Hubertus Aan de vooravond van de Alphense vierdaagse PflfïiEn Afscheidscollege prpf. mr. R. Kranenburg DINSDAG 1 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 AL TE ARGWANEND. Wij lezen .in het „Algemeen Dag blad": Vier jaar bezetting en het steeds dreigende gevaar van een vierde co lonne heeft zelfs de nuchtere Neder lander nerveus en argwanend ge maakt. Dat heeft de correspondente van Associated Press ondervonden. Na afloop van de de dodenherdenking op Margaten ging zij naar een restau rant. dat aari de rand van dé stad ligt, om haar reportage naar het bureau door te bellen. De juffrouw sprak Engels en telefoneerde langdurig en de stamgasten vonden het geval maar wat verdacht. Men stak de hoofden bij elkaar en besloot de verdachte vast te houden tot de politie kwam. De juffrouw pro testeerde, maar de gasten gaven geen krimp en kondigden aan geweld te gebruiken als de dame niet goedschiks in h^pr lot berustte. Er vielen aan weerszijde rake klappen. Mej. Slis was in gezelschap van de heer Czisniecki, de tweede secretaris van de Poolse legatie uit Den Haag. die in zijn auto voor het restaurant wachtte. Tot de politie met een over valwagen ter plaatse verscheen en drie personen arresteerde. De. Poolse secretaris heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken van het gebeur de op de hoogte gebracht. De Maas trichtse politie stelt een onder zoek in. DE ZAAK-DR. CROIN. Het Tribunaal veroordeelde dr. C. C. A. Croin, tijdens de bezetting voorzitter van de Artsenkamer, tot internering, verbeurdverklaring van ƒ50.000 en zijn radio en ontzetting uit de kiesrechten. Geadviseerd werd een internering van 5 jaar, eindi gend op 13 April 1950. DE ZAAK-MR. BODDE. Op grond van verminderde toere keningsvatbaarheid werd mr. dr. Th. Bodde, die er van beschuldigd werd tijdens de bezetting excessieve honoraria te hebben berekend om Nederlanders uit Duitse handen te halen, te hebben gemanipuleerd om een directoraat bij de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te krijgen en die zich in Aug. 1944 liet benoe men tot directeur-generaal van dit concern, tot internering verbeurd verklaring van 5000 en' een kwart van een buitengoed en ontzetting uit de kiesrechten. Geadviseerd werd de internering twee jaar te doen duren, eindigend op 8 Nov. 1948. In de overwegingen werd gewag gemaakt van het feit, dat mr. Bodde na zijn vrijlating zijn beroep als ad vocaat en procureur niet meer zal kunnen uitoefenen. TERUGGAVE 2 pCf. GLAS. Nadat onlangs alle glas,- behalve het tuindersglas door de distributie was vrijgegeven, waren vele tuinders van mening, dat van de gratis terug levering van het glas niet veel zou terechtkomen. Het tegendeel is ech ter het geval. Nu de oorlogs-glas- schade zo goed als geheel hersteld is, worden aan het betreffende departe ment voorbereidingen getroffen,om begin Juli aan te vangen met de gra tis-teruglevering van de 2 pet. glas plus raamlijst tegen de kostprijs. Het handelsverdrag, met België loopt tot 30 Juli. waarna een nieuw verdrag ingaat. Hierin is opgenomen een post van 600.000 M2. tuindersglas of wel 25 pet. van de totale glas-import uit België. Omdat er geen voorraden van betekenis meer zijn, kan de restitutie dan pas na 1 Juli beginner, van de 450 000 M2. vrijwillig geleverd glas. Het restant van 150.000 M2. zal te klein zijn, om de distributie van tuin dersglas op te heffen. De vraag naar dit glas in de glas'centra maar ook in de vollegrondcentra voor reparatie doeleinden is veel groter. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenheid van hun 40-jarig lidmaatschap van het zangkoor ..Can tate Domino'' der O. L.Vr.