ONZE WEEK-PUZLZE Qoif Hubertus Een landenwedstrijd Nederland Frankrijk RECHTZAKEN Radio ZATERDAG 19 JUNI 1948 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN De Kring 's-Gravenhage organiseert onder auspiciën van de K.N.Z.B. in het kader van de jubileumfeesten ter gelegenheid van het vijftigjarig ju bileum van Hare Majesteit de Koningin en het 700-jarig bestaan van Den Haag de Nationale Kampioenschappen alsmede de Interland ontmoeting NederlandFrankrijk. voor dames als heren, plaats, terwijl tevens demonstraties figuurdrijven gegeven zullen worden. Onder de Franse inschrijvers zullen vermoedelijk o.a. de beroemde Fran se Wereldrecordhouder Alex Jany en zijn niet minder beroemde.landgenoot Georges Vallerry, vertegenwoordigd zijn, terwijl het niet onwaarschijnlijk is, dat onze wereldrecordhoudster Nel van Vliet aan de start zal komen. De komst van deze drie Europese kampioenen zal velen al een gang naar het zwemad „Zuiderpark" waard zijn. Daarboven komt, dat deze Natio nale Kampioenschappen voor vele deelnemers het laatste voorproefje betekent voor de Olympische Spelen te Londen. Op Zaterdag 10 Juli zullen de se- rie's van de kampioennummers ge zwommen worden. Tevens zal de lan denwedstrijd vier maal 200 mtr. vrije slag estafette gehouden worden, ter wijl als sluitstuk van die dag de polo wedstrijd NederlandFrankrijk ge speeld zal worden. Deze laatste wedstrijd wordt met zeer veel belangstelling tegemoet ge zien, daar er onderling geen verschil in krachtsverhouding bestaat, aange zien de laatste ontmoetingen alle in een gelijk spel eindigden. Op Zondag, 11 Juli, zullen de fina les van de Nationale Kampioenschap pen op het programma staan. Op bei de wedstrijden vinden ook de wed strijden om het kampioenschap van Nederland schoonspringen, zowel VOETBAL. Het Britse amateur voetbalelftal, dat morgen in het Olympisch stadion te Amsterdam in het veld zal komen tegen de Nederlandse bondsploeg, is gisteravond op Schiphol gearriveerd. De samenstelling van het Britse elftal is als volgt: Doel: K. Mc Alinden (Ierland). Achter: C. R. Neale (Eng.) en G. Manning (Wales). Midden: J. R. E. Hardisty (Eng.), E. G. Lee, (Ene. aanv.) E. ,G. Fright (Eng.). Voor: J. A. Boyd (Schotl.), J. Farquhan (Schotl.), G. Brown (Eng.), J. W. Rawlings (Eng.) en L. Joseph (Eng.) Reserves: D. Latham (Schotl.) en D. Kelleher (Ierl.). De rechterwing van deze ploeg ^be staat uit de vleugelspelers van de Schotse amateurpl'oeg Queens Park. Alle overige spelers komen uit ver schillende clubs. Naar men weet betreft het hier een wedstrijd tussen dezé beide ploegen, die van belang is voor het komende voetbaltournooi der Olympische spe len. Of de Britten bovenstaand team nog zullen wijzigen voor de Olympi sche spelen hangt voor een deel af van de prestaties van de spelers in de wedstrijd op Zondag a.s. De president van de Engelse ama teur Football Association, mr. J. Tay lor, die met de ploeg is meegevlogen, zag de wedstrijd wat sceptisch tege moet. Hij zeide te hopen, dat groot Brittannië zal overwinnen, doch ge loofde niet, dat dit bereikt zou wor den. Onder de officials bevonden zich voorts de team manager M. Busby en de trainer T. Curry. Maandag a.s. zul len de Britten naar Engeland terug vliegen. EXTRA TREINEN OLYMPISCHE DAG. In verband met de Olympische dag in het Stadion te Amsterdam op Zondag a.s. zullen onderstaande extra treinen rijden: Rotterdam D.P. vertrek 9.13 Den Haag H.S. Leiden Haar lem Amsterdam1 C.S. aan 10.30. Rotterdam vertrek 10.11 Schie dam' Delft Den Haag Leiden Haarlem Amsterdam CS 11.38. Amsterdam C.S. vertrek 18.23 Haarlem Heemstede-Aerdenhout Leiden Den Haag Delft Schiedam