knapt het op Overdracht geschenk van Nederl. stu.denten aan H.M. de Koningin WOENSDAG 2S JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vandaag werd te Sluis het ge schenk van de Nederlandse studen ten, verenigd in de algemene senaten vergadering en de bond van vrouwe lijke studentenverenigingen aan H.M. de Koningin overgedragen. Zoals bekend bestaat dit geschenk' uit een nieuwe beplanting van de wallen van Sluis en de aanleg van een nieuw plantsoen aldaar. Ter ge legenheid van deze overdracht voer de de heer J. Drijber, praeses-collegii te Leiden het woord. Spr. herinnerde aan het jaar voor de oorlog, toen de algemene senaten vergadering hare Majesteit haar hul de bracht door haar een raam in de kerk te Apeldoorn over te dragen. In deze tijd voelen wij ons echter gedrongen ons oog niet alleente richten naar het schone, maar ook naar hetgeen nuttig en noodzakelijk is voor de opbouw van ons vader land. Daarom zijn wij verheugd, dat het Uwe Majesteit heeft behaagd, als geschenk bij haar vijftigjarig re geringsjubileum van de zes studen- tencorpora de beplanting van de ves tingwallen rondom het geteisterde Sluis te aanvaarden en tevens een plantsoen, dat de corpora u mogen aanbieden tezamen met de bond van vrouwelijke verenigingen. Wij hopen, dat dit geschenk de beide elemen ten, het nuttige en het aesthetische, in zich zal kunnen verenigen. Verheugd zijn wij bovenal, omdat op deze zo ver van het hart van ons land gelegen maar toch zo echt Ne derlandse grond, deze bomen en bloemen altijd zullen getuigen van de gevoelens van eerbied en dank baarheid der studentengenaratie voor hetgeen uwe Majesteit in de vijftig jaren uwer regering voor ons volk heeft verricht, van bewondering voor de wijze, waarop gij in de sombere jaren van de oorlog ons volk, in Nederland en Overzee, hebt weten te bezielen met die onverzettelijke moed. die ons alleen de overwinning kon schenken, en waarop gij ook nu weer ons volk zijt voorgegaan op de moeilijke weg naar herstel en nieu we bloei. Moge dit geschenk, aan welks tech nische verwezenlijking de senaat van het Delfts studentencorps zoveel heeft bijgedragen, getuigen van onze verknochtheid, zowel in uitgelaten feestvreugde als in ogenblikken van ernst en bezinning, met uwe Majes teit en uw huis. en voor alles van de vaste wil van de huidige studen tengeneratie om, eerlang geroepen tot verantwoordelijke functies in onze maatschappij, bezield door het fiere voorbeeld, dat uwe Majesteit ons heeft gegeven, alle krachten te wijden aan het herstel van ons land en de handhaving van vrijheid en onafhankelijkheid van ons vaderland. Namens de algemene senaten ver gadering en de bond van vrouwelijke studenten verenigingen in Neder land, droeg spr. tenslotte de beplan ting en het plantsoen aan H. M. de Koningin over, waarbij hij een teke ning overhandigde, welke een beeld geeft van het plantsoen In zijn defi nitieve vorm. H. M. de Koningin beantwoordde deze rede als volgt: „Zeer hebben mij getroffen, zowel de gedachten die aan dit geschenk ten grondslag liggen, als het ge schenk zelve. Met vreugde aanvaard ik dit, dank zeggend aan de algemene senaten- vergadering, de bond van vrouwe lijke studentenverenigingen in Ne derland en aan allen, die zich moeite getroost hebben, om het tot stand te doen komen. In de jaren van beproeving, die achter ons liggen, hebben zeer ve len uit de studentenwereld hun plaats ingenomen in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde ik het studentenverzet, deelde ik uw strijd, uw leed, uw overwinning. Het verzet kwam voort uit een ge voel van verbondenheid met en ver antwoordelijkheid voor geheel ons volksleven. Met blijdschap onderken ik in dit geschenk het voortbestaan van dezelfde gevoelens. Zeer welkom is mij uw gave, ook om .het symbool, dat ik er in zie, van nieuwe bloei en van belofte voor de toekomst. Moge de beplanting der wallen en dit plantsoen, die ik thans over draag aan de burgemeester van Sluis, onder de zorg van hem en de inwo ners dezer gemeente voorspoedig groeien. U, studenten, wens ik toe, dat gij* in uw jeugdige kracht, de belofte moge inlossen van een leven, toege wijd aan de Nederlandse gemeen schap". Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtend gymn., 7.30 Werkjes van Vivaldi en Bach#. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Beethoven-programma, 11.00 Zonnebloem, 11.05 Tussen mal en dwaas, 11.30 Plannen voor het huis, 11.40 het eind is er, 12.03 Klaas van Beeck en orkest, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13,20 Muzikale Me lange, 13.45 Hors d'oevre, 14.00 Ama- ti trio, 14.30 Openingsplechtigheid Olympische Spelen, Ned. reporter Gerard H. Hoek, 17.00 Radio Jeugd- journaal, 17.30 Ensemble „Eupho- nia", 17.45 Olympische Spelen, 18.15 Land- en tuinbouw, 18.30 Ned. Strijd krachten, 19.00 Nieuws, 20.0<0 Nieuws 20.15 Nationale schoolzangwedstrijd, 21.30 Openluchtconcert, 22.15 Vaart der volken, 22.35 Nieuwe Gram.pl. 23.00 Nieuws, 23.15 Frans Avond concert HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws, 7.15 London Palla dium Orkest, 8.00 Nieuws, 8.15 Bos ton Promenade orkest, 8.45 Ochten- concert, 9.35 Arbeidsvitaminen, 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Muset te orkest, 11.00 Philadelphia Symph. Orkest, 12.00 Pianomuziek, 12.33 In het spionetje, 12.38 Dick Willebrands 13.00 Nieuws, 14.15 Solistenconcert, 15.00 Voor zieken en gezonden, 17.00 Kaleidoscoop, 17.30 Zang, 18.00 Nieuws, 18.30 The Avroleans, 19.25 Nieuws, 19.30 Promenade concert van het B.B.C.-orkest, 21.00 De Ma rine in oorlogstijd, 21.15 Het leven was heus niet zo kwaad, 21.55 Tech niek en noodlot, hoorspel, 22.30 Olympische Spelen, 23.00 Nieuws, TWEEDE KAMER Toelating en beëdiging der leden Gistermiddag te half drie is de Tweede Kamer bijeengekomen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Nadat een commissie voor het on derzoek van de geloofsbrieven van de leden benoemd was, werd de ver gadering geschorst voor dit onder zoek. Na heropening bracht de heer Bachg rapport over dit onderzoek uit. Daaruit bleek o.m., dat 97 leden hun geloofsbrief hadden ingezonden. Van mevrouw van den Muijzenberg-Wil- lemse, en van de heren Serrarens en Stokman waren nog geen geloofsbrie ven ingekomen. Overeenkomstig het advies der commissie werd besloten tot toela ting van de bovenbedoelde 97 leden, nadat zij in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden of verklarin gen en beloften zouden hebben afge legd. Nadat dit was geschied werd de nominatie voor het voorzitterschap opgemaakt. Deze kwam aldus te luiden: 1. mr. J. R. H. van Schaik (K.V.P.), 2. mr. A. M. Joekes (Arb.) en 3. mr. J. Terp stra (A.R.). (De uitslag der stemmingen was aldus: voor de eerste plaats: mr. van Schaik 95 stemmen, blanco 2; voor de tweede plaats: mr. Joekes 81 stem men; mr. Terpstra 2 stemmên. jhr. mr .van der Goes van Naters 1 stem en blanco 9; voor de derde plaats: mr. Terpstra 91, jonkvrouwe mr. Wtte- waal van Soetwegen 1, Schouten 1 en blanco 2). De vergadering is daarna verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. EERSTE KAMER Eerste Kamer is giste: opend met een speechje van de op nieuw benoemde president Kranen burg, is toen aan de slag gegaan en... heeft een wetsontwerp verworpen, wat niet vaak geschied. Verleden week was er een wets ontwerp van de agenda afgevoerd, een wetvoorstel, dat wijzigingen in houdt van bepalingen, welke be trekking hebben op de zeevaart-di ploma's. Dit wetsontwerp nu is gis termiddag met 21 tegen 16 stemmen verworpen, omdat bedoelde wijzi gingen de