DOLLE DADEN Engeland-Nederland te Edgbaston VRIJDAG 11 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN BIJZONDERE LEERSTOEL KARTERJNGSMETHODEN Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van het Leids Universi teitsfonds om (behoudens Konink lijke machtiging) aan de Leidse uni versiteit een bijzondere leerstoel te vestigen in de geophysische en geo logische karteringsmethoden. Voor deze leerstoel zou bestemd zijn dr L. U. de Sitter, lector aan de Leidse universiteit. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Ned.- Indisch Recht: de heer J. J. de la Fontaine Schleuter te 's-Gravenhage; doctoraal examen Ned. Recht: de heer J. G. N. de Hoop Scheffer te Wassenaar; candidaats-examen Ned. Recht; de dames A. M. E. van Dun- né te Oegstgeest en A. van Hilten te Breda en de heren M. D. van Wolfe- ren te 's-Gravenhage en J. Menge te 's-Gravenhage. NOG EEN DODELIJK ONGELUK. Enkele uren na het dodelijk onge luk op de Breestraat vond op de Rhijnzichtbrug een aanrijding plaats, welke de 67-jarige J. T., wonend aan de Morschweg, het leven heeft gekost. Doordat de koppelingas tussen een trekker en een oplegger onklaar werd, liep de met pulp beladen aan hangwagen uit de koers. T., die zich daar juist met zijn rijwiel bevond, werd aangereden. Hij liep een zware hersenschudding, een bekkenfractuur en een gebroken linker enkel op. Door de E.H.D. werd hij naar het Academie Ziekenhuis vervoerd, al waar het slachtoffer in de middag is overleden. Degenen, die getuigen zijn geweest van het ongeluk, wordpn verzocht, zyh aan het politiebureau te melden. SCHEENBEEN GEBROKEN. Een derde ongeluk gebeurden gis termiddag op de Oude Rijn. De 38- jarige mej. A. M. M., wonend aan de Maredijk. reed daar een met manden beladen handwagen achterop. Toen er enige, manden afvielen voor haar rijwiel, viel mej. M. en brak een scheenbeen. Door de E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De handwagenbe^tuurder is onbekend gebleven. EXAMENS H. C. V. Bij de gehouden examens vgn de H.C.V. te 's-Gravenhage, zijn geslaagd voor lingerienaaien, de dames M. v. d." Bosch, en S. Voet, Hazerswoude, voor costumière, de dames A. Brun- ne en J. C. L. Hooydonk, Leiden, en voor lerares mej. G. de Jong, Leider dorp, allen leerlingen van mej. J. C. Leget te Leiden. Voorts slaagden voor het diploma costumière, de dames S. Klein en T. Beekman, beiden uit Leiden, leerlin- gen van mevr. Laurier-v. d. Heyden. Nat. Reclasscringsdag De hier ter stede gehouden collecte voor de reclassering heeft opgebracht f 2108,11 KON. VER. „ONZE VLOOT". Op uitnodiging van de afdeling Leiden van de Kon. Ver. „Onze Vloot" sprak gistravond in de film zaal van de Academie kapitein ter zee J. F. W. Nieboer, oud-directeur van de Marine-krijgsschool, over „De strijd in de Pacific". Spreker, die er allereerst op wees, dat de aan leiding tot deze strijd is geweest de steeds toenemende zucht naar expan sie van Japan, stond vervolgens uit voerig stil bij het optreden der geal lieerde vloot in de Indische wate ren en het aandeel, dat de Neder landse marine in deze strijd heeft gehad. Naast de onverhoedse Japan se aanval in het eind van 1941 op de Amerikaanse basis PearlHarbour, bracht sprêker o.m. in herinnering de slag in de Java-zee, waarbij de Nederlanders zich zo dapper hebben onderscheiden, en de strijd om de Marshall-eilanden en op de Philip- pijnen. Hoewel de Japanners aan vankelijk succes boekten, moesten zij later de suprematie van de Ameri kaanse vloot