H.M. de Koningin treedt 4 September af Candidaatstelling Tweede Kamer Het einde komt in zicht; •nog 95 K.M. VRIJDAG 4 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 In de Nederlandse Staatscourant van heden kómt de volgende bekendmaking voor: Hare Majesteit koningin Wilhelmina en Hare Koninklijke Hoog heid de Regentes prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de'afstand van de kroon door Hare Majesteit koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s.', weshalve, op die. dag Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De minister-president, (get.) BEEL. In kieskring VII; Leiden Heden heeft de officiële candidaat stelling plaats gehad voor de verkie zing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, welke op Woensdag 7 Juli a.s. zal plaats vin den. In de Kieskring Leiden zijn daar voor de volgende candidatenlijsten ingediend: R.K. Volkspartij: 1. J. Groen Azn., 2. W. Steinmetz, 3. T. S. J. Hooij, 4. J. H. v. MaarSeveen, 5. L. G. Korten- horst, 6 mej. A. H. Nolte, 7. M. P. v. d. Weyden, 8. P. J. Aalberse, 9. mej. W. M. W. v. Lansehot, 10. C. J. v. d. Ploeg, 11. P.v S. v. Leeuwen. 12. A. J. M. Angenent, 13. E. P. Clijnk, 14. N. J. Hooyschêur, 15. W. J. Dijssel- bloem, 16. M. P. A. Meissen. 17. W. L. M. Groffen. Anti Rev. Partij: 1. J. Schouten, 2. C. v. d- Heuvel, 3. P. S. Gerbrandy, 4. E. P. Verkerk, 5. A. B. Roosjen, 6. J. A. H. J. S. Bruins Slot, 7. A. Sta pelkamp, 8. H. J. W. A. Meyerink, 9. J. Terpstra, 10. J. Algera, 11. J. Fok- kema, 12. C. van der Zaal/13. A. W. Biewenger Wzn., 14. G. Moll, 15. J. Smallenbroek, 16. F. L. van Muiswin kel, 17. A. Warnaar, 18. N. G. Geel kerken, 19. A. J. Meyer, 20. P. C. Monster. Chr. Hist. Partij: 1. H. W. Tilanus, 2.' J. J. R. Schmal, 3. H. K. J. Beer- nink, 4 Tj. Krol, 5. J. de Ruiter, 6. H. Kikkert, 7. jkvr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, 8. W. F. E. Baron van der Feltz, 9. F. H. van de Wete ring, 10. J. W. de Jong Schouwen burg, 11. G. Verschoor, 12. Corn. v. Dijk, }3. W. Cnossen, 14. H. C. Kra nenburg, 15. P. Jouwsma, 16. F. A. Nelemans, 17. L. Krol, 18. H. K. van Minnen, 19. mevr. J. Kostervan Roon, 20. A. C. Bensen. Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie: l. P. J. Oud, 2. H. A. Korthals, 3. F. den Hartog, 4. mevr. A. Forta- nierde Wit, 5. G. Vonk, 6. J. G. H. Cornelissen, 7 R. Zegering Hadders, 8. Gt Ritmeester. 9. H. J. Anker smit. 10. J! J. G. S. Falkena, 11. W. C. Wendelaar, 12. J. J. Feringa, 13 P. Merkelijn, 14. P. Herweijer, 15. G. d Grooth, 16. J. L. Verhagen, 17. mevr. J. F. SchouwenaarFransen, 18. J. A. Overwater, 19. H. A. M. Roe- lentsz, 20. J. G. Bettink. Partij van de Arbeid: l.W. Drees; 2. J .A. W. Burger 3. N. Stufkens; 4. H. J. Hofstra; 5. S D. Posthumus 6. J. Emmens; 7. C Hamelink; 8. mevr Chr D. de Ruy ter-de Zeeuw; 9 G. J. N. M. Ruygelrs 10 P. C. de Jonge; 11. J. P. van Praag 12. J. Spronkers; 13. A. J. van der Weel; 14. A. J. Jongeleen; 15 H. B. Engelsman; 16. L. P. v. Oorschot; 17. O. van Dijk; 19. K. van Eek; 19. mevr. E. J. van den Broeckede Man, 20. D. J. van Dijk. Staatkundig Ger. Partij: 1. P. Zandt, 2.%C. N. van Dis, 3. D. Kodde, 4. J. v. Dijk, 5. J. v. Bochove, 6. C. Smits, 7. P. J. Dorsman, 8. A. Vlas blom, 9. Q. v. 