Aetherklanken uit de olympisc :he hoek DONDERDAG 29 JULI 1948 DE LEIDfSE COURANT PAGINA 2 BENOEMINGEN R.K. UNIVERSI TEIT EN MISSIOLOGISCH INSTITUUT. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft de navolgende benoe mingen gedaan: Dr. J. Wils te Nijmegen is be noemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te en bij het Missiologisch Instituut met leeropdracht voor „Algemene Taalwetenschap". Pater dr. B. Vrok- lage S.y.D. is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte en bij het Missiologisch Instituut met leer opdracht voor „Volkenkunde". Pater dr. Zacharias Anthonifse O.F.M. Cap. is benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der Godge leerdheid metleeropdracht voor „Geschiedenis van het Christelijk Oosten, Oosters Kerkelijk Recht en Oosterse Liturgie". AMSTERDAMSE RAAD BENOEMT HOOGLERAREN. In de laatste zitting voor de va- cantie heeft de Amsterdamse raad zich gisteren weer met de hooglera- renbenoeming aan de zevende facul teit van de gemeentelijke universi teit bezig gehouden. Ditmaal werden In een voordracht van twee dubbel tallen aanbevolen voor: wetenschap van de politiek dr. J. Suys en dr. A. J. M. Cornelissen te Nijmegen: economische en sociale politiek dr. F. |L. Polak en dr. S. Kleerekoper. Het resultaat was evenwel, dat van het eérste dubbeltal geen van beiden werd benoemd, mar mr. dr. J. Barents, die, nadat de zaak in ge heime zitting was geweest, door de Partij van de Arbeid candidaat was gesteld. De nieuwe hogleeraar is thans di recteur van de Wiardi Beekman- stichting. Hij kreeg 24 en dr. Suys 14 stemmen: dr. Cornelissen een stem; er waren 2 onthoudingen. Van de andere voordracht werd dr. Kleerekoper benoemd. Deze ver wierf 26 stemmen, dr. Polak 13 stem men en G. Goedhart, die niet op de voordracht stond, 2 stemmen. GROTE INBRAAK BT.T RIJKS BUREAU TE AMSTERDAM. In de nacht van Maandag op Dins dag j.l. hebben inbrekers hun slag geslagen in het rijksbureau voor huiden en leder aan de Keizersgracht te Amsterdam. De kluis van het bu reau werd opengebroken en een be drag van 37.700 aan contanten ontvreemd. Voorts worden 171 kwi tanties en een groot aantal andere bescheiden vermist. Het onderzoek is met kracht ter hand genomen. VRIJDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgyiwn. 7.30 Gr.pl. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. Gew. Muz. 8.30 Conc. 9.00 Kinderkoor. 9.15 Ziekenbezoek. 9.55 Klarinet-quintet v. Brahms. 10.30 Morgend. Lt. Kol. J. C. Bak ker, Heilsleger A'dam. 11.00 Symph. Svendsen. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpr.; Strijkork. 13.00 Nieuws; Raaff en Schutte. 13.45 Belshazzar's Feast v. Walton. 14.20 Mary Pos. 15.05 Lieutenant Kye v. Prokofief. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Voordr. 16.20 Kostelanetz. 17.15 Janny v. Wering, Clavecimbel. 17.30 Dubbel vier. 17.45 Olymp. Spe len. 18.00 Int. Conf. Bijbelgenoot schappen Schotland. 18.30 Strijdkr.; 19.00 Nieuws;Weeroverz.; Ameland. 20.00 Nieuws. Prog. Prol; Conc.geb. ork.: Bourguignon, Dvorak. 21.15 Amerikanen en wij. 21.35 Orgel- conc. Domkerk Utrecht. 22.15 Ne gro-Spirituals. Ned. Kamerkoor. 22.30 Olymp. Spelen. 23.00 Nieuw^ Avondoverd. HILVERSUM H (415 M.) 7.00 Nieuws; Gr.pl. 7.20 Olymp. Spelen. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 8.50 Va- cantiemaaltijden. 9.00 Gr.pl. 9.30 Waterstanden; Hary Janos suite van Zoltan Kodaly. 10.00 Morgenw. ds. J. Zuurdeeg, voorg. N.P.B. Hilver sum. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Beethoven. 11.05 Voordr. 11.20 Licht conc. 12.27 Weerpr. Olymp. Spelen. 