erkennen, welke uitein delijk, mede door het toedoen van de vernietigende aanval op Hirosjima en Nagasaki in Augustus 1945 tot de capitulatie van Japan leidde. Na afloop van deze lezing werd de interessante kleurenfilm der U.S.A. Information Service „Fighting Lady" vertoond, welke ons een beeld gaf van het leven aan boord van een vliegkampschip. Zomerconcert in de Pieterskerk Woensdag 23 Juni a.s. Ie Zomer concert in de Pieterskerk Jaap Sto- tijn, hobo en Leo Mens orgel. Sto- tijn speelt werken van Loeiilet en Corelli en voor orgel' staan o.a. echo fantasie van Sweelinck en de a-moll prelude en fuga van Bach óp het programma. „St. Cosmas" Onze stadgenoten de heren H. H. de Haas en L. B. Hakkaart behaalden resp te Haar lem en Rotterdam het gezellen di ploma afd herenvak op de examens- afgenomen door de Ver ter bevorde ring van de vakopleiding in het Kappersbedrijf. u. V. S.—QUICK BOYS VOOR DE A. N. I. B. OP WOENSDAG 13 JUNI Op initiatief van de afdeling Lei den van de Algemene - Nederlandse Invalidenbond, welke bond de be langen behartigt van oorlogs- en andere invaliden van alle gezindten, vond gisteravond een bespreking plaats met de besturen van de voet balverenigingen U. V. S. en Quick Boys uit Katwijk en een deputatie van de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" ten einde te komen tot het houden van een vriendschappe lijke wedstrijd tussen bovengenoem de clubs, en waarvan de baten be stemd zijn voor de A. N. I. B. Beslo ten is deze ontmoeting te spelen op Woensdag 13 Juni des avonds half acht op het U. V. S.-terrein. Aan de burgemeester zal worden verzocht de aftrap te verrichten. Voor deze wedstrijd is een zilveren beker ter beschikking gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat Werkmans Wilskracht vooraf een muzikale rondwandeling door de stad zal maken. Op de Nederlandse automobiel- markt verschijnen gaandeweg vele kleine personenauto's, waarvan het gewicht aanmerkelijk Jager is dan 1 hetgeen bij de tarieven van de mo torrijtuigen belasting als minimum is aangenomen. De K.N.A.C. heeft aan de betrokken ministers verzocht te bevorderen, dat de grens van het tarief der motorrijtuigenbelasting van 800 kg eigen gewicht wordt ver laagd of opgeheven. Aan de nota van de regering naar aanleiding van het verslag van de commissie van rapporteur's uit de Tweede Kamer inzake de financiële regeJing voor de nabestaanden van dr J. Ridder, in leven thesaurier- generaal, is het volgende ontleend: De door de commissie geuite wens om de Kamer iA te lichten .waar aan het te wijten was, dat verzuimd werd het risico voor zo droevig verlopen dienstreis van wijlen dr J. Ridder te dekken door een voor vliegtuigtochten gebruikelijke ver zekering, kan de regering sóechts te gemoet treden door te verwijzen naar hetgeen hieromtrent in de Memorie van Antwoord reeds is ge- zegd, n.l. dat de regering zich pas, nadat het ongeval had plaats gevon den, heeft gerealiseerd,dat een al gemene voorziening ten deze ontbrak daarbij de betreuringswaardige ge volgen hiervan erkennende. In antwoord op de gestelde vraag, welke de usantiele bedragen zijn, waarvoor men zich op het ogenblik verzekert deelt de regering mede, dat, in afwachting van de totstand koming van een regeling bij Ko ninklijk besluit, waarvan hierboven sprake is, de verzekerde som f 100.000 bedraagt voo de hoogst gesalariseerde ambtenaren f 75.000 voor die der middenklasse en f 50.000 voor de la gere ambtenaren. GEEN NIEUWS OP DE BEURS Bij