Lourdes, centrum van de Pax-Christi-Beweging VRIJDAG 23 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Gedurende de Limburgse Lourdes Bedevaart hebben we ons meermalen afgevraagd: waarom genieten we geestelijk meer van deze pelgrims tocht dan ooit tevoren? Er was wer kelijk een overgave en innerlijke be zieling, die wij daarvoor nimmer had den opgemerkt. Was het. omdat we weer een eerste maal na al die som bere jaren het geliefde heiligdom te rugzagen? Was er een natuurlijke opgewektheid om het eindelijk terug krijgen van de mogelijkheid om de bergen te zien? Waren het de oude vriendschappen, die herleefden? Wellicht hebben al die factoren meegespeeld, maar er kwam bij ver reweg de meesten. iets anders bij, ieta heel groots. En dat was: wij ba den, offerden en beminden weer te. midden van andere volkeren, die met ons baden, offerden en beminden. Wij voelden weer na verscheidene jaren in de geest van Hem, Die als laat ste woord aan de wereld gaf Vóór Zijn hemelvaart: „Gaat en onderwijst alle volkeren": wij voelden weer de ka tholieke liefde zonder onderscheid van ras en volk. En dit gevoel werd onweerstaanbaar sterk op de plek, waar de Koningin des Hemels even innig spreekt met het Pyrenese meis je, dat Zij tot een H. Bernadette ont wikkelt als met elke koude, arme, moderne Nederlander. Franse katholieke strijders uit de illegaliteit constateerden met ont zetting de onchristelijke en per- soonllijke haat tegen d^ Duitsers in hun gedachten en gevoelsleven. Zij verbonden zich tegen het eind van de oorlog om elke dag een ge bed te doen en een offer te brengen voor het Duitse 'volk. Mgr. Théas thans bisschop van Lourdes nam de leiding op zich van deze groeiende, diep christelijke bewe ging, die zich tot doel heeft gesteld: Herstel der Liefde onder de men sen, op de grondslag van het katho liek geloof. Daardoor vertrouwt de Pax Christi-Beweging. tengevolge van haar gebeden en offers en boven al van de voorbede van Maria een christelijke wereldvrede te bewer ken. Deze beweging groeit. Van 14 April 1948 werd te Kevelaer een eer ste algemeen congres gehouden, on der leiding van Z. H. E. Mgr. dr. G. Lemmens van Roermond. Sindsdien heeft Kardinaal Saliège van Toulou se het beschermheerschap op zich ge nomen, en 3 Juli 1947 zond Paus Pius XII een brief met een persoonlijke zegen voor deze beweging. Nu menen wij, dat het nodig is, dat katholiek Nederland weet, dat er 26 Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.05 Leigh, Sympho- nie 'V. Walton. 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Gr.pl. 11.00 Ziekenbez. 11.45. In troduction en Allégro voor harp, fluit, clarinet en strijkkwartet v. Maurice Ravel. 12.03 Bas en piano. 12.30 Weeroverz.; v. Beeck. 12.55 Zon newijzer: Rotterdam krijgt rechten v. Gr. Willem III; 13.00 Strijdkr.; 14.10 Opera „Orphee et Euridice" v. Gluck. 15.20 Viool en piano. 16.00 Gr.pl. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wig- dam. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. E. H. B. O. 19.25 Walter Gieseking. 20.00 Nieuws. Roger Machado, piano. Allégro de Concierto v. Granados. 20.50 Mozart. 21.25 Vac.vabaret. 22.00 Weekend Ser. 23.00 Nieuws. Psyché v. Franck; Rudolf Mengelberg. HILVERSUM II, 415 M- 7.00 Nieuws. Gr.pl. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.30 Waterstanden. Koorz. 10.00 Morgenw. ds. F. Oort, Ned. Herv. pred. Naarden. 10.20, Godfried Bomans. 10.35 Marion Anderson. 11.00 Arbeidersuitz. 12.30 Weerpr. Gr.pl. 13.00 Nieuws. Zang m. orgel. 14.00 Het Ned. lied. 14.15 Gev. progr. 15.15 Sheherazade: Rimsky-Korssakov 16.00 Het historisch materialisme. 16.15 Gr.pl. 16.45 Sportpr. Gr.pl. 17.30 Klankb. Olymp. Spelen. 