Hubertus Bezinning op onze taak in het staatkundig streven Minister Mansholt bespreekt de regeringspolitiek ft MAANDAG 31 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 K.V.P. landdag te Scheveningen GISTERMIDDAG HIELDEN de gezamenlijke kieskringen van Dor drecht, Leiden 's-Gravenhage en Rotterdam een gewestelijke propa-, gandadag in het circusgebouw te Scheveningen. Deze bijeenkomst, welke o.m. werd bijgewoond door minister president Beel en de minister van Oorlog Fiévez, was in dc eerste pla ats bedoeld voor het kader van de betrokken kieskringen, maar daarna ast ook toegankelijk voor andere be langstellenden. De opkomst was helaas niet bijzonder groot en dit valt temeer te betreuren, omdat de redevoeringen, welke werden gehouden door Dr. L. A. H. Albering, de partij secretaris van de K.V.P., en Dr. Jos de Boer, de voorzitter van het Com ité Katholiek 's-Gravenhage, voor al len, die daadwerkelijk willen deelnemen aan het katholiek-staatkundig streven, veel interessants inhielden. De KVP juist nu. Dr. Albering gaf -in zijn rede „De K.V.P.'juist nu"' een overzicht van de geschiedenis der partij sinds de bevrijding. De K.V.P. ging de ver kiezingsstrijd 1946 in met een pro gram, dat de zedelijke normen van Gods schepping in de maatschappij wilde verankeren en op sociaal-eco nomisch terrein een vooruitstreven de politiek voorstond, welke zowel voor katholieken als niet-katholie- ken aanvaardbaar was. De P. v. d. A. wenste in die tijd geen samenwer- king, enerzijds om geen verwarring te stichten onder de oud-S.D.A.P.- ers, van wie er velen weinig voor eefi samengaan met de katholieken voelden, anderzijds, omdat zij zou trachten door een intensieve propa ganda de stemmen van katholieken te winnen. Uit de verkiezingen van 1946 kwam de K.V.P. echter als het meest hechte politieke j>lok te voor schijn, waarna een vruchtbare sa menwerking met de P. v. d. A. tot st^nd kwam. Spr. maakte van. de gelegenheid gebruik om aan minis ter-president Beel die in de af gelopen jaren' de grootste verant woordelijkheid had gedragen de h&lde van de vergadering over te brengen en memoreerde de resulta ten, die door het werk van het hui dige kabinet waren bereikt. Een be langrijk deel van de weg, die is aan gegeven in de Kon. rede ten aanzien van Indonesië en de West Indische gebiedsdelen, is afgelegd; het bijz. hoger onderwijs, en de jeugdbewe ging ontvangen subsidie; de zorg voor de ouden van dagen is een feit geworden, evenals de kinderbijslag wet, hoewel op dit laatste terrein door de K.V.P. zal worden voortge- werkt aan verbeteringen, zoals ook apngegëven is in de leus, waarmede zij deze verkiezingscampagne is be gonnen: Een gezond gezin, een ge zond volk. Spr.. merkte op. dat het regerings program niet voltooid was, maar achtte dit, gezien de korte tijd, ook niet mogelijk. Het is daarom de eer ste taak van het kader, om katho liek Nederland in de KVP te ver enigen, zodat straks kan worden voortgewerkt aan de voltooiing van het program. De KVP schaart zich achter de re gering, maar heeft daarnaast ook een eigen program. Moest in 1946 rekening worden gehouden met de P. v. d. A. in deze verkiezingsstrijd ligt het zwaartepunt op de C.P.N., die. weliswaar, dank zij het prógres- sieve regeringsprogram aanhangers verliest, nvaar toch altijd nog met een propaganda-stunt voor de dag kan komen. De Actie Weiter. Ingaande op de Actie Weiter noemde spr. dit een politieke-fout, omdat deze actie in de Tweede Ka mer geen invloed zal hebben, ter wijl bij het niet behalen van een zetel een belangrijk aantal stemmen verloren gaat, wat alleen maar ten voordele kan zijn van de P. v. d. A. Dr. Albering vond het merkwaar dig, dat een politiek ervaren man als Weiter