Hubertus Noorse pers over de wedstrijd X De Olympische dag DOLLE DADEN Radio VRIJDAG 28 MEI 1948 DE EEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Noorse bladen houden zich uit voerig bezig met de 21 nederlaag, welke het nationale elftal tegen het oranjeteam heeft geleden.Schrijvende over de prestaties van de Noren, con cluderen vrijwel alle verslaggevers, dat het maar beter zou zijn als Noor wegen niet aan het Olympisch Voet- baltournooi deelneemt De zwakte van de Noorse ploeg stak in het falen van de beide kanthalfs en de twee bin- renspelers. Het Noorse elftal is geen ploeg van klasse, er is gebrek aan technische kennis en van stijl is in het geheel niets te bekennen, zo klin ken de pessimistische stemmen. In een interview zegt de secretaris van de Noorse Voetbal Bond, tevens lid van de keuzecommissie, de oud-inter national Halvorsen, dat het volgens hem de slechtste wedstrijd van de Noorse ploeg is geweest, welke hij dbit heeft aanschouwd. Maar hoe luidt de opinie der Noor se sportredacteuren over het Neder lands elftal? Sportsmanden, een sport blad, dat twee maal in de week ver schijnt, schrijft, dat de overwinning van Nederland te danken is1 aan het goede aanvoerderschap van de Vroet. Over Rijvers raakt het blad niet uit- NOOR WEGEN—NEDERLAND 2-1 Woensdag heeft het Nederlandse elftal tc Oslo een 2-1 overwinning cp het Noorse elftal behaald De Noren dringen weer tot voor het Hollandse doel, waar Kraak de bal niet kan bereiken. De back Schijvenaar staat echter gereed en schiet het leef weer het veld in Foto A.N.P.-d.Wt gepraat. Men noemt hem een tove naar, die alles met de bal kan doen Aftenposten, het belangrijkste blad van Oslo, verklaart dat de kracht van de Nederlandse ploeg niet te verge lijken is met die voor de voor-oor logse periode. Maar niettemin was het Oranje-elftal nog sterk genoeg om te demonstreren, dat men in Noorwe gen nog een klasse minder speelt dan in Nederland. De doelcijfers waren onjuist in verhouding tot het krachts. verschil en 31 of 41 ware een juister resultaat geweest. Morgenbladet constateert, dat liet Nederlands elftal-niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. Slechts bij vlagen toonden de Oranjehemden, dat men beter kan spelen. Dit elftal zal beter voor de dag moeten komen te gen Zweden, aldus de verslaggever, want anders wint Zweden'te Amster dam met stevige cijfers. Morgenposten acht de overwinning volkomen verdiend en vindt, dat de Nederlanders positioneel beter speel den dan de Noren. Verdens Gang wijst op het gecul- tiverde shortpassing van de Neder landse voorhoede, maar is van me ning, dat de voorhoedespelers toch te individualistisch opereerden. Ware dat niet het geval geweest, de score zou beslist hoger zijn uitgevallen. Tenslotte sttfat Arbeidersbladet nog al critisch ten aanzien van onze ver dediging. ,.Weg is weg", huldigde men in de Nederlandse achterhoede, maar men keek niet uit, waar de bal naar toe ging. Ook dit blad consta- teert.dat de Nederlandse ploeg bete re binnenspelen.' had dan de Noorse en dit gaf eigenlijk de doorslag. KON. NED. VOETBALBOND. Programma voor a.s. Zondag. Om het kampioenschap van Ne derland: EDOGo Ahead; BW Hecrenveen. Tcylingen. A.s. Zondag speelt Teylingen I tegen HPSV I, de ge promoveerde 3e klasser op Sporthof, aanvang 3 uur. Dit zal veel bezoe kers trekken daar in dit politie-elf- tal ons oud-lid Leo Zandbergen speelt. Tcylingen 2 speelt tegen War- munda 2 te Warmond, aanvang 2.30 uur. Voor de junioren is het wel een bijzondere dag, door de opening \an een nieuw speelveld zal plaats vinden. Dit terrein is gelegen aan de Wasbekerlaan, tegénover de wa tertoren. VVSB is de gast met 3 elf tallen. Het programma vangt aan om 12.30 uur. Wij verwachten dat de ouders en vele supporters hier ook aanwezig zullen zyn. U.D.O. Het eerste elftal gaat naar Wassenaar om daar uit te ko men tegen een Blauw-Zwart-combi- r^tie. Aanvang 12.30 uur, vertrek It.30 uur per fiets van Leidse Buurt. Het tweede elftal ontvangt om 2 uur op eigen terrein Blauw Zwart 4, terwijl de A-jun. om 12 uur even eens op eigen terrein uitkomen te gen de V.N.A. jun. „St. Bemardus". Voor a.s. Zan- dag is het voor de a-jun. de beslis singswedstrijd tegen DOSR