Wat Commandant Boesman vertelt Klachten van een jonge straatboom De Oranjevereniging te Voorbout opgeheven! ZATERDAG 2i JULI 1948 DE LEIOSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE LEIDSE BALLONVAART Van een dames-, een hondenhok- en een schildpadlanding Gisteravond heeft de secretaris van „De Professoren wijk", de heer S. Platteel, voor de microfoon van het Gemeentelij k Radio-distributienet een vraaggesprek gehouden met de balloncommandant, de heer A. Boes man, die, zoals bekend op Vrijdag, 27 Augustus, met zijn dr. Cannegie- terballon een opstijging zal verzor gen, welke wordt georganiseerd door de P. W. De heer Boesman, die begon met te vertellen, dat hij voor 12 jaar in Bel gië met zijn opleiding tot balloncom mandant was begonnen, merkte ver der op, dat llij reeds direct na zijn eerste vaart overtuigd was, dat de gasbel één der meest majesteuze vor men van luchtvaart bood. Sommige mensen, aldus spr., vinden het nog al griezelig, zomaar in dat wrakke schuitje te stappen en dan niet te we ten waar te terecht komt. Maar dit is juist de charme van de ballonvaart. Als je 's morgens in de mand stapt, niet wetende waar ze des avonds je landingsdinertje zullen klaar maken. Men is zo rauw geneigd te denken, dat, nu de vliegmachine de wereld heeft veroverd, de onbestuurbare, dus onpractische luchtballon geen nut meer heeft. Het tegendeel is waar. Juist in de moderne tijd is de goede, oude luchtbel van grote waarde. In dit verband noemde de heer Boesman de wetenschappelijke vaarten van Piccard, de Amerikanen en de Rus sen. Maar ook voor de geneeskunde vooral bij het optreden van kink hoest wordt de balon gebruikt. Voorts is de waarde- van de ballon, door dat zij veel rustiger is dan het vliegtuig, groot voor fotografische doeleinden, alsmede voor weerkun dige waarnemingen. Evenwel trekt ons, ballonvaarders, het sportieve ele ment momenteel het meeste aan. Het ballonvaren kweekt durf en geeft zelfvertrouwen. De ballon, waarmede wij onze Leid- se vaart zuilen uitvoeren, aldus ging de heer Boesman verder, is de dr. Cannegieter. Dit is een zeer merk waardige ballon, de enige aerestaat in Europa zonder net. Zij is gebouwd door de wereldrecordhouder Cormier en heeft een inhoud van 630.000 liter. Wij maken gebruik van een bijzon dere vulwijze, waardoor de ballon in 2 1/2 uur is gevuld. In verband met het aan pl.m. 15 toeschouwers aan te bieden gratis luchtreisje, merkte de balloncomman dant op, dat hierbij het contact met de grond zal worden bewaard middels een 60 meter lange sleepkabel. Met het oog op de zeer zware eisen, welke bij het telkens dalen aan de ballon commandant worden gesteld, is men meestentijds met deze „ballonvaarten in blik" niet royaal. Leiden willen wij echter deze attractie natuurlijk indien de weersomstandigheden gun stig zyn niet onthouden. Burgemeester onder de ballon- passagiers. In aansluiting hierop deelde de heer Platteel mede, dat het in de bedoeling van het bestuur van „De Professoren- wijk" ligt om voor deze eerste lucht reis de burgemeester, de commissaris van politie en de voorzitter van het Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen R.K. VACANTIE-BEZIGHEDEN. Ongeveer 1400 kinderen gaven zich op voor deze bezigheden. De lijsten zijn opgemaakt en thans is de tijd voor opgave verstreken. Kap. W. BENDE. JUBILEUMCONCERT 26 AUG. De gezamelijke repetitie van de zangkoren „Alma Mater", Ex Animo" „Con Amore" en „De Stem des Volks", welke medewerken aan het Jubileumconcert in de Hooglandse Kerk op 26 Augustus, zal plaats heb ben op Dinsdag 10 Augustus a.s. in de Hooglandse kerk. De leden wor den verzocht om 8 uur aanwezig te zyn. STICHTING R.K. MULO-EXAMEN Op 23 Juli zyn geslaagd dipl. A: L. B. Janssens, J. A. Overes, H. L. Straver, C. B. Vergeer, C. J. A. Vlasman, L. H. Waasdorp, F. P. de Jong, M. G. Steenland, M. Verlaan, M. M. van Vliet, L. van Eredo, B. L. M. van Cleef, H. H. J. M. Fennes, Th. J. van Klink, J. J. Omtzigt, H. van Ruiten, K. M. A. Kovacs, P. M. v. d. Nouland, H. Borst. Diploma B: C. J. A. Vlasman. