Het diamanten jubileum van £iefde aaat Mcvtmanie n «Donderdag 10 juni 194s de leidse courant eerste blad - pagina 3 Luigi Fort in Leiden ITALIAANS OPERACONCERT. Wij hebben ze weer eens horen zin gen, na jarenlange scheiding, dc kunstenaars van de Italiaanse opera, de lievelingen van het Hollandse pu bliek. Met 't zelfde enthousiasme als voorheen betraden zij 't podium en zongen zij de verschillende aria's van de beroemde meesters van de Franse en Italiaanse operalitteratuur, op 't lijvig programma aangegeven. Een voor^ ons nieuwe zanger maakte zijn entree, n.l. Mario Boleffia, een bary-* ton, zeer zeker met een draagkrach tig geluid, dat volgens onze opvat tingen niet vrij zit en ietwat hees en dik klinkt. Zo gaat er wel een en ander verloren aan effecten, wat de kunstwaarde van zijn voordracht niet ten goede komt. Dan komen een drietal heel bekende figuren voor 't voetlicht. Ongetwijfeld ziin de zware oorlogsjaren voor deze Italianen die hiertoe opgeroepen in 't leger dienden, zelfs gevlucht zjjn en deel uitmaakten van 't Partisanenleger niet zómaar aan hen voorbij gegaan. Dat speurt men ook aan hun zingen, 't Zou vreemd ziin, als dit anders zou zijn. Wie herinnert zich niet het prachtige timbre van Luigi Fort; deze lyrische, typisch Italiaanse tenor, die weet wat zingen is en voor wie geen noot te hoog was? Aan kracht en aan bel-canto heeft hij wel wat ingeboet, maar de vertolking van hem blijft sympathiek en muzikaal. Zolang wij Eraldo Coda als zanger kennen be schikt hij over een kernachtige sono re basstem, die de nodige diente kan peilen. Ook nu weer viel de distinctie in zijn voordracht op. Ten laatste de dramatische sopraan Diana Micelli. Zij zingt naar anas en coloraturen met overtuiging en ontwikkelt een enorm volume: zij buit dit volume zelfs wat veel uit. wat de welluidend heid niet verhoogt. Zij bezit veel vaardigheid, adembeheersine en be reikt een zekere glans In Henk By- vanck hadden zij een uitstekende ac- compagnateur, die zowel in solospel als in de begeleidingen blijk gaf van een onvermoeide geest, en veel muzi kaliteit. Het publiek, dat niet over stelpend groot was, was heel waar derend en enthousiast, zodat 't aan terugroepingen en extra's niet ont brak. J, Kortmann. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de gisteren gehouden verenig de vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd mede deling gedaan van de beëediging van de heren Rip, Kempenaar, Driehui zen en Van Wassenaar van Cat- wijck als hoofdingelanden en van de heren Eyken en Timmers als hoofd ingeland-plaatsvervangers. De wnd. dijkgraaf herdacht de na lange- ziekte overleden technisch ambtenaar van Rijnland te Spaarn dam, C. J. van Beijeren en gaf aan de grote erkentelijkheid van het bestuur vooi alles, wat deze uitste kende ambtenaar voor Rijnland heeft gedaan.' De hoofdingeland P. van der Lin de te Gouda werd benoemd tot o'aatsvervangend hoogheemraad. Besloten werd tot verlaging der te van drie geldleningen en tot Dodelijke aanrijding op de Breestraat Een ernstig ongeval met dodelijke afloop heeft zich vanmorgen om kwart voor negen op de Breestraat, ter hoogte van de ingang van socië teit Minerva afgespeeld. De 56-jarige technische ambtenaar bij de Rijks waterstaat R. D. F. uit Hengelo, kwam met zijn fiets onder een zware vrachtauto van de Leidse Kalkzand steenfabriek en werd op slag gedood. Wielrijder door vrachtauto gegrepen Over de juiste toedracht van dit tragisch ongeluk kon de politie,.han gende het onderzoek nog geen nadere mededelingen verschaffen. De getui- gen-verklaringen spreken elkaar nog al tegen. Zo wordt er beweerd, dat de man uit de richting Hogewoerd kwam, terwijl men het ook niet eens is over de richting waarin de met stenen beladen vrachtauto