Hubertus WOENSDAG 30 JUNI 1948. DE LEIDSE COURANT PAGINA z PRINSES-REGENTES ONTVANGT NIEUWE GEZANTEN. H.K.H. de Prinses-Regentes zal Donderdag 1 Juli op het paleis Huis Ten Bosch ontvangen: des namid dags te 2 uur de heer Paulo Coelho de Almeida, nieuwbenoemd buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Brazilië bij Harer Ma- jesteits Hof. ter overhandiging van zijn geloofsbrieven, en des namid dags te 3 uur de heer Manuel Dag- nino, nieuwbenoemd buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela bij Harer Majesteits hof, ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven. Als de Prins jarig is GEVEN PRINSESJES GESCHENKEN De prinsesjes hebben de verjaardag van hun vader niet ongemerkt voor bij laten gaan en ongetwijfeld zal de prins met trots de geschenken bekekenhebben, die zijn dochters hem gisterochtend aanboden. De drie oudste prinsesjes meenden niet beter te kunnen doen, dan hun vader met een stukje „eigen handwerk" te ver rassen op de „dag der dagen". Op Soestdijk is een ieder het er over eens, dat het zelf-geboetseerde sealy- ham-hondje .van prinses Beatrix een waar kunstwerk is en naar alle waarschijnlijkheid een trouwe weer, gave van het origineel: Het witte, 30 cm. hoge beest zit recht overeind met de pootjes voor zich uit, juist zo, alsof het op een koekje zit te wach ten. Ook prinses Irene heeft voor haar scheppingsdrang een object uit de dierenwereld gekozen. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje gemaakt, dat trots prijkte tussen de geschenken, die voor de prins op de tafel waren uitgestald. Prinses Margriet, die het in de beeld houwkunst niet zo ver heeft gebracht als haar oudere zusjes, heeft zich dit jaar nog beperkt tot het traditionele „gevlochten matje'. H. M. de Koningin heeft op Soest dijk de verjaardag van Prins Bern- hard gevierd. In de middag was er op het concoursterrein achter het pa leis een concours hippique, waarbij behalve de Koningin, de Prinses-Re gentes en de drie oudste prinsesjes een beperkt aantal genodigden aan wezig was. ONTHULLING VLIEGER MONUMENT TE SOESTERBERG. Op het vliegveld Soesterberg ont hulde Z.K.H. Prins Bernhard heden morgen het herstelde monument voor de gevallen vliegers. De comman dant legerluchtmacht Nederland ko lonel I. A. Aler sprak een rede uit. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws: 7.30 Gram.pl.; 8.00 Nieuws; 8.45 Arthur Rubinstein; 9.15 Morgenwijding, ds. J. van Kuiken, Ned. Herv. pred. te Baarn; 9.35 Ar beidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10:35 Piano; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Tsjaikofski: 12.00 Orgel; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Dolf v. d. Linden; 14.00 De A*.N.W.B. 65 jaar; 15.00 Voor zieken en gezon den; 13.00 Coloriet (2); 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Intern, tennis- kamp.schap.; 17.50 Het Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 Het Chanson; 19.30 Gr.pl.: 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. orkest; 21.25 „De tunnel onder het ka naal" een hoorspel naar het boek „Luchtkastelen der techniek"; 22.00 Zang en muziek, Toon Hermans; 23.00 Niéuws; 23.15 Olympisch nieuws; 23.30 Gr.pl. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Niéuws; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gr.pl.; 9.45 Schoolradio; 10.15 Mor gendienst door ds. J. 