O Bartali toch de sterkste? UIT DE OLYMPISCHE HOEK ZATERDAG 24 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 TOUR DE FRANCE Belgische supporters teleurgesteld Tot verbazing en teleurstelling van een zeer talrijk publiek is de drager van de gele trui ook te Luik als eer ste door de finish gegaan. Hier was niet op gerekend, want de Belgische pers had zo beslist verzekerd, dat de Belgen gisteren zouden aanvallen, nu ze hun eigen land hadden bereikt, dat vrijwel iedereen hoopte op een etap pe-zegen van een landgenoot. Gino Bartali heeft er echter een stokje voor gestoken en de Belgen met groot meesterschap op hun eigen grond ge klopt. Het was zijn zevende etappe zege in deze ronde, en hij heeft er mee bewezen, dat hij niet alleen in het hooggebergte de beste van het gezelschap is. Gistermorgen bij de start lag er een zekere matheid over de deelnemers. Het was alsof ieder er zich reken schap van gaf, dat Bartali's positie toch onaantastbaar was geworden, gezien de puike conditie van de Ita liaanse crack. Maar toen Ockers te Luxemburg zijn achteras brak ont brandde eensklaps de strijd. Het pe loton stoof weg en voor Ockers weer goed en wel op zijn fiets zat had hij 3 minuten verloren. Dat zag er erg uit, te meer omdat de Antwerpenaar gisteren zeker niet in top-vorm reed. Karei van Wijnendaele kwam hem te hulp door eerst Mathieu en toen Impanis last te geven Ockers op te v/achten. Het was vooral aan de dit maal briljant rijdende Impanis, die bijna voortdurend als gangmaker fun geerde, te danken, dat het trio zich na een uiterst felle jacht van 40 km. weer bij het hoofdpeloton kon. voe gen. Maar wat een teleurstelling voor de Belgische supporters aan de grens toen ze hun landgenoten, die toen nog een flink stuk achter lagen, als hekkensluiters voorbij zagen komen! Toch is de dag niet kwaad geweest voor de Belgen, want hun beste man Schotte slaagde er in Lapebie v^an de tweede plaats in het alg. klassement te verdringen. Hij profiteerde van de jacht, die in de buurt van Spa, 200 kilometer van de start, door Gignet ontketend werd. De Fransman nam een voorsprong, doch werd ingehaald, waarop Bartali, Klabinsky, Schotte, Neri, Robic en Ockers, die nu weer veel beter op dreef was, het tempo nog wat oovoerden en zich los reden uit het peloton. Klabinsky zakte af op een steile helling, terwijl Gignet met inspanning van alle krachten de kopgroep inhaalde maar later toch weer lossen moest. In grote vaart snelden de vijf leiders verder naar Luik waar Bartali de sprint won voor Robic, Schotte, Ockers en Neri. Lapebie kwam met een groot pe loton drie minuten later binnen en dit kostte hem zijn tweede plaats in het algemeen klassement. Hij heeft last van een eescheurd^ kuitspier die heden zeker niet genezen zal zijn. Het is zelfs de vraag of hij de ror.de zal kunnen uitrijden. Behalve de vijf bo vengenoemde renners moeten ook Camellini, Kirchen en Impanis met ere genoemd worden. Toch was deze etappe over 't algemeen genomen een van de minst spannende van de tour, en zonder de heuvels in het laatste stuk van het parcours zouden mis schien dertig renners t^ Luik aan de sprint om de eerste plaats hebben deelgenomen. De tour loopt op zijn eind, en aangezien de beslissing ge vallen is beginnen zowel renners als volgers er genoeg van te krijgen. Misschien kan men heden nog een