Voorkomen is beter dan genezen Raadpleeg dus tijdig een geneesheer l-IV R. I. in de Ridderzaal Pseudo millioerien-erfgenaam doet aan philanthropic ZATERDAG 17 JULI 1948DE LE1ÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 EEN PLUIM OP DE BARET GESTOKEN Gistermorgen werd het bataljon 14 R. I. dat twee jaar en zeven maanden in Indië verbleef, officieel door het plaatselijk demobilisatie-co mité van 's-Gravenhage in de Ridder zaal ontvangen. Daar waren reeds talrijke autoriteiten en genodigden aanwezig, onder wie luitenant gene raal Kruis, ce burgemeester van Den Haag, generaal Koot, luitenant gene raal jonkheer Roëll, de deken van 's-Gravenhage, mgr. W. Pompe, de commandant van het bataljon, luite nant kolonel van den Berg, ds. Velt- kamp voorzitter van het Ontvangst comité en vele anderen. Om 10 uur precies kwam het batal jon de Ridderzaal binnen. Het mu ziekcorps der gemeentepolitie plaat ste zich op de galerij van de Ridder zaal en toen de mannen hun plaat sen hadden ingenomen werd het Wil helmus gespeeld. Na een welkomst woord van de heer van der Upwich, waarnemend voorzitter van het ont vangst-comité sprak mr. Kesper, Commissaris van de Koningin in de provinicie Zuid Holland. Hij zeide onder meer, dat deze dag voor het bataljon 14 R. I. was ge organiseerd omdat het Nederlandse volk uiting wilde geven aan de ge voelens, die het jegens hen koesterde, gevoelens van dankbaarheid en hulde voor de offers die deze mannen zich getroost hebben. „Gij hebt u opgeof ferd. Gij gevoelde dat uw land u no dig had. Gij hebt uw vertrouwde kring vaarwel gezegd, hen die u lief hadden verlaten, uw arbeid en uw studie opgegeven, om daarginds in een drukkend klimaat onder moeilij- Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I (301 M. 8.00 Nieuws; 9.55 Inleiding Hoog mis; 10.00 Pontificale Hoogmis op het Vrijthof te Maastricht bij gelegenheid van de Heiligdomsvaart; 12.15 Apolo gie; 12.35 Lunchconcert door Orkest Zonder Naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Vervolg Lunch concert; 13.40 Spineuza; 14.00 Om roeporkest; 15.10 Muzikale Tobola: 15.30 Middenstand in opgang; 15.40 Cabaret Miniature; 16.10 Friese Kaatssport; 16.25 Vespers; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.30 Nieuws; 19.50 In het boeckhuijs; 20.05 De gewone man; 20.12 Klein orkest; 20.45 Werken van Verdi; 21.25 Grote verwachtingen, hoorspel; 22.37 Actua liteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Avond concert. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 8.18 Mozart werken; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Barca role; 9.07 Nieuws over de Olymp. Spelen; 9.15 Men vraagt... wij draaien; 12.00 Lunchpakket; 12.40 Da meskoor „Onder Ons'-; 13.00 Nieuws 13.15 Skymaster; 14.05 Boekenhalf uur; 14.30 Romancèrs; 15.00 Film- praatje; 15.15 Residentie-orkest; 16.30 Reportagedienst; 17.45 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Bing Crosby; 19.30 Stradiva Sextet; 20.00 Nieuws; 20.05 Reportagedienst; 20.15 Waltztime; 20.45 De dichter, hoorspel; 21.00 Zo- meravondconfetti22.00 Voordracht van Aline Markus; 23.00 Nieuws; 23.15 Leopold Stokowski. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 7.30 Reveille; 8.00 Nieuws; 9.15 Och tend bezoek bij jonge zieken; 11.00 Tjechisch Philh. Orkest; 11.15 Oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Hobore cital; 12.00 Andre Kostelanetz; 12.33 ECRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Peter Pears; 14.35 Kamerorkest; 15.30 Oude Ned. Mu ziek; 18.00 Pianoduo; 18.15 Sportru- briek; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespre king; 20.00 Nieuws; 20.15 Kerkcon- cert: 20.45 Discotheek aanwinsten; 21.20 Sweelinck kwartet; 22.15 Met band enplaat; 23.00 Nieuws; 23.45 Werken van Smetena. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Garm.muz.; 9.35 Arbeids Vitaminen; 11.00 Op de uit kijk; 11.15 Russisch concert; 12.00 De Papavers; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vau deville; 14.00 Nat. Koopvaardij-week; 14.15 Symph. Orkest; 14.30 Orgelcon cert; 15.00 Bonbontriere; 16.00 Van vreemde velden; 17.00 Rhythmische klanken; 17.45 Ouverture; 10.00 Nieuws; 18.15 Skymasters; 19 30 Ma ria Zamora; 20.00 Nieuws; 20.15 Re sidentie-orkest; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondmelodie. ke omstandigheden uw Koningin en uw vaderland, de Nederlandse volks gemeenschap en ons allen te dienen. Gij hebt dit gedaan op voortreffelijke wijze, gedreven door 'n sterk plichts besef en door een geest van zelfver loochening, die u siert. Voor deze of fers is het Nederlandse volk u dank baar. Aan deze dankbaarheid op dit ogenblik openlijk uiting te mogen ge ven is mij een bijzonder voorrecht. Gevallen kameraden herdacht. Een aantal jongemannen bleven in de strijd. Zij keerden niet terug. Hun familie en vrienden hebben niet de vreugden van het weerzien mogen beleven. Laat ons een minuut te za- men stil zijn, opdat wij allen inner lijk vorm kunnen geven aan de diepe gevoelens van eerbied en van dank baarheid, die ons bezielen jegens de ze trouwe dapperen die hun jonge le ven gaven voor de zaak van het va derland", aldus mr. Kesper. Na dit ontroerende moment zette het politie-muziekcorps, een koraal in dat door allen staande werd aan gehoord. De aalmoezenier van het bataljon, pater Pruim, wijdde een speciaal woord aan de gevallenen, zich ver plaatsend in het leed van hen, die te vergeefs op de terugkeer van hun man, zoon of verloofde hadden ge wacht. Ds. van der Berg, eveneens een geestelijke verzorger van het batal jon, sprak vervolgens woorden van hulde, nogmaals onderstrepend, met welk een moed, beleid en trouw de jongens hun vaderland hadden ge diend. De genodigden, dit waren voorna melijk de nabestaanden van de geval len jongens, werden hierop in de kel der van de Ridderzaal enige verver singen aangeboden. Het bataljon had inmiddels zich op gesteld op de Lang Vijverberg, waar luitenant generaal Kruis het inspec teerde. Voorafgegaan door het politie- muziekcorps marcheerde het corps vervolgens naa. het Plein, langs het gebouw van de Hoge Raad, waar lt- generaal Kruis het défilé afnam. Ook de genodigden hadden zich naar het Plein begeven en een talrijke menig te riep het bataillon een welkom toe. Vervolgens ging de route via 't Spui, Rijswijkse plein, Wagenstraat naar de grote Markt, waar een gedeelte van het bataljon inrukte en zich naar de Cadiclub begaf, waar een koffiemaal tijd werd aangeboden. Het andere gedeelte marcheerde met de muziek door naar het gebouw van De Vereniging alwaar hen ook een lunch wachtte. In alle straten waar het bataljon passeerde dromde een enthousiaste menigte samen. De dag werd besloten met een feestavond. KATH. ARBEIDERS BEWEGING Opent Adviesbureau voor Opvoe dings-, Onderwijs en Beroepsvraag stukken. Bij de vele instellingen, welke de K.A.B. rijk is, is dezer dagen een nieuwe dienst gevoegd, n.l. het Ad viesbureau voor Opvoedings-, Onder wijs- en Beroepsvraagstukken. De K.A.B. is zo gelukkig geweest als leider hiervoor te vinden de Eerw. Broeder Cerolus van het bekende In stituut „St. Louis" te Oudenbosch. Broeder Carolus is reeds een twintig tal jaren op dit gebied werkzaam, bovendien nog verbonden aan een an der groot bureau op dit gebied, zodat de K.A.B. in hem een eerste klas lei der heeft gevonden. En dit is nodig. Want het gJat niet meer of minder dan over de toe komst van onze kinderen. Wat moe ten deze worden? Een verkeerd ge kozen of opgedrongen