Massale jeugdhulde voor de Koningin IN HET AMSTERDAMSE STADION Bij de overdracht van een gidsenhut Eerste plechtige H. Mis Pater Bern. Geyer MAANDAG 12 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 J^E JONGEREN van de in de Nederlandse Jeugdgemeenschap verenigde jeugdorganisaties hebben Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion op de „Dag van de Jeugd" onze- Landsvrouwe aan het slo.t van het uitgevoerde „Jeugd-stadionspel", ten afscheid een spontane, van jeugdige vitaliteit tintelende, indrukwekkende hulde gebracht. staande vlag daalt, maar de jeugd geeft zich niet gewonnen. Noch in de oorlog, nog in de periode direct daarop volgend, als zwarte handel en daling van de algehele moraal hen bedreigt. Na een woord van bezinning de clamatie van Gezelles „Als de ziele luistert" herleeft de jeugdbewe ging. De jeugd rukt aan, de toekomst tegemoet. Groepen van alle jeugd organisaties op auto's met hun eigen emblemen en kleuren versierd, da veren het stadion binnen. Dan komt het slot. Voor de laatste maal verenigen de jongeren zich rond de vlaggenmast en terwijl rond hen de Oranje-cirkel, symbooj van de N. J. G. wordt gelegd, vraagt de jongen: Of de Nederlandse jeugd sterk genoeg zal zijn om de donkere machten het hoofd te bieden. Dan zegt de oudere: „Altijd, zolang de Nederlandse jeugd eendrachtig sa menwerkt, zolang elke organisatie haar eigen geestelijk beginsel ver diept ten bate van de geestelijke weerbaarheid van het Nederlandse volk, zolang de verdraagzaamheid van Willem van Oranje ook jullie bezielt. Hoog- boven de verscheiden heid van jullie gelederen wappert de banier van het Huis van Oranje, die de jeugd van Nederland de weg wijst naar het land van de toekomst." VERTREK VAN DE KONTNGIN. Statig klinkt daarop uit duizenden jonge kelen het Wilhelmus. Dan treedt uit de rondde vlag verza melde jeugd over een oranjebaan, die van de cirkel tot voor de loge van de Koningin leidt, een vertegen woordiger van iedere organisatie HET SPEL. Ruim 3000 jongeren, in uniform of zomer- en kampkleding, hoofd zakelijk Amsterdamse leden van de bij de N. J. G. aangesloten landelijke jeugdorganisaties, hebben Zaterdag middag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, op het middenterrein van de Sintelbaan, het door dr. H. Knorringa geschreven en door Ben Groerteveld, Ben Al'bach en Anton Sweers geregisseerde „Jeugd-stadion spel'' gespeeld. Circa 30.000 jongeren, afkomstig uit alle delen van het land, keken en beleefden van de tribunes af dit spel en de hulde aan de vorstin mee. Hartelijk toegejuicht verscheen H.M., ontvangen en begeleid door burgemeester d'Aillyy en ds. Mosteen beek, voorzitter-der N. j. G., om half drie in de koninklijke loge op de eretribune, waar reeds hadden plaats genomen twee leden van het demissionaire kabinet, minister-pre sident Beel en de minister van O. K. en W., dr. Gielen, de commissaris sen der Koningin in de provincies Noord-Holland en Utrecht, ds. K. H. E. Gravemeijer als vertegenwoordi ger van cte Ned. Herv. Kerk en de voorzitter van de Katholieke Jeugd raad als vertegenwoordiger van het episcopaat. „Christus voor allen", uw devies, Majesteit, hebt gij voorgaande op de goede weg in lichte en donkere tij den ons steeds,voorgehouden" waren de woorden, waarmede ds. Steen beek de Koningin begroette. ZOALS HET WAS. 