ONZE WEEK-P UIT DE OLYMPISCHE HOEK Pion-eindspelen ZATERDAG 17 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 UIT DE OLYMPISCHE HOEK. •CARL DIEM UITGENODIGD LONDEN. Naar heden werd bekend gemaakt is.dr. Carl Diem, algemeen secretaris van de Olympische Spelen te Berlijn in 1936, door de voorzitter van het Britse Olympische Comité Lord Burg- hley uitgenodigd, om als een speciale gast de spelen in Londen te bezoeken. Dr. Diem staat thans aan het hoofd van de Sport Academie te Keulen, HET BRITSE ATHLETIEK-TEAM. Donald Finlay, Engeland's meest beroemde hordenloper Douglas Wilson, een van de beste Engelse lo pers op middelbare afstanden, zijn in de Britse Olympische Athletiekploeg opgenomen, nadat ze op hun conditie getest waren. Zij aijn alle twee athle- ten met een langdurige ervaring. Fin lay komt uit op de 100 meter hórde en Wilson op de 1500 meter. DE WEMBLEY-SINTELBAAN. In athletiekkringen te Londen heerst algemeen de verwachting, dat de Sintelbaan, die op het ogenblik in het Wembley-stadion met het oog op de komende Olympische Spelen wordt gelegd, een der beste der wereld zal lijn. Het hoofdbestanddeel van deze gemalen rode baksteenbaan is een grondsoort, die uit de heuvels «van Leicestershire wordt gehaald en in lorries, naar Londen, een afstand van meer dan 100 mijl, moest worden ver voerd. Maandenlang heeft men geëxperi menteerd, voordat het juiste materi aal, bestand tegen alle weersinvloe den, had gevonden. Op een proefbaan heeft men verschillende Engelse en buitenlandse athleten de snelheid en veerkracht laten beproeven en allen die de baan probeerden toonden zich zeer voldaan. Men verwacht dan ook, dat te Londen straks snelle tijden zul len worden gemaakt. BRITSE WIELRENPLOEG. De Britse wielrenploeg voor de Olympische Spelen ziet er als volgt uit: Sprint: Harris of Bannister. 1 Km. tijdrace: Marshall of Godwin. Tandem: HarrisBannister. Achter volging voor ploegen: Fellow, Gel- dard, Godwin, Love, Rickets, Waters. Wegwedstrijd: Clements, Maitland, Thomas, Hunt, Bowes en Scott. LOTING VAN HET WATERPOLO- TO URNOOI. De loting v-n het Olympisch Wa terpolo Tournooi gaf de volgende ver deling van de poules: Poule A: Bel gië, Uruguay en de Verenigde Staten. Poule B: Zweden, Zwitserland, Span je en Noorwegen. Poule C Nederland, Chili, India en Eire. Poule D: Italië, Zuid Slavië, Australië en Pglestina. Poule E: Hongarije, Egypte, Groot Brittannië en Oostenrijk. Poule F: Frankrijk, Griekenland en Argenti nië. RADIO-REPORTAGES VAN DE SPELEN. Naar „Parool" verneemt zullen, te beginnen met 29 Juli, vier maal per dag reportages en commentaren te beluisteren zijn van' en over de Olym pische Spelen in Londen. Deze uit zendingen worden verdeeld over bei de zenders en zijn geprojecteerd op de volgdende uren: des morgens van 7.20 tot 7.45 uur, des middags van 12.30 tot 12.45 uur en van 17.45 tot 18 uur en des avonds van 22.30 tot 23 uur. Bovendien zullen, wanneer het pro gramma daartoe aanleiding geeft, ook buiten deze uren reportages worden gebracht, doch dit hangt natuurlijk af van het verloop van de wedstrij den. Verder zal er vier maal per dag Olympisch nieuws worden gegeven in de gewone nieuwsuitzendingen van 8 uur, 13 uur, 18 uur en 23 uur. De Openingsceremonie van deze spelen op 29 Juli zal in haar geheel worden uitgezonden, d.w.z. gedurende onge veer 2J4 uur. AUTOMOBILISME INTERNATIONALE ALPENRIT. Na drie