SeCeidóeSoti/umt De Nieuwe Kamer Politieke leiders geïnterviewd De pers over de uitslag Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 8 JULI 1948 39ste JAARGANG No. 11435 DÉ NIEUWE VOLKSVERTEGEN WOORDIGING Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20S26, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 130 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Het komende kabinet IN ons ochtendblad «hebben wij reeds het resultaat der gehouden verkie zing bezien. Er rest ons nu nog een vraag en een zéér belangrijke vraag, n.l.: hoe moet de komende Kabinetsformatie zijn? Voorop moet staan, dat nu meer dan ooit nodig is in 's lands belang een stevig-gefundeerd parlementair Kabinet. .Zal dit er een zijn, zoals het demis- sionnaire? Wat wij steeds hebben beschouwd als 'n op zich meest verkieslijke forma tie zal nu moeten gebeuren: een Ka binet op bredere basis. Moéten gebeu ren, omdat de K.V.P. en de P. v. d. A. met z'n tweeën niet kunnen vor men een twee-derde meerderheid, nodig voor de aanvaarding, van de grondwetsherziening. Dat de grondwetsherziening niet zou moeten worden aanvaard, kan ze ker niet uit de uitslag van de stem ming worden geconcludeerd. En zowel de Chr. Hist, als de Par tij voor Vrijheid en Democratie heb ben door hun stemmen vóór de grond wetsherziening in eerste lezing ge toond, dat zij in de grote lijnen, wat de basis betreft deze wél kunnen aan vaarden. Er is nu alleen mogelijk een Kabi net van K.V.P.P. v. d. A. met hetzij beide partijen: Chr. Hist, en V.V.D. hetzij één van beide. Een andere formatie is o.i. uitge sloten. Maar voor deze formatie zal nog heel wat overleg nodig zijn! God geve de aanstaande formateur (weer: Heel?) wijsheid. Veiligheidsraad doet dringend beroep op Arabieren en Joden De Veiligheidsraad heeft met acht stemmen voor en drie onthoudingen het Engelse voorstel aangenomen, om een dringend beroep op Arabie ren en Joden te doen, in beginsel de verlenging van de wapenstilstand te aanvaarden tot een periode, die in overleg met de bemiddelaar zou worden bepaald. De Sovjet-Unie, de Oekraine en Syri onthielden zich van stemming. Naar aanleiding van te Lake Suc cess binnenkomende berichten ver minderde de hoop, dat beide partijen bereid zouden, zijn onvoorwaardelijk de verlenging" van de wapenstilstand te aanvaarden. Naar verluidt zou Bernadotte, in dien zijn voorstellenverworpen zouden worden, onmiddellijk ver zoeken het bestand drie dagen te verlengen voor de evacuatie van het personeel der V.N. uit Palestina. DE K.V.P. Onder de 32 thans gekozen kamer leden bevinden zich 23 zittende le den t.w. de heren van Vliet, van der Zanden, Sassen, Mol, Serrarens, de Kort, Romme, van Schaik, En- gelbertink, Stokman, IJsselmuiden, Andriessen, Lucas, Koersen, Bachg, Groen, Steinmetz, Hooy, Korten- horst, Maenen, Droesen, Peters en Dassen. Voorts zijn gekozen de ministers Beel, Fievez, Gielen en van Maarse- veen. Nieuwe verschijningen in de ^Ka mer voor de K.V.P. zijn de heren: Janssen, v. d. Heuvel, van Thiel, de Haas en mejuffrouw Nolte. M. M. >A. A. Janssen. M. M. A. A. Janssen werd 13 Jüni 1903 te Breda geboren. Na het be halen van het einddiploma aan de R.K. H.B.S. te Breda ging hij stu deren aan .de Ned. Handelshoge school te Rotterdam, waar hij in 1926 promoveerde in de economi sche wetenschap. In 1929 behaalde hij het accountantsdiploma. De heer Janssen was enkele jaren werkzaam bij Philips en heeft zich in 1942 ge