18.00 Nieuws. Metr. ork. 19.00 Art. staal kaart. 19.30 Wie komen in Aug. in A'dam en wie niet: De Geref. 20.00 Nieuws; act. v. zon en zomer. 21.00 Schrammeln. 22.203 Omr.ork.: Go- pak v. "Moussorgsky. 23.00 Nieuws. Gr.pl. 30 Juli te Lourdes een groot Pax Christi-congres is. Daaraan nemen deel de Kardinalen Griffin van West minster, Von Preysing, Saliège van Toulouse, benevens veel bisschop pen. Moeten wij hier in Nederland ook niet deelnemen aan deze nieuwe en heilige wereldbeweging, die het ge heim van het Mystieke Lichaam van Christus en de liefdesgemeenschap van alle christeneh onder Maria's lei ding intenser wil doen beleven? We zouden willen vragen, aan al len die dit begrijpen, doe mee met dit zeer ernstige bidcongres! Honderd- twintig mannen en vrouwen, jongens en meisjes zullen Katholiek Neder land vertegenwoordigen. Maar hun aanwezigheid betekent slechts weinig, wanneer zc niet ach ter zich weten het gebed van de ve len, die thuis moesten blijven. We zouden willen vragen aan onze zieken: thuis of in het ziekenhuis of sanatorium: hun offer en hun gebed. Onze zieken zijn immers de uitver korenen. die zichtbaar Jezus' lijden dragen. Wij vrag^p het gebed van de kloos terlingen, vooral van de beschouwen de orden. Wij vragen van allen gebed, offer en medeleven. Wij durven vra gen voor deze beweging het offer van het laten opdragen van H.H. Missen. En speciaal aan ouders en onderwijs krachten het gebed der kinderen. Wie de tekenen van deze tijd ver staat, moet wel voelen, wat Maria suggereert vanuit Haar Heiligdom. Inlichtingen en gebedsplaatjes bij het voorlopig secretariaat der Pax Christi-beweging in Nederland: „De Rees", Brummen (Gld.). Amerikaans echtpaar vond stoffelijk overschot verongelukte zoon terug Met het s.s. „Veendam" arriveerden hedenmorgen de heer en mevrouw Ellis S. Middleton van Stamford (Connecticut) die voor een „thank you tour", zoals zij het noemen, een maand lang in Europa zullen door brengen, om al degenen te bedanken, die er toe hebben medegewerkt om de overblijfselen terug te vinden van hun zoon, capt. Ellis S. Middleton. die in September 1944 in de strijd om Arnhem met zijn vliegtuig werd neergeschoten. „Direct na de bevrijding, zo vertelt de heer Middleton, „hoorde ik, dat mijn zoon was neergeschoten boven het Reichswald. Niemand wist ech ter, waar hij begraven lag en de Duitsers stuurden ook zijn identiteits papieren niet terug. In Juni 1945 ver nam ik echter reeds, dat een Duitse houtvester, Karl Riemer uit Magde- born, op het ogenblik dat een Ame rikaans vliegtuig neerstortte, zich op enige honderden meters afstand be vond en gezien had dat Duitse para chutisten de piloot begroeven in het bos. Riemer en zijn vrouw hebben, toen de Duitse soldaten waren ver trokken, een houten kruis boven het graf van de hun onbekende piloot opgericht en er een stuk van de pro peller aan bevestigd ten teken, dat er een geallieerde soldaat lag begra ven. Daar de plaats overeenkwam met die, waar het vliegtuig van mijn zoon was neergestort, vermoedde ik, dat de door de- Duitsers begraven vlieger mijn zoon was. Ik heb toen 30.000 circulaires, die een beschrij ving van mijn zoon en van zijn ge schiedenis bevatte, door Noord-West Europa laten verspreiden. Een Duitse katholieke priester liet ze in Duits land drukken, daar het niet mogelijk was mijn circulaires over de grens te krijgen. Als gevolg van deze actie ontving ik honderden brieven, die voor mij dikwijle waardeloze gege vens bevatten, doch die ik altijd doorzond naar de Amerikaanse leger- autoriteiten, die er dankbaar gebruik van maakten. Zo kwam het, dat hon derden geallieerde soldaten werden gevonden, die men anders nooit op het spoor zou zijn gekomen. In Ne derland