Katholieke film-nakeuring Een steeds grootse plechtig heid boven de Moerdijk Wimbledon-kampioenschap DINSDAG 22 JUNI 1948 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 Onlangs hebben wij het advies ge publiceerd van de Staatscommissie, welke was ingesteld tót herziening van de Bioscoopwet. O.a. kwam de meerderheid tot de conclusie, dat de gemeentelijke nakeuring diende te worden opgeheven. Deze gemeentelijke nakeuring wordt practisch slechts uitgeoefend door de Katholieke Film Centrale, welke een overeenkomst heeft met niet minder dan 86 gemeenten in het Zuiden des lands, voor wie de keuring der K. F. C. bindend is. Het zal niemand verwonderen, dal dé Katholieken het in geen enkel opzicht eens zijn met het denkbeeld van de meerderheid der bovenge noemde Staatscommissie en het was vorige week Vrijdag, dat deken Broekman, de voorzitter van het bestuur der Katholieke Filmactie, als eerste stelling nanj tegen deze suggestie op een bijeenkomst te Utrecht. Met één centrale Rijkskeuring ko men de opvattingen van het katho lieke volksdeel omtrent de toelaat baarheid van de hier te lande ver toonde films niet tot hun recht. De Katholieken plegen strakker vormen aa'n te leggen, omdat zij de invloed v§n de film op de massa en op de jeugd niet onderschatten. En dat deze strakkere normen inderdaad lei den tot andere resultaten dan de nor men welke de centrale Rijkskeuring toepast, blijkt uit het tamelijk grote aantal afwijkingen. Herhaaldelijk worden films door de Kath. Film keuring voor een hogere leeftijds grens toelaatbaar geacht en niet weinig zijn de gevallen, waarin de Katholieke keuring een film ontoe laatbaar verklaart, welke door de Rijkskeuring was. toegelaten, zelfs voor alle leeftijden. Dit klemt vooral voor de Katho lieke bevolking van het Zuiden, waar, zoals gezegd, 86 gemeenten de hun krachtens de Bisoscóopwet toeko mende bevoegdheid tot nakeuring in handen hebben gelegd van de K. F. C, Daar in het Zuiden liggen de verhoudingen anders dan in het Noorden, met name anders dan in de grote steden. Wat' in de grote ste den kan worden toegelaten kan vaak zeer schadelijk zijn voor de eenvou- Radio dige mentaliteit van het Brabantse of. Limburgse volk. Men kan het Noorden en het Zuiden niet over één kam scheren en daarom heeft ons Zuidelijk volksdeel het recht, dat hun minstens genomen de 'nakeuring worde gelaten, waarop het 'blijkt prijs te stellen. Tot nu toe heeft deze Katholieke na-keuring de Staat geen cent ge kost, want terwijl de Rijkskeuring kan putten uit 's lands kas, heeft de Kath. Film Centrale geen enkele subsidie van het Rijk genoten. In plaats van bedreigd te worden met opheffing, zou er alle reden zijn om de Kath. Filmkeuring te helpen in haar taak. Op de eerste plaats met een subsidié, om tegemoet te komen aan de hoge kosten van het nakeurings-apparaat. Dit is geen gunst, doch een moreel recht, geba seerd op dezelfde motieven als gel den voor het bijzonder onderwijs, dat zelfs aanspraak maakt op financiële gelijkstelling.... en terecht. En op de tweede plaats met grotere bevoegdheden, waardoor de Kath. keuring zich de faci'iteiten kan ver schaffen, welke zij nodig heeft om WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M._ 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.30 Schumann. 10.00 Morgenwijding, dr. S. van der Wou- de. 10'20 Kookpraatje. 11.00 Non-stop 12.00 Virtuoso-trio. 12.30 Weerpraatje 12.38 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Johan Jong, orgel. 13.50 The Mills Brothers. 14.15 Omroepkamer- orkest. 15.00 Jane Eyre. 15.35 Zie- kenprogr. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Hawaiian-kwartet. 