Een verrijking van de „Lakenhal^ 165ste jaarvergadering te Leiden DONDERDAG 24 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Schilderijen van Leidse meesters aan de verzameling toegevoegd Tijdens de oorlog hebben de Duitsers goedschiks maar ook dikwijls kwaadschiks voor enor me bedragen kunstschatten uit ons land weggevoerd. Zeer veel hiervan is gelukkig achterhaald en weer naar. ons land terugge voerd. De Stichting Nederlands Kunstbezit is nu belast met die kunstzaken, waarvan de vroege re eigenaren zich niet meer aan melden, bijvoorbeeld omdat zij hun bezit vrijwillig verkochten, te verdelen over de Nederlandse mu^ea. Ook Leiden heeft hier van een deel gekregen. Gezien het betrekkelijk gering aantal Leidse schilderijen, dat ter be schikking stond, terwijl er meer dere musea als gegadigden optra den, is de aanwinst echter niet zo belangrijk als oorspronkelijk misschien had kunnen worden verwacht. Dit neemt niet weg, t dat de aanwinst, welke voorlopig in de vorm van een bruikleen plaats vindt, toch nog elf schil derijen omvat, terwijl een twaalf de binnenkort verwacht wordt. De aapwinst, waarover we ons het meest verheugen moeten, is een werk van Leidens grote zoon Rem brandt. De Lakenhal bezat tot nog toe slechts een bescheiden zelfpor tret van de meester. Nu is het ver rijkt met een jeugdwerk, voorstel lende de „Clementie van Keizer Ti tus". Het is een echt jeugdwerk zo wel in de drukke compositie, als in de wat stijve uitbeelding der figuren en in de kleur. Van het beroemde „clair-obscur" is nauwelijks iets te bespeurenj maar wel treft reeds Rem- brandts voorliefde voor pronk-gewa- den. Kunsthistorisch is het doek ech ter belangrijk, om de ontwikkelings gang van de schilder te bestuderen. Verreweg het mooiste schilderij van de aanwinst is een riviergezicht van Jan van Goyen. Vermoedelijk is het een fantasie van de meester: een kerk, genesteld in een kasteel-ruïne, welk romantische geval gelegen is aan de oevers van een breede rivier. Het riviergezicht wordt, zoals bij Jan van Goyen gebruikelijk is, beheerst door wazige wolken-massa's, tussen welke door het zonnelicht een zilve ren glans over het water uitstort. Van Gerard Dou zijn er drie stuk jes, typische vertegenwoordigers van diens genre. Het voornaamste van dit drietal is de „Astronoom" (uit de collectie van Sir Fred. Cook). Dou was een leerling van Rembrandt en het licht-en-donker speelt bij hem een grote rol. De „astronoom" be licht de tekens van de Dierenriem op zijn sterren-bol met een kaars en kijkt uit het half-duister omhoog in de sterrehemel. Een echt genre stukje, waardoor Dou lange tijd in de mode was, is „de badende soldaat". De soldaat zit in een fantastische bad gelegenheid van donkere gewelven, le ZOMERCONCERT IN DE PIETERSKERK. Leo Mens Jaap Stotijn. Met deze orgelbespeling heeft Leo Mens zijn vrij talrijk gehoor aan zich verplicht, te meer waar hij in Jaap Stotijn een onovertroffen partner had. Leo Mens is naar de musische geest, nauw aan het Pieterskerkorgel verwant; hij kent er de geheimen en het schoon van en zoekt uit, waarin het instrumen uitiïiunt. Om aan te vangen speelde hij drie composities uit de oud-Nederlandse school van omstreeks 1500 tot 1600. Van Obrecht, die in zijn tijd al hoog in aanzien stond, een „Trio", van Heinrich Isaac een „Trio voor cornet, schalmey en fluitbas". De bovengenoemde regis ters welke het werk voorschrijft klon ken fraai. Voorts van Sweelinck: „Fantasia in A met echowerk, be- wonderenswaard van vorm en klank. Johann Walther, geboortig uit Thü- ringen, muzikale raadsman van Lü- ther en ongeveer een tijdgenoot van de vorigen, schreef als bekwaam mu sicus mooie variaties op het koraal „Jesu meine Freude", welke hij op voert tot een grootse hymne, waarin het orgel onder Leo Mens' vaardige handen ook groots klonk.