aanval van Klabinsky en Lambrecht verwachten, dit werd tenminste be weerd, maar zeker is het niet. Janssen en de Ruyter hebben gisteren niet beter en niet slechter gereden dan de 20 andere renners waarmee ze ex aequo geklasseerd zijn. We mogen nu wel aannemen ,dat ze de tour zul len uitrijden, wat ongetwijfeld een kranige prestatie zou mogen heten, aangezien immers Teeds ongeveer 75 renners, van de 120 die ges/tart zijn, hebben opgegeven. Het klassement van de 19e etappe luidt 1. Bartali (Iitalië A) 7.18.55; 2. Robic (Fr. Nat. ploeg); 4. Schotte (België A); 4. Ockers (België A); 5. Neri (Intern, ploeg) allen zelfde tijd als Bartali; 6. Brule (Parijs) 7.20.3; 7. Giguet (Fr. Nat. ploeg); 8. Camel lini (Intern, ploeg); 9. Impanis (Bel- gie A); 10. Kirchen (Ned. Lux. ploeg) allen z.t. De Ruyter en Janssen kwa- DE ZATERDAGMIDDAGSPORT EN DE K.N.V.B. Teneinde de gemeenschappelijke be langen van de Zaterdagmiddasport te bespreken, belegde de Doetinchemse vereniging D.Z.C. een vergadering die door vertegenwoodigers van vele achterhoekse verenigingen werd be zocht. Tijdens de bespreking bleek, dat het gevaar bpstaat, dat spelers uit de gewone Zondagsvereniginger. weg lopen, door onenigheid of andere oor zaak, en dan meer in een Zaterdag middagclub gaan spelen. Enkele spre kers legden er de nadruk op, dat Za terdagmiddagclubs bedoeld zijn voor voor diegenen, die principieel niet op Zondag willen spelen. De heer Jan sen uit Deventer meende zelfs in dit verband te moeten zeggen, dat alle Zaterdagmiddag-voetvoetballers dus een christelijke club moeten gaan op richten. Dit laatste werd echter van uit de vergadering tegengesproken en meerdere aanwezigen meenden te moeten opmerken, dat het mogelijk is ook zonder redenen van specifiek christelijk belang zich in 'n Zaterdag middagclub thuis te gevoelen. Nadat er nog breedvoerig gesproken was over het zich al dan niet aansluiten bij de K.N.V.B. en over het feit, of het misschien wenselijk zou zijn een seizoen in overgangsphase te spelen, werd besloten zich toch zo spoedig mogelijk bij de grote Kon. Ned. Voet balbond aan te sluiten. Maandag 26 Juli zal men in Varsseveld nogmaals b 'eenkomen om zich dan definitief te kunnen geven als bondslid. men met een grote groep binnen die ex aequo 18/37 werd geklasseerd in 7 uur 21 min. 56 sec. a deze etappe staat Bartali nummer 1 in het klassement met 131 uur 34 min. 53 s. Schotte is 2 met 132 uur 0 min. 39 s. Het alg. klassement luidt na deze etappe: 1. Bartali (Italië A) 131.34.53 2. Schotte (België A) 132.01.09; 3. La pebie (Centrum en Z. W. Fr.); 4. Bo- bet (Pr. Nat. ploeg); 5. Kirchen (Ned. Lux ploeg); 6. Teisseire (Fr. Nat, ploeg); 7. Lambrecht (Intern, ploeg); 8. Camellini (Intern, ploeg); 9. Thie- tard (Parijs): 10. Brule (Parijs); 11. Impanis (België A); 16. Robic (Fr. Nat. ploeg); 17. Vietto (Fr. Nat. pl.) 38. Janssen (Ned. Lux. pl.) 134.57.54; 42. De Ruyter (Ned. Lux. ploeg) 135.25.34. Het ploegenklassement luidt: 1. Belgie A 397.12.14; 2. Fr. Nat. pl., 397.41.34; 3. Parijs; 4. Intern, ploeg 5. Italië A; 6. Centrum en Z. W. Fr.; 7. Ned. Lux. ploeg; 8. Z. Frankrijk; 9. Ile de Fr. en N.OjFr.; 10 Italië B, Swift-Combinatie. Jac. de Groot wist in de eindsprint van de avond wedstrijd na een heel goede wed strijd van alle renners beslag te leg gen op de eerste plaats met mini mum-verschil op R. Riethoven, 3e W. Rijsbergen, 4. C. de Raadt, 5. Bouthoorn, 6. Jac. de Jong, 7. Vrees wijk, Kruit, H. Vos, R. Walles, J Vervooren, L. v. Velzen, J. Vermeu len, J. Jonk, H. Marijnen, v. Hoven pech), Tomassen (pech), terwijl Joop Riethoven opgaf wegens het klappen van een band. Zondag 1ste competitiewedstrijd 72 k.m. tijdrace A en B-klasse, klasse 36 k.m. Start aan de Zijl 9 u. Deze competitie gaat over 4 wed strijden, alle tijden worden by' el kaar opgeteld. 