Wij, Katholieken, kunnen trots zijn op Beel bereikt heeft! wat Albanië wijst de Joegoslaven uit Spanning aan de Oostenrijkse grens Feest in de Leonardus-parochie MAANDAG 5 JULI 1945 DE LEIÜSE COURAN i EERSTE BLAD PAGINA 2 K.V.P.-meeting op „De Burcht" De K.V.P. is de partij van de arbeid, de partij van de waarheid en de partij van de vrijheid TVTEDERLAND leeft in de verkiezingsroes.. Muren zijn volgeplakt met felgekleurde affiches; de couranten wijden dagelijks lange artikelen aan de verschillende partijen; kamercandidaten vervullen hun series spreekbeurten, in trams, café's en kantoren worden de kansen gewikt en gewogen en zelfs in de dokters-wachtkamer heben de traditionele ijselijke verhalen over „de ziekte onder de leden van de nicht van de zwager van de buurvrouw" plaats gemaakt voor het alles beheersende gesprek van de dag: De Verkiezingen. En temidden van deze activi teiten vond de Kamercentrale van de Kring Leiden het nodig gister middag op „De Burcht" een K.V.P.-meeting te organiseren en alle ka tholieke burgers van Leiden en omgeving op te roepen, om te luisteren naar wat twee voormannen in de K.V.P. te vertellen hadden. Dr. L. Albering Dat deed onze regering De partij-secretaris ving zijn rede aan met een opsomming van de re sultaten, die de regering in de afge lopen twee jaren bereikt heeft. De regering Beel, aldus spr., staat thans ter verantwoording aan de twee par tijen, die het programma van de formateur konden onderschrijven, nadat dit niet door de christelijke en liberale partijen aanvaard was. Wij katholieken kunnen er trots op zijn, deze verantwoordelijkheid te hebben aanvaard, ondanks de vele critiek die op het regeringsbeleid ge leverd wordt. Halverwege de normale zitting heeft het kabinet Beel de regerings- taak neer moeten leggen, voor de komende verkiezingen, en de katho liek staat thans voor de vraag: „heeft deze regering in de afgelo pen twee jaar blijken gegeven te kunnen regeren of niet?" Als concrete punten noemde spr. Indië, waar een begin gemaakt is met het liquideren van de koloniale verhoudingen en het leggen van een hechte staatkundige, culturele en economische grondslag voor een duurzame Nederlands-Indonesische Unie, onder reëel gezag van de Kroon volgens de koninklijke belofte van Dec. 1942, een prachtig ideaal, waarvoor onze jongens in Indië zo dapper hun krachten geven en dat heel wat mooier is als van hen, die „Zonder Weiter geen harde guldens". Ten tweede de tolunie tussen Ne derland, België en Luxemburg, die binnenkort zal uitgroeien tot een economische unie van de Benelux, waaraan door een nieuw tractaat Engeland en Franakrijk verbonden zijn, als het begin van een West- Europese Unie. Vervolgens de activiteiten van de katholieke minister van O. K. en W. ar. Gielen, met name de subsidië ring van het bijzonder hoger onder ijs (o.a. de Kath. Universiteit te Nij megen en de Kath. Economische Ho geschool te Tilburg) en de ruime subsidie aan de jeugdbeweging, waarvan de katholieken, door hun grote aantal, het meest profiteren. Tenslotte de maatregelen van m nister Drees o.m. voor de ouden van dagen en -het consumentencrediet. Hoewel dit het werk van een socia listische minister is, moet niet verge ten worden dat dit tot stand geko men is volgens het programma van onze katholieke kabinets-formateur, dr. Beel, zodat de verdiensten van deze sociale maatregelen niet alle maal op de creditzijde van de P. v. d. A. geschreven moeten worden. Dit moge ook de P. v. d. A. bedenken, die in haar verkiezingscampagne vaak laat doorschemeren dat al het belangrijke, door deze regering ver- Politiek onfatsoen van Weiter Is het hag wel nodig, vraagt men zich af, dat. deze bijeenkomst belegd moest worden? En het antwoord kan kort zijn; het is een volmondig „Ja", want ondanks alle hierboven om schreven activiteiten, zijn er nog mensen, ook katholieken, die nog niet weten op welke lijst zij Woens dag