gebrek aan enig stimulerend nieuws dat op het koersverloop der aandelen van de actieve fondsen van invloed kon zijn, richtte de effecten- markt haar belangstelling gisteren naar enige minder courante waarden Zo ontstond voor het eerst sinds ge ruime tijd een open hoek in aande len algemene exploratie, die gedaan werden van 65 tot 69 J4. Voorts was er belangstelling voor de prefe rente crediet- en handelsvereniging Banda, op 50 bieden, als ook in Aniem, Indische gas en Indische spoor, terwijl aandelen Indische Bank vernomen werden <Jp 125 tegen gisteren 121)4 .Ondanks de verhoog de koersen in al deze Indische fond sen was de affaire niettemin géring. Men bracht de belangstelling in ver band met de jongste reis van onze minister van Financiën en de door hem in Indië gevoerde besprekingen Daarnaast waren ook courante In dische fondsen vast gestemd. BINNENLAND. Tot ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote is benoemd de heer J. Hettema te Heimond, ter er kenning van diens verdiensten voor het werk van de kinderbescherming. De Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van de Apeldoornse brandweer. Tot geheim kamerheer van Z. H. de Raus is benoemd rector J. Vermolen, van het instituut Ste Marie te Huybergen. Alle soorten jam zullen 1 Sep tember van de bon gaan aldus weet het „Alg. Dagblad" als vast- 'staaird mede te delen. De legende van St. Cunera zal verfilmd worden. Daar de Cunera- legende nauw verbonden is met de geschiedenis van Rhenen, zullen de buitenopnamen vermoedelijk daar worden, gemaakt. Een Ned.-Amerikaanse fitting- fabriek wordt te Deventer gebouwd. Men rekent in de toekomst op een productie van zes-en-dertighonderd ton per jaar, waarvan de binnen landse markt ongeveer de Ijelft zal afnemen. Een dame uit Oss en haar nicht uitVierlingsbeek zijn aangehouden wegens diefstal van f 2500 bij een oude man. te Geffen. Dezelfde da mes hadden enige jaren geleden een man te Utrecht beroofd voor f 400<J De Centrale reiskas van de K. A.B. heeft de eerste bedevaart naar Lourdes georganiseerd. Woensdag zijn 600 pelgrims, o.w. 125 zieken van Eindhoven vertrokken. Onder hen zijn 30 mijnwerkers, die nog een reis tegoed hadden wegens hoogste leden aanwerving voor de organisatie in de jaren 1936 tot 1939! 10 houten, zes klassige scholen zullen door de gemeente 's-Graven hage worden gebouwd, als nood-op lossing. In het vroegere woonhuis van de •in 1944 gefusilleerde beeldhouwer en verzetsstrijder Gerrit Jan van der Veen, in de Zomerdijkstraat in de hoofdstad, onthulde burgemeester d'Ailly een gedenkplaat. De verdediger van de Grebbe- berg, kolonel b.d. W. F. Hennink, in de Meidagen 1940, commandant van het 8ste regiment infanterie, dat de Grebbeberg tot het uiterste verdedig de, is 61 jaar oud. overleden. Het stof felijk overschot wordt met militaire eer op de begraafplaats bij de Greb beberg ter aarde besteld. De aanvoer van nieuwe maatjes haring is dit jaar zeer aanzienlijk be neden de verwachting gebleven. Hofe- wel thans vrijwel de gehele vloot in zee is en de reders het aantal netten per schip hebben opgevoerd is de vangst tot nog toe 30.000 kantjes min der dan verleden jaar in dezelfde pe riode of wel bijna 70 percent. VERZAMELEN GEBLAZEN! Morgenmiddag om 3 uur ko men alle propagandisten van „Dr. Schaepman" bijeen op Wit te Singel 85, voor het huis van de secretaris, voor de colportage van de „Opmars". KIJK UIT! Wie een wandeling door Leiden maakt, zal bemerken, dat de propa gandisten