ONZE WE EK-PUZZLE De Raad strubbelt met uitbreidingsplan Gouwsluis De gasmeter-ontploffing te Alphen a.d. Rijn ZATERDAG 26 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 ATHLETIEK DE BATAVEN NAAR K.D.O. A.s. Zondag vinden er te Amster dam atletiekwedstrijden plaats, ge organiseerd door KDO. De dames-Ba- tavenploeg, die hieraan deelneemt, vertrekt naar Amsterdam met de trein van vijf voor tien uur. De he- renploeg start met de trein van vijf voor half twaalf. WATERPOLO AUSTRALISCHE OL. PLOEG TE BRUSSEL GEKLOPT. Gisteravond heeft een ploeg van de Cercle de Nation de Bruxelles met 5—:4 van het Australische Olym pische waterpolo-team gewonnen. Bij rust was de stand 3—1 voor de Bel gen. Op 1 Juli speelt de Australise ploeg in de zweminrichting „De Zijl" een waterpolowedstrijd tegen ZIAN. De Sleutelstad—W.Z.C. 0—1. In de zweminrichting de Zijl werd gis teravond deze wedstrijd gespeeld. Gedurende de gehele wedstrijd is de thuisclub sterk in de meerderheid geweest, maar was èn het plaatsen en het vrij zwemmen zo slecht verzorgd, dat doelpunten moesten uitblijven. Slechts door een fatale overtreding kon W.Z.C. voor rust uit een straf- worp de leiding nemen (01). Ook in de tweede helft was de thuisclub sterk iavoriet; al te egoistisch spel deed menige kans verloren gaan, ter wijl schoten vari Eradus en Dool me nigmaal een b'eter lot hadden ver diend. Slechts door intensiever over leg kan de Sleutelstad zeker tot be tere resultaten komen. L.Z.C—R.P.C. (dames) 7—0. Door het niet compleet zijn van R. P.C. werd met zes tegen zes ge zwommen, wat natuurlijk een grote handicap was voor beide ploegen. Ondanks deze tegenslag wisten de L. Z.C.-dames weer meer dan een ecla tante overwinning te behalen en was de tegenstand van R.P.C. van die aard, dat de overwinning geen ogen blik in gevaar is geweest. Onder lei ding van scheidsrechter v. d. Steen een meer dan gemoedelijk partijtje met L.Z.C. steeds in - de aanval en voor rust reeds een verdiende 40 voorsprong. In de tweede helft kreeg R.P.C. enkele goede kansen, maar ook deze gingen tegen de sterke L. Z.C.-achterhoede verloren. Het ein de bracht een verdiende Leidse over winning. WELRENNEN Swift-combinatie. Morgen wordt de laatste competitiewedsrijd gere den, een tijdrace over 40 K.M. Start half 10 aan het Witte Huis. R. Riethoven rijdt Zondag in het stadion te Amsterdam mee in het kampioenschap van Nederland, over 50 K.M voor profs. Jac. de Groot die bij de amateurs zou starten over de zelfde afstand, Kon door omstandigheden niet star ten, doch rijdt volgende week zeer waarschijnlijk wel om het achtervol gingskampioenschap voor amateurs, daar hij bij de 24 amateurs is, die uitgenodigd zijn door 3e N.W.U. Donderdag j.l. reed de Groot te Zeist een 100 K.M. wedstrijd en be zette daar een goede plaats n.L 5e. De wedstrijd werd gewonnen door j. Bakker - uit Amsterdam. ZWEMMEN AMERIKAANSE SCHOON- SPRINGERS NAAR NEDERLAND. De Amerikaanse schoonspringers, die deelnemen aan de Olympische Spelen zullen, zoals men weet, een tournee door Nederland maken. Tus sen de Olympische Spelen en een tournee in Frankrijk, dat op 15 Aug. begint, zal het team in drie Neder landse plaatsen demonstraties geven. In Dordrecht komt de ploeg, die uit drie springers, drie springsters, een coach en een verzorger bestaat, op 12 Augustus in het mooie Wantijbad. Op 8 Augustus worden in Apoldoorn en op 10 Augustus in Utrecht demon straties gegeven. Deze sportgebeurte nis in