165ste jaarvergadering te Leiden 7 Juli 1948 VRIJDAG 25 UIN1 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 NEP. MIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL (Vervolg). Na de voordracht van dr. Hirsch- feld over het Marshall-plan en het Europese Herstelprogramma, volg de een interessante discussie, waar- bij de heer Greidanus de stiching be pleitte van een waarborg voor de monetaire en budgetaire sanering van Europa door de gebenificieerde landen zelve. Ir. W. H. van Leeu- wvi stelde de vraag of Nederland invloed kan uitoefenen op de keuze van de natura-leveringen en of de regering haar voorkeur mag uitspre ken voor schenkingen boven lenin gen en omgekeerd. Beide vragen be antwoordde dr. Hirschfeld bevesti gend. Tenslotte liet dr. ir. F. K. Th. van Iterson een pessimistisch geluid ho ren t.a.v. de hulpverlening, welke z.i. eerder remmend op de nationale inspannings zal werken dan stimule rend. Officiële ontvangst Gemeente bestuur. Vervolgens begaven de deelnemers zich naar het Stadhuis, waar de of ficiële ontvangst door het voltallige Gemeentebestuur plaats vond. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot zeide in zijn begroe tingswoord o.m. dat het Gemeente bestuur het zich een bijzonder voor recht rekent de deelnemers aan deze vergadering te ontvangen en daar door blijk te geven van zijn belang stelling in de maatschappij en van zijn waardering voor het vele nut tige werk, dat-zij in het algemeen belang heeft verricht en nog steeds voortgaat te verrichen. Want niet alleen- tot de bevorde ring van industrie, van het hand werk en van het verkeer beperkt zich haar taak in het belang van de volkswelvaart. Ook op sociaal en cultureelgebied heeft zij baanbre kend werk verricht en verricht zij nog baanbrekend werk. Het is geen wonder, dat zij des wege in de Nederlandse gemeen schap hoog staat aangeschreven. Daarenboven mag nog gewag wor den gemaakt van de waardevolle rapporten, welke door de Maat schappij zijn uitgebracht op schier elk gebied van het maatschappelijk leven. En alsof dit alles nog niet ge noeg was heeft zij zich ook nog be ijverd om de gevolgen van grote na tionale rampen te lenigen en daar voor haar over het gehele land ver spreide organisatie in het geweer, te roepen. Spr. besloot met het uitspre ken van de hoop, dat de maatschap pij haar vruchtdragende arbeid nog tot in lengte van dagen zal voortzet ten tot heil van onze gemeenschap. Prof. dr. G. A. Ph. Weyer sprak een uitvoerig dankwoord. Nadat in „Het Gulden Vlies" een aperitif was genuttigd, waarbij het Leidse Departement als gastheer op trad en de voorzitter, de heer N. C. F. van Ginkel de gasten dan ook verwelkomde op deze jaarvergade ring, welke hier sedert 1909 niet meer was gehóuden, keerde het ge zelschap terug naar de Gehoorzaal, waar in de Foyer gemeenschappelijk werd gedineerd. Als eregasten zaten hierbij aan de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck en dr. H. M. Hirschfeld zo mede de burgemeester, jhr. mr. F- H. van Kinschot. Rede minister Lieftinck. Aan de maaltijd sprak minister Lieftinck Wij zijn zo langzamerhand, aldus spr., in een toestand geraakt, welke van de regering een maximum s aan financiëringsmaatregelen eist, niet alleen om der wille van de finan ciering van de staat, maar ten be hoeve van de gehele nationale huis houding. Na te hebben gewezen op de offers, welke de oplossing van het betalingsbalansprobleem vergde, schetste spr de uitgaven benodigd voor de vergoedingen aan oorlogs schade-slachtoffers in velerlei vorm. Spr. zeide er zich diep van bewust te zijn, dat het Nederlandse bedrijfs leven onder de moeilijkst denkbare