kwam. Het meest waarschijnlijk lijkt ons echter de lezing, die een ooggetuige van dit ongeval gaf. Om ongeveer kwart voor negen kwam F. uit de Mooijapiksteeg, tegenover het post kantoor, rijden en sloeg rechtsaf, de richting van de Hogewoerd in. Enke le meters verder, recht tegenover de ingang van de sociëteit Minerva, was het wegdek tussen de rechtertram- baan opgebroken, voor herbestrating, zodat de wielrijder naar het midden van de straat moest uitwijken. Daar bij slipte hij met z'n fiets over de tramrails en gleed dwars over de straat, wat zeer goed mogelijk is, daar er wat zand op het wegdek lag. Uit de richting Hogewoerd kwam de reeds genoemde vrachtwagen in een behoorlijke vaart, echter niet over dreven snel. aangereden an voordat de chauffeur iets kon doen, werd de wielrijder door het rechtervogrwiel gegrepen en meegesleurd tot voor de ingang van het postkantoor. De gevolgen waren ontzettend. Het hoofd van het slachtoffer werd gru welijk verminkt. De fiets schoof on der de auto en werd verbrijzeld. Al dus het relaas van een ooggetuige. De politie, die bij de opgebroken weg het verkeer regelde, zette on middellijk het verkeer stop en binnen vijf minuten was de E.H.D. ter plaat se. die het slachtoffer naar het acade misch ziekenhuis vervoerde. Nader vernemen wij nog, dat direct na het ongeval bevel gegeven werd de werk zaamheden van de herbestrating te staken. Reeds can elf uur was het wegdek weer dfkht. Het ongeluk is echter gebeurd en het moge voor de autoriteiten aanleiding zijn om bij. e.v. straathcrstellingen nog meer maatregelen te nemen. Het slachtoffer, dat bij de fam. Le geer aan de Haagsche Schouw te Voorschoten in pension was, is ge huwd en laat een vrouw en drie kin deren achter. het sluiten varf drie andere geldle ningen tegen een lagere rentevoet, ter aflossing van lopende geldlenin gen met hoger rentevoet. Het bestuur werd gemachtigd tot gedeeltelijke restitutie van pen sioensbijdragen over 1947 op de voet van'het K. B. van 11 Mei 1948 Stbl. I 183, zodra Rijnland daartoe een op dracht ontvangt. De staat van af- en overschrijving op de begroting gewone dienst 1947 werd vastgesteld tot een totaal van 154.238,53. Tevens werd vastgesteld een suppletoire begroting 1947 gewo ne dienst met een totaal aan uitgaven en ontvangsten van 4838.60 en voor de buitengewone dienst met een to taal aan uitgaven en ontvangsten van 116.266,07. Daarna werd de rekening van Rijnland over 1947 vastgesteld, voor de gewone dienst ontvangsten 1.018.811,93, uitgaven 846.062,91: batig saldo 172.749,02, en voor de buitengewone dienst: ontvangsten 721.005,89, uitgaven 752.940,89, nadelig saldo 31.925. Daarna wijdde de v/nd. dijkgraaf woorden van waardering aan de op 1 Juni j.l. afgetreden hoofdingeland N. T. Geertzema te Heemstede, die ook enige jaren zitting had als plaats vervangend hoogheemraad en die zich niet opnieuw beschikbaar heeft willen stellen met het oog op zijn leeftijd. Spr. betuigde de dank van het bestuur voor het vele, dat de heer Geertzema als bestuurslid van Rijnland heeft gedaan. Tenslotte wees spr. op het feit, dat de heer P. Ravestein heden voor het laatst als hoogheemraad de verenig de vergadering bijwoont, daar hij wegens het bereiken van de 70-jari ge leeftijd als zodanig met 1 Augus tus a.s. aftreedt. Spr: memoreerde, hoe de heer Ravestein in 1927 hoofd ingeland werd en in 1936 hoogheem raad. Als kweker te Aalsmeer heeft de heer Ravestein steeds een .open oog gehad voor de betekenis van een goede hoedanigheid van het boezem water en heeft hij al dadelijk in 1927 gewezen op het gevaar van ver zouting voor de cultures te Aals meer." Hij vond een gewillig oor bij het bestuur en sindsdien heeft het "zoutgehalte van de boezem een voor werp van voortdurende zorg voor Rijnland uitgemaakt en komen klach ten over te hoog zoetgehaltè feite lijk niet meer voor. Ook overigens heeft de heer Ravestein een groot aandeel gehad in de taak van Rijn land. Spreker betuigde hem de dank van het bestuur voor alles wat hij voor Rijnland deed. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde: de dames H. J. Boks te Hilversum; P. van Hilteh te 's-Gravenhage. J. v. d. Wijst te Haar lem; en de heren H. J. Ronner te Voorburg; W. E. de Haes te Echt. W. F. E. Smelik te Oegstgeest; D. Suur- mond te 's-Gravenhage; M. E. Nord- lohne te Goes; D. C. Verhagen te Leiden; G. V. M. de Meijer te Yzen- dijke; G. J. H. den Ottolander te '^-Gravenhage; D. G. Bliek te Am sterdam. A. C. Borstlap te'Schiedam; A. L. Kroft te Alphen a. d. Rijn. A. A. Idema te Maastricht en H. de Mol van Otterloo te Amsterdam. Nu het meer dan 20 jaar geleden is, dat in onze stad een luchtballon hgt vrije luchtruim koos en dus onze jongere generatie dit toch altijd weer groote gebeuren van „het vertellen" heeft, terwijl de ouderen onder ons nog altijd een herinnering bewaren aan die laatste sensationele vlucht, welke Van Pottum in 1925 maakte, toen tot aller ontzetting een jongen als onvrijwillige pasagier de lucht reis, hangende onder aan de mand, fnedemaakte. heeft het bestuur van „De Professoren wijk" besloten om in het kader van de hier ter stede te houden jubileumfeesten een ballon opstijging te organiseren. Het heeft zich daartoe met de Haag se balloncommandant, de heer J. Boesman, in verbinding gesteld, met wie in principe is overeengekomen, dat deze ballon opstijging zal plaats vinden in de namiddag van Vrijdag, 27 Augustus, en wel vanaf het ter rein van de speelweide van deze ver eniging, aan het einde van de De Sit- terlaan. Teneinde deze opstijging zo attrac tief mogelijk te maken zullen er voor het publiek ook verschillende wed strijden aan worden verbonden, zoals een hoogteschattingswedstrijd (op welke hoogte wordt de vlag afgewor pen), een kinderballonjacht en een sweepstake (waar en wanner zal de ballon landen), terwijl het in de be doeling ligt voorts nog van het ter rein enige honderden duiven op te laten. Voor dit laatste zal de mede werking van de Leidse Postduivenver eniging worden ingeroepen. Als bijzondere attractie is, met de ballonvaarder overeengekomen, dat, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, tot 5 maal toe de ballon aan een kabel tot pl.m. 60 meter hoog te zal worden opgelaten. Tijdens deze „vluchten" zullen ongeveer'20 Leide- naars, die bij loting per tourbeurt worden aangewezen, de luchtreis1 ge heel gratis mogen medemaken. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Trianon: „Korporaal Wanhopo", alle leeftijden. Casino: „De zeve-de sluier". 14 jaar. Lido: ,.De -ugkeer ■"an Monte Cristo", 14 jaar. Luxor: „Mens, durf t° leven", alle leeftijden. Rex: „De big van '-«f regiment", alle leeft-c'- Stagnatie in de wolvoorziening en overheidsmaatregelen. Op de op 21'Juni a.s. te houden algemene vergadering van aandeel houders der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaal berg en Zoon zal wórden voorgesteld over 1947 een dividend van 8 uit te keren. De netto winst na aftrek van belastingen, afschrijvingen en reserveringen bedraagt 105.417,47. De vooruitzichten, zijn, hoewel de resultaten over de verstreken maan den van het boekjaar 1948 gunstig kunnen worden geacht, bepaald on gunstig tengevolge van stagnatie in de wolvoorziening en de te verwach ten maatregelen van o verheidszij de. K. A. J. DEK. PAR. De Arbeid. Onder het motto „Meer Waarde ring voor de arbeid" heeft de K.A. Dek. Par. de gelukkige gedachte ge had enkele avonden te gaan beste den aan de verwezenlijking van bo venstaande slagzin. Niet echter door lange redevoeringen, maar door aan schouwelijke, en daardoor méér leer zame avonden. Verleden week werd door een harer leden een interessan te demonstratie gegeven in het glas blazen en het vormen van glasplas- tiekjes. Een ieder stond er verwon derd over, op welke fijne en gerouti neerde wijze de demonstrant uit en kele staafjes glas de fijnste vaas jes, vissen, vogels en zelfs een fijn afgewerkte speerwerper wist te voorschijn te toveren. Gisteravond vond, als tweede avond, een excursie plaats naar de brood- en banketbakkerijder firnTa Raaphorst aan de v. 