De toestand in Berlijn De Amerikaanse atoom-wapens De Belgische konings-kwestie in critiek stadium Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 JULI 1948 39ste JAARGANG No. 11450 HET NIEUWE FRANSE KABINET WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 Advert.: 15 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Partij-egoïsme in Den Haag? „AL te veel politiek in Den Haag", **constateert „Elseviers Week blad". Het blad zegt, dat het weinig bewondering heeft voor de partijen, die bij de formatie van een kabinet „in hoofdzaak het partijbelang voor ogen hebben gehad" en vervolgt dan: „Voor zulk een partij-egoïsme leent zich deze tijd allerminst. En wat ons nog het meest bevreemd heeft, dat is de grote rol, die per soonlijke aangelegenheden hebben gespeeld. Met name de P. v. d. A. bezat een vrij omvangrijke zwarte lijst van lieden, die in geen geval voor een ministerszetel in aanmer king konden komen. Het spreekt wel vanzelf, dat op deze zwarte lijst Oud paraisseerde en het wekte •enige verwondering, dat hij deze eer deelde met niemand meer of minder dan professor Romme." Tot zover „Elseviers Weekblad". In de „Volkskrant" merkte prof. Romme dezer dagen op, dat men het feit, dat dr. Beel bij de besprekingen met de partijen niet tot een resultaat is gekomen, niet mag wijten aan het domineren van partijbelang boven 's lands belang: men zag het lands belang anders, ieder op zijn manier. Zó kunnen wij weergeven de me ning van prof. Romme. Met alle respect voor die mening van iemand, die het ongetwijfeld we ten kan moeten wij verklaren (en zeer velen zullen wij daarbij aan on ze zijde vinden) dat het voor óns niet zo onomstotelijk vast staat, dat par tijbelang bij geen der confererende partijen een tè grote rol heeft ge speeld! Wij -hebben tijdens de oorlog zo vaak tot elkander gezegd: liever een partij en-staat met alle vlekken van een verkeerde partijen-politiek, dan een partijloze staat, die feitelijk dic tatuur van één partij betekent. Maar, zo voegden wij er dan aan toe, wij hopen, en wij zullen er naar stre ven. dat na de oorlog de slechte ge volgen, de excessen van de par- tijien-politiek zo veel mogelijk wor den vermeden. Een exces van de partijen-politiek is het, vanzelfsprekend, als men het partijbelang niet weet ondergeschikt te maken aan het landsbelang. In bepaalde omstandigheden eist het landsbelang, dat met men zekere daden stelt of nalaat, ook al weet rnen zeker, dat daardoor de sympa thie voor zijn partij zal inkrimpen. In bepaalde omstandigheden eist het landsbelang, dat men zékere verlangens, welker verwezenlijking zijn partij inderdaad in 's lands be lang acht, op zij schuift, als dat' nu eenmaal feitelijk vereist wordt om hogere, of nóg hoge landsbelangen te kunnen dienen. En, of daarnaar alle over de kabi netsformatie confererende partijen hebben gehandeld, staat, helaas, voor ons niet zo onomstotelijk vast, als het vast scjiijnt te staan voor prof. -Romme. Wij zijn er van overtuigd, dat de situatie, waarin ons land momenteel verkeert, vereist, dat de bekwaam ste en energiekste mannen de mi nisterszetels bezetten en dat deze allen te zamen het vertrouwen ge nieten van het buitenland (dat is nü op de eerste plaats nodig) en van het eigen volk. En dat laatste vooral kan het best bereikt worden door een kabinet, dat steunt op een zo groot mogelijke aantal partijen. Zulk een kabinet is ook de meest consequente conclusie uit de volks wil, zoals deze zich heeft uitgespro ken bij de stembus. Zó heeft het blijkbaar ingezien de Prinses Regentes, die, na raadple ging van haar adviseurs, de opdracht