Voorschotense Paardenmarkt WOENSDAG 28 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 REÜNIE BIJ DE ZUSTERS URSULINEN TE BERGEN. Klokslag twaalf uur in de middag van de 25ste Juli vertrok van het Centraalstation een extra-trein met zeshonderd oud-leerlingen van de Kweekschool, het Pensionaat ep de Huishoudschool te Bergen N.-H., om het Gouden Jubilé te vieren van de Zusters Ursulinen. In Haarlem, Uitgeest en Alkmaar voegden zich steeds nieuwe bij, en, toen tegen half twee de massa door de Zusters aan de hoofdingang aan de Loudelsweg werd verwelkomd, was deze aangegroeid tot rond de duizend. Van pile jaren waren ze er, en van alle kanten samengekomen: de oud- ste leerlingen van de Kweek, destijds nog in Monnikendam, tot de jongsten, in 1947 geslaagd voor het examen van Kweek, Huishoud of Mulo. Er waren moeders van een groot gezin, die nu zelf reeds leerlingen en afgestudeerden hebben van Bergen, grootmoeders zelfs, mevrouwen en mejuffrouwen met uiteenlopende le. venspositities, getrouwd of onge. huwd. Maar hier in Bergen snoven allen de geuren van de Bergense jaren weer op, en allen werden jong, als in de tijd, toen ze nog studeerden en speelden. De ontmoetingen met de Zusters, het weerzien van klas- en clubgeno ten na jaren en jaren bracht een vreugde en een blijde stemming, die geen ogenblik verminderde geduren de "de enkele kostbare uren onder el kaar doorgebracht. Achter de Kweekschool was een enorme tent gespannen van ruim vijf tig meter lengte en 15 meter breedte, van voor tot achter volgeplaatst met lange witgedekte tafels, volgeladen met borden en glazen, versnaperin gen en bloemen. Behalve de Z. E. Directeur Slijker- man was ook aanwezig mgr. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, die ruim twintig jaren de geestelijke lei ding en lessen in Bergen heeft gege ven. In de pauze na de limonade was het hele gebouwencomplex in alle gangen en zalen, lokalen en kamers gevuld met lachende en kwebbelen, de groepjes, die haar slaapcelletje of studiebank van vroeger nog eens moesten zien. Drie grote luidklokken waren nau welijks bij machte de massa weer te rug te roepen tot de tent voor het souper, en tijdens het souper was er amper gelegenheid een lied uit het programmaboekje te zingen, te luiste^ ren naar de revue van' Thomasvaer en Pieternel, of een speech af te ste ken voor de microfoon :iedere minuut moest worden uitgebuit om heel veel van vroeger op te halen, nog eens naar hartelust te lachen om de pret van voorbye jaren. Intussen droegen de Zusters geholpen door pension- naires en huishoudsters- de schalen met soep, hors d'oeuvre, broodjes tulband aan om de hongerige magen te vullen. Te half acht stroomde de massa uit naar het oude Bergense trammetje, dat deze keer wegens het respectable aantal wagons wel „tram" mocht he ten. De mooie geschenken der oud-leer. lingen voor de kapel van het moeder huis en voor de kapellen in de Missie zullen er aan blijven herinneren. De reünie is een van de luid-spre- kende getuigenissen, dat de Congre gatie van de Bergense Ursulinen een krachtcentrale is geweest in de vijf tig jaren van haar bestaan voor dui zenden meisjes. En met deze feestelijke bijeenkomst van duizend oud-leerlingen wordt de viering van het Gouden Jubilé be sloten. De vacanties gaan beginnen de Zusters trekken z'ch 'terug in de stil te van de jaarlijkse grote retraite ce nieuwe postulanten doen haar in trede. Geve God aan deze Bergense Ursu linen