ZATERDAG 26 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDEN „EEUWIGDURENDE AANBIDDING EN LIEFDEWERK VOt)R ARME KERKEN. Te Rotterdam is gevestigd de hoofd zetel en op tal van andere plaatsen, ook te Leiden, bestaan afdelingen ge- ncamd: „Vereniging der Eeuwigdu rende Aanbidding en van het Liefde werk voor Arme Kerken". O.m.. is het doel: het gratis vervaardigen en uitdelen van paramenten en beno- digheden aan arme en behoeftige kerken en kapellen. Deze zijn er in deze tijd vele, ook in ons land. Wie wil niet een helpende hand bieden! De dames der afdeling Leiden heb ben, nu het materiaal weer verkrijg baar is, haar werk hervat en hopen ter ere van het H. Sacrament te mo gen rekenen op veler steun, nu de be hoeften zo groot zijn in eigen land en in den vreemde. Alles voor de eredienst van de Christus Eucharis- ticus! De benodigde gelden bestaan uit contributies, giften, toevallige baten, schenkingen en legaten. R. Smitz, dir. van voorn, afdeling, B. Simonis-Kortekaas, pres., Haar- lemmerstr. 138, J. Bergers-v. Brug gen, penningm., Doezastraat 23b, M. Simonis-Kokke, Apothekers- dijk 21. KLEERMAKERSCURSUS. Teneinde ook hier ter stede de vak bekwaamheid op te voeren en tege moet te komen aan de vraag naar geschoold personeel, is men er on langs toe overgegaan ot het in het leven roepen van een kleermakers- cursus. Deze cursus, welke onder leiding stond van de heer Verhage en was ondergebracht in het daar voor door do firma Peek en Clop- penburg geheel belangeloos gestelde atelier, mocht zich in een grote be langstelling verheugen. Ruim 35 cursisten uit Leiden en omgeving hebben zich gedurende enkele maan den geoefend in het gebruik van schaar, draad en naald. Nu de cursus ten einde is, zullen de adspirant- kleermakers nog eenmaal bijeenko men, n.l. a.s. Woensdagavond, half acht, in Royal aan de Doezastraat. In deze samenkomst zal o.m. een vakechnische film worden vertoond. Ook niet-cursisten-vakgenoten zijn hier welkom. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Genees kunde: de heren W. Frijling te Lei den. H. Weidema te Voorburg en F. C. Stam te Goes (cum laude); arts examen le gedeelte: de heren P. F. G. Nieuwland te Oegstgeest en H. J. Piso te 's-Gravenhage; arts-examen 2e gedeelte: mej. J. H. M. v. d. Snoek te Loosduinen en de heren C. Goor te Rijswijk en P. J. L. de Wit te Leiden. CHR. H.B.S. LEIDEN. I Eindex. A (Lit.-Econ. afd.). Geslaagd: B. v. Bemmel, J. W. Els- kamp, P. d. Hartog, R. Y. Kunst, A. v. d. Laan, K. Mekking, J. de Moed, I de Moed, P. Roelofs, J. v. Rijn, G. P. Sandberg, G. Schaap, W. L". Schaap, K. Stafleu, D. Stigter, J. A. Stoffel, C. W. v. Venetiën, M. Ver boon, H. Vollaard, A. v. d. Welle, B. de Wit. Afgewezen 1. K.L.-DAGKALENDER. Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Woensdag 30 Juni. Van 19.ÖÜ20.00 uur (precies Stadsgehoorzaal. Groepsrepetitie R.K. Mannelijk- en Vrouwelijke Jongerenbeweging. Voor het jubileumspel „Wij Gedenken" onder auspiciën van de Leidse Jeugd- actie. (Nog steedsJongemannen gevraagd!!!) Bioscopen Luxor. De onderlinge volkeren- strijd" is altijd weer een dankbaar onderwerp voor het witte doek en de scenarioschrijvers weten er altijd genoeg uit te halen om een span nend verhaal in elkaar te zetten. Wanneer daarbij dan nog de ge schikte personen worden g^cozen, is men verzekerd van een spannend geheel. Dat is het geval met de film „Drakenklauwen", waarin de span ning tussen Japan en China het ge geven vormt. De dagbladen in Tokio verspreiden het bericht, dat Japan voornemens