tot vorming van zulk een kabinet heeft gegeven. Zó heeft het blijkbaar ook ingezien de kabinetsformateur, die al het mogelijke en misschien ook zelfs al het onmogelijke heeft ge daan, om de bedoelde opdracht te kunnen uitvoeren. Het is anders gelopen. En, terwijl wij nog willen hopen en vertrouwen, dat dr. Beel op de best mogelijke wijze zal slagen in de vor ming van een kabinet van andere aard moeten wij betreuren, dat hij in de eerstgegeven opdracht niet is geslaagd. Ter wille van het grote goed dat er ligt in een zuivere politiek, zal de schuldvraag van dit alles niet mo gen worden ontweken. Wij laten haar voor rekening van „Elseviers Weekblad", maar opmer kelijk is de mededeling van het blad, dat Oud en Romme op de zwarte lijst van de P. v. d. A. zouden staan. Romme! Zou dat niets zeggen aan degenen onder ons, die bij de ver kiezingsactie beweerden, dat de K. V. P. (onder leiding van Romme) aan de leiband liep van de P. v. d. A.? HET 700-JARIG BESTAAN VAN DE KEULSE KATHEDRAAL. Negen kardinalen, 25 aartsbisschop pen en bisschoppen uit Duitsland en andere Europese landen en Noord- Amerika zullen volgende maand het 700ijarig bestaan van de Keulse ka thedraal bijwonen, zo meldt het Duitse nieuwsbureau DPD. Kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht zal de pontificale mis op- dragena Oe Evangelische Kerk zal bij de plechtigheid vertegenwoordigd zijn. De Keulse kathedraal, met de bouw waarvan in 1248 werd begonnen, werd eerst in 1880 voltooid. Waarnemers te Berlijn menen, dat opmerkingen in de verklaring van Clay wijzen op de mogelijkheid, dat weer onderhandelingen met de Sow- jet-Russen zouden worden gevoerd over de uitsluitende invoering van het „Sowjet-geld in Berlijn. Volgens deze waarnemers is de in voering van de West-Duitse mark in Berlijn de onmiddellijke oorzaak van de Sowjet-blokkade. De westelijke mogendheden hadden verklaard be reid te zijn de Oost-Duitse valuta in Berlijn te aanvaarden, indien zij een aandeel in de controle van deze va luta zouden hebben. Bij nieuwe on derhandelingen over de valuta zou den echter concessies door de Weste lijke mogendheden noodzakelijk zijn. Uit Londen wordt de aankomst ge meld van Douglas. Bedell Smith en Bohlen. Reuters diplomatieke corres pondent schrijft hieromtrent het vol gende: Men verwacht, dat deze Ameri kaanse diplomaten met de Britse re gering zullen confereren. In het zen den van Bedell Smith en Bohlen naar Berlijn, voor het V9eren van bespre kingen^. over de toekomstige politiek tegenover de Sowjet-Unie, ziet men te Londen het bewijs, dat de V.S. niet overtuigd zijn, dat een vier-mogend- hedenbespreking ter verbetering van de verhouding tussen de Westelijke geallieerden en de Sowjet-Unie, veel tot deze verbetering zou bijdragen. Men voorspelt te Londen bespre kingen tussen Engeland en Amerika over een nota aan de Sowjet-Unie, die men, indien de regeringscrisis in Frankrijk spoedig opgelost zou wor den, voor .het volgende week-end zou overhandigen. De nieuwe Sowjet-Russische „Deutsch Mark" werd reeds Zater dag, enkele ttren na het beginnen van de inwisseling, op de zwarte markt verhandeld, tegen dezelfde waartle als de Westmark. Men ver wachtte echter dat in de komende dagen de Westmark stabieler zou blijken. De burgers uit de Westelijke secto ren moesten zich naar de inwisse- lingsbureaux in de Sowjet-Russische sector begeven, daar de Sowjets ge weigerd hebben in te gaan op het aanbod van de Westelijke comman danten ook in hun sectoren inwisse- lingsbureaux in te richten. Vele Berlijners werden van de in- wisselbureaux weggezonden zonder hun