- Ter afwis seling speelde Stotijn, gesecundeerd door de organist, een „hobo-sonate" van Loeillet en een „Concerto" van Corelli. Wij kennen Stotijn's grote technische en geestelijke beheersing, zijn welluidende toon, zijn kunste naarschap. Bij voortduring heeft zijn spel geboeid. De organist eindigde met J. S. Bach: Koraal voorspel: „O Mensch bewein dein Sünden gross" en „Prélude et fuga a moll", een gaaf specimen van voortvarend musiceren wat de grote lijn betreft. Schakering van détails en kleuren en dynamische hoogtepunten. Over het gpheel een concert. J. Kortmann. In het Avond-muziek-programma, dat de organist Piet Uiterlinden op Maandag 28 Juni 's avonds half ne gen in de Hooglandse kerk gratis ten gehore brengt, komen de vol gende werken voor: 1. „Meinen Je- sum lasz ich nicht"kgraal met variaties van Joh. Gottfr. Walther (16841748); 2. „Op, waakt op, zo klinkt het luide" (Gez. 98) van Joh. Seb. Bbch; 3. Prélude en Fuga b kl. t. van Joh. Seb. Bach; 4. „Wie maar 'den goeden God laat zorgen" van Joh. Seb. Bach; 5. Fantasie over Psalm 33 van Corn, de Wolf; 6. Ko raal No. 1 in E gr. t. van César Franck. De daaropvolgende Avondmuziek wordt gegeven op Maandag 12 Juli ~.s., waarbij de heer Bernard Re- -ii. organist-cantor der Duinoord- te Den Haag, zal optreden. terwijl hij zijn plunje heeft opge hangen aan de kronkelende knoesten van een boomstronk. Zijn zwaard heeft hij tegen de stam aangeleund. Van Dou is er verder nog een timide meisjes-portret, bleek oplichtend uit het donkerbruin. In de betekenis van het schilderij van Willem van Mieris: „De Heiligè Familie", zou men zich licht vergis sen, zó wijkt de uitbeelding af van de gebruikelijke manier van voorstel len. Maar het kind, dat op de voor grond met de passer een houten kruis nameet, verbant iedere twijfel, ter wijl op de achtergrond, in een neven- vertrek, St. Joseph aan het timme ren is. Het geheel is zo alledaags mo gelijk gehouden. Maria is hier een vrij gezette vrouw in een bruine rok en een mos-groen overkleed; zij zit iri een hoek te lezen, met een sla pend hondje op de zoom van haar kleed. Het vogelkooitje bij het raam en het hondenhok in de hoek be klemtonen de huiselijkheid van deze zeer Hollandse Heilige Familie. Salomon van Ruysdael is geen Lei- denaar, maar het werk, dat thans in de Lakenhal prijkt, is een gezicht op de paardenmarkt te Valkenburg. Paarden zijn er weinig op te zien, maar wel de drommen toeschou wers en de bevlagde tenten, met op de achtergrond de kerktoren. Het ge heel in doezelige tinten is wat drui lerig van stemming. Een typisch Leids gegeven is het „Vanitas" (ijdelheid) stilleven van Harmen Steenwijck, met het doods hoofd op een gezegeld perkament, wat boeken, een schaal met kersen en perziken, een fluit en een schrijf- veer het geheel gelegerd op een licht blauw kleed. Het werk is zeer nauwkeurig geschilderd en on danks de aanwezigheid van de sche del vrolijk van toon. De schilderijen hangen voorlopig in een apart zaaltje bijeen en. zijn van nu af te bezichtigen. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekei#d: Casino: „Geheime opdracht", 14 j. Lido: „Because of him", alle* leeftijden. Luxor: „Drakenklauwen", 18 jaar. Rex: „De slang van Shanghai". 