tegen Samenwerking met de P. v. d.' A. is. omdat het duide lijk is, dat het beginsel hierdoor niet worSt aangetast. Eventuele disqus- sie en opname in het verband der KVP van de actie-Weiter achtte spr. bij de huidige ontwikkelingsgang onmogelijk. Het partijbestuur heeft echter aan een aantal jonge intellec tuelen gevraagd, hun mening te ge ven over de KVP en in het bijzon der over dit probleem, door welke handelwijze de uitspraak van 'heer Weiter te niet wordt gedaan, als zou het partijbestuur hooghartig zijn. Aan het slot van zijn rede betoog de Dr. Albering, dat men de poli tiek niet meer regionaal moet zien, maar in het groot. De KVP houdt contact met de andere christelijke partijen in West Europa, waardoor het van Engelse zijde gesuggereer de ontstaan van een socialistisch West Europa kan worden voorkomen en de weg ppen ligt voor een sociaal christelijk West.Europa, v Emancipatie der Katholieken. Na de pauze werd het woord ge voerd door Dr. Jos de Boer over Emancipatie der katholieken". Spr. legde verband tussen de slechte opkomst en het feit, dat wij momenteel regeringspartij zijn, waardoor het idee ontstaat: We zijn bovenop. Hij vond het daarom nuttig een blik in het verleden te werpen en na te gaan, hoe dc katho lieken deze politieke hoogte hebben kunnen bereiken. Dr. de Boer vergeleek de katho lieke staatkundige beweging van ruim een eeuw geleden met een maagd, die geen vrijer kon krijgen. In het gewone leven is een dergelijké gang van zaken al onaangenaam, maar in de politiek helemaal, want een politieHe partij, die alleen staal,, vormt een minderheid. Wij hadden echter steun nodig, en zochten deze bij de liberalen, die voorstanders wa ren van godsdienstvrijheid. Het ka tholieke volksdeel bestond in die da gen uit paupers m tegenstelling tot de gereformeerden, welke zeer in aanzien waren. Als men de katho lieke staatkunde van lichtzinnigheid zou beschuldigen, staat daar tegen over een aantal resultaten, dat be reikt werd door het samengaan met de liberalen o.a. vrijheid van gods- diens't en vereniging, het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie. In de jaren '66'70 verslapte 'deze bapd echter, omdat de liberalen een zeke re angst hadden voor de pauselijke macht. De katholieken gingen daar na samen met de A.R., maar werden, nog steeds beschouwd als de partij van onontwikkelden en semi-onbe- schaafden. Deze coalitie heeft geleid tot subsidie voor het bijz. onderwijs en uiteindelijk ook tot de gelijkstel ling" van het lager onderwijs. Om het belangrijke werk van onze voorvaderen in hef juiste licht te stel len, vestigde dr. De Boer de aan dacht der aanwezigen op het feit, dat eerst nu in België de strijd is in gezet om te bereiken, wat wij reeds dertig' jaar hebben: de gelijkstel ling van onderwijs. Ook vergeleken bij Frankrijk en andere landen vor men wij op dit gebied een eilandie, dat aan de top staat in de wereld. Nu de toenadering van de West- Europese lande gaande is en in het kader van de Benelux egalisaties i: voorbereiding zijn van*het recht, de sociale w.etten etc. zullen wij straks, als de egalisatie van het onderwij: aan dfe orde komt aan de wereld la ten weten, wat wij verstaan onder vrijheid en recht. Ten slotte ging op de samenwerking met de P. A. en de resultaten, die hieruit fcijn voortgekomen. Wij hebben altijd de hand gevraagd en geboden om ver beteringen tot stand te brengen. Onze toekomst is de strijd tegen het mate rialisme van de communistische le vensbeschouwing, zoals wij vroeger hebben gestreden tegen het mate rialisme van de liberalen. Wij moeten ons bezielen met het gevoel van ver antwoordelijkheid, omdat onze poli tiek is: Een strijd voor de waarheid. Deze bijeenkomst, die werd