ritten, MarseilleAi* les Bains, Aix les BainsLugano en LuganoChamonix is het aantal deelnemers aan de Internationale Alpenrit zodanig gereduceerd, dat nog slechts 38" wagens aan de vierde etappe, ChamonixNice zullen kun nen beginnen. Bijna de helft van de optimisten, die gemeend hadden dat deze Alpenrit niet zo heel moeilijk zou zijn, heeft dus reeds de strijd gestaakt en van deze 38 deelnemers zijn er maar 16, die geen strafpun- ten hebben opgelopen. Maar of deze 16 Nice brandschoon zullen halen is nog zeer de vraag. Want voor hen ligt de zwaarste etappe, die over de Franse Alpen met de Galibier, d/. Lautaret, de Iseran, de Izoard, de Vars, de Alios, de hoogste Alpen passen van Frankrijk, waar enkele dagen geleden de Tour de France renners over heen geklommen zijn. Bovendien moet een gemiddelde van 60 K.M. per uur worden gehaald op een traject dat 620 K.M. lang is. De enige Nederlandse deelnemer, die nog in de koers ligt, Reichmann uit Baarn, heeft 260 strafpunten en ligt met twee andere deelnemers ex aequo op de zesde plaats in zijn klasse. De etappe Aix les Bains naar Lugano en die van Lugano naar Chamonix waren niet zonder moei lijkheden. Er mocht in Zwitserland geen hoger gemiddelde worden ge reden dan 45 K.M. per uur. Maar de wegen waren slecht door de zeer ongunstige weersomstandigheden, die in Zwitserland niet beter waren dan elders in Europa. Op de Ober- alppas, bij Chamonix deed zich een incident voor. Hier had men een ge- chronontfetreerd bergklassement in gevoegd, dat zonder moeilijkheden zou zijn afgelegd, indien zich niet plotseling koeien op de weg hadden bevonden. Opgeschrikt door het motorgeronk vluchtten de dieren naar alle kanten en helaas werden ook twee dieren daarbij gewond. De boeren uit die streek staken hun boosheid niet onder stoelen of ban ken en met stokken gewapend werd een van de deelnemers, de Fransman Descolas aangevallen. Men slo.eg zijn voorruit van zijn Lancia stuk. Daarbij bleef het gelukkig. Op de toch al moeilijke Col de la Forclaz, de smalle bergpas tussen Martigny in Zwitserland; en Chamo nix, reed men volkomen in de wol ken en af en toe viel er sneeuw. Ook in de omgeving van Chamonix ligt ter hoogte van 2000 M. sneeuw, iets ongewoons in deze tijd van het jaar. In de vorige besprekingen hebben we gevallen behandeld, waar de strijd ging tussen de koning -{- één pion tegen de koning. Vaak hoort men, als ergens een partij ten einde loopt, waar een der spelers koning 2 piorihen heeft tegen de koning: „O, dat is altijd gewonnen met maar liefst twee pion nen". En toch Bijv.: Wit: Ka5, pionnen c7 en e5. Zwart: Ke7. Zwart aan zet speelt: 1Ke7 d7; .2. Ka5b6 (anders valt c7 en daarna e5), Kd7—c8 en nu heeft wit niets anders dan of pion c7 opgeven, waarna voor de overblijvende pion e5 zwart de oppositie heeft, dus re mise, of Kb6c6 met pat óf e5e6 eveneens met pat. Wit: Kh7, pionnen f6 en h6. Zwart: Kf7. Wanneer wit aan zet is, dan is 't weer remise, ondanks de veelbelo- venijde twee vrijpionnen. Immers: 1. Kh7h8, Kf7—f8! (niet Kxf6. Kg8 enz.) en de witte koning komt er niet uit. Is zwart aan zet dan wint wit: 1Kf8; 2. Kg6. Kg8; 3. f7t (of h7t maar dan volgt Kh8 en wit wint wel door Kf7, Kxh7 Ke8 enz. maar de kortste weg is niet alleen de bes te, maar ook de mooiste): Wit: Kd6, pionnbn g6, h7. Zwart: Kg7. Wit kan winnen, maar moet op passen voor pat. 1. Kd6e6, Kg7h8; 2. Keb—e7 (niet Kf6 of Kf7) Kh8—g7; 