zou zijn China te willen veroveren, doch eerst zou Amerika eraan moeten geloven. Geheime do cumenten, geheimzinnige spionnage, vechtpartijen tot en met, vormen de gegevens voor deze film. En zij wor den geaccentueerd door James Cag- ney, die zich tevens een meester der Jiu-Jitsu toont. Zelfs een happy-end ontbreek in deze film niet, want daarvoor zorgt mede Sylvia Sydney. Trianon. De film „Staats vijand No. 1" is een uitstekend ge dramatiseerde film over het werk van de T-men, de agenten van het Amerikaanse Treasure Department. Deze detectives zijn belast met het onderzoek inzake belasting-ontdui king, muntvervalsing etc. Uitgaande van de documentaire idee is de re gisseur er in geslaagd, via een reeks authentiekè opnamen een verhaal te filmen, dat zeer rijk is aan spanning en sensatie. Nu en dan is de ver filming was cru, gezien de Ameri kaanse methoden van bestrijding, die misdadigers en detectives er daar op nahouden. De film is echter goed ge speeld en getuigd van het valkman schap van de regisseur. Voor 18-jari gen. Lido. Deanna Durbin heeft in de loop der jaren heel wat filmliefheb bers naar de bioscoop gelokt en on getwijfeld zullen ook deze week veel Leidanaars naar Lido gaan, om haar en Charles Laughton de hoofdrollen te zien vertolken in „Because of him". Deze keer treedt zij op als serveer meisje met toneelplannen. Misschien lijkt de sprong van het restaurant naar de planken een beetje erg JUBILEUM-CONCERT IN AUGUSTUS. Wij vernemen het volgende: In het kader van de Jubileumfees ten zal, uitgaande van de Stichting K. en 6. en onder auspiciën van het Comité Regeringsjubileum, op 26 Augustus in de Hooglandse kerk een jubileum-concert gegeven worden, dat waarlijk een grootse muzikale ge beurtenis beloofd te worden. Het bestuur van K. en O. verstrek te ons de volgende gegevens: Het concert zal worden uitgevoerd door een koor van 250 zangers en zangeresen, samengesteld uit de le den van 4 plaatselijke koren, n.l. Ex Animo, het Alma-Materkoor, de Stem des Volks en Con Amore. Ge zamenlijk hebben deze koren 2 prachtige werken in studie geno men, n.l. a. de Cantate 140 van Joh. Seb. Bacih, waarvoor als dirigen zal optreden de heer Herman de Wolf en het „Te Deum" van Alph. Die- penbrock, onder leiding van de heer Willem Mizée. Als solisten zullen optreden: Dora van DoornLindeman, sopraan; An nie Hermus, alt, Han le Fèvre, tenor en Lourens Bogtman, bas, terwijl het Rotterdams Fhilharmonisch Or kest de begeleiding zal verzorgen. Tussen deze beide composities zal een herdenkingswoord worden uit gesproken door Jhr. Mr. W. J. M. van Eysinga, alhier. Het is een zeer verheugend feit, dat door deze samenwerking van alle gezindten de herdenking van het regeringsjubileum van onze ge- eerbiedigde koningin op zulk een stijlvolle wijze luister kan worden bijgezet. Verdere bijzonderheden zullen la- er bekend worden gemaakt. Oproep zangers en zangeressen. In aansluiting op het bovenstaan de verzoekt het bestuur van het R.K. Alma-Materkoor ons plaatsing van de volgende oproep: R.K. dames en heren, die mede willen zingen met het „Te Deum" van Alph. Diepenbrock, voor acht stemmig gemengd koor, solisten en orkest, worden door het bestuur van het Alma-Materkoor uitgenodigd a.s. Woensdagavond 30 Juni te 7.45 uur zich hiervoor aan te melden in het schoolgebouw „De Voorzienigheid" Krauwelsteeg nr. 6 (ingang steeg naast Casino Bioscoop). Wij verwachten dat alle R.K. Da mes en Heren, die zingen kunnen en vooral zij, dié reeds eerder dit werk medegezongen hebben aan de uit