ondervond ik enorm veel hulp van de heer Bennink uit Apel doorn, waar ik nu een week ga loge ren en van de heer Librand uit Gen nep, die ik ook ga bezoeken. De tal loze anderen, die mij hielpen, kan ik onmogelijk persoonlijk gaan bedan ken Hoe mijn zoon eindelijk werd ge vonden, zal ik u vertellen. De hout vester Riemer was na 1945 naar de Russische zone verhuisd. Toen hij in het begin van dit jaar terugkeerde naar Magdeborn, bezocht hij weer het graf van de onbekende geallieer de piloot en zag toen tot zijn verba zing, dat op het graf een geschilderd kruis stond opgericht, waarop stond „Unknown German soldier". Onmid dellijk wendde hij zich tot de leger- autoriteiten, die toen eindelijk inza gen, dat de suggesties door vader Middleton aan de hand gedaan, wel eens juist konden zijn. Ze exhumeer- de de resten van de man, die in het Reichswald begraven lag. Na een voorlopige identificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klopte, zon den zij mij ter verdere identificatie vier sleutels op, die bij de overblijf selen waren gevonden. Een daarvan herkende ik als een contactsleuteltje, dat behoorde bij een auto, die mijn zoon, voor hij in het leger ging, bezat. Deze wagen was echter reeds lang verkocht. Door de gehele Verenigde Staten heb ik het spoor van deze wa gen, die reeds vier a vijfmaal in an dere handen was overgegaan, ge volgd, tot ik hem eindelijk vond. Het sleuteltje paste en dit gaf de zekerheid, dat het lijk, in het Reichs wald even over de Nederlandse grens opgegraven, inderdaad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Amerikaanse kerkhof in Ncuville-en- Condrez in België en zal volgend jaar naar Amerika worden overgebracht voor bijzetting op het Arlington na tional cemetery in Ft. Myer (Virgi nia). Wij gaan zijn graf bezoeken en zullen voorts zoveel mogelijk doen om de ontbrekende schakels in dit gebeuren te vinden. Wij slaan daarom onze tenten op bij de heer Bennink, die als civiel lid van een der Ameri kaanse „Search-Temas", welke geal lieerde soldaten die in Europa zijn begraven opspoort, en waarvan twee speciaal tot opsporing van mijn zoon waren bestemd, zoveel prachtig werk heeft gedaan. Ook Karl Riemer in Magdeborn en de Duitse priester gaan wij bezoeken. Voorts zullen we naar Zwitserland, Frankrijk en Engeland gaan". ANDERHALF JAAR ONSCHULDIG GEZETEN? Uit het Huis van Bewaring te A'dam is gisteren ontslagen de 34-jarige chauffeur A. A .M., die anderhalf jaar geleden tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij een post pakket met 80.000 gulden zou hebben gestolen, dat door het hoofdkantoor van de Amsterdamse Bank in de hoofdstad naar het bijkantoor in Axel was verzonden. Aan de hand van ver klaringen, afgelegd door de voorma lige politie-deskundige Van Ledden Hulsebos en de grafoloog dr. Hesse- ling, achtte de rechtbank indertijd M.'s schuld bewezen. De particuliere detective J. de Haan, oud-rechercheur van politie ,is er na onderzoek van 2 maanden in geslaagd nieuw licht in de zaak te brengen. Door zijn toe doen is verleden week Maandag een vrouw gearresteerd, die bekend heeft, dat zij schuldig is' aan het feit, waar voor M. werd veroordeeld. Vermoe delijk in September zal het Hof de zaak opnieuw in behandeling nemen. De dagtaak iis niemand te zwaar met Mijnhardtj'es. |ZÏ£_nemen moeheid en loomheid weg. HAAGSE TUCHTRECHTER. De Haagse tuchtrechter sprak recht en veroordeelde Hendrika M. te Noordwijk aan Zee tot 100.boete wegens het verkopen van een ge bruikt motorvoertuig voor 750. hetgeen hoger is dan toegestaan in gevolge de Prijzenbeschikking Ge bruikte Motorvoertuigen No. 1. De grossie-detaillist M. te Leiden had zich vervolgens te verantwoorden wegens het verkopen aan kleinhan delaren van 24J>2 kg. appelstroop voor de prijs van 1.per kg. Dit mocht M. niet gelukken. Hij kreeg 400.boete met voorwaardelijk nog eens 100.