3. h7— h3 Dt (dit moet, anders wint wit nooit) Kg7xh8; 4. Ke7—f6! (Kf7 weer pat, evenals Kf8) Kh8g8; 5. g6g7, Kg8h7; 6. Kf6—'f7 enz. Heeft men, behalve een pluspion nog een loper tegen de koning-al leen, dan is het wel heel eenvoudig om te winnen! Ja, als men tenmin ste niet door zelfverzekerdheid; on oplettend wordt. Bijv. Wit: Khl, La2, pion a3. Zwart: Kb5. Wit kan inderdaad gemakkelijk winnen- maar slechts door één zet. Op een koningszet of door La2 naar een ander veld dan b8 te spe len is het remise door Kb5a4 met winst van de pion. Alleen La2b3 wint. Wit: Ka7, Lh2, pion b3. Zwart: Kc5. Wit aan zet, wint. Echter, alleen wanneer hij zijn trots meer-bezit van de loper teruggeeft. 1. Lh2d6f (anders volgt Kc5b4 en de pion valt) Kc5xd6; en nu wint wit door Kb6 of a6 of b3b4 (niet Kb8 of Kb7 want dan houdt zwart met Kd6c5 remise omdat de pion ook nog valt). Wit: Kg6, Lc2, pion h6. Zwart: Kg8. Een loper meer, de pion' op slechts twee velden van de rand. En toch remise. De loper bestrykt namelijk niet veld h8 en ?r is geen mogelijk heid de koning uit die hoek te ver drijven. Ten slotte een aardige stelling ter oplossing, enigszins buiten het on derwerp vallend, ofschoon de pion promotie de „pointe" is. Wit: Kei, Df4, pion g7. Zwart: Kh5, Dd5. Wit aan zét, wint. UIT DE OMGEVING DE KAAG FEESTELIJKE DEMONSTRATIES TE LAND. TE WATER EN IN DE LUCHT. In duizelingwekkende vaart raast hij over het water met een snelheid van 55 a 60 km per uur. Soms schijnt het, alsof hij te pletter zal lopen op de walkant, maar dan op het laatste nip pertje maakt hij een haakse bocht, waarbij het water meters hoog op bruist en zonder snelheid te minde ren scheert hij weer de brede plassen over. Soms op een been overstappend, waarbij hoge golven en diepere wa tervallen geen hindernis vormen. Wondermooie sport dat waterskieën (niet te verwarren met z.g. planken). Het is hier in Holland door 99 pro cent der bevolking nog nooit gezien. Op 3, 4 en 5 Augustus, dus Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond, aan vang 7 uur. zal door de heer Th. van Lqnt, alhier woonachtig, ter gelegen heid van het grote jubileumfeest, de ze unieke sport een uur lang worden gedemonstreerd. Voor de Woensdag avond zal ook nog een gondelvaart gehouden worden. Deze start om 8.30 uur. Versierd met bloemen en opge tuigd met honderden tintelende licht jes zal het een fantastisch schouw- drie de avonden het trio Bob Kion optreden met zijn adembenemende luchtsensatie. Deze attractie heeft haar evenknie nog niet gevonden en is enig in geheel Europa. Drie men sen volvoeren op een vingerdikke draad hun acrobatiese wonderen op 'n hoogte van 20 meter. Mensen met stalen zenuwen verrichten de onge looflij kse toeren tussen h^emel en aarde. Miss Kion, raast van 30 meter hoogte de aarde tegemoet in enkele seconden. .Er bestaat nu reeds veel belangstelling voor deze feestelijk heden. Vanuit Leiden zal de grote Salonboot van Gebr. Harland des avonds om 6 uur vertrekken om ook inwoners van Leiden en omstreken de gelegenheid te bieden een prach tige boottocht te maken bij avond over de Kagerplassen. Daarna meren zij bij het dorp de Kaag om te genie ten van het water-skieën, de gondel- vaart Bob Kion's wereldvermaarde luchtsensatie en een bezoek te bren gen aan het feestterrein, alwaar di verse attracties zullen zijn, o.a. schommelschuitjes, zweefmolen, draaimolen, volksspelen enz. enz. De boot zal vertrekken vanaf de Beestenmarkt op alle drie de avon den om 6 uur precies, om des avonds om 11 uur weer terug te keren. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie, van de Gebr. Harland, welke binnen enkele dagen in dit blad zal verschijnen. HILLEGOM PATER BAS VAN DER LIST van de Congregatie der Salanianen, die op 4 dezer priester is gewijd te Bollengo (Italië) en op Zondag 25 dezer zijn eerste plechtige H. 3V#is opdraagt in de St. Joseph-kerk. KATWIJK Geboren: Leuntje, d. van D. Schaap en W. v. d. Plas; Jacob z. van J. Hou- waard en J. J. van Duyn; Adriana, d. van J. Kralt en H. C. Hoek, Adri ana, d. van C. Francken en M. de Vries; Jannetje, d. van J. van Duy- venbode en D. van Duyn; Willem z. van J. de Jong en W^v. d. Plas; Re- né Emile, z. van D. van Duyvenvoor- de en M. J. Durieux; Huig, z. van C. v. d. Plas en J. van Duyn; Johanna, d. van D. v. d. Oever en K. Haasnoot. Ondertrouwd: J. van Meerten en J. C. van Duyvenbode; H. v. Leeu wen en B. A. van Rijn; T. C. v. d. Voort en M. C. Boeman; P. Durieux en K. C. Vermaas. Getrfouwd: C. Guyt en P. Ouwe hand; A. Barnhoorn en A. Twigt. Overleden: H. W. L. C. A. v. d. Voort, 65 jaar. KATWIJK AAN ZEE Decoratie. De heer W. v. Rhijn werd te Amsterdam op de Dam ge huldigd wegens zijn heldhaftig op treden op de Grebbeberg op 13 Mei 1940. LISSE Personalia. Voor het mulo-exa men A siaagden Bert Ruys. Gerrit Horsman en Eldert Luijk. Voor het eind-examen H.B.S. slaagde A. C. de Jonge en H. Segers, terwijl het eind examen H.B.S. werd behaald door A. Balkenende en B. van der Zaal. Geboren: Jozephus Adrianus, zn. van/G. F. Mens en J. Berbée; Wilhel mus Gerardus, zn. van L. J. van der Meer en A. M. Onderwater, Maria Antonia Alida d. van F. van Veen en A. M. Snaar; Alida Elisabeth Maria, d. van J. Mens en M. Witteman; Al- phonso Maria Nicolaas zn. van J. W. van der Zijden en J. M. T. Hoekstra; Martinus Wilhelmus, zn. van J. G. Zonneveld en P. J. M. v. d. Zalm; Robertus Antonius Joannes Maria, z. van G. A. Buschman en J. M. Vink. Overleden: Johannes Kroes, 62 j., echtg. J. W. Koenen; Trijntje Klein, 68 j., echtg. van C. de Buck. NOORD WIJK V.V.V. Het hoofdbestuur van „Noordwijk Vooruit" stelt de leden der vereniging er van in kennis, dat met ingang van 1 Juli '48 het pen ningmeesterschap der vereniging wordt waargenomen door de 2e pen ningmeester de heer Th. Verloop, Oude Zeeweg 5, Noordwijk aan Zee. Het hoofdbestuur heeft zich tot zijn spyt genootzaakt gezien, iedere rela tie met de le penningmeester te ver breken, daar deze zijn functie, blij kens tussentijdse controle niet naar behoren heeft waargenomen. Boven dien verwekken sommige publicaties in dagbladen de indruk dat genoem de heer meer zijn privébelangen dan die van de badplaats beoogt, zodat reeds door zijn verschil van inzicht intalrijke vraagstukken de badplaats betreffende hij niet meer als be stuurslid gehandhaafd kan blijven. NOORDWIJKERHOUT Ontvangst terugkerende militairen In een vergadering van het plaat selijk demobilisatiecomité werd be sproken op welke wijze de militai ren, die op 22 Juli a.s. zulen terug keren uit Indië, een passende ont vangst kan worden bereid. De voor zitter van het comité deelde mede, dat de' plaatselijke muziekverenigin gen hun medewerking hebben toege zegd. Na enige discussie wordt be sloten de militairen op de avond na hun terugkomst thuis een serenade te