De 4e en 5e etappe beide voor Frankrijk Nederlandse Kampioenschappen op de baan Nationale wedstrijden in Zwolle Wimbledon-kampioenschappen MAANDAG 5 JULI 194S DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 TOUR DE FRANCE Lambrecht behoudt de gele trui Na vijf ronden is er uiteraard nog niets te voorspellen over een even tuele winnaar, terwijl ook de uiteindelijk het best geklasseerde landen ploeg nog niet bij benadering kan worden vastgesteld, hoewel de „inter nationale" vooral tijdens de twee laa tste ronden een zeer goed figuur slaat, wat wel blijkt uit het feit dat Lambrecht zowel na de 4e als na de 5e ronde als eerste in het algemeen klassement geplaatst is. Ook de Belgen bijten flink van zich af en hun B-ploeg „De Jonge Arenden" is ook voor insiders een ware openbaring. Tot nu toe is er echter op een vlak traject gereden, zodat wanneer de beugen komen, grote veranderingen te ver wachten zijn en vooral de Nederlanders zullen het daarbij zwaar te ver duren hebben. NOG STEEDS GEEN NEDERLANDSE VERRASSINGEN De vierde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Nantes naar La Ro- chelle, was in verhouding met de vo rige etappes, maar klein. „Slechts" 166 km. was de route lang en in dit verband behoefde de start niet in de ochtenduren te geschteden. Ook deze vierde etappe had een levendig ka rakter, al gebeurden er geen grote dingen in. Op 60 km. van Nantes te La Roche-Sur-Yon hadden drie ren ners de leiding, Bonnaventure van Wesf Frankrijk, Sciardis van de Inter nationale ploeg en Rolland van Zuid- Oost-Frankrijk. Het peleton was toen in twee delen gesplitst. De eerste groep geleid door Bobet en Fachleit- ner kwam door op 1 min. 15 sec. en de tweede groep, waarin ook alle Ne derlanders zaten, met 1 min. 52 sec. achterstand op het drietal gevluchte renners. Te Sainte Hermine, 35 km. verder, was er aan de kop niets ver anderd, maar daar achter vonden nog al wat wijzigingen in de groeperin gen plaats. Op 120 km. van Nantes, te FontenayLe Comte, hadden de drie ontsnapte renners 1 min. 17 sec. op Lambrecht en Pras en daar achter bungelden Goussot en Chapatte en op 3 1/2 minuut zat een groep van zeker 60 renners, waarin ook de gro ten Bobet, Bartali en Robic reden. Tenslotte wisten Lambrecht en Pras in de resterende veertig km. de drie leiders in te halen en het vijftal kwam gezamenlijk La Rochelle bin nen, waar Pras in de sprint won..Het resultaat van de vierde etappe was: 1. Pras (Centraal Zuid West Frank rijk 166 km. in 4 uur 1 min. 42 sec. 2. Sciardis (intern) 3. Rolland (Zuid- Oost) 4. Bonnaventure (West); 5. Lambrecht (Intern) allen zelfde tijd. 6. ex aequo: Ockers (België A) 4 uur 06 min. 01 sec.; Klabinsky (Intern); Ramoulux (Centr. Zuid-West); He- lary (Noord Oost lie De France); Doussot (Parijs); 11. Mertens (Bel- gie A) 4 uur 6 min. 32 sec.; 12. Caffi (Noord Oost lie De France); 13. Gau- thier (Zuid Oost); 14. Remy (Zuid Oost); 15. Francken (Ned.Luxem burg) allen zelfde tijd als Mertens. De vijfde etappe. Zondagmorgen zijn 105 renners ver trokken voor de vijfde etappe van La Roehelle naar Bordeaux, een afstand van 262 km. Na vier etappes zijn dus 15 renners uitgevallen, meer dan tien procent en de bergen moeten nog ko men! Van de NederlandsLuxem burgse ploeg zijn drie renners zeer goed geklasseerd, nl. de Hoog en Kir chen, die beiden de 41e plaats inne men, en Janssen, die 54e is geplaatst op een veld van 105 renners. Pauwels en Franken zwerven wel heel erg achteraan, nl. 101 en 102 en als men dan weet dat elke avond de laatste van het algémeen klassement uit de koers wordt genomen, geheel volgens