voering van dit prachtige werk zul len medewerken. DE JUBILEUMFEESTEN. Wegens bijzondere omstandigheden die helaas op korte termijn niet zijn te ondervangen, kan het openlucht spel „Wij herdenken", dat opgevoerd zou worden door de aangesloten or ganisaties bij de Leidse Jeugdactie ter gelegenheid van het regerings jubileum van H. M. de Koningin, geen doorgang vinden. In verband hiermede kwam gisteravond de ra dio-causerie van ds. P. W. Spruyt, via de derde lijn van het gemeene- lijk radio-distributienet, te vervallen. De heer F. J. de Jong heeft in zijn .radio-toespraak nog eens opgewekt om toch vooral de jubileum-spaar- zegel-actie te steunen. Hierdoor heb ben spaarders niet alleen een kans op één der vele prijzen, maar even eens een belangrijke reductie op de toegangsprijzen der te organiseren feestelijkheden. In zijn causerie heeft de heer De Jong voorts nog een ju bileumloterij aangekondigd voor hen, die niet aan deze spaaractie deelnemen. 'groot, maar voor Deanna is het een kleine moeite. Zij typt gewoon een introductie van de beroemde acteur Sheridan en vouwt het. papier, waar op dit is geschied zódanig, dat de tekst onder komt en het zichtbare gedeelte blanco is. Dan ontbreekt nog slechts de handtekening van de be roemde tonelist, maar deze wordt dikwijls door bewonderaars lastig gevallen en zet gewillig zijn naam op ieder papiertje, dat hem wordt voorgehouden. Voor het toneel bereikt is, kómen er echter talrijke hindernissen, die Deanna met élan weet te nemén en vanzelfspreked laat ze hierbij ook nog een paar liedjes horen. Een luchtige, vlotte film met een aardig voorprogramma. Geschikt voor alle leeftijden. Casino. Een spion van het Brit se hoofdkwartier vertrekt tijdens de oorlog met enkele andere jonge mannen naar het bezette Farnkriik. Zij landen aan de kust en ondervin den al direct moeilijkheden bij het spionnagewerk. Een zekere juffrouw is het er niet mee eens, dat die man nen, waaronder haar broer, voor de Engelsen werken, terwijl een ander openlijk voor de Duitsers werkt. Bei de gevallen draaien later om, want als de broer van de dame op een pa trouille wordt doodgeschoten, schaart zij zich aan de zijde van de Engelse spionnen, terwijl de „hielenlikker der Quitsers" later ook een spion blijkt te zijn, die de Engelsen aan papieren helpt, waarmede zij in het Duitse hoofdkwartier kunnen door- doordringen. De rest van dit span nende verhaal zullen we niet ver klappen; u kunt de goede aijjoop gaan zien in deze film, die noch sterk ge'speeld, noch buitengewoon goed opgenomen is, doch die een interes sante kijk geeft op het werk der Maquis en als zodanig voor liefheb bers, boven de 14 jaar, wel zal vol doen. Rex heeft deze week „De slang van Shanghai", een geheimzinnig ge val, waarin de bekende inmid dels reeds jaren overleden acteur Charly Chan zijn verrassende rol speelt. De film is toelaatbaar boven 14 jaar. WIST U, dat U een kwartje kunt ruilen voor 1000 gulden? HOE? dat kunt u morgen gewaar worden aan de uitgang van de kerk. Maar, Laat geen enkele oplossingskaart voor de „Katholieke Steunactie 1948- Verkiezings-puzzle" verloren gaan, want dat zou geweldig j.mmer zijn voor U en de Jeugdzorg van het ge troffen Groésbeek. Morgen bestaat er gelegenheid tot het opgeven van de namen van zieken en hulpbehoevenden, die per auto naar de atembureaux moeten worden gebracht. Noteer: tijd: van 1012 uur. Adressen: Van der Waalsstraat 16; Bereidkamer Hariebrug-kerk; Pastorie Haagweg-kerk. R.K. School aan de Lusthofiaan en Gasstraat 6. Hulptroepen. De