny van Goozen. Jongens: Theo Verkley. B. Demoed. Wim Duindam, Theo van Seumeren. Wim Vergeer, .Piet v. d. Mey.den, Jan van Dorp, H. Jansen, Piet de Jong, Ben Boers, Wim van der Vis en A. van Dorp. XVIH1.6RTV6Y- 2^. lp kan je niet naar me luisteren?" Maar de man met de tulband is Bimme1- bam niet, het is Adalbert, de eige naar van de jas en de bet-bet-over- grootvader van Bimmelbam. „Hé!" snatert Hendrik nog eens, „Kan je niet naar me luisteren?" en hij port met een spitse wijsvinger in de rug van Adalbert. Maar Adalbert is al leen maar een geest dus gaat de vinger van Hendrik er glad door heen... Onze held schrikt zichtbaar. „Zeg Bimmmelbam!* fluistert hij, „laat de professor niets merken, maar er is iets niet in orde met je rug!" Een verachtelijk gebrom is het enige dat Adalbert de domme eend waar dig keurt. „Dan moet je het zelf maar weten!" bea'uit Hendrik en draait Adalbert kwaad zyn rug toe. En op nieuw hebben de zenuwen van Hen drik het hard te verduren, want als hij zich omdraait vallen zijn blik- ken.op een paar voeten die hem erg bekend voorkomen. Zij behoren aan Bimmelbam die bewusteloos op de grond ligt. 't Is te veel voor Hendrik „O Bimmelbam, je voetenfluis tert hij nog en dan zakt ook hij op de grond. Bewusteloos.... UIT DE OMGEVING HILLEGOM Gemeenteraad. Deze vergadert Vrijdag te 8 uur. De agenda ver meldt o.a.: Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van de plaats, waar de nieuwe O. L. school zal worden gestiöht en voorstel van B. en W., tot aankoop van grond voor de nieuwe O. L. School. Verkeersongeval. Bij het over steken van de weg naar het gebouw Treslong werd mevr. de K., uit de Amerikabuurt, door een luxe auto aangereden. Aan beide benen werd zij gewond; haar rijwiel werd zwaar beschadigd. DE ZILK Van de stelling gevallen. De 20- jarige K., wonende te Lisse, viel van een stelling in een bloembollen- schuur alhier. Gevolg: een gebroken pols. Personalia. Voor Mulo-examen A slaagden Nelly Beelen en Pist Verdegaal; voor costuumnaaien: An nie Zethof, Corrie Smit, Emmy Vree burg en To van der Wiel; voor lin gerie: Stien Hulsebosch; voor huis houding Agnes van Graven. Poging tot oplichting. Een soort zigeunerin heeft bij ex kruidenier alhier getracht geld te wisselen, met minder goede bedoelingen. De truc is niet gelukt; men zij gewaarschuwd. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Op de R. K. Vak school van meisjes van de zusters van J. M. J, te Roelofarendsveen slaagden voor het diploma costu- mière mej. Tony Straathoi, Martha Loos, Leni Termeulen, Lida Hogen- boom en Riet Lieverse. Voor Linge rie mej. Dora Koek, Annie v. d. Hoorn, Jopie Verdel, Rina Kuiper, Nel Kraan, Nel Bakker, Riet Bakker, Sjaan Spruit, Nellie v. d. Vlugt, Riet Straathof, Lenie Hogenboom, Agnes v. d. Meer en Jopie de Jong. Voor het Mulo diploma A slaag de Th. van Klink. Weer behouden thuis. Een stra lend zonnetje, van bijna alle huizen de wapperende driekleur, en ver sierde ouderlijke woningen, gaven de jongens, die met de „Indrapoera" uit Indië zijn teruggekeerd, een feestelijke ontvangst. Des avonds werden zij door de muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" onthaald op een welkomst-serenade, welke geste door allen zeer op prijs werd gesteld. Alleen moeten- wij het nog als een gemis beschouwen, dat een officiële ontvangst, zoals in andere gemeen ten, hier achterwege is gebleven, hetgeen deze jongens toch zeer zeker wel verdiend hadden. Duivensport. Daar alhier de belangstelling voor de duiven-sport levendig is geworden, is het wel aardig te vermelden dat van een van de leden van de pas opgerichte vereniging een duif is opgelaten in Harwich (Engeland) en deze na 5.10.12 uur vliegen weer behouden in zijn home arriveerde. Voorwaar een mooie prestatie voor deze ruim 350 km. lange tocht en een. aardig succes voor de eigenaar, de heer Co Rietbroek. VOORSCHOTEN Openbare verkoping. Ten over staan van notaris W. A. Caron had Woensdagmorgen de openbare ver koping plaats van de panden Pape laan 156a, b, c en d. Koper was de heer C. P. van Wissen q.q. te Voor schoten, voor 18.580. Pand Pape laan 96. Koper was de heer P. Boers te Voorschoten voor 3510. Pand Burgemeester de Kempe- naerstraat 18. Koper was de heer C. P. van Wissen q.q. te Voorscho ten, voor 4550. WEERSVERWACHTING HITTEGOLF HOUDT AAN. Helderen nacht met weinig wind. Morgen overdag, bijna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toenemende