'In het spel 9preekt een jongen als „toeschouwer" spelende en zich steeds temidden van het spel bewegende met een onzichtbare oudere over deze bewogen tijden. De oudere zegt dan o.a. dat wij uit het verleden veel kunnen leren voor het heden. Op de verzuchting van de jongen, dat het verleden toch niet terug keert, treden op het middenterrein groepen aan, die het jeugdleven van onze grootouders in de laatste helft van de 19e eeuw uitbeelden. De kinderarbeid in schoenmakers- en kleermakerswerkplaatsen, een we verij, kinderen die op het land moe ten helpen. En als tegenstelling tus sen de jeugd uit ax-beiders- en de gegoede klasse, een armenschool en een Latijnse school. Ook de vermaarde schuttersmu ziek de staf muziek van de Am sterdamse politie marcheert, „Daar komen de schutters, daar komen ze an" spelende, het terrein op, hierbij omstuwd en toegejuicht door de „19e eeuwse jeugd", maar dit laatste ook door de 20e eeuwse jongeren, die op de tribunes zitten en met handgeklap het wijsje begeleiden. En dan tot slot voor de pauze wordt door het binnendragen van de vlag gen, de oprichting van de kerkelijke (R. K. en Gereformeerd) en vrije jeugdorganisaties (padvinderij en A. J. C.) gesymboliseerd. ZOALS HET IS. Het tweede deel van het spel begint met de opmars der jongeren-organi saties van nu. Als een kleurig lint trekken de jongeren door lanen naar buiten. Links en rechts zwenken de gi*oepen uit^over het gehele terrein. Tenten vei*ry_zen, buitenspelen wor den gedaan, in één woord: in bonte verscheidenheid de georganiseerde jeugd van de 20ste eeuw. Over de sintelbaan trekt een optocht van figuren uit door de jeugd opgevoer de spelen en worden een aantal pan tomimes opgevoerd. HET SPEL WORDT GESTOORD. Maar midden in hun sport en spel worden zij gestoord. De sirenes loeien de oorlog in,*van alle zijden naderen donkere gedaanten, de jeugd wijkt en masse terug, waarbij de figuur van de Nedex-lands Leeuw ontstaat. De in het midden opgestelde, uit los se rode, witte en blauwe banen be naar voren en twee hunner bieden de landsvrouwe een wandbord met de emblemen van de jeugdorganisaties aan. Een luid gejuich breekt los, als de Koningin haar loge verlaat en zich langs een hoog van jongeren, met wie zij een enkel woord wisselt, naar haar op de sintelbaan voorge reden auto begeeft. Maar dan kent het enthousiasme geen grenzen meer. Omstuwd door de jeugd kan de hof- auto zich met moeite een weg ba nen, langzaam rijdt de wagen, ter wijl de landsvrouwe de stormachtige toejuichingen vriendelijk wuivend beantwoordt, de sintelbaan rond en verlaat dan het stadion. Gisteravond omstreeks elf uur brak brand uit in de tuindersschuur van de heer G. te Honselersdijk. De schuur., die geheel van hout was op getrokken, werd een gretige prooi der vlammen. Er werd groot alarm gege ven. De brandspuiten van Honselers dijk, Naaldwijk, Maasdijk en Wate ringen waren spoedig aanwezig. Het naast de schuur gelegen koel huis, waarin waarschijnlijk nog per ziken en pruimen waren opgeslagen, vatte korte tijd later eveneens vlam. KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN. Op Zondag 18 Juli zal Z.H. Exc. Mgr. W. Cobben, Apostolisch Vicaris van Finland, in de kapel van „Sanc- ta Maria" te Hees-Nijmegen het H. Priesterschap toedienen aan de Eerw. Fi*aters H. H. v. Beurden, A. G. Duy- vesteijn, H. J. Manders, W. L. Sie gers, A. I. Verpaalen van de Pries ters van het H. Hart van Jesus. Z. H. Exc. de Bisschop van Roer mond heeft Zondag 11 Juli in het Carmelietenklooster te Merkelbeek (L.) de H. Priesterwijding toegediend aan de volgende fratei's: Liborius van BergenHenegouwen uit Poeldijk, Ci-escentius Greve uit Loosduinen, Walfridus Poelma uit Uithuizen, Aurelius Collet uit Enschede, Julia nus Tinselboer uit Zenderen, Guido Schuttenheid uit Enter, Prudentius Mirck uit Puimerend, Theodorus Hendriks uit St. Anthonis en Bruno Boi*chert uit Hengelo. JN ONS NUMMER VAN ZATERDA G wezen wij reeds uitvoerig op het grote geluk, dat de gidsen van de St. Leonardusparochie, de „St. Cu-, neragroep" Zondag ten deel zou