brengen. Hierbij zullen tegen woordig zijn Het bestuur en leden van het demobilisatiecomité en afge vaardigden van de thuisfronten. Voorts werd nog besloten om op een nader te bepalen datum een praat avond te beleggen, waarop alle mi litairen die tot dusvere zijn terug gekeerd met hun naaste verwanten zullen worden uitgenodigd en waar bij dan enige tractaties zullen wor den aangeboden. Voetbal. Zondag speelt het 3de elftal van VVSB tegen Foreholte' 2 in Voorhout, terwijl de B-junioren de strijd zullen opnemen tegen Forehol te A. De A-junioren gaan naar SJC A en WSB c speelt daar tegen SJCc. Een nieuw terrein voor de junioren en adspiranten van VVSB. Aange zien het bijterrein van VVSB langs de Langevelderweg door de Bond was afgekeurd moest naar een ander ter rein voor de jeugdige voetballers van WSB worden uitgezien. Met de hulp van de g. a. is het bestuur van VVSB er in geslaagd het zo hoog nodige ter rein te bemachtigen. Vlak bij het hoofdterrein. De heer A. Pennings was zo bereidwillig een gedeelte van zijn weiland voor dit doel af te staan. Zodoende is het weer mogelijk junio ren en adspiranten aan te nemen die over sportkleding en voetbalschoe nen beschikken. Binnenkort komt er vergadering waarop een iedere zich kan opgeven voor de nieuwe competitie. SASSENHEIM Geboren: Lammigje, d. van C. Bras en A. Dijkstra; Stephanus Nico laas J. M., z. van N. B. v. d. Eist en C. G. v. d. Zon; Henricus Johannes M., z. van J. v. Steijn en E. M. v. d. Geest; Bartholomeus Henricus P., z. van J. Th. J. Kaptijn en E.; C. de Groot; Anna Christina, d. van M. Huitenga en A. A. M. Borst; Maria, van Th. M. v. Kesteren en C. G. d. Heiligenberg. Overleden: Geertruida M. M. v. d. Lans, 20 dagen. STOMP WIJK Kath. Thuisfront. Voor de on derlinge Thuisfront-competitie wordt morgen gespeeld tussen de elftallen van SJZ en Stompw. Boys op.het ter rein van laatstgenoemde vereniging. Hst programma is als volgt: St. Boys 3—SJZ 3 12 uur; St. Bovs 2—SJZ 2, 1:15 uur; St. Boys 1SJZ 1. 2 uur 30. De spelers van St. Boys zullen trach- de meeste winstpunten in de wacht te slepen, maar dan verwach ten zij ook van de supporters, dat zij ook hun uiterste best zullen doen om de opbrengst voor Kath. Thuisfront hoger te doen zijn dan de vorige keer en liefst dat de vorige opbrengsten worden overtroffen. Vorige Zondag kon SJZ 133.afdragen aan Kath. Thuisfront. Aan de Stomnwijkers de eer dit bedrag a.s. Zondag te over treffen. Het is mogelijk, als u er voor zorgt, dat u veel geld bij u draagt en platzak het terrein verlaat. Stompwij- kers, denkt er aan! VOORSCHOTEN Marine-opkomst-centrum. De ka pitein-luitenant ter zee M. A. J. Derksema, commandant van het Ma rine Opkomst Centrum te Voorscho ten, ie met ingang van 21 Juli a.s. eervol ontheven van zijn bevel in ver band met vertrek naar Indrë op 15 Augustus a.s. Met ingang van 21 Juli zal met het bevel over M.O.C. te Voorschoten worden belast kapitein luitenant ter zee J. G. Broekhuijsen, voorheen commandant der Mariniers van de afdeling Bergen op Zoom. Medische Zondagsdienst. Gedu rende het weekend wordt de Zon dagsdienst der doctoren waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, Veurseweg 80. tel. 356. Onthulling gedenkteken. Vrij dagochtend vond op het stationsem placement te Voorschoten de onthul ling plaats van een .gedenkteken voor de tijdens de bezettingsjaren omge komen spoorwegmannen van Voor schoten, de heren D. Verschoor en L. Bouthoorn. Namens de directie van de N.S. sprak de hoofdingenieur van weg en werken, de heer K. H. C. W. v. d. Veen. Namens het perpsoneel werd het woord gevoerd door de heer Blommers van de Personeelsraad. waarna Hoofdingenieur K. H. C. W. v.