a.s. hun stem zullen uitbrengen. Nog vier dagen vóór de grote ver kiezingen zijn er twijfelaars, die zich het hoofd op hol laten brengen door holle leuzen van partijen, die een hemel op aarde beloven, of erger r.og, die zich laten misleiden door onverantwoordelijke elementen uit ons eigen kamp. Om hen de enig juiste weg te wijzen was deze mee ling bedoeld. „Maar deze mensen komen juist r.iet", zal men opwerpen. „Dan heeft zo'n meeting toch geen succes". Ja wel, dan is zo'n bijeenkomst toch noodzakelijk. Vooreerst om de stand- vastigen voorlichting te geven over het gedurende twee jaar door de K.V.P. gevoerde regeringsbeleid, op dat deze mensen „die toch wel K.V.P. stemmen", niet als stemvee naar de stembus geleid te worden, maar we ten zullen wat zij stemmen en waar óm ze het doen. Daarnaast kunnen deze mensen, nu zijn hun eigen -me ning door ervaren politici bevestigd hoorden, dit uitdragen in hun om geving, om valse critiek en laster te weerleggen en twijfelaars op de juiste weg te helpen. Dat is het drie ledig doel van deze K.V.P.-meeting geweest, die door, naar schatting, ruim 800 personen bezocht werd. De organisatie van deze meeting was toevertrouwd aan de J. K.V.P. en de kath. Propagandaclub „Dr. Scfiaepman", die de redevoeringen van de partijsecretaris dr. L. Albe- ring en het Tweede Kamerlid, de heer M. P. van der Weijden, burge meester van Zevenhoven, met cultureel programma omlijst hadden. Hieraan verleenden hun medewer king de R-K. Harmonie „Triumph", de St. Odo-koorknapen en de decla mator Joop Koevoets, die tezamen voor een passende omlijsting zorgden. De voorzitter van de Leidse afde ling van de K.V.P., wethouder S. Menken, verwelkomde de aanwezi gen, waaronder .leden van de R.K. gemeenteraadsfractie, bestuursleden van de K.V.P., J.K.V.P., „Dr. Schaep- man", de Kath. Arbeidersbeweging, de Kath. Middenstandsbond en de Kath. Werkgeversorganisatie, komt, aldus de heer Menken, om hier, op deze historische plaats, te getuigen van uw trouw en aanhan kelijkheid aan uw eigen partij, die van verschillende zijden bedreigd wordt, ook door eigengereide ele menten uit ons eigen kamp". ïters j wor- - en infla- xport, her- osen en de laas nog niet richt, door de socialists tot stand gekomen is! Daarnaast moge r den het voorkome tie, het herstel v? zieningen van d kinderbijslag, d.« e voltooid is, ondank.-, net amendement Andriessen, omdat de P. v. d. A. daar geen medewerking aan wilde verle nen, en óók niet de Prot. Chr. par tijen! Nog steeds wordt er in de an ders georiënteerde pers gesproken over een „fokpremie"!! En is het dan nog niet noodzakelijk, dat de ka tholieken een eigen politieke orga nisatie hebben? Gevaren van buitenaf en van binnenuit. We staan weer voor de verkiezin gen. De P. v. d. A. tracht weer ziel tjes te winnen in het katholieke kamp, maar veel vat hebben zij niet op ons. Daarnaast is het grote com munistische gevaar, dat een bedrei ging vormt voor heel Europa, want ook in Italië is het gevaar nog niet bezworen, toen zij bij de laatste ver kiezingen een derde van het aantal stemmen behaalde. In Nederland kregen ze 10 procent en een recent opinie-onderzoek wees uit dat het er deze keer 9 zullen worden. Wij moe ten dus propaganda maken voor een Christelijk West-Europa eA hen, die op het „communistische troebele ge- willen stemmen, wijzen op wat zij gaan doen, n.l. hun steun verlenen aap onderdrukking van de vrijheid en slavernij voor de arbeid. In onze eigen gelederen kennen we de actie Weiter, de man, die zich niets aantrekt van het bisschoppelijk vermaan en een politieke blunder van het eerste soort maakt. Want hij weet dat hij geen succes van bete kenis kan boeken en hoe groter zijn aantal stemmen, hoe zwakker de K.V.P., met het gevaar dat de P. v. d. A. de grootste partij wordt en wij een socialistische kabinetsformateur krijgen. Toch gaat hij door en bouwt dus niet op zijn verstand, maar op zijn