17.35 Tino Rossi en Jo Stafford met orkest. 18.00 Nieuws. 18.20 Gr.pl. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.40 Jeugdnieuws. 19.45. Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Malando en orkest. 20.45 „De man die zichzelf kwam aangeven". 21.35 The Ramblers. 22.15 De Stem des volks. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieu we successen van over de Oceaan. 23.45 Rustige avondklanken. HILVERSUM II, 415 M. 7.0<f Nieuws. 7.15 Reveille. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Brahms. 10.30 Morgendienst, dr. J. M. van Krimpen. Geref. Evangelisa- tièpred. te Rotterdam, 11.00 Clavecim bel. 11.15 „Stanley" (VI). 12.00 Ti neke Oomes, alt, Aan de vleugel Marinus Voorberg. 12.30 Weercver- zicht. 12.33 Wil STrieder, ceilo en Meindert Boekei, orgel. 13.00 Nieuws 13.15 Van Rameau tot Ravel. 14.00 Engelse Koorwerken. 14.30 Soli. 14.55 Ensemble Euphonit. 15.30 Piet Nij- land, viool. Aan de vleugel Marinus Voorberg. 16.00 Onze jeugdige post zegelverzamelaars. 16.15 Jeugdritzen- ding. 18.00 De Christelijke muziek beweging. 18.05 Onze Ned. Kóren en .Korpsen. 18.30 Sprookjes. 19.00 Nieuws en weero verzicht. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Int. Tennis kampioenschappen te Wimbledon. 19.45 Ned. Kamerkoor. 20.00 Nieuws. 20.15 Wijdingsdienst. St. Joriskerk te Amersfoort: ds. M. G. Gerritsen. Ned. Herv. pred. Amersfoort, ds. J. ter Schegget, Ned. Herv. pred. Amster dam, ds. J. W. van Kootten, Ned. Herv. pred. Amsterdam. 21.30 Piano duo. 21.45 Omroeporkest. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, 23.15 Gr.pl. 23.45 Slotaccoord. DE VERKIEZING IN DE RADIO. Van de door de regering in deze verkiezingscampagne ter beschik king gestelde zendtijd heeft de Ka tholieke Volkspartij toegewezen ge kregen: Zaterdag 26 Juni a.s. van 19.30 uur tot 19.45 uur, in welk Hwartiertje de Partij-secretaris, Dr. L. A. H. Albe- ring zal spreken over Hilversum II ov-er „K. V. P.-Beginselpartij"; Donderdag. 1 Juli, van 19.30 uur tot 19.45 uur over Hilversum I, waar in zal spreken de heer W. J. An- driessen, die tot onderwerp koos^.K. V. p. Sociale Partij" en Dinsdag 6 Juli spreekt Prof. Mr. C. P. M. Romme via Hilversum I eveneens van 19.30 uur tot 19.45 uur over het onderwerp: „Jfederland en Indonesië". RADIO VATIC ANA STAAKT UITZENDINGEN OP KORTE GOLF. Radio Vaticana heeft de uitzendin gen op golflengte 222 M. gestaakt, nadat was opgemerkt, dat deze uit zendingen in de avonduren dikwijls gestoord werden door Italiaanse en buitenlandse renders: Radio Vati cana zendt thans alleen nog uit over de bekende ultrakorte golflengte te vervullen. Wij (joelen hiermede vooral op de tijdige aanbieding ter keuring van films- door de verhuur kantoren. Thans moet door een gede centraliseerde keuring de film vaak achterna gezeten worden om de Ka tholieken op tijd (of bijna op tijd!) te kunnen inlichten omtrent haar toe laatbaarheid. Door een regeling, waarbij de Katholieke keuring ge legenheid zou krijgen om de films direct na de keuring door de Rijks commissie te controleren, zou een gecentraliseerde na-keuring heel wat doelmatiger en vlotter kunnen wer ken. Het is tenslotte geen ij dele hobby van de Katholieken, dat zij er een eigen keuring op na willen houden. Het gaat om de geestelijke gezond heid *van ons volle, om het behoud van de godsdienstige, morele en maatschappelijke waarden, welke de grondslag vormen van een gezonde samenleving. Deken Broekman zeide in Utrecht, niet te kunnen geloven, dat een Ka tholieke minister zijn medewerking zou willen verlenen aan de verwe zenlijking van het advies der com missie. Dat is niet aan te nemen en daarom gaat de K. F. C. met ver trouwen in de toekomst verder, wer kend en organiserend aan de uitbouw haar taak op een doeltreffende wijze van de Katholieke Film-keuring. DE GLORIEDAG VAN 51NT JAN Donderdag, 24 Juni, is het feest in schoonheid en kostbaarheid. Hon- van St. Jan de Doper. Als andere jaren maakt Laren (N.