'H. v. d. Wal, Ned. Herv. pred. te Wageningen; 10.45 Orgel; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Gr. platen; 12.03 Henk Borkent, tenor; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Klaas van Beeck; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.00 Gr.pl.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Zangrecital; 16.00 Bijbellezing; 17.15 Nationale schoolzangwedstrijd; 18.30 Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.45 Reg. Voorl. Dienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Orgelconcert door Nikolas Choveaux in de Jeruzalem- kerk te Amsterdam; 21.30 Openlucht- concert; 22.15 „De vaart der volken"; 22.45 Avondoverdenk.; 23.00 Nieuws; 23.15 Vrij en Blij; 23.35 Tsjaikofski. De „politieke delinquenten' CIJFERS Verschenen is het verslag der werkzaamheden van de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" over de jaren 1945 tot en met 1947. Daaruit blijkt o.a., dat ^e totale 'personeelssterkte, met inbegrip van het personeel van de afdeling jeugd zaken en van het directiebureau, per 1 Januari 1948 325 man bedroeg. Over de jaren 1945/'46 en '47 be droegen de uitgaven van de stichting resp. ca. f 540.000 en 1.225.000. Het voor de jaren 1945-46 begrote subsi die van 850.000 en voor 1947 van 1.500.000 is derhalve voor een niet onbelangrijk deel ongebruikt geble ven. Opgemerkt wordt o.m., dat het hoogste aantal gedetineerden werd bereikt op 15 October 1945, toen de kampbevolking een sterkte van 96.044 personen (72.321 mannen en 23.723 vrouwen) vertoonde. Aange nomen mag worden, dat het aantal verrichte arrestaties overigens 120 tot 150.000 heeft bedragen. Toen in Juli 1946 een nieuw kabi net optrad, kondigde de minister president een drastische verlaging van het op dat moment nog ca. 60.000 tellende aantal gedetineerden aan. Het aantal gedetineerden daalde per 1 October 1946 tot 49.266; per 1 Maart 1947 bevonden zich nog 24.524 niet- berechte personen in de bewarings- kampen, welk aantal op 1 Januari 1948 tot 8200 was geslonken. Op 1 Jan. 1948 bedroeg het aantal voorwaardelijk buiten vervolging- gestelden, dat onder toezicht is ge steld, 39.373. Het aantal toezichthou ders was op die datum 16.708. Door het grote 'tekort aan arbeidskrachten en de medewerking van het rijks arbeidsbureau en zijn plaatselijke or ganen, de gewestelijke arbeidsbu- reaux, is de inschakeling in het ar beidsproces over het algemeen zeer vlot verlopen, zo lezen we o.a. nog in het verslag. Aanvankelijk bestond in vele bedrijven en ook bij de vakver enigingen een afwerende hou ding. Door overleg met vakver enigingsbestuurders en fabrieks- kernen hebben verschillende af- delingsbureaux hier spoedig een meer begripvolle houding weten te bewerkstelligen. Een in de tweede helft van 1947 gehouden enquête (betreffende de tewerk stelling in bedrijven met meer dan 30 werknemers) wees uit, dat slechts weinige bedrijven nog weigerachtig zijn politieke de linquenten in dienst te nemen. Daarnaast werd hierbij in sommi ge bedrijven (waaronder enige met een zelf geoollaboreerd hebbende lei ding) een ongewenste concentratie van deze categorie werknemers ge constateerd. AMERIKAANS STUDENTEN-^ SCHIP AANGEKOMEN. In de grote pasagiersloods van de Holland-Ameriicalijn heerste gister morgen van 6 uur af een enorme drukte, veroorzaakt door de aan komst van 750 Amerikaanse en Ca nadese studenten, die voor een ver blijf van twee maanden in Europa, in Rotterdam arriveerden. In een onderhoud, dat wij-hadden met de heer H. C. J. Roelofsz, die de leiding had op het schip, vernamen wij een en ander