Pax Christi-congres te Lourdes Twee jaar tropendienst van een bewakingsbataljon ZATERDAG 24 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De Nederlandse Delegatie Zaterdagavond 24 Juli komen alle Nederlandse afgevaardigden naar het Pax-Christi-congres te Lourdes bijeen op Kasteel „Bouvigne" om van daar- uit de volgende morgen naar Roosen daal te vertrekken. In totaal: 120 man. Ze komen uit alle delen van het land, van Ootmarsum tot Oisterwijk; van Koog aan de Zaan tot Maastricht. De meest belangrijke katholieke orga nisaties en stichtingen zijn op een of andere wijze vertegenwoordigd. Als vertegenwoordigers van de Nationale Leiding der Katholieke Actie nemen aan het Congres deel: Herman Di- vendal en drs. H. H. Schuro. Verder mgr. prof. dr. K. L. Bellon, hoogle raar aan de R.K. Universiteit van Nij megen, vertegenwoordigend de stichting Katholiek Gemeenschaps oord „Drakepburgh", J. C. W. Flao- per. hoofd van stichting Toezicht Politieke Delinquenten te Arnhem, en Antoon Guliekx. aan velen bekend uit de verzetsbeweging, thans Com mandant van het kamp „Avegoor" bij Dieren (het is verheugend dat er juist in deze kringen zoveel belangstelling voor de Pax Christi gedachte bestaat; typisch is, dat de beweging ook uit deze kringen is voortgekomen). Bovendien zijn er vertegenwoordi gers van het nieuwe Boerencultuur- centrum „Ons Erf" te De Steeg; de Nederlandse Caritas Missie; de Al gemene Katholieke Kunstenaarsver. engiing; Derde Orde; de VerkenneTS- beweging. Utrechtse Studentenver eniging „Veritas"; Tochtgenoten van St. Frans. Werk voor de Oosterse Christenen. Aleemene Rooms Katho lieke Ambtenaren Bond; Anostolaat ter Zee; Gidsenbeweging; Katholiek Toneel- en Ontspanningsleven: Ka- jotters :Francisca Romanawerk: K.J. M.V.; Vrouwelijke Katholieke Arbei dersjeugd. Katholieke Actie voor de Vrouw. Het meest verheugend is wel dat de belangstelling vooral van de jonge ren bijzonder groot is. Want juist uit de jongeren hoopt het Voorlopig Werkcomité in de toekomst een krachtige kèrn te kunnen vormen die de Pax Christi-Gedachte in Nederland zal moeten verbreiden. Uit practisch alle jongeren- en jeugdorganisaties zijn een of meer vertegenwoordigers aanwezig. Ook het strijdbare jonge rentijdschrift „Karakter* 'heeft zich laten vertegenwoordigen door een van de redactieleden de heer Hub. Lambregts (tevens landelijk leider van de K.J.M.V.). De meesten van deze jongeren, en ook verscheiden ouderen, zullen in Lourdes geen gebruik maken van de hotels maar bivakkeren bij enkele boeren, die hun schuren graag voor hen openzetten. Als bijzonderheid vermelden we nog. dat, ofschoon het congres de hoofdzaak is, er ook enkele zieken mee zullen gaan. Alles wijst er op, dat deze pelgrimsreis waarachtig geen plezierreisje gaat worden, maar een echte pelgrimstocht! De grote gedachte die eraan ten grondslag ligt is deze: katholieken van alle delen van. de wereld (er zul len meer dan 20 verschillende natio naliteiten vertegenwoordigd zijn) gaan elkaar ontmoeten in gebed en gezamenlijke bezinning op de plaats waar Maria haar boodschap aan de wereld bracht van boete en gebed. Voor het Nederlandse Werkcomité zijn taak begonnen is, heeft het eerst het gebed gevraagd van een selecte groep: alle kloosters van beschouwen de orden in Nederland en de zieken in Ziekenhuizen en sanatoria. Nu is langzamerhand de tijd gekomen om de medewerking te vragen van geheel Katholiek Nederland. Na de vacantie- maanden zal de actie worden begon nen. Nu reeds vragen wij ieder die vertrouwen heeft in de macht en de goedheid van God en in de voor spraak van Maria, de Koningin van de Vrede, om een hartelijk gebed en een offer voor het welslagen van deze Kruistocht