Hubertus De laatste 16 in Wimbledon Leidse Sportuitwisselingen Duitse misdadigers worden berecht vrijdag 25 juni 1948 DE LEIDSE COURANT 1 w KEDE BLAD - PAGINA 1 Van Swol nu tegen Bromwich Gisteren zijn de „laatste zestien" van het herenenkelspel der Wim- bledonkampioenschappen bekend ge worden. Wij laten ze hier volgen. Bovenste helft; Bromwichvan Swol, PattyMeredith, BrownBo- se en SturgessAsboth. Onderste helft: WasherMottram, Harper Mulloy, SedgemanFalkenburg en BergelinParker. Hieruit blijkt dus in de eerste plaats, dat van Swol het niet verder zal kunnen brengen. Hij speelde zich in deze ronde door een overwiiviing op de Indiër Nath in een wedstrijd, die veel weg had van een damessingle met van Swol als de beste „dame". Er waren te veel lange ralleys van de baseline en te sporadisch uitgevoerde aanvalsbewe- gingen. De enige aanval, waaruit van Swol telkens puntén verzamel de, was een slag diep op Nath's backhand, gevolgd door een oplopen en het plaatsen van de return in de andere helft van. het veld vaji de tegenstander. Geen fraaie wedstrijd, maar van Swol verdiende de zege weL Het was in elk geval heel wat beter dan hetgeen hij gisteravond laat in de teleurstellende gemengd- ciubbel-wedstrijd met mrs. Muller (Zuid-Afrika) gepresteerd had Een wedstrijd die nooit verloren had mo gen worden. Voorts zal men uit de namen der laatste zestien gezien hebben, dat daarin die van de Italiaan Cucelli, de overwinnaar van Drobny ont- bi-eekt. Ditmaal zorgde de Brit Mot tram voor de sensatie van de dag door in 5 sets te overwinnen. Een strijd, die natuurlijk met bijzonder grote belangselling door het Britse publiek gevolgd en toegejuicht werd. Mottram had vlagen van uitstekend spel maar ook geduchte Inzinkingen. In de eerste set stond hij snel met 41 voor om de set toch nog met 86 te verliezen. De derde set werd een geweldige strijd om de leiding, die me 1210 in het voordeel van de Italiaan werd besloten, die de twee de set op zeer normale manier aan Mottram had moeten afstaan. In de vierde set nam Mottram wederom met 41 de leiding, waarna Cucelli opnieuw vier achtereenvolgende ga mes scoorde. Op de stand 76 voor de Italiaan speelde zich het drama af, dat de Brit zelfvertrouwen her gaf en Cucelli zo beïnvloedde, dat hij niet meer in staat bleek het initiatief te hernemen. Vijf match-points gin gen voor de Italiaan verloren, het geen hem zo demoraliseerde, dat Mottram drie games achtereen en de vitale set won. De laatste set was niet interessant meer. Cucelli's graf was gegraven en het vonnis werd snel en onherroepelijk voltrokken. De Italiaan heeft zijn Wimbledon- glorie maar heel kort pverleefd. Patty speelde slechts een set tegen Puncec, die zich daarna terugtrok. Radio ZATERDAG. HILVERSUM I 301 M. 7.00 Nieuws; Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws; 8.18 Orgel; 8.40 Lichte gr.pl. 9.15 Eng. muziek. 10.00 Morgenwijding, ds. F. Oort; 10.20 Voordracht; 10.35 De Falla; 10.50 Beethoven; 12.00 Uitreiking medaille aan schipper Toxopeus; 12.30 Weer- praatje; Jan Corduwener; 13.00 Ned. Strijdkr. 14.00 Ned. liederen. 14.15 Gr. pl. 15.15 Philh. Orkest, Rinus van Zelm, altsax Pulcinella van Stra- winsky; Ibert; Chabrier; 16.15 Ama teurs; 16.45 Jeugd-Stadionspel; 17.30 Om en nabij de twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 T.T.-races; 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Artistieke staalkaart; 20.00 Nieuws; 20.15 „Alledaagse mensen'. 21.30 Schrammel'n. 22.00 Hoorspel. 22.30 Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondklanken. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; gr.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Sonate Aaron Copland; 9.30 Waterstanden; 9.35 Respighi; 10.00 Kleuterprogr.; 10.15 T.T.