het reglement, dan dreigt er groot ge vaar* voor beide Nederlanders, tenzij in een der volgende etappes beiden kans zien in een groep vluchtelingen te komen en zodoende tijdwinst te veroveren. Bij het passferen van Ro- chefort lag het grote peleton, geleid door Idee en Pras 5 sec. voor op een groepje, gevormd door Ronconi, ïm- panis, Giguet, Fachleitner, de drager van de gele trui, Lambrecht en de Nederlander Pauwels. Saintes, 67 km. van de start, werd het eerst bereikt door 17 renners, aangevoerd door Im- panis en Teisseire. Kirchen volgde met drie anderen op slechts een halve .minuut. Het grote peloton had hier 11/2 minuut achterstand. Bij de Bel gen was het nie'. alleen Impanis die vandaag een grote activiteit ontwik kelde, maar loeide Belgische ploegen weerden zich uitstekend. Engels, de grote man uit de Jonge Adelaars- ploeg trok er zelfs een maal vastbera den tussenuit, maar werd spoedig weer door een groep achtervolgers, voornamelijk bestaande uit Belgen, ingehaald. Na Saintes werd een nieuw offensief ingezet en bij Cognac (94 km) was de leidende groep tot 8 man geslonken. De jacht bleef aanhouden en nauwelijks was Cognac gepasseerd of weer twee man moesten het loodje leggen. De situatie was nu zo. dat de zes koplopers, geleid door Pras, een voorsprong van 50 sec. hadden op vier renners, met Teisseire aan het hoofd. Weer 50 sec. later kwam de hoofdgroep met Bertali, Robic en Vietto. Met 7 min. achterstand kwam de Luxemburger Ackerman. Het is de vluchtenden echter niet gelukt hun fantastisch tempo vol te houden. Bij Jonzac (128 km) was de kopgroep weer 17 man sterk. Ook de Belgen Engels en Schotte hadden zich nu bij de leidende groep gevoegd. Pras, die tot voorbij Cognac de leiding had gehad, was door pech achtervolgd en had nu bijna een minuut achter stand. Het grote peleton, bestaande uit ongeveer 80 renners, was tot op 3 min. 45 sec. terugggevallen. Tussen Jonzac en Montguyon was het de Belg Ockers, wie het gelukte een grote voorsprong te nemen. Met een vervaarlijk tempo was hij er, tus senuit getrokken, zodat hij kans zag om met een voorsprong van 6 min. het plaatsje Montguyon (167 km) te passeren. De hem volgende groep van 20 man zette echter een geweldige achtervolging in en tenslotte wist Paul Neri Ockers in te halen. Samen passeerden zij Libourne (202 km), op 40 sec., gevolgd door een twintigtal renners, met Ackerman aan het hoofd. Op 1 min volgde een troepje van 19 man, onder wie Schotte, de Ruyter, Pauwels, Engels, Brambilla en op ruim 12 min. het grote peloton. Het was toen duidelijk dat een' nieu we uitlooppoging geen succes meer zou hebben. Ockers en Neri werden achterhaald door de tweede groep en moesten even daarna zelfs lossen maar tot Bordeaux is er van strijd geen sprake meer geweest. Het is ten slotte een sprint geworden, waarin deze etappe werd beslist. Het was Re my van de Franse Zuid Oost ploeg, die eerst door de finish ging. Het klassement van de vijfde etap pe La Rochelle-Bordeaux (260 km. luidt: 1. Remy (Zuid Oost Frankrijk) 7 uur 03 min. 32 sec.; 2. Chupin (West Frankrijk); 3. Tacca (Internationale); 4. M. Diot (Parijs); 5. Schotte (Bel gië A); 6. Corriere (Italië A); 7. Teis seire (Frankrijk); 8. Ramon België A) 9. Brambilla (Internat.); 10. Sciardis (Internat.); 15. De Ruyter (Ned. Lux); 16. Kemp (Ned.Lux.) allen in de zelfde tijd als Remy. 29 t/m 93 een grote groep met o.a. de volgende le den van de Ned. Lux. ploeg Bakker, Biever, Franken, de Hoog, Kirchen, allen in 7 uur 14 min. 17 sec. 94. Jans sen (Ned. Lux.) 7.15.34; 102. Pau wels (Ned. Lux.) 7.32.29; 104. Acker man (Ned. Lux.) 7.17.30. In het algemeen klassement be houdt Lambrecht van de internatio nale ploeg de eerste plaats, gevolgd door Sciardis van dezelfde ploeg. Na de. vijfde etappe La Rochelle Bordeaux, luidt het algemeen klasse ment: 1. Lambrecht (Internat.) 