geld te hebben kunnen ruilen. De inwisseling werd vertraagd door nauwkeurig onderzoek van het inge leverde geld. Sommige bureaux hadden reeds lang voor- sluitingtijd geen nieuwe bankbiljetten meer in voorraad. Clay bevestigde de berichten uit Washington dat hij een nieuw vlieg veld in Berlijn zou aanleggen. Ik ga er morgenochtend dadelijk mee be ginnen. zo zeide hij. Het nieuwe vlieg veld komt in de Franse sector. Het zou meer nuttig zijn gedurende de wintermaanden, wanneer de weers omstandigheden het vliegen bemoei lijken. Een tweemotorige Amerikaanse Dakota, die deel uitmaakte van de „luchtbrug" naar Berlijn, is even voor de landing op Tempelhof neer gestort en in brand gevlogen. De bei de inzittenden kwamen om het leven. Duitse vrouwen en kinderen legden gisteren bloemen bij het wrak van het verongelukte voeldselvljegtuig. Ook een Dakota van de P.A.F vloog in brand even na het opstijgen met een lading steenkool. Hierbij kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. De zestien Amerikaanse „Shooting Star"-straalvliegtuigen ,die vorige week in recordtijd de Atlantische Oceaan overvlogen, zijn gisteren bij Wiesbaden geland. Luitenant-generaal Loekjantsjenko, Russisch stafchef te Berlijn, heeft opnieuw een protest tegen de Ame rikanen ingediend in zake het over treden der vliegregels in het lucht. Wederopbouw in Rotterdam. Het eerste nieuwe grote bankgebouw aan verkeer boven de Sowjetzone. De de Coolsingel te Roterdam nadert zijn pers, die onder Russisch toezicht voltooiing. Binnenkort zal het in ge- staat, meldt 32 Britse overtredingen. I bruik genomen worden. „Aanmerkelijk verbeterd' zegt Truman President Truman heeft naar aan leiding van het vierde halfjaarlijkse rapport van de Amerikaanse Com missie voor de Atoomenergie ver klaard, dat de proeven, die onlangs in het gebied van de Stille Oceaan werden genomen, de positie van de V. S. op het gebied van de atoom wapens „aanmerkelijk verbeterd" hadden. In het jongste rapport van de commissie aan het congres wordt ons medegedeeld, dat „drie atoomwapens van een nieuw, verbeterd type", die onlangs in het gebied van de Stille Oceaan werden beproefd, bommen waren en geen niet-explosieve wa- penns, zoals men meende. De proe ven werden gedaan op de Eniwetok- atol (Marshall-eilanden). President Truman zegt voorts, op dracht gegeven te hebben alles in het werk te stellen om de leidende positie van de V. S. in de wetèn- schap van de atoomenergie en haar militaire toepassing te handhaven, hoewel hij nog steeds hoopt op een uiteindelijke totstandkoming van een internationale controle van de atoomenergie. Indien de landen der wereld bereid waren met de V. S. deel te nemen aan de internationale controle van de atoomenergie zouden de werk zaamheden op dit terrein niet langer in het diepste geheim verricht be hoeven te worden. De Amerikaaanse regering had door middel van haar vertegenwoor digers in de commissie der V. N. voor de atpomenergie gepoogd een gemeenschappelijke basis voor over eenkomst met de andere leden-staten te vinden. De onverzoenlijke hou ding van de Sovjet-Unie had tot dus verre verdere vorderingen onmoge lijk gemaakt, aldus Truman. JLn twee jaar tijds heeft de wereld het De politieke toestand in België is als gevolg van de ontwikkeling, die de Koningskwestie de laatste dagen neemt, als vrij critiek te kenschet sen. De controverse tussen Katholie ken en Socialisten met betrekking tot de oplossing van het thans reeds drie jaar hangende koningsprobleem is de afgelopen twee weken nog toe gespitst door de beslissing van de liberale partij haar negatieve hou