gediplomeerde zeeman in zijn belangen benadelen. BESCHIKKINGEN IN DE STAATSCOURANT. De Staatscourant van 27 Juli be vat o.m. een beschikking „Arbeidstijd voor administratief personeel", een vacantieregeling 1948/1949 voor het stucadoorsbedrijf. een algemeen ver bindend verklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor de textielindustrie 1947 1948. HET AARDSTRAALONDERZOEK OP BLOEMBOLLENVELDEN. Zoals gemeld hebben enige bloem bollenkwekers hun grond laten on derzoeken op „aardstralen". Zij wil den na laten gaan, welke de oor zaken konden zijn van het ontstaan van de z.g. dode grond. Het betreft hier plaatsen, waarin de narcissen- wortels tot verrotting overgaan, het z.g. wortelrot, waardoor geen voort teling mogelijk is. Nu de bollen uit de grond gehaald zijn, heeft de kweker kunnen vast stellen welke resultaten door de proefneming bereikt zijn. Ons werd meegedeeld, dat daar, waar een af schermingssysteem werd gebruikt, "de proeven voor 70 tot 80 procent geslaagd zijn. Voor het a.s. seizoen zullen de proefnemingen worden uitgebreid. DE EIEREN BEGINNEN OP TE RAKEN. Tengevolge van een zich ontwikke lende export van eieren naar België en de daling van de productie in ons land heeft de overheid de betrokke nen aangeschreven het kwantum eieren, bestemd voor binnenlands ge bruik, te leveren. Naar de vakgroep groothandel in eieren aan het A.N.P. mededeelt is dit kwantum op het ogenblik niet toereikend om de de taillisten reeds deze week zodaning '.'an voorraad te voorzien, dat zij te gemoet kunnen komen aan de vraag, welke met de bonaanwijzing van de 29e Juli zal ontstaan. De bon blijft zoals gebruikelijk veertien dagen gel dig. Binnen deze periode zullen alle detaillisten van het vereiste kwan tum worden voorzien. VRIJDAG A.S. WASPOEDER. In de bonnenlijst, die Donderdag a.s. gepubliceerd wordt zal een bon voorkomen, die recht geeft op het kopen van 250 gr. waspoeder. Kin deren beneden vijf jaar ontvangen dubbel rantsoen. v Gevaar voor herhaling coloradokever-invasie Het huidige warme weer en de heersende windrichting maken op nieuw het aanspoelen van colorado kevers aan onze kusten en aan de oevers van Ooster- en Westerschelde mogelijk. Aangezien de kevers, wanneer zij aanspoelen, nog leven, en, na te zijn opgedroogd, de aardappelvelden in het binnenland opzoeken ,is het nood zakelijk een ventuele invasie der in- zakelijk een eventuele invasie der in- Het hoofd van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen ver zoekt ieder, die coloradokevers aan de stranden vindt, dit onverwijld aan de burgemeesters of aan de politie te melden. Deze autoriteiten stellen zich dan in verbinding met de districtsambte naren van de plantenziektenkundige dienst in verband met de te nemen maatregelen ter vernietiging der ke vers. Wijdvertakte handel valse textielpunten REEDS TWINTIG ARRESTATIES. De Haarlemse economische recher che heeft in samenwerking met re chercheurs in andere plaatsen twin tig arrestaties verricht. In totaal zijn ongeveer 100.000 valse textiel punten in beslag genomen, terwijl een twintigtal personen is gearres teerd als verdacht van importeren en verhandelen van deze valse bon nen. De fraude is ontdekt of het filiaal van het C.D.K. aan de Smedestraat te Haarlem, waar alle ingeleverde opplakvellen met een kwartslamp werden onderzocht. Daarbij bleek dat zich telkens weer grote hoeveelhe den valse bonnen tussen de ingele verde bevonden, die met het blote oog bijna niet als vals te herkennen waren. Het eerste spoor leidde naar Nieuw Vennep, waar een jubilerende ma nufacturenzaak valse bonnen bleek te hebben ingeleverd. De eigenaar werd gearresteerd. Van hem leidde het spoor naar Eindhoven en Den Bosch. In eerst genoemde stad werden twee ver dachten, die de bonnen vermoedelijk uit België