32 uur 26 min. 28 sec.; 2. Sciardis (Iinter- nat.) 32.29.14); 3. Bobet (Frankrijk) 32.29.52; 4. Engels (Jonge Adelaars, België) 32.32.55; 5. Schotte (België A) 32.33.21; 6. Teisseire (Frankrijk) 32.33.51; 7. Mathieu (Belg. A) 32.34.07; 8. Ramon (België A) 32.34.34; 9. Thie- tard (Parijs) 32.35.10; 10. Lapebie (Centraal Zuid-West) 32.37.05; 43. Ex aequo de Hoog en Kirchen (Ned. Lux) 32.52.46; 53. Janssen 32.54.01; 82. De Ruyter 33.2039; 37. Kemp 33.24.32; 89. Bakker 33.26.19; 98. Bie ver 33.40.14; 99. Franken 33.41.00; 102. Ackerman 33.58.33; 103. Pauwels 33.59.12. Na de vijfde etappe luidt het ploe- genklassement: 1. Internation. ploeg (Lambrecht, Sciardis en Brambilla) 97 uur 33 m. 55 sec.: 2. Frankrijk 97.41.48; 3. België A 97.42.02; 4. Jonge Adelaars België 97.56.03; 5. Centraal Zuid-West Frankrijk 97.67.23; 6. Pa rijs; 7. Zuid-Oost Frankr.; 8. Italië; 9. Noord-Oost lie de France; 10. Neder landLuxemburg (de Hoog, Kirchen en Janssen) 98.38.13; 11. Italië B; 12. West Frankrijk. De Ned.Lux.-ploeg. Na afloop van de vierde etappe ver telde Piet Moeskops, chauffeur, reis genoot en vooral adviseur van de lei der der Nederl.Luxemburgse ploeg Joris van den Berg: „Wij hebben bij na geen kans en vooral Bakker en de Ruyter zien geweldig tegen de bergen op. Kirchen en Kemp, de Luxem burgers, daareentegen schijnen er ge woonweg naar te verlangen. Iedere avond komen zij met een glimlach van: alweer een dag op het vlakke voorbij binnen. Maar wanneer de rustdag te Biarr-itz voorbij is en de hoge Ftyreneeën-toppen voor ons lig gen Ongelukken tijdens de tour. Bij het passeren van de karavaan van de Ronde van Frankrijk hebben zich in het Zuiden van het Departe ment Charente Martitime drie onge lukken voorgedaan. Te Peral, niet ver van Arthenac, werd een boswachter bij het oversteken van de weg door een motorfiets, die de ronde volgde, aangereden. Hij werd met een gebro ken been opgenomen in het hospitaal van Jonzac. Voorts had te Reaux een aanrijding plaats tussen een ipotor- fiets met duo-passagier en een auto van het blad „Paris Soir". De bestuur der van de motorfiets liep een dubbe le beenbreuk op, terwijl zijn duo-pas sagier benevens drie inzittenden van de auto lichte verwondingen kregen. Tenslbtte is een van de auto's van de bladen, die bij de organisatie van de ronde betrokken zijn, in het pu bliek gereden, doordat de chauffeur een kind wilde ontwijken dat de weg overstak. Een tiental toeschouwers werd hierbij gewond en vier hunner zijn in het hospitaal te Bordeaux op genomen. WIELRENNEN Hijzelendoorn kampioen sprint. Vijf kampioenschappen werden er op de laatste dag van de titelwed- strijden beslist, waarvan de finale voor het sprintkampioenschap der amateurs nog de minst interessante was. In de eindstrijd hadden zich Hijzelendoorn en Contelaar geplaatst, twee renners van volkomen ver schillend type. Zowel in de eerste rit, welke Hijzelendoorn van kop af won, gemakkelijk zelfs, omdat Con telaar de aanval steeds uitstelde en het initiatief geheel aan Hijzelen doorn over liet, als in de tweede rit, waarin de nieuwe kampioen in de laatste bocht snel naar beneden dook, nadat zijn tegenstander hem naar het bovengedeelte van de baan had gedreven,'kreeg Contelaar geen kans tegen zijn langere rivaal. Van Vliet bij de profs. Arie van Vliet reed de beide rit ten tegen Derksen met een zeker heid