-H.) zich op, om weer de traditionele processie houden, waarvan reeds Weken van te voren iedere rechtgeaarde parochiaan vervuld is en waarvoor velen zich avond aan avond inspan- om deze gloriedag zo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Hier werken geestelijkheid en gelovigen en ook wereldlijke autoriteiten met grote eendracht en liefde samen ,om dit schouwspel, enig boven de Moer dijk, in alles te doen slagen. Wanneer men thans 's avonds langs wegen en lanen een kijkje neemt, dan ziet men overal nijvere handen be zig, de tuin en op te knappen en te be planten met bloemen, samengebracht in de mooiste perken. Het gras wordt gemaaid en ook de vele hagen of heg getjes is men aan het knippen. Want een ongesch'oren haag op St. Jans- is een teken van onverschillig heid van de eigenaar voor het grote feest, dat aanstaande is. Verder is het gemeentepersoneel druk in de weer om de wegen, waar langs straks de indrukwekkende pro- zal trekken, op te knappen en zo schoon en zindelijk mogelijk te ma ken. De grasbermen worden bijgesto ken en er wQrdt gemaaid waar dit noodzakelijk blijkt. De boogcomité's hebben het gewel dig druk, want iedere parochiaan moet bezocht worden tot het in ont vangst nemen van de bijdrage voor een ereboog. Want geld, zeer veel geld is daarvoor nodig. De bloemver- sieringen, die aangebracht worden, eisen duizenden guldens. Maar Laren offert graag voor dit doel en offert mild. De bogen wedijveren onderling Openluchtmeeting te Gouda e reeds aangekondigde grote openluchtmeeting van de K.V.P. te Gouda, op Zaterdag a.s., belooft een grootse Kath. manifestatie te wor den. Vanuit alle plaatsen uit de om geving van Gouda worden fiets- «en wandeltochten met vlaggen en ba nieren georganiseerd, welke ,des na middags om kwart voor drie uur zich zullen verzamelen voor de kerk in de Toilenstraat. Vandaar vertrekt de stoet, bege.eid door twee muziek corpsen naar het meetingterrein. Als sprekers zullen daar optreden Minis ter Witteman en Dr. Albering. LANDBOUW VRAAGT GEGARAN DEERDE PRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. Het hoofdbestuur van de Stichting vooi; de landbouw zal aan de ovev heid voorstellen om een gegaran deerde minimum prijs vast te stellen voor aardappelen. Wanneer de rege ring dit niet wenst zal het hoofdbe stuur machtiging vragen om een fonds te vormen en, als ook hieraan geen medewerking wordt verleend, zal het bestuur genoodzaakt zijn om aan de boeren de raad te geven in het volgende jaar maar weinig aard appelen te poten. Als.de regering nu het volgende jaar heeft te Kampen rnet een tekort aan aardappelen, dan zal men volgens hetr hoofdbestuur dit niet het bedrijfsleven kunnen verwijten, want er zijn voldoende voorstellen gedaan om te komen tot een behoorlijke oogst tegen redelij ke prijzen. GEDEPRIMEERDE STEMMING OP DE BEURS. In de gedeprimeerde stemming der laatste dagen kwam gisteren geen en kele wijziging. Er hebben zich sinds Vrijdag geen gebeurtenissen voorge daan, die op de tendens der effecten- markt van invloed kunnen zijn. Uiteraard trekt de geldsanering in de drie westelijke zones van Duitsland de aandacht, alsook de daarop aan sluitende Amerikaanse commentaren, dat soortgelijke maatregelen genomen dienen te worden door andere aan het plan Marshall deelnemende landen, doch de beurs trok zich hier weinig van aan en