van gebed en offer voor de Vrede. Het' comité is steeds bereid nadere inlichtingen te geven. Adres: voorl. Werkcomité Pax Christi „de Rees" Brummen (Gld.). WONINGBOUWERS BESPREKEN HET WONINGPROBLEEM. De nationale woningraad (algeme ne bond van woningbouwverenigin- gij) hield te Apeldoorn zijn jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer W. Steinmetz. Het voornaamste punt van de openingsrede was wel het vraagstuk van de woningproductie. Spr. uitte bewondering voor de prestaties in zake de materiele op bouw, door de overheid verricht. Niettemin moeten wij ons realiseren, dat ook in 1918 nog niet op het wo ningtekort zal worden ingelopen, (wat ook niemand had verwacht). Voor de oorlog bedroeg de aanvul ling door nieuwbouw circa 40.000 wo ningen per jaar. Thans, in 1948, zal een nieuwbouw van ruim 25.000 wo ningen kunnen worden bereikt. Inschakeling van montagebouw die na enkele jaren de kinderziekten wel achter de rug heeft is onver mijdelijk. De besturen zullen daarme de bij hun plannen rekening moeten houden. Voor een effectieve woning-exploi tatie achtte spr. een huurverhoging dringend noodzakelijk. De overheid zal er z.i. niet aan kunnen ontkomen, hiervoor op korte termijn een oplos sing te vinden, want uitstel zal dit probleem des te moeilijker maken. Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I, 301 M. 8.00 Nieuws. 8.25 Inleiding Hoog mis, 8.30 Hoogmis uit de parochie kerk te Cabauw. 9.30 Nieuws: 9.45 Zondagmorgen. 1215 Apologie door Prof. Dr. Kors. 12.15 Lunchconcert door orkest zonder naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.40 Spineuza. 14.140 Collegium Mu- sicum Amstelodamense. 15.20 Medi sche nood in Centraal Afrika. 15.30 Muzikale tombola. 16.10 Olympische Spelen. 16.25 Tweede Vespers. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.45 Yehudi Menuhin. 19.50 In het Boeckhuijs. 20.12 Omroep Ka merorkest. 21.00 Roomkleurige Bor- selino, een onwaarschijnlijke geschie denis. 21.50 Wie het kleine niet eert, Quatour en D Majeur. 22.37 Actuali teiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.- muziek. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.18 Mendelsohn. 8.30 Nederland vacantieland. 8.40 Bai-ca- role. 9.07 Olympisch nieuws. 9.15 Men vraagtwij draaien. 10.00 Re sidentie-orkest. 10.22 De Krekels. 11.00 Omroeporkest. 12.00 Light hall Orchestre. 13.00 Nieuws. 13.15 The Twillight Serenaders. 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Uitzending concert Kurhaus, tijdens pauze filmpraatje. 16.35 Reportagedienst. 17.00 Andre Kostelanetz. 17.30 Rapsodie in blue. 17.45 Reportage kaatswedstrijden. 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Re portagedienst. 20.15 In vacantiestem- ming. 20.45 Het erge, luisterspel. 21.00 Kamerorkest. 21.45 Vacantie- coctail. 23.15 Skymasters. 23.45 Fritz Kreisler. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym. 7.30 Reveille. 8.00 Nieuws. 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken. 10.15 Werken van Mendelsohn. 11.00 Strijkork. 11.20 Van oude en nieu we schrijvers. 11.40 Piano-recital door Peter Hansen, Philadelphia Orkest. 12.33 Holanda Sextet. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.30 Donauklanken. 17.00 Kleuterklokje. 17.15 Concertgeb. Kwintet. 17.45 Ne derlandIerse Vrijstaat. 19.45 's-Gravenhage zeven eeuwen, toe spraak door burgemeester mr. W. A. J. Visser. 20.00 Nieuws. 20.15 Zo meravondconcert. 21.05 Koninkl. mi litaire kapel. 21.50 Muzikale flikke ringen. 2.10 Met band en plaat. 23.00 Nieuws. 23.15 Sweelinck-kwartet. 23.35 Klassieke muziek. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek bij hét ontbijt. 8.18 's-Gravenhage 700 jaar. 9.00 Mozart. 9.35 Wagner. 