omstandigheden en onder een regimej dat de vrijheid van handelen in ver schillend opzicht belemmerde en be perkte, een voortreffelijke bijdrage heeft geleverd voor het herstel van het economisch leven, maar anderzijds vroeg spr. van het bedrijfsleven be grip voor het feit, dat deze beper kingen nu eenmaal passen in een systeem, dat wordt gedecreteerd door de schaarste-economie. De re gering moest voor alles prijsstijging en zwarte handel tegengaan. Pank zij de Marshall-hulp, aldus verklaarde spr., onder luide toejui chingen, hoopt de regering binnen kort tot de invoering van een aan tal bevrijdende maatregelen van ons economisch leven te kunnen over gaan. Het grote belang van een nauwe samenwerking tussen regering en be drijfsleven inziende, verzocht de Maatschappij, welker rapporten over de geldsanering en bedrijfsor ganisatie hem reeds eerder tot richt snoer dienden, hem van advies te willen dienen inzake het vraagstuk der bedrijfsafschrijvingen bij vennootschapsbelasting, te!rwijl hij voorts de medewerking der maat schappij inriep bij de instelling ener commissie, welke tot taak zal heb ben coördinerend op te treden ten aanzien van alle overheids-controle- en opsporingsdiensten op economisch gebied in Nederland met uitzonde ring van de speciale accountants dienst. Tenslotte deed spr. een be roep op het bedrijfsleven om zich bij de heroriëntering van de buitenland se handel discipline en beperkingen op te leggen teneinde daardoor de na tionale onafhankelijkheid te helpen herwinnen. Het streven der regering is niet anders dan om een rechtvaar dige maatschappij te vormen. De me dewerking van het bedrijfsleven kan daarbij in het belang van het Neder landse volk niet worden gemist. Tenslotte zij nog vermei,d dat aan Tenslotte zij nog vermeld, dat aan diensten voor het Nederlandse be drijfsleven de zilveren gedenkpen ning der Maatschappij werd aange boden. De hedenmorgen voortgezette ver gadering werd voor een deel bijge woond door de Amerikaanse ambas sadeur, dr. Herman B. Baruch, die v/erd vergezeld door de heer Lloyl V. Steere, van de afd. Econ. Zaken der ambassade en mr. J. T. van Wickel, consul-generaal der Ver. Staten. Vrij wel gelijktijdig arriveerde de minis ter van Economische Zaken, prof. mr. Van den Brink, terwijl zich onder.de gasten voorts nog bevond de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Rede dr. Baruch. Dr. Baruch betrad direct daarna het spreekgestoelte voor het houden van zijn voordracht over het Mars'- hall-plan, waarvan hij' voornamelijk de wet-materiële aspecten belichtte, omdat het van groot belang is; dat ieder volkomen de motieven begrijpt, welke de Ver. Staten er toe hebben gebracht deze grootse taak op zich te nemen. De heer Marshall, aldus spr., heeft reeds gezegd, dat „er een geweldige behoefte aan een zekere mate van overeenstemming bestaat opdat vrees kan worden, uitgebannen en normale toestanden kunnen worden hersteld. Deze wens wordt ingegeven door diepe gevoelens, welke ons even wel niet mogen verleiden tot het ne en van een ondoordachte of over haaste stappen welke de toekomst van dit land in gevaar kunnen brengen. Het Marshall-plan beoogt vanzelf sprekend een practisch doel en in de Verenigde Staten heerst de diepe overtuiging dat, terwijl wij dit prac- tische doel trachten te verwezenlij ken, wij steeds gedachtig moeten blij ven aan de idealistische motieven, welke tot deze practische overwegin gen de stoot hebben gegeven. Wij voelen ons gesteund door het gevoel van 'eigenwaarde, dat voort spruit uit het bewustzijn dat wij niet door zelfzuchtige ipotieven worden gedreven en dat ons de kracht en de geestelijke steun geeft, geboren