vestigd als accountant te Utrecht. Mr. N. H. L. van den Heuvel. Mr. N. H. L. van den. Heuvel werd 21 Jan. 1907 geboren te Huybergen (N. Br.), studeerde aan het gymna sium te Eindhoven en de rijksuni versiteit te Leiden. Na beëindiging van zijn studies vestigde hij zich als advocaat en procureur te 's Herto genbosch. Hij werd gekozen tot rechtskundig adviseur van de R.K. Middenstandsvereniging te Den Bosch. Na de bevrijding werd mr. van den Heuvel benoemd tot direc teur van de R.K. Middenstandsbond in het bisdom Den Bosch. Mr. F. J. M. van Thiel. Mr. F. J. M. van Thiel werd in 1906 te Hêlmond geboren, de plaats waar hij thans nog woont. Hij door liep het gymnasium St. Willebror- dus te Katwijk, studeerde rechten aan de R.K. universiteit te Nijme gen en vertoefde vervolgens enige tijd in het buitenland. Mr. van Thiel bekleedt tal van maatschappelijke functies. Mej. A. H. Nolte. Mej. A. H. Nolte werd 26 Juli 1896 geboren. Zij is in het bezit van de acte geschiedenis M.O. en staats inrichting M.O. Mej. Nolte is secre taresse van de kring Amsterdam der K.V.P. en lid van de Partijraad. Mej. Nolte was 22 jaar verbonden aan de R.K. Lyceum voor meisjes te Amsterdam en was ook lerares aan de R.K. school voor maatschap pelijk werk. DE CHR. HIST. PARTIJ. Voor de C. H. Partij zijn herkozen de thans zittende kamerleden Tila- nus, Schmal, Beernink, Kool, de Ruiter, Kikkert, van der Feltz* en freule Wttewaal van Stoetwegen. Nieuwgekozen is de heer F. H. van de Wetering. F. H. van de Wetering. F. H. van de Wetering werd 7 September 1896 te Amsterdam ge boren. Hij werd opgeleid tot Indisch predikant en in 1919 uitgezonden naar Indië in dienst van de Indische kerk. Na een jaar volgde zijn be noeming tot directeur der theologi sche school te Koepang. Op 28 Oc tober 1928 werd de heer van de We tering benoemd tot eerste burge meester van de stad Menado. In 1933 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van de stad Palembang. In 1942 werd hij door de Japanners geïnterneerd. Na de bevrijding werd de heer van de Wetering be noemd tot hoofdambtenaar aan het departement van binnenlands be stuur te Batavia. In 1946 ging hij op groot verlof terug naar Neder land. De thans gekozen kamerleden van de partij van de Arbeid maken deel uit van de zittende kamer, behalve de heren Drees, Lieftinck, Vos en Mansholt, die zitting hebben in het huidige kabinet en de heer Scher- merhorn, die oud-minister-president is. Alle nieuwe A.R. Tweede Kamer leden zijn herkozen zittende leden, behalve de heren Gerbrandy en Bie- wenga. De heer Gerbrandy is oud president. A. W. Biewenga. A. W. Biewenga werd 28 April 1903 geboren. Hij ontving Mulo-on derwijs en zette zijn studie voort aan een landbouwwinterschool. De heer Biewenga vervult vele func ties. Hij is waarnemend voorzitter van de hoofdafdeling Sociale Zaken van de stichting van de Landbouw, lid van de eerste Kamer der Staten Generaal, enz. Van de gekozen Communistische Kamerleden hebben de heren Wa genaar, de Groot, Borst, Hoogcarspel Haken en Stokvis reeds zitting. Een nieuwe verschijning is de heer Gort zak, die sedert 1946 raadslid van Amsterdam is. DE ST. GER. PARTIJ. De beide gekozen Staatk. Gere formeerde Kamerleden hebben ook thans zitting. DE V.V.D. Van de V.V.D. kamerleden heb ben de heren Vonk, Korthals en de Hartog, benevens mevr. Fortanier- de Wit reeds zitting. Nieuw gekozen zijn de heren Oud en Cornelissen. Mr. P. J. Oud. Mr. P. J. Oud werd 5 December 1886 te Purmerend geboren. Hij deed in 1904 eindexamen H.B.S. Het A.NJP. 