't Foort, 10* A. J. Schot, 11. D. van der Ent Braat, 12. J. Hamstra, 13. A. J. Kersten, 14. A. de Redelijkheid, 15. G. A. Zijder- veld, 16. T. de Jong H.Az., 17. F. de Bruijn, 18. D. Dekker, 19. J. Ver meulen, 20. S. van der Weerd. Oude S.D.A.P. en Partij voor de Wereldregering: 1. G. Kruit, -2. mevr. H. Meyers-Kehrer, 3. L. B. v. d. Muy- zenberg, 4. mej. M. C. Bouwmeester, 5. C. M. Philippus, 6. H. van der Brug, 7. mej. C. M. M. Hissink, 8. J. C. Lou- werse, 9. C. C. J. de l'Espinasse, 10. A. de Winter, 11. S. W. Kuiper, 12. D. A. Noordewier, 13. J. Verheul, 14. P. H. van Calmthout, 15. mej. J. M. E, S. Ie Rutte, 16. N. van Diejen, 17. me vrouw Th. Zwollo-Reuvekamp Gille, 18. D. Captein. Comm. Partij Nederland: 1. G. Wa genaar, 2. S. de Groot, 3. C. Borst, 4. H. Gortzak, 5. J. Hoogcarspel, 6. G. v. Praag, 7. J. Haken, 8. B. J. Stokvis, 9. mevr. W. v. d. Muyzenberg-Willem- se, 10 P. P. J. Metscher, 11. H. v. Wei zen, 12. J. H. Hermans, 13. J. H. C. v. Renssen, 14. A. C. Koenen, 15. J. P. Schalker, 16. J. van Santen, 17. mevr. H. J. van Ommeren-Averink, 18. me vrouw M. E. Nobbe-Oainot, 19. B. Gelijnse, 20. W. Kremer. Onafhankelijke Nationale Groep: W. K. H. Feuilletan de Bruyn, N. W. van Hartingsveldt, F. K. M. Steup, A. A. Ch. Bakker. M. R. Loze, J. G. Ste- neker, P. J. Enk, H. J. Enondt Ver meulen, T. Th. H. Winter, E. S. B. Varenkamp, geb. Van de Roemer, W. A. Veenhoven, J. C. de Vos, H. J. Schmidt, C. Poortman, J. Schouten, P. Cool, W. O. Thaarup van Tienen, W. Belonje, H. Slurrink, G. A. Tichel man. Lijst-Welter: Ch. J. I. M. Weiter, M. L. F. Bajetto, J. Zelis, P. Schoef- hals, H. Hendriksen, H. W. C. Simons, R. Van Lissa Nessel, H. Cuypers, G. Kemper, F. Koch, J. E. van Rave- steyn, J. R. M. Keunen, W. J. M. Vergnes, C. Smal, J. L. A. Zwarts, M. W. van den Dungen, V. Boon, N. H. van Mujtden. L. de Leyer, J. M. Knaapen geb. Fermont. KATHOLIEKE AVONDMULO. Bij voldoende belangstelling zal in September in het gebouw van de Katholieke Jongens Ulo, Vrouwe kerkhof 1, te Leiden, een Katholieke Avon-Ulo worcfen begonnen. Deze school heeft ren doel volwas senen'en jongens en meisjes, die om aanvaardbare redenen het onderwijs aan de dagschool niet kunnen volgen, op te leiden voor het Katholiek Mulo diploma. De lessen zullen worden gegeven op Dinsdag. Donderdag en Vrijdag van zeven uur tot half tien. De cur sus duurt drie jaren. Voor leerlin gen die reeds enigszins gevorderd zijn, bestaat de mogelijkheid in een hogere klasse te beginnen. Wij venwachten vooral van de zij de van hen, die het gemis van ver der onderwijs werkelijk voelen, en in hun avonduren gaarne aan hun ont wikkeling willen werken, grote be langstelling voor deze avondlessën. Het zal niet gemakkelijk, gaan, maar voor de volhouders" ligt hier een kans om zich breder en dieper te ontwikkelen en deze ontwikkeling in een waardevol diploma te realiseren. Inlichtingen betreffende deze school zullen gaarne worden ver strekt door Th. Scholte, Apothekers- dijk 25, en J. Burschke, Regentesse- laan 31, Oegstgeest, tel. 24401. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Rechts geleerdheid: de hereh C. Krol te Wassenaar, P. G. Meyer Viol te Wassenaar, mej. G. M. Anient te Bloe- menda^l. Gouden doctoraten. Op de volgende data, zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat de daar bij genoemde heren aan de Leidse Uni versiteit tot doctor promoveerden. 20 Juni Dr. H. J. Coert, wonende te 's Gravenhage in de geneeskunde, 22 Juni Mr. A. D. R. Fockema Andreae, Oud-President van het Gerechtshof te Arnhem, wonende te Arnhem, in de yrechtswetenschap. 23 Juni Mr. J. Jorissen, wonende te Windhoek (Z. Afrika), in de rechtswetenschap. 