beroep wreekt zich op een tijdstip, waarop men moeilijk meer terug kan en de vreug de, die men in zijn beroep moet vin den, is hiermede vervlogen. Hoevele ouders zitten met opvoe dingsmoeilijkheden. Hoe vaak komt het voor, dat men de kinderen niet begrijpt of dat deze onhandelbaar zijn en lastig. Waarvan dus gezegd wordt „er is geen land mee te bezeilen". Hoe komt dat? Men komt ook jongens en meisjes tegen welke reeds een beroep neb ben gekozen en daarin geen bevredi ging vinden. Wat is de oorzaak hier van? Is het beroep verkeerd gekozen? k de omgeving voor hem of haar fu nest of zijn er andere oorzaken? Dit alles moet een oorzaak hebben en hierover moet op rustige en ver antwoordelijke wijze met een ervaren paedagoog gesproken kunnen wor den. Al deze redenen zijn voor de K.A.B. aanleiding geweest dit bureau te openen en haar leden in de gelegen heid te stellen hiervan gebruix te maken. Het onderzoek van een kind zal ongeveer 6 uur duren, zodat een vol ledige dag hiervoor genomen moet worden. De leden moeten hiervoor een kleine vergoeding betalen, nl. 5.per uit te brengen advies, het geen in verhouding tot de kosten zeer miniem genoemd mag worden. Juist in deze tijd, nu velen weer de lagere school zullen verlaten en een of andere beroepsschool zullen kiezen, dan wel zullen gaan werken, is het een mooie gelegenheid om ad vies in te winnen. Men meldde zich aan het bureau voor de K.A.B. Anth. Duyckstraat 91 te Den Haag, onder opgave van vol ledige naam en adres. DE AANWEZIGHEID IN ZWITSER LAND VAN DOOR DUITSERS GEROOFD NEDERLANDS GOUD. 'In een bericht uit Genève aan de „New York Times" wordt gemeld, dat de beweerde aanwezigheid van ongeveer 500 milioen frs. aan door de Duitsers in Nederland geroofd goud in Zwitserland een nieuwe com plicatie dreigt op te leveren voor het .vraagstuk der Duitse herstelbe talingen. In het betreffende bericht wordt er op gewezen, dat de Zwit sers indertijd aan het intergeallieer- de bureau voor de herstelbetalingen een bedrag van 250 millioen frs. heb ben betaald als afrekening voor aanwezigheid van Duits goud Zwitserland. Op het tijdstip van het sluiten der betreffende overeen komst verklaarden de Zwitserse autoriteiten, dat het uit Nederland afkomstige goud slechts een betrek kelijk gering gedeelte uitmaakte van het door de Duitsers naar Zwitser land gezonden goud. Nadat in het bericht melding wordt gemaakt van het feit, dat de Nederlanders aan Zwitserland hebben verzocht kwestie van het in Nederland gesto len goud te bespreken, doch da1' Zwitserland dit weigert, zich beroe pend op de bovengenoemde overeen komst, waarbij deze aangelegenheid definitief geregeld heet te zijn, wordt er in de „New York Times" tenslotte nog op gewezen, dat in gezagheb bende kringen wordt opgemerkt, dat ten tijde van de ondertekening der bovengenoemde overeenkomst noch de V. S., Engeland' en Frankrijk, noch Nederland volledig op de hoog te waren van de nauwkeurige om vang van de hoeveelheid Neder lands goud, welke zich in Zwitser land bevond. GEEN VERANDERING OP DE BEURS. De laatste beursdag van deze week bracht geen verandering in de alge mene marktstemming. Het zwakke verloop van New York had een even eens iets lager gestemde beurs te Londen veroorzaakt, doch de markt aldaar bood goede weerstand. Het hoofdthema waardoor de markt op 't ogenblik beïnvloed wordt, is wel de politieke situatie en met name de ver houdingen in Berlijn. Evenals in Lon den bood ook de Amsterdamse ef- fectenmarkt betrekkelijk goed weer stand, want het zwakke verloop van New York maakte hier betrekkelijk weinig indruk. De opening was dan ook weliswaar over de gehele linie iets beneden het vorig peil, maar groot bleken de verliezen niet te zijn en per saldo