knapt het op Gemeenteraad van Zevenhoven DINSDAG 6 JULI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wetsontwerp gereed In een' rede welke Ininister Jos. Gielen, Zondagavond op een land dag van de K.V.P. te Bergen op Zoom uitsprak, deelde hij o.m. mede, dat een wetsontwerp tot regeling van het bibliotheekwezen gereed is gekomen. Het wetsontwerp wordt, zo de minister zeide, gedragen door een katholieke overtuiging en geeft het (middel in de hand de verderfelijke lectuur te bestrijden. De regering heeft officieel besloten aan hen, die onder het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen ten laste van het Rijk, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds vallen, over het jaar 1947, een voorschot op de bedoelde verhoging uit te betalen, voorzover zij althans een dergelijk voorschot over dat jaar nog niet heb ben ontvangen. Nu het wetsontwerp niet meer tij dig door de Tweede Kamer kon worden afgedaan, was er onder de betrokkenen onzekerheid ontstaan. Dit ondanks de toezegging van re geringszijde, $at de belanghebben den van dit uitstel geen schade zou den ondervinden. Voor dit voorschot komen thans in de eerste plaats in aanmerking zij, die gepensionneerd zijn uit hoofde van een ontslag, ingegaan na 31 De cember 1944, doch voor 1 Juli 1947, of uit hoofde van het overlijden van een ambtenaar of militair of van een gewezen ambtenaar of een gewezen militair, die in dat tijdvak is ontsla gen. Aan de overige categorieën is over 1947 reeds een voorschot, ver leend. Het voorschot wordt verleend tot een bedrag, dat gelijk is aan de toe slag in het wetsontwerp vermeld. De uitbetaling van het voorschot geschiedt in het algemeen in Augus tus, tegelijk met de betaling van het pensioen over het derde kwar taal van 1948. In enkele gevallen zal de- betaling pas later kunnen ge schieden. De betrokkene ontvangt daarvan dan na Augustus van de pensioen raad een kennisgeving met de juiste datum. Gepensionneerde'n, wier pensioen volgens inkomsten niet ten volle be taalbaar is, vallen buiten deze rege- ling. Aan de gepensionneerd spoorweg ambtenaren, die daarvoor een vorig jaar niet in aanmerking kwamen, zal in overeenstemming met het boven staande eveneens een voorschot wor den verstrekt. TOEZICHT BEDRIJFSLEVEN OP BEDRIJFSPENSIOENFONDSEN. Op de vergadering van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond die gisteren in Den Haag werd gehou den, werd een motie aangenomen, dat het toezicht op de bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen niet uitsluitend a^n de Verzekeringska mer behoort te worden overgelaten. Gewenst is de totstandkoming van een toezichthoudend orgaan, waarin naast vertegenwoordigers van de Verzekeringskamer vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven zitting hebben. De middelen, die voor en door werknemers in een individuele on derneming ten behoeve van een pensioenvoorziening in een fonds zijn bijeengebracht, behoren te allen tijde ter beschikking te blijven van degenen, voor wie ze zijn bestemd. De overheid onthoude zich van het treffen van een financieringsrege ling voor de ouderdomsverzekering, waarbij direct of indirect rekening wordt gehouden met wat het be drijfsleven heeft tot stand gebracht. NEDERLANDS NIEUWE KERKEN. Te 's-Hertogenbosch is gisteren een expositie „Nederlands nieuwe ker ken" geopend in het gebouw van het