ge opend door de heer G. H. J. A. Loh- man. voorz. van het comité van voor bereiding, en opgeluisterd door de speelgroep „De Bouwers", o.l.v. Henlc Zoutendijk en.het Harmonierorkest .,St. Gregorius de Groote", o.l.v. Henk Hogervorst, werd gesloten door de voorz. van de kieskring Rotterdam; de heer mr. J. A. L. M. Loeff. DE TRIBUNALEN. M<it ingang van 1 Juni 1948 is de rechtsmacht van de tribunalen over gedragen op de kantongerechten te Breda, Den Bosch, Maastricht, Roer mond, Nijmegen, Zutphen, Zwolle, Enschede, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Amsterdam, Hilversum, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Gro- •n in gen en Assen. Bij deze kantongerechten zijn voorts kantonrechters-plaatsvervan- gers> aangewezen, die zullen beslis sen oVer de oplegging van de in de eerste titel van ,het tribuhaalbesluit bedoelde maatregelen. Wij betreuren het verdwijnen van de tribunalen met.hun vaak zo hin derlijk van elkaar afwijkende uit spraken geenszins! •MEMORIAL DAY TE MARGRATEN Gistermiddag werd op het kerkhof van de Amerikanen te Margraten' de plechtigheid gehouden van Memorial Day, welke ditmaal een bijzonder karakter droeg ,door de omstandig heid, dat het kerkhof na deze her denkingsdag gedurende enige maan den gesloten zal blijven in verband met het wegvoeren van een aantal hier begraven Amerikanen en het aanvoeren van éen aantal stoffelijke resten van de begraafplaatsen te Son en Molenhoek. Margraten zal hier mede toch het grootste kerkhof blij ven van de 37 Amerikaanse kerkho ven van de tweede wereldoorlog. Bij de plechtigheid, welke zeer indruk wekkend was, waren zowel 'van Amerikaanse als Nederlandse zijde hoge autoriteiten aanwezig. DODENTRANSPORT UIT BERLIJN TE AMERSFOORT AANGEKOMEN. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur passeerde het dodentransport uit Berlijn bij Beek-Ubbergen de Neder landse grens. In de vier zware vracht, auto's bevonden zich de Testen van hondefdveertig in Duitsland omgeko. men Nederlanders en zeventig urnen met as, waaronder een symbolische urn met het as van Nederlanders die in het kamp Buchen'wald zijn omge komen. Via Nijmegen £ing de stoet naar de dienst identificatie en ber ging te Amersfoort. Hier zullen de kisten in de dodenhal in het kamp aan Laan 19.14 worden opgebaard. Met ingang van heden bestaat voor de na. bestaanden de gelegenheid om dage lijks van twee tot vier uur de doden hal te bezoeken. SCHERPE CRITIEK OP COLLEGE VAN RIJKSBEMIDDELAARS. Zaterdag kwamen in Utrecht' bij een de verantwoordelijke afgevaar digden van de Nederl. Kath. Grafische Bond ter bespreking van de resulta ten der C.A.O.-onderhandelingen met werkgevers en het college van rijks- bèmiddeïaars. De heer A. C. de Bruyn ham namens de K.A.B. aan dfze be sprekingen deel. Het college van rijksbemiddelaars kwarn er bij deze Behandeling slecht af. Algemeen wNerd heftig geprotes teerd tegen de uiteindelijk door dit colle'ge dringend opgelegde loonrege ling, die „ongunstig afwijkt van de socfaal en economisch verantwoorde, sobere loon voorstellen" van dé werk gevers- en werknemersbonden. Even eens werd scherp geageerd tegen „de ondeskundigheid en de sociale on voldragenheid" van het college. Er werd op aangedrongen, dat de sa menstelling van heb collége zodanig wordt gewijzigd, dat vertegenwoordi gingen van werkgevers en arbeiders in het college worden0 opgenomen. Men sprak de vrees uit, dat, indien er geen wijziging in samenstelling en beleid van het college wordt bracht „het ogenblik komt, dat de vakbeweging zicli ernstig zal dienen te beraden op de vraag, of zij zich niet daadwerkelijker tegen de uitspra ken vart het college zal moeten verzetten". Tenslotte hebben de antwoordelijke