in de toekomst een groot aantal jonge krachten, op wie het voorbeeld van blijmoedige offerzielen aanste kelijk werkt die, gehoor geven aan Gods roepstem, haar leven geheel aan God en aan dit zegenrijke werk wil len geven. DE BEROVING IN EEN AUTO TE ZOETERMEER. Gistermiddag werd de zaak tegen L. G., die betrokken was bij het auto-ongeluk dat 23 Januari van dit jaar bij Zoetermeer geschiedde en aan de Haagse dierenarts P. Roodzant het leven kostte, voor de rechtbank te 's Gravenhage in behandeling ge nomen. Aanvankelijk werd gedelibereerd of deze zaak met gesloten deuren behandeld zou worden, doch beide partijen wensten een open strafzit ting. Als eerste punt werd de thans 20- jarige G. ten laste gelegd, dat hij 13 Januari jl. aan de Duinweg al hier uit de zich daar- bevindende U. L. O.-school 90.had gestolen. Door het breken van een ruit en in klimming had hij zich toegang ver schaft tot de leraarkamer. Als tweede punt werd hem dief stal van ongeveer f 71.ten na dele van dr. Roodzant ten laste ge legd. De president begon met het voorlezen van enige verklaringen, die door diverse personen na het ongeluk te Zoetermeer werden afge legd. De verdachte G. verklaarde, dat hij op de bewuste avond in Scheve- ningen door een auto achterop was gereden. De bestuurder had hem ge vraagd mee te. gaan om een borrel te drinken. Hij had dit aanbod aan vaard. Nadat zij in het genoemde café in de Badhuisstraat wat gedron ken hadden waren zij weer in de auto gestapt en weggereden in de richting Voorburg. Voor de rechtercommissaris had G. verklaard, dat hij was meegereden met de bedoeling dr. Roodzant te be roven, daar hij in het café gezien had dat deze nogal wat geld bij zich had. Na de worsteling was de auto, thans bestuurd door verd. G. met een vaart van circa 120 km. tegen een •scheidingsmuurtje gereden. De president betreurde het, dat geen enkele andere getuige in deze zaak gehoord kon worden, opdat wat licht in deze zaak geworpen kon worden. De procureur fiscaal ging vervol gens in zyn requisitoir het strafre gister van verdachte na, die reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk gaf van een misdadige mentaliteit. De procureur-fiscaal nam als vast staand aan, dat roof het motief was waarom G. met dr. R. was meegere den. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De verdediger mr. K. W. P. Klaas- sen noemde verdachte een van die slachtoffers van deze ontredderde maatschappij. Geldnood dwong hem tot deze inbraken en uiteindelijk ook tot het afhandig maken van dr. R.'s portemonnaie. Hij memoreerde ook het psychiatrisch rapport dat om trent zijn cliënt was opgemaakt en waarin de ontwikkeling van diens geestvermogens dusdanig slecht wa ren genoemd, dat hij de verantwoor delijkheid voor zijn daden niet dra gen kon. Uitspraak over 14 dagen. UIT DË RIJNSTREEK ALKEMADE Personalia. De heer H. J. Re- nier is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot commies ter secretarie van ^Ukemade. s HAZERSWOUDE (Dorp) Motor ramt hek. Dinsdag reed een motorrijder de Dorpsstraat op: doch op de hoek van de Prov.weg en Dorpstraat raakte hij blijkbaar de macht over zijn stuur kwijt, want hij begon met zijn motorrijwiel te slin geren, en reed met flinke snelheid tegen een voor de woning van de schilder B. staand ijzeren hek aan. De zich in de nabijheid bevindende postcommandant der Rijkspolitie was spoedig ter plaatse. Bij onderzoek bleek, dat de motorrijder nfët in het bezit