provinciaal genootschap van Kunsten en Wetenschappen. Burgemeester mr. Loeff verwel komde de vele aapwezigen, onder .wie talrijke geestelijken. Vervolgens heeft de Commissaris der Koningin prof. dr. J. E. de Quay, de hoop uitgesproken, dat het grote kerkbezoek in het Zui den voor de architecten een prikkel moge zijn tot het ontwerpen van mooie en stijlvolle kerkgebouwen. In de verschillende stands wordt een overzicht gegeven van ontwer pen voor nieuwe kerken in geheel Ne derland, zowel katholieke als protes tantse. Prof .dr. J. van der Meer hield een inleiding over de wezenskenmerken der kerkruimte. De expositie is tot 18 Juli geopend. BEURS-ASPECT ONGEWIJZIGD In het algemeen beursaspect was gisteren niet veel wijziging geko men. Evenals vorige week had de handel weinig te betekenen, en aan gezien zich geen bijzonder nieuws voordeed, dat speciaa1 van invloed kon zijn, had de effectenmarkt be trekkelijk een onbetekenend ver loop. Er waren enige kopers in de markt, die wat belangstelling aan de dag legden voor sommige leidende fondsen. Grote posten werden wel niet aangetroffen doch een en ander had tot gevolg, dat de toonaangeven de fondsen 1 a 2 punten hoger open den en deze kleine koerswinst in het verdere verloop behielden De omzetten stegen echter niet aanmerkelijk en zullen weinig of niets van die van Vrijdag, toen voor ruim 1 Millioen gulden werd omge zet verschild hebben. Tegenover de ze betrekkelijk vast gestemde aan delenmarkt stond een min of meer zwakke tendens op de staatsfond sen markt. Een grote schuur, toebehorende aan de weduwe Leving te Lonneker (Overijssel), is gisteren afgebrand. De brand werd veroorzaakt door een vuurpijl, die afgeschoten was tijdens het muziekstuk „De slag bij Water loo", dat in Lonneker uitgevoerd werd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het examen L.O. slaagde aan de R.K. Kweek school „Le Sacré Coeur" te Ouden bosch mej. J. C. M. van Bastelaar alhier. AARLANDERVEEN Behouden thuiskomst Zaterdag middag zijn onze plaatsgenoten Th. Herr; G. v. d. Pijl; G. v. d. Bei'g; J. Wouters. Na een verblijf van ruim 2 jaar in Indië behouden en wel thuis gekomen. Het gehele dorp was een vlaggentooi, voor de woningen hun ner ouders waren erepoorten aange bracht. 's-^Avonds bracht het fan fare corps D.S.S. hun een serenade. Personalia Geslaagd zijn voor costumière: Gre v. Egmond, Trees Bunnik, Riet v. Gils, Riet v. d. Loo Sjaan de Jong, Truus Stigter. Voor lingerie: Corry Cox, Martha Mulders, Willy Hij man, Coba Vork. Alle leerlingen zijn geslaagd zij hebben hun opleiding genoten van de eerw. zuster Micheline. BODEGRAVEN HET ESTO-TOURNOOI. Ter gelegenheid van het 12 y2-jarig bestaan had Esto serie wedstrijden georganiseerd. Om 1 uur ving aan Alphens^ Boys II—Esto I. Ofschoon de Alphenaren een klasse hoger spe len, was de uitslag 10 in het voor deel van Esto, voor de gasten nog te geflatteerd. Bij de rust was de stand nog blank. Kort voor het eind signaal wist Rietveld voor de gast heren te scoren. De tweede wedstrijd Bodegraven I Alphia I was ^en ontmoeting van twee vierde klassers K.N.V.B. De gehele wedstrijd gaf Bodegraven de toon aan. We hadden de indruk, dat Alphia verschillende invallers telde, want vooral de voorhoede bracht er niets van terecht. Een mooi doelpunt van Blonk gaf de Bodegravers de leiding. In de tweede helft wist v. d. Tier uit een penalty er 20 van te maken. De verliezersronde bracht de beide Alphense clubs tegen elkaar. Alphia begon met een gewijzigde opstelling, die meer leven in de ploeg gaf. De eerste minuten bracht reeds een 20 voorsprong voor Alphia. Nog voor de rust werd het 30. 