K.V.P.-Jongeren en het Europese Federalisme Radio-actieve stoffen uit Amerika zijn in ons land aangekomen Er is gewerkt in Nederland JONGEREN SPREKEN VRIJDAG 2 JULI 1948 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Geregelde zendingen dezer kunstma tig door uraan-splitsing gewonnen stoffen. Voor medisch-thevapeu- tischc doeleinden van groot belang. Zij worden te Amsterdam, Leiden en Utrecht gebruikt. In de loop der laatste weken zijn de eerste zendingen kunstmatige ra dio-actieve stoffen uit de Amerikaan se atoomfabrieken in ons land aange komen. Naar aanleiding hiervan schrijft men van de zijde der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen aan het „Algemeen Handelsblad" wat wij ons veroorloven hier over te ne men: Van eep militair sandpunt bekeken zijn deze producten in het geheel niet interessant, daarentegen zijn zij voor wetenschappelijke en voor medisch- therapeutische doeleinden van bijzon der groot belang. Kunstmatige radio-actieve stoffen worden in de atoomfabrieken op twee verschillende manieren gewonnen. Sommige zijn een onvermijdelijk bij product van de splitsing der uranium atomen, terwijl andere ontstaan door de inwerking der neutronen insta biele deeltjes, die bij de uraansplit- sing vrijkomen op vreemde ele menten, die daartoe in het splitsings apparaat worden aangebracht. In de Ver. Staten zijn beide soorten be schikbaar, doch naar Europa mogen alleen die van de tweede categorie worden uitgevoerd. In de critische schifting der aan vragen dient men geen onvriendelijk heid der Amerikaapse autoriteiten tegenover buitenlandse geleerden te zien. Ook bestellingen van laboratoria in de Ver Staten zelf worden pas uit gevoerd na nauwgezetté bestudering door een speciale commissie. Voor deze uiterste voorzichtigheid bestaan meer gegronde redenen. In de eerste plaats is de productie op het ogenblik nog lang niet voldoende om aan alle redelijke aanvragen te voldoen; het spreekt vanzelf, dat bestellingen van kleine hoeveelheden of voor bijzon dere urgente onderzoekingen voor rang hebben. In het algemeen worden biologische en medische problemen als het belangrijkst beschouwd. Onder deze is het kankeronderzoek nummer één. De tweede grond voor critische beoordeling is het feit,-dat deze radio-actieve stoffen zeer be langrijke medicamenten zijn tegen verschillende ziekten van bloed en schildklier en ook tegen sommige soorten van tumoren. Over behande lingswijze en over dosering is men het echter nog niet geheel eens, zodat streng gewaakt moet worden tegen onoordeelkundig gebruik. Ook zen den vele preparaten zulk een sterke straling uit, dat ze in ondeskundige handen een gevaar voor de gebruiker betekenen. Gelukkig beschikt men in Neder land ofschoon nog in onvoldoende mate over wetenschappelijk per soneel, dat in staat is bij het werk met kunstmatige radio-actieve stoffen des kundige raad en hulp te verlenen. De benodigde apparaten worden sinds jaren door de firma Philips te Eind hoven vervaardigd; de productie al daar wordt op het ogenblik sterk uit gebreid. Hetis 'weer de wens der Ameri kaanse autoriteiten, dat aanvragen uit Nederland van te voren hier te lande door gezaghebbende geleerden worden onderzocht. De Kon. Ned. Akademie vai. Wetenschappen, daar toe aangezocht door de minister, be noemde een commissie, bestaande uit professoren, die op de betrokken ge bieden een internationalé reputatie hebben. Voorzitter is prof. J. Clay, secretaris prof. C. J. Bakker (Zee manlaboratorium te Amsterdam). Slechts na goedkeuring door deze