of er geen siprinter van wereld klasse tegenover hem stond. Derk sen, nerveus als altijd, liet zich door Van Vliet de tactiek voorschrijven en dat betekende-dat beide ritten al eigenlijk verloren voor hem waren. In de eerste rit kwam hij bij het uit komen van de laatste bocht met enkele trappen op de pedalen naast Derksen, die het hopeloze er van inzag en op het laatste rechte einde niet alles meer gaf, want hij begreep dat zijn nederlaag een voldongen feit was. In de tweede rit wachtte Van \Uiet op de aanval van zijn te genstander en toen die niet kwam, was Van Vliet in het midden van de bocht met twee, drie trappen plot seling weg. Verbeten zette Derksen hem na, maar verder dan het ach terwiel van Van Vliet bracht hij het toch niet. En zo kon Van Vliet over zijn kampioenstrui van het vorig jaar de nieuwe van 1948 trekken. De achtervolging. Was het eigenlijk v/el verrassend, dat Gerrit Peters in de halve eind strijd door de wegrenner Van Beek v/erd uitgeschakeld? In de eerste hal- fve finale speelde Gerrit Schulte met Evers. Na drie ronden had de Bos schenaar reeds een flinke voorsprong en in de resterende 7 ronden zorg de hij er wel voor, dat Evers geen gelegenheid kreeg een meter van zijn achterstand goed te maken. Schulte was heer en meester in dit nummer. Ook met Van Beek had hij weinig moeite en de laatste ronde reed hij opzittend uit. Zo behaalde de Bosschenaar twee nationale titels, die op de weg en die in de poursuite. Blakenauw bij de amateurs. Voor de eerste maal werd het kam pioenschap achtervolging voor ama teurs (ook 4 km.) gereden, een ver standige maatregel van de N. W. U., aangezien men nu een beter over zicht had van het beschikbare ren ners-materiaal in verband met de a.s. wereldkampioenschappen. Dat Schulte rijdt met de zijn ererondje. materiaal bleek lang niet slecht te zijn. Opvallend was het feit, dat het al weerkeen wegrenner was, die de beste presatie leverde, nl. de Nij- megenóar Blankenau, Hij maakte uit stekende tijden in de halve eind strijd tegen Voorting 5 min. 19,2 sec. en in de finale deed hij er maar 0.6 sec. langer over. De 100 km. achter motoren. Kwantitatief was het aantal ren ners dat in de eindstrijd om het kam pioenschap van Nederland over 100 km. achter grote motoren in de baan verscheen, zeer groot, namelijk tien, maar de kwaliteit was daar niet evenredig mee. Het begin was sensationeel. Nadat het startschot was gelost ging Matena, die van kop startte, er tussenuit ten einde zijn gangmaker in de gelegenheid te stellen in één rush over alle concur renten heen te komen en hem g^friak- kelijk op te vangen. Maar Van den Bosch had het niet begrepen en ving de 30 meter achter Matena liggende de Best op. Verwarring ontstond en voordat rennerj en gangmakers weer uit de knoop waren was de situatie vólkomen veranderd in verhouding tot de starivolgorde. Zo was de stand na 75 km.: Pronk, op 475 meter Bakker, op 1 ronde de Best en Bijs ter, op 3 ronden Matena en de rest was een groot aantal ronden achter, variërend van 6 tot 17. In de laatste 25 km. herhaalde zich het spelletje. Pronk, die steeds Bakker op dq hie len bleef en hem soms tot 10 meter naderde, deed geen enrstige poging om aan Bakker cn lap te bezorgen. Ze stierf dit kampioenschap een eentonige dood. Pronx was een stayer, die een klasse boven de an deren uitstak en alleen Bakker zorg de er veor, dat het ten m'nste geen wandeling van Pronk naar het kam pioenschap werd. AUTOMOBILISME Derde dodelijk ongeval DE GROTE PRIJS VAN EUROPA Er schijnt een noodlot op de grote motor- en autoraces van dit seizoen te rusten. Nadat eerst de