*n 3 maanden slui ting met een proeftijd van 2 jaren. Ten slotte werd B. te Zoeterwoude als vennoot ener firma veroordeeld tot een boete van 1'5000.wegens het verkopen van plantenschalen voor te hoge prijzen. Christiansen voor zijn rechters Zware overtreding van oorlogsrecht bewezen geacht Zoals gisteren in een gedeelte on zer oplaag vermeld, is tegen Chris tiansen twintig jaar geëist met af trek Van voorarrest. Aan het requisitoir ontlenen we het volgende: Mr. Fikkert wijst er op, dat Chris tiansen behoort tot de drie voor naamste Duitsers, die verantwoorde lijk zijn voor de gang van zaken in Nederland in de1 bezettingstijd. En ook uit hoofde van die hoge positie moet de schuld van Christiansen worden bepaald. Mr. Fikkert brengt verder naar voren, dat onderzoek in de zaak Christiansen zeer werd be moeilijkt door het ontbreken van archief-materiaal en van voorname lijk Duitse getuigen. Een der weini gen die werden uitgeleverd door de bezettingsautoriteiten, was Von Wüh- lisch, die onder de druk van het verhoor van getuige tot verdachte werd en daarom de hand aan zich zelf sloeg. Dit heeft ertoe geleid, dat aan Christiansen slechts drie feiten ten laste werden gelegd: het dood schieten van gijzelaars na de gebeur tenissen in Rotterdam en Haarlem en de vergeldingsmaatregelen inzake Putten. De terugvoering van de Ne derlandse officieren in gevangen schap is buiten beschouwing gelaten. Het nemen van gijzelaars is op zichzelf niet te veroordelen, maar daarmee is r.og geenszins beslist, dat men de gijzelaars ook mag doden. Schuldig aan het neerschieten van gijzelaars. Naar het oordeel van de procureur fiscaal is inzonderheid het terecht stellen van de vijf gijzelaars in Goirle bepaald strijdig met het oorlogsrecht. Een repressailledaad op gijzelaars zal slechts dan gerechtvaardigd kunnen zijn, wanneer de dader of daders van een aanslag niet kunnen worden gevonden en door het uitblijven >an verdere maatregelen de veiligheid van de bezetter in groot gevaar zal worden gebracht. Volgens de procu reur-fiscaal is aan deze voorwaar den bij het fusilleren van de vijf gijzelaars te Goirle allerminst vol daan. Christiansen daarom is schul dig, omdat hij als militair bevelheb ber verantwoordelijk is voor het neerschieten van deze gijzelaars zon der afwachten of de daders van de spoorwegaanslag, die Schreieder reeds op het spoor was, gearresteerd zouden worden. Ondanks de inter ventie van Rauter en Schreieder, weigerde Christiansen elke opschor ting van de executie. Ook ten aanzien van het tweede punt in de tenlastelegging achtte de procureur-fiscaal Christiansen schul dig aan overtreding van het oorlogs recht. Over een politie-onderzoek naar de dader wordt niet gespro ken. Integendeel: Christiansen drong er bij de Rijkscommissaris op aan om twee dagen na de aanslag te Haarlem de tien gijzelaars in de Bloemendaalse duinen te laten fu silleren. Ten aanzien van de Puttense af faire verwijst mr. Fikkert haar de verklaring van von Wühlisch en Christiansen zelf, dat het vitale be vel voor de verwoesting van Putten door Christiansen een vaststaand feit is. De procureur merkte voorts op, dat de Duitse politie ongetwijfeld in het algemeen de meeste schuld heeft aan het terreur-regiem in Nederland, niet de Wehrmacht, Christiansen speelde een secondaire rol, Christian sen was echter geen nul in politieke zaken. Ik geloof ook niet, aldus mr. Fikkert, dat hij van misdadige in borst in de gewone zin van het woord is. De procureur-fiscaal meen de in ieder geval, dat aan onze on schuldige