commissie worden bestellingen van radio-actieve stoffen voor Nederland door de ambassade te Washington in gediend. Wordt radium verdrongen? De meest algemeen bruikbare ra dio-actieve stof is de radio-actieve koolstof. Deze wordt in Utrecht toe gepast bij het onderzoek naar de aard en de oorzaak van kankergezwellen en in Leiden al. hulpmiddel bij het werk met gecompliceerde organische stoffen, die in biochemische vraag stukken een gewichtige rol spelen. Radio-actieve phosphor wordt in Am sterdam gebruikt bij de studie van rachitis. In Leiden onderzoekt men er enkele problemen der bloedcirculatie mee, die tot nog toe op geen andere wijze konden worden aangepakt. De Rijksuniversiteit te Utrecht en de Vrije Universiteit te Amsterdam x ken samen aan een technisch onder zoek met behulp van radio-actieve zwavel over een nieuwe methode voor het mesten van dieren, dat van groot economisch belang is. De stofwisse ling in weefselcultures van schild kliercellen wordt in Leiden onder zocht met behulp van radio-actief jo dium; aan de vee-artsennijkundige faculteit te Utrecht bestudeert men met behulp van radio-actief cobalt de ziekte die bij runderen optreedt bij gebrek aan dit element. Wat de medische toepassingen aan gaat, ontvangen thans te Amsterdam de verantwoordelijke geneesheren aan het Kankerinstituut en in de Röntgenologische kliniek van het Wil- helmina Gasthuis geregeld radio-ac tieve phosphor voor de behandeling van bloedziekten. Bovendien is. zodra de mogelijkheid daartoe bestond, voor het Kankerinstituut een grote hoe veelheid radio-actief cobalt besteld, om na te gaan in hoeverre deze stof bij de gammastralen-therapie voorde len biedt boven het gewone radium. De zending is intussen ontvangen. In dit verband is de kortgeleden in de Amerikaanse pers verschenen me dedeling interessant, dat, naar men verwacht, dit materiaal het radium geheel zal verdringen. Het is name lijk veel goedkoper, beter te bewer ken en gemakkelijk te hanteren, ter wijl bovendien de straling minder doordringend is. Het thans bijna vol tooide cyclotron te Amsterdam, dat eveneens bedoeld is om kunstmatig radio-actieve stoffen te produceren, zal de toepassing dezer methodes in sterke mate kunnen bevorderen. Verschenen is een boekje, getiteld „Drie jaren Wederopbouw in Neder land'-, uitgegeven door de afdeling voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw. Iri dit boekje staan cijfers, die be trekking hebben op onze totale we deropbouw en die de minister in ■een voorwoord doen concluderen* dat er alle critiek ten spijt re den is zich als Nederlander trots te voelen over het behaalde resultaat. Want wat is er in de afgelopen drie jaar herbouwd of hersteld? En de minister somt dan op; Er zijn 3000 schepen gelicht. Er zijn 400.000 licht beschadigde wonin gen opgeknapt, 36.500 zwaar bescha digde hnizen weei bewoonbaar ge maakt en 13.000 noodwoningen en noodboerderijen gebouwd. En de voorlichtingsdienst vervolgt: 266.000 H.A. geinnudeerd gebied werd droog gelegd, alle dijken werden hersteld en 3000 m opnieuw aangelegd, 36 grote verkeersbruggen werden defini tief hersteld alle vernielde spoor bruggen (23 grotere) weer in ge bruik genomen en de Ned. industrie MANSHOLT WIL PRIJS VAN MARGARINE OMLAAG HEBBEN. Minister Mansholt wil de margarine goedkoper maken voor de consument. Dat was de richtlijn voor de „Com missie dr. Kreukniet", welke enige maanden geleden opdracht kreeg de materie van de margarine-productie en -handel nader onder de loupe te nemen. Naar het vakblad „De Kruide nier" weet