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen (diploma A) zyn geslaagd: M. v. Beverwyk, R. M. F. v. d. Berg Noordwijk a. Zee; G. J. Bos, Alphen a. d. Rijn; G. E. Veldhuyzen v Zanten Hillegom. J. v. d. Vechte. W. Izeboud, F. L. Bloot Alphen a. d. Rijn; J. H. v. Gemert, Hillegom. J. H. Kuiper Sassenheim. M. de Jong Alphen a. d. Rijn; J. de Keijzer Hil legom; Sj. Leenstra Leiden; E. O. v. Kreuningen Oegstgeest: J. Arnoldus, H. Wiekhart, A. Marijt Leiden; A. Middelham Noordwijk; C. J. Voor- douw Zwammerdam. Afgewezen 10. Leidse Jubileumcomité uit te nodigen. Hierna vertelde de heer Boesman nog het een en ander over de lan dingsmanoeuvre, welke hij steeds enerverend noemde en waarbij men zich altijd bediend van een sleepka bel. Wij kennen tegenwoordig drie soorten van landingen: komen wij op de grond zachtjes neer, dan is dat een landing-als-een-eitje-van-twee- minuten of wel „dameslanding". Maar grijpt de wind dc ballon dan worden wij door het land voortgesleept en kruipen wij tenslotte uit de mand als een hond uit z'n hok. Dat heet dan een hondehoklanding. Tenslotte kan de wind zo krachtig zijn, dat de mand onderste boven kiepert, dan is dat een schildpad of kaasstolplanding. Op een vraag van de interviewer of de heer Boesman zich nog „de sen satie van Leiden" herinnerde, waar- by een jongen door de sleepkabel de lucht mee werd ingenomen, ant woordde de heer Boesman, dat hem dit nog goed voor ogen stond. Thans is dit echter uitgesloten, omdat men momenteel een andere wijze van star ten toepast, welke ook op 27 Aug. in Leiden zal worden gedemonstreerd HUISHOUDSCHOOL RAPENBURG 23. Na gehouden examen werd de vol gende getuigschriften verleend: Voor Huishoudkundige: de dames E. v. Brakel, Wassenar, N. Nibbe- link, M. Spreij, Zwammerdam, H. Termijtelen, N. Verhulst, L. Wes- sels, Wassenaar, R. Wissel, Zoeter- woude. Herexamen 2 1.1. Afgewezen 2 1.1. Voor Kinderverzorgster voor in richtingen: de dames J. Boer, Bos koop, A. de Jong Oegstgeest, J. van der Niet, G. Warnecke, Noordwijk. Voor kinderverzorgster: B. Hagc- man, Katwijk; N. Kriek, E. Krispijn, M. Krispijn, Oude Wetering, W. Kampman, E. van der Linden, W. Mol, M. Morgan, Warmond, N. Par- levliet, Noordwijkerhout, B. Pen seel, H. Plug, Noordwijk, R. Slap- pendel, Hazerswoude. Afgewezen 3 1.1. Voor Hulp in de Huishouding: T. van Burg, Oegstgeest; A. v. d. Eijk en L. Graper, Benthuizen, Tr. van Hoorn, Alphen, F. Kamsteeg Leider dorp, KI. v. d. Plas Katwijk, G. Schaap Lisse; C. v. d. Stam Boskoop, J. Vahrmeijer, E. Veenstra, A. Voets Hazerswoude. Herexamen 2 1.1. Af gewezen 3 1.1. Voor Coupeuze: Th. van Bemmel, R. Boot Lisse, B. de Jong, R. Malgo, L. v. d. Reyden, J. de Roode, J. Schaap, Katwijk, C. van Staveren, Oude Wetering. Herexamen 1 1.1. Af gewezen 1 1.1. s Voor Costuum- en Lingerienaaien: R. Cornelisse, N. Dijkman, J. Fran se, Katwijk, T. Ginjaar, J. Glasber gen, Noordwijk, M. Guyt Voorscho ten; A. Hagen, Haarlemmermeer, L. de Jong Katwijk, R. Laman, Zw. Nijenhuis, R. Parlevliet Noordwijker hout, N. Polanen, C. Tijsterman Rijnsbrug, E. van Weerlee. Afgewe zen 1 1.1. Voor tweejarige dagopleiding: M. Bette Sassenheim, W. Beurze Noord wijk, A. v. d. Broek Voorschoten. D. en W. Cramer Noordwijk, E. Dijk stra Sassenheim, L. Groenendijk, H. Kroon Haarlemmermeer, N. Luiten, J. Passchier, Noordwijk, T. v .d. Speijk Rijnsburg, J. Vink Noordwijk, C. Arnoldus, R. Brusee, L. van Duyn, Oegstgeest, J. Hemerik, C. Honders, B. Houthof, R. Labordus, B. Leue- ring, M. v. d. Meij, Oegstgeest, W Mulder, J. den Ouden, R. Planken, E. Poot, R. Rosier, S. Schoots, A. v. d. Schrier Oegstgeest, B. Valent- goed, R. Verlind, A. van der Heij den, W. Betgen, B. Beij, J. Gaastra, B. Jonkers Leiderdorp, S. Landesber- gen, PI. van Loef, Tr. Maasdam, B. de Munnik Leiderdorp, C. de Mjin- nik, A. Oomsen, Warmond, H. v. d. Kwaak. Herexamen 1 1.1. Afgewezen 7 1.1. Voor tweejarige middagopleiding: J. Berlimon, C. van Turenhout en Gr. van Turenhout, J. Veenendaal Voorschoten. Voor driejarige middagopleiding: H. Neuteboom, R. Nap en M. Ver- straaten. Bevorderd 2e leerjaar opleiding Huishoudkundige: G. Bos Ter Aar, A. Bulk Boskoop, R. van Gestel Was senaar, J. van Goeverden. Sassen heim, Hanny de Groot Noordwijk, I. Hogewoning Oegstgeest, M. Oosten rijk Sassenheim, H. Rijnsburger Leiderdorp, Ph. van Apeldoorn Was senaar, H. Teenstra. Herexamen 1 I.1. Niet bevorderd 5. Tot 2e klas opleiding costuum- en lingerienaaien: M. Klinkenberg, A. Klinkhamer, W. Lock, A. de Meij, G. Oldenburg, A. van der Plas, C. van der Plas, J. van der Plas, H. Ramak, C. Reichhardt, C. Roelofs, L. Ste- houwer, J. van Tol, M. van der Wiel, Toos de Water, T. Schippers, R. Stap per. Bevorderd tot 2e leerjaar Hulp in de Huishouding: I. Bontkes, A. Dem- menie, A. de Groot, M. Hegeman, W. van Klaveren, J. Snel, W. Lubach, H. Cornet, B. Sutterland. Niet be vorderd 4 1.1. 2e leerjaar dagopleiding: A. Barn- hoorn, J. Bekooy, A. v. d. Berg v.w., D. van Dijk, A. Haring, G. Jansen v.w., E. Bernard, R. Bij, B. de Keule naar M. van der Keur, A. van der Keur, Gr. Kerver, R. van Klaveren, M. Kraan, M. van Leeuwen, R. Stik- kelorum, T. Selier v.w., J. Sliggers v.w., I. Timan, W. v. Staveren, R. Vermond, C. Varkevisser, B. Wille, M. v. d. Zeijden, D. van Rooyen, B. de Boer, D. de Graaf, N. Bak, B. Beek man, L. den Hertog, A. v. Dijk v.w., L. Labordus, B. Lagas, E. Jansen v.w., L. Lasschuyt, S. Heijmans, B. v. Meijgaarden, L. Mol, Tr. Molema, C. Onderwater, J. Varkevisser, A. Vermeij, A. van der Zwan, T. de Jong, H. v. d. Meeberg, J. van Beek, A. Beij, J. Blok, A. van der Blom v.w., G. Bogerd, M. Breedijk, Fr. Gla- zenborg, B. Laterveer, R. Sjardijn, W. de Tome, C, van Tol, Gr. van Weer lee, A. Wendt, R. Zitman, C. van Zanten, Tr. Poelijoe J. Heijmans, C. Passchier, D. v. d. Blom v.w., A. Husbos, J. Zirkzee v.w., M. de Bes. Niet bevorderd 8 1.1. Tot 2e klasse middagopleiding: B. de Best, J. Edam, A. Gesel, A. Han- noo, W. Hamme, H. Marinnes, E. Plu. W. Storm, I. van de Vegte, B. de Voogd, A. van de Water, M. Taal, Gr. Willemsen, R. Rijnsburger. Niet bevorderd 5 1.1. ZAALBERG-TRIP NAAR ZELHEM. Men schrijft ons: Donderdag om half negen stond een groep van 21 reiswagens gereed om het Zaalberg-personeel en een gedeel te van „Werkmans Wilskracht" mede te nemen naar Zelhem. Onder het spelen van de bekende ZA-DE-mars kwam het muziekcorps aanmarcheren e om kwart voor negen vertrok het gezelschap in de richting Utrecht, uitgeleide gedaan door een grote me nigte familie-leden en bekenden. Een prachtige tocht via Utrecht, Zeist, Driebergen, Doorn, Renkum, Wageningen. Öosterbeek, alwaar de eerste stopplaats was, deed het gezel schap genieten van het mooie natuur schoon, dat Nederland ons biedt. Bij de Gedenknaald in Oosterbeek kwam het bestuur van V.V.V.