-races; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Schoolradio; 12.15 T.T.-races; 12.45 Eilaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 T.T.-races; 14.00 Gr.pL 14.20 T.T.-races; 14.10 Mannenkoor; 15.15 Klarinet en piano; 15.55 Gr.pl. 16.45 T.T.-races; 17.15 Wigwam; 18.00 Pia no; 18.40 Spineuza; 19.00 Nieuws; 19.45 Zuid-Afrika; 20.00 Nieuws; De gewone man; 20.12 De getemde feeks; 20.50 Muzikale miniaturen; 21.25 Feuilleton; 22.00 Gr.pl. 23.00 Nieuws; 23.15 Concert. De wedstrijd ParkerKemp duurde maar een half uur. De Amerikaan beeft in de drie ronden slechts drie maal drie sets behoeven te spelen en daarhij niet meer dan zeven games in totaal verloren. Onze damesdubbel, mevr. Blais- seTerwindt en mevr. Lubbers Fischer heeft niet slecht gespeeld te gen de Zuid-Afrikaantjes Mulleer en Summers, maar het spel van mevr. Lubbers was te zwak om een set te kunnen winnen. Een aardige, maar toch kansloze strijd. Mevrouw Blais- se won zeer verdienstelijk het ge- mengddubbelspel met de 53-jarige, Brugnon als partner, voor wie het publiek nog altjjd te hoop loopt. Brugnon is natuurlijk geen groot speler meer, maar deze combinatie was toch te sterk voor David en mrs. Glover. Ook de andere gemengd- dubbél, van Meegeren en mevr. Lub bersFischer had succes tegen het Ierse paar McCabemiss Brennan. Dus toch nog enkele aardige succes sen, ook al is Nederland in de voor naamste nummers uitgeschakeld dan wel kansloos. Er viel ook gisteren geen druppel regen en de opkomst van het publiek was bijzonder groot. WATERPOLO L.Z.C.D.Z.V. 7—2. Nadat F. Tegelaar reeds dadelijk enkele goede schoten ten beste geeft, weet hij even later hard in te schieten (10)JDZV probeert door goed opzwemmen de wedstrijd te forceren en met een fraai boogbal- letje maakt de linksvoor prachtig gelijk (11). Diverse aanvallen stui ten op de goede verdediging van beide partijen, totdat vlak voor rust Tegelaar een vrije worp krijgt te nemen, Lut geheel vrij ligt en de stand op 21 brengt. Bijna direct in de tweede helft een corner voor Tegelaar, met Lut in de aanval en de stand is 31. Verkeerd uitplaatsen van de LZC-keeper geeft DZV een gemakkelijke kans en de stand is 32. Goed keeperswerk van de DZV-keeper voorkomt doelpunen en r.adat twee spelers het water wor den uitgezonden, gevolgd door nog een DZV-speler kan H. Versluis de strafworp wel inschieten, doch hij wordt niet als doelpunt toegekend! Toch weet Lut voor de vierde maal in te schieten (42), waarna LZC het spel geheel in handen neemt, Tegelaar met zijn bekend geworden boogballetje 52 maakt en Lut en Tegelaar de eindstand tot 72 we ten op te voeren. L.Z.C. 2S.VJL 3 4—4. LZC verscheen in deze wedstrijd voor 't eerst volledig en had. door beter spel zeker moeten winnen. Bijna di rect na het uitzwemmen wist Can- noo na een corner goed in te schie ten (10) en kon Brak na het uit zenden van twee spelers de stand op 20 brengen. Vlak hierop maakte de LZC-keeper een grote fout en kon SVH zonder keeper in 't doel de vrije worp gemakkelijk inschieten (21). Wanneer dan nogmaals twee spelers het water moeten verlaten (wanneer zal dit wegzwemmen >nu eens niet meer gebeuren), heeft SVH pech door tegen de paal te schieten. In de tweede helf direct een vrij zwemmen van J. v. d. Reij- den en Brak scoort 31. $tfiets staat meer een LZC-overwinning in de weg, totdat een ver schot de LZC- keeper verrast (32), zelfs wordt he t door slecht overnemen 33. Wanneer dan een SVH-speler het water wordt uitgezonden weet Brak opnieuw in te schieten (43). Nog maals maakt LZC een grove fout en de stand is 44, waarmede tevens het einde komt. W ifJT iRKNNEN Zaterdagmorgen om 9 uur beginnen de Nederlandse baankampioenschap- pen in het Olympisch Stadion te Am sterdam met de serie van de achter volging voor profs en onafhankelij- kcn. O.a. start op dit