't Ging wel wat al te gemoedelijk. In het begin van de tweede helft was het weer Alphia, dat scoorde. Maar dan heeft Alph. Boys met een boogballetje suc ces en de eer is gered (41). En nu ontwaken de Boys. Kort achter elkaar twee doelpunten en het is 4—3. Ech ter wordt een corner hun noodlottig als Alphia ineens doelpunt. De tijd is te kort om de begeerde gelijkma ker te forceren, maar even voor het eindsignaal wordt de ALphia-doel- man voor de vierde maal gepasseerd, en daarbij blijft het (54). De finale brengt Bodegraven I te gen Esto I. Het verwonderde nie mand, dat Eodegraven de gehele wedstrijd domineerde. Voordouw krijgt een goede scoringskans, maar het schot gaat rakelings naast. Esto speelt opvallend slapper dan in de eerste wedstrijd. Schwarte doet wei nig bijzonder dingen. Dan komt de eerste goal, als v. Dijk doorbreekt en over de te vroeg uitgelopen doelman in het lege doel trapt (10). Vijf minuten later glipt Vermeulen door de weifelende Esto-achterhoede heen en heeft geen moeite van dichtbij te scoren. (20).'In de tweede helft is Kobus de ster van de Esto-ploeg. Kogels van dichtbij en veraf zijn in zijn handen veilig. Het mooiste doel punt maakt Lodder als hij in vrije positie keurig inkopt. 03—-0). Nog eenmaal moet Kobus vissen als van Dijk een harde schuiver via keepers lichaam inschiet (40). Daarmee is het pleit beslecht. De beide scheids rechters hadden een gemakkelijke taak. Na afloop werden in het parochie huis met enig ceremonieel de prij zen uitgereikt, waarbij de voorzitter van Esto de vereniging Bodegraven complimenteerde. Als antwoord voer de de voorzitter van de winnaars nog even het woord en feliciteerde Esto met haar koperen feest. NIEUWKOOP Geboren: Joanna Maria, d. van Th. S. Akerboom en C. P. Kuipers; Hen drik, zn. van G. Voorsluis en H. A. Rijnsburger; Lconardus Nicolaas Ge- rardus, zn. van J. E. Hoogenboom en J. M. Dobbe; Clemens Maria Nicolaas zn. van M. C. Rijnbeek en C. A. van Eijg. Gehuwd: J. M. Blijleven en G. C. Bosma. ZOETERWOUDE (IL R.) Bekroningen. Op de tentoonstel ling van ambachts- en nijverheids kunst te 's-Gravenhage is een kleine gouden medaille toegekend aan Ger- rit de Blanken, een zilveren medaille aan de Potterie M. H. Zaalberg, Lei derdorp. terschap van burgemeester M. P-4 van der Weijden in openbare zitting^ bijeen. Door het bestuur der R.K. school is verzocht om ingevolge ar tikel 72 der lageronderwijswet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor het herbouwen van de-enige jaren geleden omgewaaide overdekte speelplaats. Besloten wordt de ge vraagde medewerking te verlenen. Ook het bestuur der Ohr. school heeft om beschikbaarstelling van gelden verzocht, n.l. voor de aan schaffing van gymnastiekbenodigd- heden, het bouwen van een kolen bergplaats, een bergrpimte voor gyrrmastiekbenodigdheden en een ontvangkamer. Na enige discussie wordt besloten ten aanzien van de ze aanvrage eveneens de gevraagde medewerking te verlenen. Aan A. Broekhof, exploitant van het pont veer over de Kromme Mij drecht wordt een renteloos voor schot verstrekt van 500.terug te betalen in 