weken de slotnote- "ringen slechts weinig van die van gis teren af. De staatsfoqdsenmarkt had een bijzonder kalm verloop. De con versielening 1947 was iets zwakker op 98 1/4. Investeringscertificaten bleven onveranderd 97 5/16. Prol: 2 1/4 De meeste opstellen in de ze rubriek hebben zich be zig gehouden met voorko ming van ziekten en van rij heeft opgelopen. Ge neeskunde is voor het ge voelen van vele mensen nog steeds de wederop- de gevolgen van ziekten, bouw van de gezondheid, meer dan met genezen en maar het opbouwen, ver geneeswijzen. Dat is overeenstemming met het moderne streven in de ge neeskunde, zoals dat ook tot uiting komt in het werk van het Wit Gele Kruis en sterken, verfraaien zou men kunnen zeggen van het gebouw der gezond heid, dat doet men niet of te weinig. Het gevolg daar van is: lijden, pijn, last, andere Kruisverenigingen, moeite, arbeidverlet, winst waarvan men wel kan zeg- derving, zorg, en nu kan gen dat zij het gehele volk omvatten, sterker nog, dat zij het gehele volk zijn. Dat is een streven, dat op andere gebieden reeds vol op ingang heeft gevonden. Niemand vindt het vreemd, dat er verkeersregelen zijn om verkeersongevallen te voorkomen. Niemand vindt het vreemd, dat een fa- brieksinstallatie aan voor schriften van veiligheid is gebonden, en geen zeeman vindt het zonderling dat zijn schuit, voordat 2e kan gaan varen een zeewaar digheids certificaat nodig heeft. Maar wanneer men graat praten over genees kundige zorg voor gezon den, dan kijken vele men sen raar op. Geneeskunde, en geneeskundige zorg is voor de allermeesten het raadplegen van een arts wanneer men ziek is, wan neer dus al het verkeers ongeval is gebeurd en het schip buiten de haven ave- men alle materiele nadelen zo mooi verzekeren als men wil, de morele en so ciale nadelen van een ziek te zijn niet in geld uit te drukken en niet te vergoe den. Nu is men wetenschappe lijk een heel eind gevor derd in de voorkoming van ziekten, en naarmate men vorderde w^rd het duide lijk, dat niet alleen ftrikt geneeskundige factoren een rol spelen bij die voor koming. Wanneer men denkt aan de leuzen der tuberculosebestrij ding licht en lucht in woon en slaapvertrek, dan blijkt daaruit al, dat de woning- Voeding, kleding, huisraad, keukeninrichting, schoei sel, levensgewoonten als rusttijd, drinkgewoonten, roken en ontspanning dra gen alle het hunne bij tot gezondheid en ziekte. En het is dan wel duidelijk dat men nooit door voorschrif ten, hetzij van arts hetzij van wettelijke overheid, al deze dingen kunnen rege len. De preventieve, voor komende geneeskunde, zo als dat heet, of ruimer nog, de gezondheidszorg in haar ruimste betekenis kan al leen goed werken, wan neer iedereen medewerkt, en er op let dat zijn naaste omgeving medewerkt. Wat ieder nu, op eigen ini tiatief moet doen, wordt door de nog gebrekkige propaganda voor gezond heidszorg min of meer dui delijk gemaakt. Maar er is meer. De mee ste mensen weten heel pre cies wat hun buurman op dit gebied verkeerd doet, maar ze zijn niet eerlijk of niet flink genoeg, om op dit gebied eens hun gewe ten te onderzoeken. Doen inrichting en de gehele le- ze dat wel, dan komen min venswijze betrokken zijn of meer duidelijke twijfels bij 't welzijn van de taens. boven, die soms aangroeien tot zekerheid. Maar om dan hun leven te beteren, dan komt niet bij hen op, want „ze voelen zich best" al „heeft iedereen wel eens hoofdpijn" of „is iedereen wel eens verkouden". Het zwakste argument voort te gaan is steeds: dat zal wel niet zo erg zijn, maar onderzoeken of het soms wel erg is, navragen bij degenen die het weten, dat laat men na, namelijk omdat er dan wel eens on aangename wijzigingen moeten gebracht worden in aangename gewoonten