nummer de oud-olympisch kampioen sprint Jac ques van Egmond, die dit jaar ook weer op de sprint zal uitkomen. Deze ochtend is niet voor het publiek toe gankelijk. Des middags worden de series, herkansingsritten en achtste finales van de sprint voor profs en onaf- hankelijken, de ritten tot de achtste finales voor de amateurs en de 50 k.m. voor amateurs verreden. In de sprint voor amateurs zal ook de oud kampioen Bernard Leene starten. Zondag 27 Juni worden de sprint- nummers tot en met de halve finales verwerkt, waarna de 50 km. voor profs en onafhankelijken volgt. Woensdag 30 Juni worden de twee series voor de 100 km. achter moto ren gereden, waarin 13 stayers zul len starten. Op deze avond zullen ook de tanfiemrijders in de baan ko men om voor uitzending naar de Olympische Spelen te strijden. Zaterdag 3 Juli worden des mid dags zonder publiek de series gereden voor de achtervolging voor amateurs, een nummer, dat dit jaar voor de eerste maal op de nationale kampioenscnappen gereden wordt. Zondag 4 Juli is de dag van de fina les van de sprint voor profs., onaf hankelijken en amateurs, de achter volging voor profs en amateurs en de 100 \m. achter motoren. Eerst Delft: morgenmiddag De Leidse sporters krijgen in het kader der diverse sportuitwisselin gen nog een belangrijk aantal wed strijden te spelen. In de eerste plaats: morgenmiddag de ontmoeting LeidenDelft op het U. V. S.-sportterrein ten bate van liet Leidse comité voor de sportuit- wisseling. Het programma, waarvan met de afwerking te half drie wordt aan gevangen, luidt als volgt: Korfbal: LeidenDelft, Hockey: Leiden Delft. Daarna gymnastiek van de damesploegen van Nieuw-Brunhilde en L. T. C. Vervolgens optreden van de herengymnastiekvereniging Sparta uit Delft met grondgymnastiek en hoogbrug. Tenslotte komt dan het hoogtepunt van de middag: de voet balwedstrijd tussen U. V. S. en een elftal van de Luchtstrijdkrachten. Daarna Gent en Oxford Het sportuitwisselingsprogramma met.Gent en Oxford vindt niet geza menlijk plaats. De diverse sporters uit beide plaatsen komen afzonder lijk. Het vangt volgende week 3 Juli aan met de tenniskamp Leiden-Gent. Zaterdag omstreeks 12 uur zullen de Gentenaren an Leiden arriveren. Op die dag en Zondag zullen de tennis wedstrijden plaats hebben, terwijl het vertrek op Maandag 5 Juli is vastgesteld. De wedstrijden worden gehouden op de Krogt. Op 24 Juli arriveert een voetbal team uit Oxford, dat vermoedelijk op 26 Juli een wedstrijd zal spelen tegen het K. N. V. B.-elftal. Op 21 Augustus volgt dan weer een Belgische sportploeg voor athletiek, turnen, schermen, bridge en voetbal (van gemeentepersoneel). In deze ploeg zullen acht keurturners uit Gent van de partij zijn. Tenslotte zal ook de basketbaldemonstratie door de Gentse vertegenwoordigers wor den gegeven. Dit gezelschap ver trekt vermoedelijk weer 23 Augustus Op 26 Augustus komen weer sport ploegen uit Oxford voor athletiek, zwemmen en tennis. Tenslotte zal op 5 en 6 Septem ber een Leidse tennisploeg in Gent spelen. Aldus een zeer gevarieerd pro gramma met tal van sporten, die in teressante wedstrijden beloven. DAMMEN VIER DORPEN TOURNOOI. In het gebouw „Rehoboth" te Ben- nebroek had de prijsuitreiking plaats van de gehouden wedstrijden van het „Vier Dorpen Damtournöoi". De heer H. C. Breek sprak als lid van de gemeenteraad, waarbij hij een ere-saluut bracht aan de organi satoren van dit tournooi, de heer P. G. Balkenende van de Damclub „Lisse Vooruit" en voorts dankt hij allen, welke medegewerkt hadden tot het zo goed doen slagen van dit mooie tournooi. Door de beslissingswedstrijd tegen de damclub „Lisse Vooruit" te win nen wist E. M. S. I uit Bennebroek winnaar te worden in dit tournooi, de damclub „Lisse Vooruit" werd 35E TOUR DE FRANCE no. 2; Hillegom