't Hoffstraat. Na de theoretische onderrichting, waarbij vooral de machinale room- klopper met al haar mogelijkheden, en de nieuwste deegmachine in het middelpunt 'der belangsteling ston den, werd overgegaan tot de prac- tijk, n.l. het vormen der luxe-brood jes en het maken van eierkoeken. Ook hier moesten wij onwilletkeurig erkennen, dat wij, onbewust vele ar tikelen gebruiken/zonder ons te rea liseren, dat- er door nijvere handen waar kunstwerk werd verricht. Het vormen der broodjes (ruim 30 -ver schillende soorten) was hiervan voor ons het duidelijkste bewijs. Na nog het zien maken van eierkoeken en niet te vergeten het opeten er van werd ons tot slot gedemonstreerd de handige wijze waarop tegenwoordig de diverse koekjes uitgestoken wor den. Al met al was ook dit een leer zame en interessante avond, die ze ker het hare er toe bijgedragen zal hebben waardering op te wekken, niet alleen voor ons eigen werk maar ook voor het werk van anderen. Wanneer dat bereikt mocht worden zullen wij allen dichter bij elkaar staan, nauw verbonden, niet alleen als mens maar ook als arb'eider, en de arbeid niet meer zien als een ver vloeking maar zal zij- gewaardeerd worden als een middel, om, naast de voorziening in eigen levensonder houd ons hoogste ideaal te bereiken. Q. t. H. De organist van de Hooglandse kerk, de heer Piet Uiterlinden, stelt zich voor 's Maandags om de 14 da gen een kerkconcert in de Hoog landse kerk te geven. Hij vangt hiermede aan Maandag a.s. 14 Juni 8.3Ö uur. Voor deze concerten die hij „Avondmuziek" noemt wordt geen entrée gevraagd. Elkeen heeft dus geheel vrije toegang; alleen een col lecte aan de uitgang van de kerk dient om de kosten enigszins te%be- strijden. De programma's worden in de couranten gepubliceerd geen programm'a's zijn verkrijgbaar. De organist speelt op zijn le concert: 1. Hoe blinkt ge o morgenster zo schoon Joh. Pachelbel. la. Prélude, fuga en Chaconne 2. O mens, betreur Uw zonde groot J. S. Bach. 2a. Als 'k eens van d'aarde scheide J. S. Bach. 3. Fantasia en fuga g kl.t. J. S. Bach 4. 2 Canonische orgelkoralen Willem Mudde. 5. Pièce heroïque César Franck. Volgend concert is 28 Juni e.k. Moge deze proef slagen en er veel belangstelling zijn voor de „Avond muziek". 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer W. Briër in dienst trad bij de N.V. v/h L. E. Nieuwenhui- zen, hier ter stede. Nadat de jubila ris per auto van huis was gehaald, werd hij in de bovenzaal van „de Harmonie" in tegenwoordigheid van het fabrieks- en kantoorpersoneel, alsmede enkele vertegenwoordigers allereerst toegesproken door de di recteur, de heer F. H. Nieuwenhui- zen Segaar, die de jubilaris in een van veel waardeering getuigende toe spraak huldigde met dit feit en in herinnering bracht, dat ook wijlen Briër's vader 47 jaar bij de firma werkzaam geweest was. Namens de directie bood hij de ju bilaris een enveloppe met inhoud en een prachtige bloemenmand aan, be nevens de erepenning en het ge tuigschrift van de Nederlandse Mij. 