en gebruiken. En nu is het merkwaardige, dat dergelijke verbeterin gen in de leefwijze door gaans nogal meevallen, zo lang geen djrecte bedrei ging van de gezondheid aanwezig is. Maar stelt men uit, totdat de wijzi gingen als middel ter gene zing worden noodzakelijk geacht, dan zijn de be snoeiingen des mensen vrij heid doorgaans veel en veel drastischer en onaangena mer. Met geringe moeite kan alle ziekten voorkomen, die moeilijk te genezen zijn. Eerlijkheid tegenover zichzelve, en deskundige raad inwinnen zijn dé mid delen. Veertienhonderd goedgelovigen in Stichting van deelgenoten Een 63-jarige Amsterdamse kraan drijver, wonend op de Wittenkade 16 drie hoog, vertelde aan ieder, die het horen wilde, een schoon ver haal. In de oorlog had hij als lijn- werker aan een spoorlijn bij Hagen in Duitsland gewerkt. Op zekere dag zag hij een luxe auto de spoorweg overgang passeren, toen plotseling van beide kanten een trein aan kwam snellen. De spoorwegbomen werden gesloten en de auto zat er tussen ge vangen. Met grote tegenwoordigheid van geest was hij in een seinpaal ge klommen en had een der draden doorgeknipt, waardoor de treinen het signaal „veilig" niet te zien kregen en vlak voor de auto stopten, die al een zeirere ondergang tegemoet ging. Een dame met enige kinderen was uit de wagen gestapt en had haar redder omhelsd. Zij stelde zich voor als gra vin die en die en maakte hem erfge naam van een millioenen-vermogen. Enige tijd na de capitulatie de man was al lang terug in Nederland kwamen twee heren uit Duitsland bij hem op bezoek om de nalaten schap te regelen. Tijdens zijn leven zou de „nobele redder" al revenuen van deze onverwachte erfenis krij gen. En nu kwam zijn philanthropi- sche aard boven. Hij bezat kind noch kraai, had altijd in armoede moeten leven en zag nu een kans schoon om zijn lotgenoten, arme sloebers, die eveneens een karig bestaan leidden, te helpen. Zij zouden zijn mede-erf genamen worden. Hij richtte daartoe een stichting op, waar ieder, die kon bewijzen, dat hij moest tobben om rond te komen, lid van kon worden tegen betaling van een rijksdaalder, waarvoor hem een acte ter hand wefd gesteld. De kraandrijver, een man met een grote overredingskracht en 'een im ponerend uiterlijk, bracht eerst zijn buurvrouw op de hoogte. Deze, die het verhaal dadelijk grif geloofde, bracht het verder en het duurde niet lang of Laurens Vermij, de fantast, kon overgaan tot de oprichting van de Vereniging Z.N.L.F., Wedererf- en Woningbouwstichting „Van Geslacht op Geslacht". Ruim 1400 goedgelovi gen werden lid, zij betaalden hun rijksdaalder en kregen een soort lid maatschapskaart en een akte. Drie jaar lang heeft Vermij zijn „melk koetjes" uitgebeend. Hij liet hen uit hun eigen midden een bestuur kie zen, dat regelmatig met hem onder handelde over de manier waarop de vele millioenen onder de leden ver- deéld zouden worden. Eindelijk begon men te wantrou wen en toen bij officiële Instanties in Amsterdam informaties werden ingewonnen, kwam de aap uit de mouw. Voor de polite is het een moeilijke zaak V. in de kraag te grij pen, want er is hem heel weinig ten laste te leggen. De opgerichte ver eniging stond op deugdelijke grond slag en ook de actes bleken alle in DE DIJKBREUK IN DE KIJWAARDSE POLDER. De pogingen, welke men gisteren heeft aangewend om met behulp van grotere en kleinere vaartuigen de bres in de dijk van de Kijwaardsepolder bij Arnhem te dichten, zijn mislukt. De schepen zijn ten dele voor het gat gezonken. Een grotere boot werd door de stroom gegrepen en dreigde de polder te worden ingesleurd. Met behulp van slepers kon dat onheil worden voorkomen, echter niet dan nadat de bres nog was verwijd. He denmorgen scheen enige verbetering