14 jaar. Trianon: „Staatsvijand no. 1", 18 j. TOELATINGSEXAMEN GYMNASIUM. Voor het toelatingsexamen slaag den: Jeanne M. van Alphen, Adria- na P. Admiraal, A. Bergman, D. Bouwman, A. J. Dam, A. J. Drewes, lis 'W. Dijkstra, Annie E. Eringa, A. Evers, D. J. Faber, F. C. Fischer, G. Galavazi, J. A. van Gelderen, Eliza beth Goslings, Truus Goslings, M. Heemskerk, G. den Heeten, J. Hoek stra, A. van den Honert, Catharina C. Jasperse, Rahadi Soerjo Karni, Arendina Korenhoff, Pieter Kors, Renée Lahr, J. C. A. te Lintum, J. Lubbers, Jan Mulder, Cecilia W. Mul ler F. H. Nieuwenhuizen Segaar, G. J. Noort, J. Nooteboom, R. C. C. 01- deman, H. J. Reinink, A. W. Reyers, J. Rhemrev, Cornelia C. Schade v. Wstrum, C. W. Siemons, J. H. G.. Sie- rat, L. D. van der Sleet, R. P. Sprey, Josina G. C. Steketee, Willemina Terpstra, Johanna M. van der Vel den, Lyda C. Versthegen, Duco Warns, C. H. Westerink, Maria van Wingen, R. J. Winckler, Elizabeth M. de Wit. Afgewezen werden 11 candidaten. EIND -EXAMEN B. KATH. H.B.S. Geslaagd: O. Bik, G. Breukel Al phen; R. Bijlard, Voorburg; J. Cras, R. Damerau, 's-Hertogenbosch H. Derksen, S. Duindam, C. v. Frank- foort, Alphen; A en J. Gottenbos; C. de Graaf, H. de Graaf, J. Hendriks, P. v .Heteren; G. Jonker, Wassenaar; M. Kerkhoven, A. Jteonmerswaal, Wassenaar; P. Rodenburg Bodegra ven; J. v. Rooyen, A. Rooymans, Al phen; C. Rozenstraten, Alphen; A. de Ruyter, Hazerswoude; G. Schenk, H. Schreuder, F. Sonius, Leidschendam L. Straathof, Rijpwetering; C. Tros- sei. Afgewezen 2 cariöidaten. Waar geen plaatsnaam vermeld is, is deze Leiden. NEP. MIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Dr H. M. Hirschfeld over het Marshall-plan. Onder voorzitterschap van prof. dr G. A. Ph Weyer houdt de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel vandaag en morgen hier ter stede haar 165ste jaarlijkse alg. vergadering, welke o.a. wordt bij gewoond door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr L. A. Kesper, vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en de Ver. Staten, de heer Lloyd V. Steere, hoofd van de afd. Economische Zaken van de Amerikaanse ambassade in Den Haag de voorzitter van de Ned. Journalis tenkring, mr. M. Rooy en afgevaar digden van aVe aangesloten departe menten. Na een welkomstwoord van de voorzitter, hield, dr H. M. Hirsch feld, regeringscommissaris een rede over het Marshall-plan en de Euro pese samenwerking. Rede dr H. M. Hirschfeld Spr. begon met een historische uit eenzetting van het tot stand komen van het Europese Herstel Programma (Marshall-plan). Wij dienen ons te realiseren dat naast de hulp vooral de plichten en- verplichtingen zullen komen te staan. De Amerikaanse steun is een essentieel element voor het doen welslagen van een Europese samenwerking voor economisch her stel. Zij is echter een van de elemen ten. Het element Europese samen werking is echter niet minder essen tieel. Dit wordt van Amerikaanse zijde ook zo gezien. Om die redenen wenst men van de zijde van de V.S. dat de samenwerkende Europese landen voorstellen doen niet alleen voor: de aanwending der middelen die Amerika ter beschikking stelt, doch ook voor de verdeling onder de deelnemende staten. De aanwen ding der middelen zal zo moeten zijn, dat in een periode van 4 jaren de Europese economie zonder bui ten gewone hulp van buiten levens vatbaar moet zijn. Gezien de voor Europa ongunstige structurele wijzi gingen als gevolg van de oorlog is dit een schier bovenmenselijke taak. Daaruit volgt, dat de samenwer kende landen zich niet kunnen be perken tot het vergelijken van „shoppings lists". Integendeel een constructief plan zal tot stand moe ten komen. Slaagt m ener geduren de het verdere verloop van dit jaar niet in dit op te stellen, dan is het gevaar groot dat er geen continuatie van de Amerikaanse hulp zal tot stand komen. De behandeling van het begrotings-ontwerp in het Ame rikaanse Congres wijst er reeds nu op dat deze gevaren niet denkbeel dig zijn. In het licht van deze om standigheden