Dordrecht staat onder auspi ciën van de zwem- en polo-club Merwede. GEMEENTERAAD VAN ALPHEN AAN DE RIJN HAAGSE GERECHTSHOF. Een ijs-kwestie. Toen I. v. d. L. ijsverkoper was in een bioscoop te Leiden, had hij niet altijd het geld, voor de ijsjes ontvangen, aan zijn baas afgedragen, en in een jaar tijd, was dit tot een aardig bedrag opge lopen. Wegens de gepleegde verduis tering veroordeelde de rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk,- van welk vonnis verdachte in hoger beroep kwam, omdat hij graag een geheel voorwaardelijke straf had. De proc. generaal voelde daar niets voor. Het Hof heeft hans de straf bevestigd. Clandestien gestookt. De chauf feur W. P. van P. uit Noordwijker- hont was clandestien jenever aan het stoken geweest, maar volgens verdachte was dat een hele tijd ge leden gebeurd. Maar de Rijksadvo caat wees er op, dat in de oorlogstijd het clandestien jeneverstoken min- rt«rn zo erg was, want toen werden er grondstoffen voor gebruikt, die we toen wel beter konden benutten dan voor jenever. Verdachte was veroor deeld tot 500 boete of 1 maand hechtenis, en kwem van 'het vonnis ia hoger beroep De Rijksadvocaat xejr echter geen termen wijziging in fie «tref te brengen, waar de proc. genera») het mee eens was. leadsman, mr. v. d. Oever, vroeg verlaging der straf. Uitspraak op 7. JuÏÏ. In Noordwijkerhout rook het naar jenever.... „Ik had zo'n idee wanneer ik door Noordwijkerhout liep, dat ik tussen de jeneverstoke rijen wandelde, het rook er vaak naar Jenever", zei de president van ihet Hof. Daaraan zou ook de bollen- kweker C. P. van S. uit die gemeen te hebben bijgedragen want men had op zolder een distilleerfcoestel De gemeenteraad van Alphen a.d. Rijn kwam Vrijdagavond voltallig bijeen. Het voorstel van B. en W. in zake het vaststellen Van een veror dening op de heffing van besmette-* lijke ziektegelden werd z.h.st. aan genomen, evenals een voorstel in zake het verpachten van het vis recht in gemeentewateren aan de heer A. G. Luijben. Een schoolgebouw komt in het gedrang. Bij het voorstel van B. en M. in zake het vaststellen van het partiëel uitbreidingsplan „Gouwsluis" en van daarbij behorende bebouwingsvoor- stellen, opende de heer J. v. d. Berg het pleidooi voor de bijzonderë school voor g.l.o. aan de Steekter- weg, welke hierbij in het gedrang dreigt te komen. De snelle toename van het leerlingenaantal noodzaakt nu reeds het schoolbestuur plannen tot uitbreiding t$ beramen. Het zou voor de hand liggen," volgens spr. om enkele lokalen aan te bouwen aan het bestaande complex, hetgeen ech ter door het uitbreidingsplan onmo gelijk wordt gemaakt. Hierdoor wordt het schoolbestuur gedrongen tot afbraak van het bestaande en de bouw van een nieuwe school in het geprojecteerd plan. B. en W. doen evenwel een tweetal mogelijkheden aan de hand tot een oplossing van het probleem. Spr. bestrijdt de juist heid hiervan en vraagt of de oplos sing „langs de weg van wijziging van het uitbreidingsplan" zoals dat wordt aangegeven niet evengoed nu reeds kan worden vastgesteld. De voorz. antwoordt, dat het col lege beslist vasthoudt aan de bouw van een nieuwe school. Hoewel B. en W. wel oren hebben gehad naar het bezwaar van genoemd schoolbe stuur, zijn zij gezwikt voor de te genstand die zij ten deze ontmoetten van de ontwerper van het plan. Een nieuwe wijziging zal slechts het plan vertragen, waardoor de wo ningbouw in het gedrang komt. 5 heer A. Groeneveld onder streepte de woorden van de heer J. v. d. Berg en wees in alle ernst op onoverkomelijke moeilijkheden waarin het schoolbestuur t.z.t. gera ken zal. Spr. bepleitte een noodop lossing n.