10.20 Bal letmuziek. 10.30' Voor de vrouw. 10.45 Regenboog. 11.20 Oude Schotse volksliederen. 11.40 Verkoopkunde. 12.33 Voor het platteland. 13.00 Niuws. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte orkestmuziek. 14.45 Rigoletta. 15.35 Glazen speelgoed, hoorspel. 16.40 Lichte instrumentale muziek. 17.30 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 18.15 Varia. 18.20 Dolf v. d. Linden. 19.00 Daar is mijn vaderland. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Residentie- Orkest. 21.15 Er zijn er maar weinig. 21.35 Aantekeningen in cabaretstijl. 22.05 Democratisering van de buiten landse dienst. 22.20 Negro Spirituals. 22.30 Malando. 23.15 Gram^foonmuz. UITKERING ZIEKENFONDSEN AAN APOTHEKERS VERHOOGD Het bedrag dat de ziekenfond sen per jaar voor iedere verzekerde 'dan de apothekers uitke en, is in overleg met de Koninklijke Maat schappij tor bevordering van de Pharmacie verhoogd var f 2.20 tot f 2.60 per jaar aldus deelde de voorzitter van de Bond van Zieken fondsen, de heer Van Lienden, op een vergadering mede. Het honorarium van de apotheek houdende artsen is met f 0.50 per persoon verhoogd. Het „gentleman agreement" met de specialisten is tot 1 Januari 1949 verlengd. Men hoopt voordien een definitieve «regeling tot stand te brengen. Een commissie is belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van uitbreiding van de financiële steun aan ziekenfondsen. Meer zorg zal worden besteed aan ziekenhuis- en sanatorium-verpleging. RUIM 600.000 „KUUB" HOUT NAAR NEDERLAND. In de komende week zullen 30 kustvaarders en tien grote zeeschepen met gezaagd hout naar Zaandam ko men. Voor de aanvoer van gezaagd hout van het Noorden uit naar Ne derland is voor de komende vijf maanden een programma opgesteld, dat een totaal van ongeveer 135.000 standaards (ruim 600.000 kubieke meter) behelst, namelijk 10.000 stan daards uit Polen, 100.000 uit Zweden en 25.000 uit Finland. Bovendien is er nog een geringe kans, dat Rusland een contingent gezaagd hout naar Nederland vervoert. Van deze totale import zal onge veer een derde door de Zaanse.hout- importeurs worden ontvangen. De Zaanse houtimporteurs hopen, dat zij de komende hout.aanvoer zullen kun nen verwerken. Wanneer hun haven arbeiders, die door de bijzondere om standigheden in het vrije bedrijf ge vlucht zijn, niet terugkeren naar de haven, zal Zaandam noodgedwongen een aantal houtboten naar Amster dam of Rotterdam moeten dirigeren. PRIJZEN SCHOENCRêME EN BOENWAS. In de nieuwe prijsregeling voor boenwas en schoencrême welke die van 1946 vervangt en op 18 Augustus 1948 in werking treedt, wordt een onderscheid gemaakt tussen vaste boenwa^ en vloeibare boenwas op oliebasis. De prijzen van de vaste boenwas tot en met de 100 grasmverpakking zijn niet gewijzigd. Voor de grotere verpakkingen is een geringe prijsver laging doorgevoerd. De prijzen van de vloeibare boen was op oliebasis zijn verlaagd. Een pot in 375 gram kost thans f 1.02 te gen 1.20 voorheen. De prijzen van de *schoencrême in de verpakkingen tot en met 100 gram zijn niet gewij zigd. een blik inh. 36 gram kost der halve ƒ0.20. Voor de grotere verpak kingen zijn de prijzen een weinig ver laagd. BLANKER BROOD? Naar alle waarschijnlijkheid zal met ingang van 1 Augustus de kwali teit van broodbloem aanmerkelijk worden verbeterd. Maïsbloem gaat dan uit het broodmeel. de rogge zal worden teruggebracht op 20 pet. Het brood zal daarmede komen te be staan uit 80 pet. tarwe en 20 pet. rog ge. Er komt dus weer blanker brood op tafel. MEER DEVIEZEN VOOR REIZEN NAAR FRANKRIJK EN BELGIë. Als resultaat van het nieuwe han- delsaccoord tussen Frankrijk en Ne derland, dat dezer dagen door de mi nisters