uit de wetenschap dat wij met onze buurlan- den de handen ineen hebben gesla gen in een poging om de golf van onzekerheid te keren, de golf welke werk van mensenhanden weg vaagt in een poging de idealen te nietigen, waarop wij hebben gebouwd en waarop de hoop van de mensheid over de gehele wereld is gevestigd voor vrijheid, gelijkheid, recht er uitbanning van vrees sinds de eerste mensen zich tot een gemeenschap en een nationaal bestaan verbonden heb ben. Door zulks te doen, handelen wij naar mijn vaste overtuiging in het volle be\Vustzijn van de dringende noodzaak van de gebondenheid der wereld, waarvan bij dit plan is uit gegaan, en in de geest van de Ver enigde Volkeren, want, van hoe groot belang granen, meststoffen, machine rieën en andere goederen ook kunnen zijn, er gaat grote kracht uit van de wetenschap dat het onze innige wens is te kunnen helpen en 'de volkeren aan te sporen zichzelf en anderen te helpen. Hier in Nederland krijgt men de overtyiging, dat het Nederlandse volk zich niet alleen zorgen maakt over het terugvinden van materiële wel vaart voor het land zelf, doch ook tracht de geest en traditie van Ne derland hoog te houden, welke dit land in het verleden groot hebben gemaakt en zulks in de toekomst we derom zullen doen, indien deze geest als een heiligdom wordt bewaard en gekoesterd door diegenen in wier harten deze oproep weerklank vindt. Zowel geestdrift en hoge morele opvattingen als materiële hulpvaar digheid kunnen er misschien nog eens toe bijdragen dat in een wereld de vrees en onzekerheid plaats moeten maken voor vrede en een le ven vrij van vrees en onderdruk king. Prof. Weyer bracht dr. Baruch uit voerig dank voor zijn rede, welke we derom getuigde van zijn hartelijke persoonlijke gevoelens jegens het Ne derlandse volk en voor de wijze, waarop hij de sympathie van de Ver. Staten van - Amerika jegens de ge meenschappelijke zaak der West- Eüïopese cultuur en voor ons land in het bijzonder tot uitdrukking had ge bracht. Als blijk van grote erkentelijkheid bood spr. hem onder luide toejuichin gen de zilveren gedenkpenning der Maatschappij aan. Besloten werd de volgende jaar vergadering te houden in Middelburg. Namens alle departementen bracht de heer D. W. Gesink te Amsterdam de voorzitter dank voor zijn uitne mende leiding en aan het ontvangend departement Leiden voor de onder vonden gastvrijheid eh voortreffelijke organisatie, waarbij hij in het bijzon der dank brapht aan de secretaris, de heer M. B. de Jong. Na afloop der vergadering maak ten de congressisten een boottocht óver de Kager- en Brasemermeren, aangeboden door het departement Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd, candidaatsexamen -Ge neeskunde: de dames M. A. M. Lam- pe te Wassenaar ,en M. J. A. M. Smeets te Zoeterwoixde en de heren C. H. Arkema te 's-Gravenhage, P. M. Arkenbout te Haarlem, R. A. de Boer te Arnhem, A. J. Boot te Voor burg, C. Bouman te 's-Gravenhage, J. J. Coben te Beek (L.), W. H. J. Heinhuis te 's-Gravenhage, L. v. Leeuwen te Maasniel, P. L. Los te 's-Gravenhage, Oey B. S. te Leiden, M. J. Reijnvaan te 's-Gravenhage en Tan T. G. te Leiden; candidaatsexa men Nederlands Recht: de heren P. J. Kok te Voorburg, A. D. Kuiper te Den Haag en R. A. Vos te Rotterdam:: doctoraal examen Nederlands Recht; de dames A. W. Heyboer te Rotter dam en G. A. Harms te Óverveen en de heer J. J. de Groot te Rijswijk (Z.-H.)