25 Juli 72 k.m. tijd race A en B; C 36 k.m. 1 Augustus Peletonwedstrijd A 90 k.m., B 72 en C 36 km. 8 Aug. Sprint en 300 meter tijdra ce A, B. en C. 15 Aug. teamrace A en B 90 k.m. C-klasse 36 k.m. tijdrace. MOTORSPORT DE K.N.M.V.-TEAMS VOOR DE INTERNATIONALE ZESDAAGSE Nadat vorige week in Hilversum door de sport- en de technische com missie van de K.N.M.V. een aan tal bekende Nedea'aildse motorrcn- ners een vaardigheidsproef was af genomen, heeft genoemde sport- commissie thans de drie teams, die naar de internationale zesdaagse in Italië zullen worden uitgezonden, de finitief samengesteld. Voor het eerst in de geschiedenis kan Nederland met een trophy-team uitkomen en als leden van deze belangrijke ploeg werden aangewezen D. Retiooy, W. Zijlaard en Jaap de Wit, allen op Eysink,. Jan v. Rijn en Ben Jansema op D.M.F. Als reserve voor dit team zal mede uitgezonden worden de be kende zesdaagserijder Piet van Din- ter, die eveneens over een D.M.F. zal beschikken. Bovendien ziVlen twee teams van drie man deelnemen aan de strijd om de „Zilveren Vaas In het eerste team zijn opgenomen Drikus en Jan Veer, alsmede Cees van Rijssel, die allen een Jawa berijden, terwijl het andere Vaas-team bestaat uit Piet Knijnenburg, Jo Bovee en Jaap Roest allen op tweecylinder B.S.A. 590 c.c. Hoewel de fondsen, voor deze kostbare vertegenwoordiging van ons land in het belangrijke internationale sportgebeuren nog niet toereikend zijn, lijken de perspectieven zo gun stig, dat de sportcommissie toch heeft besloten om de drie ploegen reeds samen te steRen in de overtuiging, dat haar plannen verwezenlijkt kun nen worden. Tweemaal is het gelukt de „Zilve ren Vaas" naar Nederland te bren gen, namelijk in 1931 en 1937, doch nu zal behalve dit voorwerp ook de trophy de inzet zijn waarnaar de K.N.M.V.-teams dingen. De rijders komen voor een uiter mate zware taak te staan, warit vele landen zullen meedingen naar* de ereplaatsen in deze 2000 km lange be- trouwbaarheidsrit, we'ke wórdt be sloten met e ensnelheidsproef op het „circuit van Ospedaletti" bij San Re- mo, dat ongeveer 3 M! km lang is. ZANDVOORTSE MOTORRACES Zandvoort heeft in de motorsport wereld een uitstekende reputatie, want de snelheidswedstrijden, die er voor, maar vooral na de oorlog ge houden werden, gaven tienduizen den een dag van spanning en strijd De motorraces, die er dit jaar op 28 Aug zullen plaats vinden, zul1 en evenwe1 alle voorafgaande in be langrijkheid overtreffen. Allereerst omdat ze op een geheel nieuw cir cuit worden gehouden, dat in het duinencomplex van Zandvoort werd aangelegd en aan zeer hoge eisen voldoet. Behalve de wedstrijden voor junioren en senioren zal waarschijn lijk ook een internationale zijspan- race worden georganiseerd. In deze wedstrijden zal ook de beslissing vallen, wie dit jaar de kampioenen zullen zijn. De resultaten, die