van „Dr. Schaepman" niet stil gezeten hebben. In bijna elke straat komt ten min ste van achter het vensterglas een raambiljet naar buiten kijken. Dat doet goed aan en bewijst een uitste kende goodwill. Degene, die alsnog bereid is'een biljet op te hangen kan zulks aan vragen aan het secretariaat: Witte Singel 85, of aan de adressen: Da Costastraat 73, Gasstraat 6, Lelie straat 1-12, Haarlemmerstraat 295B en Pieterskerkgracht 1. Bij elke verkiezing blijkt, dat er velen zijn, die te elfder ure gaarne bereid zijn iets voor de propaganda te doen. Wilt gij alsnog voor een of ander werk uw medewerking verlenen geeft dan per omgaande uw naam en adres op aan het secretariaat of een der andere gemelde adressen. Voor de verkiezingsdag zelf kun nen w uitstekend de hulp hebben van een aantal flinke meisjes. Wie doet mee? Leiden stevent één, op Juli zeven, naar No. 1 van Lijst 1. Bestuur Dr. Schaepman. Retraiteclub van de K. A. B. A.s. Zaterdag 12 Juni gaan wij naar Noordwijkerhout met de bus, die om 6 uur vertrekt van het terrein N. Z. H. V. M. Alle deelnemers worden verzocht zeep mede te brengen en bonnen voor brood, boter, kaas, vlees en zo mogelijk melk en suiker, bij gebrek aan bonnen ook in natura. Wij rekenen er op, dat alle deelne mers om kwart voor 6 uur aanwezig zijn. Het bestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dieuwertje d. van C. J. van der Voort en P. Brouwer; Dirk z. van D. Maassen van den Brink en P. G. Broers; Nicolaas z. van H. P. de Haas en H. M. Haarlem; Antoon z. van P. den Hoed en E. Oolthuis; Jan Dirk z. van J. D. Piket en E. Groene veld; Sophia d. van N. Beij en M. C. Meijers; Johannes z. van J. C. Stenger en A. R. Betke; Hindertje d. van D. Boels en G. Komduur; Fran- ciscus Julius Gerard us Maria z. van G. H. N. Damen en A. J. van der Horst; Elisabeth Maria Wilhelimna d. van J. Haneveld en C. Brokkaar; Suzanna Maria d. van P. Koning en S. M. Bergman. Ondertrouwd: M. de Boer jm. 27 j. en N. de Haas jd. 28 j.; A. Cebol jm. 44 j. en M. H. den Os jd. 39 j.; P. Kok jm. 32 j. en M. Reitsma gesch. 42 j.; J. P. Vlasveld jm. 27 j. en J. C. E. Harteveld jd. 25 j.; D. van Eg- mond jm. 29 j. en J. H. van der Lucht jd. 25 j.; E. H. C. Mengerink jm. 28 j. en C. Gortzak jd. 21 j.; S. Martijn jm. 28 j. ep J. Selier jd. 22 j.; W. Hij mans jm. 26 j. en I. Tromp jd. 28 j.; H. K. P. van der Reijden jm. 29 j. en C. H. M Opdam jd. 23 j. KATWIJK EEN RECREATIE-GEBOUW VOOR EEN MUZIEKVERENIGING. De leden bouwen het zeiven. De muziekvereniging U.N.I. gaat een recreatiegebouw stichten bij Parklaan, hoek Ouwehandstraat. Gis terenmiddag werd hiervoor - onder grote belangstelling door de burge meester de eerste steen gelegd. Hier bij waren nog tegenwoordig de wet houders, de gemeentesecretaris en vertegenwoordigers van diverse ver enigingen. Het gebouw zal worden gezet door leden der vereniging, die hiervoor hun vrije tijd beschikbaar stellen. Dit om te voorkomen, dat de woningbouw hierdoor geen stagnatie zal ondervinden. Een mooi idee. OEGSTGEEST Rondrit ouden van dagen. Het is de bedoeling van het comité Rond rit ouden van dagen, om dit jaar op Dinsdag 13 Juli wederom een rond rit te organiseren. Ter bestrijding der onkosten kreeg het comité van B. en W. toestemming een collecte te houden en wel op 10 Jtlli. Verder doet het comité een beroep op de autobezitters, om hun auto voor het mooie doel beschikbaar te stellen. De heren de Bruin en Elshof zijn gaarne bereid de gewenste Inlichtin gen te