katholieke grafische werkers, zij het- onder krachtig pro. test, zich met het oog op 't lands be lang „bij 'de dictatoriale beslissingen van het college van rijksbemiddelaars neergelegd". PUBLIEKRECHTELIJK LICHAAM VOOR DE ADVOCATUUR. Naar het A.N.P. verneemt, wórdt op1 het ministerie van justitie voor bereid een wetsontwerp houdende de instelling van een publiek?echtelijk lichaam voor dé advocatuur, dat de naam zal dragen van „Nederlandse orde voor advocaten". Het ontwerp is thans bij de Raad van State. In een door de Partij van de Arbeid belegde vergadering te Eibergen, sprak minister Mansholt over de he dendaagse landbouwpolitiek. Na'gewezen te hebben op de ern stige ontwrichting na de oorlog van heel het land, zeide hij, dat ons land op een punt een gunstige uitzonde ring heeft gemaakt ten opzichte van andere landen, n.l. de grote sociale rust. Daardoor, alsmede door diep ingrijpende maatregelen og financieel terrein en een strenge loon- en prij zenpolitiek. kon inflatie worden voor komen. De Nederlandse vakb«we- girig. met uitzondering dan van de E.V.C., durfde het aan reeds in Octo ber 1946 een loonstop te aanvaarden, iets wat nergens ter wereld is ge schied. Spr. behandelde vervolgens de verhouding van lonen en 'prijzen in verschillende beroepen, waarbij hij er op moest wijzen, dat de productiviteit in verschillende bedrijfstakken nog te laag is gebleven. De distributie maatregelen besprekend erkende de minister dat het wel eens heeft ge spannen, doch dat toch steeds de toe- gewezen rantsoenen konden worden gehonoreerd. Ondanks dit "voorzichti ge beleid heerste er in de afgelopen drie jaar een schijnwelvaart in ons land, want wè hebben sterk inge teerd. Wij hebben veel moetén lenen en meer geïmporteerd dan geëxpor- teerdi Er zal daar door hard gewerkt moeten worden en een sobere levens, standaard moeten worden aangehou. •den. Hierop behandelde spr. bet Mars hall-plan, dat in zestien landen van Europa ontspanning en redding in de nood bracht. Amerika had wellicht geen beter mid.del kunnen uitden ken om het communisme te bestrij den dan door dit plan een betere wel vaart te scheppen, al blijft voorlopig een belangrijke verhoging, van ons levensniveau nog onmogelijk. Deze regering van KW.P. en P.v. d. A. Voorzitter „Bloembollencultuur" afgetreden Wegens geweigerde samenwerking met Bedrijfsschap t jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hillegom heeft be sloten af te treden als voorzitter van de alg. Vereniging voor bloembol lencultuur - „Ten behoeve van de goedwillende vakgenoten" zal hij „ter voorkoming van volledige ontwrichting der ver eniging" nog korte tijd zijn functie uitoefenen en de lopende^, zaken af wikkelen, aldus dqe't hij in het weekblad der vereniging mede. De aanleiding tot het conflict -is, dat in een dezer dagen- gehouden» vergadering van het hoofdbestuur, waarop 3 leden aanwezig waren, be sluiten zijn genomen, waarmede de voorzitter zich niet kon verenigen. Dc vergadering wijdde een bespre king-aan het rapport der ministeriele commissie ter bestudering van de moeilijkheden in hetbloembollen vak. De voorzitter stelde voor het rap port voor te laten bereiden door een kleine commissie. De heer Bakker uit Enkhuizen meende dat het rap port moet worden afgewezen, omdat de Alg. Vergadering op 27 OctobeE j\ besloten heeft de regering te verzoe ken alle maatregelen, in het bloem bollenvak op te heffen. Daar de vergadering van het hoofd bestuur niet voltallig was, stelde een der leden voor de beslissing aan te houden. Hiertegen verzetten zich 5 van de 8 leden Besloten werd te weigeren het rapport in behandeling te nemen met 5 tegen 3 stemmen. Ook besloot de vergadering alle publiciteit van net