was van een geldig rij- en num merbewijs en wegenbelastingkaart. Het is een wonder dat er geen per soonlijke ongelukken plaats hadden, want een tiental personen, die hij het hek stonden te wachten op een auto> bus, moesten ijlings de vlucht nemen. De motorrijder kreeg een proces-ver baal en zijn motor werd in beslag ge nomen. NIEUWKOOP Personalia. Voor het M.U.L.O. diploma s-laagden onze plaatsgenoten Gerben Bosma, Dirk Markman en Cor Vergeer. Geboren: Leendert, z. van P. Goris sen en D. Lens; Antonius C. M., z. van J. H. Vink en P. M. de Graaff; Adrianus, z. van A. Hoogerwerf Loogman; Albertus G. M., z. van J. Bijlemeer en A. J. Groen in 't Woud. Theodorus, z. van J. van Dam M. Hoogerwerf; Willibrordus W., z. van Th. v. d. Weijden en E. M. van Leeuwen. Ondertrouwd: J. Stapper 32 j. en J. M. de Jong 30 j. Getrouwd: G. Kouwenhoven 35 j en W. E. v. d. Weijden 21 j.; J. L. J de Jong 28 j. en H. J. v. d. Zwet 26 j.: J. Q. A. Pouw 27 j. en H. P. van Houten 26 j. Overleden: Maria C. Prins 82 j. wed. van C. v. d. Heuvel. Gerrit Bo degraven 67 j. WOUBRUGGE HENGELAAR VERDRONKEN. Maandagmorgen omstreeks 9 uur werd door de heren Kraan en v. d Meer op de Wijde Aa onder Wou brugge een roeiboot aangetroffen, die onbemand bleek te zijn. Daar vreemde geval hen erg verdacht voorkwam, stelden zij een onder zoek in en al spoedig ontdekten zij in de nabijheid het lijk van een manspersoon, dat later bleek te zijn het stoffelijk overschot van de 47- jarige W. Schouwenaar uit Wasse naar. De heer Schouwenaar, die met zijn echtgenote de vacantie in Woubrugge doorbracht, was 's mor gens om vijf uur met zijn bootje gaan vissen. Het horloge van het slachtoffer is stil blijven staan op half zes. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men volkomen in het duister. Het lijk is naar de aula van de algemene begraafplaats te Woubrugge overgebracht. 28 JULI: rENMAAL PER JAAR ontvlucht de stille, oude Voorstraat uit haar *-4 dommel. Éénmaal ptr jaar aanschouwen de oude geveltjes een pit toresk schouwspel, dat tedepe herinneringen oproept aan lang vervlo gen jaren. En éénm'aal per jaar troont de oude dorpspomp in het centrum der belangstelling van jong en oud Voorschoten. Wan^ op 28 Juli is het paardenmarkt. Dan komen de boeren uit de verre om geving, al of niet met paarden, naar Voorschoten en vermengt de zware tabakswalm zich met de prikkelen de lucht van sterke drank in „Het wapen van Voorschoten". En onderwijl draaft de jeugd heen en weer tussen dit bonte schouwspel, want ook voor hen is deze eerste vacan- tiedag een hoogtijfeest. Een historische gebeurtenis van Voorschoten heeft zich herhaald. Zij is nog steeds een traditie. Eertijds werd deze markt beschouwd als de voornaamste van heel Holland en be zat een grote vermaardheid. In de analen van Egmond kun nen we dan ook lezen: „Mercatum tibi plenum omnium rerum suÖfi- cientia er was een volledige han del in allerlei zaken". Al heeft deze bemerking veel van haar waarde in geboet, toch vertoonde ook ditmaal de markt weer een aardige aanblik. Diverse kranen en tenten van aller lei slag, met lekkernijen, fruit en feestartikelen, waren opgesteld. Men hoorde weer het getrappel en ge hinnik van paarden, het klappen van UIT DE OMGEVING KATWIJK Raadsvergadering. Op Donder dagavond a.s. half acht komt de raad in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. wijziging der ge- mèente- en be^rijfsbegrotingen. Een voorstel tot verlening van een