formatie van de hulptroepen voor de verkiezingsdag is bijna ge reed. Degenen, die nog willen medewer ken, kunnen dit opgeven 'aan het Se cretariaat: Witte Singel 85, tel. 22851. ,.De BurcÈt" wordt Zondag 4 Juli as. door de K. V.P. genomen. Daar zullen alle Leidenaars nog eens kunnen horen waarom e^ geest driftig gestemd rroet worden op: de K.V.P., en dan No. 1 van Lijst 1 „GROEN". Bestuur „pr. Schaepman". U.N.A.C. „De Verenigde Naties helpen het kind". Vrijdagmiddag kwamen ten stad- huize bijeen een aantal afgevaardig den uit werkgevers en werknemers organisaties, jeugdverenigingen, on derwijskringen en van instellingen werkzaam op sociaal gebied voor hét houden van een bespreking voor de komende U.N.A.C.-actie hier ter stede. Deze vergadering werd op verzoek van de burgemeester bijeen geroe pen door de Armenraad en stond on der leiding van de heer Menken, Wet houder van Sociale Zaken. De heer Menken heette de aanwezi gen welkom en wees op het leed van 20 miilioen hongeiende kinderen en het doel van de U.N.A.C. deze noodlij dende kinderen ongeacht ras, geloof, nationaliteit of politieke richting hulp te verlenen. Verschillende voorstellen werden door de vergadering gedaan om de plaatselijke actie zo goed mo gelijk te organiseren. Besloten werd over te gaan tot het vormen van een plaatselijk comité, bestaande uit al len ,die aan de oproep gehoor hadden gegeven van een kerncomité en van enige werkcomité's voor verschillende acties. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1-23, Leiden voor Geboorteaankondigingen DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Zegeling van stamkaarten, die niet voorzien zijn van een controlezegèl (groen T.D. 2 zegel) Maandag 28 Juni. Te Katwijk: Letters A tot en met D. van 9 tot 12.30 en van 2 tot 4.30 uur (Distributiekantoor Zeeweg). Leiderdorp: Letters A tot en met M van 9 tot 12.30 uur en van 1.30 tot 4 uur. (in hét Raadhuis). Zoeterwoude alle letters van 9 tot 12.30 en van 2 tot 4.30 uur (in het Raadhuis). Voor de Rijndijk wordt zitting ge houden Dinsdag te Leiderdorp D istributiekan toor Warmond: letters A tot en met I van 9 tot 12.30, en van 2' tot 4.30 uur (Distributiekantoor). Hazerswoude (Rijndijk): Letters A tot en met G. van 9 tot 12.30 uur, H tot en met L van 2 tot 5 uur (Se cretarie Rijndijk). In de week welke 28 Juni aan vangt (Maandag en volgende dagen) dienen te Leiden de naamlijsten voor toeslag voor bijzondere arbeid te worden ingeleverd. De datum van inlevering is op de naamlijst 'ge stempeld. Meebrengen de volledige ingevulde nieuwe naamlijst en de door de werknemers voor ontvangst getekende naamlijst van de vorige periode. Tot en met Donderdag kunnen nog aanvraagformulieren voor werk kleding worden afgehaald door werknemers, werkzaam in een be drijf jnet minder dan 5 werkkleding dragende arbeiders, voor zover, na 31 Januari 1948 geen bon voor werk kleding is uitgereikt. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door ae doktoren De Bruijne, Langezaal, Meijboom en Nieuwzwaag. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 26 Juni 13 uur tot Zaterdag 3 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 26274. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEROPENING .„MAISON HENRI'' Het kapsalon „Maison Henri" reesd vele jaren gevestigd op Breestraat 56, is overgeplaatst en vandaag her opend in het pand Breestraat 41. Dit oude pand is omgetoverd in een mo derne kapsalon, ingericht naar de eisen des tij 6s en als men weet hoe de kapper dit opvatten dan kan men zeggen, dat het „af" is Licht en fleu rig ziet alles er uit. Tién Boxen, laag gehouden door 'n wit muurtje met daarboven matglas en alle voor zien van de modernste kap-appara- tuur, het geheel gezellig ingericht alles naar eigen ontwerp van de heer Louwe ziet: dat is wat de heden daagse vrouw verlangt en daaruit blijkt ootfhoe zij verwend wordt. Het hier verrichte werk is voornamelijk stucadoorswerk, verzorgd door de firma Hartevelt en Zonnevtfd. de electrische installatie is van de fa. A. v. d. Ouwelen en de vloeren zijn gelegd door Deegens en Scherer. Al les ziet er welverzorgd uit en „Mai son Henri" kan hier weer vele ja ren haar klanten bedienen. CIRCUS STRASSBURGER NAAR LEIDEN. Het grote circus van Karei Strass burger zal op zijn grote tournee door ons land ook weer een bezoek aan Leiden brengen en er vijf dagen voorstellingen geven van 2 tot en met 6 Juli. Vrijdagavond zal de pre mière dus plaats vinden op het Schuttersveld en er zal maar een en kele volledige matinee voor de kin deren gegeven worden en wel op Zaterdagmiddag. Het circus Srassburger zal dit jaar van 23 Juli het vaste gebouw te Scheveningen bespelen en daar dan ongeveer 6 weken verblijven. Het heeft reeds een lange tournee ach ter de rug en het is prettig, dat het bezoek overal weer groot geweest is. Afgelopen winter bespeelde het cir cus naar aanleiding van het zestig jarig bestaansfeest van het Theater Carré gedurende meer dan 4 maan den dit gebouw voor uitverkochte huizen en onder de meer dan 200.000 bezoekers, die het circus mocht ont vangen, bevond zich ook de gehele Koninalijke Fkmilie, die Haar grote tevredenheid over het gebodene uit te. Vooral 4e drie prinsesjes waren opgetogen over wat ze in het circus zagen. Uit de drie programma's, die het circus te Amsterdam vertoond heeft, deed Karei Strasburger een keuze en is daarmede op tournee ge gaan. Behalve' de 80 mooiste paarden van Europa, waaronder Gelderlan ders, Friezen, Noren en Zeeuwse hengsten en andere beroemde rassen uit het buitenland, vertoont Strass burger ip zijn voor Leiden geheel nieuw programma baby-olifanten, be ren, krokodillen, lama's, kamelen en als nieuwste aanwinsten in zijn me nagerie het apenparadijs, waarin ver schillende soorten apen, zebra's en zelfs een witte ezel, toch zee a zeld zaam is. Karei Strassburger en zijn bekoorlijke nicht Elly zorgen voor de paardendressuur en mevrouw Re- gina, de vrouw van de directeur rijdt haar edele hoge school op Boy, het beroemde schoolpaard. Italiaanse clowns, Nederlandse acrobaten, Fran se luchtacrobaten en Scandinavische en Engelse dresseurs volmaken het geheel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jeannette Georgine d. van F. W. G. Bolderheij en L. M. Meerman; David z. van H. Spies en J. W. de Tombe; Arie z. van A. van Delft en J. Gijzenij; Gerda d. van A. van Delft en J. Gijzenij; Hendrik Jan z. van H. J. Wansink en H. van den Hoogt; Jeanette d. van- H. H. Tjerkstra en N. H. Currie; Maria Johanna d. van J. van Oosten en M. J. Stouten; Pieter Nicolaas z. van H. J. Barends en C. F. M. G. E. M. Oudshoorn. Overleden:. P. M. van Bruggen huisvr. van H. F. M. Renier, 51 j.; D. M. C. Kokshoom vr. 63 j. LEIDSCHENDAM BRAND IN EEN SCHEEPS-LOODS. Gistermiddag 1 uur werd de kom van de gemeente opgeschikt door dichte rookwolken, welke afkomstig waren uit de loodsen van de scheeps werf Ravesteijn, tot voor kort eigen- dam van de fa. Meijer, aan de Sluis- kant. Plotseling sloegen de vlammen omhoog en stond He grote loods in lichterlaaie, zodat de