de koersen vertoonden een neiging tot afbrokkelen. Het ver loop van de beurs was dientengevol ge dan ook weinig belangrijk. derden vlaggestokken moeterf nage zien worden en zo nodig vernieuwd. Het is geen kleinigheid om de gehele processieweg, 2K.M. lang, te ver sieren. De medewerking is allerwe- ge groot en hoe mooier en smaakvol ler de versieringen zijn, des te trot- de rechtgeaarde Laarder, niet alleen omdat hij de traditie wil bewa ren, doch meer, omdat hij 'de tocht van de H. Eucharistie langs Larens dreven tot een zegetocht wil maken, hetgeen tot op de dag van heden al tijd gelukt is. Ook het .aloude St. Janskerkhof, gelegen op een heuvel tussen Laren en Hilversum, waar tijdens het grote feest de predikatie wordt gehouden, wordt op fraaie wijze versierd. In de nok van de hoogste boom wordt de meterslange paal bevestigd en daar aan de vlag gehesen, eodat deze in de verre omtrek te zien is. De oude olm, die eeuwen trotseerde, is jammer ge noeg sinds enkele jaren gesneuveld. Onder deze olm vonden de predika ties plaats, naast het beeld van St. Jan, dat vroeger in de gevel van het oude Waterstaatskerkje prijkte. Het beeld staat echter nog naast de kapel en roept herinneringen uit oude tij den wakker. De legende gaat, dat op deze heuvel door de H. WUlibrord relikwieën van Johannes de Doper zijn rondgedra gen. De volgende dichtregels geven dit vermoeden aan: Men zag daar Willibrord, die onder 't psalmen zingen Van 't vroom levietenkoor biddend ommegaat, Den nieuwen tempel wijdt,-met vrome, zegeningen Des machtigen patroons zoo rijklijk overlaad. Hij legt daarom een deel van Sint Johannes' been In 't graf, de opening van den ge- wijden stefen. En viert dan d' eerste Mis tot lof en dank van God, Dien heel den hemel eert, de ganse hel bespot Zoo kwam Sint Jan in 't graf op Larens doodenwoon, En is voor al zijn kroost de trouwe Schutspatroon. St. Jan was en is nog heden ten dage de trouwe schutspatroon, die door de parochianen wordt aangeroe pen en vereerd. Zo zal dan de luisterrijke processie a.s. Donderdag weer uittrekken, langs straten en wegen en golvende koren velden. Een lange en plechtige, maar bovenal ^en devote stoet zal op het St. Janskerkhof en ook op het mach tige Kerkplein de lof van de H. Eucharistie bezingen. Op dit plein zal tot slot met enthousiasme door dui zenden gezongen worden het aloude St. Janslied, door groot en klein en arm en rijk en waarvan de eerste van meer dan tier strofen luidt. De Heer heeft U bemind Heilig Man Sint Johan, Sint Johan Gij zijt met God bevrind. Gij waart het hier reeds op deez' aard' Zelfs voor Gij nog geboren waart Dit werd verkond Dit werd verkond Voor Uw geboortestond. Deze keer zal mgr. E. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, celebrant zijn. En Laren's plaatsge noot, minister Jan v. d. Brink, zal aan de processie deelnemen. PASTOOR OVERTRAD PROCESSIEVERBOD. Schuldig, zegt Bredase rechtbank: De Civiele Kamer van de Bredasche rechtbank deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegen deken Th. Buysrog- ge, pastoor te Steenbergen, die veer tien dagen geleden terecht stond we gensovertreding van het processie verbod. De ambtenaar van het O.M. had vrijspraak gevraagd, daar volgens deze niet bewezen kon worden, dat voor 1948 geen openbare processie in Steenbergen werd gehouden. Pastoor Buysrogge werd echter door dp Ci viele Kamer wel schuldig bevonden. Bij de eerstvolgende overtreding van dit verbod zal hij gestraft worden. De ambtenaar van het O.M. heeft tegen deze uitspraak hoger beroep aange tekend. LUST AMERIKA ONZE HARING NIET MEER? „Wat hebben de Amerikanen op- eena tegen de Hollandse haring?", dat