over de reis. „Wij hebben, aldus de heer Roelofsz, gedurendee de zeereis een oriëntatie- en recreatiepro gramma in elkaar gezet. De reis v/as zeer gezellig, de Amerikaan se gasten pasten zich geweldig aan en waren uiterst behulp zaam. We tellen onder dit gezel schap zowel millionairsdochters als kinderen van arbeiders, maar van enig verschil van stand was geen spoor te bemerken. Om allerlei problemen te ver mijden, hadden we het schip drooggelegd, wat door de Ame rikanen zeer werd geapprecieerd. Aan boord waren zes Katholieke en Protestantse geestelijken en het is me opgevallen, dat deze jeugd over het algemeen een sterk godsyertrouwen bezit, zo dat kerkdiensten zeer veel be langstelling genoten". Zoals men weet worden vele Europese landen bezocht, waaronder Engeland, Spanje, Tsjechoslowakije, Scandinavië, België en Frankrijk, EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 59) „Maar wie heeft haar dat gezegd? Beslist geen levend wezen. Geen mens wist er van, tenzij Emil Bö- nisch en wij beiden. Hoe is ze er dus achter gekomen? Door de kaar ten? Weet u, ik krijg er dikwijls kode rillingen van als van iets de monisch." „Zij kan hier hebben gezocht naar bepaalde kruiden voor haar kwak zalverskunsten en toen toevallig de kist bemerkt hebben. Dat zij ze toen meenam ligt voor de hand." „Jawel, maar hoe is dat wijf be neden gekomen? Wij zelf hebben de allergrootste moeite gehad!" „Zij zal er minder moeite mee hebben gehad dan wij. Ze is van kindsbeen af in het woud opge groeid." „Dat afschuwelijke spook! Ik ge loof vast dat we haar niet meer te rugzien; en als we haar nog eens terugzien, zullen we niets tegen haar kunnen bewijzen." „Laat ze maar lopen! Waar loopt ze heen? Mi§J; een slecht geweten naar een nabij graf. Dat is geen weg waar je iemand om benijdt, zelfs niet, als ze een gevulde geldkist onder haar arm draagt. Emil Bönisch ont vangt trouwens voldoende uit de verkoop van het bijna schuldvrije vaderlijk bezit om zich een zorge loos bestaan te verschaffen." Wij klommen onder grote moei lijkheden de heksenkloof weer naar boven. Wie weet, hoe lang en waar om deze kloof heksenkete1 heet. In ieder geval was er thans een echte heks geweest. Maar die was weer spoorloos verdwenen. Gisteravond om tien uur kwam Balthassar bij me. Hij verkeerde in een opwinding, zoals ik die bij hem nog nooit in dusdanige mate had waargenomen. Hijgend liet hij zich op een stdel vallen. „Dus... dus... dus... mijnheer Hubertus, u kunt "het landgoed ko pen!" „Hoezo?" „Hoezo omdat u de beste de eerlijkste, de prachtigste rentmees ter kunt krijgen, die er in Europa rondloopt." „Maar dat bent u toch!" Hij keek mé vertoornd aan. „Geen spot, alstublieft, geen onge paste grappen bij zo'rvernstige aan gelegenheid. Het gaat natuurlijk niet over mij; het gaat over een rent Bij de bouw van een nieuwe kerk te Valkenburg bij Leiden zijn onder leiding van Prof. van Giffen uit Groningen nieuwe opgravingen ver richt. Het is thans komen vast te staan, dat Valkenburg gebouwd werd op de ruïnes van niet één doch van niet minder Idan zes verschillende Romeinse vestingen. De nieuwe Ro meinse vestingen werden steeds op de resten van de oude gebouwd. De eerste van deze vestingen dateert uit de tijd van Keizer Claudius (onge veer 40 j. na Chr.). De foto geeft een goed beeld van de thans blootgelegde overblijfselen van deze zes vestin gen. Foto A.N.P./v. d. W. NOVITEIT OP EXAMENGEBIED. Zoals bekend is de vestigingswet kleinbedrijf niet van