13.00 Nieuws; Ensemble. 13.45 Hugo Wolf; 14.00 Kookkunst. 14.20 Mo zart. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Con cert. 16.30 Vacantie. 17.20 Max Vre- denburg over Saint Saëns. 18.00 Nieuws. 18.40 Gr.pl. 19.15 Koop- vaardijpr. 19.30 Bergrede. 20.00 Nieuws. Vioolson. Schubert. 21.00 Gr.pl. verz.progr. 21.50 Shostako vich. 22.15 Gr.pl. 22.40 Avondw. ds. J. Zuurdeeg. Hilv. 23.00 Nieuws; Symph. Bizet. Hoe staat het met onze pluimveeteelt Geen vrije eieren voor het binnenland Op de jaarvergadering der Alg. Ned. Pluimveeteeltvereniging te Utrecht o.l.v. voorzitter dr. W. K. Hirschfeld gehouden, droeg de oud- voorzitter, erelid der A.N.P.V., mr. H. W. J. Sannes, de mr. Sannes- beker officieel over aan de A.N.P. V.-ver. te worden uitgereikt aan degeen, die zich speciaal op het gebied der pluimveehouderij bijzonder heeft onderscheiden. Ir. J. G. Tukker, inspecteur van de Landbouw en directeur van htl bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, hield een rede over de pluimveehouderij in de naaste toe komst. Ir. Tukker zeide dat voor 1940 in Nederland 15 millioen leg hennen waren met een productie van 2400 millioen eieren per jaar. De export verdeling was toen: 65 pet naar Engeland, 25 pet naar Duits land en de rest in geringe hoeveel heden naar andere landen. Naar de toestand van heden zyllen we Duits land voor lange tijd als afzetgebied moeten uitschakelen, al gebruiken de bezettingslegers 21 a 22 millioen eieren per jaar. Engeland, dat vóór 1940 7900 m'illioen eieren gebruikte, importeerde hiervan 2773 millioen, die geleverd werden door Denemar ken 971 millioen, Ierland 297 mil lioen, Canada 16, Australië 190 en Nederland 424 millioen; andere lan den als Turkije, Polen en China sa men 876 millioen. Engeland werkt thans gestaag aan de opvoejing van eigen productie. De kwaliteit van het ei is terug- gelopen. In Nederland wordt op het ogenblik alles gedaan om een ho gere kwaliteit te bereiken en wel zo snel mogelijk. Om de kwaliteit van koelhuiseieren te verbeteren, zijn er proeven genomen met het oliën van eieren. Daar er geen invoerbeper king in de andere landen in de naaste toekomst te verwachten is, zal Nederland, willen wij onze kan sen behouden, thans de pluimvee stapel moeten uitbreiden. Wij kun nen behalve naar Engeland, ook ex porteren naar België, Frankrijk, Ita lië en Spanje. Hoofdzaak is, dat wij doordrongen zijn van de noodzake lijkheid van een kwaliteitsproduct. Wat het vrijgeven van het ei voor het binnenland betreft: dit kan nu nog niet als gevolg van de verplich tingen aan het buitenland. Mogelijk dat het in het komende voorjaar wel kan, als er meer zekerheid be staat omtrent de vergroting van on ze pluimveestapel. Er zal echter geen geheel vrije uitbreiding komen en de kuikenbonnen zullen dan ook blijven, terwille van de kwaliteit van het pluimvee. AUTO RIJDT TROTTOIR OP. De bestuurder van een zware vrachtauto is gistermiddag op de Schippersgracht bij de Prins Hen drikkade te Amsterdam de macht over het stuur kwijt geraakt en met zijn wagen op het trottoir terecht gekomen. Een vrouw en haar twee kinderen kwamen onder de wagen terecht. De vrouw werd zwaar, haar kinderen licht gewond. STAATSFONDSEN TER BEURZE GOED GESTEMD. Nu de laatsrte hindernissen voor de vorming van een nieuw kabinet schijnen te zijn overwonnen, ziet men ter beurze met belangstelling de nieu we ministerlijst tegemoet. Vooruitlo pend op de mogelijkheid dat geen es sentiële wijzigingen te verwachten zijn, lag de Nederlandse staatsschuld heden algemeen iets zwaarder, hoe wel zich geen grote wijzigingen