Fin, Loen- fors tijdens de Asser T.T. de dood vo*d, verongelukten gedurende de training te Bern de beide Italianen Tenni en Varzi. Gisteren tijdens de auto-races om de grote prijs van Europa, eiste het Berner circuit een derde slachtoffer. In de eerste ronde maakte de Zwitserse Maserati-courer Kautz plotseling een geweldige slin gering, hij werd uit zijn wagen ge gooid en hierbij zodanig gewond, dat hij is bezv/eken. De race werd gewonnen door de Italiaan Trossi, op Alfo Romeo, die de 291.200 km, (40 ronden) aflegde in 1 uur 59 min. 10.3 sec. met een gemiddelde uursnelheid van 145.462 km. Tweede werd de Fransman. Wi- mille, op Alfa Romeo, in 1 uur 59 min. 10.5 sec., een verschil dus van slechts 0.2 sec. Tot aan de 27e ronde had Wimille de leiding, onmiddellijk gevolgd door Trossi, Farina. Villoresi en Ascari. Toen Wimille moest stop pen om brandstof in te nemen, werd hij gepasseerd door Trossi, terwijl Farina ten gevolge van motorstoring moest opgeven. Trossi behield regel matig zijn ronden draaiend, de kop, terwijl Wimille langzamerhand van uit het achterveld het verloren ter rein trachtte terug te winnen. On danks een uiterste krachtsinspanning gelukte hem dit niet. hoewel het ver schil op de eindstreep nauwelijks 2 meter bedroeg. Arie van Vliet werd kampioen der professionals. Zijn zoon Janje wenst ijn vader geluk met de zege. WATERPOLO BELGIc—NEDERLAND 5—4. In het kader van een uitgebreid wedstrijdprograimma, waaraan '12 verenigingen medewerkten en waar bij ondanks de koude soms heel goe de tijden werden genoteerd, vond gistermiddag de water jpolo-wed- strijd BelgiëNederland in het Tol- huisbad te Gent plaats. De eerste ontmoeting na de oorlog, vorig jaar in Dordrecht gespeeld, endigde in een gelijk spel. Nu wisten de Bel gen met 5-4 te winnen. Het Nederlands zevental ver scheen in Gent* met Ruimschotel op de midachterplaats, terwijl Stam linksachter speelde. Een succes is dit experiment niet geworden. De 'vier doelpunten van midvoor Isselee zeggen genoeg en het is slechts aan de grotere snelheid van de Neder landers te danken, dat de wedstrijd niet in een veel grotere overwinning voor de Belgen is geëindigd. Het Bel gische zevental stelde daar een su perieure tactiek tegenover, zodat het de Nederlanders niet gelukte om de aanvankelijke 52 achterstand ge heel in te lopen. Behalve de reeds genoemde doel punten van Isselee scoorde rechts voor Vlerick nog eenmaal voor Bel gië. De Nederlandse doelpunten wer den gemaakt door Korevaar, Braas- sem, van Feggelen en Ruimschotel. DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP ZUID-HOLLAND. De wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland met 11 deelnemers, werden Zaterdag middag voortgezet in de bovenzaal van „Amicitia" te Leiden, waarbij ook''onze stadgenoten W. Huisman en I. Laterveer waren betrokken. De uitslagen waren: J. van-Herk W. Huisman 11; W. v. Haasdonk W. Rozenburg 11; B. GrouwsaraI Laterveer 2—5); L. de HartogTh. v. Prooijen 02; B. de GraafJ. H Ansems 20; F. GordijnI. Streur 20; Rest ons nog te vermelden, dat hij, die als nummer één eindigt, het recht heeft te spelen om het kam pioenschap van Nederland. Na 2 wedstrijden is de stand: Gor dijn 4, Grouwstra 4, Huisman 3, van Prooyen 3,* de Graaf 3 en Roozen- burg 2 punten. H.D.C. verliest met 2216 van A.D.C. Vrijdagavond speelden de beide Alphense damverenigingen een vriendschappelijke wedstrijd, die door de ADC met 2216 werd gewonnen. Van de eerste dertien borden werden er door de ADC 5 gewonnen en mise's behaald, hetgeen als een goede prestatie gerekend mag worden. De wedstrijd werd voorafgegaan