gevoel en, wie op zijn gevoelens bouwt, komt in de politiek niet ver! Hij is liberaal en conservatief, wil nog een koloniaal systeem, denkt slechts aan de guldens en voert een onverstandige propaganda. Hij doet dingen, die niet met het politiek fat soen overeen komen, en spreekt mis leidend over het bewaren van de katholieke eenheid. Tenslotte wees spr. er op, dat we enze ogen niet alleen naar Indië moe ten wenden, maar over heel de we reld. Willen wij de wereld verbete ren, zodat er weer een christelijk Europa komt. dan moeten wij zor gen voor de ontwikkeling van Euro pa in de goede zin. Dan moeten onze politieke grenzen wijd open staan en. naar het voorbeeld van onze re gering met de Benelux, heeft de K.V.P. contact met alle katholieke partijen uit de Europese landen. Daaruit moet een bolwerk groeien, waarüit een nieuw en beter Europa zal ontstaan, tegen de pogingen van de socialisten om er een socialistisch Europa van te maken. „De federalis tische gedachte in top" zij onze po litiek, opdat wij mogen komen tot een werkelijke vrede, vrijheid en welvaart voor heel Europa!" De vele malen, dat dit knappe en boeiende betoog door spontaan ap plaus onderbroken werd, zullen voor de heer Albering het bewijs geleverd hebben, hoezeer zijn duidelijke uit eenzetting gewaardeerd werd. M. P. v.d. Weyden Weiter zet een breekijzer in onze K.V.P. komen werden. Toch is dit tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. geen hu welijk, want wij erkennen geen echtscheiding, terwijl deze verbinte nis door ons niet onverbrekelijk ge acht wordt. De regering zal moeten blijven streven naar een betere verhouding tussen lonen en prijzen, wat zeer moeilijk is. Gelukkig hebben de meeste arbeiders in Nederland dat begrepen. De prijs- en loonpolitiek is eigenlijk een stekelvarken met ek sterogen; overal waar men het aan pakt, &pet het pijn. Met loonsverho ging alleen zijn we er niet, want het loon is een belangrijke factor bij de kostprijsberekening en dan moeten dus ook de prijzen der producten omhoog, zodat Wij dan in de vicieuse cirkel ronddraaien. Bovendien moe ten we er door de export bovenop komen en daarom mogen de prijzen niet te hoog zijn van onze producten die we exporteren. Ook zullen we wel eens moeten exporteren wat we zelf goed kunnen gebruiken, maar export blijft de eerste -nood zaak, want deviezen blijven brood nodig. Vanwege de dreigende regen moest spr. veel van wat hij voor de land en tuinbouw op z'n hart had, ach terwege laten en beperkte zich daaar- om met te zeggen dat de land- en tuinbouw als gelijkgerechtigden in geschakeld moet worden in het be drijfsleven. Het is teleurstellend dat er nog steeds geen kinderbijslag aan kleine zelfstandigen betaald wordt. Dit kan de K.V.P. niet verweten wor den, want zij heeft steeds alles ge probeerd om dit klaar te krijgen. De bureaucratie moeten we te lijf gaan. Een zekere gebondenheid in vrijheid kunnen we aanvaarden, maar niet dat, waar 10 mensen werk verrichten, gr 3 zijn dit dat allemaal opschrijven! Als straks de koningin afstand van de troon doet, zal op ons katho lieken niét tevergeefs een oproep gedaan worden om schouder aan schouder te staan met koningin Ju liana. Wij verwachten dat iedere katho liek zijn plaats kan vinden in onze eigen K.V.P., die partij van de ar beid, partij van de waarheid en par tij van de vrijheid tegelijk is! Zich tenslotte tot de politiek-on- verschilligen richtend, zeide spr.: Er zijn nog altijd mensen, die politiek knoeierij vinden, maar o.a. in Tsje- cho-Slowakije is wel gebleken, hoe belangrijk politiek is, want het komt er op aan op grond van welke be ginselen de staat bestuurd zal wor den en in laatste instantie op de vraag of een christelijke levensbe schouwing in ons land mogelijk blijkt. Weet wel dat God overal dag en nacht bestreden wordt, maar, al lijkt het soms dat de anderen win nen, God zal blijven heersen! Schaart u in onze rijen, sluit