George Bidault en baron Van Boetzelaer is ondertekend, zijn de reismogelijkheden tussen genoemde landen vergroot Vopr de looptijd van het verdrag, één jaar, heeft Ne derland een bedrag van zeven mil- lioen gulden beschikbaar gesteld voor hen, die naar Frankrijk willen rei zen. Dit betekent, dat er per maand ongeveer 1000 Nederlandse toeristen een bezoek aan Frankrijk kunnen brengen. De verruiming, die door de beschikbaarstelling van dit bedrag mogelijk wordt, gaat boven de tot nu toe gevolgde regeling uit. Tevens is een nieuwe regeling in werking getreden voor toeristen, die een bezoek aan België willen brengen. Dezen kunnen volgens deze regeling, welke tot eind September van kracht ie, 300 francs per dag besteden. Deze laatste mededeling heeft de Belgische minister van Financiën, de heer Eys- kens, vanmiddag in de Senaat ver strekt. KATHOLIEK VERZET TEGEN NIEUWE GEZONDHEIDSWET. Het Tweede Kamerlid dr. Chr. J. M. Mol uit Etten heeft een rede ge houden op de jaarvergadering van de Noord-Brabantse provinciale bond Het Wit-Gele Kruis, waarin hij na drukkelijk elke aantasting der gees telijke vrijheid, ook op het terrein der sociale gezondheidszorg afwees. Van katholieke zijde zal dan ook een krachtige actie worden gevoerd tegen de op stapel staande nieuwe gezondheidswet, die door spr. als een gevaar werd bestempeld. De kruisverenigingen zullen er dan ook naar streven zoveel mogelijk de katholieke gezondheidszorg in eigen hand te houden. MINISTER LIEFTINCK EN DE FOOIEN VAN DE HAAGSE TRAMCONDUCTEURS. Minister Lieftinck heeft schriftelijk geantwoord op vragen van de heer Hoogcarspel, betreffende de voorlopi ge aanslag in de inkomstenbelasting boven het loon van de H.T.M.-con- ducteurs. De vragensteller had betoogd, dat de inspecteur der directe belastingen te 's Gravenhage de conducteurs van de Haagse Tramwegmij. een voorlo pige Aanslag heeft opgelegd in de in komstenbelasting naar een inkomen boven het loon van 500 per jaar, welk extra-inkomen zijn ontstaan zou danken aan de door deze conducteurs jaarlijks ontvangen fooien. Voorts, dat de directeur van de H.T.M. ge noemde emolumenten schat op 0.50 per dag, dus hoogstens 150 per jaar, blijkende uit de bepaling van deze directie, dat een-als conducteur aan gestelde arbeider in de tijd, dat hij dienst doet als bestuurder, wegens het gemis van de emolumenten, die een conducteur toevallen, daarvoor een vergoeding krijgt van f 0.50 per dag. De minister is niet van mening, dat deze aanslagen onrechtmatig zijn. Voor de heffing van de inkomsten belasting over het jaar 1946 moet de inspecteur krachtens de wettelijke bepalingen mede tot grondslag ne men het bedrag, dat de conducteurs der Haagsche Tramwegmaatschappij in 1946 aan fooien hebben genoten. Dit beloop der fooien in 1946 kan niet worden geschat aan de hand van het in het slot van deze vraag genoemde, sedert jaren geldende bedrag van 0.50 per dag. dat wordt toegekend aan een conducteur, die dienst doet als bestuurder. Dit bedrag van f 0.50 mag nl. niet worden gezien als een vergoeding wegens het gemis van de emolumenten, die een conducteur toevallen boven die, welke een be stuurder geniet, en levert dan ook geen grond op voor de gevolgtrek king, dat de directie der H.T.M. ge noemde emolumenten op 0.50 per dag schat. Voor het overige legt de minister er reeds hier de nadruk op, dat de wettelijke bepalingen niet de minis ter van Finaciën, doch de admi nistratieve recht (de raad van beroep voor de directe belastingen) aanwij zen als- het orgaan, dat uiteindelijk oordeelt over de rechtmatigheid van de door de inspecteur gevolgde schat tingen. RIJST IN ONS LAND AANGEKOMEN De aan Nederland toegewezen 2000 ton Burma rijst zijn