-Zelhem het gezelschap verwelkomen en daarna trok de colonne door naar Roosen daal Het park Roosendaal werd hier be zichtigd en velen maakten op aange name wijze kennis met de bekende Bedriegertjes. Na de lunch, die in het hotel Roo sendaal werd gebruikt, ging het ge zelschap vol goede moed naar het doel van de reis. 500 Meter voor de ingang van het dorp Zelhem, stapten allen uit en werd het dorp veroverd met muziek. De begroeting door de voorzitter van V.V.V., dë heer H. J. Langman (burgemeester van Zelhem) geschiedde in e grote tent op het marktplein. Na daar nog een con sumptie gebruikt te hebben, stapten allen weer in hun autobus en gingen naar de boerderijen in de omtrek om te genieten van een heerlijke Gel derse maaltijd. 's Avonds om half acht was het marktplein in Zelhem in het teken van het concert, dat gegeven werd door Werkman s Wilskracht. Dit con cert werd buitengewoon op prijs ge steld, evenals de Gelderse boerendan sen, die in de pauze gegeven werden. Deze dansen werden het gezelschap aangeboden door V.V.V. uit Zelhem. Om 10 uur verlangde iedereen naar wat rust en vertrok de colonne auto bussen naar de twee grote kampeer boerderijen, waar velen de nacht, al of niet slapend doorbrachten. Het valt niet mee om in het hooi te slapen als men dit nooit gedaan heeft. Dit heb ben heel wat Leidenaars die nacht on dervonden. Vrydagmorgen, was het gezelschap al vroeg uit de veren en na het ontbijt gebruikt te hebben vertrokken allen in uitstekende stemming naar het marktplein in Zelhem om vandaar gezamenlijk door te rijden naar een buitengewoon mooi gelegen veld in Hal le. Bij aankomst op dit terrein was de koffie gereed en kon men zich hierna rustig neervleien op de grote vlakte rond om het sportveld. Tot drie uur in de middag heeft het gezelschap zich daar uitstekend ge amuseerd. In het programma kwamen voor een voetbalwedstrijd Zaalberg Werkman's Wilskracht, die door Zaal berg werd gewonnen met 21. De heer Schrandt reikte na afloop van de wedstrijd met een geestige speech de prijzen uit aan de spelers. Een nummer vendel-zwaaien door inwoners van Halle en Zelhem was een attractie en iets wat Leidenaars nog nimmer hebben aanschouwd. Dat dit zeer gewaardeerd werd, bleek uit het applaus na afloop, toen de com mandant zich afmeldde bij de burge meester en de directie van Zaalberg. De dames kregen zo'n zin om ook eens haar krachten te beproeven met het bruine monster, dat zij verzoch ten om een wedstrijdje te mogen spe len. De Zaalberg-dames bleken de meerderen te zijn in deze sport en be haalden een overwinning van 42 op hun tegenstandsters. Alvorens af te reizen naar de eet- boerderijen sprak de heer Scrhandt zijn hartelijke dank uit over alles wat V.V.V. Zelhem, Reisbureau-Lis- sone-Lindeman, met name de heer Koch, en de andere organisatoren hadden gedaan om deze dagen tot een waar succes te maken voor de Lei denaars. Daarna vertrok het gezel schap, gebruikte de laatste maaltijd bij hun gastheren en nam op harte lijke wijze afscheid van het zo gast vrije dorp Zelhem, waar zij hope lijk nog eens zullen terugkomen. De terugreis verliep ook in aange name stemming en de laatste rust plaats in Zeist werd dan ook dank baar aangegrepen door het personeel van de firma Zaalberg en W.W. om de directie hartelijk te bedanken voor hetgeen zij op zo royale wijze voor het personeel had laten organi seren. Om ca.ll uur arriveerde het gezel schap op het Levendaal en vertrok EEN KOLENFORNUIS. Het St. Francisca Romana werk zou zeer erkentelijk zijn aan dege ne, die het wil verkopen of verhuren of te leen geven (voor 14 dagen) een l.olenfornuis. Gaarne verwacht het spoedige aan bieding. Adres Vrolijke Ark, L. Pie- terskerkkoorsteeg 15, (tel. 23271). In Den Haag is geslaagd voor examen hoofdacte mej. F. J. Breede- veld, alhiér. Dienst der doktoren. A.s. Zondag 25 Julizal de dienst worden waar genomen door de dokters: Stoffers, Kors, Postel, Meyboom. Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargeno men door de doktoren: v. Bockel, De Graaff, Kors, Postel en Veldhui zen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 24 Juli 13 uur tot Zaterdag 31 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapem>ur,g 9, telef. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Simon Jacobus Maria, z. van J. C. van Kins en A. 'M. Borst; Bertus Wilhelm, z. van J. Ulken en E W. van Oostveen; Willemina, d. an E. Wielinga en G. W. Hoijtink; iedereen'moe, maar tevreden naar Fieke, d. van J. Kukler en A C. E huis om te gaan genieten van de va- Cats; Alida Margaretha Maria, d. van canti? waarvan deze twee dagen een C. X. Ruigrok en A. M. Jongmans. goed begin vormden. Overleden: K. den Boer man 79 j. „Ik ben blij, dat het ochtend is er, ijc nog op mijn plaats sta zonder be schadiging aan mijn stam en blade- renkroon. Laatst op een nacht was het ru moerig op de straat, mijn neven de e^zen op de Papengracht hebben het kwaad; vier v^n hen zijn er ge sneuveld. Brooddronken jongelui onden het waarschijnlijk een groot genoegen hun krachten te meten met de prille jeugd van de jonge elzen, waarbij de kronen bij de steunpaal geheel werden afgekraakt. Dit be tekent een jaar achterstand voor de ontwikkeling van de familie elzen in die straat, doordat nieuwe exem plaren pas in het a.s. voorjaar kun nen worden geplant. Ook in andere delen van de stad is hetzelfde van dalisme geschied. Van andere familie1eden, o.a. de eschdoorns op het Levendaal, hoorde ik onrustbarende berichten. Er lo pen vele jongens, en misschien meisjes rond, met scherpe zakmessen gewapend, die een nieuw vandalen- spel hebben verzonnen, welk spel funest is voor het leven van de jon ge bomen. Deze jongens snijden niet alleen de bastvezels van de jonge stammen af, doch doen dit rondom de gehele stam, waardoor de stroom van voedingssappen in de bast van dc boom, door de blaren met behulp van zonlicht bereid, verhinderd wordt naar beneden te stromen, wat dus gelijk staat met het strem men van de bloedsomloop bij mens en dier, en de jonge bomen boven deze verwondingen doen afsterven Ik denk niet, dat dit dezelfde jeugd is, die ons in 1945 en 1946 met zoveel liefde geplant heeft. Ook zijn er vele familieleden ziek geworden of gestorven, doordat de paarden van groente- en melkhande laren tijdens de aflevering van de producten bij hun klanten, nabij een boom worden geparkeerd of zelfs daaraan vastgebonden, met het ge volg dat deze paarden uit verveling of door hunkering naar afwisseling van spijs, gaan knabbelen aan de bast van deze jonge bomen, met het vooromschreven gevolg. Gelukkkig zijn er burgers, die on ze groei en bladerentooi bewonde ren en daardoor begaan zijn met ons lot, wanneer wij hebben bloot gestaan aan de aanvallen van jeugd en paarden en dit direct melden aan onze directe verzorgster, de afd. Plantsoenen in het Stadhuis. Doch we hopen nog steeds, dat meerdere burgers daadwerkelijk willen ingrijpen, wanneer de jeugd bezig is met hun vandalisme en dc paarden ons beknabbelen. Tijdens dit philosopheren over ons 'ot scheert er weer een zware vracht auto rakelings langs mijn stam, en ontkom