5-jaarlijkse termijnen van 100.Voorts wordt besloten tot overeenkomstige toepassing van het K.B. van 11 Mei 1948, St.bl. no. I 183, tot gedeeltelijke restitutie van de over 1947 verhaalde pensioens- prerrne. Op verzoek van de Coop. Brand waarborg-Mij NoordenNieuwkoop wordt besloten de jaarlijkse bedra gen te verhogen van f 150.tot 200,per jaar. De verhoging zal in 1948 ingaan. In verband met de a.s. jubileum- en kroningsfeesten wordt een be drag ad 1,per schoolkind be schikbaar gesteld, terwijl voor feest verlichting 'n subsidie aan de daar voor in aanmerking komende ver eniging een bedrag ad 200, wordt beschikbaar 'gesteld. De 'begrotingen 1947 en 1948 wor den conform het voorstel van bur gemeester en wethouders gewijzigd, terwijl dit college tevens wordt ge machtigd een nader onderzoek in te stellen of het economisch verant woord is m het gemeentehuis annex ambtswoning van de burgemeester centrale verwarming te doen aan leggen. Bij de rondvraag zegt de heer van Veen dat de paal van de electriciteitsgeleiding voor zijn wo ning vrijwel verteerd is, zodat ge vaar dreigt dat deze eerstdaags om valt. .De voorzitter zegt toe, de N.V. Lüwlunum op de hoogte te zullen stellen. De heer van Veen zegt vervolgens dat hij nog niets heeft vernomen van een vuilnisophaaldienst, waar omtrent in een tweetal vorige ver gaderingen van gedachten is gewis seld. De voorz. antwoordt dat de aan een dergelijke dienst verbonden be zwaren vele en groot zijn. Besloten wordt eens te informeren bij het gemeentebestuur van Nieuwveen naar de kosten en ervaringen, wel ke daar ter plaatse zijn opgedaan. De heer Lauwers vestigt er de aandacht op dat de straten en we gen in deze gemeente niet van na- m«en zijn voorzien. Vooral voor per sonen die van elders komen, om in gezetenen onzer gëmeente te bezoe ken, kan dit een* groot ongerief be tekenen. Overigens merkt de heer Lauwers op dat men komende BOSKOOP Avond-tuinbouwcursus. Boskoop heeft met zijn vele scholen en cursus sen een belangrijk deel in de exa mens. Van de avond-Tuinbouwcursus behaalden het eind-diploma: C. de Frankrijker, K. W. v. Gemeren, A. Hoogeboom, C. W. de Jong, W. v. Kleef, J. Laros, A. v. Klaveren, J. Meijer, G. H". v. Nierop, A. de Wit, H v. d. Wolf, Fr. de Vries, H. Ver- wey, L. v. Leeuwen, C. v. Wingerden. Van de cursus Bloemschikken en -binden slaagden alle leerlingen en wel: A. R. Brouwer, A. J. Brouwer, L Kok, P. de Klerk, J. v. gaveren, M. A. Lous Kuipers, J. W. v. d. Mee- ren, M. W. Ravensberg, W. Ruijs, W. Sloos, M. Taselaar, J. Twisk, W. D. v. d. Werdt. Ongeval. Maandagmorgen is voor de garage van N.V. Citosa op het Stationsplein een ongeval gebeurd dat nog goed is afgelopen. Bij het plaatsen vaif een nieuwe ondergrond se benzinetank werd gebruik gemaakt van een kraanwagen. Doordat men de tank aan de dwarszijde van de kraanwagen in de kuil wilde laten zakken en de auto niet voldoende ge steund had, sloeg deze om, én stortte de tank in de kuil, doch niet op zijn plaats. De chauffeur van de kl'aan- wagen wist zich, door van de auto te springen, te redden. Een gelukkige omstandigheid was, dat de grond aan de rand van de kuil voldoende hard was, waardoor de kraanwagen niet mede de put in ging. Het duurde ge- ruimen tijd voor de zware kraanwa- gen weer in normale houding stond. Personalia. Mej. Lies) Susan slaagde voor het eind-examen Con servatorium te