toepasisng op het café-bedrijf, zodat men zonder vakdiploma een café-bedrijf kan gaan exploiteren .Aangezien het echter zeer wel mogelijk is, dat ook voor het café-bedrijf bovengenoemde wet over enige tijd van kracht zal wor den. gaven zich 174 candidaten op voor het eerste examen voor het di ploma vakbekwaamheid café-hou der, dat in de afgelopen maand werd afgenomen. Van deze 174 candidaten verschenen 169 op het examen, waar van het schriftelijk gedeelte op 8 Juni te 's-Gravenhage en het mon deling op 28 en 29 Juni te Utrecht werd afgenomen. In totaal slaagden 139 candidaten, of wel ruim 82 pet Wanneer t.z.t. de vestigingswet klein bedrijven op het café-bedrijf van toepassing wordt, zullen zij zich, wat de vakeisen betreft, geen zorgen be hoeven te maken. Nader wordt nog gemeld, dat zich onder de candida ten bevond de internationale sprinter Frits de Ruyter, die toonde, dat hij ook op dit gebied zijn mannetje staat. Vereenvoudiging der bonkaarten Bonnen dragen hetzelfde nummer Bij de ingebruikneming van de nieuwe bonkaarten wordt deze week een andere practische indeling toege past, die voor de huisvrouw een ge mak betekent. Niet alleen dragen alle broodbonnen thans hetzelfde nummer, maar bovendien is de aan wijzing van deze bonnen groter dan 800 gram vervallen. Er zijn nu al leen bonnen van 200, 400 en 800 gram. Voorts is er met ingang van 3 Juli 'sprake van een bijpa 2-weke- lijkse bonnenlijst aldus „De Tijd". De rantsoenen zullen in het ver volg om de 14 dagen bekend worden gemaakt met uitzondering van brood en tabak" en voor deze week ook suiker. Het normale suikerrant soen wordt volgende week aangewe zen, waarna het in de dan 2-weke- lijkse bonnenlijst wordt opgenomen. Deze week wordt 500 gram suiker voor de inmaak beschikbaar gesteld. Voorts ontvangt iedereen'deze week één ei, de leeftijdsgroepen van 5 jaar en ouder 250 gram zachte zeep en 250 gram soda op één bon en de be zitters van D- en E-kaarten (van 04 jaar) 500 gram zachte zeep en 500 gram soda eveneens op één bon. Ook wordt 3 Juli cacao beschikbaar gesteld, voor de 5-jarigen en ouder 50 gram en voor de kleuters 100 gram. Een andere vereenvoudiging is, dat de keuzebon met ingang van de nieuwe distributie-periode voor alle bonkaarten hetzelfde nummer zal dragen. meester, aan wie ik zelfs niet' kan „wiiu: „Geen oho! Mijn mannetje is een erkend genie in het beheren van landgoederen. Hij kan op kolossale resultaten bogen... balansen, waar bij het schaamrood me naar de wan gen stijgt. Daarbij in alles door en door eerlijk. Geen knoeier, geen woekeraar, geen oplichter. Eenvoudig een organisator en een geniaal wer ker! Is reeds elf jaar in zijn tegenv woordige betrekking. Heeft het ver waarloosde landgoed tot stralende bloei gebracht. Waarom hij dan weg gaat? Daar is de zoon van zijn baas de schuld van! Precies a7s bij mij! In zijn geval een eerste luitenant, die zijn uniform wat overhaast moest uitreken, en' toen meende, dat hij niets beters kon doen dan het beheer van zijn vaderlijk landgoed in han- derj te nemen. Ja, in dergelijke gevallen trekt iemand, die zichzelf respecteert, er tussenuit; zou hij kunnen aanzien, hoe datgene, wat hij door jarenlan ge trouwe vlijt tot stand heeft ge bracht, wordt afgebroken? Gaat mij precies zo. Ik heb ook voortdurend een ranzige smaak in m'n mond en kriebel in de keel als ik bedenk wat er van mijn dierbaar landgoed wor den gaat, wanneer het in verkeerde handen overgaat. Ik vond mezelf laf Vorming van solclaten tot goede staatsburgers In de Rode Zaal van het Ministerie van Marine heeft de Minister van Marine a. i.