ik aan het lot van zovele andere bomen, die dag en nacKt bloot staan aan aanrijdingen, welke door nonchalante chauffeurs worden ver oorzaakt. In het gunstigste geval breekt alleen de steunpaal, doch- meestal wordt tegelijkertijd de boom afgereden of minstens voor een groot deel ontschorst. Daar komen enige jongens met vliegers en kluwen touw, de wind is gunstig, wanneer de vlieger „staat" is de vreugde groot. Jammer is het- dat dikwijls bij het „inhalen" van de vlieger, of wanneer deze^ „bui" gaat het touw verward raakt in de top of takken van onze jonge bomen. Als de jongen nu maar niet wil proberen met rukken zijn vlieger touw los te maken, want dan breekt de top of verschillende takken van de boom. Wanneer hij het touw even doorsnijdt, dan kan dit zonder be schadiging van de boom aan ae an dere zijde van het touw te trekken, uit de boomm worden verwijderd. Het is toch beter een knoop in hej; vliegertouw te hebben «ian een ge broken jonge boom. Het doorsnijden, ja zelfs verbran den van de boomband, waarmede aan de steunpaal zijn verbonden, moeten de jongens nalaten, immers deze band voorkomt het omwaaien. Stadgenoten, helpt u mede onze levens te beschermen, denk eens te rug aan de tijd na de „hongerwin ter', toen bijna 6000 van onze oude re familio'eden, in hoge nood, waren Bioscopen Trianon. „Since you went away" geeft het. verhaal over een Ameri kaans gezin in de oorlog. Vader is in militaire dienst, moeder blijft ach ter met twee dochters. Het is een kroniek van de moeilijkheden, zoa's deze zich voordeden in duizenden gezinnen, maar wat bij deze film op valt is, dat ondanks zijn afwezig heid, de vader toch de grote plaats blyft innemen, die hij in het gezon de gezin altijd heeft gehad. Dit geeft deze film haar grote waarde. Dat zy gemaakt is met een, naar onze smaak te sterke dosis senti mentaliteit, doet hieraan niets af. Trouwens, het spel van Claudette Colbert en Joseph Cotten is zo sterk, dat men de kleine feilen graag ver geet. De rollen van de twee doch ters, die in deze film met de eerste verschijnselen der liefde te kampen hebben, worden gespeeld door Jen nifer Jones, naar wier talent, zoals zij dat in „Het Lied van Bernadette" toonde, men thans vergeefs zal zoe ken, en door Shirley Temple. Voor alle leeftijden. Lido. In de loop der jaren heeft Tarzan zich heel wat vrienden ge maakt, die hem deze week kunnen bewonderen in de film „Tarzan in de gouden stad". Vanzelfsprekend laat hy ook daarin tal van sterke staaltjes zien. Hij slingert aan het bekende touw over boomtoppen en rivieren en gaat bij een zwempartij zo en passant een krokodil te lijf, welke laatst vanzelfsprekend het loodje moet leggen. Het filmverhaal speelt zich af rond „De Gouden Stad", die achter hoge bergen ver scholen ligt en nog nooit door vreem den is betreden. Uitsluitend vrou wen zwaaien er de scepter en in de buitenwereld weet alleen Tarzan van het bestaan af. De moeilijkhe den komen, wanneer een wetenschap pelijke expeditie tot de verborgen stad weet door te dringen. Zelfs Boy dreigt daarbij het leven te. verliezen, maar gelukkig brengt het bekende aapje redding, zodat alleen degenen die zich misdragen hebben, de dood vinden. Voor de liefhebbers van het echte Tarzan-genre, mits boven 14 jaar. Casino. „Rebecca" is de naam Van de eerste vrouw van de Engelsman met de Hollandse naam de Winter. Hoewel zij dood is, doet zij haar in vloed nog steeds terdege gelden. Dat ondervindt het jonge vrouwtje, dat op het kasteel Manderley de plaats van de voormalige mevrouw de Win ter gaat innemen. Overal heerst nog de schim van de