Rotterdam D.P. aan komst 19.46. Amsterdam C.S. vertrek 19.00 Haarlem Heemstede-Aerdenhout Leiden Den Haag Delft Schiedam Rotterdam D.P. aan komst 20.24. Amsterdam C.S. vertrek 19.24 Haarlem Leiden Den Haag Delft Schiedam Rotterdam DP aankomst 20.49. Amsterdam C.S. vertrek 22.59 Haarlem Heemstede-Aerdenhout Leiden Den Haag Delft Schiedam Rotterdam D.P. aan komst 0.25. In verband met het vertrek van het motorschip m.s. „Oranje" op Dinsdag 22 Juni zal onderstaande extra trein rijden: Den Haag vertrek 12.08 Leiden Heemstede-Aerdenhout Haar lem Amsterdam C.S. aankomst 13.05 uur. LAWNTENNIS. VERRASSINGEN IN HET QUEENSCLUB TOURNOOI. Tengevolge van verwondingen van de top-spelers var. het Queensclub tournooi is de finale van het heren enkelspel een verrassing geworden. De Australiër John Bromwich moest zich in de halve finale terugtrekken door eens verstuikte enkel, waardoor Bob Falkenburg Californië) een walk over kreeg naar de finale, terwijl Mulloy (Amerika) tijdens de halve finale moest uitscheiden ten gevolge van een zwerende teen, toen zijn te genstander, de Zuid-Afrikaan Stur- gess de leiding had met 60, 41. De finale dames enkelspel zal' gaan tussen Doris Hart en Margaret Os borne Dupont. Mej. Hart zorgde voor de verrassing door Louise Brough in de halve finale te verslaan met 64, 810, 61, mevr. Dupont versloég mevr. Pat Todd met 26, 62, 60. WATERPOLO. L.Z.C. ID.E.S. I (Dames) 30.' Een vrij eenzijdige wedstrijd met L. Z.C. steeds in de meerderheid. Mej. J. de Jong wist voor rust L.Z.C. de lei ding te geven 1—0. Ook in de twee de helft eenzelfde spelbeeld en met goede doelpunten van mej. J. Hanse laar en D. Stomps werd de eindstand 3—0. Sleutelstad—U.W.V. I 1-3. Op nieuw heeft de thuisclub verloren, echter nu niet door de kracht van de tegenpartij, maar door voortdurend pech, waarbij de U.W.V.-keeper met de vele schoten gekeerd-door-lat en palen voor rust de stand blank wist te houden. Ook na rust wist de Sleu telstad haar kleine meerderheid niet in doelpunten uit te drukken en kon U.W.V. zelfs een 03 voorsprong ne men. Pech bleef de thuisclub achter volgen totdat Eradus eindelijk ééns raak schot 13, waarmede tevens het einde kwam. SCHAKEN PIONPROMOTIE. Vele schaakpartijen worden beslo ten met, een eindspel van koningen met pionnen. De tegenstanders blij ken vrijwel tegen elkaar opgewas sen te zijn geweest en na afruil van de oficieren resteert een pionnen- eindspel. En het komt hierbij vaak voor, dat zwakkere spelers (en deze niet uitsluitend!) hun tot zover be hoorlijk gespeelde partij nog ver liezen. omdat zij geen verstand van dergelijke eindspelen hebben. Ook omgekeerd, er zijn velen, die door aardig spel één of zelfs meer pion nen hebben gewonnen en dan totaal geen weg weten met het voor hen gunstige pionneneindspel, waardoor ze nog- blij mogen zijn met een ge lijk spel aan het eind. Laat ons daarom hier enige ele mentaire pioneindspelen bespreken. Wanneer bijv. wit een koning pion overhoudt tegen zwart alleen de koning, dan zal wit moeten trach ten voor de pion een dame (het sterk ste stuk) te halen. Zwart zal daaren tegen -tot het bittere einde alles in 't werk stellpn om de promotie van de p;on te beletten. Hierdoor is beider strategie be paald. Men onderscheidt direct twee gevallen: lo. de pion-meer kan, on gehinderd door de vijandelijke ko ning, promoveren", 2o. de eigen ko ning zal dc opmars naar het promo- tie-veld moeten steunen. In het eerste geval is er van strijd geen sprake. De pion „loopt door" en de tegenpartij legt zijn koning ten teken van overgave, om. Wij kunnen de mogelijkheid of een pion „door kan lopen" onmiddellijk zien door de toepassing van de z.g. kwadraat-re gel. Het kwadraat van een pion vindt men door van het veld, waar op de pion staat een lijn te trekken naar het promotieveld en op deze lijn een vierkant te beschrijven. 