rust een grote verant woordelijkheid op de deelnemende landen afzonderlijk, zowel voor het welslagen der onderlinge samenwer king, a's voor de toepassing van het herstelprogramma in de landen zelf. De veranwoordelijkheid welke ver bonden is aan de uitvoering van het Europese Herstel Programma is zeer bijzonder, omdat zij niet alleen een autonoom binnenlands karakter draagt, doch vooral ook een interna tionaal karakter. Dit betekent, dat men zich ermede vertrouwd moet maken, dat vele beslissingen in de toekomst, zelfs in de naaste toekomst niet meer in de zuiver nationale sfeer bekeken mogen worden. Uitvoerig werd gesproken over de vorm, waarin hulp van buiten wordt verleend. Voor het kwartaal April- Juni 1948 werd voor Nederland in Europa een toezegging ontvangen voor 80 millioen dollar in grants en 25 millioen dollar in leningen. Deze bijzondere vorm getuigt enerzijds van de brede visie der Amerikanen, die leiding gegeven hebben aan het programma. Anderzijds wordt daar door een extra grote verantwoorde lijkheid op ons gelégd. Spr. wijst er voorts met nadruk op, dat de verleende hulp de meeste Europese landen na 3 April 1948 voor de min of meer paradoxale toe stand plaatst, dat zij waarschijnlijk in feite een kleiner dollaraankoop- programma moeten opstellen, dan zij in 1947 uitvoerden op gronci van hun laatste dollarreserves en de toen nog beschikbare credieten. Met dit lagere totaalcijfer zullen zij een program ma met perspectief moeten opstel len. Dit betekent, dat de hulp niet ten volle baten zal, indien de Europese samenwerking daarnaast geen posi tieve resulta'ten afwerpt. Europa en daarmede ook Nederland staan thans voor de laatste kans die hun gebo den is, om met een hulp, die in de geschiedenis ongekend is, een reëele economische samenwerking op te bouwen, die noodzakelijk is om onze beschaving en welstand te redden. Teleurstellingen zullen daarbij niet uitblijven. Wij ondervinden ze dagei lijks. Deze kunnen en moeten alleen een aansporing zijn om de nationale inspanning tot een maximum op te voeren. Alléén met de grootste na tionale inspanning, die ook offers in houdt, zal de samenwerking kunnen slagen en daarmede het doel wor den bereikt. Na afloop dezer rede werden de congressisten ten Stadhuize door het Gemeentebestuur ontvangen. Wij ko men daarop morgen nader terug. OPVOERING OPENLUCHTSPEL: „WIJ HERDENKEN". In het kader van de hier ter ste de te organiseren jubileumfeesten, zal nog op Zaterdag 4 September, door leden van de Leidse Jeugdactie een openluchtspel worden opgevoerd, getiteld: „Wij herdenken". Ds. P. W. Spruyt, voorzitter der Leidse Jeugd actie, zal hierover morgenavond, te kwart over zeven uur, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-dis tributienet, het een en ander vertel len. In aansluiting hierop zal de heer F. J. de Jong nog iets mededelen over de Jubileum-ton-spaarzegel-ac- tie en de te houden jubileumloterij. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld Ver wantschapsr echt en volksordening, huwelijksrecht en erfrecht in het Koeriagebied van Tapanoeli", de heer J. Keuning, ge boren te Ternaard en wonende te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Petrus z. van A. J. Crama en W. A. van der Voort; Cornelia Pieternella Martina d. van A. T. Rotteveel en C. Schouten; Tjejerd z, van E. T. van Rij en M. J. H. Zitman; Eduard z. van J. C. Petit en B. A. Henzen. Getrouwd: A. Cebol jm. en M. H. den Os jd.; M. de Boer jm. en N. de Haas jd.; P. Kok jm. en M. Riets- ma gesch.; H. van Dam wedn. en J. H. van der Voorn wed.; J. J. van der Geest jm. en J. M. G. van den Hoek gesch.; L. M. van Putten jm. en E. M/^de Jong jd.; T. J. Schrama jm. en