overledene, leven dig gehoudèn door de fanatieke huis houdster, miss Danver, die geen ge legenheid voorbij laat gaan om de nieuwe mevrouw te laten voelen, dat zij niet in de schaduw van haar voorgaingster kan staan. Zielig ver loren loopt een klein vrouwtje door de zalen en gangen van het uitge strekte kasteel en het zou op een tragedie zijn uitgelopen, als de eer ste mevrouw Winter had overwon nen. Maar dat deed zij niet,, al was het er dicht bij. Ten slotte gaati het kasteel in vlammen op en met het gebouw de schaduw van het droeve verleden. Een spannende en door Hitchcock meesterlijk geregisseerde film. Voor 18-jarigen. Rex heeft de bekende komieken Stan Laurel en Oliver Hardy weer eens te gast in de lachfilm „Twintig jaar op wacht". Voor alle leeftijden. Luxor's programma van deze week is door de Kath. Film Centrale on toelaatbaar verklaard. Hoe waren de straten van uw stad an kaal. Wij doen ons best door ons groen, deze straten en grachten weer de oude glorie terug te geven doch dit is alleen mogelijk, wan neer wij ongestoord kunnen groeien. Jeugd van Leiden, denk eens na over deze klachten van een jonge straatboom en ge laatr ons zeker met rust." WEERSVERWACHTING MINDER KOELE NACHT. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige lichte regen. Weinig wind. Iets warmer vooral des nachts. Ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van 's-Gravenfiage, dat aan het e'inde dezer maand gevierd wordt, zal van gemeentewege enige dagen achtereen van de openbare gebouwen gevlagd worden; op 28, 29 en 30 Juli met z.g. klein vlagver toon en op 31 Juli de hoogtijdag vr/i de viering met z.g. groot vlagvertoon. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft tenge volge op de beantwoording van de vragen van de heer Deering betref fende de onttrekking aan het onder wijs van twee schoolgebouwen in het Zuiderparkkwartier te 's-Graven- hage medegedeeld, dat het hem is ge bleken, dat de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting aan zijn ambtgenoot van Economische Zaken heeft aangeboden om het bureau „Distex", hetwelk tot dusver in een gedeelte van „Maris Stella" te Sche- veningen is gehuisvest, onder te brengen in een houten barak. Naar de rijksgebouwendienst heeft mede gedeeld, kan deze barak binnen zes a zeven maanden in gebruik worden genomen. In verband met de drin gende noodzaak van de ontruiming van het gebouw „Maris Stella" heeft de minister van Economische Zaken dit aanbod aanvaard en de rijksge bouwendienst verzocht op korte ter mijn tot plaatsing van een barak over te gaan. Hierdoor zou het door de Sint Anna-stichting geëxploiteerde kinderverzorgingstehuis in „Maris Stella" kunnen worden onderge bracht, zodat de bovenbedoelde twee schoolgebouwen hun oorspronkelij ke bestemihing terug zouden kunnen krijgen. Bij Breda,' te Hant, zijn twee dochtertjes van 2 en 4 jaar van A. v. d. P. door een auto aangereden. Een werd gedood en de ander zwaar gewond. In de houthandel van P. Stoffel te Deventer is een staking uitgebro ken. Het gaat om de uitbetaling van 10 procent prestatie-toeslag. Te Sittard is de 43-jarige P. R. door een onbekende aangevallen en ernstig gewond. HAAGSE TUCHTRECHTER. Rectificatie. Gisteren plaatsten wij een bericht over prijsopdrijving door de heer B. te Zoeterwoude. Bij nadere informatie is echter geble ken, dat dit moet zijn: de heer B. te Hazerswoude. NIEUWE BEHANDELING VAN LONGZIEKTEN De jonge, 25 jaar oude Franse ge leerde Pierre Banet heeft in het Cen trum voor wetenschappelijk onder zoek van Marseile een nieuwe uit vinding wereldkundig gemaakt. Het gaat