per s.s. Itter- surn te Rotterdam aangekomen, ter wij1 van de 3000 ton toegewezen Egyptische rijst inmiddels 1000 ton in'Nederland zijn gearriveerd. Wat betreft de resterende 2000 ton Egyp tische rijst worden nog onderhande lingen gevoerd over de prijs en kwa liteit. De toewijzingen voor het 2e half jaar 1948 zullen 12.500 metrieke ton rijst naar ons land brengen, die eind 1948, begin 1949 verwacht kun nen worden. NEDERLANDSE MODELVLIEG TUIGBOUWERS NAAR ENGELAND Door de vakafdelingscommissie mo delvliegtuigsport der Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart zijn drie Nederlandse model vliegtuigbouwers* aangewezen, wel ke op 1 Augustus a.s. zullen gaan deelnemen aan een internationale wedstrijd met motormodelen op een vliegveld nabij Londen. De modelvliegtuigbouwers zijn: J. van der Caay, uit Den Haag, G. van der Linde, uit Rotterdam, H. de Kat, uit Rotterdam. POLITIEKE DELINQUENT OP VLUCHT NEERGESCHOTEN. Uit het nader onderzoek, dat is in gesteld terzake de ontvluchting van een der politieke delinquenten uit Indische indrukken Op 1 Juli 1946 werd te Roermond geformeerd het Bewakingsbataljon 311 R.I., voornamelijk bestaande uit Limburgers en Oost-Brabanders. On der het commando van majoor W. Euwe werpl het bataljon gedurende drie maanden opgeleid in Roermond en Grave (2 compagnieën). Kort voor de inscheping kwam er aanvulling van reserve-officieren uit Zeeburg, die tezamen met vele instructeurs het kader uitmaakten. En toen moest de grote sprong ondernomen wor den. Om precies te zijn koos het batal jon zee op 1 50ctober 1946, aan boord van de „Kota Baroe" en arriveerde op 17 November ter rede van Makas sar. Dit bataljon had niets van de lange voorbereiding gekend, die de eerste O.V.W.-bataljons zo geducht maakten. Iedere tropenervaring was deze Zuid-Nederlanders vreemd. Maar reeds na vier dagen moesten de mense nwachtjes kloppen. Er moest convooidienst worden verricht naar Pare Pare, naar Rantepao en Bonthain. Het voormalige conferen tie-oord Malino ontving zijn bewa king van 3-11 R.I. En och, in die eer ste dagen werd er maar clement op getreden tegen ontstelde schildwach ten, die op vuurvliegjes schoten en tegen de baroe's, die in de mandi- bak doken. Maar er kwamen ook andere da gen. Rondom Sanga-Sanga (Borneo) ontstonden ongeregeldheden en de Eerste Compagnie kreeg bevel zich derwaarts te begeven. Binnen veer tien dagen vertrokken nog twee com pagnieën, die respectievelijk Balik Papan en Tarakan als bestemming aangewezen kregen.- Deze „Borneo- compagnieën" hebben over het alge meen uitstekend werk verricht, maar ir het bijzonder de tweede Compag nie van Tarakan mag zich beroemen, op indrukwekkende patrouilles van tien, twaalf weken soms, deels te voet. deels varende in prauwen over bre de rivieren en riskante stroomver snellingen. In de periode JanuariJuli onder hielden de achtergeblevenen, thans onder Luitenant-Kolonel J. F. Bas- tiaanse, de patrouillegang in de om streken van Pare Pare en Soengoe- minassi. Later zou blijken, van hoe veel nut deze leertijd was voor de periode op Java. Gedurende de po litiële actie nl. in begin Augustus, werd de rest van het Bataljon, aan gevuld door drie KNIL-compagnieën, via Batavia en Cheribon naar het Te- gaise en Brebese gedirigeerd. Er zijn heel wat zweetdruppeltjes aan ten koste gelegd en een enkele keer heb ben er ook wel eens erger dingen moeten gebeuren, maar het is nu toch zo ver, dat he tbestuursapparaat zich nagenoeg hersteld heeft, de handel floreert weer, het suikerriet staat niet meer doelloos te wiegen op de wind en de oogst van de sawah's komt op nieuw ten goede aan degenen, die patjolden en zaaiden. Begin Juni van dit jaar werden de compagnieën