is de vraag, waarop de haring exporteur Jacob J. van der Zwan, die Maandag aan boord van de „Noordam" uit Nederland te New York is aangekomen, het antwoord hoopt te kunnen vinden. In 1939 ge bruikte de bevolking van de Ver enigde Staten namelijk ongeveer achttien millioen pond van het Hol lands zeebanket, doch thans is deze consumptie verin inderd tot slechts twee en een'half millioen pond. Plechtige opening van Ukrarïnse priesterseminarie In het klooster der paters Augustij nen te Cülemborg, waar uitgeweken Ukrainse priesterstudenten met hun professoren, ongeveer vijftig in getal, gastvrijheid genieten, is gisteren het voor hen ingerichte priesterseminarie officieel geopend. Een groot aantal genodigden, gees telijke en wereldlijke autoriteiten, waarvan wij noémen mgr. D, Huurde man, vicaris-generaal van het aarts bisdom,' vertegenwoordigende Kardi naal de Jong, mgr. Rossi, afgevaardig de vans de pauselijke internuntius Z. H. Exc. Mgr. Giobbe, mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de prelaat van de abdij' van Berne mgr. dr. Onderstein, Pater S. v. Nunen, provinciaal van de Ne derlandse Augustijnenprovincie, de minister van Justitie, rar. J. H. van Maarseveen, vele pastoors uit het aartsbisdom en vrienden van het Her- enigingswerk, verenigden zich allen eerst in de "kapel, waar Z. H. Exc. mgr. Johan Bucko, apostolisch visita tor, een pontificale H. Mis volgens Byzantijns-Slavische ritus celebreer de. Vervolgens had in de aula van het studiecentrum een plechtige sessie plaats, waarin pater Van Nunen eerst in het Latijn en daarna in het Neder lands de aanwezigen verwelkomle. Veel indruk maakte de korte toe spraak van minister Van Maarseveen, die zich speciaal tot Mgr. Bucko richt te en gewaagde van egn grote dag, overschaduwd echter door het feit, dat de hier gevestigde Ukrainers in ballingschap leven. Spreker hoopt, dat ons land voor hen een tweede va derland zou zijn, waarin hij hen van harte welkom heette. Pastoor A. G. Smit uit Soestdijk, voorzitter van het Apostolaat der Hereniging, deed mededeling van en kele telegrammen o.a. van Mgr. Mon- tini van het secretariaat van het Va- ticaan en wees erop, dat de dag van heden de bekroning vormt van een stout opgezet plan. Dr. Basil Labar, rector van het se minarie, ging in het kort de lijdens geschiedenis van 't Ukrainse volk na. Mgr. Huurdeman sprak enige woor den van begroeting namens Z. Em. de Kardnaal. Z. H. Exc. Mgr. Bucko, dankte al len, die de tot standkoming van dit seminarie hebben mogelijk gemaakt, in het bijzonder Kardinaal de Jong en uitte zijn bewondering voor het werk van minister Van Maarseveen. De plechtige zitting werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en het Ukrains volkslied. ^Maasbode". „INDRAPOERA" NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Gisteren is de „Indrapoera" met 1400 man gedemobiliseerden van de K.L., het K.N.I.L. en de K.M. naar Nederland vertrokken. NIEUW DIACONESSENHUIS TE VOORBURG. Er bestaan ernstige plannen, aldus de „Tijd", tot vestiging van een nieuw Diaconessen huis te Voorburg. Het gemeentebestuur heeft een terrein groot 5 KA. aangeboden voor de prijs van driehonderd dui zend gulden, dat aan de stichting ir optie is gegeven tot 1 Mei 1951 voor 6.000.per jaar. De stichting wordt gevormd door de hervormde diaco nieën te Voorburg, Leidschendam, Rijswijk, Zoetei'meer, Scheveningen, Voorschoten, Wassenaar, Bleiswijk, Berkel, Monster, Terheiden en 's-Gra- venzande. Het bouwprogramma zal uiterlijk 1 Juli a.s. bij het departement van Sociale Zaken worden ingediend. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Passagier gedood. Een zware Canadese vrachtauto, ■geladen met melkbussen, vlQog Zon dagmorgen op de Blij hamster weg te Winschoten met grote snelheid tegen een boom en kantelde in de sloot. Dé chauffeur werd slechts licht ge wond, maar de naast hem zittende 21-jarige G. Schutte uit Mussel kreeg zware hoofd- en borstverwondingen. Hij werd naar het ziekenhuis in Win schoten overgebracht, waar hij des middags is overleden. De ooi'zaak van het ongeluk was een defect aan de stuurinrichting. AUTO IN BOTSING MET AUTOBUS Een ernstig gewonde. Gisteravond is precies onder spoorbrug AmsterdamWeesp op de Muidenstraatweg een ernstig auto ongeluk gebeurd. De 50-jarige D. T. uit Naarden reed met zijn auto van Amsterdam naar huis en kwam bij het viaduct in botsing met een auto bus, die uit tegenovergestelde rich ting naar Amsterdam ging. De kleine wagen botste met grote kracht tegen de rechter-voorkant van de bus en werd van voren geheel ingedrukt. De bestuurder liep een schedelbasis fractuur op en verscheidene glas- wonden. In zorgelijke toestand is hij naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. rvE WIMBLEDONKAMPIOENSCH APPEN begonnen in koude en regen, maar later kwam de zon door, zo dat de vele* toeschouwers nog zonder nat pak thuisgekomen zijn. De regen onderbrak de eerste wedstrijd op baan een, waar de Zuid-Afrikaan Sturgess, zoals gewoonlijk, nonchalant begonnen was tegen van Meegeren, die zelfs met 21 de leiding kon ne men, voordat de wedstrijd gestaakt moest worden. Van Meegeren geklopt, Van Swol en Rinkel winnen Maar dit was de enige maal, dat van Meegeren het zover wist te bren gen, wagt -hij werd na de hervatting kansloos en vernietigend geslagen (62 60 63). Een wedstrijd, waarin duidelijk bleek, dat onze landgenoot de Wimbledonklasse nog niet bereikt heeft. Van Swol heeft vijf sets lang moeten zwoegen om de mid delmatige Pool-zonder-land, Spychala uit te schakelen. Spychala was zelfs heel middelmatig in beide eerste sets, die van Swol met 97 63 won, daarna werd hij wat beter, hetgeen tot resultaat had, dat van Swol twee sets lang (36 26) in bedwang gè- houden werd, terwijl de Pool in de laatste set plotseling een geweldige inzinking kreeg, waarbij hij vrijwel alles miste. Van Swol maakte hier een dankbaar gebruik van om snel tot 51 uit te lopen en tenslotte met de beste vólleys van zijn spel van he den met 62 de set en de match te winnen. Van Swol leek zeer onge oefend en physiek niet in goede con ditie. De eerste zonnestralen voor Neder land kwamen van ver achter de Wim- bledon-tennisvlakte, van baan 13, waar Rinkel weliswaar geen gaaf spel ten beste gaf tegen de lang niet ster ke Brit Quise, maar zich toch verre weg de beste van het Nederlandse drietal toonde. Hij kon zich zelfs de lüxe veroorloven in de tweede set met 35 achter te staan. Er zat iets fris in het spel van de Nederlander, dat gunstig afstak bij hetgeen van Meegeren en van Swol presteerden. Hij versloeg zijn tegenstander met 6—0 7—5 6—2. De openingswedstrijd op het centre court tussep d: Brit Butler en de Amerikaan Brown heeft bijna de eer ste sensatie van het tournooi ge bracht. Brown zag er bleek, vermoed en zenuwachtig uit tegenover de ge bronsde en gespierde Butler, die on danks zijn 40 jaren zijn 15 jaar jon gere tegenstander, door het tempo geweldig op te voeren telkens weer verraste. Een wedstrijd van uitersten: prachtig afgemeten slagen en nauw keurig geplaatste ballen en daar tus sen door wel een dozijn double faults van beide partijen. Dan weer prima volleys van een zich herstellende BINNENLAND. Tussen twee auto's bekneld en gedood werd de 18-jarige H. Sas- brink uit Haarle (gem. Hellendoorn), toen gisteren op