bedrijfschap< voor sierteeltproducten te weren. Zeven hoofdbestuursleden publice ren in het orgaan een mededeling waarin zij schrijven met verontwaar diging kennis te hébben genomen var het optreden van enkele -bestuurs leden in bovenbedoelde vergadering op dit zo belangrijke ogenblik. Nu verstrekkende beslissingen in Den Haag over het bloembol1 envak zul len worden genomen zal het advies van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur daar ontbreken, ongetwijfeld tot grote schade van vele leden. Zij doen een dringend beroep op de voorzitter om op zijn beslissing tot aftreden terug te komen. heeft vaak rigoureus moeten ingrij pen, doch zij -bleef éérlijk en waar. In dit verband hekelde spr. de V.V. D., die in een campagneboek voor de verkiezingen haar propagandisten instrueerde niet te v.eel te praten over zakelijkheden, omdat het emotionele woord' het zal moeten doen. Spr. vindt dit e,en sterk minderwaardig soort van'voorlichting. Volkomen kan de minister begrij pen, dat men graag eens onder aller lei maatregelen uit wil komen. Niets zou de P. v. d. A. liever zijn dan meer vrijheid geven. Wat de lanclbouw be treft,, wees'spr. op het voortdurende overleg met de stichting voor de landbouw Zo is de fokzeugenregeling reeds vervallen, doch dat legt de ver antwoordelijkheid ter voorkoming van ongewenste toestanden op de fok kers zelf. De vraag of de verplichte veelevering kan worden afgeschaft is ernstig overwogen, doch vast staat, dat daardoor de vleesdistributie moei lijker zou worden, terwijl het vaak toch al veel moeite heeft gekost de rantsoenen te handhaven. in het kort memoreerde minister Mansholt de compensatiesteun aan de kleine landbouw over 1947 en 1948 tot eèn bedrag van 85 millioen, wel ke spoedig in de Kamer aan de orde zal komen. Spr. behandelde vervolgens - de prijzen der akkerbouwproducten, die voor 1948 iets zijn verhoogd en wees er op, dat door verkaveling en waar mogelijk vergroting der allerkleinste bedrijven tot goedkopere productie moet worden gekomen. Voor de land bouw zag spr. nog wel énige licht punten. In 1950 of 1951 zal de stik stof, die hier beduidend goedkoper wordt geproduceerd dan in het bui tenland, kunnen worden vrij gege ven. Daaidoor zal dë boer voor eigen productie meer voeder kunnen ver krijgen, .yooral op zandgrond is dat mogelijk. Dat zal de oplossing zijn r de kleine landbouwer om een grotere veestapel te kunnen aan houden. In (je toekomst is ook bij meer me chanisatie een overschot v^n arbeids krachten in de landbouw mogelijk, doch een op gepaste schaal uitbreiden van industrialisatie .kan die krachten opvangen. Daardoor krijgt de land bouw bovendien weer meer afzetmo gelijkheid in eigen land en hij zal er dus wel bij ^aren. De P. v. d. A. beoogt geenszins de kleine boer op te ruimen (80 pro cent is kleinbedrijf) doch wii-trach- ten de bedrijven iets te vergroten door het voeren van een gezonde grondpolitiek. Spr. behandelde tenslotte het In donesische vraagstuk. Voorts wees. hij op lichtpunten als de Benelux en de in behandeling zijnde nauwere sa menwerking met Engeland. Frankrijk en de andere Marshall-landen. WEERSVERWACHTING PERIODE MET REGEN. Aan de kust aanvankelijk krach tige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid- West. Nu en dan regen hier en daar met onweer. Vrij koel. FUSIE VAN BAKKERS- EN SLAGERSGEZELLEN? Op de bondsvergadering van de Nederlandse Katholieke; Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en Cacao-, Chocolade- en Suikerbewer kers in Den Bosch, waar onder an deren de Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, sprak, is door de le den van deze bond besloten tot een fusie met de Katholieke Slagefege- zellenbond „Sint Joris". Hoewel