van Borneo weer terug getrokken en verzameld rond de eigen Bataljonscommandant. Hoezeer overste Bastiaanse verder ook vervuld moge zijn van trots op de ervaring en de getraindheid van deze onder delen, hij weet toch zeer wel, dat daarvoor tal van bezwaren, betreffen de ziekte en klimaat, overwonnen moesten worden. „Mijn mensen zijn gerijpt tot man en tot zelfstandig den ken. Schrijft u maar, dat de grote vrees in Nederland voor het slech te gedrag, dat de jongens er hier op na zouden houden, voor zeker 97% ongerechtvaardigd is. Ik heb geen last". Driemaal zijn commandant en troep eervol vermeld door de betrok ken Divisie-commandant. Tien man zijn er in de loop van anderhalf jaar verongelukt of gesneuveld, waarvan 6 K.L.-militairen. Er is ook in dit Bewakingsbataljon door alle we derwaardigheden een krachtige corps geest gegroeid en het is niemand ge raden om, zo vlak voor de herden king van het twee-jarig bestaan, KNIL noch K.L.-man in zijn batal jonseer aan te tasten. het kamp te Laren is gebleken, dat het slachtoffer de 43-jarige slager H. C. van der H. uit Den Haag reeds eerder pogingen heeft gedaan tot ontvluchting en daarom in* de af deling afzonderingsbarakken was op gesloten. Toen Donderdagmiddag een groep delinquenten gereed stond te gaan werken, heeft de man kans gezien over de eerste omrastering heen te komen en zich een tijdlang schuil te houden in een slaapbarak. Later is hij op een nog niet opgehelderde wij ze over de tweede omrastering heen- gekomen, waarna hij trachtte, op zijn buik liggend, door het wegknippen van de draden der laatste versper ring uit het kamp te komen. Dit werd opgemerkt door een wacht op de toren aan de achterzijde van het kamp, die terstond een waar schuwingsschot loste om de tweede wacht op de ander toren, te alarme ren. Deze sommeerde v. d. H. terug te keren. De man gaf daaraan geen gevolg. De wacht loste daarop een tweede schot, dat de vluchteling door zijn long ging. Van de H. moet op slag dood zijn geweest. Bij zijn stof felijk overschot heeft men een acte- tas gevonden, waarin zich een pyja ma en toiletbenodigdheden bevon den. Daaruit heeft men opgemaakt, dat hij de vlucht had voorbereid. GEDETINEERDEN ONTVLUCHT Gistermorgen te ongeveer half 10 zijn twee gedetineerden uit het kamp Crailoo ontvlucht. Het waren: H. M. H. uit Duitsland en J. H. uit Lisse. Tot nog toe heeft men geen spoor van de vluchtelingen kunnen ontdok ken. ZOON TRACHT VADER TE VERGIFTIGEN. Verstandhouding was echter uitstekend. De rechtbank te Groningen heeft gisteren een geval behandeld, dat ge lukkig slechts sporadisch op de rol voorkomt. De 29-jarige apothekers assistent H. B. te Groningen werd beschuldigd op 6 Februari j.l. zijn vader door middel van vergift van het leven te hebben willen beroven. Uit de verklaringen van een fami lielid, die het hele drama had mee gemaakt, bleek, dat verdachte de be wuste avond koffie ingeschonken had. Voor hij dit deed, ging hij naar zijn slaapkamer, waar hij een zwaar vergift in het kopje van zijn vader deponeerde. Vader vond de koffie bitter en maakte dat kenbaar. De zoon proefde hierna ook even, met het gevolg, dat hij evenals zijn vaJ der in het Academisch Ziekenhuis moet worden opgenomen. Verdichte bevestigde, dat hij di rect na het proeven zuiveringszout had genomen. „Maar ik heb het va der ook aangeboden", voegde hij er aan toe. De vader bevestigde dit en zei, dat de verstandhouding tussen hem en zijn zoon altijd uitstekend was geweest. Hij geloofde niet, dat zijn zoon hem van het leven heeft willen beroven. Dr. Hazelhoff, de spychiater, noemde verdachte een wonderlijke, vreemde jongen met een gesloten karakter. De officier zei in het onzekere te verkeren