in Et- ten behaald werden en op 14 Augus tus in Tubbergen behaald zullen wor den, gelden mee voor de toekenning de ere-titels, doch Zandvoort brengt uiteindelijk de beslissing. Vandaar dat de komende races op dit uiterst moderne circuit de belang stelling van vele tienduizenden zul len hebben. Uit het inmiddels verschenen re- ement blijkt, dat zowel de junioren als de senioren in vier klassen star ten en allen uitkomen in half-uur races. De zijspan wedstrijden echter zal drie kwartier duren. Voor deel neming daaraan zijn uitgenodigd de Belgische craks F. v. d. Schrik en Masuy, de Zwitser Haldomann, en de Engelsen Oliver en Harris. Terwijl onze landgenoten Cees van Rijsel, Herman Zuur en Piet Knijnenburg mee van de partij zullen zijn. Eindspelen Het krachtverschil tussen de dame en de pion is het grootste wat er tus sen de verschillende schaakstukken bestaat. Wanneer een speler koning en dame heeft overgehouden tegen zijn tegenstander koning en pion, dan zou men gauw geneigd zijn te beslui ten, dat de toestand voor laatstge noemde hopeloos moet worden ge acht. Echter, het grote verschil in kracht wordt bijna teniet gedaan, wanneer a. de pion de voorlaatste rij heeft bereikt; b. de pion door de ko ning wordt ondersteund, zó, dat de koning het promotie véld bestrijkt; c. de koning van dc speler met de da me ver van het promotieveld is ver wijderd. Wanneer deze gevallen zich voor doen, dan is winst alleen mogelijk, bij de b, d, en en g-pion, terwijl de a-, c-, f- en b-pion remise maken! In de practijk ziet men vaak, hoe veel moeite het velen kost om met de dame de pionpromotie te beletten. Op welke wijze moet men te werk gaan. Bijv. Wit: Kg7, Dh8; Zwart: Kd2, pion e2. Een gemakkelijk voor komende stelling, ontstaan uit een wedloop van een witte h-pion tegen de zwarte e-pion, waarbij wit één zet eerder dame heeft gehaald. De enige wijze waarop wit kan winnen is deze: De dame moet de zwarte koning dwingen op el (het promotieveld) te gaan staan en daardoor telkens de promotie één zet uit te stellen, welk tempo wit gebruikt om met zijn ko ning te naderen. Het verloop nu: 1. Dh8h2, Kd2dl (op Kd3 of e3 gaat 't iets vlugger). 2. Dh2--dbf, Kdlc2 (1); 3. Db6—e5, (wanneer de pion ongedekt staat, wordt hij van achteren aangevallen, op zo kort mo gelijke afstand.) Kc2d2 (1;; 4. De5 d4t, Kd2c2; 5. Dd4—e3, Kc2—dl; 6. De3d3t (nu moet de koning naar el) Kd-—el; 7. Kg7—f6, Kei—f2; 8. Dd3—d2 .(dreigt Dd2—el) Kf2—fl; 9. Dd2—f4t, Kflg2; 10. Df4—e3, Kg2 fl; 11. De3—f3t, Kflel (gedwon gen). 12. Kf6e5, Kei—d2; 13. Df3— f2, Kd2—dl; 14. Df2—d4f, Kdl—c2; 15. Dd4e3, KcZ— dl; 16. De3—d3t, Kdl—el; 17. Ke5—e4, Kei—f2; 18. Dd3—f3f, Kf2—el; 19. Ke4—d3, Kei —dl; 20.Df3xe2. Kdl—cl; 21. De2— c2 mat. Bij de b- ox g-pion gaat het iets vlugger. Bijv.: Wit: Kg7, Dh8; Zwart: Ka2, pion b2, 1. Dh8—e8t, Ka2—b3; 2. Da8—e4 (dreigt Dbl), Kb3—a2; 3. De4a4f, Ka2—bl; 4. Kg7—f6, Kbl —cl; 5. Da4—c4t, Kcl—d2; 6. Dc4— b3, Kd2—cl; 7.Db3—c3f, Kcl—bl; 8. Kf6—e5, Kbl—a2; 9. Dc3—c2, Ka2— al; 10. Dc2—a4f, Kal—bl; 11. Ke5— d4, Kblcl. Het kan nu verder met 12. Da4—c4f, Kd2, 13. De3, Kcl; 14. Dc3f, Kbl; 15. Kc4, Ka2; 16. Da5f, Kbl; 17. Kb3, Kcl en nu zelfs 18. Del mat. De volgende keer met de a- of h-pion, de redders van een zeker schijnende ondergang. De oplossing van de stelling uit de vorige rubriek (Wit: Kei, Df4, pion g7; Zwart: Kh5 Dd5) is: 1. Df4—h2t, Kh5—g6; 2. Dh2 g2f! Dd5xg2; 3. g7—g8 Df en wint. ATHLETIEK. REGIONALE MILITAIRE WED STRIJDEN. In de Leidse Hout zijn gisteren re gionale militaire atletiekwedstrij den gehouden, die golden als selec tie voor het team der internationale wedstrijden. Er werden twee records gebro ken, n.l. de hinkstapsprong met een afstand van 14.06 M. (oud record 13.34 M.), en verspringen 6.83 M. (oud record 6.52 M.). De resultaten zijn: 100 M.: 1. 