ï. door een noodbouw van enkele lokalen aan het bestaande gebouw, voor de tijd van 10 jaren. Be voorz. stelde de opmerkingen _p prijs; deze kunnen t.z.t. te be- voegder plaatse zo nodig onder de aandacht worden gebracht. •Hierop stelde de heer G. Nijman de vraag of de ontwerper in dienst van de gemeente is, of is het iemand die dicteert, waarop de voorzitter antwoordde,dat noch B. en W, noch de raad stedebouwdeskundigen zijn. Zij dienen zich ten deze derhalve te laten leiden door het deskundige bureau, met welks ontwerp het col lege zeer ingenomen is. Spr. ried echter aan, dat het schoolbestuur 'n beroep instelt bij Gedep. Staten. Dit kan, volgens spr. zeer wel een uitweg bieden, temeer, daar bij de uiteindelijke vaststelling van het plan, de feitelijke ontwerper Gou wetor niet aanwezig was, maar wel zijn collega. De mogelijkheid blijkt derhalve niet uitgesloten, dat deze na een sterke aandrang gevoelig zal blijken om 'n middenweg te zoeken. Hierna informeerde de heer J. v. d. Berg of B. en W. van mening zijn, dat een verzoek bij Ged. Staten om aanbouw van enkele lokalen, stran den zal. Hierop antwoordde de voor zitter, dat hij, alhoewel geen stede- bouwkundige, hij gedurende de ge voerde besprekingen toch wel zo in die richting is „opgevoed", dat hij het persoonlijk wel een heel afschu welijke oplossing acht, het z.g. „aan plakken' van lokaliteiten. De heer A. J. Dekker vraagt of de bezwaren van genoemd bureau van stedebouwkündige dan wel van aest- betische aard zijn. Nadat de voorzit ter aan spr. met enige uitleg ant woordde, dat zowel het een als het ander een rol kan hebben gespeeld, achtte de heer Dekker, het een mooier figuur, indien B. en W. in overleg met de ontwerper alsnog tot een ovor het schoolbestuur gunstige oplossing zouden weten te komen. Het karakter van Gouwsluis moet bewaard blijven. De heer L. C. Slootjes liet een an der geluid horen als „Gouwsluise- r.aar". Spr. bracht aan het college van B. en W. dank voor het standkomen van het uitbreidingsp^n voor „zijn" gemeentedeel. Spr. schil derde het oude Gouwsluis, met landelijke bruggen, zoals het vroeger was. De vermodernisering dringt ook op dit gebied snel op en is niet al tijd mooi. De practische hoge hef- brug aan Gouwsluis, laat nog het oude Gouwsluis in spr.'s herinnering niet vergeten en ook niet bij vele anderen. Tot slot drong spr. bij het college aan op de spoedige bouw van woningen aldaar, echter.van niet te moderne en grote woningen, welke in die omgeving volgens spr. niet bijzonder zullen passen. Nu de heer Slootjes zoveel waar dering ten toon spreide voor de his torie van de gemeente, zou de heer A. J. Dekker geen goed voorzitter van het Alphens Historische Ge nootschap zijn, als hij deze gelegen heid niet te baat had genomen om de heer Slootjes te verzoeken om lid ervan te worden. Woubrugse weg een treu rige erfenis. Bij het voorstel inzake het overne men van de Woubrugse weg, in eigendom en onderhoud, voor zover bij de gemeente Woubrugge berus tend, sprak, de heer W. S. v. d. Meent zijn teleurstelling uit over de zeer slechte toestand van de weg, waar in deze door de gemeente Woubrug- is gelaten en drong bij B. -'en W. van Alphen aan den Rijn met aan drang aan op spoedige voorziening te treffen inzake verbetering van deze