#lt. kolonel A. H. J. L. Fié- vez, een commissie geïnstalleerd, „tot bestudering van het vraagstuk der staatburgelijke vorming van vrijwil ligers en dienstplichtigen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en het Kon. Nederl. Indische Leger. Tot leden van deze commissie zijn benoemd: dr. G. Bolkestein, voorzit ter, res. It. kolonel dr. G. Kalsbeek, lt. kolonel infanterie J. Slagter, luite nant ter zee der le kl. E. Dankmeijer, secretaris. In een toespraak tot de le den zeide de minister o.m. het vol gende. Het moet uit nationaal oogpunt be zien van groot belang geacht worden, dat de militairen, vrijwilligers zowel als dienstplichtigen, tijdens hun lang durig verblijf onder de wapenen mede gevormd worden tot goede staatsbur gers. Deze staatsburgerlijke vorming, die begonnen 'is in het gezin, in de school, in het kerkelijke en verenigingsleven, kan en moet naar mijn overtuiging worden voortgezet tijdens het vervul len van de dienstplicht. Een goed ge leide staatsburgerlijke vorming zal aan het begrip vaderlandsliefde rui mer en dieper inhoud kunnen geven door grondiger kennis van ons land en ons volk. Om dit plan te verwezenlijken is het noodzakelijk, dat de officieren bij de zeemacht, die met opleidingen zijn belast en de troepen-officieren van de land- en de luchtstrijdkrachten een korte opleiding krijgen, voordat zy belagt worden met de staatsbur gerlijke vorming hunner onderge schikten. Bovendien zullen de officieren, be last met" deze taak, behoefte hebben aan korte verhandelingen over onder werpen, die op staatkundige vorming betrekking hebben, en aan allerlei hanschouwingsmateriaal (als platen en kaarten). EEN MOOIE UITGAVE VAN „KATHOLIEK THUISFRONT" De „Bijzondere Veldpost" beoogt het verstrekken van morele denkstof aan onze mannen „te velde". Het zijn kleine geschriften, be stemd, om te worden bijgesloten in correspondentie van hier. Velen zul len in hun brieven aan de mannen overzee niet gemakkelijk een aan sporing op moreel gebied kunnen ge ven (dat staat gauw zo „heilig"!). 'Deze folders maken het voor een ieder eenvoudig, om elke brief van een klein dosis goede gedachten te voorzien! Ze zijn te bestellen bij het Hoofd bureau van Katholiek Thuisfront en bij de afdelingen. JHR. VAN VREDENBURCH NAAR NEDERLAND. Naar Aneta verneemt, zal jhr. mr. H. F. L. van Vredenburch in de loop der volgende week naar Nederland vertrekken om met de regering over leg te plegen over de huidige toe stand in de onderhandelingen en ter nadere bepaling der instructie van de delegatie van het koninkrijk. De heer T. Elink Schuurman, hoofd der directie voor het Verre Oosten van het min. van buitenl. zaken, zal de heer Van Vredenbuch tijdens diens afwezigheid vervangen als vice- voorzitter der Ned. delegatie. Willys-Overland Automobielen Gisteren, stond voor telef. nr. van Korevaargarage Leiden K 1710 12730 dit moet zyn: K 1710 23730. (Ingez. Med.) als een deserteur. Maar het u aan raden, mijnheer Hubertus, neen, dat kon ik niet. 