ding te zullen laten varen, door de motie van het partijbureau van de socialisten, waarin dit eens te meer op troonafstand aandringt, en ten slotte door een oproep van het Na tionale Comité der Katholieke Volks partij tot een raadpleging der bevol king over de terugkeer van de ko ning. Verscheidene kranten, die com mentaar uitbrengen op de loop der gebeurtenissen doen uitkomen, dat de tegenstelling .tussen Katholieken en Socialisten thans te groot is om een ministeriële crisis nog te kun nen vermijden. Dat de toestand in derdaad gespannen is, blijkt wel uit het feit, dat de kabinetsraad van Zaterdagmorgen tot hedenavond is uitgesteld en ook staatsminister Paul van Zeeland voorlopig van zijn reis naar Irak heeft afgezien. Sommige leden de Katholieke Volkspartij hebben reeds openlijk te kennen gegeven, geen mogelijkheid meer te zien een regeringscrisis te voorkomen. Deze kringen nemen het de regering ten zeerste kwalijk op de brief van de koning, waarin deze een plebisciet voorstelt, op geen en kele wijze te hebben gereageerd. In het bijzonder verwyt men de Katho lieke ministers meer belang te hech ten aan het bewaren van de huidige Katholieke-Socialistische regerings coalitie dan aan het oplossen van de koningskwestie. Van liberale zijde schijnt met een toenadering te zoeken tot de Katho lieke Volkspartij en politieke waar nemers zijn van oordeel, dat de libe ralen om dit te bereiken bereid zou den zijn een wetsvoorstel tot het houden van een volksraadpleging inzake de terugkeer van de koning goed te keuren. In katholieke kringen ziet men in deze plotselinge ommekeer eerder een politieke manoeuvre in verband met de eerstvolgende verkiezingen e« men wijst er op dat de liberalen als gevolg van hun afwijzend standpunt in de koningskwestie vele zetels ver loren tijdens de laatste verkiezingen. Voor een samenwerking met de liba- ralen op deze basis in een nieuwe regering toont men zich dan ook zeer huiverig. Twee piloten van de Eastern Air lines zeggen Zaterdagmiddag boven Montgomery in Alabama, Verenigde Staten, een reusachtig straalvliegtuig te hebben gezien van een volkomen onbekend model. ODe romp was voorzien van een dubele rij raampjes Het tofestel braakte rode vlammen uit, tien a vijftien meter lang, ter wijl onder het vliegtuig een blauwe gloed waarneembaar was. De myste- rieuse machine waarvan het inte rieur verlicht was, passerde het toe stel van de Eastern Airlines op an derhalve kilometer afstand. Captain Childs. een van de piloten, zei dat slechts één van zijn twintig passagiers wakker geworden was en de machine eveneens had gezien. Hij zei: De vlammen waren zo verblin dend, dat wij een seconde lang niets konden zien. De Griekse premier, Themistocles Sophoelis, heeft de koning zijn ont slag aangeboden. antwoord nog niet klaar op het pro bleem van oorlog en vrede. De atoomenergie blijft derhalve een vreselyk verwoestingsinstrument en een machtige prikkel tot vreedzame vooruitgang". Het rapport van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie zegt o.m., dat zelfs onder de meest gun stige omstandigheden een aanzien lijk deel van de huidige energie- voorraad van de wereld waarschijn lijk niet vóór de volgende 20 jaar door atoombrandstof kan worden vervangen. Tenslotte wordt vermeld, dat tot 30 Juni slechts 1/5 van het program voor de atoomenergie, waarvoor 1250 millioen dollar zijn uitgetrok ken, is voltooid. Waarschijnlijk zou den de werkzaamheden in verband met de atoomentrgie pas in 1940 of later tot volle ontplooiing komen. Het nieuwe Franse kabinet De nieuwe Franse regering, die te gen de middag aan