tM 9 ZATERDAG 17 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 KORPORAAL GING ONVOOR ZICHTIG OM MET EEN REVOLVER. Gisteravond is de twee en twintig jarige kprporaal Jeuke uit Eindho ven in dé Nassau-kazerne te Roosen daal door een revolverschot gedood. Zijn collega, korporaal van L. was bezig met het schoonmaken van een revolver en ging nogal onvoorzichtig met het wapen om. Plotseling ging de revolver af en de kogel trof korpo raal J. in de hartstreek. Hij wa& bijna direct dood. BENOEMINGEN PATERS VAN DE H. GEEST. Afrika. Vicariaat Bagamoyo (Brits Oost-Afrika)dr. H. v. Lier (2e maal) C. v. d. Poel, H. Winkelmolen, J. Franken. Vicariaat Yaounde (Frans Kameroen): W. Brouns, L. v. Heij- gen; District Doumé: J. Evers, S. v. Kuijk. Vicariaat Douala (Fr. Kame- ro'un): G. Verzijden. Vicariaat Libre ville (Fr. Equat. Afrika): M. v. Roy. Vicariaat Bangui (Fr. Equat. Afri ka): Cl. Bergsma. Bisdom Silva-Por- to (Portugees West-Afrika): A. v. Bommel. Brazilië, Apost. Prefektur Teffé (met standplaats Rio de Janeiro, Se minarie): A. Verbeek, A. Turken burg, Fr. N. v. Veen. Frankrijk: Voor het weeshuis te Meudon (dioc. Versailles): G. Hack- mann. Nederland. Voor het provincialaat te Rhenen: P. Maas. Voor het Groot- Scbolastikaat te Gemert: A. v. d. Eijkhof. Voor het Missiehuis te Weert: G. v. d. Linden, M. v. d. Drift. Voor het- Broeders-Noviciaat te Baarle- Nassau-Grens: J. v. Schijndel. DOODSTRAF IN PLAATS VAN VIJF JAAR. De 55-jarige H. J., tijdens de be zetting portier bij de S.D. te Rotter dam, die enige tijd geleden door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, hoorde hedenmiddag bij een her nieuwde behandeling van ?ijn zaak de doodstraf tegen zich eisen. Na zijn veroordeling indertijd had hij gratie aangevraagd. Bij her nieuwd onderzoek was uit een na gekomen proces-verbaal gebleken, dat hij op 22 December 1944 deel had uitgemaakt van een executie peloton, dat op de schietbaan aan de Kralingseweg negen Nederlan ders zonder vorm van proces had neergeschoten, als represaille voor een overval op het bureau van de S.D. aan de Heemraadssingel, waar bij de S.D.-er P. Kramer was geli quideerd. J. verklaarde niet te heb ben geschoten. In het dossier be vonden zich echter enige zeer be zwarende getuigenissen. De advo caat-fiscaal mr. J. Donker oordeelde „oog om oog, tand om tand" en eiste de doodstraf. Uitspraak 30 Juli. HAAGSE RECHTBANK. Hij wist van niets. J. de W. uit Koudekerk aan den Rijn.was in het Kooipark te Leiden aangetroffen, waar de politie eveneens gestolen goed vond. Toen werd verband ge legd tussen een inbraak, waarbij die goederen gestolen waren, en de aan wezigheid van de W. in de buurt daarvan.» Maar voor de rechtbank ontkende verdachte iets met het ge val te maken te hebben gehad. Hij gaf een alibi op en hij zou de nacht bij kennissen hebben doorgebracht. Deze werden als getuigen gehoord en bevestigden de verklaringen van verdachte. Daar tegenover stonden de mededelingen van de politieman nen, die verdachte in het park had den aangetroffen. Op grond daarvan vond de Officier voldoende bewijs en vorderde twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Maar de raadsman, mr. Schuering bestreed het bewijs in deze en con cludeerde tot vrijspraak. De helper. Een familielid van de vorige verdachte, H. de W. uit Kou dekerk aan den Rijn, werd als mede plichtige beschouwd in het vervoer van de buit die geroofd was uit een fabriek te Leiden, waar chocolade, zeep enz. was gestolen. Maar ook deze verdachte ontkende, hoewel