2e It. H. R. Prins 5-2 T. B. Haarlem, 10.9; 2. korp. A. C. v. Leeuwen, Div. L.S.K. Scheveningen, 11.1; 3. korp. J. Wees, L.S.K. Weesp, 11.1 sec. 200 M.: 1. 2e It. H. G. Prins, 5-2 T.B. Haarlem, 23.3; korp. M. Aijkens Commando L.V.T. Bussum, 24.2; 3. i HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbetirijf v.do Drift sold. Ie kl. H. den Hollander L.L.N. Soestduinen 25.6 sec. 800 M.: Huzaar F. C. G. Schalij, Dep. Cav. Amersfoort 2.07.8; 2. Serg. maj. Instr. D. Kool, Dep. Gen. Dst. Utrecht, 2.08.2; 3. sold. I. D. den Bleykei*. Depot Verb. Tr. 2.09.5 sec. 1500 M.: 1. Sergt. D. v. Leeuwen, Stormschool Bloemendaal 4.25.7; 2. Mar. I J. A. Hessels, Kon. Marine, Den Helder '4. 26.5; 3. sold. Ie kl. W. J. v. d. Berg, Reg. Tech. Tr. fSoesterberg, 4.29.4. Uitslag 5000 M.: 1. sold. H. L. E. Verhagen, Reg. Tech. Tr. Utrecht, 17.28.9; 2. Serg. J. W. Leusink, le Inf. Dep. Amersfoort 17.44.9; 3. Hu zaar P. T. Wéster, Dep. Cav. Amers foort 18.05. Speerwerpen: 1. Vaandrig J. F. v. d. Pol, K.N.I.L. Den Haag 54.90; 2. It. A. Petrus, Alg. Dep. K.N.I.L., Schoonhoven 46.24; 3. Sergt. J. A. v Baar, Stormschool Bloemendaal 35.58 M. Discuswerpen: 1. Soldaat C. Post- ma, Commando L.V.T. Bussum, 37.16 M.; 2. Korp. K. Pietersen, Kon Ma rine. Den Helder, 33.97; 3. Sergt maj. J. Veskes, Commando L.T.V. Bus sum 30.43 M. Hinkstapsprong: 1. Marinier III H. M. v. Egmond, afd. Mariniers Doorn 14.06 M-: 2. Vaandrig C. J. L. Steen bergen, Reg. Grenadiers Amersfoort 11.82 M. Kogelstoten: 1. Korp. K. Pietersen, Kon. Marine, Den Helder 12.34 M.; 2. sold. C. Postma, Comm. Lucht- vaarttroeoen Bussum 12.24 M.; 3. 2e It. J. Nootesen idem, 9.48 M. Verspringen: 1. Marinier III H. M. v. Egmond, afd. Mariniers Doorn 6.83; 2. Korp. J. Wees, L.S.K. Weesp 6.62; 3. Soldaat le kl. J. Th. v. d. Meulen, le R.U.T. Soesterberg 6.62. Hoogspringen: 1. soldaat A. van Oosten, Reg. Grenadiers Amersfoort, 1.73 M.; 2. soldaat D. A. v. IJneren, Reg. Luchtmacht Nederland, IJpen- burg, 1.58; 3. Soldaat P. M. Boesser, Korpscorr/mando Adj. Generaal M. v. O-, Den Haag. SCHERMEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN EQUIPE SCHERMEN. Aan de wereldkampioenschappen schermen equipe voor dames (floret), die op 24 en 25 Juli in de tennishal van park Marlot te Den Haag gehou den worden, zullen 10 landen deel nemen, n.l. Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, België, Polen, Engeland, Frankrijk, Denemarken, Ver. Staten en Nederland. De equipes bestaan uit vier scherm- sters. Er wordt geschermd in een voor ronde en een finale. Voor de voorronde 2ijn de deelne mende landen bij loting onderge bracht in drie groepen, onderschei denlijk van vier, van drie en van drie landen. Tot de eerste groep behoren Denemarken, Ver. Staten, Zwitser land en Polen; tot de tweede Oosten, rijk .België en Engeland, en tot de derde Hongarije, FYankrijk en Ne