te melden, heeft deze com missie thans haar advies aan de mi nister doorgezonden. Volgt de minis ter dit advies op, dan zal de margari ne-industrie opnieuw haar belangen veilig gesteld zien in een nieuwe con ventie met een minimum-fabrieks prijs en zal de concurrentie in het ar tikel gespeeld moeten worden door de handel alleen. Van de zijde van de handel en de ompakkers is hier tegen een heftige stellingname te ver wachten. Een eenzijdige industrie conventie acht de handel onbillijk en onrechtvaardig: leverde sinds de bevrijding niet min der dan 1500 goederenwagens af. De binnenvaartwegen zijn weer bruik baar gemaakt en alleen in de Waal al lagen 300 tot zinken gebrachte schepen, in de Rijn 400, in de IJsel 100 en in het IJsselmeer 50. De toe gangen van Amsterdam en Rotterdam naar zee zijn hersteld, 8500 schepen van alle soorten en grootten werden gerepareerd en aan nieuwbouw zijn tot 1 April 1948 16.631 huizen en 363 boerderijen gereed gekomen. En dan zwijgt men nog van de gro te aantallen kerken, scholen en indu striële gebouwen, die werden her steld Of herbouwd. Men zwijgt van het herstel van onze wegen, van on ze vliegvelden en ons gehele ver- keersapparaat. OVERHEIDSSTEUN VOOR GEZINS VERZORGING. In een circulaire aan de provinciale en gemeentebesturen, heeft, aldus de „Tijd", de minister van Sociale Zaken richtlijnen gegeven aangaande over heidssubsidiëring van het werk der gezinsverzorging. Onder gezinsverzor ging verstaat de minister de daad werkelijke verzorging, welke door speciaal opgeleide vrouwelijke krach ten, in dienst van een organisatie staande, onder deskundige leiding in gezinnen, geboden wordt ter vervan ging van de zieke vrouw des huizes en/of tot hulp en voorlichting van de huisvrouw die door een onvoldoende scholing, onmaatschappelijk gedrag e.d. niet in staat is haar taak in het gêzin naar behoren te behartigen. Allereerst zullen van degenen, die geholpen worden, vergoedingen moe ten worden gevraagd, rekening hou dend met de draagkracht, vervolgens komen de bijdragen van kerkelijke instanties, particulieren en bedrijven in aanmerking. In een dan overblijvend tekort kan de overheid subsidiëren in deze volg orde: gemeente, provincie, Rijk. De totale subsidie van gemeente, provin cie en Rijk mag echter in het alge meen niet te boven gaan: 50 pCt. van de salariskosten der gediplomeerde gezinsverzorgsters, (40 pCt. voor de ongediplomeerde). Provinciale of diocesane overkoe pelende organisaties (federaties) op dit gebied kunnen in aanmerking ko men voor een gemeentelijke of pro vinciaal subsidie in de kosten van haar apparaat. De minister streeft er naar, de ge zinsverzorging in handen te leggen van gediplomeerde verzorgsters; daarom zullen na een overgangspe- DE PRINS BEZOEKT HET K.N.I.L.-CENTRUM. Ten einde zich op de hoogte te stellen van de demobilisatie vraag stukken bezocht Z.K.H. Prins Bern- hard gistermorgen het KNIL-cen- trum te Nijmegen. De commandant van het centrum, kolonel Muller, gaf een overzicht van de stand van za- uaarom zuiien na een overgangspe- k waarna de heer Ruiter, hoofd node de ongediplomeerde krachten I Sopia,p 7ak'eI1 van met meer voor subsidie in aanmer king worden genomen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een beschik king uitgevaardigd, welke een uit werking van de reeds eerder in het woningbesluit opgenomen regeling betreft en de bijdragen voor woning wetwoningen be\at. Krachtens deze regeling draagt het rijk de onrenda bele exploitatie-kosten. In het nor male exploitatie-risico wordt