weg, meer speciaal van de op? ritten bij de brug. Dit zal worden na gegaan, anwoordde de voorzitter hierop. De heer W. Geerlof verweet het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn, dat het niet eerder hee^t ingegrepen. De weg behoort toch tot deze gemeente. Thans is deze weg in onbegaanbare toestand door de gemeente „overgenomen". Voorzitter weet er alles van! De voorz. zei van de toestand van de weg op de hoogte te zijn. A3 reeds in oorlogstijd is spr. op de zelfde weg, met een zak bieten op de fiets gestrandB. en W. zullen thans alle mogelijke maatregelen treffen om een ongevaarlijk verkeer mogelijk te maken. Als de heer Ph. Roogaar hierna nog de veronderstelling uitte, da het gemeentebestuur van Woubrugge nu wel blij zal zijn „het blok aan het been" kwijt te zijn en opmerkte, dat de afkoopsom van 25.000 z.i. wel wat aan de lage kant is, zei de voor zitter, dat hoe 't ook zij, uiteindelijk toch de wagens van Alphense indus- triën etc. de weg hadden vernield. Hierna werd het voorstel z. h. st aangenomen. De Ziendeweg. Bij het voorstel van B. en W. in de Ziendeweg en het aangaan van een overeenkomst terzake met de ge meente Nieuwkoop, informeerde de heer Honout of hierbij ook de Krom me Ziendeweg is inbegrepen, waar op de voorzitter hem bevestigend antwoordde. Ook dat gedeelte word een verharde bitumen weg. De voorz. deelde terloops nog me de, dat hem een verzoek had bereikt van het bestuur van de Noord- en Zuideinderpolder tot het toestaan van 1/3 bijdrage in de kosten van verbetering der schoeiing. Het prae- advies betreft hier, zoals het de raad is toegezonden, slechts de weg. Van groot belang is echter, aldus spr, dat ook de schoeiing in goede staat komt te verkeren, daar anders hierdoor een goed wegdek toch weinig zal uitha len. Deze aangelegenheid zullen B. en W. echter eerst volledig in onder zoek nemen. Er zal wel ook hier een Salomons-oordeel moeten worden ge veld om vast te stellen wie onder houdsplichtig is. Vast staat, dat met dit voorstel de Ziendeweg volledig bij de gemeente Alphen aan den Rijn in onderhoud komt. En daarmede is dan aan 'n geschil, waarin men 'n 10- tal jaren geleden al geen uitweg wist, ten nadele van de weggebrui kers, thans gelukkig een einde ge komen. In tegenstelling met het oorspron kelijk voorstel van B. en W. inzake het verzoek van -het bestuur van de vereniging van de H. Catharina van Senen te Voorscheten, om een bij drage van f 200(in totaal per jaar ingaande 1 Jan. 1948) te verlenen, wegens het bezoeken van zijn mid delbare school voor meisjes door twee leerlingen uit deze gemeente, hebben B. en W. na enkele opmer kingen van de raadsleden A. J. Dek ker, A. P. Ruijssenaars e.a. en wet houder C. M. Deerenberg, him voor stel aldus geformuleerd, dat mede gedeeld zal worden, dat het gemeen tebestuur niet ongenegen is een sub sidie te verlenen, echter op basis van de bestaande regelingen met de R.K. H.B.S. te Leiden en de H.B.S. te Woerden en dat het bedrag aan het einde van dit jaar, na inzage van een (en verplicht te stellen) exploi- tierekening nader zal worden vast gesteld, een en ander ter voorkoming van een precedent. Hierna sloot de voorzitter de open bare bijeenkomst. Door clandestiene gas-verbruiker veroorzaakt Zoals wij Donderdag meldden ex plodeerden Woensdagnamiddag in de woningen no. 2 en 6 aan de Nieuwe- sloot alhier betrekkelijk kort na el kaar op onverklaarbare wijze de gas meters. Beide keren gebeurde het on geluk op