doden zowel als aan de toekomst van de nog in de kinder schoenen staande rechtspraak om trent oorlogsmisdrijven de ver plichting geldt het vergeldingsele ment in de opgelegde straf niet te verwaarlozen. Een meester in het ontwijken. De procureur-fiscaal kwalificeerde Christiansen als een grootmeester in het ontwijken van rechtstreekse antwoorden, in het zich niet herin neren van bepaalde feiten en in het verwijzen naar hetzij de adviezen van zijn staf, hetzij naar door hem van hogerhand ontvangen bevelen. Het mag dan zijn, dat volgens Rauter verdachte voor zijn kamera den en ondergeschikten een zeer goed mens is geweest, uit het ge heel der gegevens komt een beeld naar voren van een „wehrmachtsbe- fehlhaber", die, voortgekomen uit de nationaal-socialistisohe gelederen, een ogendienaar was van Goering en Hitier, meer als partij vriendje en generaal honoris causa dan als be kwaam militair deskundige in een machtspositie is geplaatst, van waar uit hij, in stede van op grond van eigen kennis en inzicht een mens waardig bezettingsregiem te onder houden en zich tegen excessen te verzetten, niets in het belang van het Nederlandse volk heeft onder nomen en aan het systgem van ver gelding en terreur heeft medege werkt, zich dekkend naar onderen op de adviezen van zijn staf en ove rigens eenvoudig varend op het kompas van de hem van bovenaf verstrekte bevelen. De procureur-fiscaal acht de ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen en vorderde een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar met aftrek van de tijd door verdachte sinds 15 Januari 1946 is bewaring doorgebracht. Pleiter vraagt ontslag van rechtsvervolging. Mr. J. H. Arnold, verdediger van generaal Christiansen, drong aan op een rechtspraak zonder vooroordeel Men kan de „Wehrmachtsbefehls- haber" die in Nederland het bevel voerde, niet vergelijken met de mi litaire bevelhebbers in België en Frankrijk. Deze laatsten hadden rechten, welke Christiansen nooit heeft gehad. Rauter had in ons land veel grotere bevoegdheden. Hij staat in naam onder de Rijkscommissaris, maar in werkelijkheid stond hij er naast. (Rauter hief afwerend-'de hand op en schudde van neen). iTitvoerig ging de verdediger in op de betreffende bepalingen in het landoorlogsreglement en concludeer de, dat Christiansen in geen van de ten laste gelegde beschuldigingen dit reglement heeft overtreden. Komende tot de strafbaarheid van de daden van Christiansen bestreed pleiter, dat Christiansen zich aan overtreding van het oorlogsrecht heeft schuldig gemaakt en in Putten gehandeld zou hebben in strijd met de menselijkheid. Concluderende, vroeg mr. Arnold verdachte te ont slaan van rechtsvervolging subsidiair deed hij een beroep op noodtoe stand. Een tweede grond voor straf loosheid achtte verdediger het be vel. Ten slotte verwees de, raads man naar art. 37 van het wetboek van strafrecht. De procureur-fiscaal repliceerde, waarna Christiansen het laatste woord kreeg en dit samenvatte in één yoord: „nein", en daarmede was de zaak afgelopen. Uitspraak op 5 Augustus tien uur. Wilt.U iets weten? Vraag: Waar wordt een cursus gegeven ter verkrijging van het tex- tielvakdiploma? Antwoord: Het is niet duide lijk, welk diploma vragensteller be doelt. Voor toekomstige werkne mers is er een opleiding aan de Leid- se Textieldagschool, Herengracht 36 38, en voorts scholen te Enschede, Eindhoven en Tilburg. Een oplei ding voor het brevet van de textiel handel wordt over het gehele land in avondcursussen gegeven door het Bureau Vakopleiding van de Vak groep Detex, Grimburgwal 15. Amsterdam. Voor de opleiding tot bedrijfsleider of fabrikant is er een middelbare textieldagschool te Til burg en een Hogere