Utrecht voor Muziek geschiedenis en algemene Muziekleer. van elders feitelijk niet weet wanneer men in de gemeente Ze venhoven komt. In tegenstelling met andere gemeenten staan er nergens borden. Besloten wordt B. en W. uit te nodigen om in een volgende ver gadering een voorstel te doen in zake het door de heer Lauwers naar voren gebrachte. Voorts vraagt de heer Lauwers of het in de bedoeling ligt dat met de ouden van dagen deze zomer nog een reisje wordt gemaakt. De voorz. zegt omtrent deze aan gelegenheid reeds met de heer Re Haan van gedachten te hebben ge wisseld en zegt toe deze zaak nog maals onder de aandacht van de heer de Haan te brengen. De heer Lauwers brengt de voorz. vervol gens dank voor hetgeen deze in zijn functie van lid van de Tweede Ka mer heeft verricht in verband m'et de vermogensaanwasbelasting. Spr. zegt dat de voorzitter zich er van overtuigd kar^achten, dat de belang hebbenden zeer enthousiast zijn voor zijn opkomen voor de kleine zelfstandigen.' De voorz. dankt de heer Lauwers voor diens waarderende woorden. De heer Kool, wethouder, zegt dat het als een leemte gevoeld wordt, dat er in deze gemeente geen sport- terreintje aanwezig is, dat bijv. voor voetbal en korfbal gebezigd kan worden. Spr. informeert of het mo gelijk is dat de gemeente een ter- reintje voor het beoogde doel huurt. Op verzoek van de voorzitter zegt de heer Kool toe, zelf eens* naar een dergelijk terreintje uit te zien. Daarna sluiting. ZOETERWOUDE K.V.P. Op de voorlaatste avond vóór de verkiezingen hield de K.V.P. een bijeenkomst, welke slechts matig was -bezocht, hetgeen de voorzitter, de heer Schouten, zeer betreurde. De heer J. J. M. van Breukelen uit Woer den hield een rede, waarin hij het be lang der Tweede Kamer-verkiezing aantoonde en dieper inging op de par lementaire geschiedenis der laatste halv eeuw. met name op de „coali tie" en de grote vruchten daarvan. Wat de coalitie niet voldoende bracht was de verzorging van de soc. voor zieningen waarfbij er naar gestreefd wordt de maatschappij op te bouwen op de basis van de christelijke solida riteit en spr. grijpt terug naar de ver kiezing in 1946. Toen werd met de P. v. d. A. een regering gevormd, waar van over 50 jaar zal getuigd worden, dat zij in Nederland een buitenge woon belangrijk werk heeft gedaan en dat zij de nood van dezen tijd goed begfcpen heeft. Beter dan van welk land ook l^eeft de regering-Beel de communisten de troef uit de kaart gespeeld en straks bij de verkiezing zal daarvan het be wijs geleverd worden. Dat wil niet zeggen, dat het communisme over wonnen is, maar de economie van ons land heeft evenwicht gebracht als nergens in Europa. Hierbij geeft spr. doorslaande cijfers. Spr. erkent de nog steeds uitgestel de behoeften-voorzieningen en staat er laftg bij stil, dat elke bevolkings groep enorme moeilijkheden heeft, reden tot sociale ontevredenheid, maar ons land heeft geen stakingen en ondanks de ontzettende ontredde ring van vijf jaar oorlog en grote aan was van de bevolking is er rust in ons land gebleven. Dit moet iedereen in Nederland dr. Beel en zijn regering prijzen; als deze regering tijd gekregen had om in 4 jaar het program af te werken, zou de voldoening nog veel groter ge weest zijn. Nu moest de regering na twee jaar het werk onderbreken. Spr. gaat nu de opwerpingen in de ze verkiezingsstrijd bespreken. Eerst