I no. 3 en S.D.V. I Sassenheim no. 4. De heer J. Weyers van E.M.S. ont ving de topscoreprijs in de 1ste klas se en de heer A. Balkenende Gzn. Lisse verwierf de 1ste prijs in de 2de afdeling. Kampioen van de bloembollenstreek werd de jeugdige Nic. van Hol, no. 2 werd J. v. d. Loo Hillegom en 3 L. F. v. Steenbergen E.M.S. Bennebroek. In de 2de klasse werden de prijs winnaars: H. Heemskerk en T. Be- liën en in de 3e klasse A. v. Stein en N. Assendelft. VOETBAL Nic. Boys. Door technische om standigheden zal de oefenwedstrijd tussen het A- en B-kringelftal op Za terdag a.s. niet op het KDO-, doch op het Altior-terrein plaat vinden. Aan vang 6 uur. Zondag speelt Nic. Boys 2 voor de Kringcompetitie tegen KDO 2. Aan vang 12 uur. De aspiranten spelen te gen Altior B op Nic. Boys-terrein om 6 uur. POSTDUIVEN „De Luchtklievers" (Lisse). Wedvlucht vanaf Orleans 520 K.M. afstand. Gelost om 7 uur 25 min., de eerstè vogel werd geconstateerd om 11 uur 59 min. 46 sec. De uitslag van deze vlucht was: Jac. van Es 1, 2, 7; J. v. Diest 3; H. D. Meyer 4, 6, 9: J. Beelen 5, 10. I. Sumegi 8, 13, 15; J. Duindam 11; P. v. Zwet 12; H. A. v. Kesteren 14, 17; H. J. v. Diest 16, 18; A. v. d. Poel 19. A. de Wit 20. De tijd der verschrikking Vele malen reeds zijn de meeste in ons land gedetineerde Duitse „Kri- minalbeamten" der verschillende Sidherfteitspolizei-bureaux als getui gen gehoord in de processen, die voor bijzondere hoven tegen Neder landse S.D.-agenten zijn gevoerd. Het Amsterdams Bijzonder Hof maakt thans een aanvang met de be rechting der Duitsers zelf. Zo staat Dinsdag a.s. Willy Zuehlke uit Sonnenburg terecht. Deze Waffen SS-er was gedetacheerd bij de S.D. in de Euterpestraat te Amsterdam en deed als commandant van een be- wakingsploeg dienst in de gevange nis aan de Amstelveense weg. Hem wordt o.m. ten laste ge legd, dat hij Joodse gevangenen sloeg en trapte, hen de gangen met een tandenborstel liet schoonmaken, waarna hij. em mers met vuil water over de on- gelukkigen uitstortte. Ook wordt hij er van beschuldigd de ter dood veroordeelde gevangenen de door hen gevraagde geeste lijke bijstand te hebben gewei gerd. Des middags verschijnt de Duitser J. A. Zint uit Letzkau in het ver dachtenbankje, die in Utrecht bij de Sicherheitspolizei was gedetacheerd en er van wordt beschuldigd een der gevangenen ernstig te hebben mis handeld. De grootste zaak, die voorlopig op het programmma van het Amster dams Bijzonder Hof staat, is die te gen de 45-jarige Kriminalbeambte Paul Fröhlich, uit Resselkow in Duitsland, die gedurende de gehe^ bezettting een der meest gevreesde figuren van de Utrechtse Sicherheits polizei was. De misdaden, die deze ver dachte ten laste worden gelegd, zijn er vele: in Breukelen op 9 September 1944 tezamen met de agenten Neumeyer en Haveneth het als „afschrikwekkend voor beeld*' op een stuk land achter diens eigen woning neerschieten van de uit het politiebureau te Breukelen gehaalde Jack Pla- tenkamp; het vermoorden met revolverschoten op dezelfde dag van A. J. J. Klijn in diens wo-' ning te Utrecht; het neerschieten op 3 October 1944 van de twee -uit het politiebureau te Amers foort gehaaMe gevangenen op een terrein te Hoogland; het van korte afstand doodschieten van 5 uit de Utrechtse gevangenis gehaalde en naar Renswoude overgebrachte gevangenen; de opdracht aan een vuurpeleton tot het fusilleren van 13 gevan genen uit het concentratiekamp te Amersfoort in November 1944 •het toezicht houden te Zeist in April 1945 op het fusilleren van 10 weerloze gevangenen, die op bevel van Willy Lages. de chef der Sicherheitspolizei te Amster dam, van het leven moesten worden beroofd. Dit alles of- schoon de ongelukkigen nimmer door een gerecht waren veroor deel maar gedood werden als represailles voor zogenaamde op leden der Duitse weermacht ge pleegde aanslagen. Onder de meer dan 25 getuigen, die in dit proces zullen worden ge hoord, bevinden zich ruim 10 der beruchste Nederlandse S.D.