u aan in de K.V.P. en weest waarlijk soli dair!" De heer Deerenberg, voorzitter van de Kamercentrale-Leiden, dank te na afloop de organisatoren van deze meeting, waarna, juist voordat de eerste druppels vielen, deze bij eenkomst met het zingen van „Aan U o Koning der Eeuwen" besloten werd. WEERSVERWACHTING KOEL WEER. Veel bewolking met enkele ver- speide buien. Wind tussen Noord en West of draaiend naar rich tingen tussen Noord en West. Matig, maar in de kuststreken tijdelijk vrij krachtig. Koel weer. ALBANIë heeft alle bestaande overeenkomsten met Zuid-Slavië opge zegd en alle Zuidslavische spec ialisten aangezegd binnen 48 uur het land te verlaten. Het Zuidslavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een protest-nota gezonden, wa arin gezegd wordt, dat de daad van Albanië een eenzijdige actie was in strijd met alle fundamentele be ginselen van het internationale ree ht. Zuid-Slavië en Albanië hadden in 1946 een pact getekend, dat eco nomische eenheid tussen de twee landen beoogde. Met ingang van he den heeft Albanië de levering van olie aan Zuid-Slavië gestaakt. ALLE WEGEN NAAR OOSTEN RIJK VERSPERD. Volgens berichten uit het grensge bied van Zuid-Slavië en Oostenrijk zijn Zuid-Slaven in koortsachtige haast bezig versperring en. op te wer pen op de voornaamste wegen, die over de grens naar Oostenrijk lei den. Langs de gehele grens zijn de bomen over een strook van 160 M. breedte verwijderd, terwijl op af standen van ongeveer anderhalve kilometer houten uitkijkposten zijn opgericht, die dag en nacht bezet zijn. TOCH EEN VERGELIJK INZAKE TRIEST. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken verwacht, dat hij met Zuid- Slavië tot een vergelijk zal komen inzake Triest. In de rapporten van het ministerie wordt gesproken van een hartelijke ontvangst te Belgra do van de leden van een Italiaanse delegatie, die uitgenodigd was om naar Zuid-Slavië te komen, om te spreken over de toekomst van Triest. Volgens radio-Rome zijn botsingen voorgevallen tussen volgelingen van maarschalk Tito en aan de Kom- inform trouwe communisten in de Joegoslavische zone van het vrije "?bied van Triëst. De politie van "■••'«st kwam tussen beide. NIEUW APOSTOLISCH VICARIAAT IN OEGANDA. Op het missiehuis van de Fathers van Mill Hill te Roosendaal kwam het bericht binnen, dat door een decreet van Rome van het vicariaat van de Eoven Nijl (Oeganda), bestuurd door de Nederlandse bisschop mgr. J. Ree- sinck, een gebied afgescheiden is. In dit gebied is opgericht het nieuwe apostolisch vicariaat van Kampala. Ook het nieuwe apostolisch vicariaat werd toevertrouwd aan de missiona rissen van Mill Hill en tegelijkertijd werd father Vincent Billington be noemd tot apostolisch vicaris en ti tulair bisschop van Avissa. Mgr. Bil lington, die de vierde Mill Hill-bis schop is binnen een jaar, werd gebo ren te Blackburn in Engeland. Hij werd in 1930 tot priester gewijd. Na zijn opleiding in Roosendaal genoten te hebben. Sinds 1930 werkte de nieu we bisschop in het missiegebied van de Boven Nijl. Terwijl de nieuwe vicaris zal resi deren in Kampala, in het oudste mis siegebied van Oeganda, zal mgr. Ree- sinck resideren als vicaris van de Bo ven Nijl te Tororo in het noordelijk gedeelte. Mgr. Reesinck, die in het be gin van dit jaar zijn terugreis var Nederland naar de missie te Marseille wegens ziekte moest onderbreken, hoopt dezer dagen per vliegtuig de reis te kunnen voortzetten. Na dë pauze sprak de heer M. P. van der Weijden en, na enige woor den gewijd te heben aan de geleidp economie, kwam spr. terecht bij het standpunt dat sommigen na do be vrijding innamen: Een katholieke partij in Nederland is van geer be lang! „En waarom niet? Waarom wil men ons niet aaneen zien en niet weten welke kracht er van de ka tholieken kan uitgaan? Gelukkig kunnen de katholieken getuigen van hun trouw'aan het vaderland lijders de oorloge dank zij ook hun een