cre- diet, ad f 3900.voor verbetering van de bestaande toestand bij de sa menvloeiing van Zuidstraat"^oor- straat. Een voorstel tot aankoop en in •bruikleen afstaan van drie smal filmprojectoren, één voor de scholen te Katwijk a. d. Rijn en twee voor Katwijk aan Zee. Dan nog een voor stel tot het door de raad doen Vast stellen van de uitgiftsprijs van gron den in het afbraakgebied en tot het benoemen van een adviescommissie. LISSE STADSNIEUWS CURSUS BRANDWEERLIEDEN. Na gehouden cursus, georgani seerd door de Leidse Brandweer o,l.v. de heer S. W. Hagedoorn, commandant der L.B.W., konden de diploma's worden uitgereikt aan: J. de Raat, Alphen a.d. Rijn, J, C. van Kins en H. W. P. M- Koppelaar te Alkemade, G. J. Flux, F. B. Bultink en W. C. A. Kuitems te Hillegom, Th. M. v. d. Eerden, K. A. Nieu- wenhuis, W'. J. v. d. Zon. F. Land- kroon en J. F. Beelen, Lisse, C. v. Vliet en W. Portier, Noord wijk, J. C. v. d. Klugt en P. v. d. Klugt te Noordwijkerhout, H. Brill en D. A. Driessen, Oegstgeest, R. Blankert en J. W. Wessel, Rijnsburg, G. Schram, E. Dijkstra, M. J. van Breda en J. v. d. Meer. Sassenheim, P. Kaayk en J. G. Lekkerkerker, Voorschoten. 16 LEIDSE MILITAIREN UIT INDIc AANGEKOMEN. Hartelijke ontvangst aan de stadsgrens. Dinsdagmiddag 2.15 uur werden IS militaren, die vanmorgen met de „Indrapoera" uit Indië in Rotterdam arriveerden, aan de grens van de ge meente Leiden bij de Lammebrug feestelijk ingehaald. Vele familieleden en belangstel lenden hadden zich op de Crone- steynkade opgesteld en onder de to nen van het Wilhelmus arriveerde de bus. De 16 Leidse soldaten werden toe gesproken door mr. H. R. Goudsmit, voorz. commissie van ontvangst, die herinnerde aan de terugkomst van de mannen van I-IV R.I. 3 weken ge leden en hen een hartelijk welkom toeriep. „De „Demobilisatieraad Lei den" verheugt zich met de familie leden over de behouden thuiskomst. Verder een woord van hartelijke dank voor de wijze, waarop gij uw plicht voor Koningin en vaderland hebt volbracht; Leiden is daar dank baar voor. De dames van 't comité boden bloemen aan, waarna de autobus, omstuwd door een enthousiaste me nigte de weg naar de stad vervolgde. BONKAARTEN AFHALEN De uitreiking van bonkaarten 810 vindt morgen plaats aan gezinnen waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 16201 t.m. 21600 aan het Distributiekantoor inganj Langebrug van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. Aan prof. dr. L. van Itallie te Amerongen, oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit, is door de Uni versiteit van Straatsburg het docto raat honoris causa verleend. de zweep, het knallen van de lucht ballonnetjes en het geroezemoes van fluiten en toeters. Een nieuwe verschijning op de markt was de stand van de dieren bescherming. Aan paarden en veulens werden in totaal 2i20 stuks ter markt aange voerd. De handel verliep miserabel slap. Welkom dorpsgenoten. Dinsdag middag kwamen wederom een ge deelte oorlogsvrijwilliger^ in hun woningen terug, na hun vaderlandse plicht in, Indië vervuld te hebben. Reeds vroeg in de morgen waren ouders en familieleden bezig de toe gang tot de woningen te versieren en vele ingezetenen, in de onmiddellijke omgeving, hadden door het uitsteken van de driekleur hun medeleven ge toond, met de gelukkige terugkeer van onze ingezetenen. De buurtver eniging „Recht door Recht", omge ving PapelaanDonklaan, gestuwd door het actieve bestuur, gaf aan het geheel een