omtrent verdachte's bedoelingen en eiste zes maanden gevangenisstraf. SERGEANT-MAJOOR GEBRUIKTE HET GELD VAN DE SOLDATEN. Voor de krijgsraad in Den Haag is gisteren tegen de sergeant-majoor administrateur H. de R. uit Utrecht, wegens oplichting en fraude acht maanden geëist, degradatie tot de rang van soldaat en ontslag uit de militaire dienst. De R., die van be roep belastingconsulent is, heeft een van zijn Vroegere klanten opgelicht voor ruim twee duizend gulden. Bo vendien heefr hij geld van soldaten gebruikt om zijn schulden te beta len. Hij heeft het later echter weer terugbetaald. MEER LEVEN OP DE BEURS. Hoewel de handel op de effecten beurs te Amsterdam gister nog verre van omvangrijk was, bestond er, voor zover althans te beoordelen viel, toch wat meer belangstelling. De 'koersen verschilde in het geheel niet veel bij die van gisteren, maar de stemming was toch goed prijshoudend, hetgeen klaarblijkelijk verband hield met het feit, dat de politieke situatie, speciaal met betrekking tot de verhouding in Berlijn, wat optimistischer werden beoordeeld. Het meest ging weer om in Koninklijke, die fluctueerde tussen 339 en 341 en bij het scheiden van de markt ongeveer 340 bedongen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 20) „Ik zal er over nadenken," zei Augyst nog helemaal niet verzoend. ,,Doe dat. U bent een jongmens, waar wat in zit, maar het valt dik wijls niet mee in de wereld voor uit te komen. Als ik u daarbij een stootje kan geven, zou het me een groot genoegen doen. Zonder me zelf een veer op de hoed te steken: Ik heb kijk op mensen. Laat ik u daarom een vingerwijzing geven. Be gin uw nasporingen met de klerk aan wie baron de Béringuard het hals snoer in bewaring gaf. Hij heeft het kostbare sieraad gezien en het kan zijn begeerte hebben opgewekt. Zijn uiterlijk staat me niet aan. Kom, nu zal ik mijn voornemen uitvoeren en een luchtje gaan scheppen." Zodra Deschamps was verdwenen besteedde August zijn volle aan- volle aandacht aan Lars Folmer Aanvankelijk was hij mèr al te be- vid de klerk te verdenken, Niet, dat 'i daarom professor Deschamps >ouwdé*, doch Folmer had hem iemand geüeken die het ach ter de mouw had. Geboren en ge togen in Stockholm, steeds na mid dernacht op straat, kon hij best re laties hebben aangeknoopt met mis- dadigerskringen, die hij op de hoogte stelde, dat baron de Béringuard een zeer kostbaar halssnoer in de brand kast van het „Sint Olaf" had doen deponeren. Er zou een lieve aan brengpremie op zijn overgeschoten. Het was wel buitengewoon merk waardig, dat nog nimmer een in breker zich voor de safe had geïn teresseerd en dat die belangstelling plotseling bleek ontwaakt zodra het halssnoer er in lag. Onmiddellijk echter zette August de verdenking van zich. Hij mocht zijn vroegere collega niet, verre van dat zelfs! Maar nog nimmer had hij hem zoals nu, tot een boevenstreek in staat geacht. Gevolg van de in blazingen van de man met het kunst been iemand, die zelf allerminst zuiver op de graat leek! Folmer moest hard werken voor een zuinig weekloon; August wist er van mee te praten! Er bestond niet de gering ste aanwijzing hem aan de plundering van de brandkast medeplichtig te achten. Neen, besloot hij, ik ga niet op verdachtmakingen van iemand ajls Deschamps in! Heeft Folmer iets op zijn kerfstok, laat dan de politie het uitzoeken! Waarschijnlijk hadden ze hem allang aan de tand gevoeld en hem niets ten laste kunnen leggen. Juist wilde August zijn lectuur her vatten, toen niemand minder dan inspecteur Uppström het hotel bin nentrad. Even bleef hij staan en keek August aan met zijn harde ogen. August voelde een rilling over zijn rug ^pen. Hij gevoelde zich schul dig en