brandweer, welke op prijzenwaardige wijze zeer vlug ter plaatse was, voor een moei lijke taak kwam te staan. Brandmees ter van Kampen nam afdoende maat regelen en wist daardoor te voorko men, dat de belendende loodsen en het woonhuis gespaard bleven, voor al doordat vanaf de daken het vuur met vijf waterstralen werd aangetast. In de afgebrande loods bevond zich ook een moderne jacht, hetwelk met het andere scheepsmateriaal verloren ging. Hoe de brand ontstaan is zal wel een raadsel blijven. Wij vernamen dat des morgens niemand in de loods is geweest en dat hier geen sprake kan zijn van ondoorzichtig spelende kin deren. Er moet dus iets in de loods gesmeuld hebben, zonder dat hier van iets is opgemerkt, totdat de vlam men uitsloegen. De schade is zeer aazienlijk en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VALKENBURG BEZOEK VAN MINISTER JOS GIELEN. Gistermorgen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. Jos Gielen, een onofficieel bezoek gebracht aan de gemeente Valkenburg (Z.-H.) in verband met de opgravingen. De minister liet zich uitvoerig inlichten door de leider der opgravingen, prof. Van Giffen uit Groningen. ZOETERWOUDE Personalia. Mej. M. J. A. M. Smeets is aan de universiteit te Lei den geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde. NOORD WIJK DE EERSTE VROUW IN DE RAAD. In plaats van de heer H. G. v. d. Wilk, zal thans in de raad zitting nemen mevr. C. A. L. le Poole Bauer. Hierméde £al de eerste vrouw haar intrede in Noordwijks raad doen. BOSKOOP ONTVANGST DEMOBILISERENDE MILITAIREN. Met muziek! Naar wij nader vernemen zullen de demobiliserende militairen niet 30 Juni, doch Donderdag 1 Juli te Bos koop arriveren. Aan de grens der gemeente zullen zij worden opgewacht door het „Wel kom-Comité", hetwelk onze militairen naar het Raadhuis zal geleiden, al waar zij zullen worden toegesproken. De beide Boskkeoper muziekcorpsen zullen 's avonds een muzikale wan deling maken. Aangezien het juist „Kermisweek" is had de thuiskomst van onze jon gens niet* beter kunnen vallen en kunnen zij op een enorme belangstel ling rekenen. Voorts ligt het in de bedoeling de repatriërende militairen op 9 Juli een feestavond aan te bieden, welke door het „Welkom-Comité" zal worden ge organiseerd. LAATSTE BERICHTEN NIEUWE GOUVERNEURS SURINAME EN CURASAO Bij K.B. van 25 Juni wordt aan mr J. C. Brons op zijn verzoek met in gang van 5 Juli eervol ontslag ver leend uit het amibt van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten den lande in dat ambt bewezen. Tot gouverneur van Suriname wordt benoemd dr W. Huender, bui- tengewoongezant en gevolmachtigd minister, hoofd van "de Nederlandse militaire missie in de geallieerde be- zettingsraad te Berlijn. Bij K.B. van 25 Juni wordt aan dr P. Kasteel op zijn verzoek met in gang van 1 Juli 1948 eervol ontslag ven1 eend uit het ambt van gouver neur van Curagao, onder dankbetui ging voor de gewichtige dienst den lande in dat ambt bewezen. Tot. gouverneur van Curasao ^vordt benoemd de heer ir. L. A. H. Peters, inspecteur van de landbouw, land bouwraad aan H.M. Ambassade te Washington, lid der Nederlandse sec tie der Caraibische commissie. De nieuw benoemde gouverneur van Curasao ir Leonard Anton Hu bert Peters, werd op 8 Juli 1900 in WaT (gemeente Bergen-Limburg) geboren waar zijn vader burgemee ster was. Na zijn examen gymna sium B in Rolduc gehaald te hebben begqp hij in 1918 zijn studie aan de landbouw hogeschool te Wageningen waarbij hij zich in het bijzonder toe legde op het economische