25 Juni: mr. J. van Drooge. advocaat te Dordrecht, wonende te Dordrecht, ,n de rechtswetenschap. TENTOGNSTELLINGSBEURS STADSGEHOORZAAL. De sluiting van de tentoonstellings- beurs in de Stadsgehoorzaal zal he denavond te 10 uur plaats vinden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Constance Louise, d. van F. W. Meijer en J. H. Boom; Cor- nelis Abram Adam, z. van C. Ver- sluijs en E. J. A. Jongeling; Josephus Theodorus Hendrikuë, z. van C. J. van der Zwel en C. M. A. Kuijten; Marinus, van J. van Vliet en A. T. Nijsseri; Marthae d. van J. Maier en H. Kellermann Slotemaker; Lebo- rius Hendrikus, z. van C. L. Men ken en A. M. Peltenburg; Evert Al- bertus. z. van J. Achterberg en M. Hoogduin, Jannetje, d. van D. de Gier en H. Faas. Overleden: G. Schaap huisvr, van W. Boer 40 jaar; J. van den Hoek, man 81 'jaar; P. W. J. Alkemade, 4 jaar; J. de Gooijer, man 30 jaar; P. H. Gilbesrts man 46 jaar. Ondertrouwd:/A. W. H. Dub beldam jm 26 jaar en J. Matters jd 19 jaar; J. Koster jm 24 jaar en G de Groot jd 22 jaar; M. T. van der Poel jm 30 jaar en J, M. de Jong jd. 25 jaar; C. L. Seijn jm 26 jaar en G. Glasbergen jd 25 jaar; H. van Va riek wednr. 62 jaar en J. Boëzaard wed. 46 jaar. T. J. Schrama jm 30 jaai1 en H. Geugjes jd 26 jaar Oei jm 25 jaar en K.' N. Liem jd 24 jaar; J. Héijloo jm 25 jaar en G. Janssen jd. 25 jaar; J. van Wakeren jm 28 jaar en G. C. Gortzak jd 25- jaar R. C. Krooshof jm 26 jaar en E. van der Hoogt jd. 24 jaar; J. Laurier jm jaar en G. van Leeuwen jd 23 jaar; M. H. Rozier jm 26 jaar en M. G. ter Beek jd 26 jaar; A. van Voorst jm 27 jaar en H. E. Piekaar jd 28 j. SCHERMEN DE TENCK1NCK-WISSELBEKER WEER IN LEIDEN. Gisteravond werd onder leiding van de heerGijsberti Hodenpijl in de schermzaal van de Haarlemse po litie de halfjaarlijkse sabelwedstrijd gehouden tussen de équipes van de -P. S. V. ..Haarlem" en de L. P. S. V. De wedstrijd werd door de L. P. S. V. gewonnen mèt 10 tegen 6 partijen, zodat de wisselbeker weer voor een half jaar naar Leiden verhuist. Na afloop reikte- de schenker »van de beker, de heer E. H. Tenckinck, de prijzen uit. De herer^ D. J. Ver- zijden (Leiden) en 'J. van Rijswijk (Haarlem) ontvingen ieder een me daille voor de schermers met het minst aantal ontvangen treffers (9 resp. 12 ontvangen tr.). G. J. End- lich (Haarlem) veroverde de prijs voor de beste stijl, KATWIJK AAN DEN RIJN De brandweer stond gereed en vierde feest. De Katwijkse brand weer verbond het aangename aar> het nuttige en hield 'in het parochie huis een jaarvergadering plus ont spanningsavond. De heer J. A. Ge- sink, commandant der brandweer, hield een causerie met als onder werp: Wat werd dooj- de brandweer gedaan. Dan volgde het gedeelte „ontpanning". Hiervoor had.de Leid se ontspanningscommissie „De Vlam" haar medewerking toegezegd. Toneel, declamatig, piano, wisselden elkaar af. Het „werd een overweldigend succes. Onderde aanwezigen merk ten we op de burgemeester van Kat wijk, de commafidant van de Leidse brandweer, de heer Hagedoorn, te vens Kringcommissaris, de comman dant van de brandweer van het vliegveld, de heer Methlenen, en een deputatie van deze brandweer. Tij dens de fuif stond buiten het lokaal de brandweerwagen plus een autobus voor eventueel optreden gereed. Suikeren „Ruys'. De heer Jacques Meijer, werkzaam bij patis serie te Nijenhuis aan Den Deijl, ver kreeg op de grote Internationale Vaktentoonsteling voor banketbak kers in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, een eervolle vermelding voor een geheel van suiker vervaar digde en tot in de kleinste bijzon derheden nagebootste „Willem Ruys" het nieuwste Nederlandse passagiers schip. Het stuks was precies één M. lang. NOORD WIJK Comité huldeblijk H.M. de Ko ningin. Het comité van het hulde blijk van H.M. de Koningin, presi dente mevrouw M. M. J. van Berckel von Bönninghausen tot ïïerinck- have, deelt mede, dat ook Noordwij k niet is achtergebleven met haar gave. De opbrengst is schitterend: ruim 1300.