-kerk aan de Elandstraat te 's-Gravenhage,, zijn de heren N. M. Niese, C. Seyen ten Hoorn en Th. Schmitz door Z.H. de Paus begiftigd met het erekruis ..Pro Ecclesia et Pontificie", dat hun Zondag, na de plechtige Hoogmis te hunner intentie opgedragen, tijdens een druk bezochte receotie in de nas- torie door pastoor H. J. M. Hag- dorn S.J. met een toespraak namens het kerkbestuur en de parochianen, overhandigd werd met de daarbij be horende oorkonden. Bij de viering van het veertig jarig bestaan an de afd. Rijswijk der K.V.P. is aan de heer H. C. Smul ders de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontificie" uitge reikt. I Al ID A I twaalf klokslagen de nieuwe dag in. En nü gaan we slapen LPHEN, MAANDAGAVOND. We staan aan de vooravond van het wie- lerfestijn, de Alphense Vierdaagse. Nog enkele uren «en het startsein zal gegeven worden, waarop ruim drie honderd fiets-enthousiasten met een fikse trap op hun, pedalen de eerste route gaan beginnen. 115 km. zul len we morgen moeten afleggen, binnen de tijd van 12 uur, om in de run ning te blijven. Onze fiets wacht beneden in de schuur, keurig opge poetst, gesmeerd, nagezien en gecontroleerd, oir. ons morgen langs Zuid- Hollands dreven te voeren en hopelijk weer veilig in Alphen terug te brengen. Wat die „fietsgekken" toch- willen (Van een onzer redacteuren). Door het open raam van onze ka mer staren we de duisternis in, die over Alphen is neergestreken. In de verte raast een trein voorbij; verder is het stil. Het dorp is in slaap ver zonken, na een drukke middag, waar in wielrijders uit alle delen van het' land, zich kwamen melden, om hun papieren in ontvangst te nemen. Typisch dat dit gebeuren, met be trekkelijk weinig' deelnemers, het hele dorp in beroering brengt, want waar we ook keken, overal liepen sportief uitgedoste lieden de schaarse schoonheden van Alphen te bewon deren. Wij waren gauw uitgekeken en zijn toen kennis gaan maken met onze gastvrouw en gastheer, die, evenals zovele andere Alphense families, spontaan aanboden een dér deelne mers onderdak te verschaffen. Om half acht trok een schetteren de fanfare ons naar het raadhuis, waar de voorzitter van 't L.A.U.R.A.- comité, de heer B. F. I. S. Knaaoen, de deelnemers een hartelijk welkom in Alphen toeriep, wat door burge meester Schokking nog eens onder streept werd, met de wens, dat déze dagen in echt Nederlandse stijl' door gebracht zouden worden. Nu we hier zo rustig zitten en on der het genot van een sigaret beden ken, dat het leven nog zo kwaad niet is, moeten we onwillekeurig terug denken aan vanmiddag, toen een heer die Abraham reeds gezien had - ons voor het vertrek ietwat smalend toevoegde: „O, gaat u naar die fiets gekken? Daar moet je ook maar zin in hebben!" Wat die „fietsgekken" toch zoeken? Wij zoeken de schoonheid van ons eigen land, want Alphen mag dan niet kunnen bogen op een bijzonder fraai uiterlijk, de omgeving is zó mooi, dat duizenden buitenlandse ■lamamelis creme) .loudt uwhf smetteloc- ""ve DE BEURS EN DE INTER NATIONALE POLITIEKE TOESTAND. Wegens gebrek aan stimulerende factoren verschilde de fondsenmarkt gisteren practisch niet van die van Vrijdag. Ook gisteren beerste er een volslagen gebrek aan waag, zod/at de markt weer een ongeanimeerd ver loop had en de affaire tot een mini mum beperkt bleef. De omzetten in aandelejibewegen zich nu ge'regeld benedeh de 1 millioen gulden (Vrij dag slechts 339.000 gulden) en, zo lang de algemene tendenz niet verbe tert of zich onvoorziene gebeurtenis sen voordoen, valt hierin niet veel verandering te verwachten. De inter nationale politieke toestand draagt al zeer weinig ertoe bij om de beursza ken met groter animo aan te pakken ep de strijd in Palestina met de mo gelijke