'heeft hedennacht,* aanstonds na het bekend worden van de uitslag der Tweede Kamer verkiezing, zich telefonisch in ver binding gesteld met de leiders der politieke partijen, welke zetels in de nieuwe Tweede Kamer zullen be zetten. Wij geven hier het onderhoud verkort weer: De heer van der Goes van Naters aan het woord (P. v. d. A.) De fractie-leider van de Partij v. d. Arbeid, jhr mr M. van der Goes van Naters, zeide in zoverre tevre den te zijn, dat de communisten werkelijk achteruitgedrongen zijn. De Chr. Historisch Unie heeft in de oppositie blijkbaar nu weer op gehaald wat deze partij, toen zij re geringspartij was achteruit boerde, evenals de V.V.D. Oppositie is ge makkelijker dan regeren. Het is een algemene regel, dat regeringspar tijen teruggaan, zoals blijkt in alle landen^ waar thans socialisten aan de regering deelnemen. Hoewel door deze verschuivingen de regeringscoalitie iets is terug ge lopen, is dezte nu toch nog enorm sterk, sterker dan enige vroegere coalitie uit de Nederlandse parle mentaire historie. Het oordeel van de kiezers is zeer zeker niet, dat het roer om moet. De heer van.der Goes zeide voor zichtig te willen zijn met het geven van een oordeel over de kabinets formatie. Hij is van mening, dat men de conclusie zal willen en moeten trekken, dat de uitspraak v,an de kiezers duidelijk wijst op het vor men van een regering die een uit gesproken progressieve politiek moet blijven voeren. De Partij van de Arbeid heeft volgens mr van der Goes een verkiezingsactie tegen de achtergrond van het regeringsbeleid moeten voeren. De hoge belasting biljetten zijn niet populair, doch een andeae politiek zou tot devaluatie hebben geleid. De mening van de heer Schóu- ten (A.R.) Op de vraag of hij tevreden was met de uitslag en of aan zijn ver wachting is voldaan verklaarde heer J. Schouten, het volgende: „Laat ik dit zeggen: op zichzelf ben ik te vreden met de uitslag, al heb ik een kleine hoop gehad op een veertien de zetel. Ik heb steeds bij mezelf ge zegd, als we dertien zetels handhaven is het goed en misschien krijgen we er een veertiende bij." Bijzondere verschuivingen zijn er naar het oordeel van de A.R.-.leider wel. De moeilijkheid is z.i. echter, dat ze niet dezelfde strekking hebben- Als algeméne opmerking maakte de heer Schouten deze, dat uit de uit spraak der kiezers blijkt dat er len zijn, die ernstig bezwaar hebben tegen regeringsbeleid ten aanzien van Indië. Men ziet uit de Cijfers een daling van de invloed der communis ten, van de Partij van de Arbeid en die is ten goede gekomen aan V.V.D. en C.H. en verder is, er een zekere kleine verschuiving in R.K.-richting, namelijk naar de lijst Weiter. Het anwoord van de heer Wa genaar. (C.P.N.) De heer Gerben Wagenaar is niet tevreden over de verkiezingsuitslag. Hoewel, naar hij zegt, de anti communistische campagne niet ga7eid heeft tot aanzienlijke verschuiving naar rechts, ziet hij in deze uitslag een verzwakking van links. De heer Tilanus over de uitslag (Chr. Hist.) De heer H. W. Tilanus zeide voor zijn groep zeer tevreden en voldaan te zijn. Zijn aandacht is gevallen op de algehele verschuiving naar rechts met verlies voor communisten en Partij van de Arbeid en winst voor V.V.D., C.H. en Weiter. De tendenz van de cijfers is zijns inziens een uiting van ontevredenheid bij sommi gen over het tot nu toe gevoerde