de slagersgezellen in hun komende bondsvergadering te Utrecht zich -hierover nog moeten uitspre ken, is deze fusie in verband met de komende publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op 1 Januari 1949 te ver wachten. Mr. Van Schaik zou rechts kundig adviseur worden. Is zijn openingswoord schetste de voorzitter, Jan Evers, de financiële moeilijkheden van de bond, welke hebben geleid* tot stopzetting van de aanvullende uitkering bij ziekte. Misschien kan de af wikke'ing van de werklozenkas en het N.A.F. de tekorten nog opvangen. Een aartbesteding met kruis en munt Te Venray heeft de aanbeste- ding»plaats gehad van een nieuw ketelhuis vooi* huize Sint Ser- vatius. Er waren vier^nSchrijvin gen, waarbij de twee laagste in schrijvingen, van de firma's Ne- lissen uit Haarlem en de Gebroeders Janssen uit Venray precies het zelfde bedrag hadden begroot, n.l. 209.999.Toen heeft men het lot laten beslissen over de aanwijzing aan wie het ■toerk gegund zou worden. Dit ge schiedde met een klinkende Ne derlandse gulden; kruis of munt. De Gebroeders Janssen wonnen de toss. Monument voor gedepor teerde Amsterdamse Joden Met de bijzetting van een urn, be vattende de as van een der 400 jon ge Joden, die tijdens de Februari- ïazzia te Amsterdam in 1941 door de Duitse overheersers naar Maut hausen werden gevoerd en daar jam merlijk omkwamen, is gistermiddag op de Joodse begraafplaats te Mui- dei-berg de symbolische onthulling verricht van een monument ter na gedachtenis van de bijna 60.000 Am sterdamse Joden, die tijdens de oor logsjaren werden gedeporteerd en niet uit de concentratiekampen te rugkeerden. Bij het monument werd de urn door opperrabbijn Tal bijgezet naast 27 andere, die reeds tevoren van de begraafplaats te Diemen warén over gebracht. Deze 28 stoffelijke resten zijn bijkans het enig tastbare, dat van ongeveer 1Ó0.000 mensen is overge bleven, Wie het leven onder de gru-J welijke omstandigheden werd ont nomen door een niets-ontziende vijand. Het monument, .ontworpen door de architect Schöngut, is' een vierkante heuvel, aan Tïrie zijden omgeven door eenvoudige, rood bakstenen muren, die in hebreeuws en Nederlands de tekst voeren: „Gij, die in leven hier staat, ge denkt Israëls kinderen, wegge sleept naar de moordkampen in de jaren 57025705 hun zetel zij onder de vleugelen van Gods Majesteit". Talrijke autoriteiten waren bij deze indrukwekkende plechtigheid, waarbij o.a. het woord werd gevoerd door dé burgemeèster van Amster dam. DRONkEN POOL STEEKT LANDGENOOT NEER Hevig bloedend uit de wonden van zes messteken deed Zaterdagavond omstreeks half tien een jonge Pool enkele stappen op de Nieuwe Gracht te Utrecht, waarna hij ineen zeeg en vrijwel onmiddellijk de geest gaf. De dader van deze moord, de 30- jarige M. S. eveneens een Po.ol werd onmiddelhjk door de Utrechtse poli tie gearresteerd en opgesloten. Beiden waren voormalige -JPoolse militairen uit het geallieerde leger, die sedert een jaar in Utrecht .ver blijf hielden. De ongunstig bekend staande da der was Zaterdagavond op bezoek gei we'est in -het voormalig Joodse weès- huis aan dé NiéUwe gracht, waarin thans ongeveer 200 afgezwaaide Poolse militairen- wonen, die in Utrecht bij. verschillende bedrijven werkzaam zijn. S echter houdt elders verb1 ij f. Met een derde Pool waren de twee kameraden hevig beschonken terug gekeerd van een tochtje door de stad Tegen half tien verlieten L en S. het tehuis aan de Nieuwe Gracht op nieuw. Na enkele tientallen meters te hebben afgelegd trok de laatste een dolkmes en stak daaimede tot zesmaal toe L in het lichaam. Alvo rens de dader kon worden -gehoord moest men hem eerst zijn roes laten uitslapen. Het slachtoffer was in denst bij