'Bijv. pion op b4. Het kwadraat wordt begrensd door: b4, b8, f8e f4; pion op h7 kwadraat is h7, hl, bl, b7. Stel witte pion op c4. Zwarte ko ning op h6. We behoeven nu niet té gaan proberen of de pion nog ge stopt kan worden. Het kwadraat van c4 is c4, g4, g8, c8. Kh6 bevindt zich buiten dit kwadraat en kan promotie-veld c8 niet tijdig bereiken. Wit pion a3, zwart: Kf3. De ko ning bevindt zich binnen het kwa draat (a3, a8, f8, f3) en komt op tijd. We moeten bij de kwadraatregel er aan denken, dat pionnen op de 2e (of 7e rij voor zwart) in één zet twee velden mogen en dus in één zet hun kwadraat veel kleiner kunnen ma ken. Het 2e geval is lang zo eenvoudig niet. Wanneer de eigen koning zijn pion moet steunen is promotie al leen mogelijk wanneer: a. de ko ning de vijandelijke koning van het promotieveld verwijderd kan hou den of wanneer hij hem van dit veld kan afdwingen. Geval a. is 't eenvoudigst. Bijv. Wit: Kc6, pion a5;-zwart: Kd8. Wit speelt Kc6b7 en de zwarte koning kan promotie-veld a8 niet be reiken. Geval b. is vaak lastiger en' komt het meest in de practijk voor! Bij dit geval is het promoveren af hankelijk van twee voorwaarden, waaraan voldaan moet worden. Ten eerste: de koning moet vóór de pion (recht, schuin) staan, ten .tweede de koning moet de oppositie hebben. De stelling: Wit: Ke5, pion e4, zwart: Ke7, wit aan zet, is dor wit niet te winnen. De koning staat wel vóór de pion, maar hij moet dé oppositie opgeven. Op Ke5—f5 volgt Ke7f7 en als dan e4—e5 volgt is staat de witte koning niet meer vóór zijn pion. Wit wint wel in deze stelling: Wit: Kd3, pion e3; zwart: Ke6, wit aan zet. Er volgt: 1. Kd3e4 (neemt de op positie! en vóór de pion! Niet Kd4 wegens Kd6). 1 Ke6d6 (of f6); 2. Ke4 —f5 (na Kf6Kd5), Kd6—e7; 3.,Kf5 ■e5 (en niet e3e4? wegens Kf7! en zwart heeft de oppositie) Ke7d7; 4. Ke5—f6, Kd7e8; 5. Kf6—e6, Ke8— d8; 6. e3e4. (Nu kan het) Kd8—^e8; 7. e4e5, Ke8—d8; 8. Ke6—f7 en 't pleit is beslecht. .(Wordt vervolgd). W. H. VAN DER NAT. Noot: Lezers, die belangstellen in deze en dergelijke beschouwingen, gelieven daarvan mededeling te wil len doen door 't zenden van een be richtje aan de heer W. H. v. d. Nat, Krimkade 35, Voorschoten.' WIELRENNEN. Swift-Combinatie. Jac. de Groot wist de 50 km. avondwedstrijd te win nen na een prachtige eindsprint met R. Riethoven op banddikte en Rys- bergen met minium verschil, derde- Deze 3 renners gingen bijna gelijk over de meet. Vierde werd W. Vrees wijk, 5de Zoetemelk. In de B-klasse wist H. Vos na een keurig sprintje te winnen met B. Kruit .als goede twee de en Bouthoorn derde. J. Vermeu len had pech, evenals Tomassen. Dirk Nieuwenburg won bij de junioren de 25 km. in goede tijd met A. Vermeu len als tweede. Morgen rijdt de A-klasse 120 km. B: 80 km- en C 40 km. Start 9 uur aan het Witte Huis. Dit is de vierde rit der competitie, doch tevens morgen extra prijzen. Jac. de Groot die in het kampioen schap na de 6de ronde zijn versnel lingsapparaat brak en opgaf rijd- he denmiddag de Ronde van Den Haag over 120 km. Zondag rijdt hij de revanche van de kampioenschappen en wel de Ron de van Limburg. Dit is de laatste se lectie-wedstrijd voor de a.s. Olympi sche en Wereld-kampioenschappen op de weg. BRIDGE. HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP Voor het tournooi om het Euro pees kampioenschap te Kopenhagen won Nederland van Eire met 78 te gen 40 matchpunten en van Dene marken met 90 tegen 36 matchpun ten.