met de uitreiking van de prijzen aan de rechthebbenden, voor hun verrichtin gen om het kampioenschap van Al phen. FOLTIJS WINT HET TSJECHISCH TOURNOOI. Foltijs won het internationaal schaaktournooi van Karlsbad en Ma- riënbad. aangézien de Hongaar Barcza zijn afgebroken partij met de Australiër Stciner won. Het eind klassement luidt: 1. Foltys TsjecKo- Slowakije 13 punten, 2. Barcza Hon garije 12 punt; 3. Steiner Austra lië 12 punten; 4 en 5 Pirc Zuid-Sla- vië en Stoltz Zweden berden 11 punt; 6 cn 7 Opoccnskij Tsjecho- Slowakijse cn prof. Vidmar Zuid-Sla- vië, beiden 11 punten; 810 Podgor- nij en Sajtar, beiden Tsjecho-Slowa- kije en Yanovsi Canada, allen 10 punten; 11-13 Prins Nederland, dr. Tartakower Frankrijk en Rohacek Tsjecho-Slowakije. allen 9 punten, 14-15 Golombek Groot Brittanië en dr. Troianscu, Roemenië, beiden 8V£ punt, 16. Richter Tsjecho-Slowakije 8 punten; 17. Zita Tsjecho-Slowakije 7)j punt ,18 Gawlikowski Polen 6y. punt; 19. Moelier IJsland 6 pun ten; 20 Stulik Tsjecho-Slowakije 5 punt. ATHLETIEK. Tegen Je verwachtingen in startte Slijkhuis, die Zaterdag nog in Lon den de drie mijl gewonnen heeft, op de nationale athletiekwedstrijden te Zwolle. Slijkhuis had geen enkele te genstander van formaat en' liep de 5000 meter in 15 min. 6 sec. Vooral zijn eindspurt maakte indruk. Er stond een vrij sterke wind en hij liep op een grasveld. Een prestatie van uitstekend ge- jialte leverde Fanny Blankers-Koen op het nummer verspringen. Zij haalde 5 meter 89, de 'beste sprong, welke dit seizoen in» Nederland ge maakt is. De voornaamste uitslagen luiden: 100 meter 'heren: 1. Scholten (AV '23) 10.9 sec.; 2. Lammers (AV '45) 10.9 sec. 100 meter dames: 1. Fanny Blan kers-Koen (Sagitta) 12.2 sec., 2. N. Witziers-Timmer (Zeeburg) 12.8 s. 5000 meter: 1. Slijkhuis (AAC) 15 min. 6 sec., 2. De Folter (Juliana) 16 min. 29 sec. Verspringen heren: -1. Houtman (AV '23) 6.73 m., 2. Naaktgeboren (DFC) 6. 54 meter. Speerwerpen heren: 1. Lutkeveld (ASV) 54.52 meter; 2. Fikkert (Sisu) 53.80 meter. Polsstokhoogspringen: 1. Lamoree (Haarlem) 3.50 m., 2. Verkes (Haar lem) 3.50 meter. Verspringen dames: 1. Fanny Blankers-Koen 5.89 m., 2. T. Pol 5.14 meter. Slijkhuis wint in Londen Nederland heeft zich op de A.A.A.- kampioenschappen met één kam pioenschap en een derde prijs moe ten tevreden stellen, want Slijkhuis won de 3 mijl en de Ruyter werd slechts derde op de mijl, terwijl onze snelwandelaar op de zes mijl, En gelman gediskwalificeerd werd. La moree heeft zich niet voor polshoog gekwalificeerd, want hij slaagde er niet in de 3.50 m. te halen, en Kleyn werd in de demifinale 100 yards uit geschakeld. Bij de driemijl race liet Slijkhuis zich in de aanvang insluiten, maar lag na de mijl (4 min. 42.6 sec) op de derde plaats, vlak voor de kleine Nelson, die op dat moment nog ge vaarlijk leek, maar spoedig' de min dere van onze landgenoot zou wor den. Toen 2 myl waren afgelegd (936.2) had de oude Brit Smart de leiding genomen, maar op de 2 y2 mijl nam Slijkhuis de kop. Even latei- zette hij er een geducht tempo in, waardoor het hele veld,uit elkaar getrokken v%rd. Zeer soepel lopend, liep onze landgenoot hoe langer hoe meer uit, om een 35 meter voor de Brit Olney, die op zijn beurt een 30 meter voorsprong op Lucas had, de finish te passeren in 14 min. 7 sec. Een goede tijd, hoewel langzamer dan toen hij twee jaar geleden de veel spannender wedstrijd tegen Woder- son verloor, die toen een tijd van 13 min. 53.2 noleerde. De een mijl wedstrijd moet wel ,yDe Vliegende Hollander" werd onze landgenoot Willem Slijkhuis ge noemd toen hij