voor deden. Grootboek 1946 bleef onver anderd op 98 gl. en de binnenlandse dollarlening noteerde 102. Op de aan delenmarkt viel te constateren, dat het koerspeil zich ondanks de ge ringe omvang van ^aken goed wist te handhaven en de markt behoorlijk ruggegraat toonde. Het feit, dat de biljettencirculatie de 3 milliard gul den heeft benaderd, maakte geen in druk meer. Er heerste een apathische stemming en het viel mee, dat eergis teren nog voor bijna 1 millioen 150 duizend gulden nominaal aandelen is omgezet, waarvan wederom een behoorlijk post in preferente aande len herstelbank, nl. 71.000 gulden. Gisteren werden voor het eerst ver handeld de stockdividenden der Billi- ton Maatschappij. Zoals bekend keert de Billiton 23,53 procent dividend uit, waarvan 20% in aandelen. Hét hieruit ontstane stockdividend opende op een prijs van 765 gulden om daarna ge leidelijk te reageren tot circa 732 ';T ENE VOORDEEL N~£ HET ANDERE! Als U een pot De GruyterY jam op Uw bon neemt en, dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebtl Van 29 Juli tot en niet 4 Aug. krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jatn, behalve de reep of het rolletje drops en be- halve 10% korting nog lOOgranij toffées (op bon) van 22 voor' slechts 15 cent. En alweer met: 10 korting! 821 DE VIERDAAGSE Aanpassing aan de hittegolf Op de tweede dag der Internatio nale Vierdaagse was het zeker zo warm als Dinsdag, maar er was meer wind. De geroutineerde wandelaars bleken op deze temperatuur inge steld te zijn en togen moedig, vooral de vijf-en-vijftigers om 4.30 's mor gens welgemoed Maas en Waal in. De mannen van ervaring in de grote groepen, als die van de Nieuwe Haagse Vierdaagse houden zich aan vast systeem en leggen samen onge veer 6.6 kilometer per uur af, waar bij dan tijd genoeg overblijft voor rust. Zij overschrijden dan niet de hun toegewezen tijd van 11 uur, te vertrekken om 4.30 uur in de morgen om tegen 4 uur terug te keren. Zij hebben dan ook weinig uitvallers. Anderen, die het minder tactisch doen sneuvelen op de lange afstand van 55 km. Zo zijn er dan weer op de tweede dag 168 deelnemers uit gevallen en dit maakt met de 18 niet gestarten op gistermorgen een totaal van 186 uitvallers, waaronder 2 Noren en weer opvallend weinig dames, die overigens slechts 40 km. behoeven te lopen. De eerste dag zijn er in totaal 207 ingeschrevenen als slachtoffer geval len van warmte en inspanning. Dat zijn er in 2 dagen 393 uitvallers. Van daag konden zich nog, mits allen zich me'dden, 6267 wandelaar en wan delaarsters op weg begeven voor de tocht over de heuvelen van Mook cn Groesbeek. De grote drukte was gisteren wederom te Wijchen, waar volop muziek en dansgelegenheid was. Alleen de jongeren waagden zich op het gloeiend hete marktpla- veisel. Van de groepen houden de Limburgse mijnwerkers zonder uit vallers zich uitstekend, terwijl de grote K. L. M. groepen en die van de Unielever slechts enige uitvallers telden. De militairen, vooral de ma rine. waaronder de Marva, en ook de politie en marechaussee marcheerden ferm. De terugweg naar Nijmegen over lage dijken en temidden van weilan den was even zonnig als die over de Heemstrabaan Druten. Bijna alle deelnemers waren .op tijd binnen en velen bezorgden aan de geneeskundige dienst, onder lei ding van dokter Avenarius, veel werk. OE VIERDAAGSE MARSDAG 30 JULI SSKMRouf» r—.