ook hij in het Kooipark was aangetrof fen. Toevallig was hij die nacht op straat geweest, want hij was bij ken nissen op bezoek geweest. Die kwa men als getuigen vertellen, dat zulks inderdaad het geval was geweest; des morgens vroeg was verdachte weggegaan. De Officier vorderde ook tegen deze verdachte twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief, doch ook in dit geval vond de raadsman het bewijs niet gele verd en concludeerde tot vrijspraak. Vrijspraak. De zaak tegen de derde verdachtp in deze inbraakzaak liep snel af. G. van L. te Leiden zou n.l. bij de inbraak betrokken zijn geweest, doch ook hier kwam geen bekentenis. Hij was echter niet in het park geweest en de Officier meende, dat er geen bewijs was te gen verdachte, zodat hij tot vrijspraak concludeerde, waarmee de raadsman zich kon verenigen. BINNENLAND. Een spoedige opheffing van de veevoeder-distributie is niet te ver wachten. De veevoederreserve is daarvoor vooreerst nog onvoldoende. In z.g. afwijkende veevoeder-artike len is de handel vrijgegeven, zowel wat aflevering als prijzen betreft. Henri Zagwijn, componist en voorzitter van het genootschap van Ned. Componisten, is heden 70 jaar geworden. De weduwe van Rost van Ton ningen, de voomalige pl.v. leider van de N.S.B., is te Hilversum gearres teerd. Zij was clandestien uit Duits land gekomen. Zij bedankte reeds in 1940 zowel voor het lidmaatschap van de N. S. B. als wan de Nat. Jeugd storm. STADSNIEUWS REGERINGSJUBILEUM H.M. DE KONINGIN Jubileumconcert in de Hooglandse Kerk Tijdens zijn gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk ra- distributie-net gehouden causerie heeft de heer H. de Wilde, voorzit ter van K. en O., enkele mededelin gen gedaan over het hier ter stede in het kader van de jubileumfees ten op Donderdag, 26 Augustus in de Hooglandse Kerk onder auspiciën van K. en O. te geven jubileumcon cert. Aan dit concert zullen circa 250 zangers medewerken, die zijn samen gebracht uit „Ex Animo", het Alma Materkoor, „Stem des Volks" en „Con Amore'" terwijl solistische me dewerking verlenen Dora van Doorn- Lindeman (sopraan), Annie Hermus (alt), Han le Fèvre (tenor) en Lau rens Bogtman (ibas) De begeleiding is in handen van het Rott. Philhar- monisch Orkest; Piet Üiterlinden en Henny Séhouten zullen het orgel be spelen. Uitgevoerd zullen worden de cantate 140 van Joh. Seb. Bach en het „Te Deum" van Alphons Diepen- brock, waarbij resp. de heren Her man de Wolff en Willem Mizee de dirigeerstok zullen voeren. Tussen deze beide werken zal jhr mr W. J. M. van Eysinga een korte herden-t kingsrede uitspreken. Uitvoerig wees de heer De Wilde nog op de betekenis van dit concert, dat hij, gelet op de samenstelling der koren, een manifestatie van grote eendracht noemde. Geen fiat op veroor deling van Leidens oud-burgemeester Zoals bekend werd indertijd aan mr. R. N. de Ruijter van Steveninck, oud-burgemeester van Leiden tijdens de Duitse bezetting, door het Leidse Tribunaal een internering opgelegd i van tien jaar, met ontzetting tiit de beide kiesrechten, het recht van het bekleden van openbare ambten en het dienen bij de gewapende macht. Tegen deze uitspraak heeft mr. De Ruijter van Steveninck bij de Hoge Autoriteit éen bezwaarschrift inge diend. Thans vernemen wij, dat de Hoge Autoriteit zijn fiat heeft geweigerd op de duur der internering. Met de overige door het Leidse Tribunaal gedane uitspraken kan zij echter accoord gaan. Een en ander heeft tot gevolg, dat mr. De Ruijter van Steveninck thans een