hadden geïmporteerd, gepakt en in Den Bosch twee tussen handelaren. Verdere arrestaties en inbeslagne mingen werden verricht in Amers foort, Harderwijk, Den Haag, Axel, Zaandam, Middelburg en Amster dam, waarbij echter nog steeds niet duidelijk is geworden waar de pun ten hun oorsprong vonden. Vermoe delijk ligt de bron in het buitenland. WEINIG LUST OP DE BEURS. Het enige, dat gisteren van de ef fectenbeurs te zeggen vel, is, dat het niet flauw was, aldus de opinie van een beursman over deze zomerse beursdag, waarop weer uitermate weinig zaken tot stand kwamen en zowel publiek als beroepshandel weinig lust vertoonden om zich voor een of ander fonds te interesseren. VERZEKERINGSAGENT POOGDE VROUW TE VERMOORDEN. De politie te Zutfen is op het ogenblik op zoek naar de groenten- handelaar, tevens verzekerings agent W. W. J. van 't H. uit Warns- veld. Hij wordt er van verdacht gistermiddag een poging tot moord te hebben gepleegd op mevrouw T. van het Warnsveldse wegkwar- tier te Zutfen. Van 't H. verzocht haar een kwi tantie te tekenen zonder dal hij esn verzekeringsbedrag, waarop haar man recht had, zou uitbellen. Zij weigerde en verzocht nsm terug te komen als haar echtgenoot thuis was. Op zijn vraag even zijn handen ■se mogen wassen, ging zij hem daar na voor naar de keuken. Onverhoeds sloeg Van 't H. haar enige malen op het hoofd, waardoor ernstige en hevig bloedende wonden ontstonden. Bij de v/orsteling, die hierop volgde, trachtte hij mevrouw T. te' wurgen. Het geluktf haar het huis uit te komen. Haar wonden bleken niet levensgevaarlijk. Van 't II. nam direct na zijn laffe daad de benen en is nog steeds voortvluchtig EEN GESCHEURDE JAS WERD HUN NOODLOTTIG. De groep Achtkarspelen van de rijkspolitie deed gisteren een goede vangst, toen zij vier te Eestrum woonachtige jongemannen arresteer, de. Het vermoeden bestond reeds, dat deze vier niet onschuldig waren aan een groot aantal diefstallen. Toen de zer dagen een inbraakje gepleegd was, werd een stukje van een jas ge vonden, dat achter een spijker was blijven haken. Toen er een onder zoek werd ingesteld bleek dit stuk je precies in de jas van een van de vier verdachten te passen. De heren vielen spoedig door de mand en uit hun bekentenis kwam vast te staan, dat zij de laatste tijd niet alleen heel wat pluimvee maar ook niet minder dan 110 rijwielen in alle mogelijke delen van Frieslhnd hebben ont vreemd. De politie heeft het viertal te Bergum opgesloten. BRANDEN IN BOERDERIJEN. Hooibroei was gistermiddag oor zaak, dat brand ontstond in de ka pitale boerderij van de. heer W. Zwa german te Hensbroek bij Alkmaar. Ondanks verwoede pogingen van de brandweer van Obdam en Heer Hugo- waard kon niet worden voorkomen, dat de boerderij geheel afbrandde. Slechts een klein deel van de inboe del kon in veiligheid worden ge bracht. Het vuur, dat was overgeslagen naar twee in de nabijheid staande woningen, waarvan de daken al vlam vatten, kon bijtijds worden gedoofd. Gistermiddag om ongeveer een uur is brand uitgebroken in een van de schuren van de kapitale boerderij van de firma Bos en Kadijk te Sliedrecht. Het belendende woonhuis bleef, dank zij het optreden van de brandweer gespaard. Een aantal landbouwmachi nes ging verloren. Gistermiddag om 1 uur ontstond brand in een der schuren van de ka pitale boerderij van de fa. Bos er. Kadijk aan de zuidzijde van de Mer- wede te Sliedrecht Vermoedelijk werd de brand veroorzaakt door het gebruik van een machine bij het dor sen. Door spoedig ingrijpen van de brandweer kon het belendende woon huis van de familie Kadijk worden behouden. Men kon echter niet voor- komen, dat de schuur geheel uit brandde. Een aantal landbouwmachi nes ging verloren. WEERSVERWACHTING HITTEGOLF DUURT VOORT. Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zeer warm en zonnig weer, echtei met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in de namiddag in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelij ke richtingen. de fyttv-aa>icLe>i 23. Ja, Hendrik reikt met een vrien delijk gezicht het wapen aan de professor, maar opeens schijnt het toch te gaan dagen in de eendenher- sens van Hendrik. Een listig lachje speelt om zijn snavel. „Ho wacht even!" zegt Hendrik en houdt de atoombonenmolen achter zijn rug. ^Be^.oof me eerst dat u hem eerlijk terug geeft.Een beleefde buiging van de professor is 't antwoord. „Hoe zoude ik." spreekt het mannetje, „Ik herhaal, hoe zoude ik een eend wiens ziel even blank is als (vergeve mij een platte vergelijking!) een on besmeerde boterham, %hoe zoude ik zó iemand kunnen bedriegen? Een lichte verontwaardiging van mijn kant zou hier op zijn plaats zijn. Als ik niet beter kende zou ik uw wantrouwen als een belediging op vatten! En een Grimboud laat zich niet beledigen! Ik verzoek u hier van goede nota te nemen!'' Op het gezicht van Hendrik is een schuld bewuste uitdrukkking gekomen en een zacht rood kleurt zijn wangen. Het mannetje glimlacht weer voor komend en gaat verder: „En nu geen grapjes meer, hè? Geef mij onver wijld mijn atoombonenmolen opdat ik u wijze hoe deze kostelijke vin ding te hanteren." „Eh... hum... eh...ik eh...hm..." lispelt Hendrik en legt met verlegen neergeslagen ogen het wapen in de begerige han- den van professor Grimboud. DE BURGEMEESTER VAN PONTIANAK. Zoals bekend zal de burgemeester van Pontianak de viering van het ze venhonderdjarig bestaan van 's-Gra- venhage bijwonen. De burgemees ter zou gisteren uit Indië op Schip hol aankomen. Naar de K.L.M.-pers dienst mededeelt, is het Indië-toestel der K.L.M., waarrr :e de burge meester van Pontianak reist, door een zandstorm gedwongen geweest te Damascus te blijven. Het toestel werd nu heden op Schiphol ver wacht. BRAND TE WAALWIJK. Maandagavond merkten enige ar beiders van de lederfabriek „De Am- stel" te Waalwijk, dat het dak van het woonhuis van de schoenfabrikant L. Leenheers aldaar in brand stond. Zij maakten onmiddellijk alarm en begonnen het blussingswerk met ma. teriaal van „De Amstel". De zolder waar de brand, vermoe delijk door kortsluiting, was ontstaan, brandde geheel uit, waarbij een par ty leer ter waarde van ƒ10.000 ver loren ging. Deze partij waa 's mor gens aangekomen; zij was niet ver zekerd. In het benedenhuis werd grote schade aangericht; een deel van de inboedel kon in veiligheid worden ge bracht. Wensen uit slagerskringen In de jaarvergadering van de alge mene Nederlandse Slagershond, die gisteren te Apeldoorn gehouden werd, deed de bondsvoorzitter, de heer B. van der Eijk, een beroep op de regering, om een regeling te scheppen, walke het de slagers mo gelijk maakt, om geen zwarte han del te drijven, hetgeen zij nu vaak noodgedwongen moeten doen. Het voornaamste deel der agenda werd ingenomen door een ornnc aan tal voorstellen van de afdelingen, in hoofdzaak betrekking hebbende op de problemen, waaronder het sla- gersbedrijf gebukt gaat: de vleesdis tributie en de huisslachtingen. De behandeling daarvan werd voorafgegaan door een uitvoerige be schouwing van de voorzitter, waarin deze ten aanzien van de belang rijkste punten reeds het standpunt van het bestuur weergaf. De afschaffing 'van de leverings plicht is volgens spreker funest ge bleken en de vleesvoorziening is daardoor in gevaar gebracht. Over leg met de landbouworganisaties over deze aangelegenheid is intussen gaande en er bestaat kans op een be vredigende oplossing. De winstmarge op vlees is niet on bevredigend, de omzet echter veel te klein; om de slagerij in stand te hou den is opvoering van het vleesrant soen tot 300 gram per