- d. Veen de gedenkplaat onthulde. Kransen werden gelegd namens de directie van de N.V., vervolgens door het personeel en door leden van de betrokken families. Door een lid van de fam. Verschoor werd namens alle nabestaanden een dankwoord uitge sproken. Verder waren bij de onthuL ling aanwezig de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. van d. Hoeven, de hoofdinspectgur van het vervoer, de heer M. H. Calringbould, hoofdingenieur A. .'t Hooft van de dienst Seinwezen en de sectie-chef van weg en werken, de heer Kuijpers en verder het gezamenlijke personeel van de N.S. van rayon Voorschoten. Feestavond Band NederlandIndië In het R.K. Bondsgebouw vond gisteravond een feestavond plaats van de band NederlandIndië, afd. Voorschoten. In zijn openingswoord zette de voorz., de heer W. van Hat- tem, het doel van deze avond uit een: 1. herdenking van het éénjarig bestaan en 2. verwelkoming van de gerepatrieerden van Voorschoten in het eerste half jaar 1948. Verder heette hij de talrijke aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder, de voorzitter van de landelijke Band Nederland-Indië, kapitein Bos, de voorzitter van het Demobilisatieco mité, drs. H. A. Korthals, de heer J. Aten als vertegenwoordiger van de burgemeester en de besturen van de beide Thuisfronten en de Niwin. Tot de Voorschotense jongens, die vrij willig in de eerste uren naar Indië zijn. gegaan, sprak hij zijn waarde ring uit en roemde hun offervaar digheid. Tevens verzocht hij te wil len gedenken de gewonde militairen in de ziekenhuizen in Indië, en voor al die jongens uit Voorschoten, die nooit meer hun vaderland zullen be reiken, de militairen van Mulligen en De Graaf. Bij deze herdenking werd 2 minuten stilte in acht genomen, welke besloten werden met het zin gen van het Wilhelmus. Hierna zong de Chr. Zangvereniging „De Lof- stem" o.l.v. J. van Santbrind Jr, de liederen Holland en Avondklokken, waarna kapitein Bos overging tot het uitspreken van een redevoering over het onderwerp: Onze taak, juist nu. Na zijn uitvoerige rede werd ka pitein Bos verzocht aan alle gerepa trieerden een herdenkingstegel uit te reiken, waarvan hij hoopte, dat de ze tegel in hun huis of toekomstig Onderstaande woorden zodanig in vullen dat er een opgeloste kruis- v/oerdpuzz-le ontstaat. 2 letters: Bt, Ds, ed, Es, ha, Ms, N.N., R.V., sa, S.H:, s.m., St. 3 letters: bok, die, end, ets, gal, hen, iep, Ker, lek, mee. Nel, oer, pro, Ran, rut, sas, sek, sla, sta, tal, tul, spa. 4 letters: boer, Edam, edel, gras, Hera, keep, klem, kris, Iade, niet, slip tred. 5 letters: aldus, atlas, Elias, ereis, heden, 'heide, keren, leger, madat, nevel, paard, poort, raden, salto, santé, serre, slede, staar. 7 letters: begeren, Bredius, kana len, verwend. Letters: heelsters, langdurig, re petitor, slaghamer, waternood. 