Werkspoor te Utrecht. PAPIERFABRIEK AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is door* onbeken de oorzaak de papier-fabriek ,van de firpia Wesley en Co. te Maastricht door brand vrijwel geheel verwóest. Toen de brandweer gewaarschwd was en onmiddellijk ter plaatse kwam, was de fabriekshal ter opper vlakte van ongeveer 100 M2 reeds voor een gedeelte ingestort. t)e voor raad van 200 ton papier en carton- waren werd door het vuur met het water vrijwel geheel verwoest, slechts de kantoren en de daarboven gelegen directeurswoningen konden gespaard worden. De brandschade wordt door verzekering gedekt. De politie stelt een onderzoek in. Door deze brand zijn thans zestig mensen zonder werk. EEN ÏIOMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 35] t Tja, ziet u, ik ben geen detective, zoals die -in griezelromans voorko men, ik ben baljuw, ik vertegenwoor dig op het land de politie, en ik heb de vervloekte taak, er voor te waken dat er geen wetsovertredingen plaats vinden. En daarom heb ik tegen me zelf gezegd: Wie kan het geweest zijn? Dier oude Krügel? Uitgego ten! Op zo'n stomme verdenking komt alleen iemand 'uit de stad, die ons dorpsmensen niet kent. De oude vrouw Krügel? Die zie ik er best voor aan, maar het meisje was voor haar bijna onmisbaar, als bron van inkomsten. Ze ^ou er dus wel zorg vuldig voor oppassen, het beste paard van haar stal om hals te brengen. Emil Eonisch? Hij is onzinnig ja loers geweest,"m.iar nu had hij h*.r meisje door zijn diefstal gewonnen hij wilde er met haar van door; hij zou haar dus wei- het allerminst ver- 1 moorden. De jonge HVlmann heeft ze niet ontmoet, dat heb ik onom stotelijk kunnen vaststellen." Hier onderbrak ik Balthassar. „En wat heeft om 's hemels wil mijn knecht Timm voor reden ge had om het huis van de houtzager in brand te steken?" „Stil!" riep Balthassar. „Het staat nog absoluut niet vast, dat degene die Bianca vermoord heeft, ook de houtzagerij in brand Jieeft gestoken. Ja, ik beweer, dat beide misdadi gers absoluut niet van eikaars voor nemen op de hoogte waren. Het is toevallig zo gelijktijdig gebeurd. Misschien heeft er een innerlijke samenhang bestaan. Maar ik ben er van overtuigd, dat het twee van el kaar onafhankelijke daden zijn ge weest.'' „Van deze mening dient u het ge recht in kennis te stelen, mijnheer Balthassar.'' „Daar zal ik me wel voor wachten. Die lui zeggen: Wat wil zo'n domme boer er nu van weten? Die weten immers altijd alles beter! Neen, ik zoek op mijn eentje verder. Het laat me geen rüst. Weet u. ook om Krü gel -niet. Ik heb die kerel m'n leven lang niet kunnen uitstaan; maar se dert hij in de kast zit mis ik hem." „Dus u denkt dat Timm... Timm? Mijnheer Balthassar, dat is een zeer merkwaardig idee!" „Toch niet zóó merkwaardig! Dat hij als een bezetene achter die zwar te meid uit de moerasliut aan zat, weet u. Op de avond van de moord is uw mijnheer Timm, die zich in een benijdenswaardige vrijheid mag verheugen „uit" geweest. Hij was in de „Druiventros" en heeft daar de wind van voren gekregen. Toenter tijd waren de tweelingzusters nog bij hun positieven. Na het' blauwtje is Timm aangeschoten, zoa^s ik vaststelde weggerend, waarschijn lijk naar.de hut bij het moeras bo ven; toen ontmoette hij Bianca, die op weg was naar de „Druiventros"; waarschijnlijk heeft hij zich in zijn hartstocht aan het meisje vergrepen, zij heeft zich verweerd, misschien ge schreeuwd, en toen.heeft hij haar neergeslagen. Zoals dat duizenden malen in de wereld gebeurt." „Neen, mijnheer Balthassar, Timm is wel een- tamelijke dwaze jongen met verschillende gebreken, maar tot dergelijke misdrijven als u hem toeschrijft, is hij niet in staat. Dat is uitgesloten." „Nu, blijft u dan bij uw mening tot ik u het tegendeel za! hebben bewe zen. Het hele dorp is naar de ver moorde Bianca komen kijken, toen zij in het brandspuithuisje lag opge baard, alleen uw Timm niet; het he le dorp was op haar begrafenis te genwoordig alleen Timm niet. Waar om niet? Hij is anders toch overal te vinden waar iets te doen is. Hij kon niet, zijn geweten liet hem niet.