verweer zal kunnen voeren over de duur der internering. WAPENSCHOUW DERDE ORDE VAN SINT FRANCISCUS Morgen Zondag de grote dag van de Kring Leiden der Derde Orde van Sint Franciscus voor alle tertiarissen ook verspreide en de tochtge noten van Sint Frans uit Leiden, Oegstgeest Noordwijk, Voorhout, Hoogmade, Stompwijk, Zoeterwou- de Aarlanderveen, de Zilk en Kat wijk aan de Rijn. Aanvang 10 uur in de R.K.H.B.S. Marienpoelstraat Lei den. Einde 4.30 uur. TUINCONCERT VAN DE LEIDSE POLITIE. In de kilte van deze „zachte win ter", onder de lommerrijke bomen van ,.Oud Hortuszicht", heeft het Leids Politie Muziekgezelschap gisteravond geconcerteerd voor een niet al te groot publiek, waaronder wij de ere voorzitter van het gezelschap, com missaris R. J. Meyer, opmerkten. Vér- gissen we ons als we menen het corps h:ct op volle sterkte was? Het heeft in ieder geval geen afbreuk gedaan, want wat geboden werd was goed. De belangrijkste nummers uit het niet te zware programma waren wel het symphonisch gedicht „Halewijn" en de „Dans-Suite", beide van Ger. Boe lens, onder strakke leiding van direc- teu B. Verweel, met gevoel en verve gespeeld. Genoemd moet ook worden de goede vertolking van de „Avond rood" ouverture van A. Dreissen, ter wijl de traditionele „Over de top'' en „The .Gladiators Farewell" marsen het programma completeerden. Konniklijke onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is de Bronzen Leeuw toegekend aan onze stadge noot J. v. Strien, wonende Jan Lie- venstraat 7a. In de oorkonde wordt vermeld, dat deze dienstpl. sergeant zich door het bedrijven van bijzon der moedige en beleidvolle, daden in de strijd tegenover de vijand heeft onderscheiden, door in de morgen van de 10e Mei 1940 bij een gevecht tegen gelande vijandelijke parachu tisten, die zich hadden genesteld in een huis tegenover de brug over de Rijn te Katwijk aan den Rijn, met enige andere vrijwilligers dit huis, van waaruit hevig mitrailleur- en ge weervuur werd afgegeven, te be stormen; dat hij voorts door zijn on verschrokken en doortastend optre den er toe heeft bijgedragen, deze vijandelijke afdeling, nadat enkelen sneuvelden of buiten gevecht werden gesteld, gevangen te nemen. Wegens pensionnering op 1 Sep tember a.s. zal de heer G. H. Pothuis mpt ingang van die datum zijn func tie van hoofd der Lusthoflaanschool neerleggen. Een sit-down-staking is gisteren te Rotterdam uitgebroken onder on geveer 100 arbeiders van het aan- mersbedrijf D.U.R.A. wegens het uitblijven van een vacantietoeslag van 2 pet. Voor vestiging of uitbreiding van een Joondorsbedrijf is van 14 Juli af geen vergunning meer ver eist van het ministerie van land bouw, zoals bepaald in het bedrijfs- verguningsbe sluit 1941. Voorgeschre ven blijft vergunning van het be drijfschap inzake vakbekwaamheid en credietwaardigheid. L-- W. J. Batist 40 jaar bij de Lichtfabrieken Dinsdag a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn dat de heer W. J. Batist, thans chef van algemene zaken, in dienst trad bij de gemeentelijke Lichtfabrieken te Leiden. Van jong ste bediende op de correspondentie afdeling is hij opgeklommen tot de functie die hij thans bekleedt en neemt als zodanig een belangrijke plaats in, als rechterhand van de di rectie. Ook op kerkelijk gebied is de heer Batist een geziene figuur. Reeds veie jaren is hij diaken van de Ned. Herv. Gemeente. Dit jubileum zal Dinsdagmorgen om half elf herdacht worden in de cantine van het administratiegebouw, terwijl 's middags van 4 tot 3 uur te zijnen