buitengewoon tintje, door het brengen van een muzikale s nade door de muziekvereniging Laurentius". Burgemeester C. J. v. d. Hoeven kwam persoonlijk zijn geluk wensen aan te bieden. Personalia. Voor het midden standsdiploma zijn geslaagd mej. v. Bohemen en de heer J. M. Verstegen, beiden leerlingen van de heer v. d. Reijden te Leiden. Personalia. De heer J. Belt, klerk ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie der gemeente Sassen heim. DE VIERDAAGSE Hoe warm het was en hoe ver.... |"\E EERSTE DAG der Internationale Vierdaagse werd in een ware U hittegolf gelopen. Niettemin was de stemming opperbest, maar de on verwachte en overmatige warmte beïnvloedde nochtans de prestaties, ook van de beste wandelaars, die door de vrywel schaduwloze Betuwe trok ken. DE KABINETSFORMATIE. Naar wij vernemen heeft de kabi netsformateur dr. Beel, Dinsdag bij zich ontvangen mr. W. F. Schokking wethouder van Amsterdam. Gistermiddag ontving dr. Beel dc Commissaris der Koningin voor Noord-Holland, J. E. baron de Vos van Steenwijk. Personalia Geslaagd voor Lin gerie voor: Trees de Ree, Aag Onder water', Sjaan Mens, Toos v. Reisen, Jo Mens; Annie Bebelman; Annie Verhaar. Rietje Grimbergen, Jo Dui- neveld, Jo komen, Nella Geerling, Truus Schermer, Rie Rutgerink, Sjaan Trompert. Corrie Rewijk, Wil v. Velzen, Fia Stokman Cok Ón derwater, Riek Homan, Voor Costumière: Martha v. Ger- ven, Bep v. d. Meer, Lenie Duive- voorden, Rie Grimbergen. Bel Tim- mers, Gre Tukker Cok Elfrink, Jo de Zwart, Nellie Onderwater,, Nel- la Onderwater, Rie v. Ruiten, Bep v. Ruiten, Jo v. Stein, Sjaan Jorna Rie Mens Alie Wessels, Annie War merdam, Truus v. d. Vlucht. Berichten reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. VLIEGTUIGONGELUK BIJ ZWOLLE. Gistermiddag om 4 uur heeft een militair jachttoestel, type Spitsfire, afkomstig van het vliegveld Twente, op de Meppelerweg, onder Zwoller kerspel, een noodlanding gemaakt, wegens een defect aan de motor. Bij hét uitlopen knapten de vleugels. De sergt.-vlieger Vermeulen raakte licht gewond. HOOFD MARSHALL-BUREAU OP SCHIPHHOL GEARRIVEERD. Dinsdagmiddag arriveerde met het K.L.M, lijntoestel uit Parijs een pas sagier, die tot de weinigen behoort die niet worden opgehouden door de talrijke douaneformaliteiten. Het was de heer Alan Valentine, belast met de uitvoering van het Marshall-plan in Nederland. Hij werd verwelkomd door de ambassadeur der V.S. dr. Herman B. Baruch en de economisch adviseur der Amerikaanse ambassa de, Lloyd Steere. Voorts was ter be groeting aanwezig de perschef der ambassade Dana Dotan. De heer Va lentine is onderweg van New York naar Nederland even in Parijs ge weest om een deel der besprekingen, die thans tussen de verschillende Marshall-landen worden gevoerd met de administrateur van het Marshall-plan, Paul G. Hoffman, bij te wonen. In verschilelnde landen zijn reeds de Marshall-bureau georga niseerd. De heer Valentine zal thans het bureau in Nederland opzetten. Hij heeft voorlopig zijn intrek geno men in „Hotel des Indes" in Den Haag. ONDERSCHEIDING VOOR OUD- HOOFD-AALMOEZENIER. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau pater E. J. M. baron van Voorst tot Voorst S.J. gewezen hoofd-aalmoezenier van het Koninklijk Nederlands Indisch leger. VOORLOPIG GEEN GROENTEN NAAR DUITSLAND. Het Centraal Bureau voor de tuin bouwveilingen heeft aan de veilin gen opdracht gegeven tomaten en komkommers, die naar Duitsland worden doorgevoerd, niet meer te honoreren in verband met het feit, dat het niet met zekerheid vast staat, dat de vele tonnen groenten die reeds aan Duitsland zijn geleverd voor de voeding van de burgerbe volking, gehonoreerd zullen worden Dit heeft tot gevolg gehad, dat op de veilingen in het Westland de prij zen voor tomaten daalden van 8; /li en ƒ13 tot ƒ2.50 en ƒ1.98 per bak. KERMIS AAN BOORD VAN DE „INDRAPOERA". Het troepenschip „Indrapoera", dat gister te Rotterdam aankwam, '.s zoals men weet, ongeveer een week later' gearriveerd dan in de bedoe ling lag. Om de tijd te bekorten is er aan boord een dag kermis-op-zee gehouden, zoals de gezagvoerder, ka pitein J. D. Jibben, vertelde. Er was een schiettent, een ballentent, een rad van avontuur. Men heeft nog even gedacht aan een „kop van jut", maar die was niet zo gauw te con strueren en de slaghoedjes ontbra ken. Een van de militairen was ais waarzegster „ondergedoken" in een tent, waar „zij" de meest zonnige, maar ook zonderlinge toekomstbeel den voorspiegelde. Alles geschiedde a raison van een dubbeltje of een kwartje. De opbrengst kwam de oud- strijders ten goede. De prijzen waren voor het grootste deel beschikbaar gesteld door de R.A.O. Volgens gezagvoerder Jibben was het die dag aan boord een leven als een oordeel. Door middel van een geluidsinstallatie schetterde van alle kanten de muziek over het dek en door de ruimen. Het geroezemoes van lachende stemmen en enthousiaste Qf teleurgestelde uitroepen maakten er 7215 Ingeschrevenen, 6660 gestart, vele uitvallers Aanvankelijk wfren er 7215 deel- nemers ingeschreven. Tussen de da tum van inschrijving en de start lig gen ongeveer 4 weken en in die tus sentijd bleken 550 ingeschrevenen verhinderd de tochten mede te ma ken. Onder hen waren verschillende corpsen van de marechaussee, welke piet konden uitkomen, wegens te kort aan personeel, voornamelijk in de grensgebieden. Dinsdagmorgen ston den er 6.660 wandelaars genoteerd waaronder 31 buitenlanders, waarvan 14 Fransen. 3 Denen, 3 Belgen, 9 No ren, 1 Engelsman en 1 Amerikaan en gisterochtend zijn er nog 76 ingeschre venen niet aan de aanmeldingsbu- DE VIERDAAGSE 3eMARSDAG 29 JULI OLYMPISCHE SPELEN Naar het A.N.P. verneemt is de blessure van de midvoor van het Nederlands elftal Roozenburg der mate ernstig, dat hij voorlopig uit geschakeld is om te spelen. In dit verband zijn maatregelen getroffen, dat Appel, de midvoor van Sittard, morgen, Woensdag, naar Londen vliegt om eventueel Zaterdag a.s. de mid voorplaats tegen Gr.-Brittannië in in te nemen. Het Nederlands elftal kwam te gen 't middaguur van Portsmouth te Londen aan, waar een bus van de F.A. gereed stond om onze jongens naar Uxbridge over te brengen. De ploeg, vergezeld van de leiders Herberts, Verlegh en Boeljon als mede de trainer Carver, werd ver welkomd door de chef de mission de heer Lotsy. Roozenburg strompelde uit de trein, een beetje mistroostig door de zware bloeduitstorting in zijn rech ter enkel, hetgeen hem verhinderen zal te spelen. Met de verwondingen van Van der Tuyn en van Krijgh die in de wed strijd tegen Eire niet onverdienstelijk debuteerde, diep het nogal los, zodat de kans groot is, dat zij Zaterdag te gen Groot-Brittannië zullen worden opgesteld. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 28 Juli. Kaas. Aange voerd 242 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.70—1.73, 2e soort 1.66— 1.69 per kg. Handel matig. 