-agenten LEVENSLANG GEëlST TEGEN LANDWACHTER. De 40-jarige, uit 'Haarlem afkom stige zeeman C. P. Severijn stond gis termorgen terecht voor het Bijzon der Gerechtshof te Utrecht terzake dat hij in Mei 1943 dienst nam bij de Landwacht-Nederland en in Septem ber 1944 heeft deelgenomen aan een dodelijke mishandeling van een ar restant te Scherpenzeel. Beide feitep gaf verdachte toe. Ook een derde punt in de tenlaste legging, n.l. het doodschieten van een in het spergebied bij Rhenen aange houden fietser, in Febr. 1945, beken de verdachte. In September 1944 was hij Unter- scharfuehrer. Een jonge arrestant, Blankenberg, verdacht van onder grondse activiteit, werd door S. mis- handeld teneinde hem aan het praten te krijgen, hetgeen niet gelukte. Ook niet toen de jongeman met ophan ging werd bedreigd. Op het compag- :esbureau zou B. inderdaad wor- 'en opgehangen aan de deur van •?n kast. Verdachte hield de strop •ast, die gemaakt was van de band van een gasmaskerhouder. Het Gachtoffer ontging dit lot doordat ie strop losschoot, waarbij de jonge man tegen de verwarming aanviel - n een grote hoofdwonde opliep. Hij •s daanaa opnieuw mishandeld, werd weggevoerd en is tpen onderweg overleden. In Februari 1944 heeft S.- een arres tant aangehouden en op bevel van zijn commandant met twee schoten in de hals om het leven gebracht. De proc.-fiscaal, mr. L. W. Drab- be, sprak woorden van bewondering voor het slachtoffer Blankenberg, die de consequenties van zijn onder grondse activiteit ten volle heeft aan vaard! Scherp laakte hij het gedrag van verdachte, die ernstige misdrijven tegen de m'ensheid heeft bedreven. Mr. Drabbe eiste levenslange ge vangenisstraf. PLEEGDE BURGEMEESTER GRAFSCHENNIS? De bewoners van de Noordelijkste Zaangemeentc, Krommenie, hebben grote belangstelling voor een kanton- gerechtszitting, die volgende week Dinsdag in Zaandam zal worden ge houden. Hun oud-burgemeester, de heer J. Kalff, thans burgemeester van Heiloo, is door de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie gedagvaard, om dat hij zonder toestemming van de nabestaanden z.g. eigen graven heeft laten ontruimen. Nimmer heeft een beslissing van een Zaanse burgemeester zoveel ton gen in beweging gebracht als het des tijds door de heer Kalff genomen be sluit, de grond van de begraafplaats aan het Vermaningspad gedeeltelijk te verkopen aan de Blikfabriek „Zaanlandia". Deze industrie moest haar bedrijf uitbreiden en zou dit kunnen doen, indien de gemeente Krommenie een gedeelte van genoem de begraafplaats zou willen verko pen. Burgemeester Kalff voelde hier wel voor. ook al, omdat de gemeen te Krommenie nog een andere be graafplaats heeft aan het Blok. Zonder de beide wethouders er in te kennen gaf de heer Kalff opdracht graven op te ruimen. Begonnen werd met de z.g. algemene graven, waarna spoedig een aantal eigert graven volg den. Konden de nabestaanden van hen, wier stoffelijk overschot mistte in een algemeen graf slechts pro testeren, anders was het met de na bestaanden, die eigenaar waren van een graf. Voor hen bestond de mo gelijkheid, op juridische gronden deze kwestie aanhangig te maken,.terwijl de protesten van de anderen door burgemeester Kalff zonder meer voor kennisgeving konden worden aange nomen. „Grafschennis" noemden verschil lende Krommenieërs de gang van za ken, die men ter kennis bracht van wethouder Blanken, die vrij spoedig ingreep en de werkzaamheden op de begraafplaats aan het Vermaningspad liet staken. Toen de heer Kalff naar Heiloo was vertrokken en zijn opvolger, burge meester Provily, zijn ambtsbezighe den in Krommenie had