huize, Koninginnelaan 62, ge legenheid gegeven zal worden tol ge lukwensen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen ALG. R.K. PROPAjGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". Nu de verkiezingsactie ook in onze stad alleszins bevredigend is verlo pen is het voor het Bestuur van „Dr. Schaepman" een aangename taak maar ®ok een ware verplichting om in het algemeen allen, die op eni gerlei wijze tot het welslagen van de verscheidene actiepunten hebben me degewerkt, hartelijk dank te zeggen. Aan de" di&trictsleiders en de pro pagandisten is op de bijeenkomst op de verkiezingsdag door onze voorzit ter en de voorzitter van de Partij-af- deling hartelijke dank gebracht. Het Bestuur onderstreept deze dank gaar ne, en zal ongetwijfeld nog wel de gelegenheid vinden tot een meer per soonlijk woord. De affiches hebben het deze keer goed „gedaan". Allen die hun ramen en muren ter beschikking stelden komt een woord van dank toe. Of schoon de affiches-actie over een vrij lange tijd liep was de medewerking voortreffelijk, en algemeen. Voor de spandoeken een zorgen kind en de borden-reclame was de medewerking van velen nodig. Denk hierbij aan het vervaardigen, het be plakken, het plaatsen en de controle op de geplaatste borden, en u begrijpt, dat hiervoor een heel leger deskun digen is werkzaam geweest. Wanneer men nu weet, dat deze medewer king van allen spontaan was, en een minimum kosten meebracht, dan is voor deze medewerkers een 'woord van hulde op zijn plaats, en hier gaar ne gebracht. Het Bestuur van ,.Dr. Schaepman" wil in zijn dank aan de vele medewer kers in welke vorm ook niemand vergeten, maar denkt toch nog wel bijzonder aan de medewerking van de zijde van de Zusters van het St. Elisabeth-ziekenhuis, die een hele dag ons bureau met alle daaraan ver bonden'medewerkers hebben gehuis vest, van de autobezitters voor het vervoer van de zieken e.a., en. van ae Directie en redactie van „De Leid se Courant". Wat zou de propaganda hebben betekend zonder dé steun van „De Leidse Courant". Met ons- katho lieke Dagblad bestond een prettige en begrijpende samenwerking. Veel dank daarvoor! Tot slot. Wie maakten de propagan da mogelijk? Vanzelfsprekend mede zij, die financiële steun geven. Dat was ook belangrijk en onmisbaat. Ook hun onze dank. In 1949 staan wederom belangrijke politieke gebeurtenissen op het pro gram, maar zolang zal „Dr. Schaep man' 'niet wachten. Op korte termijn zal worden over gegaan tot oprichting van enkele nieuwe instanties, waarvan we nu reeds noemen: 1'. Oprichting „Politieke School". 2. Instelling van „De levende te lex", d.w.z. vestiging van minstens 50 steunpunten in Leiden, met verbin dingen naar de omliggende gemeen ten. 3. Verzorging van enige avonden ten bate van de „K.R.O." en 4. Leden-actie vóór 1 Jan. 1949 voor de K.V.P. Voor hen, die voor het werk van „Dr. Schaepman" belangstelling heb ben, zij nogmaals verwezen naar het adres van het Secretariaat: Witte Singel 85, telef. 22851, en de adressen van de districts-leiders: Lelistraat 112, Gasstraat 6. Da Costastraat 295B, Pieterskerkgracht 1 en Haarlemmer straat 295B. Bestuur „Dr. Schaepman". Leergang „Lering en Stichting". Geslaagd zijn voor het diploma van' de leergang in R.K. Godsdienstige kennis, met drie-jarige cursus: Chris Horikx, Jac. Mentink, Regien Scher mer Voest. Voor de volgende candidaten is er in de maand September nog gelegen heid examen te doen. GEMEENTEWERKPLAATS HEEFT EEN NIEUWE DIRECTEUR. Gistermorgen is de heer H. Bassie uit Rotterdam geïnstalleerd als direc teur van de gemeentewerkplaats, vroeger gemeentelijke blindenwerk- inrichting. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, wees er op dat we niet meer kunnen spreken van ge meentelijke blinden werkinrichting, omdat ook andere invalide arbeiders een plaats zullen kunnen vinden, in dien zij in het gewone bedrijfsleven geen betrekking kunnen vinden. Het gemeentebestuur wil deze minder va lide arbeiders hier een kans geven zich een behoorlijk bestaan te ver schaffen. Men zal blijven werken om het geheel een wat prettiger aanzien te geven en spr. hoopte dat de nieuwe directeur, met zijn grote ervaring op sociaal en economisch terrein, de in richting tot grote bloei zal brengen. De heer Bassie dankte de wethou der voor zijn sympathieke woorden en nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, werd aan de heer J. H. F. Vermond, die enige tijd bedrijfsleider geweest is, een ge schenk aangeboden, waarmede deze bijeenkomst gesloten werd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook dr. S. Rozemond, directeur van de gem. dienst voor maatschappelijk hulpbe toon en dr. C. Iï. Zeyerveld, directeur van de gem. geneeskundige en ge zondheidsdienst. f K. L.-DAGKALENDER. Corresp. adxes Secretariaat Ver- katholiek Leiden", Jan Lievens- Zondag, 18 Juli: 10.00—16.30 uur straat 2, Leiden, Tel. 22761. R.K. H.B.S. Wapenschouw van de Derde Orde H. Mis, ont bijt, inleiding Pater M. Hendrikx o.f.m. „Wat doen wij met God?", culturele omlijsting door „Het Sleutelkoor", de heer A. Caste- lein (solozang) en de Jeugd Der de Orde (volksdans), Sluitings lof. Alle Directeuren en Tertia rissen van de Kring Leiden wor den verwacht. Leidse Damvereniging Deze Leidse damclub hield in hotel Cen tra1 een druk bezochte algemene jaarvergadering. Na een kort ope ningswoord van de voorzitter de heer v. d. Vlist en na behandeling van de diverse jaarverslagen waar uit bleek dat de penningmeester een batig saldo had, werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen. Voor de Hoofdklasse waren dit de heren, B. Slegtenhorst en P. v. Leeu wen, voor de le klasse de heer J. v. d. Meij en voor de 2e klasse de heer J. Dreef. Door het niet herkiesbaar stellen van enkele bestuursleden, werd voor het a.s. verenigingsjaar 'het_ bestuur als volgt uit de verga dering gekozen: voorzitter (Je heer J. Vermeulen, terwijl als bestuurs leden zijn aangewezen de heren, B. Slegtenhorst, W. Kleijn Sr., Th. Uijttenbogaard, en J. W. Freeke. De tec'nn. Comm. zal dit jaar bestaan uit de heren B. de Kier, (voorzitter) W. Heemskerk, L. Gerritsen, J. Huisman Sr. en A. Sladek, terwijl de heer L. Gerritsen tevens de redactie zal verzorgen. Om de steeds stijgen de uitgaven werd het voorstel tot verhoging van contributie met alg. stemmen aangenomen. Nadat nog en kele vragen waren beantwoord, sloot de scheidende voorzitter om midder nacht de vergadering. Gisteren ontleenden wij aan de Staatscourant het bericht omtrent het eervol entslag, verleend aan dr. H. M. H. A. van der Valk. Volgens dit bericht was dr. Van der Valk ge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Blijkens een in de Staatscourant van heden opgeno men verbetering moet dit zijn: Utrecht. Op Donderdag 22 Juli zal onder leiding van dr. J. H. Teeuwen een grote openlucht-demonstratie worden gehouden door de eerste Leidse E.H. B.O.