'TER AAR, 27 Juli. Groente. Snij bonen 3.60—5.90, idem stek 0.70 2.00, stamprincessen 4.605.20, stokprincessen 5.206.20, witte pronkers f 1 802.30, stam snijbonen 2.—, tuinbonen 0.740.81 per 10 kg., bospeen 11 cent en bos-uien 1 cent per bos, rode kool 6 cent, kro ten 7 cent, andijvie 4 cent, aardap pelen 5 cent, waspeen 12 cent per kg. Augurken: basterd 4.grof 3.203.70, knorrels 1.10, bommen 1.80 per 25 kg. LAATSTE BERICHTEN STAKING IN GRIEKENLAND. De arbeiders in geheel Grieken land hebben gisteren gedurende twee uur gestaakt. Het algemene vakverbond had een desbetreffende order uitgevaardigd ter verkrijging van een herziening der lonen. Het ministerie van PTT heeft me degedeeld, dat alle beambten, die van Donderdag af staken, als ont slagen zullen worden beschouwd. Sommigen van hen zullen echter worden opgeroepen. Alle Griekse ambtenaren zullen Donderdag ter verkrijging van loons verhoging 24 uur staken. INVOER VAN PLANTEN IN AMERIKA. Met uitzondering van bloembollen, zal vanaf 1 Jan. 1949 af voor alle soorten planten en zaden bij aan komst in de V. S. een behandeling vereist zijn, tenzij de inspectie aan toont, dat een behandeling niet nood zakelijk is. SCHEEPSBERICHTEN AARDIJK, 26 Juli. te Londen. ALAMAK, 27 Juli te Hampton Road verw. ALGENIB, 26 Juli van Sanni- colas te Montevideo. ALPHERAT, 26 Juli van Rotterdam te Buenos- Aires, ALWAK, 26 Juli van Ponta del Gada. Delft, pass. 27 Juli Finister- EEMDIJK, 24 Juli van Tampico Houston. ETREMA, Abadan Gent pass. 26 Juli Malta. HESTIA, 'Juli van Christobal naar Cura sao. KEDOE, 27 Juli van Rotterdam te Karlshamn. LEERSUM, 25 Juli van Housaar te IJmuiden. MACOMA 26 Juli van Curasao naar Maracaigo. Papendrecht, pass. 26 Juli Lizard. Polyphemis, Macasar—Amsterdam. Juli van Marseille. PRINS ALEXANDTR, 26 Juli 900 mijl West Land's End. RANDKERK, 26 Juli v. Colombo. RIDDERKERK, 26 Juli te Suez. SOMMELSDIJK, 23 Juli van Baltimore naar de Golfhavens. ZEE MAN, pass. 27 Juli Sabang. ZWIJN- DRECHT, 26 Juli van Gdansk naar IJmuiden. ZIJPENBERG, 26 Juli op 100 mijl Zd.W. Bermuda-eilanden. reaux verschenen, zodat er in totaal C.584 dames en heren over de Waal brug de Betuwe introkken. De mars door de Betuwe-vlakte en over de Rijn- en Waal-dijken, welke bitter weinig schaduw bieden, waren voor de duizenden een zware inspanning. De leiding was aan de bezwaren van de lange afstandlopers tegemoet ge komen door reeds om 4.30 uur als het ware in de schemer, te laten ver trekken, zodat velen, die op tijd ver trokken nog vóór de middag het grootste deel van het parcours had den afgelegd. En toch fnuikte de hit te nog de kracht van velen, vooral van hen die niet voldoende getraind of meer ingesteld waren op de koelte van de afgelopen periodes. Velen kwamen dan ook uren over tijd bin nen, wat ditmaal door de vingers ge zien werd. Het aantal uitvallers was op de eerste dag 130, waaronder 25 dames, die blijkbaar beter bestand bleken tegen de hoge temperatuur dan de heren. In Eist, het voornaamste rustpunt, werd het N.B.V.L.-Bestuur met ver schillende officials door het gemeen tebestuur officieel ontvangen^ In de „Vereniging" werden de heer K. Boessenkool, die 40 jaar administra teur van de N.B.V.L.O. en de Vier daagse is en luit.-kol. b.d. H. L. de Wijs, die 25 jaar een leidende functie had, gehuldigd door de wandelaars, door de gemeentelijke autoriteiten en N.B.V.L.O.