be leid. Met het oog op de kabinetsformatie gaan de wensen van de heer Tilanus, zoals, voor 1946, uit naar een kabinet in bi eder verband. Het inzicht van de heer Oud (V.V.D.) Mr P. J. Oud is best tevreden over de uitslag en zeide deze prachtige vooruitgang voor zijn partij dan ook min of meer te hebben verwacht. Ten aanzien van de verschuivingen zeide hij dat in het a1 gemeen van een doorgang naar rechts gesproken kan worden. De Partij van de Ar beid heeft gewonnen van de commu nisten, doch nog meer naar rechts afgettaan. De oude vrijzinnig- de mocraten hebben de oude leiding weer gevolgd. Ten aanzien van de kabinetsforma tie zeide mr. Oud, dat, naar een zo danig beleid gestreefd moet worden, dat een meerderheid voor de grond wetsherziening in Tweede lezing zal kunnen worden gevonden Bij de for matie zal rekening moeten worden gehouden met de inzichten van V.V.D. en C.H. „Meer wil ik er nog niet over zeggen.5' aldus mr Oud „Ik moet eerst rtog eens rustig denken". Het oordeel van ds Zandt (SGP) Toen we ds Zandt, de voorzitter van de fractie der Staatkundig Gere formeerden in de Tweede Kamer vroegen of hij tevreden was met de uitslag, verklaarde hij, dat er voor hem reden tot grote tevredenheid was. Een uiting van de heer Weiter De heer Chr. J. I. M. Weiter zei de dankbaar te zijn, maar niet vol daan. De verschuiving naar rechts kan tot zeer vergaande conclusies aanleiding geven en zeer bepaa'd met betrekking tot het Indië-beleid Ten aanzien van de kabinetsformatie wilde de heer Weiter zich nog niet uitlaten. Toen het A.N.P. dit overzicht af- slopt hedenmorgen 'half vier had het de heer Romme de fractie voorzitter der KVP nog niet kunnen bereiken. Wat prof. Romme er van zegt: De hee^r Romme heeft echter van morgen m de „Volkskrant zijn me ning gegeven. Hij schrijft o.m.: „Het meest verblijdende, in 's lands belang, in het resultaat van de stem bus van gisteren is ongetwijfeld de, overigens niet verrassende, teruggang van de communisten. Niet alleen in de provincie maar ook in.de haar den van hun gestook, ,in de grote steden. In Amsterdam teruggelopen van 30 pet. tot 25,7 pet., in Rotter dam van 18,3 pet. tot 12,2 pet., in Den Haag van 13,3 pet. tot 8,8 pet. En wij zijn allen verplicht dat is de eerste les uit de verkiezingsuit slag de politiek zó te voeren, dat dit niet het einde is van de commu nistische terugtocht, maar een be gin Daarnaast' treft voor de zoveel ste maal in de geschiedenis van de politieke eenheid der katholieken de mislukking van de poging tot doorbreking dezer eenheid. Even zeer mislukt, gis twee jaar geleden de poging tot „doorbraak". Het be spelen van het stramien der onte vredenheid heeft de heer Weiter zegge en schrijve één zetel bezorgd. Dat de Indonesische politiek hiermee bitter weinig te maken te maken heeft, bewijst vooral het gelijk blij ven der anti-revolutionairen, de „die hards" tegen de politiek van gelijk berechtiging van Indonesië met Ne derland". met 5-jarige cursus en werd in 1907 candidaat notaris. In 1917 werd hij aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen. In de laat ste twintig jaar heeft mr. Oud in het Nederlandse politieke leven een belangrijke rol vervuld. Van zijn verkiezing in 1917 tot zijn benoe ming tot minister van Financiën in het kabinet Colijn 1933, is hij onaf gebroken lid der Tweede Kamer geweest. In 1938 werd hij burge meester van Rotterdam. Ten slotte komt als politieke een ling in de Kamer de heer Ch. J. I. M. Wel ter. CH. J. I. M. WELTER. Ch. J. I. M. Weiter werd 6 April 1880 te Den Haag geboren. Na de H.B.S.