in de toestand te zijn ingetreden. Er was iets te bespeuren van de ge melde val van 30 c.m., maar de boe ren blijven pessimistisch gestemd, omdat wind en regenvlagen de situa tie ter plaatse nog altijd ongunstig beinvloeden. De omwonenden en be langhebbenden vechten koppig door. Na de mislukte pogingen van giste ren zal men thans proberen de bres te dichten met spoorijzer en planken. Mocht men daarin slagen, dan zou het stoomgemaal in werking kunnen worden gesteld. Meer en meer wordt geëvacueerd uit de bedreigde en reeds ten dele overstroomde polder weide. De iets hoger gelegen land bouwgronden en de vijf millioen on gebakken stenen en de droogvelden lopen heden nog geen direct gevaar. orde te zijn. De man heeft zich aan alle kanten gedekt en hij is zo glad als een aal. Gebleken is dat hij ook voor de oorlog al dergelijke moeilijic door het gerecht te veroordelen prac- tijken verricht heeft. Bovenstaand verhaal ontlenen we aan de „Maasbode". Wij begrijpen niet goed, hoe het mogelijk is, dat die Amsterdammer met zijn practijken aan het ingrij pen van de rechterlijke macht kan ontsnappen. Maar dat komt waar schijnlijk, omdat wij niet zo slim zijn. En wij begrijpen nog minder, hoe het mogelijk is, dat 1400 Amsterdam mers door die practijken zijn beet genomen. Maar dat komt waarschijn lijk omdat wij niet zoeenvoudig zijn. Wat brengt de vrije textielverkoop Alleen incourant goed, of laten de winkeliers méér los? De grote uitverkoop van textiel- goederen zonder punten of tegen ver minderde puntenwaardering, waar over wij reeds berichtten, zal wor den gehouden van 2 tot 15 Augustus. De handelaars wordt daardoor de ge legenheid gegeven artikelen, die naar hun mening incourant gewor den zijn, te verkopen tegen prijzen, die dan minstens tien procent ver laagd moeten zijn. Wat betekent dit voor het publiek? Niet, dat men nu maar te kust en te keur kan kopen. De winkeliers zul len zich in grote lijnen wel degelijk beperken tot de artikelen, die uit de mode zijn geraakt, van minder goe de kwaliteit zijn of seizoen-artikelen, die zij niet op tijd hebben verkócht. Immers, zij zullen niet lukraak hun waardevolste artikelen tegen sterk verlaagde prijzen gaan verkopen! Hierbij valt echter op te merken, dat er een zekere concurrentie zal ontstaan, want als de ene winkelier er toe overgaat bepaalde, door het publiek gevraagde artikelen in de uitverkoop te brengen, dan zal zijn buurman niet willen achterblijven. Het is ons bekend, dat in de kringen der detaillisten een zekere angst voor deze plotselinge aan hun horizon op doemende vrije concurrentie be staat. (De tegenstanders der geleide economie onder hen niet uitgezon derd). In elk geval kan gezegd worden, dat de totale hoeveelheid goederen, die in de vrije verkoop gebracht wordt, een zeker maximum niet te boven zal gaan. Na afloop van de „vrije" twee weken zal n.l. aan de detaillisten een puntentoewijzing verstrekt worden, overeenstemmend met 2 y2 procent van hun omzet in 1947. Deze toewijzing geschiedt on afhankelijk van de mate waarin een winkelier aan de vrije verkoop heeft meegedaan. Een dergelijke regeling is ontworpen voor de grossiers en de confectief abrikanten. Hierin schuilt de mogelijkheid, dat de handelaren „puntenwinst" gaan maken. Dit is in veel gevallen rede lijk en zelfs noodzakelijk, met het oog op de toegenomen productie van textiel, die maakte, dat men met de in omloop zijnde hoeveelheid punten niet alle goederen kon afnemen. Reeds werd een aantal „punten-in- jecties" gegeven, doch dit systeem is twee maanden geleden stopgezet, zodat de mogelijkheid van punten winst velen welkom is. Dat hierbij de minder bona fide handelaren, die door eigen schuld met groot puntentekort hebben te kampen, deze