vallen, n.l. de overdracht en in gebruik- name van een nieuwe gidsenhut. die niet alleen de volle belangstelling waard is door de wijze waarop zij tot stand kwam, doch evenzeer door het zeer bijzondere cachet dat door de ar tistieke ontwerpers er aan gegeven is, waardoor zij waarschijnlijk wel een unicum mag heten in heel het Leidse district. Daarom was de belangstelling gis termiddag bijzonder groot, toen om drie uur de officiële overdracht plaats vond. Behalve pastoor M. v. d. Schoot O.F.M., de disti'icstaalmoezeniei*, rec tor 'F. Berneleld, pater J. Hogenelst O.F.M., pater A. v. Heusden, gidsen- aalmoezenier van de Haagse Schouw en enkele geestelijken van de paro chie, waren verder aanwezig leden van het groepscomité, vertegenwoor digsters van het districtsbestuur, me dewerkers aan de bouw van deze hut, ouders van de gidsen en verdere genodigden. Mevr. J. Noordman-v. Rijckevorsel ere-voorzitster van het gi'oepscomité, droeg de nieuwe gidsenhuis over aan de twee leidsters en wees er op, dat het zo belangrijk is, dat de meisjes over een goede hut kunnen beschik ken, om daar de netheid en orde te leren, die een huisvrouw later nodig heeft. De jeugdbeweging streeft naar dienstbaar maken en zelfwerkzaam heid, en, hoewel deze hut vakwerk is, zal hun taak zijn voor de verdere aankleding te zorgen. „Aan Gods zegen is het al gelegen en als de Heer het huis niet bouwt, bouwen zij te vergeefs", zei pastoor Van der Schoot en hij wees er op, dat men dit vooral op zo'n vreugdedag als vandaag goed voelt. „Dit feit is van belang voor heel de parochie, want jeugdzorg is zielzoi'g en wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De jeugdbeweging heeft de laatste dertig jaar een enorme vlucht genomen en al is zij van vorm vaak veranderd, in doel blijft zij toch hetzelfde, n.l. de jeugd te brengen aan Christus en Christus aan de jeugd. De grote Adolph Kolping, de internationale man van de jeugdbeweging, legde een fundament, dat ook bij de gidsen aanwezig zal zijn: godsdienstzin en arbeidszaamheid, - en daaruit voort- vloeiehd het dienen van God en het blij vervullen van zijn olichten. Deze vier grondslagen, die voortsproten uit Kolpings Franciscaanse geest, handhaven, zal zegen geven aan het werk der gidsen, die vandaag zo'n mooi gebouw krijgen, waaruit weer duidelijk spreekt was samenwerking vermag. Moge het daarom vele jaren tot zegen van vele jonge meisjes en heel de parochie zijn." De groepsleidster, Toos Versteeg, meende, dat de gidsen hun dank niet beter konden uiten dan door deze hut zo mooi mogelijk te bewaren en bracht dank aan aalmoezenier Enge- ring, die enorm veel werk verzet heeft, om dit doel te bereiken. Rector Bernefeld gewaagde van de grote blijdschap in heel het district nu deze groep dit bereikt heeft, na dat zij zo lang zeer slecht gehuisvest was. In deze frisse blijde omgeving kan het gidsenwerk uitgroeien. Mo ge dit daarom een goed begin zijn van een nog grotere bloei van het gidsenwerk. De districtscommissaresse, guido Els van Tol, bracht hulde aan de leidsters, die onder moeilijke omstan digheden toch volgehouden hadden en wees er op, dat het zo jammer is, dat vele jonge vrouwen hun die nende taak niet begrijpen, nu er zo'n groot gebrek aan gidsenleidsters is. De aalmoezenier, pater G. Engering O.F.M., tenslotte, voelde zich op deze dag een gelukkig mens, nu dit moei zame werk voltooid was, en bracht" hartelijk dank aan de velen, die me- Aan het feest van Keirkwijding werd deze Zondag bizondere luister bijgezet door de eerste plechtige H. Mis, welke pater Bern. Geyer, van de cohgregatie der Salesianen, in de St. Petruskerk opdroeg. Een zeer grote menigte woonde het eerste openbare priesterlijk