-jaren vqjgde de studie aan de Indische instelling te Delft -en daarna begaf de heer Weiter zich naan- Indië, waar hij in dienst trad vap het Gouvernement. 3 Nov. 1924 volgde zijn benoeming tot lid van de raad van Ned. Indië. Deze post moest hij echter spoedig weer ver laten. doordat de heer Welter in 1925 tot minister van Koloniën werd benoemd in het eerste ministerie Colijn, daarna werd hij weer be noemd tot lid van de raad van Ned. Indië. In 1929 werd hij vice-presi dent van deze raad. In 1931 repatri eerde hij naar Nedérland. Van 1937 tot 1939 was hij wederom minister van Koloniën in het vierde kabinet van Colijn. In de Russische sector van Ber lijn houden zich ook de vrouwen be zig met het ruimen van puin. De Rus sen hebben voor hen, die werken, hogere rantsoenen vastgesteld, dan voor degenen, die niets doen. Van daar dat vele vrouwen aan het werk zijn gegaan. Iedere krant beziet de uitslag dei- verkiezingen van haar eigen kant en door haar eigen bril. De Waarheid kan haar ontevreden heid niet verhelen, dat een Verschui ving naar rechts is teweeg gebracht. ,Het heeft geen zin de ernst hiervan te verbergen". Niettemin is de uit slag haar nog meegevallen: Doch als men nagaat, dat de Amerikaanse reactie de strijd te gen het communisme in het mid delpunt van deze verkiezingen ge steld had, dan mogen wij gerust zeggen, dat zij haar doel niet heeft bereikt. Dit blad trekt uit de verkiezingen de volgende les: Indien er uit deze verkiezingen nog iets goeds geboren kan wor den, dan zal Het dit zijn, dat nu eindelijk de ogen van de sociaal democratische arbeiders eens open moeten gaan. Want het resultata van de politiek van Vorrink is niets anders dan winst voor de re actie en schade voor de werkende bevolking. Er is nog maar één middel om een verder afzakken op dit hel lende vlak te voorkomen. De anti communistische scheuringspolitiek moet worden stopgezet! De eenheid van de arbeiders klasse en van alle vooruitstreven de krachten, ter verdediging van de democratie, die thans in groter gevaar verkeert dan ooit, moet worden gesmeed. Moge de v erkiezingsuitslag o p deze wijze door de sociaal-demo cratische arbeiders worden begre pen. De toekomst ziet het blad niet zo 'juister in:v De huidige depressie is van voor bijgaande aard. Dye komende tijden zijn vol spanning. Onze Partij heeft in deze verkiezing juist de terugslag ondervonden van de pa niek die bij de kapitalistische klas se in ons land en de onder haar invloed staande bevolkingslagen door de enorme successen van het socialisme in Oost-Europa is te weeg gebracht. Maar de ontwikkeling gaat ver der. De Communistische Partij zal uit haar tegenslagen alle noodza kelijke lering trekken. In de ko mende gevechten zal zij, als altijd, haar plicht doen. En wij zijn er zeker van dat zij de thans geleden terugslag in een toekomstige ver sterking zal weten om te zetten. „Het roer moet om". Ondanks de achteruitgang, die de P. v. d. A. heeft geboekt, blaakt hev Vrije Volk van voldoening, omdat ook de Communisten achteruitzijn ge krabbeld: „Duidelijker had de Ne De huidige voorzitter van het Fin se Parlement K. A. Faserholm, van wie verwacht wordt, dat hij M. Pek- kala als eerste minister zal opvolgen bij de eerste vergadering van de nieuwe Finse volksvertegenwoordi ging op 21 Juli a.s. derlandse arbeidersklasse