-met rust; hij heeft in die dagen bleek als een dode rondgelopen, zoals vrouw Sturz me vertelde; ja en dat domme schepsel dacht, dat hij zich Bianca's dood zo had aangetrokken. Ja, hij moet' zelfs dagenlang ziek te bed hebben gelegen." „Dat komt uit. Timm heeft des tijds enige dagen het bed gehouden. Hij had influenza „Mooie influenza! Nu mijnheer Hu bertus, ik zal die opgedofte schurk nog wel ontmaskeren. Daar kunt u van op aan." Wij namen afscheid. Eenzaam be steeg- ik de bergweg naar boven. De maan scheen, de sterren flonker den, zoet zongen de nachtegalen in het dal. En hier hadden twee man nen met elkaar staan praten als twee agenten in een benauwd wachtlo kaal. Mijn gedachten dwaalden terug naar Erica Isenloh. Ook zij kon zich niet losmaken van de afschuwelijke gebeurtenis uit de vroege lente. Die Mei-nacht, toén wij samen wandel den dacht zij eraan. Het woud is niet als de stad, die alles snel afhandelt en dan vergeet. Nog na twintig jaar zullen de mensen in dit wouddal over Bianca's dood spréken; -mis schien een bruidegom met zijn bruid op hun huwelijksfeest, misschen een moeder als zij met haar kinderen op een "zomeravond aan de wandel is. Nauwelijks jyas ik thuis of Timm trad mijn kamer binnen. Ik bemerkte, dat hij er gejaagd uit zag ën hij ^ei met bedrukte stem: „Mijnheer, hoewel ik slechts met drie maanden kan opzeggen zou ik ,u toch willen verzoeken, mij dade lijk mijn ontslag te geven." „Maar waarom, Timm?" „Ik verzoek u, de redenen te mo gen verzwijgen* Ik imoet spoedig vertrekken... morgen reeds!" „Oho. ..morgen reeds!" Enkele ogenblikken dacht ik na. Om 's hemels wil zou er^toch een grond van waarheid steken in het geen Balthassar me gezegd had? „Ja Timm," zei ik, „dat gaat niet, Ik heb geen plaatsvervangef voor je." Toen begon de jongeman te snik ken. „Ik houd het hier niet langer uit, mijnheer!" Ik verschikte iets op mijn bureau; ik kon mijn opwinding nauwelijks verbergen. „Timm, misschien zou het toch wel goed zijn, als je vertrouwen in mij stelde en je hart eens uitstortte."' „Ik kan het niet, mijnheer," zei hij „Ja, dan spijt het mij, dat ik niet op het ontslag kan ingaan. Ik h^b er mijn reden voor, je niet te ont slaan." Dat wag onvoorzichtig gesproken. Onmiddellijk, viel hij er op aan, „Wat voor rédenen?" „Nu ja.-nü ja wat voor redenen?! Ik heb immérs nog geen plaatsver vanger voor je." ,?Ik smeek u mijnheer. „Neen!" Toen maakte hij eeh buiging en verdwèen. Er va'gde een onrustige nacht. De bloedige misdaad van de voor-lente vergalde me deze zoete Mei-uren! Wat was ik voor een woudbewoner geworden. En tussen de wilde vra gen, die mijn geest verwarden, ver scheen telkens weer Erica's beelte nis. Ik wist nu, dat ik van dit meisje hield. Ik zag immers, hoe licht het in mijn ziel Werd, hoe ik kransen en bloemen van tere gedachten om haar beeltenis wond, hoe ihijn ver langen haar zocht, en hoe de folterin gen der jalousie mij verteerden, toen ik vreesde haar te verliezen. Ach, Hubertus! Als je vijf-en twin tig was geweest, zou dat al1 es ge makkelijk te begrijpen zijn. Maar je bent zes en dertig en je kon dus wel een beetje verstandiger worden. Wat zullen je kameraden uR. de grootstad wél zeggen, als ze horen, dat Huber tus zich met een dorpsopderwijze- res verloofd heeft! (Wordt vervoigd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2