-Noorwegen won van België met een verschil van 18 punten, terwijl de wedstrijd tussen Finland en IJs land in remise eindigde. Zweden sloeg Eire met een verschil van 51 match- punten, zodat thans Groot Brittannië en Zweden in dit tournooi de leiding hebben met 12 punten. Nederland staat op het ogenblik op de 4e plaats met 8 punten. Vul in: 1-3. met roest overdekt worden, 1-7 kalm, bedaard, 2-1 geestelijke, 2-8 een preek houden, 2-10 deur van koets of wagen, 3-9 zilverwit metaal, 3-15 zenuwachtig, 4-6 opge geven werk, 5-4 houten loods, 5-11 zijde, 6-14 wending, 10-12 brede, grove lat, 10-22 over schot, 11-19 telwoord, 13-15 een der vier evan gelisten, 14-20 verstand. 15-23 overlijden, 16-22 hij, die met een ander aan iets deel heeft, 17- 23 diefstal plegen, 18- 24 strook lands langs de kust, 19-21 akelig, 21-20 stad in Italië, 22-24 fel plagend, 24-23. dreur nen. Deze keer weer een flinke puzzle, waar iets aen te kluiven is. Onder de goede in- er van gemaakt hebben. We raden de zenders zullen worden verloot: een inzenders aan steeds duidelijk hun sigarenaansteker, een foto-etui en een naam te vermelden. Deze keer is het vulpotlood. Oplossingen worden tot voorgekomen bij de trekking, dat de en met Donderdag 24 Juni op ons naam van een gelukkige winnaar on- bureau verwacht. Op de enveloppe leesbaar was, zodat een andere oplos- vermelden „Puzzle". sing getrokken werd. De gelukkigen van deze week zijn: OPLOSSINGEN VORIGE WEEK je prijs, een verzilverde rozen - 1. kapper, 2. erosie, 3 mentor, 4. krans: H. G. v. d. Willigen, Warmun- prater, 5. errata, 6. Narowa. KEM- dastraat 30, Warmond. PEN. 2e prijs, een vulpotlood, mej. Th. De eenvoudige puzzle van de vori- A. Luk, dr. van Noortstraat 36, ge week bezorgden velen toch moei- Stomp wijk. lijkheden met het laatste woord. Zo- 3e prijs, een damesportemonnaie: als uit de oplossing blijkt, moet dit mevr. Verhoef, Morsweg 172, Leiden. „Narowa" zijn, in plaats van Narwa, De prijzen zullen worden toege- Nasara, of wat verschillende anderen zonden. Foto's uit de Oost. In het Indisch Instituut te Amsterdam is een grote zending Foto's, losse en in albums, aangekomen uit Indonesië. Daar werden deze foto's gevonden in huizen van slachtoffers van de Ja panse terreur of de extremisten en op andere plaatsen, waar deEuropese eigendommen tijdens de bezetting terecht zijn gekomen. De albums en foto's worden nu onder leiding van de heer L. J. van Geest gesorteerd. Uit Indië gerepatrieerden, die in In donesië foto's zijn kwijtgeraakt, en familieleden en vrienden van.slacht offers kunnen de foto's in net het Indisch Instituut bezichtigen en na identificatie aldaar terugkrijgen. LEID EN AARS OP BEZOEK BIJ HAAGSE TUCHTRECHTER. De tuchtrechter voor de piijzen in Den Haeg nam gisterenmorgen een aantal Leidse winkeliers onder han den, die zich niet aan de prijsvoor- schriften hadden gehouden. Het von nis voor de bakkers S. K. en L. V., bleek niet mis. Elk drie honderdgul den boete, benevens een voorwaar delijke straf van twee maanden slui ting. Verder werd publicatie van het vonnis in de dagbladen van Leiden gelast. Maar ook de schenkers kwa men ditmaal niet vrij. J. de G. en Th. J. R., die flesjes bier boven de vast gestelde prijs hadden verkocht, kre gen hier voor een tientje boete. Erger was L. P. er aan toe, die, chocolade in plaats van voor 13 cent, voor 50 cents per reep had verkocht. Drie honderd vijftig gulden boete, als mede verbeurdverklaring van 900 re pen chocolade, die natuurlijk via „zwarte bonnen" waren ingekocht, was de straf. De winkelier G., die door de drukte vei'geten had prijsjes aan de artikelen te bevestigen, werd voor deze non