optreden van deze gebo ren en getogen Leidenaar bij. Met het epistel van de dag waren zij allen er van overtuigd: „dat heden heil over dit huis gekomen is", nu, bij de her denking van het toewijden der ste nen kerk, een „levende steen" dier Kerk het gebouw opnieuw wijdde door er het H. Offer op te dragen. Ter viering van het ene feest brand den langs de gezalfde muren de kaar sen, elk met een lauwerkrans' omslo ten. Ter viering yan het andere feest was het altaar op zijn allerschoonst gesierd met witte bloemen. Ter ere van beide ^ong het koor, toen de stoet door de staatsie-deuren de kerk bin nentrad: „Dit is het Huis van God en de deur des hemels". Pater Geyer werd bij deze plechti ge H. Mis geassisteerd door kapelaan W. Bende als presbyter-assistens, door pater J. Simonis O.F.M. als diaken en door pater Th. Ham, uit Oud-Hever- lee, van de Congregatie der Salesia nen, als sub-diaken. Ceremoniarius was kapelaan D. Plaat. In het priesterkoor hadden plaats genomen kapelaan H. v. Drunen, father P. Han- rath en pater Terpstra C.M. De feestpredikatie werd gehouden door pater dr. Ch. Dury, Salesiaan, naar aanleiding van de tekst: „Er kwam een man, door God gezonden", uit het begin van het St. Jans-evan- gelie. Zoals in ieder tijdperk van de geschiedenis der Kerk heeft God ook in de vorige eeuw een man opgeroe pen, om in 't bizonder aan de noden van de periode, waarin wij leven, te gemoet te komen. Deze mar was Don Bosco. de redder van de grote massa der jeugd, niet alleen van de ver waarloosde jeugd, maar van de ge hele jeugd. Omstandig verhaalde spr., hoe don Bosco reeds in zijn kinderja ren door dromen en vizioenen werd uitverkoren voor zijn taak; hoe zijn gezelschap spontaan ontstond en op bloeide tot de congregatie der Sale- degewei'kt hadden om dit te berei ken, in het bijzonder de heren H. W. Doove, J. Verbeek en H. v. d. Wey- den en de dames Konst uit Heemste de, die voor een prachtige groepsvlag gezorgd hadden. Nadat de gidsen op originele wijze in dichtvorm bedankt hadden, ein digde het officiële gedeelte en daar na stommelden nog vele belangstel lenden de trap op van pand Haagweg 92A, om de kunstzinnige hut in ogen schouw te nemen. Wie weet hoeveel gidsenleidsters uit andere parochies gelikkebaard hebben, toen zij al dit moois zagen... HEILIGDOMSVAART MAASTRICHT. Niet naar België. Het bestuur der Ned. Reisvereni- ging%oor Katholieken, afd. Leiden, verzoekt ons mede te delen, dat abu sievelijk vermeld werd, dat de deel nemers aan de Heiligdomsvaart naar Maastricht in het bezit van een pas moeten zijn. Vanwege de nieuwe passenregeling is de tocht naar Bel gië komen te vervallen, waarvoor in de plaats een trip dooi het mooie Zuid-Limburg .gjsmaakt wordt met bezoek aan Epen, Slenaken, 3-lan- den punt en Margraten. Men behoeft dus niet in het bezit van een pas te zijn. De trip vangt aan op Zater dag 24 Juli 1.30 uur. Thuis Maan dagavond. Alle inlichtingen aan ons bijkantoor Eoekhandel „De Sleutel stad", Breestraat 123. Wij verwijzen naar de annonce in dit blad. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Neder lands Recht: mej. A. Siegers te Rot terdam en dc heer W. L. A. van Pan- huys te Den Haag; candidaatsexamen Nederlands Indisch Recht: de heren J. W. Filippo, te Oegstgeest J. W. Potharst te Den Haag; M. G. M. Marwijck Kooy te Dordrecht; L, O. A. Moll te Schiedam en Oei Tjien Kie te Leiden; doctoraal examen Nedei'lands-Indisch Recht: de heer G. Betist te Leiden; taalkundig can- didaats-examen Indologie: de heer A. Campo te Leiden; Geslaagd voor het Apothekers-exa men: de dames G. L. M. A. Hage Noël, A. L A. Havinga, L. Hoekstra en G. H. Pott allen te Leiden en de heer E. N. Parabirsing te