— Openstelling staatsduinen tussen Noordwijk en Katwijk. De minis ter van financiën heeft goedgevon den, dat bij wijze van proef voor hou ders van z.g. wandelkaarten, de dui nen, gelegen tussen Noordwijk aan Zee en Katwijk aan Zee, wederom voor het jaar 1948 worden openge steld. De wandelkaarten gelden niet voor het betreden van het militaire schiet- terrem te Katwijk en de zeereep Zuidwaarts van het rijwielpad." Even min voor het betreden van de zee- reep tussen Noordwijk aan Zee en Kal wijk aan Zee, alsmede de zee- eep bezuiden Katwijk aan Zee. In beide gevallen behoudens de be staande afgangen naar het strand. De afgifte van de wandelkaarten^ zal als van ouds geschieden door de gemeentepolitie te Noordwijk en Kol'Aijk. In verband echter met de tijd, nodig voor de aanmaak van de kaarten, zal de openstelling van deze duinen op een nader te bepalen tijd stip ingaan. OUDE-WETERING Opening „Chalet Brasem". Ve len zullen met verwondering gezien hebben naar de bouw van een uit drijfsteen opgetrokken gebouwtje, overkoepeld met een rieten kap van een höoiberg, en zich ^afgevraagd heb ben, wat moet dit nu weer worden. Dinsdagmiddag is op deze vraag een antwoord gegeven. In tegenwoordig heid van de gemeentesecr., de heer W. A. Harteveld, wethouder de heer C. v. d. Meer, de heer Deei gemeen te-opzichter, de heer Figee, een afge vaardigde van de rederij Zwaag en diverse genodigden, werd de opening verricht. Daar de burgemeester ver hinderd was, werd door wethouder van der Meer de vlag geheven, ten teken dat het gebouw voor geopend werd verklaard. De heer W. A. van Harteveld sprak hierbij namens de gemeente Alkemade een korte ope ningsrede uit. Gaarne had de ge meente haar medewerking verleend om tot dit gebouw te komen. Immers dit is speciaal bedoeld voor alle ge meenten aren. Zij, die van de water sport willen genieten, maar ook voor hen die na een wandeling gaarne even aan het water verpozen. Voorts is dit een mooie uitbreiding voor toe risme, met omschakeling van het be staand paviljoen tot een meer een voudige gelegenheid. Daarom wenste de heer van Harthevell de „Chalet Brasem" een succesvol bestaan toe De heer A. Zegers, eigenaar van deze uitspanning, bracht dank aan de meente. Meestal moet het komen van particulier initiatief, maar de ge meente is hier een vo'Órbeeld ge weest, en heeft het mogelijk ge maakt dat tot deze uitbreiding kon worden overgegaan. Temeer daar het Braassemermeer met zijn prach tig natuurschoon in de lande nog niet de bekendheid heeft die het verdient. Hirena werd de „Chalet", wat bete kent Zwitzers huisje, bezicthigd. Aar dige wandschilderingen met een ge heel in de stijl en smaakvolle meubi lering, waarbij nog de vele ingekomen bloemstukken maakten dif tot een ruetige, smaakvolle naderzetting. De ze officiële -opening werd besloten met een gezamenlijk diner, aangebo den door de heer A. Zegers, hetwelk ook geheel in de sfeer was gehou den, en bestaande uit een „chaletje" gevolgd door een zwembadsoepje, vervolgens