niet kun nen tonen, dat zij zich van de Mos- co vieten afwendt. Het blad vervolgt: Een aftdere conclusie, die w» mogen trekken is deze: de actie tegen het Indonesisch beleid, tegen de grondwetswijziging, heeft ge faald. „Rijkseenheid" heeft nauwe lijks een grote teen aan de grond gekregen. De Ant. Rev. Partij, die in eer-, stp aanleg tegen de grondwetsher ziening heeft gestemd, heeft, on danks prof. Gerbrandy, geen zetel winst verkregen Feuilletau de Bruyn is niet geboren. WeltT heeft één zetel behaald. Dat „het roer om moet" kan derhalve nie mand uit deze uitslag afleiden. De Partij van de Arbeid heeft verlies geleden, ondanks de terug keer van vele duizenden arbeiders. Dit verlies is te zoeken in de mid dengroepen. Daar heeft de kort zichtigheid gezegevierd, die niet verder kon zien dan de zorgen van het ogenblik. Wat de kabinetsformatie betreft, acht het blad de eis van een natio nale regering „niet te handhaven". De „Doorbraak" is afgelopen. De Nieuwe Rott. Courant (V.V.D.) geeft als voorlopige indruk van de cijfers uit de Zuidelijke provincies: Dat de R.K., die in 1946 op de P.y.d.A. hebben gestemd, in de schoot van de Katholieke partij zijn weei'gekeerd. En voorts duidt de winst van de C.H. e$ op, dat degenen, die uit dit kamp de vo rige maal socialistisch hebben ge stemd, hiervan zijn teruggekomen. M.a.w. de „doorbraak", welke in 1946 niet geslaagd bleek, is thans wel grotendeels, zo niet geneel, geliquideerd. De oprichting van de nieuwe vrij zinnige partij is volgens het blad een succes gebleken. Opmerkelijk is de wijze waarop de K.V.P. zich heeft gehandhaafd, ja, haar algemene percentage nog heeft weten te verbeteren. En zulks ondanks de actie van de groep- Welter, die weliswaar een zetel heeft behaald, doch zonder aan de K.V.P. afbreuk te doen. Niet minder opmerkelijk is, dat de A.R. partij geen extra zetel heeft weten te veroveren, hoewel de candidatuur-Gerbrandy toch aanhangers van het Comité Rijks eenheid moest trekken. Wat het Indisch beleid betreft, acht het liberale blad de uitslag be moedigend: De regeringspartijen zijn van 61 op 59 zetels teruggegaan. Doch het verlies is ten laste van slechts één van de regeringspartijen gekomen. Daarom mag niet van een uitge sproken oordeel tegen het huidige kabinet worden gewaagd. De winst is weliswaar hoofdzakelijk ten goe de gekomen aan twee partijen (de V.V.D. en de C.H.U.), die zich vooral over het Indische beleid zeer critisch hebben uitgelaten, doch anderzijds mag niet uit het oog worden verloren, dat deze beide partijen voor de Grontiwets wijziging in eerste lezing hebben gestemd en daarmede de beginse len van Linggadjatti hebben aan vaard. Er is zeker een basis aanwezig voor het doortrekken van deze lijn, mits een doelbewust, niet tel kenmale door aarzeling onderbro ken beleid wordt gevoerd. Trouw (Prot. Christ.) acht de uitslag, indien men de grondwetsher ziening als criterium neemt: „ondui delijk", echter niet de mening over het Indië-beleid. Neemt men het Indië-beleid van het nu demissionnaire kabinet in het algemeen als criterium, dan moet gezegd worden, dat dit beleid in het algemeen, ook tijdens de verkiezingsdagen door A.R., C.H., V.V.D., S.G.P. en de groep-Welter scherp is bestreden. De uitslag der verkiezingen, die winst bracht aan al deze partijen en verlies aan de socialisten, be tekent derhalve ongetwijfeld een duidelijke afkeuring van het tot dusverre gevoerde regeringsbe leid. Hetgeen wij