complicaties hieraan verbon den blijft een factor van onzeker-' heid en spanning. Het viel dan ook niet te verwonde ren. dat de meeste hoeken een ver laten aanblik boden en de noterings- lijsten slechts enkele SDoradisch ge dane koersen bevatten. Gelukkig dat in de hoek der tabakswaarden de aandelen Deli Mii voor een verras sing zorg droegen en nog enige leven digheid ter beurze wisten te verwek ken. Voor dit fonds n.l. viel enige vraag te constateren, waardoor een verbetering van circa 6 pet. geboekt werd en de Deli Mij. tot circa 159 opliep. Het ging in deze afdeling zeer geanimeerd toe, maar die was dan ook practisch het enige dat van de beurs vermeld kon worden. touristen zich er jaarlijks komen ver gapen. En waarom zouden wij Neder landers, dit alles niet kunnen zien? Waarom zouden wij nu „ziende, blind zijn" en beslist naar het buitenland moeten om van de natuur te genie ten, terwijl het rondom óns maar voor het grijpen ligt? Daarom gaan die „fietsgekken" vier dagen fietsen, om de schoonheid van ons eigen landschap beter te leren kennen en waarderen. Daarnaast is het een sportief evenement, dat ons de bevrediging zal schenken van de wetenschap, dat we in staat zyn grote afstanden per fiets af te leggen. Het is daarom geen wedstrijd, doch alleen een betróuwbaarheidsrit, waarbij het er niet op aan komt of men twee se conden eerder binnen is dan een an der, doch waarbij het alleen van be- lapg is, dat de deelnemers fit de fi nish passeren. Alphen heeft zich opgemaakt om de gasten waardig te ontvangen en in de avonduren aangenaam bezig te houden. Zo zullen Dinsdagavond de R.K. Gem. Zangvereniging „St. Boni- facius" en het Alphens Mannenkoor voor het Raadhuis een concert geven, terwijl ook voor de volgende dagen ontspanningsmogelijkheden voorbe reid zijn. Nog slechts enkele uren resten ons voordat hetstartsein gegeven wordt. De eerste dag. Dus waren de deelnemers vanmor gen vroeg present, want om 7 «uur, 7.30 en 8 uur werden de verschillende groepen gestart. Er werd evenwel niet in colonnes gereden, om voor de nodige spreiding te zorgen en het verkeer Vooral op verschillende druk ke punten zo weinig mogelijk te be lemmeren. Voor deze eerste etappe ^van 115 kilometer werd fris en monter als de deelnemers waren, onmiddellijk een aardig tempo ingezet. Dadelijk wanneer een deelnemer of deel neemster zijn of haar nummer in ontvangst had genomen, werd de tocht aanvaard, zodat eigenlijk afzon derlijk werd gereden. In Leiden even wel zagen we als kopgroep ee* ste vig geheel van politiedeelnemers en daarachter 'n aantal burgers, tezamen 24 deelnemers. In stevig tempo ging het naar de Vink..*. In Wassenaar werden de eerste deelnemers onthaald op 'n fikse re genbui, doch bij de controlepost aan het Kasteel was het weer droog. De technische vaardigheid van ver schillende deelnemers (sters) zal in deze rit ook wel eens op de proef worden gesteld. Zo slipte een deel neemster op de Hoge Rijndijk in de xramrails juist voor een aankomende stadstram. Het liep gelukkig goed af. Op de Zoeterwoudse Singel raakten twee deelneemsters elkaar met haar fietsen. Gevolg: averij, maar zonder persoonlijke ongelukken. In de route van vandaag 115 K.M. zijn vier officiële controle posten, waarvan de eerste bij Kasteel „Oud Wassenaar". Daarnaast zijn er nog zes geheime controleposten. De route is zoveel mogelijk aangegeven door pijlen, terwijl op drukke punten verkenners de weg wijzen. De route voor morgen. Op de tweede dag wordt de volgen de route gereden i Alphen, #Aardam. Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Vol goede moed vangen we de Laura- Nes a. d. Amstel, Ouderkerk a. d. Am- tocht aan, met de blijde verwachting stel, Amsterdam, Diemen, Weesp, veel te genieten van alfes yrat ons land aan natuurschoon te bieden heeft. In de nachtelijke gtilte luiden Weesperkarspel, Hilversum, Maar tensdijk, Groenekan, Blauwcapel, De Hommel, Nieuwerbrug, Bodegra ven, Alphen. Afstand 125 K.M. IN HET GROOT AUDITORIUM van van de Leidse Universiteit verzamel- 1 den zich gistermiddag talrijke hoogleraren, studenten en oud-alumni van de universiteit, benevens verschillende ledeïi van de beide Kamers der Staten-Generaal en andere persoonlijkheden uit het politiek-staatkundi- ge leven, om het afscheidscollege bij,te wonen van prof. mr. R. Kranen burg, hoogleraar in het Nederlands staatsrecht te Leiden, die deze func tie neerlegde teneinde zich ten 'volle te kunnen wijden aan zijn taak als voorzitter van de Eerste Kamer. De verschillen in de rechtswetenschap gedurende 3i3 jaar Prof. Kranenburg had als onderwerp voor dit college gekozen een ken schets van de verschillen tussen de algemene aspecten van de rechtswe tenschap ten tijde van zijn voor 33 jaar aangevangen hoogleraai^loop- baan en de toestand van het moment. Deze verschillen betreffen volgens spreker in hoofdzaak de verandering van het toentertijd oppermachtige po sitivisme naar 't door Krabbe gefun deerde recht op basis van originair rechtsbewustzijn. Dat thans het recht niet uitsluitend is gebaseerd op de macht van de staat blijkt wel over duidelijk b.v. uit de situatie geduren de de oorlog, toen de „illegale" strij ders het recht aan hun zijde hadden en de „gézagsgetrouwe" ambtenaren dihgen deden, waarvoor zij thans zware straffen zouden ondergaan. Spr. betrok voorts bij de beschou wing van de veranderingen in het- staatsrecht de tussen Nederland en Indonesië geschapen problemen. In hoge mate vloeien die voort uit zulk een verschuiving van positivistisch recht naar een recht, dat zich op rechtsbewustzijn baseert. In sterke mate komt dit tot uiting in de hou ding, die de Amerikaanse publieke opinie aanvankelijk tegenover dit probleem innam, een houding, die zo volkomen overeenstemt met de ge voelens, die leiden tot de „declara tion of independence", de veertien punten van Wilson en het Atlantic Charter. Deze rechtsbeginselen en de daarop gebaseerde houding zijn niet op slag te wijzigen door een krachti ge propaganda ten behoeve van de Nederlandse opvattingen. Spr. schetste voorts, hoe hij uit de maatschappelijke plichten, die heden ten dage ook de wetenschapsmens zijn opgelegd, de consequentie van werk in de practische maatschappij heeft moeten trekken met ve'rlies van zijn academisch werk, nu beide func ties op de duur niet tezamen te ver werken bleken. Spr. herinnerde met dankbaarheid aan het rechtsbewust zijn, dit de Leidse Senaat gedurende de oorlog heeft betoond, en dat het tm een voorrecht heeft gemaakt, in dit'milieu werkzaam te zijn geweest. Een-drukbezochte receptie begoot dit afscheid. OPENLUCHTSPEL „MARIA TER RIJN". Teneinde is de lieve Mei, Maria! Weer is de Moeder-maand voorbij, Maria! Breflgen wij weer bloemen aan, Voor wij van U scheiden gaan. Het St. Franciscus Liefdewerk heeft op een treffende en wel zeer bijzondere wijze afscheicj genomen van de Meimaand doon op' de laatste avond van de bloemen-Mei „als de zachte nacht reeds aan de blauwe hemel lacht" de H. Maagd te eren met een openluchtspel binnen de kantelen der eeuwen oude Burcht. Och', het. was éen verrukkelijk naïef spel; een spel, echt in de trant der Middeleeuwen.