de specialiteit van het Braassemermeer met het gewas uit de Veenderpolder en tot besluit een paviljoentje. WARMOND „St. Matthias" U^ het jaarver slag van de penn. vermelden wij, dat St. Matthias in het afgelopen jaar een teruggang in de financiën had ondervonden ten bedrage van f 1179.42, zodat hiermede de gevorm de reserve voor het grootste gedeelte is ingeteerd. In de kascontrole-com missie werden benoemd de heren B. Kroon, L. Versluys en Jac L. Weyers terwijl de heren P. Kokshoorn, Jac v. Moorsel en J. v. d. Voort als plv. fungeren. Bij de verkiezing bestuursleden hoofdbestuur, werd de heer J. J. Schavenmaker herkozen, terwijl de heer P. M. S. Smolders in de plaats van J. v. d .Voort en de heer L. J. y. Noort in de plaats van dr H. A. G. M.-.Wa'enkamp, die beiden niet herkiesbaar waren, werden gekozen Het voorstel van het bestuur, verho ging donaties tot f 12, f6, en f3 werd na veel re- en depliek in stem ming gebracht en verworpen. Het bestuur zal nu naar andere manieren omzien om de kastoestand te verbe teren. Hiertoe werden enkele ideeën vanuit de vergadering naar voren gebracht. ,,1AUR A-LOGBOEK" (Van een onzer redacteuren). ALPHEN, Donderdagavond. We waarschuwden onszelf gisteren: „Laat ons niet te vroeg juichen' en vandaag reeds is die waarschuwing niet overbodig gebleken. Niet dat we uitgevallen zijn, Goddank niet, maar we hadden gehoopt dat na de „dodenrit", van gisteren, vele deelnemers van daag niet aan de start zouden vershijnen, zodat de medaille echt een be loning werd voor de prestatie van een geselecteerd aantal, toen we vanmor gen echter bemerkten, dat alle deelnemers, zonder uitzondering, hun nieuwe controlekaart kwamen afhalen, waren we eerlijk gezegd teleur gesteld. Hiermede nemen we geen woord terug van gisteren; het was in derdaad een rit op leven en dood. Alleen hebben ze allemaal het leven behouden en dat een collegiaal blad schreef „Laura-rijder^ lachten om re gen en wind", is aan onze berichtgeving niet tegenstrijdig, want we zou den lachend de dood zijn ingegaan. Eindelijk een uitvaller! Weer zitten we op onze kamer, om terug te denken aan deze dag. Eigen lijk denken we daar de hele avond aan, want mochten de gedachten een ogenblik afdwalen, dan herinneren onze verstijfde spieren ons er wel weer aan. LAATSTE BERICHTEN BERNADOTTE BEVEELT STAAKT HET VUREN. EN WAPEN- STILSTAND. Graaf Folke Bèrnadotte, de bemid delaar van de V.N. in de Palestijnse kwestie, heeft „staakt het vuren' bevolen in Palestina met ingang van Zondag a.s. te 09.00 uur Jeruzalem- se tijd, en wapenstilstand met ingang van Maandag aanstaande te 18.00 uur Jeruzalemse tijd, aldus wordt te Am man vernomen. RAPPORT OVER LONDENSE CONFERENTIE AAN MOSKOUT Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Sowj et-Unie offi cieel op de hoogte gesteld zal wor den van de conclusies vqn de zesmo- gendheden conferentie te Londen over Duitsland. Een copie van het volledige eommuniqué over de ge zamenlijke aanbevelingen aan de be trokken regeringen zal aan de Sow- jet-Russische ambassadeur te Lon- "den overhandigd worden voor door zending aan zijn regering. Publica- van het volledige communiqué wordt begin volgende week ver wacht. Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken weigerde commentaar te leveren op -een bericht uit Parijs, volgens het welk op aandringen van de Franse delegatie besloten zou zijn van de bevindingen der conferentie aan de Sowjet-Unie mededeling te doen, voordat hiervan publicatie is ge- dfean in de hoofdsteden van de deel nemende mogendheden. Hij wees er slechts op, dat ook na de eerste zes- mogendhedenbespreking over Duits land in Maart j.l. van het resultaat der besprekingen via diplomatieke kanalen aan Moskou mededeling ir. gedaan onder algemene goedkeuring van de deelnemende mogendheden. ZAL BENES AFTREDEN? In politieke kringen te Pfaac cir culeren betrouwbare mededelingen volgens welke de mógelijkheid groot zou zijn, dat president Benes zeer binnenkort zal aftreden om gezond heidsredenen. De dokters zouden de president een langdurige periode van „volkomen rust" hebben voorgeschreven. Algemeen verwacht men, dat het aftreden van Benes onafhankelijk zal zijn van de beslissing over de nieu- de grondwet. De termijn voor on dertekening van de grondwet loopt over vi§r dagen af. De mening wint steeds meer veld. dat Clement Gottwald. de commu nistische minister-president, Benes zal opvolgen. POS. NED. SCHEPEN ABBEDIJK pass. 4 Juni Bishop rocks. ALBLASSERDIJK.4 Juni van Veracruz naar Houston. ALPHERAT 4 Juni te Antwerpen. CERAM pass. 3 Juni Gibraltar. DELFTDIJK 2 Ju ni van Portland te Vancouver. ERNA BALTIC HELVETIA, UNITAS (con vooi Coasters), pass, 4 Juni Malta. HUGO DE GROOT 4 Juni van Ba tavia naar Semarang. LOPPERSUM 3 Juni van Rotterdam te Calcutta. POELAULA UT 3 Juni van Philadel phia naar New York. RUYS 3 Juni van Rio de Janeiro naar Kaapstad. TAMO 4 Juni te Las Palmas. VEEN- ÜAM 4 Juni n.m. van Rotterdam te New York verwacht. WESTERDAM vermoedelijk 7 Juni om. 9 uur van New York te Rotterdam verwacht. De tocht van vandaag is de mooiste geweest, die we tot nu toe gehad heb ben. De eerste was, fris en monter als we allen waren, te licht en de tweede was geen tourisme meer, maar een prestatie-rit. Vahdaag echter is het een ideale Laura-tocht geworden. Het parcours was behoorlijk lang, 130 km., er stond een straffe wind, zodat het'niet vanzelf ging, geen re gen belette het genieten van natuur schoon en de streek, die we door kruisten, was onvergetelijk schoon. Zó stellen we ons de meest aantrek kelijke Lauratocht voor. Zoals gewoon startten we om half acht, deze keer met de wind in de rug en een zopnetje aan de hemel; in de richting Utrecht. De eerste controleplaats, Rietveld, werd zondgr rust gepasseerd en in een tempo van 20 km. per uur. bereik ten we „Den Hommel", waar werd gestempeld en even gepauseerd wera. We waren nog niet goed en wel bin nen, of een enorme regenbui ti acteer de de achter ons komende deelne mers, doch toen de tocht vervolgd werd was het weer droog en dat is het de hele dag gebleven. Nog steeds met de wind mee ging het door de prachtige villaparken en bossen van Bilthoven, Soestdijl^ en Baarn. Langs het paleis rijdend, zagen we juist prins Bernhard met z'n auo uitrijden. Even keek hij verwonderd naar het zonderling uitgedoste troep je, herinnerde zich toen de Laura tocht en zwaaide ons vrolijk toe. We hadden nu 60 km. gereden, alle maal met wind mee. De volgende étappe echter van 15 km., naar Hil versum, kregen we de wind opzij, ter wijl vanaf deze controleplaats tot aan Alphen, recht of schuin tegen de steeds meer opstekende wind en optornen. Toen was het uit met het luie le ventje en werd het een herhaling van gisteren, met dit verschil dat er geen regen viel. Weer zochten de deelnemérs elkaar in peletons en vochten gezamenlijk door het schitterende waterlandschap. Hoe mooi was het plekje met kleine, beboste eilandjes in die grote water plassen, met