deel hier van'. In 1923 was ir Peters afgestu deerd. Van 1924 tot 1927 was hij di recteur van het Uitvoercontrolebu- reau voor Groenten, Fruit en Aard appelen. In 1927 werd ir. Peters tot landbouwattaché bij de Nederlandse legatie te Washington benoemd, in welke functie hij aldaar werkzaam bleef tot 1934, toen hij werd over geplaatst naar de Neder1 andse lega tie te Brussel, aan welke legatie hij tot 1937 verbonden bleef. In deze ja ren .1935 tot 1937 was ir Peters te vens werkzaam als secretaris van de minister van landbouw en visserij. Van 1937' tot zijn benoeming tot gouverneur van Curasao was ir Pe ters eerst als landbouwattaché, daar na als landbouwraad verbonden aan de Nederlandse legatie, later de Ne derlandse ambassade te Washington. Dodelijk ongeluk op T.T. races In de tweede ronde van de eerste race der T.T.-wedstrijden, die in de 350 c.c.-klasse waarmede de T.T. he denmorgen aanving, is de Finse motorrijder Goesta Loennfors, ;n een haarspeldbocht met volle vaart tegen de strowand gereden. Hij kwam ten val en de dicht achter hem rijdende Fransman, Marcel Perrin, kon niet meer voorkomen, dat hij met zijn Velocette over hem heen reed. Zwaar 'gewond werd de onfortuinlijke Finse rijder naar het Ziekenhuis te Assen overgebracht, maar tijdens het trans port is Loennfors bezweken. Perrin maakte eveneens een buiteling, doch kwam er met lichte verwondingen af Zijn machine was echter zwaar be schadigd, zodat hij de strijd moest staken. DISTRIBUTIENIEUWS 200 GRAM RIJST VOOR IEDEREEN. Op grond van de verkregen allo catie van het tweede halfjaar van 1948 is 3000 ton rijst aangekocht voor binnenlandse consumptiedoel einden. Het is nog onzeker of, even tueel in welke mate op zeer beschei den schaal, op voortzetting van deze import kan worden gerekend. De Minister van Landbouw, heeft beslo ten uit de thans verkregen aanvoer in elk geval per hoofd de bevolking 200 gram rijst beschikbaar te stellen In de bonnenlijst, welke op 1 Juli wordt gepubliceerd zal een voorin- leveringsbon van 200 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen worden aange wezen. Verwacht mag worden, dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Augustus ter beschiking zullen komen. WEERSVERWACHTING MEER WIND. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen en later, voornamelijk aan de kust, enke le tijdelijke opklaringen. Matige, later vooral langs de Waddenzee nu en dan krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig ver andering is temperatuur. HET PRINSELIJK PAAR. TE DEN HELDER. In aansluiting op het bericht, dat de Prnses-regentes wegens een kaak ontsteking bij aankomst in den Hel der het prinselijk jacht niet kon ver laten, kan worden meegedeeld, dat in de loop van de avond H. K. H., volkomen hersteld, de scherm- en zwemwedstrijden heeft bijgewoond. BUITENLAND. DE TOESTAND TE BERLIJN. In hun offensief tegen de Weste lijke helft van Berlijn hebben de Rus sen vandaag geen ander nieuw ge schut in het veld gebracht dan dat van hun propaganda. Deze werd van daag beheerst door de kolommenlan- ge proclamatie van maarschalk So- kolofsky en de in extenso gepubli ceerde proclamatie van de Warschau- se conferentie. Berlijn is thans min of meer in de positie van een belegerde vesting. Overziet men de toestand der stad na twee dagen onder steeds verder gaande afsluiting, dan kan men zeg gen, dat na de aanvankelijke opwin ding de stemming van het volk ge kalmeerd is. De verklaring van de Amerikaanse bevelhebber en meer nog de verzekering, dat de