«OKMRouh# 50KM Rouf» m •♦♦•SQKMROur» 5poorli)f> Q Kasfn *1 VKPt»g">»P0tf_ Nieuwe HAWAIIAN en amusements gram.platen VOLOP H. J. van Luijken, Breestraat 97 HET OLYMPISCH VUUR KWAM OP BRITSE BODEM EN.... DOOFDE UIT! Aan boord van de Britse torpedo jager Bicester kwam het Olympisch vuur gisteravond in Dover aan, maar de onderofficier, die het eerste deel van de afstand DoverWembley zou lopen, had nauwelijks enkele passen gedaan, of de vlam doofde uit. On middellijk werd hij weer aangesto ken met een tweede fakkel, die met het oog op dergelijke gebeurtenissen in reserve was gehouden. Daarna werd het vuur op plechtige wijze door de burgemeester van Dover ontvangen. Nadat een boodschap van de president van het internationaal Olympisch Comité, Edstroem, was voorgelezen, vervolgde de fakkel zijn weg met bestemming Wembley. .De fakkel nadert het einddoel Nu het Olympisch vuur het eind doel Wembley nadert, is de belang stelling voor deze dramatische esta fette in hoge mate gestegen. Bum per aan bumper reed gedurende de gehele nacht een karavaan van oude en moderne vehikels met de fakkel mede. In de loop van de ochtend slo ten zich steeds meer voertuigen aan en de stoet die Londen nadert is op het ogenblik dan ook ruim vier mijl lang. Honderdduizenden gingen ex tra laat naar bed of stonden extra vroeg op om toch vooral niets te mis sen van deze symbolische processie, welke stad, dorp of gehucht ook werd gepasseerd, en op welk uur dit ook gebeurde, overal stonden de mensen en in rijen langs de weg geschaard. Voordat Surrey was bereikt was de vlam driemaal uitgegaan en even zovele malen weer aan gestoken door een reservefakkel. EEN REDE VAN PREMIER ATLEE. Gisteravond hield de Engelse pre mier, Attlee, een radiorede, waarin hij namens het Britse volk een wel kom toeriep aan de 6.000 deelnemers, die elkaar in de olympische spelen zullen bekampen. Atlee zeide o.a., dat de wereld van heden een groot gebrek aan vriend schap toont en hij hooote, dat de geest der olympische spelen in staat zou zijn deze leemte voor een groot deel aan te vullen. „Wij zijn ver plicht iedere stap, die wij in de rich ting van een betere en meer liefde volle wereld kunnen doen, te nemen". „Het is verbazingwekkend, hoe de sport en de spelen sedert de olympi sche spelen, die veertig jaren geleden in Londen werden gehouden, over de gehele wereld zijn verspreid". „Sport, zeide Attlee, is internationaal en een gemeenschappelijke liefde voor de sport betekent een vriendschapsband tussen mannen en vrouwen, die door afstand en verschil in taal zijn ge scheiden", aldus de Britse minister president. HET NEDERLANDSE ELFTAL IN UXBRIDGE. Eerst Zaterdag a.s. komt het Ne der'andse elftal weer in het veld en wel tegen Groot-Brittannië op hel» Arsenal terrein. De jongens zijn na de zware wedstrijd tegen Eire, in het kamp te Uxbridge goed uitgerust en ook met de lichte verwondingen, welke van der Tuyn, Wilkes en Krijgh hebben opgelopen, gaat het uitstekend. Alleen Roosenburg wan delt, want de bloeduitstorting aan zijn enkel is dermate ernstig geble ken dat hij voorlopig, zoals wij reeds hebben gemeld, niet kan spelen. Teriouw en Albers hebben last van oorpijn en bevinden zich onder dok ters behandeling. De lichte training in het kamp is hervat en iedereen is vol goede hoop op een gunstig resultaat tegen de Britse amateurs. HET BRITSE ELFTAL TEGEN NEDERLAND Het Britse voetbalelftal voor de wedstrijd tegen Nederland, die Za terdag 31 Juli a.s. op Highbury, het Arsenalterrein, zal worden gespeeld, werd vanmorgen als volgt samenge steld: Doel: Simpson (Scotland); achter, Neale (England) Manning (Wales); midden: McBain (Scotland), Lee (England) en Fright (Engeland) voor: Hopper (England), Hardisty, aanvoerder (England), Mcüvenhy (England),Kelleher (Ierland) en Kippax (England) DE LOTING VOOR HET HOCKEY- TOURNOOI. Zaterdag a.s. NederlandBelgië. Gisteravond werd de loting voor het Olympisch hockey-tournooi be kend gemaakt. 