-brigade met medewerking van- de brandweer. Het Leidse distributie kantoor zal in vlammen opgaan, maar de brandweer hoopt de brand te kun nen blussen en de E.H.B.O. zal alle slachtoffers redden. Zondagsdienst doktoren. A.s. Zondag zal de dienst worden waar genomen door dr. de Bruyne, Kort- mann, Langezaal en Teeuwen. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Juli 13 uur tot Zaterdag 24 Juli 8 uur waargenomen door de Apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Jan Daan Gijs- bert zn van W. J. E. Kloezeman en G. de Graaf; Johanna Maria dr van H. J. Siebert en A. J. Verbaan; Jan netje dr van A. Siebert en H. H. Bouman; Maria dr van A. Stokkel en M. van Leeuwen; Eva dr van G. van der Harst en E. Janssen; Johan na Margretha Cornelia dr van P. J. Vink en C. J. Zuidhoek; Arie zn van W. van Beelen en J. Hellenberg; Maria Anna dr van J. Lagerberg en W. M. E. Werdmuller; Maria Jacoba dr van L.. van Klaveren en J. P. Landheer; Joseph Maria zn van N. van Es en J. H. van Berkesteijn Wil- helmina dr van C. van Weeren en S. Sinteur. Overleden: J. H. Obenhuijsen, m. 67 j. Wilt U iets weten? Vraag: Waarom wordt Leiden Sleu telstad genoemd? Antwoord: Het wapen van de stad Leider bestaat uit twee gekruiste sleutels (de stad staat onder be- scherming van St. Pieler). UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal op Vrijdag 23 Juli a.s. te 7 uur 's avonds in openbare ver gadering bijeenkomen, ter behande ling van enkele aanvragen van schoolbesturen voor reparatie en uit breidingswerk en van een voordracht tot benoeming van een hoofd der openbare school voor U.L.O. Finale G.V.B-beker. Donderdag avond werd op het Boskoopterrein de finale voor de G.V.B.-beker gespeeld tussen V.E.P. 1 uit Woerden en Bos koop 1. Direct na de aftrap is V.E.P. in de aanval én blijft geruimen tijd in de meerderheid en weet deze na plm. 10 minuten in een doelpunt uit te drukken 10. Niet ontmoedigd speelt Boskoop verder. V.E.P. zakt iets af •en hoewel technisch iets beter houdt zij het spel te kort om meer succes te behalen. Bij een aanval van Boskoop komt dan ook verdiend de gelijkma ker 11. Na de rust een zelfde spel- beeld met beurteling beide doelen in gevaar. Uit een der aanvallen weet Boskoop met een mooi schot de stand op 12 te brengen. De vreugde was echter van korten duur, want kort daarna weet V.E.P. de partijen weer op gelijke voet te brengen. De tijd verstrijkt doch gedoelpunt wordt er niet meer. Ook tijdens de verlenging van 2x7 1/2 minuut wordt niet ge doelpunt en wordt afgesproken dat strafschoppen zullen beslissen. De eerste keer weet elk der partijen er twee te benutten, zodat nog een keer 3 strafschoppen moeten worden ge nomen. Nu weet Boskoop ze alle drie te benutten en aL V.E.P. er 1 gekeerd ziet is Boskoop de winnaar van de be ker. Eigenlijk een onbevredigend slot van deze enerverende wedstrijd. Geboren: Bastiaan Willem, z. van T. Verkade en R. Koomen; Cor nelia d. van C. Rentes en A. M. van Doorn. Ondertrouwd: B. Mei-bis 32 en J. C. van Oijen 22 j.; N. Goudriaan 23 j. en J. C. van Oijen 22»j.; W. van Eijk 29 j. en A. Vermeulen 23 j. Getrouwd: Redeeris Oudijk 26 j. en Elizabeth Cornelia le Feber 24 j.; Adrianus Boer 25 j. en Catharina Wilhelmina van den Hoorn 22 j.; Pie ter Koetsier 26 j. en Ingetje Ma ria Stolk 25 j. HAZERSWOUDE (Dorp) Personalia. De heer C. van der Steen, alhier; slaagde te Utrecht voor het vak-diploma rookartikelen. RIJNSATERWOUDE Geboren: Neeltje d. v. T. Es- veldt en W. v. Meurik; Overleden Agatha de Rijk echtg. van J. Braam 62 jaar. TER AAR Geboren: Peter J. z. v. P. J. v. Ewïjk en G. E. G. Molhoek; Petro- nella G. M. d. v. P. C. Egberts en M. J. Bosman; Simonia