de president zal worden voorgesteld, bestaat, zo ver neemt Reuter uit betrouwbare bron, uit achttien ministers en 17 staatsse cretarissen. Dit is het grootste Fran se kabinet sedert de oorlog. De niet-officiële, doch volgens Reu ter betrouwbare, lijst is als solgt sa mengesteld: Premier: André Marie (radicaal). Vice-premiérS: Pierre Henri Teit- gen (MRP) en Leon Blum (Socialist). Ministers van Staat: Henri Queuille (Radicaal) en Paul Ramadier (Socia list). Minister van Buitenlandse Zaken: Robert Schuman (MRP). Minister van Financiën en Natio nale economie: Paul Reynaud (On afhankelijk republikein). Nationale Defensie: Jules Mayer (Radicaal). Binnenlandse Zaken: Jules Moch (socialist). Industriële Productie: Robert La- coste (Socialist). Landbouw: Pierre Pflimlin (MRP). Openbare Werken: Christian Pi- neau (Socialist). Arbeid: Daniel Mayer (Socialist). Oud-Strijders: Andre Maroselli (Radicaal). Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste-Floret (MRP). Justitie: Robert Lecourt (MRP). Onderwijs: Yvon Delbos (Radicaal). Wederopbouw: Rene Coty (Onaf hankelijk republikein). De heer Bidault keert dus niet te rug als minister van buitenlandse zaken. Wallace candidaat voor presidentschap Henry Wallace heeft Zaterdag de benoeming tot candidaat voor het pre sidentschap van de Verenigde Staten door zijn „Progressieve Partij'' aan vaard. In een toespraak tot zijn aan hangers verklaarde hij: „Wanneer ik president was, zou er thans geen Ber. lijnse crisis bestaan". De partij van Wallace gaat de ver kiezingen in met de leuzen: „Vernie tiging van alle atoombommen"; „In trekking van de wet op de dienst plicht" en „Vrede met Rusland". In de beginselverklaring wordt volko men gelijkheid geëist voor negers en andere minderheden. Door middel van de UNO wil men tot internatio nale ontwapening komen. Verder wil men onmiddellijke erkenning van Is raël en opheffing van het wapenem- borgo, zodat wapenen naar Israël kunnen worden gezonden. GEWEZEN HONGAARSE MINISTER VAN JUSTITIE GEVLUCHT. De gewezen Hongaarse Minister v. Justitie, Tibor Jitvai, die op 15 Juni 1947 wegens ter dood veroordeling van twee communistische leiders tot 8 jaar opsluiting werd veroordeeld en in voorlopige vrijheid werd ge steld, alsmede twee van zijn mede plichtigen zijn gevlucht. Weer plezierreizen naar België De Belgische minister van Finan ciën heeft, zoals Zaterdag door ons vermeld, in de Senaat verklaard, dat de Nederlandse regering heeft beslo ten, aan Nederlandse toeristen, die een bezoek aan België willen bren gen, deviezen te verstrekken. Deze regeling treedt onmiddellijk in wer king en zal gelden tot eind Septem ber. Van Nederlandse -officiële zijde wordt hierover medegedeeld: Met het oog op de samenwerking der Beneluxlanden heeft de regering op verzoek van de Belgische rege ring binnen het kader van het be staande handelsaccoord een beperkt bedrag aan deviezen beschikbaar ge steld voor toerisme naar België en Luxemburg voor de periode van he den tot en met September 1948. Per persoon van 15 jaar en ouder zal voor een verblijf van ten minste 3 en ten hoogste 8 dagen een bedrag v^p 300 frs. per dag beschikbaar wor den gesteld. Kinderen beneden 15 jaar ontvangen 150 frs. per dag. Aanvragen voor deviezen moeten bij de deviezenbanken en reisbu- reaux worden ingediend tot uiterlijk 30 Juli. De toewijzing zal na loting geschieden. Personen, die reeds de viezen voor vacantiereizen in 1948 hebben ontvangen, komen voor deze regeling niet in aanmerking. Voor 1- dagsreizen per autobus wordt nog een nadere regeling uitgewerkt. Met oude pas naar België? Teneinde