derland. In de fihale komen de eerste twee geplaatsten van elke groep, in totaal dus zes landen. De Nederlandse equipe is als volgt samangesteld: mevr. M. Meijer van der Sluis (Rotterdam), mej. A. Mid dendorp (Den Haag), mevr. van Re nen-Desta (Utrecht), mevr. van Royen-Buillab (Amsterdam), mej. Secrève (Den Haag), mej. A. de Vries (Den Haag). Q5£PDE 14e OLYMPIADEQ5£P De loting voor de zwemnummers De loting voor de series van de Olympisohe zwemwedstrijden heeft te Londen plaats gehad. De Neder landse deelnemer aan de 200 M. schoolslag heren Bob Bonte trof het met de Amerikaanse wereldrecord houder Joe Verdeur in een serie te worden geplaatst. De andere zes zwemmers in deze tweede serie zijn: Salmon (Canada), Widmer (Zwit serland), Perez (Argentinië), Davies (Gr Britt.), Jonsson (IJsland) en Etesby (Hongarije). Het is nu wel uitgesloten, dat de Nederlander een kans maakt zijn serie' te winnen, maar men kan zich troosten met de hoop, dat Bonte, met deze schoolslagster naast zich een goede tijd zal maken. Aan de 100 M. rugcrawl heren ne men 42 zwemmers deel, onderge bracht in zes series. In de eerste serie zijn bij loting geplaatst Kievit (Ned.), K. Shah Arbeiders leggen de laatste hand aan de geweldige Olympische toorts, die tijdens de aanstaande Olympische Spelen in Londen zal branden in het Wembley Stadion Op de achtergrond z.et men de sintrlbaan, die nu bijna gereed is. VER DE GRENS VAN (Vervolg). Muziek, dans en driniken. De hoofdpunten van een bevolkingsfeest. Als de avond met veel woudgelui den is ingevallen, verlaat de bevolking in groot te- r.ür haar woningen om zich rond het feestplein te scha- muzikanten op hun kope ren en houten instrumen ten te bonzen. In het mid- ren Langzaam beginnen de den van de kring zetelt de mantir, die het teken geeft, dat de danseressen kunnen beginnen. Hun kleding van zachtbewerkte boomschors bestaat uit een korte dans- rok. jasje zonder mouwen en sierlijk gebonden hoofd doek. Maar niet alleen zij mogen dansen. Ook het pe loton kreeg vooraf een uitnodiging om meer te doen. En zoa's men deze jonge kerels wel kent. niet voor een kleintje vervaard en belust op avontuur, heb ben zij het militaire pakje verwisseld voor een boom schorsmodelletje om vol waardig mee te kunnen doen. Eerst een sembah met gebogen knieën voor de mantir en dan glijden ze twee aan twee heen met gespreide armbewegingen er. verschillende voetdraai ingen, natuurlijk alles steeds een tiende seconde later dan de Dajakse scho nen, teneinde steeds nog net even het danskatje uit Een oud mannetje gaat met ons mee, want buiten het dorp is ergens een ge vaarlijke plaats en daar zal hjj ons voorbij helpen. Het peloton komt op de be wuste plek. Een groot steen blok hangt als een uitge stulpte rotskwab over het smalle pad. Men krijgt een gevoel alsof dit gevaarte elk ogenblik het pad zal bedelven. Maar geen nood. het Dajakmannetje kapt een stevige stok en plaatst om ook de danseresjes een die in stuthouding onder dxonk in te gieten. De In- het laagste deel van het ze- donesische slow-foxes zijn ven meter hoge gevaarte, doorgaans in overeenstem- Er staan reeds honderden ming. met de geduldige, stokken op die plaats Een langzame Oosterse levens- gebed wordt gepreveld en wijze, die immer de tijd nu kan het peloton door heeft en daarom voor ons gaan. Het hoeft niet