J. M. H. d. v. J. A. Fransen en H. Versluis. Ondertrouwd: J. B. Movers 21 j. en P. Cl. Touw 19 j.; Fr. Th. Valen- tijn 30 j. en G. M. Bocxe 28 j. Getrouwd: Th. Pijper 24 j. en Tr. Boogaard 21 j. ZOETERMEER Sportdag L.T.J. Zondag 18 Juli a.s. is door de L.T.J. afd. Zoetermeer een sportdag georganiseerd. Op het programma staat o.a.: paardensport, athletiek- en voetbalwedstrijden. De wedstrijden worden gehouden op het terrein van D.W.O. en vangen aan om 1.30 uur. GEVANGENISWEZEN WORDT VERNIEUWD. Een wetsontwerp, dat de beginse len voor een vernieuwd gevangenis wezen inhoudt, verkeert ten departe- mente in een vergevorderd stadium van voorbereiding, aldus heeft de minister van Justitie geantwoord op vfagen van het Tweede Kamerlid Donker (P. v. d. A.) Bovendien kan de instelling van een ministeriële ad viescommissie voor het gevangenis wezen zeer binnenkort worden tege moet gezien. Deze commissie zal op treden als adviescollege voor de re organisatieplannen voor het gevan geniswezen. Bij de afdeling gevangeniswezen van het minsterie van Justitie is reeds een nieuwe onderafdeling in het levengeroepen, belast met de voorbereiding en de organisatie van de sociale verzorging in de strafge- stichten, waaronder ook vallen de ontwikkeling en de ontspanning van gedetineerden. Een inspecteur zal met de leiding en de voorlichting van de sociale ambtenaren in deze ge stichten worden belast. BESTEMMING VAN DE GROND, MOET GELEID WORDEN. Op de planologische dag van de dertiende Nederlandse landbouw- week, te Wageningen gehouden, be handelde drs. C. D. Scheer enkele aspecten van het tuinbouwersplan. Het gebrek aan cultuurgrond in ver band met de zich uitbreidende plat telandsbevolking, de industrialisatie, de ontwikkeling van het verkeer, ir/aken dat de bestemming, die de cultuurgrond krijgt, niet meer aan de natuurlijke gang van zaken kan wórden overgelaten. De tuinbouw is sterk aangewezen op geschikte vestigingsfactoren. Daarom is sedert 1943 in voorberei ding het z.g. tuinbouwbestemmings- plan. De bevolking van ons land in 1970 wordt geschat op 12 millioen zielen. Men vraagt zich thans reeds af, hoe die toekomstige bevolking gekleed, gevoed eh gehuisvest zal moeten worden en of Nederland daartoe in staat zal zijn. Hoe moet de bevolking aan werk komen? Hierbij dient niet uit het oog ver loren te wojden, dat men in de eer ste plaats werkt voor zijn brood en niet om maar wat te doen' te hebben Dus brood is belangrijker dan ar beid, aldus spr. Er bestaat gevaar, WEERSVERWACHTING ZUIDELIJKE WIND. Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Matige, aan de kqst later nu en dan krach tige wind uit Zuidelijke rich tingen. Iets hogere temperatuur. IETS BETER WEER! In de komende dagen kan een ge ringe verbetering van het weer ver wacht worden. Er zal in deze periode niet veel regen vallen en ofschoon er in het algemeen -vrij veel bewol king zal zijn, zullen toch ook opkla ringen voorkomen. De wind zal tij delijk afnemen en het zal iets min der koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is eohter nog steeds ongunstig voor het optreden van een flinke - weersverbetering. dat de tuinbouw zich in verkeerde gebieden gaat ontwikkelen. Men krijgt dan een voortgaande achter uitgang. Dit dient tegengegaan te worden met het geld, dat besteed zal worden aan steun, zodat deze gel den een kleine verbetering bewerk stelligen. De wanverhouding mens/grond dient in gezonde banen geleid te worden. Het doel van het tuinbouw- bestemmingsplan is de tuinbouw in