11 letters: leermeester, steenkar per. 15 letters: bedevaartplaats. Oplossingen worden tot en met Donderdag 22 Juli op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden „Puzzle". Onder de goede inzenders zullen worden verloot: een verzil verde rozenkrans, een foto-etui en een vulpotlood. OPLOSSINGEN VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Massaal, 5. snellen snaak, 50 avond, 57 ark, 60 lak, 62 fa, 10. aleer, 11. Assen, 12 maand, 16. dg, 63. de, 64 mi. 17. parabel, 19 I.M., 21 Avond, 23. elite, 25. tram 26. Andel 29. dier, 30. D"e week een record aantal m- raat, 32. een, 33. soms, 34 ver, 35 zenders, waarvan er slechts weinigen stengel, 37. ata, 38. Aar. 40 Eli, 41 een fout gemaakt hadden. Het lot stier, 43. hol, 44. priem, 46 erg, 47. 'besliste els vo'gt: Isa, 49 sap, 41 ets, 52. le, 53 Anna, 54. Ie prijs, een sigarenaansteker: even, 55 t.t. 56. Ida, 58 aal, 59 non, mevr. M. H. van Boozen-Schröder, Leo, 61 nerf, 64 mare, 65 ka. 66. Stieltjesstraat 58, Leiden, kleed, 67. ik. 2e prijs, een portemonnaie: Marjo Verticaal: 2. Aa, 3 s^gvaardig, 4 van den Broek, Dorpsstraat 13, Zoe- Airoada, 6 Nadeel, 7. L.S., 8. legitima- termeer. tie, 9. en, 13 ar, 14 aarden, 15 n.b., 16 3e prijs, een vulpotlood: mej. J. darre 17 p.n., 18 1.1., 20 meest, 22 oma M. W. Veen-Franken, Vrouwenweg 24 ido, 27 neerhaal, 28 Engelsen, 31 10, Zoeterwoude (Dorp) Tsarina, 33 slippen, 34 vaseline, 36 el, De prijzen zullen worden toege- 38 armstoel, 42 trede, 45 etter, 48 zonden. huis een ereplaats zou innemen. Spr. sprak in het bijzonder een woord van waardering tot de ouders van de 3 gebroeders Lamboo, die veel voor 't vaderland hebben geofferd. Achter eenvolgens traden daarna op de Chr. Zangvereniging „De Lof stem" en de Toneelvereniging ,St. Genesius" met het toneelstuk ,Tot Wederdienst be reid", waarvan de luimige inhoud zeer in de smaak viel. Verder ver leende aan deze avonden nog mede werking de heer Roosendaal, viool en de heer J. van Santbrink, piano, ter wijl de gerepatrieerde sergeant J. van Berne nog enkele soldatenliedjes ten gehore bracht. In de pauze had nog een verloting plaats ter bestrijding van <de onkosten. De heer J. v. Ber ne dankte namens al de gerepatrieer den het bestuur voor de aangeboden feestavond. WASSENAAR FEEST VAN DE R.K. HUISHOUDSCHOOL Twee dagen heeft de R.K. Huis houdschool in de Kerkstraat feest gevierd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der school en van het zilveren jubileum van zuster Prae sentata als lerares koken. Beide dagen Woensdag en Don derdag werd begonnen met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, die door de meisjes werden gezon gen. Na afloop van die H. Mis op Woensdag was er voor de leerlingen een feestelijk ontbijt. 's-Middags vond de receptie plaats De receptie. Na aUerlei officiële plichtplegingen die een receptie vaak tot zo'n stijf- deftige gebeurtenis maken was hier geen spraken, 'n Meisjeskoortje on der leiding van de zangleraar de heer Q. H. J. Calis zorgde voor een echt feestelijke stemming. De eerste gas ten op deze receptie waren de Bur gemeester van Wassenaar, mevrouw van Wijnbergen en wethouder K. Huibregtse. De burgemeester bracht zijn felicitaties namens de bevol king van Wassenaar over. Wethouder K. Huibregtse vulde deze toespraak aan met enkele woor den over de geschiedenis der school Pastoor J. P. Buys bracht de spre kers dank. Huldiging zuster Praesentata Op de morgen van de tweede feestdag concentreerde zich de be- langsteHing van de feestvierende leerlingen op de sympathieke figuur, die 2o jaar lang als lerares het lief en leed van de groei-periode der school heeft gedeeld: zuster Prae sentata. De leerlingen brachten haar een spontane hulde, die, vergezeld ging van enkele practische cadeaux o.a. een missaal. 