niet j>ij- gedragen. Voorschriften zijn voorts gegeven omtrent het vormen van een reserve door de woningbouwvereni gingen, waardoor de financiële posi tie van deze- verenigingen zal wor den verstevigd en het dus mogelijk wordt eventuele normale exploitatie verliezen op te vangen. Deze laatste regeling is speciaal van belang in verband met het stopzetten van de voorschot-verlenging van rijkswege, zo vernemen wij van het ministerie van wederopbouw en volkshuisves ting. De gemeenten kunnen zich thans een oordeel vormen omtrent de weg, welke t.a.v. de financiering van de .woningwetbouw zal wordesn ingesla gen. DE PRIJS VOOR LEVERTRAAN. Prijsstijging van uit Noorwegen ge- importeerde levertraan heeft een nieuwe prijsregeling voor levertraan noodzakelijk gemaakt. De nieuwe prijs voor de verbruiker bedraagt met ingang van 8 Juli 1948 1.20 per fles van 300 cm3 inclusief fles (voorheen 1.05). In Esplanade te Utrecht werd de 128e algemene Vergadering van de Vereniging voor de Boekhandel ge houden. Zij werd bijgewoond door ongeveer 300 leden. In 1898 was de autotypsie nog maar enkele jaren geleden opgekomen, de offsetdruk zou pas tien jaar later komen, de eerste linotype deed in 1894 maar intrede in Amsterdam, de monotype kwam in 1900 in Europa, in hetzelfde jaar werd de eerste twee toerenpers in Amsterdam geplaatst. Spreker gaf een beeld van het jaar 1898, zoals zich dat laat vormen uit de titels der boeken, die toen ver schenen. Van deze rustige tijd op 'het woelige heden overstappend, schet ste spreker de ontwikkeling na de tweede wereldoorlog, toen boek handel en publiek aanvankelijk wei nig critisch waren. Thans is echter een voorzichtige politiek bij het opzetten van uitgaven, bij het ver kopen en inkopen geboden. Een nieuw reglement scheiflsge- recht wordt aan de vergadering ter goedkeuring voorgelegd. Er is een vakopleiding voorleesbibliotheek houders ingesteld. De vakopleiding telt thans - 6Ö0 leerlingen. Bestelhuis en Centraal Boekhuis vragen !meer ruimte, terwijl thans ook het bureau van de commissie voor de propaganda van het Neder landse boek in het Boekhuis geves tigd is. Spreker besloot: een onvermoeide propaganda blijft noodzakelijk en om deze te financieren wordt thans voor gesteld, dat ieder vakgenoot zal meewerken, opdat de desbetreffende commissie een vaste financiële basis voor3 haar werk krijgt. van de afdeling Sociale Zaken van het departement van Overzceese Ge biedsdelen, een uiteenzetting gaf van de bestaande overheidsmaatre gelen betreffende de KNIU-militai- ren. Na het complex gebouwen geïn specteerd te hebben, presideerde Z. K. H. tenslotte de vergadering van de Nationale Demobilisatieraad. AGENT VAN POLITIE NEERGESTOKEN. Twee bezoekers van de kermis te Goirle, die Woensdagavond in be-» schonken toestand in gezelschap van nog een aantal andere personen naar Tilburg terugkeerden, werden op de Goirleseweg door enige agenten van politie gesommeerd mee naar het politiebureau te gaan. Tussen de bei de mannen en de agenten ontstond hierop een handgemeen, tijdens het welk de hoofd-agent van politie uit Tilburg, Dusee met een dolk in de rug werd gestoken door de 23-jarige Weelde uit de Lijsterstraat te Til burg. In ernstige, doch niet levens gevaarlijke toestand werd de agent van politie naar het ziekenhuis ver voerd. De twee beschonken vechters bazen werden gearresteerd. DOOR SMOKKELAARS OVERVALLEN? Dezer dagen trof een wandelaar in de bossen aan de Duitse grens nabij V-enlo een man bewusteloos aan. Na de politie te hebben gewaarschuwd werd de