h^t samengaan vap rooms-rood. Diep in ons hart zouden wij het ook an ders willen, maar men moet nu een maal om een regering te vormen 51 stemmen kunnen uitbrengen. Getals verhoudingen blijven dus bij deze verkiezing weer belangrijk. De K.V. P. en de P. v. d. A. verschillen enorm: christendom humanisme, christelijke solidariteit socialisatie. De K.V.P. is de rem op het socia lisme en moet zorgen, dat de Staat afblijft van hetgeen in lagere organen en door particulieren gedaan kan worden. Er wordt gevraagd: lopen wij niet te hard met onze sociale wetgeving? Kan ons volk dat tempo bijhouden? De K.V.P. heeft getoond goed te zien en sp* zegt: ga zo maar door. Minister Huysmans heeft op zijn departementhet aantal ambtenaren van 40.000 tot 20.060 teruggebracht. Dat is een prestatie van deze be windsman niet alleen, maar toont de kracht van onze regering in deze moeilijke tijd. Weiter doet het niet fraai, in geen enkel opzicht en spr. toont het be spottelijke aan van zijn „program"? betreffende Indië. Zijn koloniaal standpunt is absoluut fout, want het het is opperheerschappij, terwijl wij samenwerken willen en intellectuele leiding willen geven, waaruit een mi nisterie kan komen gevormd door Nederland en Indonesië. Uit alles toont spr. aan, welke krachtige structuren de K.V.P. biedt en het is spr. onverklaarbaar hoe mensen er toe kunnen komen, zover kunnen komen, om inplaats van een fractie zo groot mogelijk te maken, deze te gaan verbreken. In een krachtig slot zegt spr., dat wij in de verkiezing moeten zien een grote geestelijke betekenis om de rechtvaardigheid, de naastenliefde en het christendom tot grote beleving te kunnen brengen. De aanwezigen ga ven blijk van grote instemmirtg. Er volgde een zeer vruchtbare ge- dachtenwisseling. In deze bijeen komst werden ook de zakelijke on derwerpen, Dehorende tot een jaar vergadering, afgewerkt. Leiden-Utrecht dieseltreinen keren terug Wij vernemen, dat met ingang van de nieuwe dienstregeling, welke be gin October a.s. in ingaat, op het baanvak UtrechtLeiden weer mo- tordieseltreinen zullen gaan rijden. Bovendien zal met ingang van de zelfde dienstregeling de verbinding UtrechtLeiden per uurdienst gere den wordeh, wat dus ook een aan merkelijke uitbreiding betekent. UIT DE OMGEVING HILLEGOM K.V.P. Maandagavond werd in Flora vergaderd. Opkomst schitte rend. Wegens ziekte van de voorz. be- russte de leiding bij de heer W. F. van Dam. Na kort openingswoord kwam Pater Peters aan het woord. Deze belichtte in het bijzonder de godsdienstig-morele zijde van deze verkiezing. KATWIJK Benoemingen, Tot agenten van politie werden benoemd de O.V. W.-ers W. Koster te Kampen, P. Zee. man te Schagerbrug en G. J. Jagers- ma te Tietjerksteradeel. Personalia. Voor H.B.S. met 5-ja- rige cursus zijn geslaagd de heer A, de Kreek afd. B, en P. v. Paridon afd. A. NOORDWIJKERHOUT Personalia. Voor het diploma vakbekwaamheid rijwielbedrijf slaag de te Amsterdam de heer G. G. van Dam. WASSENAAR De Jubileumfeesten. Tiet feest programma, dat doof de Koningin Wilhelmina-vereniging in samenwer. king met het Wassenaars Comité Re geringsjubileum 1948 is opgesteld ter' gelegenheid van het Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin laat aan aantrekkelijkheid niets te wensen over. Er is elck wat wils; er zijn de gebruikelijke attracties, zoals die ieder jaar in het