H. Geugjes jd.; C. G. van Zeijl jm. en E. A. van der Blom jd.; D. Eiser jm. en P. M. Lepelaar jd. Overleden: J. Choufour wedn. 83 jaar. LAATSTE BERICHTEN Onrust op Java TREIN-AANVAL NIET HET ENIGE SYMPTOOM. Een woordvoerder van de Neder- lands'-Indische regering heeft heden tegenover Aneta verklaard, dat het nauwelijks toevallig kan heten, dat vrijwel tegelijkertijd uit verschillen de plaatsen op Java overvallen en andere extremistische activiteiten worden gesignaleerd. De woordvoer der verklaarde dit op een vraag van Aneta t.a.v. de oorzaken van de ver schillende ongregeldheden, die in de laatste dagen gemeld zijn. Hiervan kunnen in de eerste plaats genoemd worden de treinbeschieting bij Tji- kampek en berichten uit het Buiten- zorgse, waarin gemeld wordt, dat gis teren vier incidenten plaatsvonden, waarbij twee doden vielen. De woordvoerder zeide: „Na het binnendruppelen van berichten over extremisten op Malakka, waarbij klaarblijkelijk van communistische agitatie sprake is, worden op Java dergelijke voorvallen gemeld. .Men krijgt de indruk, dat de communisten zijn overgegaan tot een soort guerilla- tactiek naast of in plaats van het steunen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krijgen. Dat zij in de tegenwoordige omstandigheden op Java helaas ook hier de mogelijkheid vonden, onrus ten te veroorzaken, <valt te betreu ren", aldus de woordvoerder der Ne derlands-Indische regering. Aneta's correspondent te Buiten zorg meldt, dat de administrateur van een onderneming te Baloembangan in het Soekaboemische, Thung Djie Tjiong, werd overvallen door een ge wapende bende. Toen hij tegenstand bood, werd hij dodelijk gewond en overleed kort daarop. De overval ge schiedde met de bedoeling om te ro ven. Voorts beschoten sluipschutters in het Buitenzorgse een auto met mi litairen, waarbij een militair gedood werd. Gasmeters ontploften te Alphen Grote schade in twee huizen In de percelen Nieuwe Sloot 2 en 6 heeft zich gistermiddag een ernstig ongeval voorgedaan, toen door onbe kende oorzaak twee gasmeters ont ploften en uit elkaar sprongen. De ravage in de beide woningen, be woond door de gezinnen E. A. van Diggele en J. v. d. Ster, is groot. Vooral bij de laatste, waar de gas meter in de huiskamer stond, werd veel schade veroorzaakt en ontstond bovendien nog brand, die gelukkig tijdig geblust kon worden. Bij de fam. van Diggele stond de meter in de gang, dicht achter de voordeur. Van de deur is de onder kant weggeslagen en de binnenmuur de kamer ingedrukt. In beide fam. wilde toevallig een der leden juist het gas aansteken, dat niet wilde branden, waarna de meters uit elkaar sprongen. Gelukkig bevond zich niemand in de nabijheid van de meters, daar anders persoon lijke ongelukken zeker niet zouden zijn uitgebleven. Naar de oorzaak wordt door de po litie een onderzoek ingesteld en han gende dit onderzoek, konden nog geen verdere gegevens verschaft worden. LEIDERDORP Gemeenteraad. Naar we ver nemen gaat de heer W. F. Gijzel, technisch ambtenaar bij Rijnland, de gemeente verlaten. Zijn opvolger in de gemeenteraad is volgens de lijst de heer J. C. Mak. Vrijdagavond om kwart voor acht vergadert de gemeenteraad. Punten ter behandeling: Verhoging toltarief voor het ophalen der Lei- derdorpse brug; Toekenning subsi die aan de speeltuinvereniging „Zon en Jeugd"; Verlenging contact met de Gekro; Eenoeming gemeente-ar chitect; Benoeming lid woningcom missie. Geboren: Yolanda, d. van L. v. d. Hoogen en van A. Bakkear; Jo hanna G., d. van W. A. v. d. Berg en van S. van Leeuwen; Petronella A. H., d. van G. F. C. Kieft en P. J. Driessen; Hendrikus C» A., z. van J. H. Volwater en A. C. P. v. d. Meer; Jacobus C. L., z. van