man, de 29-jarige R. Dud- zinski uit Gorlitz, overgebracht naar het St. Joseph ziekenhuis te Venlo. Zonder bij kennis te zijn geweest is de Duitser aldaar overleden. De politie heeft het vermoeden te doqn te hebben met een Duitse smokke laar, die i-Hegaal de grens is over gekomen en in handen viel van een smokkelbende uit Nederland. In verband met deze zaak werden eni ge personen gearresteerd, die allen echter weer op vrije voeten zijn ge steld. De politie zet het onderzoek voort. BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs begon gisteren de tweede helfl van dit jaar met een voortzetting der vaste tendenz van Woensdag. Hoewel op de Londense beurs gistermorgen een gedrukte stemming overheerste, wegens de ge spannen situatie in Berlijn en 't uit eenvallen van het geallieerde vier- mogendhedenbestuur, werden alhier na aarzelende opening hogere koer sen vernomen. Men bracht dit in verband met het bericht uit Washing ton, dat Amerikaanse monetaire des kundigen naar de Marshalllanden ko men om de positie der Europese va luta's te bestuderen. Hieraan werden ter beurze beschouwingen over mo gelijke toekomstige devaluaties vast geknoopt, waardoor de aandelen markt een vaster aanzien kreeg. Het publiek scheen merendeels voors hands niet tot aankopen over te gaan, zodat de affaire van bescheiden afmetingen bleef en ook de koersstij ging geen opzienbarende proporties aannam. Per saldo had de markt dan ook een kalm verloop. Het viel ech ter op, dat de staatsfondsen een licn- te terugslag ondervonden en de nei ging hadden om 'n kleinigheid terug te lopen. De lening 1947 b.v. werd vernomen op 98 K a 3/8, dus een fractie beneden Woensdag. Wederom trok de activiteit op de scheep vaartmarkt de aandacht, en opnieuw werden koerswinsten geboekt. VORRINK ALS ILLEGAAL. Met verontwaardiging hebben wij kennis genomen van de infame wijze, waarop men van verschillende zijden de laatste tijd de goede naam van de héér Vorrink als illegale werker in de ogen van het terzake onoordeel kundige publiek verdacht tracht te maken. Voor zover deze vuilspuiterij komt uit de bekende hoek, waar elke niet gelijkgeschakelde oud-illegale werker voor „nazi" of „fascist" wordt uitgekreten, kunnen wij er gevoege lijk het zwijgen aan toedoen. Deze campagne veroordeelt immers zich zelf in het oog van een ieder, die nog enig elementair begrip van wat be hoorlijk is bezit. Erger echter is, dat een zeker populair „burgerlijk" week blad blijkbaar maar al te graag poli tieke munt uit deze laster tracht te slaan. Geheel los van de huidige verkie zingsstrijd en enkel terwille van de eenvoudige rechtvaardigheid achtten wij, die in de bezettingstijd de naas te Katholieke medewerkers van de heer Vorrink zijn geweest, ons in ge weten verplicht ook onze stem te ver heffen tegen deze schandelijke prac- tyken. Door onze diep betreurde vriend Lex Althoff leerden wij in de zomer van 1941 Koos Vorrink en zijn illegale activiteit op verschillend gebied ken nen. Vanaf die tijd hebben wij ons on voorwaardelijk vertrouwen in hem gesteld en deelgenomen aan zijn strijd tegen de bezetter. Ons werk be stond enerzijds uit het leggen van contacten tussen hem en vooraan staande personen uit het Katholieke, geestelijke en politieke leven, ander zijds door redactionele medewerking aanvankelijk aan „Het Parool", later aan de illegale bladen „Het Verzet" en „De Vrije Stem", alsmede aan de verspreiding daarvan op grote schaal en aan hot verzamelen van gegevens en het verstrekken van inlichtingen over de situatie en de