13 landen zullen aan dit tournooi deelnemen. Polen, Hon- garije, Tsjecho Slowakije en Palesti na hebben niet meegeloot. De ploegen zijn onderverdeeld in drie groepen, die ieder een halve competitie spelen. Volgens het pun tensysteem dus. Het team, dat in zijn groep bovenaan eindigt komt in de eindronde. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep A: India, Spanje, Oostenrijk Argentinië. Groep B: Groot-Brittannië, Afgha nistan, Zwitserland en de Ver. Staten Groep C: Nederland, Pakistan, Frankrijk, België en Denemarken. De eerste wedstrijden zullen wor den gespeeld op Zaterdag 31 Juli. Het zijn: NederlandBelgië op Gui- ness-terrein in Parle Royal, New Londen: ZwitserlandGr. Brittan- nië op hetzelfde terrein; Oostenrijk India op Lyons-terrein, Middlessex. AAD DE BRUYN NEEMT NIET DEEL. De Nederlandse athletiekploeg is gisteravond per vliegtuig te Londen aangekomen, na een uitstekende vlucht van Schiphol naar de Engelse hoofdstad. Slechts een van de ath- leten moest verstek laten gaan, na melijk Aad de Bruyn, die was in geschreven voor het discuswerpen, het kogelstoten en het kogelslinge ren. Zondag jl. heeft hij nog deel genomen aan athletiek wedstrijden op Te Werve en slaagde er toen in bij het kogelstoten een afstand van 15 meter te bereiken, een prestatie welke hij de laatste jaren niet meer had geleverd. Maandag jl. had hij plotseling last van de linkerarm en de blessure verergerde dermate, dat het onmogelijk voor hem was op de Olympische Spelen uit te komen. Het sprak wel vanzelf, dat dit een grote teleurstelling voor de Bruyn is ge weest, vooral indien men in aanmer king neemt, dat zijn prestaties de laatste weken uitstekend vooruit gingen. De dames athleten werden ;n Northwood ondergebracht, bij de zwemsters, en de heren gingen naar het kamp te Uxbridge. KICKY HECK TRAINT WEER. De verwondingen, die de Neder landse schoonspringster Kicky Heek bij een missprong heeft opgelopen, bleken gelukkig mee te vallen en al is haar rug nog wat stijf en haar neus pijnlijk, gistermorgen was zij weer intensief aan het trainen. Ook de andere zwemsters trokken gistermorgen hun baantjes. Weliswaar heeft elk Jand een eigen uur voor training geloot, maar de or ganisatie is zo, dat niemand zich daaraan houdt en iedereen zwemt maar. De waterpoloploeg speelde gister morgen een oefenpartijtje tegen Zwit serland, dat een zwakke combinatie te zien gaf. Hoewel de Nederlandse ploeg consigne had het kalmpjes aan te doen wist zij voor rust met zes man, toch nog een -goal te maken. De „wedstrijd" werd gewonnen met 41. Ierland heeft zich uit de poule te ruggetrokken, zodat Nederland Vrij dagavond tegen Chili speelt en Zater dag tegen India. Nederland is vrij gelukkig geweest met de loting, want deze twee wedstrijden kan de ploeg theoretisch zeker winnen. DOOR VERWONDINGEN UITGESCHAKELD. Twee athleten, die voor de Olym pische spelen naar Engeland waren gekomen, zijn reeds vóór de opening der spelen voor deelneming uitge schakeld. Het zijn: majoor Polatkan, een ^Turks ruiter, die aan het zware springconcours zou deelnemen, maar die bij de training een schouderfrac tuur opliep. De andere is de Ameri kaanse wielrenner Trafani, die, even* eens tijdens training, een pols brak. Verder werd gisteren melding ge maakt van nog enkele lichte verwon dingen, die het starten van enkele deelnemers onzeker maken. Zo is Roosenburg in ieder geval niet in staat Zaterdag a.s. tegen