hoofd per week noodzakelijk. Daardoor zou te vens de zwarte handel de kop wor den ingedrukt. Aanpassing aan het prijspeil van Eelgië en Luxemburg zal een ver hoging van de prijzen in ons land ten gevolge hebben. De regering legt thans ruim 400 millioen gulden bij op het levensmiddelenpakket, waar van circa 70 milloen op de slagerij- producten. Wanneer deze toeslag wordt gestaakt, zullen er maatrege- moeten worden getroffen, teneinde de slagers daarvan niet de dupe te laten worden. Uit de praeadviezen van het bonds- bestuur bleek voorts, dat dit de tijd acht gekomen, om de distributie van schapenvlees op te heffen, alsook, dat bij de inkoop van vlees door de overheid speciaal bevroren vlees vakkundige mensen, via "de sla gerscentrale dienen te worden inge schakeld. Alle prae-advezen van het bonds- bestuur werden door de vergadering opgevolgd, o.a., dat het hoofdbe stuur zich te gelegener tijd tot de directeur-generaal voor de prijzen zal wenden, om eventuele verho ging van de ondernemersbelasting te mogen doorberekenen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 23) „Ik heb van jou geen orders af te wachten, wil je daar aan denken?'' luidde August's scherpe repliek. ,Je hoort wat ik je zeg!" hield de klerk vol. „Jouw arrogantie loopt de spuigaten uit! Eens kijken, wie het laatst lacht!" „Ja en dat zul jij niet zijn Fol- mer!" „Goed getroefd!" prees het meisje „Zo'n opschepper!" Zij stak een arm door die van August en drukte hem Hij voelde het bloed naar zijn hoofd stijgen, niet alleen om de on verwachte intimiteit, ook om het spottend gichelen van Stine Tidvall de telefoniste. Signe Hansen gaf zijn arm een nieuw drukje. „Trek het je niet aan! De klerk probeerde je te overbluffen!" August zette een hoge borst op ..Daarmee komt hij niet ver bij mij! Waar woont u juffrouw Hansen?" „Geen juffrouw Hansen!" verbe urde zij. „Signe! Ik zeg August „Prachtig! Waarheen, Signe?" Zij keek plotseling ernstig. „Ja dat is eigenlijk een malle boel! Zo als u -weet, verving ik mijn zuster een poosje. Wij wonen samen en in haar vrije uren doet Louise het huishouden. Daar staan mijn han den helemaal niet naar; ik kan niet eens koffie of thee zetten. Nu Loui se niet thuis is, vraag ik me af hoe ik wat te eten krijg. Ik heb er wer kelijk niet eerder aan gedacht." „Dat kan gauw worden verholpen We gaan naar een lunchroom." „Neen, geen lunchroom! Dat zijn van die saaie dingen!" „Weet je "een geschikter gelegen heid?" „Ja, goed en goedkoop. Maar een tamelijk eindje hier vandgan. Wil je je aan mijn leiding toevertrouwen?" Even aarzelde hij. Het zou hem niet kwalijk worden genomen, ai's hij voor een half uur, drie kwartier het „Sint Olaf" verliet; per slot van rekening was hij geen gevangene. Langer dan hoogstens een uur druf- de hij echter het niet maken en het kwam hem voor, dat Signe Hansen voor de gehele verdere avond be slag op hem wilde leggen. Nog voor hij zijn bedenkingen onder woor den had kunnen brengen, vroeg zij: „Moet je misschien direct weer terug zijn?" „Dat niet. Een hotel-detective moet evenwel zoveel mogelyk bij de hand zijn. Langer dan een uur kan ik het in geen geval maken." „O, dan hebben we tijd genoeg. We nemen de korste weg. Ken je de Maxim Bar?" August schudde van neen. „Ik woon nog maar kort in Stockholm. „Je zult het een knusse gelegen heid vinden. Denk nu asjeblieft niet dat het mijn bedoeling is, op je zak te lopen! Wat ik verteer betaal ik zelf." „Geen sprake van!'' „In elk geval het eten. Een cocic- taii mag je me aanbieden." „Als je er dan per se op staat, „Ik sta er op. Uit!" antwoordde zij en klopte hem op de hand. Ofschoon August moest erkennen dat Signe aantrekkelijk gezelschap was, waren zijn gedachten de eerste tija toch meer bij de geheimzinnige en ontegenzeggelijk mooiere