het moment, waarop huis genoten getracht hadden de gastellen in de keuken aan te steken. Geluk kig liep dit ongeluk, gezien de grote ravage die werd aangericht in beide woningen, nog goed af, daar geen der huisgenoten verwondingen opliep. Dadelijk na het door de gemeente bedrijven ingesteld onderzoek, stelde de opzichter van het gasbedrijf, de heer P. Pijpers, vast, dat dit ongeluk een opzettelijke oorzaak moest heb ben, waarvan de bron vermoedelijk niet ver van de bewuste panden moest worden gezocht. Door genoemde op zichter werd gedacht aan zuurstof als de verwekker der explosie en op grönd hiervan zocht hij naar even tuele werkplaats waar men zien van een z.g. zuurstofapparaat bediende. Weldra belandde hij op zijn speur tocht bij een.onbewoonbaarverklaar- de woning, aan de linkerzijde van de sloot, waar enige jaren geleden de meter was ^weggehaald, omdat de wo ning niet meer werd bewoond. Daar bleek echter intussen de timmerman Jaap de Jong zijn intrek te hebben genomen; hij oefent zijn beroep daar al sedert enkele jaren uit. Toen men echter de werkplaats geloten vond, zo vertelde .ons de directeur van de gemeentebedrij ven, de heer Kempkers, werd, onder toezicht van de politie de deur geforceerd. Men trof daar aan een blijkbaar ijlings verlaten zuurstofinstallatie, waaraan gas slangen nog bevestigd waren. Bij een nader onderzoek kon worden vastgesteld, dat er op clandestie ne wijze zoals later door de Jong bekend is, bijna een jaar lang gas werd gebruikt. Hier op werd de timmerman gearre steerd. Na een langdurig verhoor bekende hjj het gas lange tijd clandestien te hebben betrokken en op die middag proeven te hebben willen nemen met een autogenischlas-apparaat, door middel van gas. Hoe ondeskundig de man hierbij te werk is gegaan (vol gens zijn verklaring op adviezen van anderen, die hij ten deze competent achtte, moge wel blijken uit het feit, dat hij eerstens experimenteerde met een verkeerde brander, voorts geen waterslot, dat een voorschrift is van de arbeidsinspectie, aan het apparaat had zitten en zich totaal geen reken schap van gaf, dat de druk van een zuurstofapparaat veel groter is dan van het gas. Als gevolg hiervan drong de zuur stof in de gasleiding, inplaats van gas via de slangen en het apparaat naar de brander. Ofschoon deze in het ge heel niet wilde branden, gaf de in dit opzicht totaal ondeskundige zich nóg geen rekenschap, dat er wat fout kon zijn en liet nog geruimen tijd al door maar het gevaarlijke zuurstof dat in die hoeveelheid en in die toestand vermengd met gas, olie, op vuur is, zoals de directeur van de gemeentebedrijven ons verklaarde in de gasleiding dringen. Wonder bo ven wonder is het onverantwoord ex periment zonder persoonlijke onge lukken verlopen. had 400 boete of 1 maand hechte nis er voor gekregen, maar vond dat hij vrijgesproken moest worden. Daar was de Rijksadvocaat het niet mee eens en hy wees erop dat verd. als zwarte handelaar staat aange schreven. Hij eiste bevestiging van het vonnis, waartoe ook de proc. ge neraal concludeerde. Uitspraak op 7 Juli. HAAGSE POLITIERECHTER. Een koe geslacht H. J. van T. te Zoeterwoude was behulpzaam ge weest bij het clandestien slachten van een koe, die dan in de zwarte handel zou gaan verdwijnen, zo meende de officier te mogen aannemen. Omdat verdachte nog niet eerder is veroor deeld, luidde de eis twee maanden gevangenisstraf. De rechter veroor deelde daartoe. GEMEENTERAAD VAN LISSE Massaal openluchtspel in Bollenstreek De gemeenteraad van Lisse verga- worden, alsmede de transportleiding u—1en de kosten daarvan. Een nieuwe ge meenschappelijke regeling met de be trokken gemeentebesturen zal even eens tot stand worden gebracht, waarbij tevens de mogelijkheid zal worden opengehouden om de leden tè doen bijstaan door de directeuren van de desbetreffende bedrijven. Op deze punten zal t.z.t worden terug gekomen. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot verlenging van de aflos- singsduur van geldleningen, ten be hoeve van de woningbouwvereniging ^Volksbelang" werd aangenomen. Hiermede wordt het mogelijk ge maakt om de woningwetwoningen van die vereniging behoorlijk te on derhouden. Besloten werd met de rijksverze keringsbank te Amsterdam een geld lening aan te gaan van 475.000. tegen een rente van 3-pet. gedurende de eerste 10 jaren en daarna 3H pet. De voorz. deelde mede, dat hiermede een besparing wordt verkregen van 4.500 per jaar gedurende 50 jaren, door geen rijks voorschot op te nemen. De gemeente-rekening over het dienstjaar 1945 werd vastgesteld met de navolgende eindcijfers. Gewone dienst: Inkomsten 400.096.14. Uit- derde voltallig. De rekening van ba ten en lasten van het gas- en water leiding bedrijf over 1946 werden als volgt vastgesteld. Gasbedrijf: Baten 248.448.55. Lasten 251.106.78, na delig saldo 2.658.22. Kapitaalsin komsten 43.387.79. Kapitaalsuitga ven 91.906.70, nadelig saldo van 48.518.91. Waterleidingbedrijf. Ba ten 41.424.27. Lasten 38.825 69. Ba tig saldo 7.598.58. Kapitaalsinkom sten 35.022.57. Kapitaalsuitgaven 21.764.59. Saldo 13.257.98. Waar bleef het water? De voorzitter deelde mede, dat ten aanzien van het waterleidingbedrijf een onderzoek is ingesteld naar het zeer grote waterverlies en dat hier omtrent nog nadere voorstellen en mededelingen zullen volgen. Hierbij is geconstateerd, dat de hoofdmeters ondeugdelijk zijn. De besprekingen met de commissie van het pompsta tion hebben er mede toegeleid, dat ook enkele andere belangrijke pun ten zullen worden onderzocht. Voor stellen zullen worden gedaan om de miswijzingen per 1 Jan. 1940 te doen ingaan. De kostprijsberekening zal opnieuw onder de loupe genomen Vul in: 1-2 achterblijvende smaak, 2-3 klaphoutje, jongensspeelgoed, 3-1 afgepaalde plaats voor wedrennen, 4-5 groen in de wapenkunde, 6-5 aardewerk, potaarde met verglaassel, 6-4 markt op Java (meerv.). Oplossingen worden tot en met Donderdag 1 Juli op ons bureau ver wacht. Op de enveloppe vermelden: „Puzzle". Onder de goede inzenders zullen worden verloot: een verzilver de rozenkrans, een sigarenaansteker en een foto-etui. OPLOSSING VORIGE WEEK. 1-3 roesten, 1-7 rustig, 2-1 pas toor, 2-8 preken, 2-10 portier, 3-9 nik kel, 3-15 nerveus, 4-6 taak, 5-4 keet, 5-11 kant, 6-14 keer, 1012 raster, 10-22 restant, 11-19 tien, 13-15 Mar cus, 14-20 rede, 15-23 sterven, 76-22 genoot, 17-23 stelen, 18-24 strand, 19-21 naar, 21-20 Rome, 22-24 ter gend, 24-23 daveren. Het lot wees onder de vele goede inzenders de volgende winnaars aan: le prijs, een sigarenaansteker: H. L Rancuret-Jacobs, Rijnsburger weg 115a, Leiden. 2e prijs, een foto-etui: J. J. Thorn, Rhijngeesterstraatweg 4, Oegstgeest, 3e prijs, een vulpotlood: Tineke Alkemade, Koepelweg 4, Noordwijk aan Zee. De prijzen zullen worden toege zonden. gaven 539.364.05, nadelig slot 139.267.91. Kapitaal dienst: inkom sten 1.016.138.56, uitg. 1.001876.92, batig slot 14.261.64. De heer Romijn bracht namens de commissie van on derzoek een gunstig rapport uit, waarbij de commissie van oordeel was, dat voer de plaptsoenen veel was uitgegeven. De sloping van het waag gebouw zal werkelijkheid gaan wor den. Uitbreiding openbare werken. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot aanstelling van een 3e te kenaar-Opzichter in tijdelijke dienst bij de dienst van openbare werken deed de heer Kortekaas de vraag stel len, of wij hier niet werken in het be lang van het rijk en of wij de plan nen wel kunnen verwezenlijken, ge noemd in het prae-advies omtrent dit punt. De voorzitter antwoordde, dat de tekenaar juist wordt aangesteld om de plannen sneller te doen gaan en dat reeds stappen zijn ondernomen om b.v. voor de omlegging van de verkeersweg een rijkssubsidie te ver krijgen. Hiervoor zijn begrotingen en tekeningen nodig en het werk kan normaal al niet gedaan worden door het personeel, hetwelk thans beschik baar is. Hetzelfde geldt voor andere objecten. Reeds zijn onderhandelin gen met het rijk gaande. Hierna werd overeenkomstig het voorstel besloten. Nog geen woningstichting. Besloten werd het voorstel van B. en W. tot oprichting van een gemeen telijke woningstichting van de agenda af te voeren, omdat het vooroverleg met Ged. Staten nog niet is beëindigd. Medegedeeld werd, dat de stichting wel tot stand zal komen en dat de deelnemers aan deze stichting even wel zullen moeten rekenen, dat zij 15 pet. der stichtingskosten beschik baar zullen moeten hebben. Vermoe delijk zal dit punt in de raadsverga dering, welke ongeveer half Juli ge- huden zal worden, kunnen worden behandeld. Commissie bekijken. gaat voetbal-mat Het voorstel van B. en W. om de grasmat van het voetbalterrein in het sportpark te verbeteren, waar mede een bedrag van 2400.ge moeid zal zijn, kon de heer Mesman niet geheel en al bevredigen, omdat het leggen van zoden z.i. geen ge noegzame resultaten zal opleveren. Omtrent deze technische aangelegen heid werd gediscussieerd met het gevolg, dat een commissie, bestaan de uit de heren Romyn, van Brie- men en Van Blitterswijk, onder voor zitterschap van weth. Lefeber nader zal bekijken en volmacht verkreeg om de verbeteringen aan te bren gen, indien dit afdoende zal blijken te zijn. Feest in de lucht. Vervolgens ste'de de' raad een crediet beschikbaar van 2000. :n verband met de viering van Oranjefeesten. Van dit crediet wordt 1500.beschikbaar gesteld voor het Oranje-Comité ten behoeve van de tractatie van de schoolkinderen en verdere volksspelen, terwijl het overige bedrag zal worden besteed voor algemene feestviering. Het ligt in de bcdoehng om over te gaan tot •lie'-'n-1 ~n er>n permanente verlichtingsinstallatie van het raad huis, welke bij «nationale festiviteiten gemakkelijk aangebracht en verwij derd kan worden, worden. De voorz. deelde mede, dat op 31 Augustus a.s. kinder- en volksspelen zullen worden gehouden en dat op 4 September a.s. een massaal open luchtspel zal worden gegeven door samenwerkende gemeenten, omdat de kosten hiervan, ten bedrage van 16.000.dan gemakkelijker ver deeld kunnen worden. De toegangs prijs tot dit openluchtspel zal ver moedelijk 0.50 bedragen. De heer Steenwinkel vroeg of alle kinderen aan de feestviering kun nen deelnemen, ook al zou een school den door het Organiseren van feest jes op school. Er bestaat kans, dat een school slechts gedeeltelijk mee zal doen. De voorz. beantwoordt in bevestigende zin. De heer Romijn vraagt, of