- Het speelde zich af in de 15e eeuw, toen de stad Lei den door een reeks van rampen werd getroffen, maar de zin en betekenis ervan zijn bestemd voor alle tijden en het was dan ook niet meer dan vanzelfsprekend, dat het glorievolle inhalen der beeltenis van de'Moeder Gods door de Leidse poorters der 15e eeuw overging in een twintigste SCHEEPSBERICHTEN. ALPHERAT pass. 31/5 Gibraltar. CONGOSTROOM 31/5 van Le Ha vre naar Antwerpen. DUIVENDUIK 31/5 van Christobal. KOTA BAROE 31/5 van Batavia naar Rotterdam. MARIEKERK' 31/5* van Singapore. MELISKERK 30/5 van Dakar. SA- MARINDA 31/5 van Batavia naar Singapore. STENTOR 31/5 van Tan- ger naar Algiers. SUMATRA 31/5 van Singapore. TABINTA 1/6 van Rotterdam te Quebec. TAWALI 1/6 te Colombo. TIBERIUS pass. 31/5 Ouessant. WILLEM RUYS pass. 31/5 21 uur Finisterre. AJ3BEKERK, 30' Mei van Sydney tg Brisbane. ALPHACCA, 29 Mei te Port Swettenham; KOTA INTEN, pass. 31 Mei 6 uur Land's End; MODJOKER- TO, 1 Juni van Belawan naar Rotter dam; TAMO, pass. 31 Mei Ouessant. ZEELAND, 28 Mei van Boston naar New York. eeuws plechtig Lof, gecelebreerd door de deken van de stad. Zo werd de hulde, welke dekjon gens van het St. Franciscus Liefde, werk brachten aan de Koningin van de Mei op de laatste avond van de maand .symbolisch een hulde van geheel Katholiek Leideif. Te 7 uur waren alle jongens van het St. Franciscus Liefdewerk met hun leiders en leidsters aanwezig op de rotonde van de Burcht, benevens een grote schare genodigden. Het to neel was de plek, waar de put zich bevindt. «Boven op de trappen, welke naar de kantelenommegang leiden, was een'altaar opgericht, hoog boven de toeschouwers, versierd met bloe men en planten en overhuifd door eer- geïmproviseerd baldakijn. In een der oude nissen troonde een beeld der Moedermaagd. Nadat gezamenlijk het lied „Gebe nedijd zijt Gij" gezongen was, ving het spel aan. Len oude visser op de Vismarkt vertelt van de indrukwek kende serie rampen, welke de stad Leiden heeft getroffen. Nog luidt de' doodsklok voor enige verdronken vissers, omgekomen óp de Haarlem, mermeer. Als enige uitkomst ziet de vrome man, dat de hele Leidse bur gerij zich wendt tot Maria, de hulp der Christenheid. Ondanks de tegen werking van de duivel slaagt hij er in ,een schilder een prachtige beelte nis van O. L. Vrouw te doen vervaar digen, wier gelaatstuitdrukking slechts door tussenkomst van Maria zelf verkregen werd en in triomf wordt aan het beeld van „Maria ter Rijn' 'de dankbare hulde gebracht van de stad Leiden. Want de geschiedenis verhaalt, hcfe de rampspoed door tussenkomst van Maria inderdaad ophield en dankbare Leidse burgerij op de toen malige Vismarkt aan de Nieuwe Rijn e*i Maria-kapel stichtte. De kapel is verwoest, maar het gevelbeeld aan het hfiis van het St. Franciscus Lief dewerk aan de Nieuwe Rijn herinnert nog aan „Maria ter Rijn". In processie trekt de stoet van spe Iers en van jongens naar het beeld der H. Maagd en legt er bloemen aan de voet. Aansluitend volgt het plechtig Lof, gecelebreerd door deken Homulle, met assistentie van pater Leo Wit- senburg, een oud-lid van het S.F.L., die Zondag j.l. zijn plechtige Eerste H. Mis in de St. Petruskerk opdroeg, en pater Ch. Dury, Salesiaan van Don Bosco. Deze laatste hield een feestpredicat.ie over „Maria, hulp der Christenen", waarvan de noveen juist op deze dag eindigde. Hij wees erop, dat Maria zich niet alleen be toond heeft als een hulp en bescherm ster van de Christenen individueel, maar ook als toevlucht voor de hele Christenheid. De geschiedenis weet daar talrijke voorbeelden van te ver halen. Ook thans wordt de Christen heid bedreigd door verschillende gro te gevaren. O.a. wees.' hij op het grote gevaar, dat in sommige landen dreigt door het ontstellend tekort aan pries ters. Bidden wij, dat Maria alle geva ren en rampen afwende wan onze stad; bidden wij. dat Maria de jonge priester uit en in ons midden moge zegenen. Tenslotte