Groot-Brit tannië uit te komen. De Amerikaanse worstelaar Nelsor heeft een spier in zijn rug verrekt, de IJslandse sprinter en vèrspringer Thorvaldson heeft last van zijn knie en tenslotte heeft de Britse troef op de 80 meter horden, Maureen Gardner, de grootste rivale van Fanny Blankers-Koen op dit nummer, een armblessure. Het zijn geen van allen ernstige verwondin gen, maar zy kunnen desniettemin een geduchte handicap betekenen. ZWEMMEN Wereldrecords erkend Tijdens de bestuursvergadering van de F.I.N.A. werden verschillende we reldrecords erkerd w.o. de volgende records gemaakt door Nel van Vliet: 200 meter schoolslag 2 min. 49,2 sec., gemaakt op 7 Februari 1948 te Hil versum, en de 400 meter schoolslag in 5 min. 58,6 sec., eveens gemaakt te Hilversum op 11 Maart 1947. Het Engels Kanaal trekt weer Heel Durgerdam was gisteravond uitgelopen, toen de 20-jarige Dick Schermer uit Venhuizen, die adspi- raties heeft om het Kanaal over te zwemmen, in de Amsterdamse rand gemeente uit het water kroop na een trainingstocht van ruim vijftien uur. Om tien minuten over half vijf gis terochtend dook Dick Schermer, zwaar ingevet met reuzel, in het IJs- selmeer. Om even na acht uur gister avond bereikte hij Durgerdam. Zijn voedsel ontving Dick van een volg- bootje, van waaraf hem biscuit en gekookte eieren van tijd tot tijd in de mond werden geduwd. Afgezien van een kleine inzinking had de tocht een uitstekend verloop. Bij de fami lie Possius in Durgerdam stapte Dick Schermer onmiddellijk na aankomst in het bad een van de weinige baden uit de omgeving en om half tien gisteravond was hij nog bezig zich het vet va 'nhet lichaam te was sen. Ons werd verzekerd, dat de jongeman zich in uitstekende condi tie bevindt. Reeds is er dit jaar een zwemmer, die in zijn Kanaalpoging geslaagd is. De 40-jarige Italiaanse paarden fokker Gianni Gambi is er nl. in ge slaagd in 12 uur 23 min het Kanaal over te zwemmen Volkomen uitee- put kwam hij te Dover aan Zijn volgboot had hem op het laatste tra ject niet kunnen volgen, zodat de zwemmer tenslotte op bét. strand werd gevonden, waarna hij naar Londen werd vervoerd. Na enkele uren was hij alweer fit. Het schijnt intussen druk te wor den' met de Kanaalzwemmer ij. Niet minder dan zeven zwemmers onder wie een vrouw zullen binnenkort trachten van Engeland naar Frank rijk te zwemmen. De vrouw is de 29-jarige Deense Elna Anderson, die hier al een paar jaar mee bezig is en dus een zeer oude bekende. De meest fantastische prestatie wil de Engelsman Tom Blower, die 33 jaar oud is, leveren. Hij vertrekt van het plaatsje Deal, \pl naar Ope Gris Nez zwemmen daar een kwartiertje zitten en dan op de zelfde manier terugkeren. De jongste uit het p«»pi«»?har< 17-jarige Engelse scholier Philip Mickman. Verder zijn er vier E-gyp- tenaren, die in Engeland zijn voou de Olymp. Spelen. LEIDSE ZWEMKAMPIOEN. SCHAPPEN. Dit jaar zullen de Leidse Zwem- kampioenschappen, georganiseerd door de „Sleutelstad",, gehouden worden op Vrijdag a.s. 's avonds te 7 uur in de Zweminrichting „de Zijl". Het programma omvat: 100 M. rug-, vrije- en schoolslag: 5 x 50 M. en 3 x 50 M. estafette, alle nummers voor dames en heren. Tot slot een water- polowedstrijd tussen de jeugd t.m. 25 jaar en veteranen vanaf 30 jaar. 'WATERPOLO Wedstrijden A.Z.C. Het vierde zevental van de AZC verloor ver diend van het Boskoopse team met 1—2. Ook het derde zevental van de A.Z.C. wist het gisterenavond in het Alphense zwembad tot een overwin ning te brengen. Hoewel A.Z.C. de leiding wist te nemen moest de thuis club toch toezien, dat het einde kwam met een g— 1 overwinning voor de Goudse spelers. LAWNTENNIS TSJ.