Oegstgeest. sianen voor de mannelijke, en tot de Congregatie der Dochters van Ma ria Hulp der Christenen voor de vrouwelijke jeugd, die elk duizenden leden tellen en de zorg voor honderd duizenden jonge mensjes op zich heb ben genomen. In het voetspoor van don Bosco gaat nu ook deze jonge priester treden en zijn leven eraan v/ijden, om de jeugd tot God te bren gen en voor God te bewaren. Opdat deze moeilijke taak vrucht moge dra gen, verzocht de predikant ten slotte aller hartelijk gebed. Het zangkoor voerde in zeer ver zorgde stijl de Missa Secunda Ponti ficalia van Perosi uit, onder leiding van de heer A. Devilee, met orgel-ac- compagnement van de directeur van het koor, de heer H. Rijnbeek. Het was de eerste uitvoering door het koor van deze mis, welke tot het stemmig- ste en mooiste werk van de Italiaanse componist behoort. Na de H. Mis werd gezongen het „Tantum Ergo" van An- driessen en ten besluite een „Haec dids" van J. Schrijver, dat de vreug de van deze morgen samenvatte en 'jubelend uitzong. Het feest eindigde des avonds met een plechtig Lof, gecelebreerd door pater Geyer. MR. W. M. E. NOACH HOOGLERAAR TE BATAVIA. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat binnenkort de benoeming te verwachten is van mr. W. M. E. Noach alhier tot gewoon hoogleraar in de criminologie aan de universiteit van Indonesië te Batavia. EERSTE NEDERLANDSE SCHOOL VOOR KOELTECHNIEK. Wordt te Leiden gevestigd. Hier ter stede zal de eerste school in Nederland voor de koeltechniek verrijzen. Diverse variaties van koel techniek worden allengs meer in be-, drijf- en huishouding toegepast, zo als ijskasten voor de huishouding en koelinstallaties voor voedingsmidde len-industrieën, schepen, winkels, slagerijen, ijssalons, restaurants en pakhuizen. De voor die kunstmatige koeling benodigde installaties met toebehoren werden tot voor kort gro tendeels uit het buitenland betrok ken, doch dat de ooidog heeft ook de Nederlandse industrie zich voor de productie van koelinsallaties geïnte resseerd. Zowel de bedrijven als de particulieren, die over een koelinstal latie beschikken, benevens de indus trie voor koelinstallaties, hebben ech ter te kampen met een steeds groeiend gebrek aan vaklieden op dit gespecialiseerde technische gebied, waardoor geregeld ongeveer 30 pro cent van alle koelinstallaties buiten werking zijn tengevolge van gebrek aan geschoolde monteurs. In deze leemte wil de thans te ope nen school die op 1 Sept. a.s. met de cursussen aanvangt, voorzien. De school is tot stand gekomen in nieu we samenwerking met de Ned. Ver eniging voor Koeltechniek, die in September a.s. het veertig-jarig be staan hoopt te vieren. Als directeur en technisch leider treedt op de heer H. Versteeg, ter wijl leerkrachten gevonden zijn zo wel in het bedrijfsleven als' bij we tenschappelijke instellingen. De les sen omvatten zowel theorie als prac- tijk. 40-JARIG ZAKENJUBILEUM J. SCHREUDER. Zaterdag v/as het 40 jaar gele den, dat de heer J. Schreuder in het pei^ceel Zuidsingel 37 een zaak open de in aardappelen, groenten en fruit, welke zaak in 1937 werd verplaatst naar het meer mogelijkheden bie dende pand Zuidsingel 33. Ter gelegenheid van dit zalcenju- bileum mocht de heer Schreuder van zeer vele zijden blijken van be langstelling ontvangen. Temidcken van een fraaie bloemenschat en om ringd door vele vrienden en een uit gebreide cliëntèlekring heeft de heer Schreuder gistermiddag te zijnen huize gerecipieerd. Tijdens deze re ceptie, waarbij ook een radiotoestel werd aangeboden, heeft de jubila ris vele gelukwensen in ontvangst mogen nemen, o.a. van de reis- en klaverpasvereniging „Pulavengeen", in wier midden de heer Schreuder zulk een grote en ook gewaardeerde plaats inneemt. Ook de zoon van de jubilaris, die sinds 1942 in de zaak is opgenomen.