gaf hij alle aan wezigen de zegen volgens de formule van Don Bosco. Het geheel was een treffende hul de aan de Koningin der Meimaand en wij brengen gaarne onz° dank aan al len, die dit spel, dat geheel door eigen krachten was ontworpen en uitge voerd, hebben georganiseerd en tot een zo gogd einde hebben gebracht. Het was bedoeld, als een interne plechtigheid, alleen voor de jongens van het S.L.F. en voor donateurs en andere genodigden, doch de gedach te, daarin verwerkt,, zou uitstekend kunnen worden uitgewerkt tot een groots hulde van geheel Katholiêk Leiden, niet alleen symboliscl», zo als nu, maar inderdaad. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJKE BUIEN. Wisselend bewolkt met plaat selijke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind overwegend tussen West en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. Radio WOENSDAG. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 8 50 Voor de huis vrouw. 9.00 Operette. 9.30 Fauré. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 .Non-stop. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerpraat- je. 12.38 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.20 Jan Corduwener. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Jeugdhoorspel (III). 15.30 Regenboog. 16.00 Roodborstjes. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Jeanne Aubert met orkest. 17.35 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.20 Gr.pl. 19.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Silvestri- kwartet. 19.30 „Ik schreef een brief". 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.20 Residentie-orkest. 21.05 Schul dig of onschuldig. 21.12 Comedian Harmonists. 21.25 Reclasseringsdag. 22.10 The Ramblers. 22.45 Van boek tot boek. 23.00 Nieuws. 23.15 Graag ge hoorde platen. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Gr.pl. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Liszt. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Boeren en Tuindersbond. 12.15 Harmoniemu- ziek. 12.30 Weersoverzicht. 12.33 Cel lo en orgel. 12.55 Het P.I.K.T. spreekt. 13.00 Nieuws. 13.50 Gr.muziek. 14.00 Geref. Vrouwenver. 15.15 Van Weber en Meyerbeer. 15.45 Tuinplanten. 16.15 Jeugdprogr. 17.30 De Raaff- Schutte. 18.00 Ned. koren en korp sen. 18.30 Het Bevolkingsvraagstuk in Ned. 19.00 Nieuws en weerover- zicht. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.45 Kamerkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 „God is ons leven". 21.20 Philh. orkest. 22.45' Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 12.15 Orgel. 23.45 Slotaccoord. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 31 Mei. Groente. Aardbeien 4864 cent per doosje, idem half pond 0.851.16, idem afw. 5475 cent per half pond, kropsla 3—8.30, s!avellen 511, andijvie 26—30, bloemkool 13 59, sla-uitjes 2021, aardappelen 30—32 per 100; doperwten 911, capucijners 10.50—11.50, snijbonen l'5-r-18, idem stek 1113 per 10 kg., Ailgurken grof 51 cent per stuk. De eerste augurken werden aange voerd €oor Joh. v. d. Meer Corsz. Koper- was G. Termeulen. Bloemen. Campanula 2748 ct., Irissen 12=31 cent, Pyrethrum 14 28 cent, Bruidsanjers 522 cent, Esther Read 5276 cent, Duizend schoon 1429 cent, Pioenrozen 0.70 1.50, Margrieten 1223 cent, Lupi ne 1322 cent, Gladiolen 0.85 1.20, Convillei's 0.401.10, Violie ren dubbel 3560 cent, idem enkel 1032 cent, Trosrozen 4984 cent, Amarillo 0.50-1.30, Ca!la 0.60 1.30, Anemonen 1421. cent, Papa ver 1130 cent. Lathyrus 531 cent. per bos van 10 stuk^ TER AAR, 31 Mei. Groente. Sla I 4.009.90 en idem JI 34.50 per 100 stuks, bloemkool I. 5164 cent, idem II 3850, idem III 2137 cent, idem stek 320 cent per stuk, peen I 