-SLOW. IN DE INTERZONE- FINALE. Tsjecho-Slowakije heeft zich in dé ir.terzone-finale tegen de winnaar van de ontmoeting AustraliëMexico ge plaatst, door, na beide eerste enkel spelen, gister ook het dubbelspel van Zweden te winnen. De winnaar van de wedstrijd tegen Australië of Mexico, die 19, 20 en 21 Augustus a.s. te Boston wordt gespeeld, zal het team van de Ver. Staten in de chal lenge round ontmoeten. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 24) Terwijl Signe at, nam August het meisje nauwkeurig op; hij kon het nu beter doen dan in de hal vm het hotel, omdat zij vlak voor hem zat. Zijn vluchtige taxatie van toen was niet juist geweest: hij had h^ar te jong geschat, misschien wel een jaar of vijf. Om de mond waren scherpe trekken, de heldere glans van de ogen was langs kunstmatigen weg verkregen en aan de blos op de wangen was het poederdons niet vreemd. „Waarom bestelde je'bier, als je er toch niet van drinkt?" informeerde zij, toen zij haar maaltijd had be ëindigd. „Ik vind het niet lekker.' „Had je over je afkeer van ster ke drank heengezet en een cocktail genomen, een Martini dry. Die is uit stekend. Ik neem er tenminste nog één," Toen de consumptie was ge bracht drong zij er op aan, dat hij n-'et haar zou klinken. Hij deed het "T dronk niet. Zij slaagde er niet in, haar ont stemming te verhelen. „Hemel, wat ben jij een saaie Piet! Vooruit, doe als ikad fundum! Dan komt de stemming er in!" Signe dronk in één teug haar glas leeg. August schudde het hoofd. Hij had haar graag een genoegen gedaan maar het bier smaakte hem abso luut niet en hij dacht er niet aan z'n glas te ledigen, al ontstemde hy er haar door. Zowaar begon hij een tikje spijt te gevoelen, dat hij zich had laten verieipen, met het meisja op stap te gaan. Hoe langer hij in haar gezelschap verkeerde, des te minder beviel zy hem. Vermoedelijk paste zij beter bij Lars Folmer welnu die kon haar krijgen, wat hem betrof!" t „Waarover pieker je?" vroeg Sig ne na een zwijgen. „Ik vind het zoetjes aan tijd wor den om naar het „Sint Olaf" terug te keren. Het is nog een hele tip pel." „Weet je wat ik vind?" scham perde zij „Dat je echt genoeglijk ge zelschap bent! Een ogenblik! Ik ben zó weer bij je!'* Signe liet haar tasje liggen August kwam overeind en stelde het haar ter hand. Zij bedankte met een glim'ach, klopte hem bij het verla de arm. Hij reageerde niet, maar ten van de box vriendschappelijk op staarde strak voor zich uit. Hun box was op één na de laatste. Terwijl hy stond, werd hy in de achterste afdeling twee mannen gewaar. Of schoon één van hen zich onmiddel lijk vooroverboog, deed hij het toch niet zó gauw, of August had hem herkend. Langzaam ging hy weer zitten. In z'n ogen kwam 'n hard licht. De bezoeker in de box achter hem was niemand anders dan de man. die hy in het „Sint Olaf" met de pseuda mevrouw Hangö had gezien, en die zich Klausen noemde. August begon te begrijpen, dat hij met een bijzondere bedoeling naar de Maxim Bar was gelokt. Dan maakte Signe Hansen zonder enige twijfel deel uit van het complot; dan kon het geen toeval zijn geweest, dat zij haar zus ter in de sigarettenkiosk verving als het haar zuster was! Signe's in nemende manieren waren er enkel en alleen op gericht hem naar deze obscure gelegenheid mee te tronen. Waar zat zij nu? Zou zij «terugkeren? Hy geloofde er niets van! Wat achter het complot stak was hem vooralsnog een raadsel, maar zo veel besefte hij wel dat het op her rie zou uitdraaien. Om geen ande re reden hadden ze hem in