onweersbuien met een kleine kans op enkele ver spreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid- Oost. BINNENLAND. Tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland is in de plaats van dr. T. L. van Muiswinkel (A.R.) geko zen de heer J. Ruissaard. De „Zilveren Schelp" te 's-Her- togenbosch is gesloten. De tentoon stelling is door 67.000 personen be zocht. BUITENLAND. Het Amerikaanse slagschip „Ne vada"., dat de atoomproeven van Bi kini doorstaan heeft, heeft ook thans drie dagen lang stand gehouden tegen aanvallen met geheime wapens. De schade was slechts oppervlakkig. Vrij dag zal het schip door een kanonnade van het slagschip „Iovva" tot zinken worden gebracht. Inbrekers hebben de te Londen wonende moeder van ex-koning Peter van Joego-Slavië van juwelen be roofd ter waarde van 10.000 gulden. LAATSTE BERICHTEN Het Amerikaanse Tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg heeft vandaag alle 23 vroegere hoge functionarissen van het reusachtige industriële concern I. G. Fart>erg vrijgesproken op het stuk van oor logsmisdaden. De beschudigden was ten laste gelegd, dat zij de agressieve plannen van Hitier hadden gesteund door in schakeling van het gehele industriëla potentieel van hun concern. Rechter Shake uit Vincennes (In diana), die 't vonnis van het uit drie leden bestaande tribunaal uitsprak, zeide: „Als wij de maatstaf voor deel neming aan de agressie-oorlog zo danig verlagen, dat de beklaagden er onder vallen, is het moeilijk een logische grens te trekken tussen het schuldige en onschuldige deel van de grote massa van het Duit se volk zou worden schuldig ver klaard aan misdaden tegen de vrede. Dit zou neerkomen op een collectieve schuldigverklaring, waaruit de logische gevolgtrek king van massa bestraffing zou voortvloeien. Hiervoor is geen pre cedent in het internationale rechft en geen rechtvaardiging in men- gelijk opzicht. „De beklaagden hier voor ona waren noch hoge functionarissen in het burgelijk, noch hoge militaire leiders. Hun medewerking was die van volgelingen, niet van leiders." SCHEEPSBERICHTEN ALBLASSERDIJK. pass. 27 Juli Azoren. BALI, 28 Juli van New Or- leons naar Mobile; CERONIA (T.), 28 Juli van Rotterdam te Curagao verwacht; KEILEHAVEN, 27 Juli van Las Palmas naar Amsterdam; LA- RENBERG, 28 Juli van Rotterdam naar Melilla; LEKHAVEN 26 Juli van Rio Grande do Sül te Montevideo; MAETSUYKER, 27 Juli van Gerald- ton naar Singapore. MUIDERKERK, 27 Juli van Loanda naar Port Am- boin; SALATIGA, pass. 28 Juli Gi braltar; WINSUM, 27 Juli van Port au Prince naar Kingston; AALSUM, 27 Juli van Beira naar Zanzibar. AL- CHIBA, 28 Juli van Victoria te Per- nambuco. ARENDSKERK, 27 Juli van Port Soedan; AXELDIJK, 27 Juli 150 mijl west van Sumatra; KEDOE, vermoedelijk 2 Aug. van Karlsham naar Rotterdam; KERTOSONO, pass'. 27 Juli Perim; KOTA INTEN. wordt 28 Juli 21 uur aan de Hoek van Hol land verw.; LEID BRUYNZEEL, 26 Juli 14 uur van Suez. MELAMPUS 27 Juli van Port Said: MURENA, 27 Juli van Sydney te Miri daarna Singapore; MARKTBERICHTEN GOUDA, 29 Juli. Kaas. Aanvoer 193 partijen. Prijzen: le soort met rijksmerk 1.70—1.74 en 2e soort idem 1.661.69, extra kwaliteit 1.78 per kg. incl. afzet. Handel willig. TER AAJt, 28 Juli. Groente. Snij bonen 36.40, idem stek 1.10 2.10, stokprince^en 5.506.50, stamprincessen 4.605.30, witte pronkers f 1.601.80, tuinbonen 0.731.02 per 10 kg; bloemkool 4 56 cent per stuk. bospeen 1215 cent per bos, sla 5.50—10.60 per 100 stuks, komkommers 5lo cent per stuk, aardappelen 5 cent, kroten 8 11 cent, waspeen 1214 cent, toma ten 17—32 cent, rode kool 69 cent, rabarber 510 cent per kg., "andij vie 2842 cent per bak, spitskool 11 cent en uien 1617 cent per kg., bos- kroten 3 cent per bos, pruimen 11 22 cent per pond, gladiolen 310 cent, bloemen 4-16 cent; Augurken fijn 16.25, fijnbasterr 8.50, bas terd 4.60, grof 3.50—3.70. stippel 1.10, bommen 2.803.40 per 25 kg. ROELOFARENDSVEEN. 28 Juli. Groente. Tomaten 1849, korosla I 6.90—16.80. idem II 1.50—8.70, andijvie 8—10, kroten 3—3, aard appelen 6—8, breekpeen 6—11 per 100, snijboonen I 4.605.70, idem II 2.80—4.30, idem stek 1— 1.20, princessebonen '41306.20, dubb. staenbonen 3.604.20, tuin bonen 0.70—0.85 per 10 kg. Augur- *ken Grof 3.203.50, idem Bommen 1.402.10, idem stippel 1.25 per 25 kilogram.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3