4251 cent, idem II 3241 cent, idem stek 19* cent per bos, waspeen 50 cent per Kg., selderij 710 cent en peterselie 10 cent per bos, aardbeien I 4389 cent en idem II 3542 cent per doosje, peulen 6.808.50, dop pers 6.809.20. cap. doppers 10.10 en tuinbonen 7.70 per 10 kg., snij bonen 1.301.90, idem stek f 0.60 1.30, slavellen 2560 cent, andijvie I 2534 cent, idem II 1824 cent. postelein I. 1926 cent, idem II 14 18 cent, en prei 3040 cent per kg. snij biet 9 cent en sjajotten 0.36— 1.31 per kg., idem 10 cent per bos, rabarber 6—11, cent per kg, komkom mers, I 3640 cent, idem II 2829 cent, idem UI 22 cent £>er stuk, idem stek 32 cent per leg., oloemen 4045 cent per bos, spinazie 2434 cent, nieuwe aardappelen 3537 cent en •Spitkool 1820 cent per kg. BODEGRAVEN. 1 Juni. Kaas. Aanvoer 188 partijen, le soort 170 175;: 2e soort 165168. Handel flauw. Aan de heer J. J. Dubbeldeman alhier Is bij Kon. Besluit de ereme- daVle verbonden aan de Oranje Nas sau Orde in zilver verleend. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 36) v, O, het liet me alles koud, steen koud; ook als ze me voor gek ver- Waarden; ook als het werkelijk idioot van me was; Ik wilde geen ander ge- luksgeschenk van de hemel dan dit meisje! Nooit heb ik geweten, hoe zoet en smartelijk de liefdf is; dat heb ik eerst gedurende mijn leven in het woud ervaren. f Nog vóór het ontbijt trok ik de volgende morgen naar buiten. Ik wilde al de zoete en bittere gedach ten van de afgelopen nacht in de frisse wind laten verwaaien. Ik liep twee mijl. Toen werd ik hongerg en ging ik een dorpsherberg binnen. Onderweg talmde ik *langc tijd in het bos en toen ik thuis kwam, was het middag. Timm was verdwenen. Hij had vrouw Sturz bewogen, be neden in het dorp een wagen te be stellen en hem te helpen, twee kof fers op te laden, die hij, zoals hij zei, zelf op het station „moest afgeven". In die koffers bevond zich zijn hele hebben en houden. Daarmee was hij vertrokken. Toén vrouw Sturz me dat vertelde, heb ik me helaas la ten verleiden, haar voor gans uit te maken. Daarop heeft ook zij haar spullen gepakt en is eveneens, ver trokken. Met het gevolg, dat ik met Mathilde alleen achter bleef. Als een onttroonde en verTaten heerser zat ik op mijn kamer. De eerste uren verdiepte ik me slechts in de vraag, wie nu de kippen moest voeren en het varken, dat we sedert een maand hielden. En wie de schoe nen moest poetser, en de tafel dek ken. Zo afhankelijk zijn wij, mees ters nu geworden. Omdat zij voor de kleine karweitjes van iedere dag te rug deinzen, worden de heren af hankelijk van knechten. Het varken baarde me de meeste zorg. Door deze huisgenoot vertwij felde zelfs Mathilde, die anders meer dë m« ra er in hie a dan ik. Geen van beiden wisten wij> hoe een varken gevoerd moest worden; dit had vrouw Sturz steeds als een soort zwarte kunst bedreven. 's Middags kwam vader -Jensch, onze postbode. Ik weet niet, of het el ders precies zó of ongeveer zó is, maar onze postbode huldigt in ieder geval eigenaardige opvattingen over het postgeheim. Hij leest a! mijn briefkaarten en deelt .me reeds vaa de straat af over de haag van de tuin de hoofdinhoud mee; bijvoorbeeld: „Nu, mijnheer Hubertus, de bestelde wijn is verzonden.'