'k Heb het van alle kan ten bekeken, 'k Heb gedacht: hij vindt immtners wel een flink rent meester, en als hij mij dan als vriend en als buurman raadpleegt, dan houd ik wel meteen een oogje in het zeil, maar dat zou toch half werk zijn Ik ben niet rijk; ik moet dus voor mijn eigen bezit zorgen, en intus sen kon er bij u een massa naar de bliksem gaan. Daarom ried ik het u af. Maar nu.nu raad ik het u dui zendmaal aan Als u nu toegrijpt, wordt u een in bonis." „Dat moet dan niet slechts een pa rel, maar een kroonjuweel zyn, waarvan u spreekt!" Er schoof een schaduw over Bal- thassar's gezicht en hij bond enigs zins in. „Tja, de geschiedenis heeft een „maar" mijnheer Hubertus, zoals er gewoonlijk bij alle goede dingen des levens een „ma»" zit. Weet u nu schaam ik me; eigen lof stinkt, vrien denlof klinkt weet u... de man over wie ik spreek is mijn broeder Felix. Alstublief, mijnheer Hubertus zegt u niets; ik weet, het is inderdaad pijnlijk, dat Felix Balthassar nu juist in dit geval mijn broer moet zijn. Het ziet er zo verdacht uit. 't Riekt naar nepotisme, naar familieregering Ik kan dat niet luchten, dat schuiven Kabinet-Beel 7 Juli demissionnair Als vaststaand kan worden aange nomen, dat de leden van het kabinet Beel niet de uitslag der verkiezingen zullen afwachten, maar op 7 Juli hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. Koempoelan van „De Nederl. Padvinders" Op 3 en 4 Juli a.s. houdt de ver eniging „De Nederlandse Padvinders" haar jaarlijkse leiders-samenkomst, of koempoelan, welke dit jaar een bij zonder karakter zal dragen. Werden er bij vorige gelegenheden steeds on derwerpen van intern belang aan de orde gesteld, thans zullen de onge veer 1500 aanwezige padvinderslei ders zich bezinnen op de plaats, wel ke de padvindersbeweging temidden van ons volk inneemt en op de taak, welke zij kan vervullen ten dienste van de morele herbewapening, waar naar in deze tijd in brede kring ge streefd wordt. In verband daarmede omvat het programma o.a. drie inlei dingen over het onderwerp: „De gees telijke weerbaarheid van ons volk", welke gehouden zullen worden door ir. F. S. Otten, president-directeur van de Philipsfabrieken en lid van de Raad der vereniging van „De Ne- derlandsche Padvinders", ds. T. Hyl- kema, voorzitter van de vereniging van Europese Federalisten, en mr. J. Klaaszes, burgemeester van Wagenin gen. Zaterdag 3 Juli zal H. M. de Ko ningin op de Ruigenhoek een toorts ontsteken, welke door een estafette van verkenners naar de Goudsberg te Lunteren zal worden gebracht en waarmede des avonds het kampvuur wordt aangestoken. Zaterdag 3 Juli zullen de per extra- trein en bussen vervoerde deelnemers van vier uur 's middags af te Lunte ren aankomen. De hoofdcommissaris de heer W. C. Roest van Limburg zal de koempoelan openen. Hopman H. J. Spijkerman spreekt daarna over het doel der kompoelan. Des avonds is er een kampvuur. Des Zondagmid dags zullen de inleidingen worden ge houden. NOG EEN „ZWARE JONGEN" IN ZWOLLE GEPAKT. Voor de tweede maal binnen enke le dagen is een Amsterdamse „zware jongen" in Zwolle in handen van de politie gevallen. Dit maal is het de 60-jarige J. S. die zijn uitstapje naar de Overijselse hoofdstad duur zal be kopen. Terloops zij opgemerkt, dat deze J. S. een kwart eeuw achter tra lies heeft doorgebracht. Het afgelopen week-end kwam de man per trein naar Zwolle. Zondag middag belde hij aan bij een perceel aan de Deventerstraatweg, waarvan de bewoners afwezig bleken te zijn. De inbreker drong daarna het huis binnen, zette al vast het een en ander klaar met de bedoeling deze zaken later op te halen. Hij wekte echter argwaan op van een voorbijganger, die hem uit het huis zag komen. De politie werd gewaarschuwd en toen, de Amsterdammer later de buit wilde gaan halen, viel hij in handen van twee verdekt opgestelde