Textieldag school te Enschede. Vraag:) De kortste weg per fiets van Leiden naar Maastricht via Den Bosch. Antwoord: Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Oudenrijn, Vreeswijk, Vianen, Ever- dingen, Deil, Zaltbommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Best, Eindhoven, Weert, Keipen, Grathem, Maas- bracht, Sittard, Maastricht 223 k.m. Vraag: De kortste weg per fiets van Leiden naar Veenhuizen. Antwoord.: Leiden, Alphen, Bo degraven, Woerden, Utrecht, Soester- berg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, OMMENSE WETHOUDERS TROKKEN HUN JASJE UIT. In Ommen, waar een houten zo merhuisje werd gebouwd, gelastte de politie het stopzetten van deze bouw, omdat er geen vergunning was verleend door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw. De wethouders Im- mink en Seinen waren echter van mening, dat de bouw wel geoorloofd was. Zij gelastten de aannemer het werk voort te zetten, trokken hun jasje uit en gingen zelf mee bou wen. De politie maakte hierna tegen beide heren proces-verbaal op. Van het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting verne men wij hierover, dat geen vergun ning was aangevraagd bij het Col lege van Algemene Commissarissen. Het doorbouwen, nadat de lastge ving het werk stop te zetten is ver strekt, wordt als misdrijf beschouwd. Volgens inlichtingen, die wij van de beide wethouders ontvingen, be roepen deze zich er op, dat de mi nister hen tijdens een audiëntie had gezegd, accoord te kunnen gaan met de bouw van zomerhuisjes, waar voor het benodigde hout voor 90 procent uit de bassen rond Ommen komt. Naar de wethouders verder meedeelden kregen zij echter geen medewerking van het Provinciaal Bureau Wederopbouw Overijssel te Zwolle. Dè woningen zouden bedoeld zijn als noodwoningen, die gedurende tien jaar permanent bewoond mogen worden en daarna ter beschikking moeten worden gesteld van zomer gasten. De wethouders zeiden, te willen doorzetten en een gevangenisstraf te willen diskeren. i Het departement van Wederopobuw en Volkshuisves ting deelde echter mee, dat de bouw is stopgezet. Deze mag pas worden voortgezet, wanneer eventueel als nog een vergunning is verstrekt door het College van Algemene Commis sarissen. DE PRI.TSBEHEERSING. De Leidse prijsbeheersing was we derom actief Onder meer werden verscheidene exploitanten van con sumptie-tenten geverbaliseerd we gens het in rekening brengen yan te hoge prijzen. Het zijn veelal mensen met een smalle beurs, broodbezor gers, ambachtslieden e.d., die in zul ke tenten hun middagboterham ge bruiken. Scherp toezicht op de prij zen is dan ook alleszins gemotiveerd. Van geheel andere aard was de verbalisering van een firma te Sas- senheim, die uit dumps afkomstige vliegtuigwielen in de handel bracht. Naar aanleiding van een klacht over te hoge prijzen voor deze wielen, welke voor verschillende doeleinden, o.a. als wielen voor kleine voertui gen worden gebruikt, werd'een on derzoek ingesteld dat aan het licht bracht, dat voor duizenden guldens aan ongeoorloofde winst was ge maakt. Harderwijk, Elburg, Zwolle, Meppel, Ruinen, Beilen, Assen, Veenhuizen. 240 k.m. Vraag: De kortste weg per fiets van Roelofarendsveen naar Beekber gen (Gelderl.) Antwoord: Roelofarendsveen, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Voorthuizen, Nieuw Milligen, Apeldoorn, Beekber gen. 134 k.m. Vraag: Naar aanleiding van een vorige vraag, is een paling èen zoog dier? In de zomer kan men in het flap in de sloten heel kleine pa linkjes van 4 c.m. of nog kleiner vin den. Antwoord: De paling is geen zoogdier, want na het afzetten der eieren in de Sargassozee sterven de ouden. Die kleine exemplaren zullen niet tot de hier