* GEM. H.B.S. LEIDEN. Eipdexamen Afdeling B. Geslaagd: D. P. den Baars, Leid- schendam; K. van Bemmel, P. P. van der Blom, B. Th. Fransz, Leidschen- dam, Janny Gerritse, JD. J. de Jong, Ina Jumelet, Lisse, J. C. A. Knete- man, Voorburg, A. M. van der Kaay, Leidschendam, A. Lepelaar, W. Lim Apo, M. C. J. Nievaart, W. van der Slik, Leiderdorp, J. J. Vermeer, Leid- scpendam, S. Dronkers, Lisse, A. de Groot, Nocfrdwijk, P. Hartevelt, Huiberts, Katwijk-Binnen, M: de Jong, Katwijk aan Zee, J. Kapteyn, Noordwij^: a. Zee, G. F. Kruis, W. van Leeuwen, Zoeterwoude, A. J. de Meyier, D. Nederlof, W. Peerenboom, Leiderdorp, D. C. J. van Peype, H. Swanenburg, W. F. A. Vermaak. Waar geen plaatsnaam vermeld is, is dit Leiden. Afgewezen 5 candidaten. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de vierde groep afd. B van de eindexamen-candidaten slaagden: de dames A. J. Boterenbrood te Leiden, S. E. Geerlings te Wassenaar, E. L. de Jager te Leiden, M. N. M. Plan- teydt te Noordwijk-Zee en de heren E. B. van Hasselt te Oegstgeest, L. van der Plas te Oegstgeest. A. Sevenster te Leiden. Met 1 candidaat van deze groep wordt het examen voortgezet. Van groep drie afd. B slaagde nog de heer H. W. van Rees te Leiden. Rectificatie. Gisteren meldden wij, door een foutieve opgave, bij de uitslagen van het toelatingsexamen Gymnasium, de naam Maria v. Win- gen. Dit moet zijn Maria v. Wierin- gen. K.A.J. Hartebrug Zondag 27 Ju ni a.s. 's-morgens 7.30 uur alg. H. Communie, in de Hartebrugkerk, 9 uur verzameleij voor het clubhuis, Wij gaan een mooie fietsocht maken, boterham meebrengen en 'n badpak. Tot kijk! De tijd vordert snel; niemand ont kent dat. Op 7 Juli mag voor de Lijst van de K.V.P. No. 1 „Groen" Lijst 1, geen enkele s-tem verloren gaan, en daarom kunnen Zieken en Hulpbehoevenden hun namen en adressen opgeven aan het Secretariaat van „Dr. Schaep- man", Witte Singel 85, Telef. 22851, opdat zij per auto naar de stembus kunnen worden gebracht. Gelegenheid tot het opgeven van de namen en adressen bestaat u i t- sluitend a.s. Zondag, 27 Juni, ook, en wel van 1 0 tot 1 2 uur: voor de parochie van de H. Petrus bij de heer A. van Dyk, Van der Waalsstraat 16; voor de parochie van O. L. Vr. On- bevl. Ontvangen (Hartebrug) in de Bereidkamer. voor de Parochie van de H. Leo- nardus a P. M. (Haagweg) in de Pas torie; en voor de Parochie van O. L.,Vr. Hemelvaart en St. Jozef in de R.K. School aan de Lusthoflaan, en even tueel bij de heer De Water, Gasstraat No. 6. Het spreekt vanzelf, dat een en ander nog enige organisatie vereist. Men wordt daarom verzocht van de bovengenoemde gelegenheden ge bruik te maken. Uiterlijk tot Woens dag 30 Juni kunnen de opgaven nog geschieden aan het Secretariaat, Wit te Singel 85, telef. 22851. Colportage „De Opmars". Zaterdag zal „De Opmars" weder om op straat verschijnen, daarvoor staat „Dr. Schaepman" borg. Bestuur „Dr. Schaepman". GEMEENTERAAD Aan de agenda voor de Maandag a.s. te houden gemeenteraadsverga dering zijn de volgende punten toe gevoegd: Voorstel inzake het ver hogen van de voor het maken van een wolmaniseertank bij de Stads- timmerwerf en het maken van een betönschoeiïng ter plaatse op de be groting, 1948 uitgetrokken gelden. Voorstel inzake een ontwerp-be- ■sluit van Ged. Staten betreffende voorzieningen met betrekking tot de bezoldiging van de secretaris en de Ontvanger. Het ontwerpbesluit be helst de restitutie van 2 K-% pen sioen-premie (waartoe de Raad reeds voor het gemeentepersonee! besloot en een verruiming van de kinder toeslag in de zin, dat deze toelage ook \yordt ontvangen voor kinderen van 18, 19 en 20 jaar, die dagonder wijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs. Dezer verruiming van de kinder toeslag zullen B en W binnenkort aanhangig maken. In navolging van 1946 en 1947, heeft zich thans weer een vacantie- commissie gevormd, doch meer uit gebreid, doordat