programma plegen voor te komen, er zijn ook nieuwe aanwinsten in het programma. Zoals bijvoorbeeld het openluchtspel, dat op Koninginnedag 's middags op het sportterrein aan de Katwijkseweg zal worden opgevoerd. Het is een histo risch spel van Jef Heydendaal en de opvoering geschiedt in samenwerking met andere verenigingen uit Hoofd dorp, Ljsse, Aalsmeer, Halfweg. Sant poort en S^assenheim. Het gezelschap zal bestaan uit toneel-dilletanten uit Hoofddorp en Aalsmeer, versterkt met een 4-tal beroepsspelers. Dit be looft een van de hoogtepunten te wor den van de feestelijkheden. Op dezelf de middag zal het traditionele bloe mencorso worden gehouden en 's avonds een groot vuurwerk, ter wijl de dag. wordt begonnen met een défilé van Wassenaarse verenigin gen, gevolgd door een aubade op het Dorpsplein. De 30e Augustus is er 's morgens het gebruikelijke feest voor de schooljeugd, tractatie inbegrepen, 's Middags zijn er volksspelen voor volwassenen. Op 1 September zijn er verschil lende attracties zoals: ringsteken ir versierde tilbury's, estafetteloop door Wassenaar en demonstratie van de Landelijke Rijvereniging „Koningin Emma". Een prachtige feestverlichting zal worden aangebracht op de Kerkdam, tussen de tramhalte en het dorp, op het Molenplein ,aan de molen, in de Langstraat en op het Dorpsplein. De winkeliers zorgen bovendien voor een winkelweek en voor versierde etala- ge's. Op het Molenplein zijn er alle drie de avonden voorstellingen van een- openlucht-bioscoop. En op het Dorpsplein zal de Wassenaarse ver enigingen gelegenheid worden gege ven een uitvoering te verzorgen. Ten slotte is er de traditionele kermis op Duinrell. Personalia. Voor het doctoraal examen slaagde aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg de heer P. Sorbi. de feev-aafidci, 4. Bij het raam van Bimmelbams j ze zelf beleefd hebben. „Sjonge, kamer houdt de jas die we voor het sjongen!" bromt Adalbert in zijn gemak maar Adalbert zullen noe- kraag, „Wie had dat ooit gedacht men, stil en gluurt naar binnei^. I van dat kleine Bimmelbammetje. Daar vertelt het tweetal elkaar nog I en hij blijft belangstel'end toeluiste- steeds allemaal verhalen van vroeger ren Het gesprek heeft inmiddels een en van gevaarlijke avonturen die hoogtepunt bereikt. Hendrik de Zee vaarder heeft een opgevouwen land kaart uit een van zijn zakken ge haald en spreidt hem uit op tafel. Zijn vinger rust op een met een rood kruis gemerkte plaats. „Hier,'' zegt Hendrik, „Hier ligt de kist waarover in het document verteld wordt!" „Welke kist en wat voor een document?" vraagt Bimmelbam ver wonderd en de jas drukt zioh stijf tegen de ruit om vooral niets te missen. WEERSVERWACHTING AANHOUDEND KOEL. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en op sommige plaatsen enige regen of motre gen. Matige in de kuststreken nog krachtige Noord-Westelijke wind. Aanhoudend koel weer. Een verklaring Ondergetekende, hoewel voorzit ter van het voorlopig comité van actie Weiter, kieskring Leiden, ver klaart persoonlijk: le. dat hij het oneens is met vele punten in het beleid der K. V. P. 2e. dat hij ernstig hoopt dat in de toekomst aan verschillende bezwa ren van een zeer groot deel van de kath. stemmers tegemoet zal worden gekomen. 