chalance met een tientje beboet. Ten slotte verscheen nog mevr. A. V., die een klosje ijzergaren voor 1.50 had verkocht. De schrik sloeg haar om het hart toen zij hoorde, dat de tuchtrechter, die verklaarde, het ditmaal met een lichte straf te doen, toch nog veertig gulden boete op legde. HAAGS GERECHTSHOF. Mishandeling. Wegens mishande ling was W. de M. te Rijnsburg door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Er zou zelfs met een mes gedreigd zijn, hetgeen echter door verdachte werd ontkend. De proc. generaal vond de opgelegde straf wel wat hoog en stel de voor die :iu te verminderen tot drie maanden gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER. Verzet tegen de politie. De koop man H. S. te Leiden had al een keer een waarschuwing gekregen van de politie, dat hij geen aardappelschil len vervoeren mocht zonder vergun ning. Toen een politieman hem weer eens aanhield, ontstonden er moeilijk heden niet verdachte, hetgeen thans 'voor de officier aanleiding was twee weken gevangenisstraf te eisen. De politierechter volstond met 50 boete of 25 dagen .hechtenis. De stelende hoofdjuffrouw. J. C. K. te Leiden had in de fabriek, waar zij werkzaam was, eerst een mantel, er daarna een overall gestolen. Dit had niet alleen haar ontslag tot ge volg, doch de officier vroeg nu 50 boete of 25 dagen hechtenis en voor waardelijk twet maanden gevange nisstraf tegen haar. De politierechter veroordeelde tot 30 boete of 15 da gen hechtenis en de twee maanden voorwaardelijk. BINNENLAND. Op 1 Febr. '48 waren 1610 bui- tenl. arbeidskrachten en 2530 politie ke delinquenten werkzaam in de mijnen. De gemeente Doorn heeft zich als gegadigde voor „Huize Doorn" tot het Beheersinstituut gewend. De bouw van het middenschip van de door de oorlog verwoeste St. Walburgis kerk in Arnhem is aan besteed. De laagste inschrijver was f 415.000. Ter gelegenheid van het 5e lu strum van het Wit-Gele Kruis in Juli za1 te Utrecht een nationale wed strijd in E.H.B.O. gehouden worden Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst i.i.m.C.o. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar en vak kundig HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws, 8.15 Concerto voor viool en hobo met strijkorkest; 9.30 Nieuws; 9.45 Erica Morina; 9.55 Inlei ding Hoogmis; 10.00 Hoogmis in de Basiliek te Meerssen; 11.30 K.R.O.- trio; 12.15 Aj)oIogie; 12.35 Lunchcon cert door Orkest zonder Naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert, vervolg; 14.00 Cabaretprogramma; 14-30 Radio Philharmonisch Orkest; 15.40 Muzi kale tombola; 16.25 Vespers; 19.30 Nieuws; 19.50 In het boeckhuijs; 20.05 De gewone man; 20.12 Omroepkamer- orkes.t; 21.00 Het standbeeld van de generaal; 21.40 Johnny Ombach; 22.05 Gevarieerd programma; 22.37 Actua liteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Avond concert. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws; 8.19 Soirées musicales; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Barca rolle; 9.10 Nieuws van de Olympische spelen; 9.15 Men vraagten wij draaien; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 13.50 Boekenhalfuur; 14.10 Reportagedienst; 17.30 Fanfarecorps; 17.50 Ronde van Limburg; 18.00 Nieuws; 18.30 Regeringsuitzendihg; 19.30 Stradiva Sextet; 20.00 Nieuws; 20.05 reportagedienst; 20.50 Klein- kunst-kwartiertje; 21.05 Romance; 21.40 Villa Rose, hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 23.45 Bon ne nuit. MAANDAG. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Reveille; 8.00 Nieuws; 9.15 Ochtend bezoek bij jon ge zieken; 9.35 Vragen aan voorbij gangers; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Piano recital; 12.00 Gemengd omroepkoor; 12.33 Dolf v. d. Linden en Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 15.30 Oude Nederlandse muziek; 17.00 Kleuterklokje; 17.15 Kamermuziek- ver.; 17.45 Populaire orgelmuziek; 18.15 Sportrubriek; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 1945 Concerte- bouw koperkwintet; 20.15 Zomer avond- kerkconcert; 21.05 Philharmo nisch orkest; 23.00 Avondoverden king; 23.45 De Bambini Tucinesi. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 7.30 Amusementsorkesten; 8.45 Phil- harm. Orkest; 9.45 Arbeidsvitaminen; 10.35 Kamerorkest; 11.00 Op de uit kijk; 11.15 Klarinet concert; 12.00 Het Lyra trio; 12.33 In het spionnetje; 12.38 Piano duo; 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 1. .45 Zigeunermuziek; 14.00 Wat gaat er om in de wereld; 14.15 Solisten concert; 15.00 Wü stel len U voor....; 16.00 Momenten uit de vrijheidsoorlog in Transvaal; 17.45 Reg'. uitz., 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.45 De beste jaren van ons leven, hoorspel; 22.30 Radio muziekjournaal; 23.00 Nieuws; 23.15 gram.muz.; 23.30 Kent U ze nog? EEN ROMAN VAN HET WOUD -Paul Keiler 50) „Maar ook niet om bij de politie te komen." onderbrak hij me; „nee, mijnheer Hubertus, alle respect voor uw kennis en karakter, maar voor politie bent u, hoe ook bekeken geen knip voor de neus waard." Daarin had hij gelijk, en wij lie pen vredig naast elkaar voort tot de „Druiventros". De kleine twist had me na de verschrikkelijke emoties van de afgelopen nacht goed ge daan. Een der tweelingzusters stond in de voordeur en lachte met heel haar ge zicht; zij lachte zo stralend als deze zonnige Augustusmorgen en riep, toen zij ons gewaar werd, verheugd uit: „Hü komt bij ons! Mijnheer Bal thassar komt bij ons!" „Hm dat is Maaltje," zei Balthas- sar, „de enige fatsoenlijke van de tweeling." „Goeden morgen juffrouw MaaJ- tje!" groetten wij beiden» „Ik ben Maaltje niet, ik ben Miel tje", zei ze en liet haar gouden tand zien. Balthassar staarde haar aan. „En u bent blij dat ik kom?" „Ja mijnheer Balthassar," zei ze hartelijk „ik ben vandaag zo on menselijk gelukkig en daarom zou ik u zo graag willen vragen, mij alles te vergeven, terwille van mijn zuster." „Waarom bent u zo onmenselijk gelukkig?" „Mijnheer Timm heeft me zo juist een telegram gestuurd. Hij wordt directeur van een grote school." We stonden perplex. „Wat wordt hij? Hebt u het ge hoord, mijnheer Hubertus? Uw Timm wordt directeur van een school... dat betekent ongeveer zoveel als keizer bij de Hottentotten!" „Mogen wü het telegram eens inzien?" vroeg ik Mieltje greep beschamend in een zak onder haar schort, haalde het telegram te voorschijn en overhan digde het ons. Het telegram kwam uit Berlyn en luidde: „Zo juist werd mij het directoraat van grote school aangeboden. Stel voor verzoening; ontmoeting op neu traal gebied voor. Timm directeur „Tja, dat gaat me voo^opig bo ven m'n pet," zei Balthassar, een en al verbazing. „Maar nu moet ik eerst bij u telefoneren." Hij verdween in huis. „Zou hü het niet geloven", vroeg Mieltje. „Re weet het niet," antwoordde Ik. „Het is zo vreemd." Een verschrik kelijk vermoeden rees in mü op: had Timm hoogmoedswaanzin ge kregen? „Waarom vreemd?" vroeg zij ar geloos. „Ziet u eens, juffrouw Mieltje als iemand zo'n betrekking wil krygen als directeur van een school, moet hij eerst verschillende examens heb ben afgelegd.'