misschien geheel of gedeeltelijk zullen kunen verdonke- manen, kan een onbillijkheid zijn. Moet men die op de koop toe nemen? Van deskundige zijde deelde men ons mede, dat de Nederlandse tex- tielpositie de in het vooruitzicht ge stelde n^atregel wel kan dragen. M.a.w. er bestaat geen gevaar, dat de nieuw aan te wijzen punten voor handel en publiek aanstonds onvol doende zouden kunnen worden geho noreerd. Op de zwarte markt, zo hebben steekproeven ons intussen geleerd, zijn de prijzen van zwarte textiel punten al een heel stuk gedaald! aldus het „Vrije Volk", waaraan wij het bovenstaande ontlenen. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 14) In elk geva1 zorgden hun mede plichtigen, dat het er niet al te lang in bleef. Een ingeving volgend, wendde August zich tot Lars Foimer. „Hoe hebben de Béringuards hun suite be sproken? „Telegrafisch. Regelrecht uit Pa rijs. Zeg, Sherlock Holmts, hoe is het met je bovenkamer gesteld?" „Dank je. Er nordt gehamerd als of ze een vloerkleed spijkeren." „Zou je maar weer niet liever het baantje van nachtklerk overnemen? „Geen haar op mijn hoofd denkt er aan." August sinterde weg en raad pleegde zijn horloge. Geen kwaai idee, dacht hij, een hapje te gaan eten. Wanneer zijn surveilance er op zat was de recreatiezaal allang ge sloten en moest hij me* een lege maag naar bed Terwijl hij naar de lift liep, kwamen de draaideuren in beweging en war personen stapten rV hal in, twee dames en twee heren F van de dames was een knappe 'brunette van ongeveer dertig ge kleed in een bontjas, die er erg duur uit zag; de andere, een blon dine, was jonger en droeg een zwart fluwelen mantel. De heren waren in Avondcostuum. August nam het gezelschap belangstellend op en eens klaps kreeg hij het gevoel alsof on telbare spelden hem in de nek prik ten. Twijfel was uitgesloten dat haar, die ogen, die glimlach van de jongste der twee dames! Zij was het, die in de kamer van de nachtklerk had ge slapen! Hij deed een paar stappen in haar richting en zij keek August recht in het gezicht. Door niets gaf zij te kennen, zich de jongeman te herinneren, die voor haar de regels van het „Sint Olaf" had overtre den. Daar hij haar bleef aanstaren fronste zij de wenkbrauwen stak de kin vooruit en keerde -zich demon stratief van hem af. Ook één der he ren was het fixeren niet ontgaan; hij zag de onbescheiden hotel-employé strak en hooghartig aan. August voel de zich vernederd. Het viertal trad op de lessenaar van lars Folmer toe. De brunette zei: Wees zo goed, barones de Bérin- guard te berichten, dat meneer en mevrouw Kalundby met enige vrien den haar een bezoek willen bren gen." August hield de blik gevestigd op de rug van het meisje, dat hem had behandeld alsof hij lucht voor haar was. Volgens verklaring van de gé rant behoorden de Kalundby's tot de aanzienlijkste families van Zweden. In hun gezelschap bevond zich de blondine, die midden in de nacht zonder bagage en zonder geld een toevlucht in het „Sint Olaf' had ge zocht! Dan kon het wel niet anders of ook zij was rijk en van voorname stand! Rijk en voornaam, ja maar niet minder trots en ondankbaar. De honderd kronen in zijn portefeuille hadden niets voor haar betekend een fooi waarmee zij een arme drommel tan een nachtklerk ziels gelukkig dacht te maken! Resoluut nam August zijn besluit. Hij deed 't bankbiljet in een enveloppe en wenkte een chasseur. „Geef dit aan die blonde dame", gelastte hij, „maar zo dat geen van de anderen er iets van merkt." Een ogenblik later zag nij de jon gen haar naderen en stiekum de en- va'oppe in haar hand frommelen. Zonder er een blik op te slaan, liet het meisje het papier in een zijzak van haar mantel glijden. Zij keer den zich niet om en toen zij