-'mocht in deze hulde ruimschoots delen. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND KOEL MET REGEN. Zwaar bewolkt met regen naar N.-Westelijke richtingen draaien de en vooral aan de kust tot krachtig toenemende wind. Koel. AVONDMUZIEK IN DE HOOGLANDSE KERK. Het programma, dat de organist Bernard Renooij vanavond om half 9 in de Hooglandse Kerk ten gehore brengt, luidt, als volgt: 1. Praeludium en Fuga, E-gr.t. Vincent Lübeck (16561740); 2. a. Echo-fantasie, Jan Pietersz. Swee- linck (156|21621) en b. Vier varia ties over „Allein Gott in der Höh sei Ehr" (Gez. 91), idem; 3. Praeludium en Fuga, Fis-gr.t.. Johann Ludwig Krebs (1713—1780); 4. Fantasie, c-kl.t., Johann Seb. Bach (1685 1750); 5. Sonatine (Toccata - Trio - Tema con Variazioni e Fughetta) Willy Burkhard (Geb6. Vijf korte Psalmbewerkingen, Psalmen 97 - 7 - 70 - 74 - 99, Bernard Renooij (geb. 1915). In verband met het Bach-concert in de Pieterskei'k op 28 Juli (organist P. V.) is de volgen de „Avondmuziek" over 3 weken, dus op p Augustus. LEIDSE REDDINGSBRIGADE JUBILEERT. Met een officiële receptie in „Het Gulden Vlies" herdacht de Leidse Reddingsbrigade Zaterdagmiddag haar dertig jarig bestaan en in een lusthof van bloemen en planten, ont ving het bestuur, met aan het hoofd de voorzitter, dokter Teeuwen, de ve le leden,zusterorganisaties, bevrien de relaties en belangstellenden, die kwamen getuigen van hun waarde ring voor het werk dat de L.R.B. in de afgelopen dertig jaar voor Leiden gedaan heeft. Onder de velen die hun gelukwen sen kwamen aanbieden, behoorde de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, die de verzekering gaf, dat het gemeentebestuur grote belangstelling en waardering koestert voor het werk van de L. R. B. De heer J. P. Weijburg, voorzitter van de Nederlandse Bond tot redding van drenkelingen, die met de pen ningmeester, de heer A. G. J. v. d. Berg, zijn opwachting kwam maken, noemde de L. P.. B. een van de eerste, die zich bij de landelijke Bond aan sloot en alle medewerking tot haar grote opbloei verleende. Spr. hoopte, dat de L. R. B. ooi. in de komende ja ren steeds in de voorste rijen van" de Nederlandse Bond zal mogen staan. De heer A. G. L. van Wijk sprak namens de leden en wees er op, dat het werk van het bestuur vaak te weinig gewaardeerd wordt, omdat men niet beseft hoeveel daaraan vastzit. Maar op deze dag behoeft ojt niet onder stoelen of banken ge schoven te worden en mag iedereen weten, dat er veel is gedaan, hoewel er "ook voor de naaste toekomst hóé veel werk ligt te wachten, voorna melijk wat betreft de nieuwe mate riaalvoorzieningen. De heer van Wijk deed zijn woorden vergezeld gaan van een fraaie voorzittershamer en bloemen. Van de velen, die voorts hun feli citaties kwamen aanbieden, noemen wij nog de heer A. J. v. d. Lijke. een van de oprichters der L.R.B., de heren W. van Ingen Schenau, erelid, S. Verloop, namens de Noordwijkse Reddingsbrigade, C. J. Schrump, van de Delftse Reddingsbrigade, pater J. N. Hogenelst o.f.m., met mej. T. Broerse, als vertegenwoordigers van de R.K. Dames Zwemclub „De Golf brekers", de heer R. J. Meyer, com- misaris van politie, de heien M. F. Frank en D. J. Verzijden, resp. voor zitter en secretaris van de Leidse Politie Sportbond, de heren J. Tes- ke, namens de N.Z.H. Kwakploeg, M. ten Hol, namens „De Overdekte", P. Ouwerling, als vertegenwoordiger van de Katwijkse Reddingsbrigade, D. R. Kooyman, adj. dir. van de Markt- en Havendienst, en deputa ties van de „Watervi*ienden", de Haagse Vrijwilligers Brigade en de E.H.B.O. Brigade. Twee volle uren heeft deze stroom geduurd, in welke belangstelling het bestuur van de L.R.B. een bewijs moge zien, dat de brigade niet alleen in veler belangstelling staat, doch tevens de waardei*ing geniet van vele officiële instanties, zusterverenigin gen en particulieren, die hiex-van op deze receptie duidelijk blijk gegeven hebben. Op 16 Juli a.s. hoopt de heer A. G. Goldenberg de dag te hei*denken, dat hij 25 jaar werkzaam is bij „Sijt- hof's Uitgevers-Mij. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING S) De gérant stak zijn spitse kin strijdlustig vooruit. „Wou je mij bru taliseren? Je bent ontslagen! Daarbij is je gedrag meer dan verdacht ge weest. Wie garandeert me dat je niet in het complot was?" Dit was August' eer te na. Hij bal de een vuist en trad dreigend op de gérant toe. „U: wilt mij voor uw na latigheden laten opdraaien, hè? Goed, maar eerst zal ik...' Elmblad ret- reerde haastig achter de brede rug van rechercheur Berg. De inspecteur grijnsde. „Uit jullie gehaspel leid ik af, dat de bewaking van de gasten en van hun hebben en houden in dit hotel is toevex*trouwd aan een nachtwaker, een liftjongen en een nachtklerk. Heb ik het bij 't x-eohte eind of niet?" „Ja eh tijdelijk," bracht de gérant aarzelend in het midden. „Tijdelijk!' De inspecteur snoof „Dat smoesje ken ik! Het is ver duiveld goedkoop over het „Sint Olaf" op te scheppen als een rustig i en vertrouwd hotel, maar ondex'tus- sen wordt met de veiligheid van de gasten en hun bezittingen een loopje genoryen!!!! De liftjongen knapt een uiltje zodra hij de laatste logé naar boven heeft getransporteerd. De nachtwaker blijkt op zijn ronde niet te bereiken te zijn. De nachtklerk leest detectiveromans en laat zich onder de bedrijven beduvelen door een gare oude tante, die hem een sprookje op de mouw speldt. Terwijl hij aandachtig luistert, wandelen enige zware jongens het hotel bin nen en met een blikopener snijden zij het deksel weg van de koekjes trommel, die juUie een brandkast ge lieven te noemen!" „De brandkast is geplunderd. Wat. heeft de politie in zo'n geval te doen te zwammen of de rover achter de broek te zitten?'' viel de gérant uit. Zijn gezicht was paars van woede. Hij kon het slecht hebben, dat op zijn kosten moppen getapt werden. „Daar wordt voor geborgd. Alles op zijn tijd. Kunt u desnoods bij be nadering opgeven hoeveel er in de brandkast was?" „Ongeveer twaalf honderd kronen aan contanten. Verder eigendommen ons door gasten in bewaring gege ven. Zij allen kennen er de volle waarde van. Onze aansprakelijkheid is beperkt zoa's u begrijpt." „Ik neem het aan. Hebt u een op gave van de deposito's?'' „Zeer zeker. Ik leg een lijst aan van de gasten, die ons iets in bewa ring geven met een korte notitie be treffende de aard van het deposito. Het wordt geblauwd en de inlegger moet voor accoord tekenen. Op die manier is zowel de ene als de andere partij gedekt." „Het doet me genoegen te verne men, dat althans iets in deze tent in orde is. Laat mij de lijst eens zien." Otto Elmblad ging met de inspec teur naar zijn kantoor. Meer politie mannen waren gerequireerd, die een cox-don om het „Sint Olaf' trokken. August, die zich zeer gebelgd voelde over het optreden van de gérant en tegelijkertijd neerslachtig, omdat hij zijn baan kwijt was, doorkruiste de hal en nam in een clubfauteuil plaats. Rechercheur Berg kwam bij hem staan: hij verzocht August het gebeurde nog eens in geuren en kleu ren te verhalen. De meest intieme voorvallen in het leven van de nachtklerk wilde hij te weten ko men. Berg scheen ontgoocheld te zijn dat de jongeman een blanco strafre gister bezat. „Als je het mij vraagt," conclu- deex*de hij ten slotte, „had die vrouw een medeplichtige in het