-leden. Vandaag ging de tocht door Maas en Waal, met als hoofdplaats Wij- chen. Men vewachtte toen 6400 deel nemers aan de start. De stemming was gisteravond 'monter en duizen den genoten in de verkoelende avond van de fraaie illuminaties1 en licht fonteinen in de plantsoenen. VOETBAL NIEUWE KATHOLIEKE VOETBALVERENIGING TE LEIDEN Gisteravond werd in de zaal Maria Gijzensteeg de aangekondigde ver gadering gehouden tot oprichting van een nieuwe R.K. Leidse voetbalver eniging. De belangstelling voor deze vergadering was vrij groot ondanks de nete zomeravond. Rector Vester, die de vergadering presideerde, zette in een uitvoerige uiteenzetting de redenen van deze bijeenkomst uiteen en herinnerde aan de bekende kwestie-JJranje Groen, daarbij memorerend de verschillende voorvallen, die reeds eerder in onze courant zijn gesignaleerd en waarbij bleek, dat in deze neutrale vereni ging niet voldoende rekening werd gehouden met de belangen der Katho lieke leden. Om deze belangen voldoende veilig te stellen werd getracht een evenre dige vertegenwoordiging in het be stuur te krijgen, doch deze plannen mislukten. Daarna is geprobeerd langs de weg van overleg tot over eenstemming te komen, doch tot driemaal toe verscheen het bestuur van O.G. niet op de afgesproken bij eenkomst, waarbij des middags vóór de vergadering van 13 Juli een brief werd ingezonden, dat'het bestuur we gens „werkzaamheden aan het ter rein" verhinderd was aanwezig te zijn. Rector Vester zeide naar aanleiding hiervan, dat hij voelde, 'dat dit een afwijzing was. maar men kan op die wijze niet blijven voortgaan en daar om moest deze vergadering komen, die uiteindelijk tot een nieuwe ver eniging moet leiden. Daaraan zitten ongetwijfeld ver schillende moeilijkheden vast, doch deze zijn reeds overwonnen of er kan een oplossing voor gevonden worden. De kwestie waar het hier om gaat doorvoering van de bisschoppelij ke voorschriften voor de Katholieke Voetballers. Naar aanleiding van deze uiteenzet ting door rector Vester ontspon zich enige discussie, waarbij voor- en te genstanders zich deden horen en hun zienswijze naar voren brachten. De tegenstanders probeerden daarbij de gesignaleerde gevallen: Reis naar Zaandam met spelen op Zondag vóór 12 uur, het Pinksternachtbal en een aangekondigde viswedstrijd op Zon dagmorgen, goed te praten door te zeggen, dat de Katholieke leden toch niet verplicht waren daaraan deel te nemen, doch rector Vester liet daar over een ander licht vallen en ten slotte vroeg hij aller medewerking voor de nieuwe Kath. voetbalvereni ging. Ver&chillende aanwezigen gaven zich daarna op, anderen namen de invulformulieren nog mede. Zij kun nen ingeleverd worden bij: rector L. Vester, St. Liduinahuis, Zoeterwoud- se Singel 33, Leiden. Aangifte-formu lieren kunnen afgehaald worden bij J. v. Zijp, Van der Duinstraat 16, Leiden. LAWNTENNIS In de Daviscup-match tussen Tsje- cho-Slowakije en Zweden heeft Tsje- cho-Slowakije na de eerste dag een 20 voorsprong. Beide enkelspelen gingen voor de Zweden verloren. Cernik slaat Johanson 64. 46, 63, 6—3; Drobny slaat Bergelin 6—0, 6—3, 7—5. ZWEMMEN JANY IS WEER GOED OP DREEF. De Franse zwemmer Alex Jany heeft een staaltje van zijn kunnen ge geven, dat zijn concurrenten en in het bijzonder de Amerikanen niet bij zonder gerust zal stellen. Hij noteer de gisteren op de 100 meter een tijd van 57 sec., een prestatie, waartoe nog geen Amerikaan in staat is ge bleken. Wally Ris houdt het Ameri kaanse record met 57.7 sec.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3