de drie arbeidersor ganisaties en debroodslijtersvereni- ging in deze vacantiecommissie ver tegenwoordigd zijn. Dit betekent, dat alle partijen zich tot taak hebben gesteld, deze vacan- tie-regeling zo goed mogelijk te doen slagen. Volledige overeenstemming is be reikt, dat wanneer een bedrijf sluit, of wijksgewijze de broodvoorziening stop zet, de productie van deze be drijven door de overige bedrijven wordt opgevangen, waardoor het pu bliek geen nadeel 'ondervindt. Volledige overeenstemming werd ook bereikt, dat gedurende deze va- cantieperiode, geen enkele poging ge daan zal worden, door bijzondere middelen de cliënten tot zich te trek ken, maar wanneer het bedrijf zijn werkzaamheden weer hervat, de be diening direct weer door de oorspron kelijke leverancier plaats vindt. Door middel van het tekenen van een loyaliteitsverklaring hebben par tijen zich met deze regeling accobrd verklaard. Het publiek zal regelmatig op de hoogte gehouden worden van de slui ting der bedrijven en de vacantiecom missie doet bij deze een ernstig be roep op het broodetend publiek, zijn gewaardeerde medewerldng te ver lenen, tot het welslagen van deze va- cantieregeling voor het het bakkers bedrijf. Het secretariaat is gevestigd bij de heer A. Spruit, Lage Rijndijk 63—65. COMMISSIE VOOR ONTSPANNING KINDEREN IN VRIJE TIJD In oprichting is voor Leiden en Oegstgeest een katholieke centrale commissie onder leiding van rector F. Berneveld, die zich ten doe} stelt hun vacantie en vrije tijd, ontspan ning te g<?ven. Getracht wordt speel terreinen, sportvelden te verkrijgen, om de kinderen ontspanning te geven op allerlei gebied. Daarom vragen wij van heel katholiek Leiden en Oegstgeest, daadwerkelijke en finan ciële steun, om de kinderen meer levensvreugd en blijheid te geven. Daarbij wordt ook een beroep ge daan om zich te geven als leider en leidster voor dit prachtig sociaal wei'k voor God, gezin en staat. Wij reke nen op allen. Nadere berichten vol gen. v Voor de propaganda-commissie M. Brouwer ST. LEONARDUS-PAROCHIE Derde Orde Wij herinneren er hier nog even aan, dat vanavond na de H. Kruis weg-oefening, dus kwart vóór 8 de laatste voorbereidende oefening tot de Inkleding in de Derde Orde zal plaats hebben in de kerk. Wij reke nen erop, dat alle adspiranten aan wezig zijn. BURGERLIJKE STAND. Overleden: P. de Haas, wed. van R. L. Kallenberg 84 j.; C. B. van der Zeeuw, man 66 j.; M. Slok, wed. van W. J. Webber 90 j. Geboren: Johanna Bertha, dr. van J. C. van Staveren en B. Schoenma ker; Maria Johanna Christine, dr. van C. S. J. M. Wijtenburg en J. C. M. van Campen; Harm Jacob, zn. van H. §uidema en A. Sjardijn; Monika enriëtte, dr. van A. J. Retzema en H. M. Boschen; Wilhelmina, dr. van P. Reumerman en J. Giltjes; Robert zn. van A. Blankespoor en W. Moree; Marion Helcen dr. van J. H. Kroon en M. L. Bijl; Waldemar Jozephus Maria zn. van G. J. Vreijling en A. 't Hart. Gehuwd: J. P. Vlasveld jm. en J. C. E. Har te veld jd. Ondertrouwd: J. C. Baak jm. 18 j. en A. H. H. Beurze jd. 18 j. W. J. A. Ger- tenaar jm. 21 j. en C. C. Groos jd. 21 jr.; J. de Geus jm. 25 j. en J. M. van Haarlem jd. 19 j. B. Keereweer jm. 31 j. en A. Uljl\ jd. 25 j.; W. A. S. van der Meer jm. 20 j. en M. J. Eikerbout jd. 28 j. W. J. van Niekerk jm. 36 j. M. H. Vergeer jd. 26 j.; J. J. van der Steen jm.,30 j. en A. R. E. van Bom mel geseh. 