hotel en is zij zijn of haar kamer binnengeglipt. Je moet je tot nader order ter be schikking houden; alle appartemen ten worden met een fijn stofkamme tje doorzocht. Die mevrouw Hangö kan het „Sint Olaf" niet hebben ver laten. Jij gaat vrij uit of ik zou me sterk vergissen. Er was niemand die je naar de vierde verdieping kon stu ren en er zat dus niets ander op dan het zelf te doen. De schoeljes boks ten het handig voor elkaar." „Het kan me geen lor schelen." mokte August. „Er is maar één ding dat me schelen kan: de gérant schopt me de keien op terwijl ik me hield aan de instructies die hij zelf heeft gegeven." „Tja dat is 'n beroerd ding. Hij moest een zondebok hebben en pikte jou er voor. Misschien had je anders de schop een paar dagen later gekre gen. Het „Sint Olaf" is een van de vele hotels, die door de tijdsomstan digheden zijn achteruitgegaan zo hard als een paard lopen kan. Wat ik intussen niet begrijp jongens van de vlakte konden toch weten, dat hier een bedroefd beetje te vinden is. Lui van wie wat te halen valt, strij ken in een beter hotel neer." „Ik geloof het graag. Voor mijn part hadden ze de Bank van Zwe den geplunderd. Dan was ik tenmin ste mijn baan niet kwijtgeraakt." De rechercheur legde August va derlijk een hand op de schouder. „Troost je jongeman. Je zult gezel schap genoeg hebben. Duizenden in Stockholm zijn er even beroerd aan toe als jij." Over gebrek aan gezelschap had August die nacht evenmin te klagen; Politie liep in en uit. Hij hield zich onledig met de voorwerpen en pape rassen, die door de dieven achteloos op de grond waren gesmeten, weer in de brandkast te leggen en plaat ste daarna zo en zo kwaad het ging de deur er voor. Zó zag de boel er althans niet zo gehavend uit. Toen dook hij opnieuw in eefi fauteuil en dacïxt somber over zijn toekomst na, tot rechercheur Berg hem kwam ha len om de politie bij het doorzoeken van de appartementen het waren er tweehonderd en zeventig be hulpzaam te zijn. Eerst, tegen twaal ven had men zijn dienst niet meer nodig. Op weg naar de bovenste verdieping riep Otto Elmblad de nachtklerk aan en stelde hem een brief ter hand. In zijn kamer geko men, scheurde August de enveloppe open. Zij bevatte een schrijven van de gérant waarin deze mededeeJde, dat hij zich tegen het einde van de lopende week als ontslagen kon be schouwen. IV. Het ,Sint Olaf" had behoord aan Patrick Callager, een uitgeweken Ier wie het in Zweden zeer naar de vleze was gegaan. Toen hij het tij delijke met het eeuwige verwisselde liet hij zijn enig kind, een dochter, behalve het hotel heel wat ander onroerend goed na, maar tot Eileen's ontgoocheling - zij had liefst al1 es zo gauw mogelijk van de hand ge daan, om naar Ierland terug te ke ren bevatte het testament de be paling, dat zij te Stockholm moest blijven wonen en niet één van de bezittingen mocht verkopen. Bij het maken van zijn laatste wilsbechik- king was Patrick Callager van het standpunt uitgegaan dat hij alles wat hij bezat aan Zweden dankte; daarom legde zijn erfgename de verplichting op haar geld in Zweden te verteren Blijkbaar had Patrick bij zijn naar stig streven, steeds meer geld te ver dienen en als gevolg daarvan steeds meer vaste goederen te verwerven, geen tijd gevonden, zijn dochter tn leren kennen. Want Zweden werd. zoals Patrick toch had gewild er niet beter van. Of het nu kwam doordat de bepaling "in het tesament haar aan Stockholm bond, dan wel een grillige speling van het lot deze Ierse met de Schotse karaktertrek van in haligheid had begiftigd feit bleef dat Eileen geen öre uitgaf, of zij moest het geldstukjé minstens drie maal hebben omgedraaid. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2