'voor Nijverheid en Handel Vervolgens werd de jubilaris toe gesproken door de penningmeester van het jubileumfonds, de heer H. Casterop, die hem mede namens zijn collega's huldigde en hem een thee meubel, een kistje sigaren en een ta bakspijp aanbood, benevens een mooie bloemenmand voor zijn echt- genoote. Vervolgens sprak de bedrijfsleider, de heer M. Heyn, die de grote pichts- betrachting van de jubilaris naar vo ren bracht en getuigde van de pret tige samenwerking met hem. De procuratiehouder, de heer C. Lau haalde enige aardige oude her inneringen op en overhandigde hem namens het kantoorpersoneel, chef roelofarendsveen Tussen de jaartallen 1888 en 1948 ligt de geschiedenis van de muziek- ver. „Liefde voor Harmdfiie". On doenlijk is het om deze geschiedenis in zijn geheel weer te geven. Daarom beperken wij ons slechts tot enkele namen, die de stoot hebben gegeven tot oprichting, en die de instandhou ding van de vereniging bewerkstel ligd hebben. In 1888 waren het Dirk Wagenaar, K. Hoogenboom en Teun de Jong, bij velen nog bekende na men en een minder bekende, de toen maals1 hier gevestigde heer Schunter- man, die tot oprichting besloten en de benodigde gelden inzamelden en schonken. Dat de ver. bestaansrecht had, is gebleken uit de onafgebroken levens duur van 60 jaren. In de R.K. Bond van muziekgezelschappen in Zuid- Holland is'een dergelijk jubileum nog niet voorgekomen, en door dat feit is aan Roelofarendsveen de eer te beurt gevallen om het jaarlijkse Bondscon- en enkele vertegenwoordigers een enveloppe met inhoud. In enige welgekozen woorden dankte de jubiladis allen, de hoop uitsprekende, dat hij het 50-jarig niet aan belangstelling ontbroken. JUBILEUM P. J. COLLA. Als secretaris van het Kath. Kerkhof. De heer P. J. Colla zal morgen 25 jaar secretaris van het bestuur van het R.K. Kerkhof zijn. Het jubileum zal Maandag worden herdacht met een H. Mis te 7.30 uur in de Kerk hofkapel, waarna een huldiging plaats heeft. De zilveren jubilaris heeft zich door de nauwgezette en toegewijde waarneming van een veel-omvattend secretariaat grote verdiensten jegens de Kath. gemeenschap verworven. In de afgelopen 25 jaar heeft hij staag voortgewerkt in stilte. Daar om is het passend, dat hem in het openbaar hulde en dank wordt ge bracht. ZILVEREN JUBILEUM. Op Maandag a.s. hoopt de heer S. Heemskerk zijn zilveren jubileum in dienst van de N.V. Meelfabriek „de Rijn" v/h Fa. Wed. T. J. Bots te herdenkeit. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij koninklijk besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer mr. W. de Clercq, alhier, zulks ter gelegenheid van zijn langdurige werkzaamheid voor de Leidse Ambachtsschool. Van 1915 tot heden toe was mr. de Clercq secre taris van het bestuur. De directeur van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", de heer E. Pe linck, zal morgenavond, te kwart over zeven uur, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet, het een en ander vertellen over de in dit museum te houden tentoonstelling „Vijftig jaar koninklijke -bezoeken aan Leiden". In aansluiting op deze causerie zal de heer P. Herfkens nog een uiteenzetting geven over de hier ter stede in het kader van de jubi leumfeesten te houden kinderfeesten. BONKAARTEN AFHALEN. Voor de uitreiking van bonkaarten, welke gehouden wordt in.het Stad huis (ingang Breestraat) zijn de lo ketten geopend van 8.3012 uur en van 24.30 uur. Medegebracht dienen te worden: Stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart en eventuele con- trolekaart moeders (voor toeslag kaartjes). Vrijdag zijn aan de beurt de nummers 48601 tot en met 54000. Kranige redding. Het 8-jarig Hongaarse meisje Magdalena Stein- bach, tijdelijk verblijvend te Leiden, geraakte gisteren spelenderwijze in de brede en vrij diepe spoorsloot aan de Hoge Morsweg alhier. Toen enige volwassen mannen het meisje in de sloot zagen ondergaan en geen daad werkelijke pogingen in het werk stelden