24 j. EWZwart jm. 21 j. en J. van Velzen jd.i9 j. J. Kanbier jm. 20 jr. en S. L. Plantfeber jd. 18 j.; N. Lens jm. 26 j. en A. H. Dool jd. 23 jr.; A. P. Maassen jm. 28 j. en B. G. van.Haeften jd. 24 j.; P. van Digge len jm. 29 j. en A. de Ru jd.2$j.; A. van Iterson jm. 22 j. en J. Mf§^. Wij nen jd. 23 j. VOORSCHOTEN Personalia. De heer H. A. Niers- man, commies le klas op de gemeen te-secretarie te Zoetermeer, slaagde te den Haag voor het examen Ge- meentefinanciën II. LISSE Verkeersongevallen. Donder dagmorgen had nabij de R.K. kerk een zeldzaam voorkomend verkeers ongeval plaats. Een aldaar rijdend motorrijwiel, met zijspan, verloor het zijspan, waardoor dit tegen de aldaar fietsende mej. v. Zon aanreed, waar- bij zij kwam te vallen. Zij bekwam een bloedende verwonding. Dr. Duy- maer van Twist verleende eerste hulp, waarna zij werd vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Leiden voor verdere verpleging. Eervol ontslag prof dr W. J. de Haas Bij Kon. besluit is met ingang van 20 September, in verband met het bereiken van de zeventigjarige leef tijd aan dr. W. J. de Haas. op ver zoek, eervol ontslag verleend al: gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke aan den lande bewezen diensten. Wander Johannes de Haas w.erd 2 Maart 1878 te Lisse geboren. Hij volgde de lagere school en H. B. S. te Middelburg en deed daarna eind examen Gymnasium om zich vervol gens te gaan bekwamen voor het notariaat. Al spoedig voelde hij zich evenwel meer aangetrokken tot de studie der wis- en natuurkunde, wel ke hij in Leiden ging beoefenen en waar hij in 1912 de doctorstitel be haalde op een proefschrift getiteld: „De Compressibiliteit van waterstof bij lage temperaturen' Het onder werp van zijn dissertatie wees reeds op zijn geestelijke associatie met zijn leermeester, prof. dr. H. Kamerljngh Onnes, wiens assistent hij van 1985 tot 1911 dan ook was. De twee vol gende jaren arbeidde hij als assis tent bij prof. H. du Bois te Berlijn om daarna twee jaar ais wetenschap pelijk medewerker verbonden te blijven aan de Physikalisch Tech nische Reichsanstalt aldaar. In 1915 en 1916 was hij leraar aan het Gym nasium en de H. B. S. te Deven ter en daarna gedurende twee jaar conservator aan Teyler's Museum te Haarlem. In 1917 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Delft, welk ambt hij in 1922 verwisselde voor een pro fessoraat te Groningen, totdat hij wederom twee jaar later naar de Leidse Alma Mater terugkeerde. Op 3 December 1924 aanvaardde hij al hier het hoogleraarsambt met het uitspreken van een inaugurele oratie over „Electrische en andere stroo men." Van de hand van prof. de Haas verschenen tal van publicaties, wel ke getuigen van zijn belangrijk we tenschappelijk werk. We noemen daarvan „Moleculaire stroomen van Ampère" (gedeeltelijk in samen werking met prof. dr. A. Einstein), „De magnetische rotatie van het po- larisatievlak" (tezamen met prof. dr. Jean Bequerel van Parijs) en „Laagst bereikte temperaturen" (tezamen met prof. dr. E. C. Wiersma en prof. dr. H. A. Kramers). Ter gelegenheid van zijn zilveren doctoraat ver scheen in 1937 van de hand van zijn vriend en vroegere* medewerker, thans wijlen prof. dr. E. C. Wiersma in het Nederiandsch Tijdschrift voor Natuurkunde een artikel, waarin de wetenschappelijke verdiensten van prof. De Haas uitvoerig wei-den ge schetst, ofschoon het geenszins vol ledigheid pretendeerde. Aan deze karakteristiek was een bibliografie toegevoegd, welke op dat moment al meer dan 160 publicaties omvatte; de oudere merendeels gepubliceerd in de „Medeelingen der Koninklijke Akademie van Wetenschappen", de latere in de „Communications of the Kamerlingh Onnes-iaboratory of Leiden". Zijn v/erk heeft in brede kring, zowel in binnen- als buitenland, er kenning gevonden. Zo verwierf hij in 1917 tezamen met prof. Einstein de door de Weense Academie ingestelde Baumgartnerprijs. In Februari 1934, kort nadat hij