de Maxim bar willen hebben, waar zich Klau sen bevond, de man die door de po litie werd gezocht in verband met de diefstal van het befaamde ha'ssnoer Toeval was ten enen male uitgesloten Signe Hansen had opdracht gekre gen hem mee te lokken en al het eerste het beste groentje was hij in de val gelopen! Klausen wist na tuurlijk met wie hij te doen had. Vandaar dat de schurk zo gnel het hoofd vooroverbog maar toch niet snel genoeg? Ineen vielen August de schellen van de ogen. Werd de hand op de pseudo mevrouw Hangö gelegd, dan konden degenen, die aan de plunde ring van de brandkast in het „Sint Olaf" debet waren, er op rekenen, ook spoedig te worden geknipt. Doch zover was het nog niet en zo ver mocht het ook niet komen. Méér dan de politie vreesden zij de hotel detective. Alleen deze toch had de bewuste dame gezien in haar dub bele creatie van mevrouw Hangö en mevrouw Klausen, wist welke trucs zij toepaste, had haar stem gehoord Daarom moest hy uit de weg wor den geruimd. Zy meenden het han dig te hebben ingepikt: eerst werd de door een bedwelmend middel in zijn consumptie te doen, daarna bij nacht en ontij naar een plaats vervoerd, waar zij hem om zeep konden bren gen zonder dat er een haan naar kraaide. Het had de sqhurken niet meege zeten; van de beoogde bedwelming was niets gekomen. Het lag geens zins aan Signe Hansen; zij had haar uiterste best gedaan om hem tot drinken te animeren. Maar hij was nu eenmaal geen liefhebber van bier en dan smaakte het vocht in de Maxim Bar hem al e bitter. De plan nen moesten dus worden gewijzigd. Zou het hun op korte tennijn geluk ken? overlegde August. Vast en ze ker liep het op een stevige knokpar tij uit. Dit leek hem van vele kwa den het minste, want dan bestond altijd de mogelykheid, dat de politie er zich mee bemoeide. Allicht gé- voelde een op zijn rust gestelde buurtbewoner roeping, haar te waar schuwen als van de Maxim Bar een soort vrolijke keuken werd gemaakt. Weer kwam August overeind en bleef terzijde van de box staan; hij nam de houding aan van iemand, die met smart op de terugkeer van zijn dulcinea wacht. In de bar be vond zich niet één vrouw; we! werd hij bij de tapkast een drietal ongure elementen gewaar. De afstand van zijn box naar de entrée schatte hij op een goede twintig meter. Het gangpad was smal; twee personen konden elkaar ternauwernood pas seren. Het werd geblokkeerd door de kellner, die hem had bediend. Werkte hij deze tegen de vlakte, dan waren de mannetjes aan het buf fet er nog. Met de handen in de zakken, als wist hij van de prins geen kwaad, nam hy de toestand op. Even voor bij de achterste box, waar de man zat, die zich Klausen noemde ont dekte hij een deur met het opschrift „Privé''. Tussen de derde en vierde box aan de andere zijde was een af scheiding; August vermoedde, dat daar een soort nooduitgang zou zyn De grote moeilijkheid bleef, hoe er te komen. De kellner, een stevige knaap stond midden in het gang pad als een zoutpilaar. Om de pri- védeur te bereiken moest hij voor bij de box van KYusen en diens met gezel. August gevoelde er alles voor de schurk te arresteren. Weliswaar bezat hij buiten het „Sint Olaf" generlei bevoegdheid, doch in een geval als dit zou de politie wel een oogje toeknijpen. August besloot de knoop door te hakken. Hij wenkte de kellner. „Af- rekene^t" beval hij kort. „U bent toch niet van plan, ons nu al te verlaten?" informeerde de bediende op een toon, die het August direct duidelijk maakte uit welke hoek de wind woei. „Je hoorde wat ik zei niet?"

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2