vroeg zich benauwd af, of de politieman het ook zou weten. VHI. Uppström kwam regelrecht op hem toe. „Vertelden ze mij een mop, of is het heus waar, dat ze jou tot hotel detective hebben gebombardeerd, was zijn sympatieke begroeting. Op effen toon antwoordde August: „Ze vertelden je de waarheid." „Ha! Nu kun je het bewijs leve ren, wat het gevolg is als de lamme de blinde geleidt! De zware jongens zullen zich een kriek lachen! Hoe veel betalen ze je?" „Mijn zaak." „De helft van wat ze de gebruike lijke krukken beta1 en en dan is het nog precies de helft te veel!*' scham perde Uppström. „Enfin zoals je zegt: het gaat mijn niet aan. Ik moet je onder vier ogen spreken, Söder- man. Ben je een kamer rijk?" „Betreft het de plundering van de brandkast?" ,Zul je wel merken. Opgeschoten!" Allesbehalve op zijn gemak ging August de inspecteur voor en bracht hem naar zijn kamer. Uppström verklaarde de enige stoel voor buit; de bewoner moest zich met een plaats op de rand van het bed ver genoegen. „Heb je wat onder de kurk?" in formeerde de politieman. „Neen. Dat heb ik niet. Ik ken geen voorschrift dat me verplicht, je een borrel voor te zetten, maar een glas water kun je met alle plezier krijgen." „Dan doen we het op een droogje. Hoe laat zat je dienst er op, toen des nachts een poging werd gedaan om Gunnar Lundqvist te vergifti gen?" „Om acht uur. Zoals elke mor gen.'' „Matts Holm en ik waren de eni gen die tot 's-ochtends acht uur dienst hadden. „Verliet iemand om ongeveer vijf minuten voor acht het hotel?" Even overrompelmde de vraag August. „Eh ik zou het niet weten wie." „Weet je dat niet?" donderde de inspecteur. „Toch wel. Natuurlijk. Neen, nie mand verliet op dat tijdstip het ho- te!.'" „Kerel,je liegt dat je zwart ziet! Ik heb onmiskenbare aanwijzingen, dat de lieftallige dame, die Gunnar Lundqvist met een vergiftigde in jectienaald in de nek prikte, even. voor aqhten uit het „Sint Olaf" kwam gewandeld." August voelde zich koud worden. Hij vreesde, dat, als hy onmiddellijk antwoord gaf, de stem hem zou ver raden. Dus deed hij er het zwijgen toe. „Nu hoe zit het?" drong Upp ström gemelijk. „Ik heb de vraag al beantwoord, inspecteur." „Dit is het enige, dat in aanmer king komt. Ik zal je een opfrissertje toedienen knaap! Het was op slag van achten toen een taxi door juRie straat reed. De chauffeur werd op twintig a dertig meter van het „Sint Olaf" een dame gewaar in lange zwartfluwelen mantel, met blond haar, blootshoofd. Een dame in avondtoilet zo iemand valt op, niet? De man dacht een vrachtje te hebben en prees zijn wagen aan. Zij schudde van neen. Een alleraardigst charmante dame, nog piepjong, be weert de chauffeur. Hij reed lang zaam naast haar op in de verwach ting, dat zij zich zou bezinnen, maar zij stak de straat over en sloeg een zijstraat naar Vastra Tradgoardsga- ten in. Hij is er zeker van, dat hij haar kan identificeren. Het lijkt er veel op, dat we in haar het gezoch te dametje hebben hè?" August 'hield zich goed „Zou je denken?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Voor mij staat het als een paal boven water, dat zij uit het „Sint Olaf" kwam. Er is geen ander ho tel in deze straat. Nu jij „Wat ik?" „Biecht maar op knaap! Je wringt je er toch niet tussen uit! Met hoe veel stopte zij je?'' „Die nacht is na twaalf uur geen enkele ,gast ingeschreven en rle- mand verliet tegen acht uur 's-mor- gens het hotel. Hoe dikwijls moet ik het nog herhalen?" „Vermoedelijk had haar man in de loop van de dag een kamer bespro ken. Dan behoeft zij zich dus niet in te schrijven." „Als dat zo was, waarom stapte zij dan in haar eentje voor dag en dauw op?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6