bedoelde palingen behoren. Waarschijnlijk heeft vra gensteller de z.g. glasaaltjes op het oog. Deze worden vooral i nde kust streken aangetroffen. Vraag: Hoe wordt ik stewardess bij de scheepvaart? Antwoord: Het is momenteel niet gemakkelijk een dergelijke betrek king te vinden, want practisch overal bestaat een overcompleet. Een van de eerste vereisten is echter een be hoorlijke kennis van de moderne talen, terwijl enige ervaring in het restaurantbedrijf tot aanbeveling strekt. Nauwkeurige inlichtingen over de mogelijkheid tot plaatsing kunnen o.a. worden ingewonnen bij mej. Knape, directrice linnenkamer bij de Holl. Amerika-lijn of bij de Gew. Arbeiasbureaux. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 19) August kleurde. De vraag deed hem onaangenaam aan. Doch er hielp geen ontkennen aan. Dus zeide hij: „Ik was de nachtklerk. Pas enkele dagen ben ik als hoteldetective werk zaam." Deschaumps grinnikte beledigend. „Alzoo promotie gemaakt omdat je zo voorkomend was de inbrekers niet in hun bezigheid te storen?" August klemde de kaken opeen De man was een gast. Tegenover gasten had hij alle toegevendheid in acht te nemen, zo luidde zijn instructies. Toch klonk zijn toon enigszins stroef toen hij antwoordde; „Zoudt u mij willen zeggen, welk verband u er tussen legt?'' „Neem het niet verkeerd op jon geman! Het was allerminst mijn be doeling u te beledigen." Toon en hou ding van Deschamps hadden een al gehele verandering ondergaan. „Ik las de krantenverslagen en daaruit herinner ik me uw naam. Ook, dat u geen blaam reft. .Aangezien ik niets van waarde bij me heb en maar op de doorreis ben, zullen ze bij mij geen goede vangst hebben. Vandaar dat ik met 'n gerust gemoed in het „Sint Olaf" afstapte. Het staat goed aangeschreven, de tarieven zijn goedkoop en het is er voor iemand op leeftijd rustig. Zoiets bevalt me." „Uw gunstig oordeel wordt in ho ge mate op prijs gesteld, meneer," antwoordde August zakelijk. „Kom bij me zitten. Ik ben enigs zins hardhorend." Met tegenzin voldeed Söderman aan het verzoek. „Mijn naam is Victor Deschamps, vervolgde het kunstbeen. „Gewezen privaat-docent in de philosophic. Misdaad interesseert me. Een stok paardje van me: misdadigers te be studeren, hun methoden na te gaan. Er zit doorgaans meer in dan een leek vermoedt Neem het geval met de brandkast hier. Welke misdadiger zou haar hebben geforceerd als hij niet had geweten, dat het bijzonder kostbaar halssnoer van barones de Béringuard zich er in bevond? Denkt Lu er ook niet zo over?" „De politie meent het meneer," antwoordde August ontwijkend, „en die zal het beter weten dan ik." „Ja maar ik zou graag uw eigen opinie vernemen?' „Ik ben het met haar eens." „Wanneer ik al% buitenstaander het mag zeggen niet dat mijn oor deel enig gewicht in de schaal legt dan werd u naar de vierde verdie ping ontboden met geen ander oog merk de inbreker of inbrekers voor een twintig minuten het terrein vrij te laten, Toen u terug kwam was de zaak voor elkaar." August knikte „Zó moet het ook gebeurd zijn." „Als u van mij een tip wilt aan nemen tracht die mevrouw Hangö op te sporen, die er in slaagde, u ge ruime tijd van uw post te roepen." „Ik heb haar signalement de poli tie doorgegeven, meneer, en zij is op zoek naar haar." Weer grinnikt Deschamps op zijn onhebbelijke manier. Onwillekeurig dacht August aan het gesnater van een papagaai. Hij wachtte af, wat zijn onsympathiek gezelschap ver der zou informeren. Lang verkeerde hij niet in het onzekere. Deschamps vroeg: „Zag iemand baron de Bé ringuard het halssnoer in bewaring geven?" •„Natuurlijk de dienstdoende klerk." „Toch betwijfel ik of hij wist, welk kostbaar stuk in de safe werd gede poneerd." „Ja? Dan