gebeurtenissen in verschillende delen van het land. Talrijke bijeenkomsten hebben aan vankelijk plaats gehad ten kantore van 2e ondergetekende te Utrecht, Domstraat 9, terwijl nadien, toen het voor de heer Vorrink te gevaarlijk werd naar Utrecht te komen, een ver gader-gelegenheid door ons werd ge vonden in 's-Hertogenbosch door be middeling van een kapelaan aldaar. De levering der artikelen voor bo vengenoemde illegale bladen ge schiedde via de heer Vorrink zelf of wel via zijn broer Adri Vorrink en Lex Althoff. Duizenden exemplaren van boven genoemde bladen werden merendeels door Adri Vorrink persoonlijk in de Domstraat 9 te Utrecht gebracht en door ons verspreid, terwijl wjj tevens in staat waren tientallen riemen pa pier en duizenden enveloppen aan de heer Vorrink beschikbaar te stellen. Wij hebben de heer Vorrink toen leren kennen als eén nobel, moedig en onzelfzuchtig man, die steeds be zorgd was voor het gevaar, dat zijn medewerkers bedreigde. Nadat hij op 1 April 1943 met zijn broer Adri cn vele anderen was ge arresteerd, ontving 2e ondergeteken de enige tijd nadien een clandestien schrijven van de heer Vorrink uit de gevangenis te Haren, waarin hij liet weten, dat diens naam bij een ver hoor was genoemd en waarin hij o.a. schreef, dat in geval van onverhoopte arrestatie alle schuld op hem, Koos Vorrink, moest worden geworpen en waarbij hij een aantal namen noemde van lieden, die moesten worden ge waarschuwd. Met grote vreugde hebben wy na de bevrijding de terugkeer van de ge broeders Vorrink uit de Duitse con centratiekampen begroet. Wij betreuren ten zeerste de rede nen, die ons thans noodzaken het bo venstaande te publiceren en distan tiëren ons daar uitdrukkelijk van de huidige verkiezingsstrijd. H. Baron van Lamsweerde. Cl. Meuleman. „Tijd". Vruchbaar Studie-Weekend op „Drakenburgh" ¥N HET AFGELOPEN WEEKEND waren in het Gemeenschapsoord *- „Drakenburgh" bij Hilversum een 80-tal kaderleden van de Jonge ren Organisatie in de K. V. P. uit alle windstreken des lands bijeen om onder deskundige leiding noemen we slechts Dr. v. d. Weij, Dr. Schroder, Drs. Hammerstein en Dr. Hahn het Europees Federa lisme onder de loupe te nemen en hun inzicht in dit hoogst actuele vraagstuk dat eigenlijk geen vraagstuk moest zijn te verhel deren. Na een goed uur tussen de rails gezeten te hebben gevolgd door een snelle autotocht met een elegante zwaai precies voor het bordes van „Drakenburgh" |als besluit is het een genot onze benen even te strekken en de zuivere lucht in te ademen. „Drakenburgh" ligt in een prach tige omgeving met veel bos, waar we ons als stedeling rijk voelen, ze ker als Leidenaars, die slechts een gering percentage groen gewend zijn. Jan Beerends met zijn staf, aan wiens goede zorgen dit Gemeen schapsoord is toevertrouwd ontving ons en na aan onze sociale verplich tingen voldaan te hebben (nog steeds bonnen!) maken we kennis met de reeds aanwezigen" d. w. z. rechts en links handjes geven, namen horen en.... namen vergeten. Mr. Dr. L. de Gou, voorzitter der J. O. en Burgemeester van Steen bergen in de wandeling Leo de Gou die op dit weekend op pret tige maar stevige wijze van zijn be- stuurstalenten blijk gaf, riep ons een hartelijk welkom toe. Ook Jan Schiphorst (officieel: drs. J. Schiphorst, Jongeren Commissa ris der K. V. P.), omgeven door het bekende aureool van welsprekend heid cn fantasie, was met echtgenote present. In de gezellige conversatiezaal werd de kennismaking nader voort gezet. Hier constateerden we een nolitiek-ainicum: die dames (ondhi- c.esën genoemd in de stijl van de Drakenburgh-mystiek) bleken een Vierde deel te vormen van het aan wezige J. O.