D. Hanson en L. Kardux; Maria A., d. van M. Geerlof en L. de .Hollander; Aénie,. d. van M. Geerlof en L. de Hollan der; Pieter, z. v. J. Timmerman en M. W. v. d. Beek; Cornells, z. van W. van Waardhuizen en S. M. Mhrck. Gehuwd: H. de Jongh, 30 jaar en M. Duindam 37 jaar; L. Bloem 25 j. en A. M. Smit 25 jaar. Ondertrouwd: W. C. Hendriksen 25 jaar met J. H. de Klerk, 21 jaar. VOORSCHOTEN R.K. MIDDELBARE MEISJES SCHOOL. Geslaagd voor eindexamen: Jopie Arnold, Breda, Anke Bots, Alkmaar, Annie v. Doorn, Hillegersberg, Fien Drenth, Kerkrade, Ans v. Dijck, Voorburg, Margo v. Gent, Schiplui den, Bep Happel, Den Haag, Loes Pieck, Voorburg, Amy v. Rossum, Den Haag, Maria Schlatmann, Oegst- geest, Lucie Schweigmann, Leeuwar den, Guus v. Tienhoven, Alkmaar, Trees v. d. Velde, Den Haag, Con stance v. d. Ven, Antwerpen, Anne ke Vergouwen, Voorhout, Sanny Vermeulen, Leiden, Bertie v. d. Voort, Noord wijk. KATWIJK ERNSTIGE AANRIJDING. Bjj de splitsing ParklaanZeeweg kwam de 8-jarige J. van Rijn, uit Katwijk aan Zee, gisteravond om half negen, doordat hij niet tijdig op het rijwielpad kon komen, in botsing met een auto, met het gevolg, dat hij zeer ernstig verwond werd en onmiddel lijk naar het acad. ziekenhuis te Lei den vervoerd moest worden. Zijn toe stand is ernstig. DE GEMEENTELIJKEN DIENSTEN TE BERLIJN. De Sowjetautoriteiten hebben ter kennis gebracht van mevr. Louise Schoeder, burgemeester van Berlijn, dat zij aan he. gemeentebestuur van Berlijn verboden hebben diensten of kantoren over te brengen naar de Westelijke sectoren. Door de Sowjetautoriteiten is een controle ingesteld om de gemeente beambten te beletten documenten te verwijderen uit het stadhuis, dat in de Sow jetsector staat. Gedurende de zomer van het vo rige jaar is o. grote schaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met z.g. collectieve grenspassen tochten per touringcar naar België te maken. Het is gebleken, aldus deelt het mi nisterie van financiën mede, dat de ze tochten aanleiding hebben gege ven tot er- stig misbruik, aangezien daarbij in strijd met de deviezenbe- palingen veel geld over de grens werd gesmokkeld en in België uitgegeven. Begin September 1947 werd dan ook de afgifte van de collectieve grens passen door de koninklijke mare chaussee stopgezet. De mogelijkheid tot het verkrijgen van collectieve pas poorten bij '3 commissarissen van de Koningin en de burgemeesters bleef echter voorlopig bestaan. Op grond van gegevens, welke de laatste tijd bekend zijn geworden, is vastgesteld dat de bovenbedoelde misbruiken leiden tot een zodanige afwijking tussen de officiële en de zwarte koersverhouding gulden-Bel gische franc, dat daaruit ernstige eco nomische nadelen .voor Nederland voortvloeien. Daarom heeft de rege ring besloten het verlenen van collec tieve passen voor plezierritten niet langer toe te staan. Slecht ingeval een Nederlandse touringcaronderne mer een reciprociteitsovereenkomst met een Belgische of Luxemburgse touringcarondernemer heeft geslo ten, welke de goedkeuring van de Nederlandse Bank N.V. heeft ver worven, zal hierop een uitzondering worden gemaakt. DE EERST STRAALVLIEGTUIGEN VOOR DE LUCHTMACHT. Naar wij vernemen zullen Zater dag a.s. de eerste drie Gloster „Me teor" (Mark IV) straalvliegtuige.n der Nederlandse luchtmacht in ons land arriveren. Zij zullen landen op het vliegveld Welschap bij Eindho ven en vandaar vliegen naar het vliegveld Twenthe, waar ze gesta tioneerd zullen worden bij de jacht- vliegschool. Last van zenuwen! PRINSELIJK GEZIN OP TERSCHHELLING. In het prinselijk jacht de „Piet Hein" zijn hedenmorgen om 9 uur in de haven van West-Terschelling de Prinses-Regentes Juliana, Prins Bero- hard en tot verrassing van een ieder ook het jongste Prinsesje Marijke aangekomen. Deze laatste is echter onder goede hoede aan boord .van het jacht gebleven, terwijl haar va der en moeder zich per auto naar het kamp „De Wierschuur" bij Oos terend begaven, alwaar de drie an dere Prinsesjes tezgmen met de overige leerlingen van de school van Kees Boeke op het ogenblik op va- cantie zijn. Met een extra-politieboot was voor die tijd reeds gearriveerd de Com missaris van de Koningin voor de prov. Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die het Prinselijk Paar op deze tocht zal vergezellen. In de Eerste Kamer zeide de mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Boetzelaer van Ooster- hout, t.o.r. de motie-Van Voorst tot Voorst, dat over het niet vermelden van de Christelijke beginselen al zo veel is gezegd, dat het spr. verheugt, dat de heer Van Voorst tot Voorst dit neergelegd heeft in een motie. Aanneming van deze motie zal er toe bijdragen, dat men in het buitenland een beter begrip krijgt voor de ster ke gevoelens, die in het Nederland se volk leven. De regering is bereid ernstig te streven naar vervulling van de wens van de Kamer, doch spr. wijst er op, dat er bezwaren zullen kunnen rijzen als men toelaat lan den, die niet op de Christelijke be ginselen staan. Het wetsontwerp werd aangeno men met 25 tegen 4 stemmen, (die der C.P.N, en van de heer Schnei der). De motie-Van Voorst tot Voorst wordt aangenomen met 26 tegen 3 stemmen (die der C.P.N.). DOODSTRAF. Tegen W. A. Symons, gewezen kan toorbediende uit Krefeld, werd op 10 Juni te Utrecht door de procureur- fiscaal van het Bijzonder Gerechts hof 20 jaar gevangenisstraf geëist. De jongeman heeft op 10 Mei 1940 na een vooropleiding in een speciaal daartoe ingericht kamp aan Duit se zijde deelgenomen aan de over val op Nederland. Hedenmorgen hoorde S. de dood straf tegen zich uitspreken. SCHEEPSBERICHTEN. AARDIJK, 22 Juni van Rotterdam te Vera Cruz. DORDRECHT (t.3, 22 Juni van Port Said. SALLAND, 22 Juni van Bahia; TALISSE, 24 Juni van Sydney te Melbourne. ALGORAB, 23 Juni van Cuddalore te Madras; BANTAM, 21 Juni van Singapore naar de Straits; JAPARA (K.R.L.), vermoedelijk 25 Juni van Belawan naar de Philippijnen; KA- MERLINGH ONNES, 17 Juni van Se- marang te Soerabaya; KERTOSONO, 23 Juni van Makassar naar Soerabaya. KOTA GEDE, pass. 22 Juni Point de Galle. ZEEMAN, 20 Juni van Soe rabaya te Makassar. ALDABI, 23 juni te Bahia. ALDE- BARAN 22 Juni van Baltimore naar Nederland. AT.PHACCA, 24 Juni te terdam te Buenos Aires. DELFTDIJK, Port Said. ALWAKI, 23 Juni van Rot- 24 Juni te Balboa. GROOTEBEER, pass. 24 Juni Kaap Bon. LOOS- DRECHT, 23 Juni van Genua. MA- COMA 24 Juni van Port Said te Ha vre. PRINS ALEXANDER, 23 Juni 430 mijl Oost Bell Isle. SAMARIA, 23 Juni van Séfsandix-a te Konakri. SANDENBUMH. 23 Juni var. Abo te Helsinki. &TAD HAARLEM, 29 Juni van Gibraltar te Amsterdam SPORT OLYMPISCHE SPELEN HET VOETBALTOURNOOI. De wedstrijd EireNederland in de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi wordt Maandag 26 Juli te Portsmouth gespeeld. Aan vang 6 uur 's middags. Voorts worden op 26 Juli gespeeld: ChinaTurkije te Eastbourne, Bur maIndia te Worthing, Luxemburg Afghanistan te Brighton. Op 27 Juli worden gespeeld: Zuid SlaviëPakistan te Southend, Zwe denOostenrijk te Bournemouth, EgypteDenemarken te Portsmouth. Aanvang van al d?ze ontmoetin gen 6 uur. Indien er wedstrijden overge speeld moeten worden zal dit op 28 Juli gebeuren, hetzij te Brighton, hetzij te Eastbourne, Worthing of Portsmouth. VETERANENCOMPETITIE LVB. Verschenen is het programma voor de Veteranencompctitie van de L.V.B. Deze competitie wordt vol gens de normaal, voor d$ gewone competitie, geldende regels gespeeld. De wedstrijden duren 2 x 35 min. Als competitieleider fungeert de heer G. A. Brokaar, Da Costastraat 53 te Leiden, tel. 24427. Groep 1: R.C.L.; Lisser Boys; LD WS; Noordwijk; Quick Boys. 28 Juni: R.C.L.Lisser Boys; L.D. W.S.Noordwijk. 