aanvaard, was één der eerste opdrachten, die hij gaf, de graven, die nog hersteld konden worden, zo spoedig mogelijk weer in orde te brengen. Dat nam niet weg, dat verschillen de graven reeds verdwenen waren. Nabestaanden van wijlen burgemees ter Lambertschaag, die in 1915 is ge storven, kwamen uit de provincie Utrecht naar Krommenie om eens poolshoogte té nemen. Men leefde in de veronderstelling, dat men het graf van wijlen hun vader zonder toestem ming had overgebracht naar de be graafplaats aan het Blok. Het bleek echter, dat het graf niet meer be stond. Zo zijn er meer gevallèn. En nadat men deze onverkwikkelijke zaak op haar juridische mérites bekeken had, volgde een aanklacht tegen de heer Kalff. Destijds is deze kwestie ook in een, openbare raadszitting besproken, zon-' der dat men et verder mee kwam. Burgemeester Kalff heeft Maandag middag zijn oude gemeente nog eens bezocht en in het gemeentehuis de stukken over deze kwestie bestu deerd. Verschillende getuigen zijn voor de kantongerechtszitting opge roepen: Wethouder Blanken, de ge meente-secretaris, de heer Resoort en enkele eigenaars van ontruimde gra ven. „Trouw". EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 55) Woensdag. Timm was „aan de beurt". Mie11je had het telegram verzonden en thans was het zaak naar Klemm's lunchroom te tijgen en, ondanks alle eigen ernstige aan gelegenheden, deze zaak in het rei ne te brengen. In de rompslomp van de laatste dagen, had ik weinig aan Timm ge dacht. Eerst op weg naar de stad drong het pas duidelijk tot me door hoe tragisch dit geval was. Zo'n Ibraaf meisje als/ Mieltje zit daar vol vertrouwen naast me in het wagentje dat ons voortratelt, hoopt op een mooie toekomst aan de zijde van de geliefde, en hij... hij is krankzinnig geworden. Hij gelooft schooldirec teur te kilnnen worden! Een hoop had ik nog, n.l. dat het niet zó erg met Timm gesteld zou zijn: dat ik misschien door mijn in vloed op hem, die steeds groot is ge weest, nog een wending ten goede zou kunnen -bewerkstelligen. Onderweg verloor Mieltje alle ver trouwen. Mijn sceptische stemming stak haar aan. Ze begon toen zelfs te huilen. „O God, u gelooft niet, dat hij de waarheid zegt. U gelooft, dat hij liegt." Doe eens wat ten overstaan van zo'n snikkend, jong mensenkind! Al le wijsheid en logica verdwijnen als een steen in de dorpsvijver. „We moeten afwachten, Mieltje Straks wordt aHes opgehelderd." Dat was alles, wat ik het snikken de meisje wist te zeggen. Het woud langs de weg zwaaide zijn takken. Of het wilde wuiven of slaan, was me niet duidelijk. In het struikge was lachte een wilde duif. Ik liet Mieltje achter in een uit spanning in de voorstad en begaf mij alleen naar Klemm's lunchroom. Een kleine zaak. Vóórin een toon bank waarop allerhande zoetigheden lagen uitgestald, daar achter een schemerig vertrek dat „leeszaal" heette. Daar zat Timm. Ik observeerde hem reeds in de deur. Hij zat een groot dagblad te lezen, de „Figaro" het Franse wereldblad. Ik wist, dat Timm een paar woorden Frans ver stond; maar de j,Figaro" kon hij be slist niet lezen. Hij deed echter net alsof hij las. Of hij daarmee het bedie nende kellnerinnetje wilde impone ren of zijn aanstaande vrouw wéét ik niet. Maar dat was zeker hij was krankzinnig. Ik besloot hem met die behoedzame welwillendheid te behande^n, welke men tegenover krankzinnigen aanwendt. Toen keek hij op, zag mij... staar de mij verbijsterd aan.sprong overeind, maakte een diepe buiging en stamelde: „Mijnheer... welk een verrassing!" Ik reikte hem de hand. „Ja beste Timm. Ik ben bly je te zien. Hoe gaat het?" „Goed, mijnheer... goed., ik maak ogenblikkelijk plaats!" „Waarom, Timm? Kom, ga weer zitten. Wij moeten met elkaar spre ken. Ik kom in opdracht van juf frouw Emilia. Daar ik juist naar de stad ging, heeft ze me gevraagd eens met je te bepraten, hoe dat al les nu met jullie in de toekomst moet gaan.