het reizen tussen Neder land en België te vergemakkelij ken, heeft het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Ne derlandse regering voorgesteld, de reizigers toe te staan gebruik te ma ken van oude passen, indien deze echter niet langer dan vijf jaar offi cieel zijn vervallen. DE HEILIGDOMSVAART TE MAASTRICHT. Gisteren, de laatste dag der te Maastricht gehouden feesten ter ge legenheid van de Heiligdomsvaart, werd 's morgens een pontificale Hoogmis opgedragen op het Vrijthof door de Bisschop van Roermond. De plechtigheid werd door duizenden pelgrims uit Nederland en België bij gewoond. Onder de autoriteiten be vonden zich de pauselijke internun tius mgr. Paolo Giobbe, de coadjutor van het bisdom Roermond, mgr. Hanssen, de gemijterde abten van Averbode en Valdieu, de apostolische vicaris van Palembang, mgr. Mek- kelholt, mgr. Sibonne, vicaris-gene raal in Nevada Ver. Staten). Voor de reliekenstoet, die 's mid dags door de sta£ trok, was er een enorme belangsteJÜng. De stoet trok langs de reeds genoemde autoritei ten, bij wie zich gevoegd hadden de commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. dr. F. Houben, de vicaris-generaal in het bisdom Aken, mgr. dr. Mussénar, de Neder landse consul in Aken, jhr. van Pel ser van Berensberg, en de Belgische ambassaderaad, de heer Baert. De Bisschoppen in vol ornaat voeg den zich bij de stoet, nadat deze de autoriteiten was gepasseerd. He Heiligdomsvaart werd besloten met een pontificaal Lof op het Vrijt hof, dat door mgr. Giobbe werd ge celebreerd. ROOFOVERVAL TE SITTARD. De Venlose recherche is er in ge slaagd de daders van een roofoverval, die Woensdagavond omstreeks 12 uur op de venter P. Roberts uit Stad broek op de Tudderenderweg te Sit- tard is gepleegd, te arresteren. De venter werd met een hard voor werp van zijn fiets geslagen, in be wusteloze toestand naar een weide gesleept en daar van zijn geld be roofd. Terstond na de aanslag werd door de Sittardse politie een signale ment van de daders verspreid, voor zover dit uit de verklaringen van het zoontje van de venter, dat hem ver gezelde, kon worden opgemaakt. In Venlo werden speciale surveillances uitgevoerd met als resultaat, dat M* G. en J. van der W. uit Sittard, die ervan verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd, werden aangehou den. Er werden met bloed bevlekte kleren in beslag genomen. Van het gestolen geld hadden zij reeds in Ven lo verschillende aankopen gedaan ter vervanging van hun vuile kleding stukken. De gearresteerden zijn naar Sittard op transport gesteld. De toe stand van het slachtoffer is nog steeds zorgwekkend. Dr. BEEL CONFEREERT De Kabinetsformateur heeft Za terdag en vandaag (gisteren zijn de conferenties niet doorgegaan) gecon fereerd met verscheidene ministers, n.l. met de heren GÖtzen, Gielen, v. Maarseveen. van den Brink en Drees. SLUITING ZITTING STATEN- GENERAAL. Daartoe gemachtigd door H.K.H. de Prinses-Regentes heeft de minis ter-president, dr. L. J. M. Beel, Za terdagmiddag de zitting der Staten- Generaal gesloten. Beide Kamers waren in het' ge bouw der Tweede Kamer in verenig de vergadering bijeen onder voorzit terschap van de president der Eer ste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg. Nadat dr. Beel de vergacferzaal was binnengeleid, hield hij staande ach ter de regeringstafel zijn toe spraak. Hij memoreerde, dat gedurende het afgelopen zittingstijdvak het overleg tussen de volksvertegenwoordiging en de regering tot goede resultaten heeft geleid. Hij herinnerde aan de voorstellen tot verandering in de grondwet, onder meer teneinde een nieuwe rechtsorde voor Nederland, Ned.