er in was geslaagd een nieuw koude-record te fixeren op een temperatuur, welke slechts zéér weinig boven het absolute nul punt was gelegen, werd prof. De Haas benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Even later kende de Royal Society te Lon den hem de gouden Rumford-me- daille toe, een zeer hoge onderschei ding, welke tevoren alleen werd uit gereikt aan prof. dr. P. Zeeman cn de Leidse hoogleraar Kamerlingh Onnes en H. A. Lorentz, wtlke laat ste de schoonvader van prof. De Haas was. In Maart 1937 benoemde de pre sident van de Franse Republiek hem tot Officier in het Legioen van Eer, waarna in het volgende jaar nog zijn benoeming volgde tot honorair lid van de Société frangaise de Physique en tot corresponderend lid van d« Franse Academie van Wetenschap pen. Naast het koude-record, waarvan het K. O.-laboratorium reeds vele jaren de houder is en dat slechts één- tweehonderd-en-vijftigste graad Kei vin van het absolute nulpunt ver wijderd ligt. heeft deze instelling nog een tweede record op haar naam staan. In Juli 1946 slaagde prof. De Haak er namelijk in, samenwerking met zijn conservator, ir. J. B. Wes- terdijk, in om magnetische velden van tot dusverre ongekende sterkte te construeren, die in de onmiddellijke omgeving lagen van 1.000.000 Gauss, een resultaat, waarvan de betekenis voor de wetenschap ook op dit ogen' blik nog niet kan worden overzien. Nieuwe hoogleraar: prof mr J.V. Rijpperda Wierdsma Bij Kon. besluit is benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniver siteit te Leiden, om onderwijs te ge ven in het staats- en adminstratief- recht, mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, thans raadsadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Jan Volkert Rijpperda Wierdsma werd 8 Januari 1904 te Nijmegen ge boren. In Sept. 1922 werd hij als stu dent in de rechten ingeschreven aan det Leidse universiteit, deed op 13 Maart 1928 zijn doctoraal examen en vervulde daarna een ambtelijke func tie op de Provinciale Griffie van Gelderland. Op 2 Juli 1937 promoveerde mr. Rijpperda Wierdsma cum laude aan de Leidsche universiteit op proef schrift, getiteld: „Politie en Justitie, een studie over Hollandse staatsbouw tijdens de Republiek". Vorig jaar werd de heef Rijpperda Wierdsma benoemd tot raadadviseur in algemene dienst bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting. De nieuwe hoogleraar is opvolger van prof. mr. R. Kranenburg, voorzit ter der Eerste Kamer, die in ver band met deze' functie onlangs zijn hoogleraarsambt heeft neergelegd. LAATSTE BERICHTEN NIET HOOPGEVEND VOOR GRAAF BERNADOTTE. De Arabische landen met Egypte aan het hoofd, zullen blijven strij den totdat hun veiligheid definitief is verzekerd door de absolute liqui datie van de Joodse Staat in Pales tina," aldus Koning Abdoellah van Transjordanië tegenover verslagge vers te Amman. „De Arabieren zul len geen oplossing aanvaarden, die hun volledige souvereiniteit over Palestina zou kunnen aantasten." SOVJETS ZETTEN VOEDSEL VOORZIENING STOP. De Sovjet-Russische autoriteiten hebben aan de dienst voor de le vensmiddelenvoorziening te Berlijn medegedeeld, dat zij besloten hebben de leveranties van voedingsmiddelen, afkomstig uit de Sovjet-Russische zóne aan de Westelijke sectoren van Berlijn stop te zetten. In de Britse, Amerikaanse en Fran se sectors van Berlijn is vanmorgen een begin gemaakt met de omwisse ling van oude marden tegen de nieu we West-Duitse mark. Buiten de wis selkantoren stonden de mensen in lange rijen. Alle winkels, die sinds Woensdag, toen de afzonderlijke geld- zuivering werd aangekondigd, geslo ten waren, zijn vandaag weer ge