*' „Mijnheer occupeert zich met der gelijke zaken?" „Waarom niet, beste Timm? Zo, dan zullen we eens heel rustig met elkander spreken." Ik ging direct op het doe? af. „Je wilt dus aan een school, hè?" Hij schoof onrustig op zijn stoel heen en weer. Nu moest het komen. Nu moest ik duidelijk merken, of mijn arme Timm werkelijk aan hoogmoedswaanzin leed, en of ik het meisje van de „Druiventros" voor een ernstig onheil behoeden moest. De hemel weet, hoe het woud iemand zo'n beschermhereribaantje aan smeert Vroeger zou zoiets niet in mijn hoofd zyn opgekomen; nu moest ik eenvoudig. Timm begon te stot teren. „Heeft zij u.heeft zij u misschien mijn telegram laten lezen." Toen sloeg hij de handen voor het gezicht^ „O God, wat zal mynheer wel ge dacht hebben!" „Timm! Je weet toch wel, dat ik. het goed met je meen." Toen richtte Timm zich hoog op. „Ja gelogen heb ik niet. Ik word werkelijk directeur van een school. Maar slechts van een zogenaamde opleidingsschool voor persone^. Een particuliere instelling. Er worden daar intelligente jongemannen aan genomen, die huisknecht willen wor den. Ze leren daar alles wat hun te pas kan komen, van parket boenen en de verzorging van schoenen en kleren tot het onvangen van gasten en het serveren op een groot diner. Ook krijgen ze een weinig taai-on derricht, zodat ze de wijn-merken of een Frans menu behoorlijk kunnen aflezen.'1 „Dus een opleidingsinstituut voor personeel?" Ik lachte niet; ik hasdde diep adem. Timm was nipt krankzinnig, hy was bij zijn verstand. „Juist, een opleidingsinstituut voor personeel. Het gaat in mijn geval over een bestaand oud, gerenomeerd instituut. De jongelui krijgen, als ze klaar zijn, van daar uit gemakkeijlk een betrekking. Ze betalen schoolgeld terwijl het helpen aan een betrek king. ook nog een aardige duit op levert. De tegenwoordige eigenaar is oud, en wil nu, omdat hij zijn zoon heeft verloren ,zijn instituut verko pen. Een beetje geld is nodig, maar wanneer de zaak met enige kennis wordt adngepakt, heb je er een ruim bestaan van." „Dat doet me plezier Timm. Ik ben ervan overtuigd, dat je de ken nis en de bekwaamheden, die een perfect huisknecht moet bezitten, allemaal grondig meester bent. En als directeur zul je ook wel weten op te treden." Timm bloosde over deze lof; vroe ger had ik hem nooit geprezen. Hee? deemoedig vroeg hy me, of ik me eens de tyd wilde gunnen, het koop contract met hem door te kijken. Zyn spaarduiten waren niet toereikend; hij moest een gedeelte van het ver mogen van zijn verloofde in het be drijf steken, maar het zou alles so lide en reëel toegaan. Toen kwam ik op het idee, Timm te raden, zijn toekomstige vrouw als compagnon in de zaak op te nemen. „Zie je, Timm, ik geloof, dat je toekomstige vrouw een schrander en voorzichtig persoontje is. Het is voor alles beter, als zij in de zaak heeft mee te spreken, vooral nu zij er haar geld in moet steken.' Hij ging hiermede aanstonds ac- coopd. Bij alle geMuitgaven, zei hij, heeft Mieltje recht van meespreken; alleen in de school zelf waar 't het autoritatieve en representatieve be trof. „Daar ben jij als directeur natuur lijk alleen de baas." Mieltje kwam. Ik liet het tweetal gedurende tien minuten alleen in de achterkamer en hie'd intussen de winkeljuffrouw onledig door een heel pak zoetigheden in te slaan. Toen ik in de „leeszaal" terug keerde, vond ik daar twee gelukkige mensenkinderen. Tegen de avond reisde Timm terug naar Bei'lijn en Mieltje met mij naar huis. Het woud keek ons vriendelijk aan, als kinderen, die hun werk goed gedaan hebben. En weer laclite een wilde duif. (Wordt vervolgd) -

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6