heid! En nu wordt deze eenheid be dreigd. Welter, die op politiek ter rein overigens zijn sporen wel ver diend heeft, wil maar niet begrijpen, dat zijn splinterpolitiek geen succes kan hebben en dat hij zich verzet te gen het advies van de bisschoppen. Hij ziet er zelfs niet tegenop het breekijzer te zetten in onze K.V.P. Zijn manier van candidates werven is anders niet erg kies. Spr. had een telegram ontvangen van de volgen de inhoud: {Gelieve telegrafisch ac- coordbevinding voor plaatsing o;: lijst Weiter". Hij stelt blijkbaar wei zeer weinig eisen aan het karakter van zijn candidaten: om te verwach ten dat iemand, die zich nooit on eens getoond heeft met de K.V.P Indië-politiek, zich ineens kan om draaien! Als de bisschoppen verklaard heb ben, dat de katholieke belangen bij de K.V.P. veilig zijn, dan hebben wc Weiter niet nodig. Toen in de oorlog de kerken steeds donkerder werden, toen werden de adviezen van de bis schoppen door de katholieken steeds graag gevolgd. Dit moge men zich nu nog wel eens herinneren. De bisschoppen zijn heus wel in staat, de politieke toestand te beoordelen. Geen huwelijk met de P. v. 4 A, De samenwerking met de P. v. A. heeft geleid tot een progressieve politiek, waardoor, meer dan waar ook in Europa, de arbeidsvrede ge handhaafd bleef en stakingen voor- In de bollencentra isde oogstcam pagne in volle ga bloembollenstreek „tiollenrooien'. In manden worden de bollen, die ons zo vele deviezen moe- Overal in de I ten opleveren, ter verdere bewerking ziet men het naar de pakhuizen gebracht. Eerste H. Mis van de Eerw. heer Nico Boon TERWIJL HET SANCTUS nog nagalmde, flarden wierrook, als door zichtige wolken omhoog kringelden boven het altaar, waar een toef blanke lelies, opgestuwd door smalle banen van rode en witte bloemen, het tabernakel kroonde en het zilveren geluid van altaarschellen het ho ge uur aankondigde, viel een diepe stilte en zachtjes klonken de fluiste rende woorden van de jonge priester: „Hoe est enim corpus meum" in het ontvankelijk gemoed van eerbiedige mede-offeraars, als een heerlijke bekroning van vele zorgen in lange jaren en het heilig hoogtepunt van deze jubeldag. Na het Evangelie hield pastoor van der Schoot de feestpredikatie, waar voor de gewijde spreker als tekst ge kozen had „Gratias agamus Domine Deo Nostro Laten wij God onze Heer dank zeggen". Pastoor van der Schoot gewaagde van de grote vreugi de in de parochie en vooral bij de ouders van de neomist, nu zij hun priesterzoon voor het eerst zien op gaan naar Gods altaar. Dank daarom aan God voor deze hoge uitverkie zing. Spr. wijdde uit over de verhe ven waardigheid van het priester schap. „Saftrdos alter Christus De priester is een andere Christus" en daarom hoog verheven boven de en gelen, omdat hem de macht gegeven is sacramenten toe te dienen. „Gaat nu het H. Offer voortzetten, besloot de gewijde spreker, en bidt voor ons allen. Bidt ook voor de gehele wereld tot het heilig hart van Maria, om red ding te verkrijgen in de noden van deze tijd". Het zangkoor, onder leiding van de 'heer Th. Brouwers en aan het or gel de heer H. Riebeek, voerde de Missa Festiva van Loots' uit en zong na het beëindigen van de H. Mis de Priestercantate van J. Haagh.. Receptie en sluitingslof. Het zijn schaarse jubeldagen in een parochie, de dagen waarop een pries terzoon zijn- eerste heilige Mis aan God opdraagt, maar des te groter is dan de vreugde en iedereen, groot en klein, rijk en arm, spant zich in om zijn aandeel, groot of klein, te leve ren. Daarom kon men Zaterdag en Zondag spreken van een parochie- feest, toen de eerw. heer Nico Boon plechtig werd ingehaald, om zijn eer ste heilige Mis op te dragen. Vele Leidenaars zullen Zaterdag avond niet begrepen hebben wat er aan de hand was, toen om zeven uur bij de Morssingel een grote stoet van forse boerenpaarden met geel-witte ruiters, welpen, verkenners, gidsen en gymnasten zich