-Indië, Suriname en Caragao te kunnen voorbereiden en vestigen, welke in eerste lezing werden aan- I vaard. I Op internationaal gebied valt te vermelden de ondertekening door Nederland van het verdrag met Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Groot- Brittannië. en Noord-Ierland. De in ternationale toestand, in het bijzon der ten aanzien van hetgeen zich in Duitsland voltrejtt, is voor de rege ring voortdurend een reden tot be zorgdheid, aldus dr. Beel, die ver volgde: Hare Koninklijke Hoogheid de Re gentes heeft mij verzocht TI, namens Hare Majesteit de Koningin, Hare er kentelijkheid te betuigen voor uw toe wijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken. Door de Regen tes daartoe gemachtigd verklaar ik de zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." MINISTER VAN BOETZELAER NAAR PARIJS. De minister van Buitenlandse Za ken, baron van Boetzelaer van Oos terhout, heeft zich per vliegtuig naar Parijs begeven. Daar zal een infor matieve bespreking gehouden worden van de raad der organisatie vpor Europese economische samenwerking met de heer Paul Hoffman, directeur van het Europees herstel-programma. Bij deze gelegenheid zullen vrij al gemeen die landen vertegenwoordigd zijn door hun eerste gedelegeerden, i.e. de .ministers. Er is geen agenda vastgesteld. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJEN BENELUX ONDERHANDELEN MET C. D. U. Naar de Belgische Katholieke Volkspartij mededeelt, hebben lei ders van de Katholieke Volkspartijen van Nederland, Luxemburg en Bel gië Vrijdag en Zaterdag j.l. bespre kingen gevoerd met Duitse vertegen- woodigers van de Christelijk-Demo- cratische Unie over de politieke vraagstukken in West-Europa. VOLGENDE WEEK GEEN VARKENVLEES. De slagers zullen, aldus „Parool", voor de volgende week geen var kensvlees ontvangen. Deze maatre gel is slechts van zeer tijdelijke aard, want de varkensstapel is thans 10.000 stuks groter dan vorig jaar (hij begint nu snel te groeien) en on geveer dertig procent zwaarder. Wie echter weet, dat wij voor de oorlog 1.550.000 varkens hadden en thans slechts 867.000, die nog een stuk lich ter zijn dan hun vooroorlogse broe ders, begrijpt, dat er zo nu en dan stagnatie in de toewijzing van var kensvlees kan optreden. De veevoederpositie verbetert ech ter regelmatig, zodat de boeren, vooral op de zandgronden, geadvi seerd worden zich op de varkensmes- terij toe te leggen. Ongerustheid over de toekomstige vleespositie is dus overbodig. APPELEN EN PEREN. Aangezien de tot dusver toegesta ne hoeveelheid appelen en peren, die buiten de veiling om verhandeld mocht worden (bijv. bij verzending aan verwanten en relatiee), in de practijk veel te klein bleek te zijn (nl. V/ kg.), heeft hét bedrijfschap voor groenten en fruit besloten deze hoeveelheid met ingang van 1 Augus tus 1948 te verhogen tot 50 kg. per afnemer per keer. Voor de overige fluitsoorten, blijft de toegestane hoe veelheid vastgesteld op 2H kg. NIEUW PONNYWAGENTJE VOOR DE PRINSESJES. De Prinsesjes hebben Zaterdag een nieuwe ponnywagen gekregen. Het oude wagentje, dat zij kort na de be vrijding hadden gekregen, is kapot. Daarom besloot de Utrechtse vereni ging van carrosserie- en wagenbou wers Het Sticht een nieuwe wagentje te maken. De Prinsesjes waren na tuurlijk opgetogen toen het werd voorgereden. Ook Prinses Juliana en Prins Bernhard waren verrast. £en kaWieltje... Velen wachten op de ouderdom om deugden te verwerven, maar vruch ten worden niet rijp onder de sneeuw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1