op de achtergrond het prachtige kerkje van Loenersloot, overgoten door een gouden zon! Dit was een enorm grote ruk van Hilversum haar Rietveld, ongeveer 45 k m., waarvan een groot deel over een onafzienbare smalle polderweg, met sterke wind opzij, die met een vaart van 18 km. genomen werd. In Rietveld was het leed weer ge leden en vooral vanaf Bodegraven ging het crescendo naar Alphen. Voor de derde'maal leverden we de volledig afgestempelde kaarten in. De grootste route is volbracht in een behoorlijk tempo, hoewel niet zo wild als gisteren. De vermoeidheid doet zich voelen, terwijl ook de regen nu niet als een zweep werkte om ons te jagen, zoals Woensdag. Dat het allemaal geroutineerde fiet sers zijn, blijkt wel uit het feit, dat er tijdens de derde dag nog steeds geen uitvallers zijn, doch toen we van avond om negen uur nog eens aan de finish gingen kijken, bleek nog één deelnemer zich niet gemeld te heb ben, terwijl het al een half uur over tijd was. Indien hij echter nog komt, wat niet waarschijnlijk is, een volle dige stempelkaart heeft en een rede lijke verklaring kan afleggen voor zijn lange wegblijven, mag hy mor gen toch starten. Alles wijst er echter op dat deze 34-jarige Rotterdammer de eerste uitvaller is, behalve dan die Leidse dame op Dinsdagmorgen, die, in tegenstelling met ons eerste be richt, niet door een ongeval, doch we gens ziekte had opgegeven, zodat zij niet als uitvalster beschouwd wordt. Een der belangrijke figuren uit de Vierdaagse, het Comité-lid, de heer Rob Lam, de controle-kaartjess knippend bij een controlepost. SASSENHEIM wmm: GOUDEN ECHTPAAR. Uit het register voor huwe lijksaangiften van het jaar '898 blijkt, dat op 3 Juni voor de ambtenaar van de burgerlijke stand versche nen C. Noordermeer en M. van der Vossen, die ver klaarden met elkander een huwelijk te willen aangaan. Dit huwelijk werd op 16 Juni voltrokken. Het paartje van toen staat ru voor hun 50-jarig Hu welijksfeest. Het echtpaar, woonachtig Hoofd straat 150, waarvan „hij" 72 en „zij" 69 jaar is; geniet een goede gezond heid en tot verleden jaar was de bruidegom nog steeds in het bloem bollenvak werkzaam. Zij' zagen hun huwelijk gezegend met 14 kinderen, waarvan er nog 10 in leven zijn; het aantal kleinkinderen bedraagt 46. Het zal hen op 16 Juni zeker niet aan be langstelling ontbreken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 8 Juni nam. half 8 De agenda vermeldt onder aandere de volgende punten: Winkelsluiting, bakkerij bedrijven; aanvrage vergun- ning tot vervening aan Ged. Staten MARKTBERICHTÉN LEIDEN, 4 Juni. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 2 slachtdieren, 78 kalf- en melkkoeien, 50 varekoeien e.a„ 60 vette koeien, 22 pinken, 1 vet kalf, 303 nuchtere slachtkalveren, 91 wei- deschapen, 2488 lammeren, 1 zeug, 43 mestvarkens, 555 biggen, 17 paar den 7 veulens, 35 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400 150. handel tamelijk; varekoeien 300 500, pinken 200—300% weidescha- pen 6080, lammeren 2035, en mestvarkens 5070, handel zeer matig, biggen 4055 handel matig paarden 200750 en bokken een geiten 3050, handel zeer matig; Kaas. Aanvoer 78 partijen Goudse en 5 partijeh Leidse kaas. Totaal 83 partijen. Pry zen. Ie soort Goudse kaas f 1.701.73 idem 2e soort 1.661,69 en le soort Leidse kaas 1.551.62, per kg. inclusief opzet recht. Handel flauw Na drie <(agen hebben we een over zicht van de service langs de weg. Er rijdt n.l. een reparatiewagen mee van de