geven. Kath. Volkspartij. Onder voor zitterschap van de heer J. Verbaken, hield de afdeling een alg. vergade ring, die zeer matig was bezocht. Breedvoerig werd gediscussieerd over de voorlopige candidaatstelling van de leden voor de Tweede Ka mer, zoals deze in de afdeling is ge schied. De critiek bleef dè leiding niet gespaard. De heer J. v. d. Post werd als bestuurslid herkozen, ter wijl de heer A. Kooloos zich als nieuw bestuurslid zag benoemd. Het agendapunt verkiezing twee vrou welijke bestuursleden, werd uitge steld tot een volgende vergadering. Vervolgens besprak men de propa ganda voor de a.s. verkiezingen. Door meerdere leden werd medewerking toegezegd. Bij de rondvraag kwam ter spra ke het beleid van het K.V.P.-bestuur, en betreurde men het dat de heer Weiter niet als cahdidaat voor de K.V.P. kon worden gesteld. Ook de gemeentepolitiek werd aangewend en uit de verslagen van de gemeen teraad meende men te moeten opma ken, dat de samenwerking der frac tieleden niet is, als het behoorde te zijn. Het bestuur werd verzocht om mogelijk op een volgende vergade ring daaromtrent nadere mededelin gen te doen. VOORSCHOTEN Vacature gemeenteraad. De heer P. Buwalda (A.R.) heeft in verband met drukke werkzaamheden bedankt als lid van de Gemeenteraad. Als opvolger komt op de A.R.-lijst voor de heer J. van Dodeweerd. Opening speeltuin. Burgemees ter C. J. v. d. Hoeven heeft de eerste officiële speeltuin in Voorschoten ge opend. Deze speeltuin ligt in het Burg. Vernèdepark, achter de Nieuw- Voordorpstraat en is met volledige steun van het gemeentebestuur tot stand gekomen. De verzorging van de tuin is opgedijagen aan het be stuur van de speeltuin-vereniging „Vernèdepark", waarvan de heer E. v. d. Blom voorzitter is. De burge meester memoreerde de moeilijkhe den die er geweest zijn om een ge schikt terrein te vinden, maar dank" zij de R.K. Arbeidersvereniging is nu deze tuin tot stand gekomen. Burg. droeg de tuin over aan de vereniging met de wens, dat door de opening van deze speelgelegenheid voor de kinderen het uiterlijk van deze druk bevolkte wijk zal winnen. Voorzitter E. v. d. Blom dankte ver volgens het gemeentebestuur voor zijn medewerking jen sprak vele woorden van dank tot allen, die de tot standkoming hadden bevorderd. Met de hulp van verschillende wijkbewo ners hadden de kosten aanmerkelijk gedrukt kunnen worden. Het is de be doeling, aldus spr., dat alleen kinde ren tot en met 14 jaar hier komen spelen. De heer J. Lamboo Sr.. in deze wijk beter bekend als „Opa Lamboo", heeft zich belangeloos be schikbaar gesteld om orde en rust te handhaven. De burgemeester knipte vervolgens het lint door, waarna de verschillende schommels, wippen enz. door de jeugd bestormd werden. De tuin ziet er zeer goed verzorgd uit. Behalve de genoemde attributen, zijn er een grote speelweide met echte doelpalen en een grote zandbak. Bo vendien is door hekken een scheiding tussen de verschillende delen voor de kleineren en de groten aange bracht, waardoor de veiligheid zeker verhoogd is. LISSE Na opening door de voorz. T. van Waveren dóet deze verschillende me dedelingen; een der voornaamste was dat in het afgelopen jaar 175.000 dollars zijn uitgegeven voor reclame doeleinde in Amerika. Scherp werd afgekeurd de hou ding van enkele exporteurs, die zon der dat een definitieve prijs der aan Frankrijk te leveren bloembollen is vastgesteld, aanbiedingen doen van prijzen, die zeker beneden de vast te stellen prijzen liggen. Aan de orde komt vervolgens het voorstel „pro gressief stemmen", hetwelk met grote meerderheid wordt aangeno men. De voorz. wijst er op, dat dit onderwerp nog groepsgewijze zal worden behandeld. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Juni. Vee. Aanvoer 7 Fokstieren, 2 slachtdieren, 54 kalf- en melkkoeien, 69 varekoeien e.a., 80 vette koeien, 12 pinken, 301 nuchtere kalveren, 90 weidesohapen, 2396 lammeren, 1 zeug," 44 mestvarkens, 488 biggen, 18 paarden, 1 veulen, 43 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400750, varekoeien e.a, 350500, weideschapen 50 70, lammeren 2435, mestvarkens 50—70, biggen 40—55, bokken en geiten 3060. Handel matig. Kaarf. Aanvoer 61 partijen Goud se en 10 partijen Leidse kaas, totaal 71 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soor 1.70—1.74, 2e soort 1.64— 1.69 en Léidse kaas 1.591.62 per kg. inclusief opzetrechten. Handel matig. 57. „Nee", zegt Daniël, bin nentredend, „en hij arres teert jou, Gideon Gapstra, als chef en medeplichtige van De Schim. LAATSTE BERICHTEN De ramp op het Deense passagiersschip 150 personen worden vermist Volgens een te Londen ontvangen bericht van Lloyds worden 150 per sonen vermist. Men gelooft, dat zij verdronken zijn. Ongeveer 200 per sonen zijn door het stoomschip „Frig- ga" gered en ongeveer 50 anderen door een kleiner vaartuig. Dc gered den zijn op weg naar Aalborg, aldus het bericht van Lloyds. RAAD VAN ADVIES EUROPEES HERSTELPLAN. Naar wij vernemen zal dezer dagen in de Staatscourant worden gepubli ceerd een beschikking van de minis ter van Buitenlandse ^aken, waarbij wordt ingesteld een Raad van Advies voor het Europese Herstelplan. Deze raad bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en de werkne mers en heeft de taak de regering van advies te dienen in zake aange legenheden, het Europese herstelpro gramma betreffende. Tot leden van deze raad zijn be noemd: mr. H. Albarda, directeur Ned. Handel Mij., A. C. de Bruyn, voorzitter Ned. Kat. Arbeidersbewe ging, H. J. Duyvis, firmant v. d. fir ma J. Duyvis en Zn., dr. H. J. Friete- ma, directeur Nat. Coöp. Raad, ir. A. H. Ingenhousz, president-directeur Kon Ned Hoogovens en Staalfabrie ken, mr W. G. T. Jonge jan, voorzit ter Ondernemersraad voor Ned. In dië, prof. H. A. .Kaag, hoogleraar Kath. Econ. Hogeschool, Tilburg, E. Kupers, 2e voorzitter Stichting v. d. Arbeid, ir. W. H. van Leeuwen, pre sident-directeur Ned. Gist- en Spiri tusfabriek, mr. J. Linthorst Homan, voorzitter Federatieve Ned. Zuivel- bond, prof. N. J. Polak, hoogleraar Econ. Hogeschool, Aotterdam, drs. J. F. Posthüma, president-directeur Herstelbank, M. Ruppert, voorzitter Chr. Nat. Vakverbond, mr. P. v. d. Toorn, directeur Holland Amerika- Lijn, A. Vermeulen, bestuurder N.V. V., mr. H. L. Woltersom, directeur Rotterdamse Bank. BESTAND GESCHONDEN IN PALESTINA. Een uur na het van kracht worden van het bestand is een lid van het Arabisch legioen bij de Damascus- poort in Jeruzalem door een Joods machinegeweersalvo gedood toen hij uit een loopgraaf kwam. De Arabie ren beschouwen zijn dood als het gevolg van een Joodse schending van het bestand en zullen dit als zodanig aan graaf Bernadotte de Palestijnse bemiddelaar, pelden.