5 Juli: Lisser B.L.D.W.S.Quick Boys—R.C.Ê. 12 Juli: Lisser B.Noordwijk; L. D.W.S.Quick Boys. 19 Juli: Noordwijk—R.C.L.; Quick BoysLisser Boys. 26 Juli: R.C.L.—L.D.W.S.Noord wijkQuick Boys. Groep 2>. Alphen; L.F.C.; Oranje Gr.; Docos; Leidse B.; A.S.C. 28 Juni: AlphenOranje Groen; Docos—L.F.C.; Leidse B.—A.S.C. 5 Juli: L.F.C.Alphen; Leidse B. —Oranje Gr.; A.S.C.—DOCOS. 12 Juli: Oranje Gr.—L.F.C.Docos I Leidse B.; A.S.C.Alphen. 19 Juli: AlphenLeidse B.; L.F.C. A.S.C. -0 Oranje Gr.—DOCOS. 26 Juli: DOCOS—Alphen; Leidse B._L.F.C.; Oranje Gr.—A.S.C. Alle wedstrijden vangen te 7 uur aan. Wanneer in een groep 2 of meer elftallen gelijk eindigen, dan beslist het doelgemiddelde. De eindstrijd, te spelen tussen de Nos. 1 van beide groepen, wördt bij gelijk spel met ten hoogste 2 x ly, minuut verlengd; zodra in deze ver lenging gedoelpunt wordt is de wed- 1 strijd afgelopen. Blijft de stand na verlenging nog gelijk, dan beslissen strafschoppen. Oranje-Groen wint Juniorenbeker L.V.B. Gisteravond werd op het Pomona-terrein de wedstrijd Oranje- Groen AS.J.Z. A gespeeld om de Juniorenbeker van de Leidse Voet balbond. Na een gelijkopgaande strijd, waarbij beide doelen om beur ten in gevaar verkeerden, wist Bek kering aan de linksachter van S.J.Z. de bal te ontfutselen en na goed door zetten van linksbinnen Planje was de stand 10„Eei duchtig offensief van S.J.Z. werd door de achterhoede van Oranje Groen met succes doorstaan. In de tweede helft bleef SJZ in het offensief, maar Oranje Groen legde Zich er op toe de behaalde voorsprong te verdedigen, welke opzet volkomen slaagde. Zo won Oranje Groen de Ju niorenbeker met de doelcijfers 210 in zes wedstrijden. WATERPOLO A.Z.C. wint van de Zijl-combinatié. In het Alphense zwembad werden Woensdagavond enkele waterpolo- wedstrijden gespeeld. De Zijl uit Lei den verscheen met een sterke com binatie in het water, die echter tegen het steeds beter spelende AZC wei nig kans kreeg. Kamper zorgde 'voor het eerste Alphense doelpunt met een keurige doorslagbal. Goed samenspel van Coen v. d. Bijl, van Zwietcp en Edelman stelde de laatste in de ge legenheid nummer twee te scoren (2—0); van Zwieten scoorde nurtimcr drie (30). In de tweede helft wist dezelfde speler de stand op 40 te brengen, waarna de gasten tegen het einde de eer wisten te redden (4—1). A.Z.C. 2L.Z.C. 4 0—1. Beide partijen spelen met zes mensen. In het Alphense team speelden vader en zoon Jongeleen mee, waarvan de eer ste blijk gaf het nog goed te kennen en de tweede liet zien het w'el te zul- .len leren. Pas in de tweede helft wist de Leidse linksvoor het enige doel punt te scoren (01). A.Z.C. I—De Zijl I (Dames) 1—0. Ook het eerste zevental van de Al phense Dames begint er steeds beter in te komen, getuige de goede partij, die men gisterenavond speelde tegen het eerste team van de Zijl. Corrie van Leeuwen wist voor Alphen te scoren nadat een der Leidse dames het water uitgezonden was (10). Goed werk van de AZC-doelvrouw voorkwam de gelijkmaker. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 23 Juni. Kaas. Op de kaasmarkt werden aangevoerd: 318 partijen. De prijzen waren als volgt: le soort 1.70—1.74, 2e soort 1.66 1.69, zware 1.75. Handel flauw. GOUDA, 24 Juni. Kaas. Aanvoer: 177 partijen, le soort 1.701.74. 2e soort 1.631.69. extra 1.79 per kg. inclusief opzet. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3