/ „Mijnheer Timm kan die toch in tussen hebben afgelegd," zei Mieütje „O, hü is zo knap." Ik leunde tegen de deur. Ik had met het meisje te doen. Ook met Timm. Zo stonden wij enige tüd zwügend tegenover elkaar. „Mijnheer Hubertus, kunt u mij niet zeggen wat dat is: een neutraal gebied? Daar wil hy me ontmoeten." ,Ja hü bedoelt, dat hy' u niet in Berlyn wil ontmoeten, en ook niet hier, maar in een andere stad. U zult hem toch niet alleen willen ont moeten?" „O neen," antwoordde ze blozend, „wat denkt u wal! Er moet iejnand bü zü'n!" „Zoudt u zo goed willen zijn..." „Graag. Heeft u al geantwoord?" „Neen, ik wist geen raad met dat neutrale gebied." „Nu, telegrafeert u dan: Woensdag aanstaande 's-morgens tien uur in Klemm's lunchroom Walstadt." Intussen had Balthassar telefonisch aangifte gedaan bü de politie. Thans bestelde hy het omvangryke ontbijt waaraan wij beiden geducht behoefte gevoelden. „Zegt u eens," begon Balthassar, toen we alleen waren, „ik ben nu we! inspecteur van een gemeente school en dat is al iets ongehoords, maar Timm schooldirecteur, dat is toch beslist iets onmogelijks." „Inderdaad. Hij had net zo goed kunnen telegraferen, dat hij presi dent van het gerechtshof of direc teur-geneesheer van een ziekenhuis was geworden. Ik vrees, dat mijn brave Timm zonder meer aan hoog moedswaanzin ly'dt. Anders is het beslist niet te verklaren." „Verschrikkely'k! Dat arme kind, dat Mieltje! Ze is nu wel 'n beetje aan de luchtige kan, ze schreewt en blaft mij aan, maar zo'n lot had ze toch niet verdiend." „Ik za1 Timm verzoeken, Woens dag a.s. hier naar de stad te komen en dan zal ik zien wat er aan de hand is." „Ja doet u dat. Dat kunt u beter doen dan wie ook.'1 Het ontby't smaakte ons niet al te zeer, hoewel we twaalf uur lang zon der etpn of drinken op de been wa ren geweest. Balthassar dronk alleen veel port. Hy motiveerde dit met de mededeling, dat hij tot op zün merg bevroren was en van binnen een ge voel had alsof hij nog grondiger in de as was gelegd dan de hut bü het moeras. „Hut... hut!" schreeuwde hij plot seling en sloeg met zyn vuis op ta- fa1. „Daar zitten we hier te lanter fanten en breken ons hoofd er over, hoe het mogelijk is dat Timm school directeur is, en die arme kerel, die veldwachter van me, staat sedert gisteravond half elf in weer en wind bij de hut de verkoolde knekels van die ouwe vrouw Krügel te bewaken. Vooruit my'nheer Hubertus, opge broken! Ik had die hele veldwachter vergeten!" Wij namen in der haast nog het een en ander van het ontbyt mee en be gaven ons op weg. Balthassar liep nog even bij de houtzagery aan, over tuigde zich dat de meesterknecht nog op zün post stond, en toen beklom men wy" haastig de bergweg naar boven. „U ziet 't, münheer Hubertus en praten de mensen alty'd van het vredig-stille woud. Onzin! Het zit 'm in 't woud Vraagt u 'ns waar in verhouding de meeste opwindende dingen geschieden, waar de meeste vüandschap, de bitterste haat heerst waar de scherpste wrüvingen en botsingen tussen mensen en dingen voorkomen. In zo'n hoek van het woud! Ziet u, mijnheer Hubertus, dat komt van de eenzaamheid. Waar niets gebeurt, daar zorgen de mensen wel, dat er iets gebeurt; daar werkt de fantasie te veel, daar wordt ieder een een romanticus of een avontu rier, daar gaat een mens zijn buur man te lijf, alleen omdat hy' anders meestal helemaal niets om handen heeft." Het was niet bepaald poëtisch, zo als Balthassar daar het woud karak teriseerde, maar er school veel waars in zün woorden. De veldwachter zat op een afge broken ba/k te wachten. Toen hy' ons gewaar werd, kwam hy' ons tege moet Hü zag er opvallend ellendig uit. „En, beste vriend, is er iets ge beurd?" .Münheer de baljuw, als het de oude vrouw Krügel niet is ge\yeest, dan is het een spook geweest." „Wat bedoel je?" „.„i-Au-L,(Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6