- POSITIE NED. SCHEPEN. AALSDIJK, 11 Juni. Van New Or leans naar Antwerpen. ALHENA, pass. 9 Juni St. Vincent. BLOM- MERSDIJK, 11 Juni van Londen te Antwerpen. DELFTDIJK.IO Juni v. Vancouver te San Francisco. HEDEL, 9 Juni van Montreal naar Rotterdam. HELVETIA en UNIT AS, 10 Juni te Gibraltar, (coasters). KOT A AGO ENG, 11 Juni te Port Said. LEERDAM 11 Juni te Antwerpen. MAASLAND, 10 Juni van Amster dam te Buenos-Aires. PRINS JOHAN WILLEM FRISO, 10 Juni. van Que bec te Avonmouth. STUYVESANT, 10 Juni van Paramaribo naar Trini dad. VAN 'T HOFF, 10 Juni van Port Soedan. ALA MAK, 10 Jani 7 uur van Tara- fa te R'dam; ALBIREO. 10 Juni 17 uur van Amsterdam te R'dam; EEM- LAND, 8 Juni van Bahia; DELF LAND 9 Juni van Las Palmas; FLAN- DRIA wordt niet 9 Juni te R'dam verwacht doch 14 Juni; GROOTE- KERK, 9 Juni van Colombo; LA WAK, 31 Mei van Los Angelos naar San- francisco; LEERDAM 10 Juni, 17 uur van R'dam via Antwerpen naar New Cork; STENTOR, 9 Juni van Malta naar Alexandrië; STUYVESANT, 8 ALGENIB 10 Juni van Antwerpen. BALTIC 10 Juni te Gibraltar. BLOMMERSDIJK 10 Juni van Lon den naar Antwerpen. BOSKOOP 10 Juni te Madeira. CLEODORA 11 Juni van Miri te Colombo. DELFT- land 10 Juni 200 mijl W.Z.W. van St. Vincent. ERINNA 10 Juni van Port Pirie naar Pladjoe. INDRAPOERA 12 Juni van Rotterdam te Batavia verwacht JAPARA 10 Juni van Ba tavia naar Cheribon. KAMERLINGH ONNES 11 Juni van Rotterdam te Batavia. KOTA AGOENG 10 Juni van Alexandrië LISSEKERK 10 Juni van Khorramshar te Basrah. MAAS 10 Juni van Ciudadtrujello naar Ant werpen MOLENKERK 10 Juni te Aden. ORANJE 10 Juni dwars Gi braltar. ORANJEFONTEIN 11 Juni van Durban te Lorenzo Marquez VAN 'T HOFF 10 Juni van Port Said Gisteren is een aanvang gemaakt met de derde ronde van de Davis Cup, waarbij Engeland en Nederland elkaar te Edgbaston ontmoeten. Deze eerste dag leverde een 20 zege voor de gastheren op, zodat de kansen der Nederlanders om zich in de volgende ronde 'te plaatsen tot een minimum zijn gereduceerd. Immers, de Neder landse ploeg zou de drie laatste par tijen moeten winnen om in de volgen de ronde te komen. van het gladde baanoppervlalc waar door ze herhaaldelijk uitgleden. Dik wijls schoten de ballen zo laag weg, dat ze niet te spelen waren. Engelsen leiden met 2-0 in de strijd om de Davis Cup Zware regens hadden de baan te Edgbaston doorweekt zodat het er naar uitzag, dat de wedstrijd Enge landNederland gisteren niet zou kunnen beginnen. Na drie inspecties werd evenwel besloten toch te spelen. Mottram kwam spoedig in de aan val in de eerste set van zijn partij te gen van Swol en bracht de eerste twee games op zijn naam. Toen raak te van Swol wat meer gewend aan het natte gras, hij vond de juiste lengte en won de volgende drie ga mes. Mottram hervatte echter zijn scherp aanvalsspel en nam vier ga mes achter elkaar, wat hem deze set bezorgde. In de tweede set serveerde Mottram uitstekend, maar van Swol diende hem duchtig van repliek en ieder won zijn eigen service totdat de Engels man in de besillende tiende game door van Swol's service brak en met 64 won. Van Swol liet zijn beste spel zien in de derde set, waarin hij uitliep tot 42, maar Mottram won drie games achter elkaar. De Nederlander bleef kranig partij geven en kwam bij de stand 87 op set point, om de game te verliezen na een foot fault. Dank zij een serie vervaarlijke services wist hij deze set met 119 op zijn naam te brengen. Hiermee had hij echter veel van zijn kruit verschoten en Mottram, die constant goed bleef spe len, won de vierde set en daarmee de partij, zonder dat van Swol het hem erg lastig kon maken. Van Meegeren heeft zich tot het uiterste ingespannen om beide par tij ên op gelijke voet te brengen en al slaagde hij hier niet in, toch dwong hij