om het kind te redden, sprong de 10-jarige Leunis Louwerse wonende te Leiden Hoge Morsweg 30, te water, greep het meisje vast, ging een moment met haar onder wa ter, doch wist haar toch aan de kant te brengen. Huidie voor die knaap. Voor het doctoraal economisch examen slaagde aan de Handelsho geschool te Rotterdam de heer J. C. Voorzaat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aloijsius Josephus Petrus z. van P. L. Boerman en M. L. A. Jaspers; Cornelia Susanna d. van J. van den Berg en C. Gijzenij; Johan na Maria Josephina d. van A. J. J. van Haasteren en C. J. de Vrind; Anna Elisabeth d. van H. E. van der Heide en G. Sorgdrager; Rudolfina Maria Catharina Hendrika d. van J. ,M. van Eijken en C. A. M. Dingjan; Johanna Sara d. van A. Ciere en H. van Duuren; Gerarda Maria d. van A. H. Markwat en T. J. M. Wijfje. Gehuwd: N. Slegtemhorst jm. en E. Dissevelt wed.; A. Hovenagel gesch. en E. C. P. Keijzer jd.; B. Konstapel en C. van Biezen; N. Kops jm. en A. L. Leussink jd.; T. W. Le pelaar jm. en J. de Meij jd.; L. Schipaanboord jm. en J. Kuisen jd.; G. Ubink jm. en S. M. van Duuren jd.; S. J. J. Klein jm. en J. C. den Dubbelden jd. Overleden: G. Hoving huisvr. van P. Pras, 54 j. cours te mogen organiseren. In deze 60 jaar waren achtereenvolgens di recteur de heren de Goeie, van Cle- feld, N. Wagenaar, A. van Leeuwen en de huidige directeur, de heer J. Ruyten. Voorzitter waren achtereen volgens Teun de Jong, Nic. Koek, Nic. v. d. Haak, J. Volwater, Jac. de Jong en momenteel J. Koek Ez. Zoals gebruikelijk heeft de vereni ging natuurlijk ook vele moeilijkhe den gehad, en natuurlijk meestal yan finantiële aard. Maar steeds weer" is.' men tot een oplossing gekomen. De inwoners van Roelofarendsveen dra gen hun muziek\ er. een warm hart toe. Dit is reeds gebleken uit de be schikbaar gestelde prijzen voor het concours. In dagen van vreugde en feest is het steeds de muziekver., die met opgewekte muziek de feestelijk heden luister bijzet. De feestviering. Zaterdagavond om zeven uur zal de zustervereniging „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuwe Wetering met vrolijke muziek de leden van „Liefde voor Harmonie", gevolgd door het comité van voorbereiding e.a., in op tocht door het dorp leiden. Natuur lijk zullen alle inwoners dan vlag gen, evenals op beide concoursdagen. Aan het concours zal door 25 muziek verenigingen worden deelgenomen. Dat dit copcours wel iets bijzonders is, blijkt uit de beschikbaarstelling van een prachtige plaquette door H. M. de Koningin, en ook door prinses regentes Juliana en door prins Bern- hard. Zondag 13 Juni om kwart voor twaalf zal door het uitvoerend comité in de St. Pancratius de ortvang'st geschieden van het ere-comité, het bondsbestuur, de jury, directeuren en dag. besturen der deelnemende ver enigingen en de verdere genodigden. Namens het uitvoerend comité zal de voorz. W. A. van Harteveld als eerste de jubilerende vereniging zijn gelukwensen aanbieden, gevolgd door de burgemeester van Alkemade, J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. Ver volgens kap. G. J. Groen, als geestelijk adviseur, en de heer C, A. Volgering, voorzitter van de R.K. Bond van Mu ziekgezelschappen, in Zuid-Holland Hierna wordt de erewijn aangeboden. Begeleid door vier muziekcorpsen, gaat men dan in optocht naar het feestterrein, waar de burgemeester van Alkemade om 1 uur de opening van het concours zal verrichten. Des avonds zal de eerste dag besloten worden met een concert, door de ju bilerende vereniging, afgewisseld met zang van de Gem. Zangver. „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen. Dc 2e dag van hc-t concours op Zon dag 20 Juni wordt besloten met een concert door ie R.K. Harmonieka- pel ..Canite Tuba" uit