toejuichen. En ook over iets anders juicht het blad: „De doorbraak is failliet. Dat juichen wij toe". Verschuiving naar links in de Partij van de Arbeid Ondanks de geringheid der ver schuivingen, zijn deze verkiezingen aldus het Parool (P. v. d. A.) op- litiek van grote betekenis. Dat is al zo, omdat de achteruit gang van de P. v. d. A. uit de re sultante van een belangrijke stij ging en een nog belangrijker da ling bestaat. De communisten, die bij de verkiezingen van 1946 tien zetels (met nog een aanmerkelijke stemmenrest) binnenhaalden, zijn op acht teruggevallen. Ofschoon dat op zich ze-1 f heuglijk is, blijft hun getal nog veel te hoog. De stemmen die zij verloren kwamen naar men mag aannemen vrij wel alle de P. v. d. A. ten goe de. Waar deze desondanks twee zetels verspeelt zou zij er, zonder de op de communisten behaalde v/:-st, vier hebbesn verloren. Er is d; ook met de P. v. d. A. iets be- Jai.;rijks geschied bij deze verkie zingen: zij is aanzien ijk geradica liseerd. Aan haar Rechtervleugel zijn er velen afgegaan ten gunste van de V.V.D. en de C.H.U. maar aan haar linkervleugel zijn er ve- Jen 'bijgekomen' rond 120.000! De P. v. d. A. is in haar geheel „naar links opgeschoven." Heel wat meer tevreden, maar toch ook met mate kan volgens het blad echter, als „onontbeerlijke partner de K.V.P. zijn. De P. v. d. A. staat in het Kabinet sterk." De Maasbode kan de uitslag kwalijk „geheel bevredigend" noe men. Wanneer men echter bedenkt, dat de KVP als de grootste regerings partij de felste tegenstroom in de ze kommervolle tijd had op te vangen en de lijst Weiter haar ef fectief afbreuk heeft gedaan, niet alleen in Den Haag maar ook in de industrie-gebieden, van het Zuiden, dan mogen wij nog dank baar zijn dat zij niet alleen haar prerogatief van grootste partij in den lande heeft behouden, maar zich ondanks alle obstakels ook blijvend getoond heeft als de sta bielste van alle, en noch in per centage noch in stemmental is achteruitgegaan. Het blad constateert verder, dat de P. v. d. A. haar doorbraak-illusie veilig kan opgeven. Wat de kabinets-formatic betreft schrijft het blad: Met dit aL zal ongetwijfeld de komende formateur voor een zeer moeilijke taak komen te staan. Wel is de „working majority" van de twee partijen waarop het ka- binet-Beel steunde behouden ge bleven, maar daarmee kan de for mateur, die aanstonds voor de Grondwetsherziening in tweede lezing komt te staan en voorts bij de verschillende wetten welke daarbij moeten aansluiten telkens om een tweederden-meerderheid in het Parlement moet beschikken, de regeertaak moeilijk aanvaar den. Met de realiteit, door de uit slag gesteld, zal hij rekening die nen te houden. En nu is het zeker te betreuren dat de middengroepen die ver sterkt uit de strijd zijn gekomen tot nu toe een zo weinig positieve houding inzake de Grondwetsher ziening hebben aangenomen, zelfs daarin tijdens de stembuscam pagne hebben vojhard. VERWISSELING VAN FOTO'S In de fotoserie van de nieuwe Tweede Kamerleden welke in onze extra editie van hedenmorgen werd afgedrukt, is een vergissing gemaakt. Bü het onderschrift Mr. J. H. van Maarseveen (3e rij van boven af nr 6) werd de foto geplaatst van J. Fokke- ma. De foto van Mr. J. H. van Maar seveen staat bij het onderschrif*. J. Fokkema (4 rij van onder af nr. 3). £en. foweÖje,,, De armste mens is hij, die het rijkst aan behoeften is.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1