rijwielfabriek „De Rijnstroom" uit Alphen, die gratis herstellingen ver richt en kleine onderdelen levert. Grote stukken, zoals kettingen en banden, worden tegen normale prijs ter plaatse van de pech gemonteerd. De heer T. van Dam vertelde ons, dat hij vandaag precies 50 ongevallen be handeld had, met opvallend veel ge broken kettingen en pedalen; ei werd dus deze dag wel veel van het mate riaal vereist! De eerste dag reed ook een ambu lance-wagen-mee; gisteren alleen een Rode Kruis-auto eff vandaag slechts een dokter, die heel weinig te doen had en aHeen bij de finish enkele be nen moest masseren. We gaven gisteren reeds de laatste, route van Vrijdag, 95 km. Thans is bekend, dat de deelnemers om 3 uur in Bodegraven verwacht worden, daar op elkaar wachten en in groep jes van 25 naar Gouwsluis bij Alphen trekken, waar zij zich allemaal in een enorme colonne aansluiten en met muziek voorop Alphen binnenrijden, naar het Nutsgebouw, waar de voor zitter van het comité de heer Bern. Knaapen, de medailles zal uitreiken. Wat nog geheim is, zelfs voor de heer Gastelaars en het comité, mogen we nu wel verklappen, omdat de be trokkene dit pas na afloop zal lezen. De heer Knaapen heeft n.l. besloten de heer Gastelaars, die- als secretaris van het comité, enorm veel werk voor deze Vierdaagse verzet h,cef4, de Lau- ra-medaille „honoris causa" uit te reiken, hoewel hij niet meegereden heeft, als een blijk van waardering voor zijn energiek en succesvol wer ken. We staan voor de laatste dag; eer lijk gezegd zijn we niet meer zo fris als Maandagavond, maar gaan toch met groot enthousiasme de laatste étappe tegemoet. De begeerde medail le komt dichter bij; nog 95 km. en het juweel zal op onze borst prijken, of niet.... Hierover zullen morgen onze fiets en benen beslissen. Dui mend voor een goede afloop, kruipen we onder de wol.i DE LAATSTE DAG. Vanmorgen op de gewone tijd be gon het vierde en laatste bedrijf van de Laura-tocht. Ook nu was het weer niet bijzonder mooi, maar in vergelij king met de vorige dagen, mochten we werkelijk niet klagen. Nog geen enkele ochtend heeft de hemel er zo hoopvol uitgezien en de kans, om het er droog af te brengen, is niet gering. Dit keer ging de tocht allereerst op Rotterdam aan en in tegenstelling met de vorige dagen werd gestart te gen de wind in. De laatste loodjes plegen nu eenmaal het zwaarst te we gen. Intussen weten de fiets-entho- siasten voldoende energie te putten uit de gedachte, 4at zij vandaag de krpon op het werk gaan zetten. De medaille ligt nu voor 't grijpen. Om half tien waren de meeste deel nemers reeds in Rotterdam, wat in dit geval wil zeggen: 34 km. met tegen wind zijn reeds afgeschreven. Het tempo bedroeg ongeveer 18 km. per uur. V^n de resterende 60 kilometer liggen er 25 in de Maasstad; terwijl van de 35 km. op de grote weg een groot deel voor de wind gaat. Uitvallers zullen er dus niet veel of helemaial niet zijn. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DE WEG 1948. De sportcommissie van de Ned. Wielren Unie heeft besloten, dat de afstanden van de kampioenschappen van Nederland op de weg, die Zon dag 13 Juni a.s. op het parcours te Valkenburg zullen worden verreden, zullen bedragen: voor beroepsrij ders en onafhankelijken 211,304 k.m. (22 ronden van 9.832 k.m.) en voor amateurs 154.312 k.m. (16 ronden van 9.832). De amateurs zullen 3 minu ten na de beroepsrijders en onafhan- kelijken starten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3