in beweging zette om, onder de feestelijke tonen van de „St. Laurentius-harmonie" uit Voorschoten, de neomist naar de kerk te begeleiden. Maar toen diezelfde Leidenaars even later, na een wel komstwoord van de heer J. Aalders, voorzitter van het feestcomité, een rij tuig' zagen aanrollen, waarin de neo mist met zijn ouders en pastoor M. v. d. Schoot O.F.M. hadden plaats nomen, zullen zij begrepen hebben waar deze feestelijkheden voor dien den. Als zij daarna ook de honderden wachtenden voor de kerk zagen staan, hebben zij ook begrepen dat het hier een feest gold, waarmede heel de Leonardus-parochie meeleefde. Tussen een erehaag van witte bruidjes en groepen welpen betrad de neomist de kerk, om, geassisteerd door de weleerw. paters E. Tesser en G. Engering, een kort Lof te celebre ren en daarna met hetzelfde eerbe toon naar de ouderlijke woning bege leid te worden, waar een forse ere- boog tussen groen en vlaggen hem verwelkomde met het opschrift es sacerdos in aeternum Gij zijt priester in eeuwigheid". In het warme licht van de onder- gaajkle zon waaide de nationale drie kleur van de houtzaagmolen als een dirigent en alle andere vlaggen bene den haar kronkelden mee in de wind en zetten luister bij aan deze feeste lijke intocht. De hoogtijdag. Ook Zondagmorgen straalde het priesterkoor in een zee van licht, toen de neomist om half tien zijn eerste plechtige heilige Mis opdroeg, met assistentie van pater G. Engerin_g als presbyter-assistens, pastoor Schreurs, uit het bisdom Nevers in Frankrijk, als diaken en de eerw. heer J. van der Logt, theologisch student als subdiaken. Op het pries terkoor hadden plaatsgenojnen pas toor M. van der Schoot, de paters B. de Goede, L. Teepe,- E. Tesser, C. van acolieten, compleet met Franse Egfnond, Cl. Bayer en father Verhoef1 spraak, een geschenk aanb van Mill Hill. Als het medeleven van heel de pa rochie tijdens het inhalen en d- plech tige H. Mis nog niet duidelijk genoeg gesproken had, dan heeft de receptie, die om een uur in de pastorie ge houden werd, daar wel een overtui gend bewijs van geleverd. Honderden kwamen de neomist en zijn familie gelukwensen op deze hoogtijdag, waaronder wij opmerkten de paters Kruisheren dr. van Rooyen en prof. Snabel, father Verhoef, de commissa ris van politie, de heer R. Meyer, in specteur Cornelisse, deputaties der parochiële verenigingen en jeugdbe weging. Een uur lang was het een komen en gaan van parochianen en andere vrienden en bekenden. Daarvoor had de aanbieding van het pajrochie-cadeau plaatsgevonden door de heer L. van Zandwijk, voor zitter van de parochiële K.A., die, om de herinnering aan de Haagweg-paro- chie te vergemakkelijken, de neomist een prachtig kazuifel aanbood. Pas toor van der Schoot constateerde dat men heus geen zuiderling behoeft te zijn om enthousiast een katholiek feest te vieren; dat men dit boven de Moerdijk ook kan, bewijst deze da- wel! Ter afwisseling zong het parochie' dameskoor „Het Zonnelied", verster' met de heren van het kerkkoor, vo treffelijk tw^e liederen, waarna receptiegangers -hun défilé konden beginnen. Als sluitstuk van de officiële fees telijkheden celebreerde de neomist 's avonds om zeven uur een plechtig danklof, waaronder hij dank bracht aan allen, die dit feest voor hem on vergetelijk gemaakt hadden. „Zowel de parochie-geestelijkheid, als het feestcomité, de jeugdbeweging, de K. A., de zangkoren, de „St. Laurentius- harmonie", de familieleden en heel de parochie hebben door dit feest uiting gegeven van hun diep geloof in Christus en hun grote saamhorigheid, waardoor dit geen feest.van mij, maar van de hele parochie is geworden. Het is uw feest, want een priester komt voor uit de gemeenschap, als de vrucht van de vele gebeden en of fers, die daarvoor gebracht zijn. Weest daarom met mij dankbaar je gens God, dat Hij de parochie deze vrucht geschonken heeft". Hiermede was voor de Leonardus- parochie