de daartoe geschikte gebieden te houden en eventueel te vestigen door middel van vakonderwijs en voorlichting, waarvan veel aan het particuliere initiatief zal worden overgelaten. LAATSTE BERICHTEN STAAT VAN BELEG IN NAZARETH De Joden hebben vandaag de staat van beleg afgekondigd in Nazareth, dat zij gisteren veroverden. Volgens medelingen van het Joodse hoofdkwartier te Haifa vuren Ara bische sluipschutters nog op Israëli tische troepen uit verschillende kloos ters. Syrische vliegtuigen zouden gis teravond Nazareth gebombardeerd hebben. In de omliggende heuvels wordt hier en daar nog gevochten. De resten van Fawzi el Kawoekjis troepen en Arabieren uit de omtrek zouden nog trachten tegenstand te bieden in struikgewas, olijf bosjes en grotten, die door de Joden uitgekamd worden. Dc commandant van de Joodse bri gade te Nazareth heeft de christelijke overheidspersonen medegedeeld, dat de Joden tot een directe militaire ac tie tegen de klooster zouden over gaan, indien de Arabieren niet dir reet uitgeleverd werden. Van de zijde der K.L.M. vernemen we, dat graaf Bernadotte morgenoch tend (Zondag 18 Juli) uit New York met het K.L.M. lijntoestel op Schip hol verwacht wordt. Hij zal diezelfde dag en dus niet Maandag doorvlie gen naar zijn hoofdkwartier op Rho- dos. SCHEEPSBERICHTEN ABBEDIJK 16 Juli van Gulf port naar New Orleans. ALGORAB, 17 Juli van Rotterdam te Calcutta. ALETTA 15 Juli van Balik Papan te Manilla. ANTONIA 16 Juli van Sai gon te Pladjoe. ARGOMONT 17 Ju li vertrek naar Recife. A VERDIJK 15 Juli te Londen. ALPHERAT, 16 Juli van Rio de Janeiro. ANNENKERK pass. 16 Juli Ouessant. ARENDS- KERK 17 Juli te Alexandrië. BOIS- SEVAIN 14 Juli van Buenos Aires naar Shanghai. CERAM 16 Juli te Ba tavia.. CLEODORA pass. 16 Juli Port Said. NA 17 Juli te Colombo verwacht. ERINNA 16 Juli van Miri te Pladjoe. HEELSUM 16 Juli te Ant werpen. HUGO DE GROOT 16 Juli van Makassar naar Soerabya. IN- DRAPOERA 16 Juli 5.30 van ?ört Said. KELBERGEN 16 Juli van Roi* terdam in Saffibaai. KERTOSONO, pass. 16 Juli 11 uur Sabang. LIMBURG, 17 Juli van Portland Or te Los Angelos. MAAS- KERK, 16 Juli van Accra naar Co- tonou. MARKEN, pass. 16 Juli 13 u. .Gibraltar. MAETSUYCKER, 16 Juli wan Batavia naar Fremantle. MA FIA, 16 Juli van Batavia naar Am sterdam. MIRZA, 13 Juli van Miri naar Sydney. PAULA, 16 Juli van Singapore te Bangkok verwacht. ROEPAT, 16 Juli van Batik Papan naar Makassar. RONDO, 16 Juli van Semarang naar Cheribon. SALLAN- DO, 16 Juli van Immingham te Ci- vita Vecchia. SMATRA, 16 Juli van Batavia naar Belawan. STAD ALK MAAR, pass. 16 Juli Niton Radio. STRAAT MALAKKA, 14 Juli van Kobe te Port Elisabeth. STREEF KERK, 16 Juli te Madras. TARIA, 10 Juli van Abadan naar Melbour ne. TAWALI, 16 Juli van Singapore naar Pladjoe. WATERMAN, 16 Juli 6 uur van Aden. WELTEVREDEN, 16 Juli van Aden. AAGTEKERK, pass. 16 Juli Oues sant naar Antwerpen; ABBEKERK, 17 Juli te Fremantle verwacht. COT- TICA, 16 Juli van Paramaribo naar Amsterdam. GAROET, 16 Juli van Panaroekan n. Banjoewangi. JAAR- STROOM, 16 Juli van Freetown te Monrovia. KOTA INTEN, 15 Juli in Golf van St. Laurence. LEUVEKERK pass. 16 Juli Vlissingen uitgaand. MACOMA, 14 Juli van Rouen te Punta Cardon, vertrok 15 Juli naar Maracaibo. MADOERA, pass. 16 Juli Burlings. NEDERLAND, pass. 15 Juli Straat Ormuz. NIGERSTROOM, 16 Juli dwars van Lissabon. RIOUW, 15 Juli van Singapore naar Moesi Rivier. EEMLAND, 16 Juli van Am sterdam naar Buenos Aires. Zwemmen is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2