rechercheurs. Hij bleek een volledige collectie in brekerswerktuigen bij zich te hebben. Geheel onbekend was dit heerschap in Zwolle niet, want 17 jaar geleden forceerde hij in deze stad een brand kast .Hij werd ook nog door de Am sterdamse politie gezocht wegens diefstal met braak. REURSO VERZICHT Evenals de laatste dagen was de handel op de effectenbeurs te Am sterdam gisteren weer van zeer be scheiden afmeting en geen enkele rubriek gaf affaire van betekenis te zien. Hoe weinig er om ging, kan wel hieruit worden afgeleid, dat voor de meeste aandelen, welke in zeven tijdvakken worden genoteerd, één of zelfs geen notering tot stand kwam. Uit alles blijkt, dat het pu bliek op het ogenblik een afwach tende houding aanneemt, terwijl daarnevens de vacantietijd het nodi ge tot de apathische atmosfeer bij draagt. De stemming was overigens prijshoudend, de koersen verschilden wel niet veel bij die van eergisteren, doch voor zover zaken werden ge daan, kon ónder beurstijd een klei ne verbetering worden waargeno- Prolongatie 2 yK procent. van familieleden in goede betrek kingen. Ik ben altijd blij geweest, dat Felix mijn broer was, maar nu zou ik toch willen, dat ik de kerel slechts vanuit de verte kende. Dan kon ik nog met een heel andere toon van overtuiging spreken. Alstublieft mijn heer Hubertus, nog een ogenblik, on derbreekt u me niet! Niet ik oordeel zo over myn broer, de feiten oorde len zo; en de meningen van coVe- ga's en deskundigen luiden precies zo. Het is waarachtig waar, dat hy een flinke kerel is, ook al is hij dan mijn broer. Hij is een jaar jonger dan ik, lijkt uiterlijk op mij als het ene ei op het andere, hoewel niet zó precies als de twee zusters uit de „Druiventros". Hoewel hij jonger is, is hij me verreweg de baas. Ik ben een kleine jongen bij hem vergele ken... Een kleine jongen. Ja, dat ls geen compliment van een vriend of van een broer, dat is eenvoudig de simpele waarheid! Informeert u maar in landbouwkundige kringen en roept u me ter verantwoording als ik 'n syllabe ovedreven heb!" Ik bleef stil zitten en zei in het geheel niets. Toen nam ik plaats voor mijn bureau. „Wat schrijft u daar op, mijnheer Hubertus?" vroeg Balthassar. „Maakt u misschien een aantekening over my?" „Geen sprake van. Ik stel een te PER MELKKOE TWAALF EN EEN HALVE GULDEN TOESLAG. De toeslag, welke bedoeld is als compensatie voor de te lage melk prijs in 1947, zal zo spoedig mogelijk aan de veehouders worden uitbetaald op basis van twaalf en een halve gul den per melkkoe. Een uitzondering wordt gemaakt voor die koeien, wel ke alleen voor zelf verzorging zijn ge houden. Men verwacht, dat half Aug. met de aifekening kan worden be gonnen. BINNENLAND. De doodgraver te IJzendijke (Z.- VI.) stootte, terwijl hij bezig was met het delven van een graf, op een meter diepte, op een hard voorwerp. Het bleek een Engelse bom van 500 pond te zijn. De hulpverleningsdienst in Zeeland heeft de bom gedemonteerd en verwijderd, waarna de begrafenis kon doorgaan. Papieren kolenzakken, waarvan de vervaardiging sinds 1 Decem ber 1947 was stopgezet, mogen weer worden aangemaakt. Opoe Herfst, een 106-jarige Rot terdamse, is overleden. Aan de stichting van een Butlin kamp zal door de gemeenteraad van Haamstede geen medewerking wor den verleend. Op de toegangspoort van het se minarie te Haaren zal door de oud- politieke gevangenen van Haaren een „hulde- en dankbaarheidsmonument" worden onthuld. De onthulling zlil geschieden door