Marian ne Karlsson geweest. Langzaam aan echter verdween haar beeld op de achtergrond. Voor de eerste maal wandelde hij stevig gearmd met een meisje en hij moest bekennen, dat het een aTerprettigste gewaarwor ding was. Halverwege het Norrmalm sloeg Signe rechts af en voerde hem door een wirwar van straten en straatjes. Hij hoopte, dat zij na het bezoek aan de Maxim Bar hem weer naar het stadscentrum zou verge zellen, want het leek hem ondoen lijk, moederziel alleen uit deze doolhof de weg terug te vinden. „Ga je dikwijls met een meisje uit?" informeerde Signe. „Dit is de eerste maal." „Houd een ander voor het lapje Heus?" „Heus!" Zij lachte vrolijk. „Dan mag ik de onderscheiding wel op prijs steTen! Je bent toch geen vrouwenhater?" „Allerminst. Maar ik zei je dat ik vreemd in Stockholm ben. En dan mijn salaris noodzaakt me, het zuinig aan te doen." „Ik had je niet gevraagd, met me naar de Maxim Bar te gaan, als niet toevallig mijn zuster vanavond uit was en ik wat eten moest. Het is er heel goedkoop; ze zetten je 'n heerlijke biefstuk met gebakken aardapppelen voor. Ik ben zuinig aangelegd weet je net als jij. Voel je geen spijt dat ik je heb meege troond?'' „Hoe kom je daar bij? Ik vind je een bijzonder aardig meisje, Signe. Je hebt er slag van iemand direct op zijn gemak te stellen." „Ik vind jou óók heel aardig", be kende zy. „Eigenlijk nog maar een grote jongen. Je bent er toch niet boos om, dat ik het onomwonden zeg?" „Natuurlijk niet, Signe. Ik houd het meest van mensen die rond voor hun mening uitkomen.'* August begon plezier in het avon tuurtje te krijgen. Hij vergat de on gelikte inspecteur Uppström, be'a- ger van de blondharige Marianne Karlsson. Hij vergat Marianne zelf. Hij zou ook Lars Folmer hebben ver geten, als hij niet gearmd liep met 't meisje, dat hij hem had afgesnoept. De verwaande kwibus dacht zeker, dat geen vrouw hem weerstand kon bieden. Ha, dan waren hem deze avond de ogen wel opengegaan! Zij stonden voor de Maxim Bar. Zo van buiten gezien maakte de in richting geen ongunstige indruk. De omgeving echter, waarin zij was ge legen, kwam August allesbehalve gunstig voor Signe ried wat in hem omging. „Heus het zal je meevallen", ver- zeurde zij. „Het is er tiptop. Zou ik er anders komen?" Hij volgde haar. De bar had rechts en links een aanta1 boxen; in één er van namen zij plaats. Signe bestelde de kellner de begeerde biefstuk met gebakken aardappelen, vooraf wenste zij een cocktail te gebruiken. August had liefst een limonade of sodawater gedronken. Tegenover het meisje met de cocktail wilde hij zich echter groot houden en liet daarom een glas bier aanrukken. Signe rilde met 'n grappig gezicht. „Bier valt zo koud in je maag en het is zo'n geweldige plas!" „Bij hoge uitzondering drink ik 'n gjas bier. Sterke drank heb ik nog nooit geproefd. Het is mijn vaste voornemen, hem nooit te proeven oök." „Je kunt alles te ver doordrij ven," meende zij schokschouderend. „Een borrel op zijn tijd schaadt niet. Eet jij niet wat mee?" „Ik heb geen trek. Om het rond uit te zeggen, Signe ik begrijp niet, hoe een meisje als jij zich aan getrokken kan voelen tot'zo'n gribus terwijl er nette gelegenheden te kust en te keur zijn." Zij fronste de wenkbrauwen. „De ze gelegenheid staat gunstiger aan geschreven dan je denkt. Jij gaat uitsluitend op de buurt af. Dat is het hem juist in Stockholm moet je de adressen kennen. Wanneer je eens 's-middags onder het lunchuur komt of tijdens het diner zou je je er over verbazen, hoeveel fijne lui hier eteri. De tarieven zijn laag, wat ze voorzetten is prima. In dit opzicht kan de Maxim Bar met de beste res taurant concurreren. Nergens wor den de klanten zó vlug bediend kijk, daar is mijn biefstuk al!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2