Paish Vijf sets te spelen. Nadat de Brit de eerste twee sets vrij gemakkelijk gewonnen had vond van Meegeren de juiste lengte en bracht hij een aggressieve noot in zijn aanvalsspel. Paish serveerde twee maal een double fault en kwam 13 achter te staan, een kans waarvan van Meegeren een dankbaar gebruik maakte. De sensatie van de dag kwam in de volgende .set toen de Nederlander alles op alles zette en de stand gelijk kon maken. Het scheen eerst alsof Paish in snel tempo zou winnen want van 40 liep hij uit tot 52. Van Meegeren maakte er 53 van en in de negende game-leek zijn positie ho-, peloos toen Paish andermaal uitliep en nog slechts twee slagen nodig had om te winnen. Op dat moment wierp de Nederlan der al zijn reserves aan durf en ener gie in de strijd en met een stroom van harde, prachtig geplaatste ballen passeerde hij Paish keer op keer zo dat het 97 werd in zijn voordeel en de stand na vier sets gelijk was. Van Meegeren kon deze inspanning echter niet volhouden, hij had het uiterste van zijn krachten gevergd en Paish won de vijfde en beslissende set zonder moeite met 61. Zowel in deze partij als in de voor gaande hadden de spelers veel last WATERPOLO. L.Z.C. I—S.V.H. I 2—7. Een tweede klasser tegen een hoofdklasser geeft direct een bijzon der verschil ten vooral waar rechts achter IJdens ontbrak, speelde L.Z.C. in een verkeerde opstelling. Keeper Versluys werd deze avond vervan gen door Dragt van de Zijl en ook nu bewees hij zijn goede kunnen. Over de wedstrijd zelf niets dan lof voor het schiterende sf>el van de volledige S.V.H.-ploeg, want deze avond hebben de vele bezoekers kunnen zien noe feitelijk waterpolo moei worden gespeeld. Juist het ver rassende element door opzwemmen, goed overnemen en plaatsen, gaf L.Z. C. een bijzonder lesje. Voor rust werd het 02 en waar L.Z.C. nog enkele kansen verloren deed gaan, was het een subliem oefenpartijtje, vooral toen na rust S. V.H. deed zien hoe doelpunten ge maakt kunnen worden. Het w^rd zelfs 07, toen eindelijk L.Z.C. inzag dat ook doorzettingsvermogen nog veel bereikt kan worden. F. Teege- laar maakte keurig 17 en Lut zag zijn zwoegen beloond door de eind stand tot 27 te brengen. L.Z.C 3Merwede 23. Voor rust wist Merwede door een fout in de L.Z.C. achterhoede gemakkelijk de leiding te nemen 01 en bracht van Weeren na een goede aanval de partijen op gelijke voet 11. In de tweede helft niets dan L.Z.C.-fguten, waarvan Merwede dankbaar profijt trok en eerst de stand gelijk maakte 2—2 en zelfs nog de leiding nam 2—3. VOETBAL. Voor een uitverkocht V.U.C.-sta- dion behaalde hei Haagse elftal gis teravond een goede en verdiende 3—2 zege op de Weensc eerste klasser Ad- mira. CRICKET DE EERSTE TOETSWEDSTRIJD ENGELAND—AUSTRALIë Te Nottingham begon gisteren de eerste toetswedstryd Engeland Australië, waarin de gastheren hun aanhang een grote teleurstelling be zorgden door voor 165 uit te gaan in de eerste innings. De Australiërs kwamen nog even aan bat zonder ver Hes van wickets. Het begin van de wedstrijd was- onfortuinlijk voor de Engelsen, die hun eerste wicket verloren voor slechts 9 runs. Toen» de helft van het team uit was voor 48 leek het er op dat het totaal onder de 100 zou blijven maar de gastheren kregen Jim Laker samen 89 runs gescoord weer wat moed nadat Alec Bedser en hadden. Laker ging het laatste uit na een prachtige 63. Bij de Austra liërs was Bill Johnston de beste bowler met 5 voor 36.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3