Se rijksweg Lochem Goor een aanhangwagen in de berm vastraakte en met vereende krachten weer op de weg gebracht moest worden, waarmede men bijna gereed was. toen een grote truck met oplegger hiervoor plotseling moest remmen, slibte en op de aanhangwa gen reed, waarbij S. bekneld raakte en vrijwel op slag dood was. In een rioolput bedwelmd raak ten gisteren twee gemeentewerklie den in Vlissingen, door de in een put verzamelde gassèn. Een passerende heer daalde, met een touw om het middel, in de put af en, hoewel oök zelf spoedig onder de invloed van de verstikkende dampen, slaagde hij gr in de twee bewusteloze mannen om hoog te brengen. De drie betrokkenen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Voor de beide werklieden is het le vensgevaar nog niet geweken. Tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland is benoemd verklaard, in de vacature-W. C. Hage, de heer J. de Groot Jac.zn. te Berkenwoude. De zuiveringsraad voor de land- bouw-industrie is met ingang van 1 Juli opgeheven. De Kath. Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" heeft dezer dager het ledental van 40.000 overschreden. Dit is meer dan in de geschiedenis van de bond ooit werd bereikt en 14.000 leden hoger dan toen de bond in Juli 1941 bij benoeming van Woudenberg tot bewincreoerder van de Kath. Arbeidersbeweging werd opgeheven. De agrarische afd. op de najaars- beurs zal een omvang hebben van 12000 m2. tegen 9000 m2. vorige maal, Speciale belangstelling met het oog op de export zal worden gevré voor de groep machinerieën en werk tuigen voor de zuivelindustrie, waar aan 22 Nederlandse fabrikanten en importeurs deelnemen. Tot hoogleraren aan de Universi teit te Groningen zijn benoemd dr. J. L. Mey en dr. B. H. Slicker .van Bath, beiden aan de faculteit der eco nomische wetenschappen. Op vragen van het Kamerlid Van der Weijden betreffende een voornemen tot verhoging der pachten' van de staatsdomeinen in de Wierin- germeer en de Noord-Oostpolder heeft minister Lieftinck meegedeeld, dat de samenstelling van het antwoord door bijzondere omstandigheden ver traging ondervindt, zodat bedoelde beantwoording, niet binnen de gebrui kelijke termijn zal kunnen plaats vinden. Gistermiddag brak door onbe kende oorzaak brand uit in dé wo ning van de families v. d. D. en v. W. onder de gemeente Rosmalen. De gehele inyentaris van de beide fa milies ging verloren. De tachtigjarige ,y. d, D. liep ernstige brandwonden op, toen hij uit het brandende ach terhuis een koe wilde weghalen. Brown, gevolgd door slagen in het net, die een goed geoefende Brown nooit gemist zou hebben. Butler bleef tot het einde toe de aanval hafndha- ven en het was slechts op het uiter ste nippertje, dat de „klasse" van Brown de doorslag gaf in een wed strijd, die het Britse publiek eerst met stille verwondering en daarna met steeds grotere toejuichingen voor zijn uitstekend spelende laryigenoot volg de. Het grootste drama van de dag, groter nog dan van Meegerens neder laag, was de slachting van de Span jaard Bartroli op datzelfde centre- court door een klein speler van de Philippijnen, Ampon genaamd, een klein donkerbruin manneke met heel zuivere slagen, die met zijn eerste op treden in Wimbledon al dadelijk veel succes boekte. Het staat echter te be zien of men hem ooit weer in dit tournooi op het centrecourt zal kun nen bewonderen, want de Goliath die door deze I avid met 61 60 61 geslagen werd, was wel van heel arm zalig kaliber. Hier volgen nog enkele uitslagen van wedstrijden in het heren enkel spel. Cucelli (It.) sl McCabe (Ierl.) 62, 6—4, 61. Bromwich (Austra lië) sl van den Eijnde (België) 62 6—4 86; Coen (Egypte) sl Blondel (Zwits.) 