-kader. Het middernachtelijk uur was reeds ver vérstreken, toen de zwaar- bomende menigte zich ter ruste be gaf. DE FEDERALISTISCHE IDEE. Na H. Mis en ontbijt togen we Za terdagmorgen naar de aula waar Dr. P. v. d. Weij O.Carm. de idee van het federalisme op wijsgerige wijze uiteen rafelde. Spr. betoogde, dat de onbeperkte nationale souvereiniteit tot voortdu rende verstoringen van de wereld vrede leidde. Deze souvereiniteit dient derhalve te worden opgegeven. Het federalisme wil breken met het particularisme in de internatio nale betrekkingen, die aan de ver werkelijking van zijn doel: een be tere samenleving, in de weg staan, om zo geleidelijk te komen tot een alles omvattende band tussen alle volkeren. Daarbij zoekt het aanslui ting aan de natuurlijke tendenzen van de mens, wereldburger te zijn dooi* een goed bewoner te zijn van eigen land. Voor de volkeren ligt het niet anders, maar hier blijkt de onbeperkte nationale souvereiniteit de grote handicap te zijn. Na een interessante gedachtenwis- seling kwam de inwendige mens weer aan de beurt, waarna er gele genheid werd gegeven zich in de heerlijke omgeving „naar ziel en lichaam te luchten." STAATKUNDIGE ASPECTEN. Om 3 uur kwam dr. J. W. M. Schro der aan het woord, die in een zeer schematische en vooral zeer duide lijke inleiding die ruim twee uur duurde de staatkundige aspecten van het Europees Federalisme be lichtte. Federalisme is, volgens spreker, de toepassing van een methode van organisatie op de menselijke samen leving, die neerkomt op: vrijwillig verenigen onder gemeenschappe lijk gezag stellen opleggen van discipline door dit gezag respec teren van het wezenlijke van elks gie en voedselvoorziening, arbeids- clearing coördinatie der buifpn- europese betrekkingen. Deze belan gen kunnen slechts effectief behar tigd worden door inter-europese organen. Ingaande op het katholieke stand punt t. a. v. het federalisme besloot dr. Schroder zijn inleiding, dat dit streven zeker de belangstelling van de kath. staatkunde waard is, gezien, de waarborg tegen staatstotalitaris- me, opbouw van onderaf, creatie van functionele diensten op sociaal-eco nomisch en cultureel terrein, met in schakeling van de betreffende sociale De economie is de grote hinderpaal voor federatieve samenwerking. De ontwikkeling der techniek is veel verder dan de politieke en economi sche organisatie. We zitten dus in j tijdnood. Minder bilaterale (beperk - j te mogelijkheden) en meer ruillila- terale handelsverdragen zijn het devies Spreker stelde vervolgens enige voorwaarden voor federatieve sa menwerking in economisch opzicht: o.a. gemeenschappelijk munt, of eigen munt steeds omwisselbaar, wegval len van deviezengrenzen, federatieve regelingen betreffende emigratie en statistieken, betreffende emigratie en prijspolitiek „enigszins" geregeld zal moeten worden. karakter. Bij de verwezenlijking van de fe deralistische gedachte constateerde spreker drie stromingen: de unionis ten: tevreden met een vrijwillig Ver drag (te weinig gezag) de fusio- nisten: voorstanders van een super staat (te veel gezag); de federalisten: voorstanders van geleidelijke toe passing op staatkundig, sociaal, eco nomisch en cultureel terrein (gezag berust voorlopig bij de parlemen ten). In dit verband formuleerde spr. de federatie als een eenheid in ver scheidenheid, waarbij alles draait om het juiste evenwicht te vinden tussen vrijheid en