Zaterdag bij de A.A.A. kampioenschappen the White City (Londen) gemakkelijk eerste werd op de drie mijl. Slijkhuis gaat als eerste door de finish. een bittere ontgoocheling voor de Ruyter geweest zijn, die naar alge meen verwacht werd, alleen de Lu xemburger Barthal te vrezen zou hebben. Telkens weer zag de Ruyter zich ingesloten en hij deed geen po ging om zich uit het kluwen los te werken. Totdat Barthel naar voren schoot om de leiding over te nemen. Maar goed vrijmaken kon de Ruyter zich niet en beiden moesten het aanzien, dat de Brit Nankeville op een 400 meter voor de eindstreep een eindspurt inzette, die zowel Barthel als de Ruyter verraste. Geen vaij beiden had no nodige reserve om de strijd met Nankeville aan te binden en de Brit won onbedreigd en veel frisser dan Barthel en de Nederlan der, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Klein werd welis waar tweede achter de Australiër Bartram in zijn serie van de eerste ronde, waarin de winnaar een tijd van 9.9 sec. maakte, rnaar in de de mifinale kwam hij als laatste der zes deelnemers door de finish. Holland. Bij de athletiekwed strijden, op Zaterdag en Zondag, be haalde Holland enkele zeer goede resultaten. Zaterdag werd Holland 2e op de 3 x 1000 M. en wel mét de lopers Jansen, v. Rooijen en Hen- driksen in de zeer goede tijd van 8 min.- 45 sec., tevens een nieuw Leids record (vorig 8 min. 7.6 sec.) Bij de 200 M. junioren A werd C. van Venetiën 2e in 23,2 sec., terwijl hij eveneens op de 110 m. horden 2e werd in 16.8 sec. (nieuw Leids re cord. Louise Brough Wimbledon- kampioene. In een wedstrijd, die meermalen het peil bereikte van het beste da mes-tennis, da ooit op het Wimble- won-centre Court werd gespeeld, be haalde de 25-jarige Amerikaanse Louise Brough Zaterdag de titel in het dames enkelspel, door haar twee jaar jongere landgenote Deris Hart met 63 86 4e slaan. Dit was öe tweede maai in successie dat Doris Hart in de Wimbledon finale werd geslagen. Verleden jaar moest zjj in Margaret Osborne de meerdere er kennen. Louise Brough won haar derde Wimbledon titel van dit jaar, door met de Australiër Bronnvich het gemengd dubbelspel te winnen van Sedgman, Austr. en Doris Hart, Ver. Staten, met 62 3—6 en 6—3. Door een 63, 36, 63 overwin ning op hun landgenoten en eeuwige rivalen Doris Hart en Patricia Todd, hebben de Amerikaantjes Margaret DupontOsborne en Louise Brough Zaterdagmiddag de Wimbledon-titel dames clubbslspel gewonnen. De finale heren dubbelspel van de Wimbledon-kampioenschappen werd gewonnen door het Australische paar Bromwich en Sedgman. Zij sloegen de Amerikanen Brown en Mulloy met 57. NEDERLAND—CAMBRIDGE. De ontmoeting tussen een team van de internationale club van Ne derland en de internationale club van Cambridge is in een 120 over winning voor de Nederlanders ge ëindigd. Van de 12 te spelen partijen konden de Engelsen er geen enkele winnen en slechts een set eindigde in hun voordeel. De uitslagen van deze te Noord wijk gespeelde wedstrijden luiden: Reidt slaat Khóng 63 75; Wil ton slaat Alderscotte 62 61; Ma- rinkqjle slaat Wagstaff 61, 60; Teschmacher slaat Kipping 6—2 75; Teschmafeher slaat Alderscotte 63 61; Reidt slaat Wagstaff 62 61; Marinkelle slaat Khong 9—7, 68, 86; Wilton slaat Kipping 63 6-1; Herendubbelspel: Wilton en Reidt slaan Kipping en Alderscotte 64, 6>1, 61; Karsten en Teschmacher slaan Khong en Wagstaff 64, 62, 63; Teschmacher en Reidt slaan Kipping cn Alderscotte 64, 60, 6—3; Wilton en Mrainkelle slaan Khong en Wagstaff 86, 61 gest. Zwemmen ls een mooie sport/ doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5