zich met de anderen naar de lift begaf nam zij de voorzorg, niet August's richting uit te kijken. August zuchtte diep. De liftdeuren sloegen dicht voorbij, illusie! Zij was te voornaam voor een nachtklerk, ging met millioenairs om en telde een barones onder haar kennissen! Hem had zij precies goed genoeg gevonden om te gebrui ken, toen zij in ongelegenheid ver keerde. Een fooi daarmee afge lopen! Lars Folmer, die het geze'schap tot aan de lift uitgeleide had gedaan trad op August lue. „Jij hebt kamer 254 gekregen, hc-or ik'', zei hij met verbeten spot. ,,/oel je jc als hotel detective te ncog in de wapens om op zolder te slapen." „Zijn het zaken, die jou raken?" g3f August hem terug. „Zeg me lie ver, wie de olonde dame is, die ba- lones de Béiinguard 'n bezoek brengt.'' „Waarom vraag je dat? Is de de tective-geest vaardig over je gewor den? Als je de vingers wilt branden moet je het iemand lastig maken, die met de Kalundby's omgaat." „Het heeft niets met detective geest te maken. Ik vroeg het uit pu re nieuwsgierigheid." „Nu ik kan ze niet bevredigen. Wel weet ik, dat het geen spekje voor jouw bekje is. Je stond haar aan te gapen alsof je het nog niet met je zelf eens was, hoe je het zou aan- üeggen om haar voor een middag voorstelling in de bioscoop te vra gen!" Grinnekend verwijderde Fol mer zich. August ging naar het bescheiden vertrekje dat hem eertijds had ge huisvest. Veel tijd zou het niet ver gen, zijn bullen naar kamer 254 over te brengen. Hij nam 'het lege valies uit de muurkast en legde het op bed In een afgedankt dressoir lag zijn he le hebben en houden: ondergoed, sokken, dassen, zakdoeken. Bij het deponeren van de voorraad in zijn handkoffer raakten zijn Vingers iets zacht, dat zich tussen het linnen be vond en opbelde. August stak twee vingers tussen de bekleding en haal de tot zijn verrassing een herenpor- te feuille van peau-de-suêde te voor schijn. Verdwaasd keek hij er naar. Zóveel was zeker: het voorwerp be hoorde hem niet toe. Nieuwsgierig opende hij het; er zat niemendal in de portefeuille Aan de binnenzijde was in gouden letters een monogram aangebracht. G. L. August fronste de wenkbrouwen; hij begreep er geen syllabe van. Het valies had al die tijd in de kast ge staan. Met zekerheid wist hij, dat het linnen volkomen gaaf was geweest toen hij het valies in Stockholm kocht Iemand had er dus een snede in gegeven ten einde een portefeuille te verdonkeremanen, welke zekere G.L. toebehoorde. August zou er niets van hebben gemerkt, indien hij niet in verband met de verhuizing, het valies voor de dag had gehaald en zijn vingers juist de bobbe.1 moes ten betasten! Een raadselachtig ge val, piekerde hij. G. LWie voor de drommel zou G.L. zijn? Eensklaps leek het alsof de punt van een scherp voorwerp hem in het vlees werd ge stoken. G.L. Gunnar Lundqvist in op wie een vrouw in een taxi een geraffineerde moordaanslag pleegde Het drama had zich afgespeeld in dezelfde nacht, dat de blondine on der zulke verdachte omstandighe den naar het „Sint Olaf" kwam, dat de politie speurde naar een jonge vrouw, die vrijwel aan haar signale ment beantwoordde. Inspecteur Upp- ström had medegedee'd dat op Gunnar Lundqvist geen portefeuille werd gevonden toen hij in het zie kenhuis was opgenomen. Alles pleit te in hoge mate tegen de blondine. En toch kon een meisje, dat in de kringen van de Kalundby's ver keerde een misdadigster zijn? Zon der aarzelen zou August bet denk beeld verwerpen, zo dit éne niet als een paal boven water stond: nie mand anders dan zij had een nacht in zijn kamer doorgebracht. Neen, neen, protesteerde hij onmiddellijk weer, ik mag haar niet verdenken ik doe haar onrecht aan!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6