gezag. Als onderstreping van de nood zaak tot federeren haalde spreker enige gemeenschappelijke Europese belangen aan t.w.: interne veilig heid en defensie controle op de wapenfabricage (atoom energie!) coördinatie van voorzieningen be treffende handel, muntwezen, ener kringen, inclusief de werknemers volgens het subsidiariteits-beginsel. (Pauselijke Encyclieken). EUROPEESS-CULTURELE AVOND. Na een levendig debat, waarin het gast-kamerlid Mr. Roolvink de his torische noodzakelijkheid van het federalisme benadrukte én waar voörz. de Gou, iedere spreker, die „afdwaalde" met zijn hamer onder narcose dreigde te brengen, maakte het gezelschap zich op, om via een geanimeerde maaltijd, voor een avond op hoog-cultureel niveau. ECONOMISCHE ASPECTEN. Na een gezongen communiteits mis en het onvermijdelijke ontbijt de volgende morgen, betraden v/e Zondagmorgen weer de aula waar drs. G. Hammerstein de economische aspecten van het federalisme onder de loupe nam. Vlot gezegd maar minder vlot uit gevoerd (zie economische troubles Benelux). Spoedige staatkundige sa menwerking zal de economische sa menwerking niet onbelangrijk ver lichten. Betere gezagsverhouding be tekent immers welvaartsbevorde ring. Tot slot illustreerde spr. zijn be toog met enige reeksen van cijfers, w.o. het tekort van de Europese dol larbalans daarmede de dringende noodzaak aantonende van nauwere economische samenwerking. Na groepsbespreking, gedachten- wisseling, weer eten en luchten, was het tijdstip der laatste inleiding aan gebroken. HET VRAAGSTUK DUITSLAND. D. K. Han begon zijn boeiend be toog met Duitsland als het moeilijk ste en belangrijkste probleem van het Europees Federalisme te bestem pelen. Na de eerste bezettings-phase werd uitschakeling van Duitsland in de Europese Gemeenschap het on derwerp van de internationale poli tiek. Tot nog toe zonder veel resul taat. Oorzaken: Duitsland is in twee delen gesplitst, economisch niet zelf standig, geen representatieve rege ring en verbreding van de kloof tus sen bezetter en volk. Spr. gaf ver volgens een overzicht van de stand van. zaken. De oppervlakte van Duitsland is kleiner geworden (ver lies van Oostelijke Gebieden aan Polen). Op dit kleinere gebied zijn thans meer mensen dan voor de oorlog (12 mill. z.g.Oost-vluch telingen w.o. 6 mill. R.K.), Verder een staaltje van het Duitse huisvestingsprobleem: Keulen telde voor de oorlog 750.000 inw. thans 630.000. Als men nu weet dat 75 pet. van de woonruimte ver nietigd is dan.... HULP AAN DUITSLAND. Bij de gedachten wisseling gaf Frans Burmanje de stuwkracht van de Amsterdamse Jongeren K .V. P. een suggestief relaas van zyn bezoek aan Duitsland. De J. O. zal rechtstreeks contact opnemen met de Jungeren Union (C. D. U.-jongeren) in de vorm van uit wisseling. Verder zal de J..O. de R. K. organisaties aansporen z.g. Duits- land-commissies op te richten. Daar voorz. de Gou inmiddels was vertrokken, sloot Jan Schiphorst dit studie-weekend met woorden van dank aan de inleiders, aan Jan Bee rends en zijn staf, aan de organisa toren (w. o. hij zelf!) en aan de deelnemers, onder welke laatste hij een groeiende federalistische geest bespeurd meende te hebben. Onze volgende taak zal moeten zijn uit dragen van wat we deze dagen in ons opnamen. Na een laatste maaltijd verspreidde het nationale K. V. P.-jongeren gezelschap zich in het bewustzijn opgenomen te zijn in liet roemruchte geslacht der „Drakenburgers". Jan van Zonneveld. Leiden, St. Petrus en Paulus 1948.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5