Lisse, afgewis seld met sportdemonstraties door de R.K. Sportver. „Wilskracht" uit Al phen a. d. Rijn. Vermelden wij nog dat de jury zal bestaan uit de heren Ant. M. v. Leest, uit Eindhoven, J. J. H. van Rosmalen, te Velp, en Fr. van Diepenbeek, uit Amsterdam. Voorts is aan het concours ook een mars wedstrijd verbonden. De weersom standigheden zullen zich hopenlijk beide Zondagen van een gunstige kant tonen en dan aan alle inworers van Roelofarendsveen, en speciaal de vele muziekliefhebbers, het woord, om te tonen, dat zij deze voor Roelofarends veen "zo bijzondere gebeurtenis, zal weten te appreciëren door een grote belangstelling. haagsche schouw VERKEERSOPSTOPPING. De herstelwerkzaamheden aan de brug bij de Haagsche Schouw verlo pen vlot; men is thans bezig een nieuwe betonnen fundering aan te leggen, terwijl ook het wegdek ge heel vernieuwd moet worden. Eind volgende week hoopt men de werk zaamheden beëindigd te hebben: Intussen baart de verkeersdrukte grote zorgen. Het verkeer uit Amster dam wordt over een houten noodbrug geleid, terwijl de auto's uit Den Haag via de Rijndijk en de Vink over Lei den in de richting Amsterdam worden gedirigeerd. Tot gisteravond toe heeft de politie het geheel uitstekend in handen kunnen houden, doch toen gisteren tegen zes uur een enorme stroom auto's uit de richting Den Haag naar Amsterdam trok voor de voetbalwedstrijd NederlandZwe den, werd het de politie wat al te machtig, vooral toen de overweg bij de Vink gesloten werd en de queue wachténde auto's spoedig aangroeide tot aan de Haagsche Schouw. In drie dubbele rijen stonden de auto's op de Rijksstraatweg tot aan de Vleeswa- renfabriek van v. d. Berg en Co., de een nog ongeduldiger dan de ander, om toch vooral niet te laat in het sta dion aan te komen. Via de Valken- burgseweg kon een gedeelte gespuid worden, doch het duurde tot over ze ven uur, voordat de grootste drukte wat geluwd was en de politie het ge heel weer kon overzien. oegstgeest Kath. Vrouwenbeweging. Pro gressieve politiek is nodig voor het algemeen welzijn aldus betoogde mevr. Luykx-Sleven in haar rede voor de Kath. Vrouwen van Oegst geest, nadat ze eerst had vastgesteld, dat er weinig geestdrift is voor de a.s, verkiezingen. Dc oorzaak hiervan schreef ze toen aén de zorgen van el ke dag, de alg. onverschilligheid we gens de bereikte resultaten door de regering, de vrees voor de toekomst enz. Zowel in Indië als hier te lande had men de al te naieve gedachte, dat wanneer de bevrijding maar eenmaal daar was alle moeilijkheden met een slag zouden zijn opgelost. Men ver geet al te gemakkelijk dat de oorlog schier alles onderste boven heeft ge keerd. Het is de taak der Chr. vrou wen, de moed niet te laten zinken en geloofsmoed te tonen. Dat is de plicht vooral tegenover God en tegenover hen die vielen. Spr. stelde in het licht dat niemand op zich zelf kan staan en we een levende gemeenschap hebben te vormen. De vrouwen hebben een taak bij deze a.s. verkiezingen. Wij kunnen een tegenwicht vormen tegen de gevaren, welke het christendom bedreigen. De vrouw dient bewust aan de verkiezingen deel te nemen. Spr. toonde breedvoerig aan dat de vrouwen lofwaardig werk kunnen doen. Spreekster besloot met een op wekking tot een gebedsactie voor de vrede. LAATSTE BERICHTEN EX-KONING MICHAEL EN PRINSES ANNE GETROUWD. Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon Parma zijn vandaag in de troonzaal van het koninklijk palcis te Athene door aartsbisschop Damaskinos, de ortho doxe primaat van Griekenland, in het huwelijk verbonden. De troonzaal was voor de gelegen heid veranderd in een Grieks-ortho doxe kapel. Pers en publiek hadden geen toegang tot de plechtigheid. De ouders van de bruid, prins Re- né en prinses Marguerite van Bour bon Parma, waren niet aanwezig. DE BELGISCHE KONINGS KWESTIE. Volgens „La Libre Belgique" van hedenmogen zou koning Leopold het standpunt innemen, dat hij slechts dan zijn zoon Boudewijn naar België zal laten terugkeren, indien vast staat, dat hij zelf weer de troon kan bestijgen. Iedere oplossing van het koningsprobleem door middel van een troonsafstand zou door de vorst niet in overweging genomen wor den. Spaak heeft gisteren een onder houd gehad met Pirennc, secretaris van de koning, en heeft hem op de hoogte gesteld van de besprekingen, die in de kabinetsraad zijn gehou den over het koningsprobleem. De zelfde avond nog is Pirenne naar Zwitserland vertrokken om aan de koning verslag uit te brengen. PARADE TE BERLIJN. Hoge Britse, Amerikaanse, Franse en Russische officieren woonden vandaag op het plein voor het Olym pisch Stadion te Berlijn een parade van meer dan duizend Britse mili tairen bij ter gelegenheid van de verjaardag van koning George van Engeland. Naar schatting tienduizend geallieerde en Duitse toeschouwers sloegen de parade gade. MEJ. BELPAIRE. t Mejuffrouw Elise Belpaire, de be kende Vlaamse letterkundige, is op 95-jarige leeftijd te Antwerpen over leden. Tot haar meest bekende wer ken behoren: „Christenideaal' en „Kunst en Levensbeelden". In 1937 werd haar door de Leuvense univer siteit een ere-doctoraat verleend. SCHEEPSBERICHTEN. ABBEDIJK, 9 Juni van Antwerpen te Rotterdam. AMSTELKERK. 9 Juni van Lagos te Lome; BLOMMERS- DIJK, 9 Juni te Londen. DIJK, 9 Juni le Londen; ERNA (coaster), 10 Juni te Gibraltar ver wacht; GAROET, pass. 9 Juni 15 uür Gibraltar; SAMARINDA, 8 Juni te Singepore, vertrekt 11 Juni vandaar naar Calcutta; SIBAJAK. 9 Juni 23.30 uur van Semarang te Soera- baya. AARDIJK, 10 Juni van Antwer pen. BATOEBAITRA, 9 Juni van Aden. DELFTDIJK, 7 Juni van Van couver naar San Francisco. JAVA, 9 Juni van Port Said. KLIPFONTEIN, 10 Juni van Beira naar Mozabique. LIEVE VROUWENKERK, 8 Juni v. Suez. LINGE, 9 Juni van Skelleftea naar Amsterdam. MARTEKERK, 9 Juni te Hongkong. ROEPAT, 9 Juni te Batavia. SÓtyMELSDIJK 9 Juni van Penang. TALISSE, 6 Juni van Sydney naar Brisbane. WESTLAND, 9 Juni te Santos. RFCHT7AKFN De kantoorbediende Johapnes Hen drik Loois uit 's-Gravenhage, was in het tijdvak tussen Augustus 1942 en Ma^rt 1944 vyerkzaam bij het Ged. Arbeidsbureau in 's-Graven hage. Hem was ten laste gelegd, dat hij een of meer personen, die voor arbeidsinzet waren ondergedoken, heeft gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau. Voorts werd hem ten laste gelegd, dat hij in 1944 is toegetreden tot de organisatie Todt. Er werd een vijftal getuigen ge hoord. De voormalige directeur van het G. A. B. in de oorlogsjaren, deel de mee. dat hij wist. dat L. controle uitoefende in de stad buiten zijn be voegdheden als kantoorbediende bij het G. A. B. om. L. had o.m. in het „Zuid" in 's-Gravenhage een drietal personen aangehouden on naar het politiebureau gebracht. Uit de getui- genverlaringen bleek voorts, dat van de aangehouden personen er waren, die later naar Amersfoort en Duits land werden overgebacht. De proc.-fiscaal achtte het ten las te gelegde bewezen. Hij wees op de mijtaliteit van verdachte, die in het dossier tot uiting komt en die vol gens hem ook op deze terechtzit ting bleek: Een mentaliteit, waar voor men allesbehalve bewondering kan hebben. Hij wilde alleen reke ning houden met de jeugd van ver dachte, anders had hij een nog ho gere straf willen vragen. Hij vroeg veroordeling tot een gevangenisstraf van 12 jaren met aftrek van voorar rest. De raadsman van L. achtte de po- vraagde straf buitensporig hoog. Hij wees op het gezin, waaruit verdach te komt. welk gezin zeer Duits was ingesteld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3