's-Middags \tfas er feest voor de leerlingen en door de leerlingen: zang en dans en toneel spel. 's-Avonds vond de reünie - van oud-leerlingen plaats. Het plan voor deze samenkomst was uitgewerkt door een comité, dat zich uit de oud leerlingen had gevormd. Het pro gramma begon met de vertoning van een soort film over het wel en wee der huishoudschool in de loop der Jaren. Deze film bestond uit een serie lichtbeelden, op geestige en originele wijze voorzien van toe passelijke teksten op rijm, die en thousiast door de honderden oud leerlingen werden meegezongen. Pastoor Th. v. Woesik, die dit bijzon der aardige filmwerk had samenge steld toonde zich een goed operateur hijzelf bediende het projectie-appa raat. De film, die bij vele aanwezigen prettige herinneringen opriep uit het verleden viel bijzonder in de smaak en zal bij een volgende gelegenheid zeker nog wel eens voor de dag ge haald worden. Ook de rest van de avond had een zeer geanimeerd verloop. Namens de oud-leerlingen werd aan het school bestuur een prachtige bank voor de wachtkamer aangeboden. Ook zuster Praesentata werd niet vergeten. Een meisjeskoor zong een speciale cantate LEIMUIDEN PATER W. VAN VELZEN. met de kloosternaam Carolus Borro- meus, van de congregatie der Mis sionarissen van Marianhill, die mor gen te Helden-Panningen priester zal worden gewijd door mgr. Lem- mens en op Zondag 25 Juli zijn eer ste plechtige H. Mis zal opdragen in de parochiekerk van St. Jan de Dooper te Leimuiden. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het. gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbodrijf B v.d. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 voor deze feestdag en andere groep jes leerlingen in fleurige costumes voerden dansjes uit. Pastoor Buys sloot de avond met een woord van dank, Interessante filmavond over Bor neo en Dajaks. De ruim honderd belangstellenden, die gisteravond de filmvoorstelling over de Dajaks in het R.K. Verenigingsgebouw hebben bijgewoond, hebben genoten van de zeer mooie en interessante avond. De grote verdienste'van de vertoon de film „Zv/erftochten door Dajak- land" is, dat een zuiver beeld wordt gegeven van het doen en laten der Dajaks, zonder opsmuk, maar op eerlijke wijze. In diezelfde stijl ook was de toelichting van pater Ro- meijn, de Wassenaarse missionaris, die vele jaren onder de Dajaks heeft gewerkt. Ook nu weer bleek, dat deze missionaris de kunst verstaat de vele ervaringen die hij op Borneo heeft opgedaan op geestige, vlotte en sma kelijke wijze 'aan zijn toehoorders te vertellen. Wie gisteravond verstek liet gaan krijgt morgenavond om 8 uur nog maals de gelegenheid in het R.K. Verenigingsgebouw in de Kerkstraat te genieten van een prdchtige, leer zame zowel als interessante avond. Personalia. Mej. L. v. d. Berg slaagde te Amsterdam op de R. K. School voor Maatschappelijk werk voor het diploma sociale werkster. ZOETERMEER Gemeenteraad. De Raad der ge meente Zoetermeer vergadert op 26 Juli des nam 2 uur. Agenda o.a.: verzoek R.K. Schoolbestuur tot be taling van bezettingsschade. Ver zoek P. Opstal tot betaling schade vergoeding wegens ontruiming per ceel Stationsstraat 1. Verzoek Fan farekorps „Kunst en Vriendschap" om subsidie. Verzoek Demobilisatie Comité om subsidie.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8