mej. J Geldens na mens H. M. de Koningin. Italiaanse arbeiders zullen voor Nederland worden aangeworven voor de mijn-arbeid, omdat anders de productie niet op het voor 1948 ge raamde peil kan worden gebracht. Ambtenaren van de C.C.D. maakten in Mei 1948 in totaal 6631 processen-verbaal op. Hierbij waren 9059 verdachten betrokken, van wie er 275 in verzekerde bewaring wer den gesteld. De meeste overtredin gen werden begaan op het gebied van de akkerbouwproductie, n.l. 3214. Hierna volgden de fraudes op het gebied van \ee en vlees (1560), ter wijl op zuivelgebied 1158 personen een overtreding hadden begaan! Gedurende de feestweek te Utrecht, in Juli, stellen B. en W. aan de Raad voor een tapverbod in te voeren. De militaire pensioenen te ver hogen met een extra-to.eslag is ue inhoud van een* ingediend wetsvoor stel. Iedere oud-gepensionneérde krijgt thans recht op een toeslag tot zodanig bedrag, dat de oud-gepen- sionneerde, behoudens bepaalde nor men, welke een plafond aangeven, 400 percent van het. oorspronkelijke bedrag kan genieten. Negen communisten zijn vrij gesproken door de Rechtbank te Am sterdam, die waren aangeklaagd we gens publicaties in „De Waarheid" over het uitzenden van militairen naar Indonesië.' De behandeling van de zaak- Rauter door de Bijzondere Raad van Cassatie is vastgesteld op 20 Octo ber aanstaande om'10 uur 's mor gens. Aan Minister Gielen is gisteren aan een lunch de onderscheiding van officier,van het Franse legioen van eer uitgereikt. Een herdenkingsmonument is gesticht op de Sloedam nabij Arne- muiden, ter nagedachtenis van de genen, die in 1940 bij de strijd om deze dam het leven gaven. Een centraal consultatic-bureaa is in voorbereiding. De bedoeling is hierdoor te vermijden de inrichting van talrijke plaatselijke bureaux met kostbare apparatuur, zoals doorlich tingsapparaten etc. Thans zou een en ander centraal worden geregeld met circulerende apparatuur. Zes „station-wagens" zijn ter be schikking van de Haagse politie. De ze wagens kunnen rijdend door de stad een eigen radiotelefoon-verbin ding onderhouden met het hoofdbu reau van politie. Daarnoaast zal de Haagse politie de beschikking krij gen over achttien jeeps, waarvan zes voorzien zullen worden van een ra dio-verbinding. De begraafplaats van in Duits land omgekomen Nederlanders zal niet te Bilthoven, maar te Loenen op de Veluwe worden aangelegd. legram op voor uw broeder. Hoe is zijn adres?" Wij dronken een glas wijn. „Ik heb ®chter één voorwaarde, als naar ik hoop, de koop van het land goed doorgaat, beste Balthassar: u moet namelijk baljuw blijven." Ik zag een grote vreugde in zijn ogen lichten. Maar er schoof spoe dig een sluier over zijn blik. „Dat is dan uw ambt, mijnheer Hubertus, of, als u niet. wil, dat van mijn broeder. De voornaamste per soonlijkheid van een streek moet al tijd baljuw zijn." „Dat is mijn voorwaarde, mijn heer Balthassar." „Nu, als het moet, dan schik ik mij," antwoordde hij en dronk bui tengewoon vergenoegd zijn glas uit. Niets zou hem zwaarder zijn geval len dan zijn ambt vaarwel te moe ten zeggen. „En dan nog een voorstel, beste vriend. Koopt u de houtzagerij met de verbrande moerashut. Waarom zouden we een vreemdeling als ko per in het dal toelaten?" J Balthassar stond op en ging met zyn gezicht naar de muur staan. Hij wüde me niet laten merken, dat er in hem omging. Ik liet hem rustig nadenken. Eindelijk keerde hij zich om. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2