hieronder ook de leerlin gen van de kleuterscholen begrepen zijn. Eveneens een bevestigend -ant woord. Accoord werd gegaan met de voor stellen inzake de salarisregeling se cretaris, ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand, waarom trent Ged. Staten hun advies vra gen. B. en W. merken hierbij op, dat het hen is opgevallen, dat een voor afgaande verbetering van de kin- dertoeslajgen, die I/oor het andere overheidspersoneel is ingevoerd, door Ged. Staten nog niet van toepassing is verklaard voor genoemde functio narissen en dit achten zij minder juist. B. en W. hebben zoals uit hun voorstellen telkens blijkt de laatste tijd steeds het standpunt in genomen, dat althans de verbetering van de salarissen binnen het z. g. n. rijksplafond, over de gehele linie dient te worden doorgevoerd en het ligt h. i., gezien de huidige salarië ring van het overheidspersoneel in het algemeen, voor de hand, dat dit t. a. v. alle functionarissen geschiedt. Daarom stellen zij de raad" voor aan Ged. Staten te verzoeken om de reeds eerder van rijkswege voorge schreven correcties in de kindertoe lageregeling, alsmede de overige niet doorgevoerde salarisverbe teringen, zoals bijv. de incorpora tie van de toelagen in afwachting van het rapport van de commissie- Ubink, zo spoedig mogelijk ook van kracht te doen zijn voor de ambtena ren, wier bezoldiging door Ged. Sta ten wordt geregeld. Hiermede stem de de raad in en werd aldub beslo ten. {lij de rondvraag vroeg de heer Kortekaas hoe het staat met de ver betering van de Akervoordelaan. De voorz. zegt, de prijzen zijn tegenge- vallen, zodat verder wordt onder handeld. De heer de Vries bracht de belas ting op' openbare vermakelijkheden ter sprake en vroeg of jaarfeesten en jaarvergaderingen met een feestelijk karakter daaronder opk vallen. De voorz. antwoordt bevestigend. De heer Steenwinkol acht de aan-' leg van de speelweide aan de Spek- kelaan niet juist; deze zal z. i. niet aan haar doel beantwoorden. Hij had liever de volkstuintjes daan be houden. Weth. Lefeber bestrijdt dit en zegt, dat de toekomst zal uitwij zen dat hieraan inderdaad behoef te is. De heer Van Leeuwen informeert naar het contract met Lisser Boys, hetgeen in orde zal^ komen zegt de voorzitter. De heer Van Kesteren wijst op het drukke verkeer op de Rijksweg en vraagt overleg met de school Pestu ren en onderwijzers om de kinderen begrip bij te brengen van het ver keer. De voorz. zegt, dat reeds poli- tiehulp wordt verleend bij het over steken, doch dat weinig medewerking wordt ondervonden van de zijde van de onderwijzers. Tot slot vraagt de heer van Keste ren of er van gemeentewege nog v/at te doen is aan de gepensionneer- de ambtenaren en weduwen van deze ambtenaren, door hen bijv. van ge meentewege een toeslag te geven op hun povere pensioenen. De voorz. antwoordt ontkennend. Hierna wordt de vergadering gesloten. HAZERSWOUDE (H. R.) AUTO RAMDE CAFé. Chauffeurs hadden verschil van mening! Donderdagmorgen reed een auto van de fa. v. d. Broek uit Zevenho ven, géladen met graan, komende van de Gemeneweg in de geval van het café „de Posthoorn". De beide chauf feurs hadden verschil van mening, de een wilde links, de andere rechts. Blijkbaar nam men de gulden mid denweg en rameide de gevel. Met ge volg, dat de ingang van het café werd vernield en een groot gedeelte bestuur de kinderen zelf willen bin- van de gevel werd ontzet.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8