* Of:: „Het boek is niet bij de boekhandel voorradig", of: „Er is gen grappige k aart van de Brocker voor u gekomen; ik heb ze beneden in de „Druventroslaten zien, en daar hebben ze er ^educfrt om gelachen!" Buitenlandse postzegels verdonke remaant vader Jer-sch voor de ver zameling van zijn kleinzoon. De Zwitserse zegels mei Teil, zegt hij. zijn het mooist. Brieven maa^t va der Jensch echter niet open, daar is hij te discreet voor. .Daarer tegen somt hij vrouw Sturz, die toestem ming van me heeft, hem een borrel in te schenken, iieel de binhengeko men post van de gemeente op- dat de smid een brief uit H'desheim heeft gekregen, maar a ^.n niet gezegd heeft van wie, want de smid is een ver velende kniesoor; dat hij Emma, de dorpsschone, nu reeds zes brieven en drie kaarten van haar soldaat in handen heeft gespeeld, wat echter niemand mag weten, omdat het meis je anders van haar vader slaag krijgt dat de winkelier nu alweer een brief van dé koffie-firma heeft gekregen, hoogstwaarschijnlijk een aanmaning tot befaling, en dergelijke postge heimen meer. Als vader Jensch een rouwbrief brengt, gaat hij niet weg voor de-brief is open gemaakt en hij weet, over wie het gaat. Zó'n mee voelend mens is hij! Ik mag die oude praatvader wel. Vandaag kwam vader Jensch met ongewone haast aanlopen en riep al vari verre: „Nou, daar zult u van staan te kij ken, mijnheer Hubertus; daar zult u van staan te kijken!* Ik was heimaal niet zo nieuws gierig naar datgene waarvan ik zou staan te kyken en vroeg: „Zeg eens, vader Jensch heb je te gen de middag mijn Timm niet aan het station gezien?" „Jawel," hijgde de oude, „goed, dat u me dat vraagt, mijnheer Hu bertus. Mijnheer Timm laat mijnheer Hubertus zeggen, dat hij niet anders kon, dat hij weg moest, en dat hij' mijnheer Hubertus nog zou schrijven Tk zou het glad vergeten hebben, mijnheer Hubertus, zó ben ik bui ten mezelf!" „Hoe komt dat zo?" „De oude Krügel heeft Bianca toch vermoord!" „Jensch! Hoe weet je dat?" „Uit uw krant! Het staat in u& krant!" In het blad stond het volgende be richt: „De arbeider Krügel, die zich we gens verdenking van moord in voor arrest bevond, heeft de rechter van instructie bekend, zijn kleindochter Bianca te hebben neergeslagep. Hij moet zijn daad in dronkenschap heb ben begaan en uit woede over het feit, dat hem om zijn kleindochter zijn \voning was opgezegd. De zaak zal thans reeds op de eerstvolgende zitting van de rechtbank berecht worden." Het liep tegen de avond. Ik was bij Balthassar, en wij zaten samen in de tuin. Blauwe zwaluwen scheerden langs de'gevels der huizen. De "lier prijkte met zware trossen en op de bleek lag de verblindend witte was. Rondom was geur en gezang van vo gels... liefelijke Mei. Maar wij zaten weer met elkaar te praten als twee agenten in een duf lokaal- Balthassar's vuist lag (gebald op de tuintafa1; en hij staarde naar de krant „Leugens!'* zei hij. „Bedrog mis verstand! De oude Krügei is waar schijnlijk in de gevangenis de kluts kwijt geraakt en bekent jid de lange folteringen van 'het ondervrager nu alles, wat de rechter wil. Hebt u wel eens iets gelezen over de foltering, die de tegenwoordige met .tone van ondervragen is, hoe een gevangene dikwijls halve, ja zeffs hele dagen lang verhoord wordt en aan een krqjsvuur van vragen bnderworpen, tot hij hongerig, doodmoe en murw is tot zijn zenuwen het niet langer meer uithouden?',' „Ja daar heb ik van gehoord." „Nu, zo staan de zaken ook in het geval Krügel. Ik ken die rechter van instructie. Hij is fen juridisch on derlegd man; ik ben dat niet; maar als ik kon, zou ik hem afzetten. Ge zond verstand heeft de man geen greintje. Ook geen kennis van het' volk hier. Is een Fries en moet hier in Silezië recht spreken. Sileziërs moeten slechts door Sileziers ver hoord en gevonnisd worden, zo ook bergbewoners door bergbewoners, in dustrie.1 ui door industrielui, boeren door boeren. Die mensen* verschillen onderling ten zeerste, en wie daar niet precies van op de hoogte is, be gaat fout na fout." „Het zou verschrikkelijk zijn, als u in het geval Krügel gelijk had.'* (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2