vergist u zich. Folmer de klerk deelde de gérant mee dat de baron hem het halssnoer had laten zien." „Werkelyk? Zegt het u niets?" August schudde het hoofd. „Nu als ik de loopbaan van detec- tiver had gekozen, zou ik er heel an ders over denken. Jongeman, hier liggen gegevens voor het grijpen! Ik zou beginnen met na te gaan, of iemand anders dan de klerk het halssnoer onder de ogen kan heb ben gehad. Was ik zo ver, dan on dervroeg ik iedereen, die zich op dat ogenb7ik in de hal bevond, en ik maakte geen onderscheid tussen man en vrouw. Iemand kan bijvoorbeeld hebben gehoord hoe de baron de klerk vroeg of de brandkast wel so lide was van zijn standpunt een zeer logische vraag en die iemand kon heel goed de inbrekers een tip verstrekken." August had belangstellend geluis terd. „Best mogelijk, dat u de spij ker op de kop slaat?" antwoordde hij terughoudend. „Het is trouwens ,ook de mening van de politie." „Ik voor mij acht het geenszins uit gesloten Deschamps liet zijn stem dalen, dat de aanbrenger onder het personeel schuilt. Ik ga zelfs een stap verder. Een van het personeel kan de dief zijn. In dat geval is de hele inbraak een comedie geweest. Hij gapte het begeerde voorwerp en deed het voorkomen alsof de brandkast geplunderd was?' „Alles goed en wel," weerlegde August maar dan zou hij de combi natie gekend moeten hebben om de safe te openen." „Hoe was zij die nacht?" „Dat zoudt u meneer Elmblad, de gérant dienen te vragen?' „Kende u de combinatie niet?" „Neen!" „En als nu iemand eens na midder nacht iets kostbaars wenste te depo neren?" „Dan is het voorschrift de gérant te waarschuwen." „Afgaande op de krantenverslagen mocht de brandkast feitelijk die naam niet hebben. Een onthulling, die het „Sint Olaf" geen goed zal doen. Maar nu een ander praatje Bent u vroeger niet bij een sloten maker werkzaam geweest?" August wiens toorn onder de on bescheiden ondervraging meer en meer was gerezen kon zich niet lan ger inhouden. Heftig viel hij uit: „Hoort u eens hier, meneer of pro fessor Deschamps. U bent een gast van het „Sint Olaf", ik een onderge schikte. Onze orders luiden ten op zichte van de gastep de grootst mo gelijke voorkomendheid in acht te nemen, maar alles heeft ten slotte zijn grenzen. Ik geef niemand het recht mij als een schobbejak te be handelen, begrepen? En komt er nu maar eens rond voor uit wat u bent een detective of een bemoeizieke oude tante?" De haakneus scheide zich een ogen blik van de punt van de'kin en de man met het kuntbeen lachte ras pend. „Het laatste, mijn jonge griend aL moet ik een kleine correctie aan brengen. Een bemoeizieke oude kerei Maar ik meen het goed met u; ik wilde alleen maar eens. weten welk vlees ik in de kuip heb! U kunt er zeker van wezen, dat de verzeke ringsmaatschappij een dikkke belo ning uitlooft voor degene, die haar het gestolen halssnoer weet terug te brengen. Waarom zult u de gelukki ge niet zijn? Ik ging er zelf op uit als ik niet lichamelijk gebrekkig was. U verheugt zich in het bezit van ge zonde benen en van gezonde herse nen. Ik heb prima hersenen, maar de benen.... o'ala! Om die reden stel ik u 'een soort compagnonschap voor. Houd gasten en personeel van het „Sint Olaf' terdege in de gaten speur na, of ze niet de een of andere duis tere bladzijde in hun verleden heb ben. Heb je enig houvast, doet het dan rustig aan. Laat de verzekerings maatschappij gerust een poosje in de rats zitten; het gevolg is, dat zij de uigeloofde beloning verhoogt. Dan pas sla je toe. Stel mij geregeld op de hoogte. Heb ik je een tip gegeven, die tot ontdekking van de dief leidt, dan betaal je mij tien procent Afge sproken?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5