deze feestdag ten einde, die, om met Pastoor van der Schoot te Spreken, bewezen heeft dat men ook hier zo'n feest enthousiast en met heel de parochie vieren kan En als de jonge priester binnen korte tijd weer naar Frankrijk vertrekt, om daar het zware werk van de zielzorg op zich te nemen, dan kan hij er van over tuigd zijn dat de parochianen het niet bij dit feest zullen laten, maar dat 'hun gebed hem in de uitoefening van zijn werk tot grote steun zal zijn. HOOG BEZOEK OP VERKENNERS WEEKEND. Lord Killyburn kwam eten. Nadat zij 's morgens de H. Mis hadden bijgewoond in de parochie kerk van Oud Ade, begon voor de verkenners van de Vossentroep van de Lode wij ksgroep en de Arenden troep van de Bernardusgroep (Meer burg) de grote dag. Lord Killyburn, een Schots ver kennersleider, bracht een bezoek aan hun week-end kam'p bij het Vennemeer. Om ongeveer 11 uur schalden de trompetten en het fees telijk met vlaggen versierde motor jacht van de heer G. P. de Graaf meerde aan. Langs een haag van verkenners begaf de lord zich naar het vlaggeparadeterrein. Hier werd hij door twee verkenners namens beide troepen verwelkomd. Bij zijn rondgang over het kampterrein sprak hij zijn waardering uit over. de uitkijktoren van de Vossentroep en de aanlegsteiger van de landver- kenners van Meerburg. Ook over de netheid van tenten en keukens was hij vol lof. Van vele zijden was er belangstelling o.a. afgevaardigden van de groepcomité's van beide troepen. Aalmoezenier Loerakker en vele anderen. Vol belangstelling be zichtigde hij de boerderij van de heer K. v. d. Geest, op wiens land hij zo gastvrij was ontvangen. Na de gemeenschappelijk warme maal tijd, door de verkenners bereid, richtte lord Killyburn zich tot de jongens. Hij sprak zijn dank uit over de grootse ontvangst en over alles wat hij nog had mogen zien en ondervinden. „Als een van jullie ooit Schotland bezoekt, hooD ik de mij hier betoonde gastvrijheid te kunnen belonen." Hartelijk nagewuifd door de ver kenners vertrok de boot omstreeks 4 uur in de richting Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: Propaedeutisch examen Godgeleerdheid: de heren W. Roe- zicht te Leiden en J. Noordmans te Leiden; candidaatsexamen Neder landse taal- en letterkunde: de da mes J. de Knegt (cum laude) te Ro- senburg en mevr. PerkKramers te Oegstgeest en de heren J. P. Naeff te Gorinchem en J. H. Caspers te Katwijk a, d. Rijn. EINDEXAMEN R.K. HOGERE BURGERSCHOOL. Voor het eindexamen afd. A zijn geslaagd: A. van Berge-Henegouwen, H. van den Berk, Sassenheim. G. de Groot, den Haag; M. de Groot, Voor hout. J. de Koek, Wassenaar. P. Koks hoorn, Voorburg; J. W. M. van Leeu wen, Voorschoten; J. C. van Leeu wen, Alphen; G. Meester, Voorscho ten; A. van Mil, R. van Nieruwenho- ven, den Haag: P. van Paridon, Kat wijk. J. van der Poel, Oud-Ade; J. Reintjes, Oegstgeest; J. Schalks, C. Schmida, G. Schuiten, den Haag. A. Strooband, Leidschendam; P. van Tilburg, Wassenaar. J. van der Velde, Wassenaar. C. van Vliet, Voorschoten; G. Werneke, Alphen; F. van Zijl. Alle candidaten zijn geelaagd. Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leidën. waaronder een stel ampullen, DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Voor de uitreiking van bonkaarten K. 810 wordt morgen (Dinsdag 6 Juli) zitting gehouden te Zoeterwoude (Rijndijk) in Café „Het Witte Huis" voor zelfverzorgers en niet-zelfver- zorgers alle letters. Te Rijnsburg voor niet-zelfverzor- gers letters A tot en met E. De lo ketten zijn geopend van 8.3(1 tot 12 uur en van 1.30 tot 4 uur. Mr. C. A. de Meyere, alhier onachtig, raad-adviseur bij de af- '.ing „wetgeving" van het Ministe- van Justitie, komt voor op de lijst i aanbeveling ter vervulling van vacature van rechter in de arron- ements-rechtbank te Rotterdam. - De wethouders van Leiden zijn hinderd op Woensdag 7 Juli ^ekuur te houden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2