3e dat hij de aansporing tot een heid van ons Hoogwaardig Episco- paat van dusdanige grote betekenis acht, dat hij met terzijde stelling van zijn zeer ernstige grieven, zijn stem toch niet meent te mogen ont houden aan de lijst der K. V. P. 4e Dat bij een ieder, die voorne- nemens is deze lijst niet te stemmen aanspoort, zich nogmaals ernstig te beraden. J. S. WAGENAAR. LEIDEN Pols gebroken. Tijdens de sporttraining in de Leidse Hout, is gistermorgen de wachtmeester van politie A. G„ uit Sassenheim, bij. het polstokhoogspringen gevallen, waarbij hij zijn rechterpols brak. Door de E.H.D. is hij naar het acad. ziekenhuis vervoerd. RECHTZAKEN HET VERRAAD TE OUD-ADE. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen de jeugdleider Maarten de Groot, die in Mei '43 enige in de omgeving van het Kagermeer ge strande Canadese piloten telepho- nisch bij de Duitsers had aangege ven, en die in September '44 te Oud Ade, de aldaar woonachtige Jac. Droog, bij wie een joods gezin was ondergedoken had verraden, met gevolg dat deze enige dagen later door de Duitsers is gefusilleerd. Het Hof veroordeelde de' Groot tot een gevangenisstraf van zes jaren, met ontzetting uit de beide kies rechten. Op 25 Juni j.l. had de Proc. fiscaal zeven jaar tegen hem gpëist. Het Hof is niet ingegaan op het verzoek van de verdediger van deze jeugdstormleider, om een psychia trisch onderzoek in te stellen. LAATSTE BERICHTEN HERDENKING PROF. AALBERSE. In afwijking van het in de Katho lieke Radiogids gepubliceerde pro gramma zal Dinsdag, 6 Juli in de pauze van het avondconcert, rond 21.00 uur, een memoriam worden ge wijd aan Prof. Aalberse MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 6 Juli. Kaas. Aan voer: 187 pai tijen, le soort 1.68 1.71, 2e soort 1,651,67 zware tot 1.75 per kg. Handel flauw. TER AAR, 6 Juli Groente. Snij bonen 1.10—140. idem stek 55—85 cent, stambonen 0.851.40 per kg,, peulen 1.804.90. tuinbonen 1.20 1.32, doppers f 3.405.20, capdop- pers 3.704.20, en blauwe schok kers f 4.604.80 per kg., komkom mers 1015 cent. bloemkool 349 cent per stu'c. bospeen 15—18 cent per bos, sla 24.40 per stuk, stoof- sla 10 cent per kg, bos-uien 39 cent bonenkruid 2 cent, boskroten 38 cent per bos kroten 1218 cent per kg.; selderij 13 cent. peterselie 1 cent per bos, spinazie 13—26 cent. aardappelen 712 cent, idem kriel 34 cent, andijvie 48 cent. rabar ber 36 cent, waspeen 1518 cent, postelein 1418 cent, sipitskool 13 cent, rodekool 11 cent. snijbiet 3 cent, tomaten 44—76 cent per kg., aardbeien 3475 cent per «doosje, idem 3.153.35 per slof, zwarte bessen 5865 cent per pond, Augur ken grof 12 cent per kg. ROELOFARENDSVEEN, 5 Juli. Groente. Aardbeien 3256 cent per half pond; kropsla^ 23.90. andijvie 4.10—5.80. bloemkool f 12—49. rabarber 79 aardappelen f 811 rodekool 910, bospeen 6.60 13.60, breekpeen 915 per 100, peulen 38.T0, doperwten 4.20 5.60, capucijners 4.605.50, tuin bonen 1.251.30, snijbonen 10.50 14.50, idem stek f 5.508.50, dubb. stambonen 1112.50 per 10 kg., Aug. grof f 3.604.20, idem Bom 4.104.60, idem stippel 1.80 2.00 uer 25 kg. Bloemen. Alstrumeria 618 ct.. Liatris 1965 cent, Gladiolen 1356 cent, Colcellie 8—21 cent, Anjers 5 14 cent, Scabiosa 1318 cent, Stro- bloemen 1215 cent, Leeuwbekken 511 cent, Anglaia 5—15 cent, Zin nia 2025 cent, Esther Read 8—11 cent, Violieren 719 cent, Lelie Re gale 1.403.00 per 100 stuks, Rayo nanten 2342 cent, Begonia 4546 cent per stuk.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3