opend. Het Duitse Nieuwsbureau Dena meldde, dat volgens een bekendma king van het Amerikaanse militaire bestuur de verkoop van postzegels in de drie Westelijke sectoren vandaag zou worden gestaakt en de zegels door een opdruk een tiende van de nominale waarde krijgen totdat nieu we zegels zijn uitgegeven. De Sowjet-autoriteiten hebben be kend gemaakt, dat de postkantoren in de Sowjet-sector alleen geld van de lowjet-zone zullen aannemen. j POSITIE NEDERL. SCHEPENT ALDABI, 24 Juni van Bahia; AL- PHARD 22 Juni van Las Palmas; GROOTEKERK, 24 Juni te Adelaide. nTERSUM, 26 Juni te Suez; LEO- KER?;, 24 Jq§ii te Marseille; RIDDERKERK, 23 Juni van Singa pore. ANTONIA (T.), 25 Juni van Saigon te Pladjoe verwacht. AVERDIJK, 24 Juni van Houtston te Galveston; BA- TOEBAHRA, 28 Juni van Rotterdam te Batavia verwacht; BREDA, 25 Juni van Lebu naar San Antonio; COLYT- TO, 25 Juni van Huil te Ceuta. GA- ROET, pass. 24 Juni 4 uur Maladiven; GROOTE BEER, pass. 24 Juni Malta; JAPARA (K.R.L.), 27 Juni van Be- 1 lawan te Cebu verwacht; KAIMANA, 24 Juni te Port Said; KLIPFONTEIN, 24 Juni van Aden naar Port Soedan. KOTA BAROE, pass. 24 Jqni 10 uur Pantellaria; MAKENIN vermoedelijk 29 Juni van Rotterdam naar Batavia'. MODJOKERTO, pass. 25 Juni 5 uur Finisterre; NEDERLAND (T.), pass. 24 Juni Kaap Bougaroni; NIEUW Amsterdam, pass. 24 Juni Bishop; OMALA (T.). 24 Juni te Suez. ORAN JE, 24 Juni 13 uur van Southampton; ORESTES, pass. 23 Juni Lizard: PAULA (T.), 23 Juni van Bangkok naar Pladjoe; PELIKAAN, 24 Juni van Makassar naar Padang; REM- PANG, 24 Juni van Colombo. RON DO, 24 Juni van Batavia naar Bang kok; Sibajak, pass. 24 Juni 200 mijl Zd. Maladiven. STAD HAARLEM, pass. 24 Juni Kaap St. Vincent; STENTOR, 24 Juni van Istanboul naar Constanza; STRAAT MALAK- KA, 25 Juni te Singapore; TAMO, 25 Juni van Santos te Montevideo. TE GELBERG, 24 Juni van Manilla te Hongkong; ZUIDERKRUIS, pass. 24 Juni Point de Galle. AALSDIJK 25 Juni te Londen. DUIVENDIJK 23 Juni van Rotterdam te Vancouver. HELENA 24 Juni van Curagao te Aruba. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 24 Juni te Port Said MAASLAND 24 Juni van Bue nos Aires naar Amsterdam. MELIS- KERK 24 Juni van Dua}a te Port 'Gentil. MULDERKERK verm. 25 Ju ni van Toeoradi naar Accre. OOT- MARSUM 24 Juni van Rotterdam te Baltimore. PAPENDRECHT 25 Juni van Purfleet te Beaumont verw. RIOUW pass. 24 Juni straat messina TIBA 24 Juin 11 uur van Las Palmas VEENDAM'vert. 25 Juni 16 uur van Rotterdam via Southampton naar New York. ALDERAMÏN 24/6 v;in Antwer- pen. ALHENA 24/6 te Montevideo. AMSTELSTAD 23/6 van Bcira te Dar es Salaam. ENA (t.) 18/6' van Port Said te Abadan. KELBERGEN 24/6 van Bona te IJmuiden. LOP- PERSUM 24/6 van Calcutta naar Roterdam. MARKEN; vermoedelijk 26/6 (niet 29/6) van Rotterdam naar Batavia. PRINS FREDERIK HEN DRIK pass. 24/6 Bell Isle. RIDDER KERK 24/6 te Port Said. TJITJA- LENGKA 22/6 van Honkong naar Amoy. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Juni. Vee. Aanvoer: 6 fokstieren, 5 slachtdieren. 77 kalf- en melkkoeien, 11 varekoeicn e. a., 200 vette koeien, 19 pinken, 184 nuchtere slachtkalveren, 32 weide- schapen, 499 lammeren, 4 ziugen, 120 mestvarkens, 431 biggen, 15 paarden, 30 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400800, varekoeicn e.a. 300500, handel tamelijk; pin ken 200350, lammeren f 24—35, mestvarkens ff 5070. biggen 35 55 en bokken en geiten 2050, alles handel matig. Kaas. Aanvoer 81 partijen Goud se en 5 partijen Leidde kaas, Prij zen: zware 1.77, Goudse kaas le soort 1.701.74, 2e soort 1.66 1.69 en le soort Leidse kaas 1.60 1.63 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3