hier om een toestel, dat peni cilline houdende lucht in de longen brengt. Dit apparaat, dat gemakkelijk hanteerbaar is, maakt een behande ling aan huis van de zieken mogelijk De Oranjevereniging kwam in vergadering bijeen in café de Bonte Koe. Met uitzondering van de heer A Vlasveld waren alle commissie leden present op deze laatste verga dering. Na opening en lezing der no tulen richtte de voorzitter de heer J. P. Schulte zich als volgt tot de vergadering: U zult allen wel op de hoogte zijn, wat er zich de laatste weken rondom de Oranjevereniging heeft afgespeeld. Het bestuur is de rr/ening toegedaan hierover niet ver der uit te weiden, daar dit slechts kan leiden tot onaangename discus sies. Daarom verzoekt het bestuur U het volgende voorstel zonder de bat te willen aanvaarden en er ook tijdens de rondvraag niet op terug te komen. Het bestuursvoorstel is: Het bestuur van oordeel dat het, wegens de vele tegenwerking van hogerhand, onmogelijk is de Oranje vereniging aan haar doel te doen be antwoorden, besluit de Oranje-ver eniging „Voorhout" op te heffen en het geld aan de leden terug te ge ven. Het bestuur verzoekt de com missieleden als vertrouwensmannen van de Voorhouters dit besluit te bekrachtigen. Wat de voorzitter had gewild, ge beurde echter niet, want een zeer fel en scherp debat ontspon zich. In leider hiervan was de heer A. Eg gen. Deze wilde de tegenwerking van hogerhand niet zo maar zonder meer accepteren. Hij was tegen op heffing. Volgens de heer P. Hoek schijnt alles te berusten op een ver keerde voorlichting, zelfs valse voor lichting door iemand, die onze ver eniging weg wil hebben. Laten we er nog eens over praten. De voorz. geeft een uiteenzetting over zijn on derhandelingen. Hij is er van over tuigd, dat, als we blijven bestaan, er grote onaangenaamheden zullen komen. De heer Moot zag gaame 'n algemene ledenvergadering. Dit kan echter niet, want de commissieleden hebben volledige bevoegdheid. De penningmeester zegt, dat het dagelijks bestuur er geen zin meer in heeft, vooral door de grote tegen werking van de burgemeester. De heer v. d. Zalm is ook tegen opheffing. De heer Hoek wil nog 14 dagen wachten, want hij is dan ver zekerd van een andere uitspraak. Grote critiek was er op het ge dwongen ontslag van de heer Kok en nog meer op de houding van de burgerrreester. Een voorstel van de burgemeester om een comité op te richten vond niet de minste instemming. De heer Eggen vindt alles maar vreemd. Vol gens hem heeft de burgemeester geen recht zich met de interne aan gelegenheden van de O.V. te be moeien. Het bestuur heeft zich in het ootje laten nemen. Hij kan zich nu wel met het standpunt van het bestuur verenigen, gehoord de vele onsympathieke tegenwerking. Het resultaat is dus, dat met alge mene stemmen de Oranjevereniging wordt opgeheven. Hierover komt nog een huis aan huis circulaire', waarna de commissieleden de.leden het geld terug zullen brengen. Bij de rondvraag werd een voor stel van de heer v. Esmond met al gemene stemmen ondersteund, om dit besluit, genomen alleen door de grote tegenwerking van hogerhand, per uitvoerig document mede te de len aan de Prinses Regentes en Prins Bernhard. Met dezelfde spontane eensge zindheid werd het voorstel van de heer v. d. Zalm ondersteund, dat geen der commissieleden in een eventueel nieuw te vormen comité zitting zal nemen. Als oudste der commissieleden bracht de heer G. M. Prins dank aan het bestuur voor het vele werk, ver richt in het belang der O.V. onder moeilijke omstandigheden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2