meer Westerlingen behoorlijk tang te zijn. Natuurlijk hel langdradig. Voor de solda- pen de stokken, want de ten en dorpsbevolking is rots is immers nog nooit het echter weer vroeg dag getallen? En zouhij eens en daarom v/ordt de me- neerstorten, dan is er na- nari in onder'ing overleg tuurlijk iemand onderdoor beëindigd. Dan komt het gegaan zonder een stok te hoogtepunt voor het gast- plaatsen.... Zo is het 'e- vrije kamponvolk zelf. n.l., yer* van deze mensen., Zo de tegenprestatie van de Js ook hun levensbeschou- van gestookte rijst met gasten. De blikken van de wxng. Een levensbeschou- de boom te kunnen kijken. De gamelan tingel-tangelt op de maat waarvan de schilderachtige danseresjes la-la-la-la-en. Geleidelijk vlugger. Patrouilielopen valt wel mee. maar dit werkje kost je als soldaat nog behoorljjk veel inspan ning. De mantir heeft daar echter rekening mee ge houden en zodra de eerste zweetpareltjes zichtbaar glinsteren in het flakke rend licht, krijgen de dan seressen op een wenk kan nen aangereikt met toe wak-drank. een brouwsel :oet arenwater en terwijl de menari (dans gewoon doorgaat moeten de solda ten achteroverbuigen om zich door de dorpsmeisjes een scheut prikkelende drank in de keel te laten gietenHier stopt Har ry even met z'n verhaal. „Vertel dat maar niet. M'n verloofde mocht anders ja loers worden", zegt hij 'Dat zou echter een kort zichtige gedachte zyn. want ook Harry zat liever in een Nederlandse kamer te luis teren naar een radio-pro gramma, terwijl zij, z'n eigen blonde zij, hem een kop koffie voorhield. Maar datzelfde huiskameilbeeld. dat er even is, moet weer vervagen, want Harry en de anderen ontkomen niet aan de beleefdheidsplicht potrouilledragers worden v/ine waaraan de beschaaf- opengemaakt en de bewo- de wereld met zijn grote rers krijgen een geschenk verstand niet kan tippen, in tabak en zout. twee zeer v^ant in dit land is het vre- begeerde artikelende en zijn volk is gelukkig. De vólgende morgen Heeft dat waarde ot niet? trekt de patrouille weer Dat was de eerste dag, verder. De meeste mannen maar het peloton gaat zijn al op de ladangs, bij voort. Ook deze jongens de visserij of op jacht, voeden zich prettig in dit maar de achtergeblevenen lrnd. Zij hebben eenvoud doen ons peleton tot buiten en oprechtheid geproefd en het dorp uitgeleide. Zinde- het deed hun goed. lijke. zedelijke, vriendebj- Vanavond komt er een ke mensen. Dat is de in- nieuwe kampong in zicht druk, die we van hen heb- en ook daar wordt het ben gekregen. Het dorp feest. Morgen weer en over maakt een nette indruk, morgen ook en dan weer Speciale arbeiders onder- terup naar hun bivak, met houden de v/egen. De vrou- twee keer zoveel rijst als wer. hebben geen zeep, waarmee ze vertrokken en maar met een kalisteentje een hart vol ervaringen om kun je ook wassen en boe- over te schrijven. Naar nen Echtscheiding of on- hun. daarginds in Neder- trouw«komen zelden voor. land (India), Calamita (Spanje), Jubb (Canada), Veggazzi (Argentinië) en Wiid (Z. Afrika). Aan de 400 meter borstcrawl da mes nemen 23 zwemsters deel, in drie series. In de eerste serie zijn geplaatst mej. Wellington (G. Br.), Hannie Termeulen (Ned.), Karen Harup (Denemarken), mej. Mc Namee (Ca nada), mej. Thomas (Fr.), mej. Du- arte (Argentinië), rwej. Curtiss, V.S. en mej. Thidholm (Zweden). Mej. Carven (B.). Cathy Gibson (G. Br.) en mej. Szekely zitten met nog drie andere zwemsters in de tweede serie. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat Hannie Termeulen waarschijnlijk niet zal uitkomen op dit nummer. Aan de 100 meter borstcrawl da mes nemen 35 zwemsters deel, on dergebracht in 5 series. In de eerste serie komen uit mej. Helser (V.S.), mej. Erdmann (Zw.), mej. Arenc (Fr.), mej. Holt (Argen tinië), Irma Schuhmacher (Ned.), mej. Ternes (Hong.) en mej. Brugge- man (Mexico). In de tweede serie: mej. Litto- mestizky (Hong.), mej. Camelli (Ar gentinië Wies Vaessen (Ned.), mej. King (Canada), mej. Spencer (Austr.), mej. Carstensen (Dene marken), mej. Schmidt (Brazilië). In de vijfde serie: mej. Caroen (B.), mej. Preece (G. Br.), Hannie Termeulen (Ned.), mej. Fredin (Zweden), mej. Vallerey (Fr.), mej. Strong (Canada), mej. Corridow (V.S.). Het nummer 100 meter rugcrawl dames brengt 29 zwemsters aan de start, in 4 series. Ria v. d. Horst zit in de eerste serie met mej. Szemes (Hong.), mej. Berlioux (Fr.), mej. Lane (N. Zee land), mej. Fredin (Zw.) en mej. Olafsdottir (IJsland). Derde serie: mej. Gonzalez (Arg.), Dicky van Ekris (Ned..), mej. Ellery (G. Br.), mej. Davies (Austr.), mej. Novaak (Hong.), mej. Jensen (V.S.). Vierde serie: mej. Jany (Fr.), Gré Galliard (Ned.), mej. Ballintyne (Noorw.), mej. Da Groba (Brazilië), mej. Bruggemann (Mexico), mej. Gibson (G. Br.). Voor de 200 meter schoolslag da mes zijn er 22 zwemsters, verdeeld over drie series. Eerste serie: mej. Olafsdottir (IJs land), Jannie de Groot (Ned.), mej. Turnbull (Arg.), mej. Kobi (Zwits.), mej. Novaak (Hong.), mej. Lyons (Austr.), mej. Church (G. Br.), mej. Wilson (V.S.). Tweede serie: mej. v. d. Kerckho- ve (B.), mej. Pence (V.S.), mej. Sze kely (Hong.), mej. Diederichsen (Mexico), mej. Bertran (Fr.), Gon- ny Hom (Ned.). Derde serie; mej. Gordon (G. B.), mej. Arnadottir (IJsland), Nel van Vliet (Ned.), mej. Hansen (Dene marken), mej. Leskinen (Finland), mej. Lamore (V.S.) en mej. Strong (Canada). OLYMPISCHE VLAG TE RICH MOND SPOORLOOS VERDWENEN Toen gisteren de ochtend aanbrak bleek de Olympische vlag met de 5 ringen, die op een 9 meter hoge mast in het midden van het olympisch kamp te Richmond al een week bo ven jde hoofden van honderden athle- ten heeft gewaperd, spoorloos ver dwenen. Het is nog niet duidelijk wie zich de vlag heeft toegeëigend, doch de kampcommandant veronderstelde, dat wellicht eén souvenirjager aan het werk was geweest. Het zou echter ook kunnen zijn, dat een van de athleten, die naar elders moeten verhuizen en daarover zeer verbolgen was, de vlag heeft meege nomen. OLYMPISCHE ATHLETEN VERHUIZEN. In grote autobussen zijn gisteren honderden athleten, die tijdelijk in de kampen van Richmond en Ux- bridge hadden vertoefd, naar hun nieuwe kwartieren vervoerd. Min stens 10 landen hadden hiertegen krachtig geprotesteerd, maar de ver huizing had zonder incidenten plaats: men nam genoegen met de verkla ring van de officials, dat de plannen lang te voren waren opgemaakt en da een verandering de grootste com plicaties zou veroorzaken, met name wat betreft de voedselvoorziening. En zo waren er zelfs groepen, die zingend op weg trokken naar de scholen, waar ze voor de duur der spelen worden ondergebracht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7