aanwezige voedselvoorraden voor dertig dagen toereikend zijn, hebben het ontstaan van een paniekstemming voorkomen. De maatregelen, die de Westelijke be zetting getronen heeft om de uitwer king der curieuze financiële situatie voor de bevolking zoveel mogelijk te verzachten, hebben vele onoplosbare vragen terzijde gesteld. De toelating van het Oostelijke geld in de Westelijke sectoren heeft bovendien het Russische bestuur be roofd van mogelijkheden tot het oefe nen van pressie op de Westelijke be volking. In de transportsituatie is geen wij ziging gekomen. Theoretisch is de waterweg van het Westen naar Berlijn nog open, en er zijn van Hamburg voedselschepen aangekondigd, doch zes schepen, die gisteravond te Berlijn hadden moeten arriveren, zijn niet aangekomen en worden blijkbaar in de Sowjet-zöne vastgehouden. Men beseft wel, dat het ingesloten stadsdeel vrijwel uitsluitend van zijn reserves moet leven en dat daarom het kritieke tijdstip in de huidige ont wikkeling kan gaan intreden na on geveer twee weken, wanneer de ko len voorraden zijn uitgeput. MARKTBERICHTEN VEUR, 25 Juni. Groene. Andij vie 5.50—6.30, tomaten per K.G. 42—60 ct., komkommers IA 13—15 ct., id^m I 11—14 ct., idem II 10— 12 ct., idem III 89 ct., spinazie 11 13 ct, postelein 4—8 ct., bloemkool I 3436 ct., idem II 1720 ct., idem III 1416 ct., erwten 2123 ct., stambonen 1.40—1.48, sla 3.50—3.80, tuinbonen 19—21 ct., peen 12—13 ct. KATWIJK a. d. RIJN, 25 Juni. Groente. Aardappelen bonken 9 11, grote 7.80—13, drielingen 9.20 10.25, kriel 26.40, waspeen 14 —21, bospeen 12—17.70, boskroten 12.80—5.80, uien 3.10—8.60, dop erwten 39—83, tuinbonen 20—23, postelein 7—14, sla 2.80—7.90, idem H 1.70—2, spitskool 10—11, peulen 4041, princ. bonen 1.65, selderie 1—3.20, peterselie 2.50 2.70, radijs 5.40—5.50, bloemkool Ia f 4760, idem I 3540, rabarber 6.506.60, stoofsla 5. ROELOFARENDSVEEN, 25 Juni. Groente. Aardbeien 1534 cent idem frambozen 3248 cent per half pond; kropsla 2—3.50. bloem kool 640, bospeen 1113, breek- peen 1415, rabarber 611, aard appelen 610, andijvie 56.80, postelein 6—11 per 100, peulen I 4.60—7.90, idem II 2.80—3.70, doperwten 3.20—4.40, capucijners 4.205.90 tuinbonen 1.702.10, dubb. stambonen 1516.50, kas- snijbonen 14.5017, idem stek 6.5010 per 10 kg., Augurken grof 8.308.80, idem Bom 5.40—6.10 stippel 3.60 per 25 kg. Bloemen. Eshter Read 618 cent, Anglaaia 519 cent, Gladiolen 1656 cent, Colvillie 829 cent, Al- strumeria 1850 cent, Anjers 530 cent, Leeuwbekken 814 cent, Sta- tice 1320 cent, Violieren 830 ct., Scabiosa 719 cent, Duizendschoon 39 cent, Latrys 4080 cent, Rayo nanten 3'853 cent per stuk, Erem- nus 1114 cent per stuk. TER AAR, 25 Juni. Groente. Snij bonen 1.151.60, stek 4590 cent, stambonen 1,35—1.80 alles per kg„ peulen 1.709.50, witte capucijners 7.50, doppers 3.504.60, Capdop- pers 4.905.60, blauwschokkers 6.306.70, tuinbonen 1.682.15 alles per 10 kg.; bloemkool 655 cent per stuk, bospeen 1213 cent, bonenkruid 12 cent, selderie 14 cent, peterselie 12 cent alles per bos, sla 24 per 100 stuks, kom kommers 1018 cent per stuk, aard appelen 814 cent. kroten 17 cent alles per kg., boskroten 24 cent, waspeen I 1516 cent idem II 58 cent, tomaten 4874 cent, rabarber 59 cent, postelein 11 cent, an dijvie 56 cent alles per kg., bos- prei 1 cent, bos-uien 911 cent, spi nazie 18 cent, spitskool 810 cent, alles per kg., perziken 914 cent per stuk, aardbeien 2.30 per slaf, en 2653 cent per doosje, bloemen 12 cent per bos.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2