6—1 6—3 6—1; Parker (V^.) sl Coombe (N. Zeel.) 62 60 62. Nielsen (Den.) sl Kukuljavic (India) 2—6 6—3 6—3 6—2; Brown (VS) sl Butler (Eng.) 5—7 6—1 4—6 6—2 97; Falkenburg (V.S.) sl Brichant (B.) 6—1, 6—2 6—3; Bergelin (Zw.) sl Ho veil (Eng.) 63 62 8—6; Weiss (Arg. sl Clarke (Eng.) 6—3 6—4 6—3. Abdessalam (Fr.) sl Donnell (VS) 4—6 8—6 6—6 6—3. ZWEM3MEN NIEUW EUR. RECORD 1000 M. BORSTCRAWL De Hongaarse zwemmer Georg Mitro heeft tijdens wedstrijden te Boedapest, waaraan Zuidslavische en Hongaarse zwemmers deelnamen op de 1000 meter borstcrawl een tijd gemaakt van 12 min. 48 sec, nieuw Europees record. Het officiële Europese record stond sinds 25 Mei 1932 op naam van de Fransman Jean Taris met 12 min. 57.6 sec. De Hongaar Nando Tatos had op 21 Juli 1940 een tijd gemaakt van 12 min. 57 sec. Maar deze ver richting was niet officieel erkend. Het wereldrecord staat ginds 10 Aug. 1938 op naam van Japanner Amgno met 12 min 33.8 sec. VOETBAL WESTELIJKE le KLAS K. N. V. B. De indeling van de eerste klasse in het Westen voor het seizoen 1948 1949 is als volgt: District I: ADO, Ajax, Blauw Wit, DOS, 't Gooi, Haarlem, Sparta, Stormvogels, SVV, De Volewijckers, Xerxes. District II: DFC, DHC, DWS, EDO, Feyenoord, HBS, Hermes DVS, KFC. Neptunus, VSV, Zeeburgia. Hermes DVS Sparta 22. Ten Ten bate van de Niwin en ten aan- schouwe van ca. een duizendtal be langstellenden had deze eerste klas voetbalwedstrijd plaats op het Esto- terrein in Bodegraven. Het terrein zag er keurig* uit. De gastheren had den hun best gedaan. Precies op tijd riep scheidsrechter Burger de elftal len in het veld. Beide ploegen tel len een invaller, v. d. Tuyn moest de wedstrijd vanaf de lijn volgen, daar hij gespaard moest worden voor de Olympische Dag. De eerste aanvallen waren voor Hermes en Lex Janse en Borrani schiepen menig gevaarlijk moment voor het doel der Spartanen. De wed strijd was geen 10 minuten oud toen na enige aarzeling in de Sparta-ach- terhoede Borrani doorbrak en met een rollertje Hermes de leiding be zorgde. Hermes bleef domineren, en vooral het spel van de gedoodverfde internationale half v. Buitenen viel op. Toch liet het schieten nog wel te wensen over. Sparta kwam er langzamerhand beter in en uit een door v. Male goed aangegeven bal wist de linksbinnen zwaar gehin derd de gelijkmaker te scoren (1-1). Binnen enkele minuten had Hermes weer de leiding toen Lèx Janse goed voorzette en de vrijstaande midden voor ineens keurig inkopte (2-1). In de rust speelde het muziekge zelschap S.D.G. enkele nummertjes. Hierna komen beide elftallen sterk gewijzigd in het veld. Aan beide zij den- werden nieuwelingen geprobeerd met het oog op de aanstaande com petitie. Hermes was nu bepaald zwakker. Menigmaal ontsnapte het Schiedamse doel aan groot gevaar. Eenmaal bracht de lat zelfs redding. Na c.a. eenNkwartier sjouwde de vlugge Sparta-middenvoor de Boer tot vlak voor het Hermes-doel en ko gelde onhoudbaar in (2-2). Na deze verdiende geliikmaker werd het spel wat matter. Het dreigde reeds don ker te worden toen scheidsrechter Burger, die goed leidde, vpor het laatst floot. Na afloop werden de besturen en spelers van H.D.V.S. en Sparta en kele versnaperingen aangeboden, waarbij de Bodegraafse kaas natuur lijk niet ontbrak. Namens het hoofd bestuur van de Niwin sprak de heer Grenaat woorden v. dank. De voor zitter van het plaatselijk l^'win-co-x mité, de heer Karssen, deed dit even eens, 'en reikte tevens met een gees tig speech je de nieuwe bal, waarmee was gespeeld over aan de voorzitter der gastheren, de heren W. H. van Liempk van Esto. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2