b-jun. Deze wedstrijd zou aanvankelijk op het Alphense-Boys-veld gespeeld worden, maar wij ontvingen juist be- jicht, dat dit weer was veranderd, en nu plaats heeft op het Alphense veld. Zaterdagmiddag 4 uur 30, St. Bar nardus a-asp, tegen de asp. van Ha- zerswoudse Boys. Er wordt thuis niet gevoetbald vanwege de viering van het Sacramentsfeest a.s. Zondag. ATHLETIEK GROEPS-OLYMPIADE B.P.M. Op Zaterdag 26.Juni organiseert de B.P.M. te Den Haag een groeps- olympiade, waarvoor nu reeds in schrijvingen over geheel Europa binnenkwamen. Met toestemming van de T.C. der K.N.A.Ui zijn voor Leiden en Omstreken uitgenodigd: Dames, 3-kamp (60, 100, 200 M.): Annie Montfoort, Sportief, Leiden. Heren 100 M.: W. Nota, Holland, Leiden; 1500 M.: J. D. v. Rooijen, Holland, Leiden; 3000 M.: C. Dijk graaf. W.I.K., Wassenaar, L. H. de Vos, Z.L.C., Leiden. MOTORSPORT MOTOREN MET RADIO. Dat de sport meer en meer geme chaniseerd wordt, merken we uit de diverse snufjes, die ingevoerd wor den om de onzuiverheid in het opne men van tijd en afstand tot een mi nimum te beperken. Zo hebben we het fotografisch vastleggen van de aankomst bij de paardenraces leren kennen en in de athletiekwereld maakt men van verschillende midde len gebruik om zekerheid te verkrij gen, of een baan wel de juiste lengte heeft. Ook het electrisch tijdnemen is niets nieqws meer voor ons, maar nu wil men de radio invoeren bij de motorraces, om een schakel te leg gen tussen de rijder en het perso neel van de pit. Wanneer de volgende week de ra ces op het eiland Man (Engeland) beginnen, zal een van de teams met een dergelijke installatie, die maar heel weinig plaats inneemt, uitge rust worden. Hierdoor worden de signalen, die met de hand gegeven moesten worden overbodig. Immers ze kunnen gemakkelijk verkeerd uitgelegd worden als de motoren in een razende vaart langs de pit ko men. De motoren, die hiermee uitge rust worden, het zullen er in geheel drie zijn, zullen verbonden worden met een ontvangststation in.de pit. Een rijder, op welk gedeelte van het parcours dan ook, wordt hierdoor in staat geste'd van te voren aan de pit een waarschuwing te geven, dat er enige herstelwerkzaamheden aan zijn machine moeten geschieden, Plaats voor 63.000 toeschouwers. Voor het eerst zal het Olympisch Stadion ter gelegenheid van de Olympische Dag op 20. Juni 63.000 toeschouwers kunnen bevatten en bij de grote belangstelling, die ook nu weer voor deze unieke sportdag bestaat, is het aan geen twijfel on derhevig, dat deze plaatsen alle zul len worden ingenomen. Dit grote aantal is mogelijk geworden, door dat ditmaal géén wielerwedstrijden öp het programma voorkomen. Hier door konden op de wielerbaan am- phitheatersgewijze aangebrachte tri bunes worden geplaatst. De sporten, die het programma thans vormen, zijn gymnastiek, ath letiek, voetbal en paardensport. Het gymnastiekprogramma heeft enige uitbreiding ondergaan, daar behalve vrije oefeningen (een se lectie van de geslaagde massa-uit voering gedurende de Pinksterdagen te Arnhem) voor de eerste maal door keurturners toestelturnen ge demonstreerd zal worden. De voetbalwedstrijd Nederlands BondselftalBrits Olympisch elftal begint te 2.20 uur. Aan de dames- athletiekwedstrijden zal ook mevr. Blankers-Koen deelnemen. Het pro gramma eindigt met een springcon cours van de tien beste Nederlandse ruiters. SHELL-OLYMPIADE. Op 28 Juni zal het 25 jaar gele den zijn, dat „Clubhuis te Werve", recreatieoord van het personeel van de Koninklijke-Shell groep in Den Haag, officieel werd geopend. Het bestuur heeft gemeend, dit feit te moeten herdenken met internatio nale sportwedstrijden. Deelnemers uit twintig landen zul len aanwezig zijn: Algiers, België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot Brittannië. Ier land, Luxemburg, Marokko, Neder land, Noorwegen. Oostenrijk, Portu gal, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Tu nis. IJsland, Zweden en Zwitserland. Het programma omvat athletiek, scherm'en en tennis. In afwijking met vorige „Shell-Olvmpiaden", zal ditmaal niet door de landen om een wisselbeker, maar door de deelne mers individueel om prijzen, be staande uit medailles, worden ge kampt. De wedstrijden vinden plaats op 26 en 27 Juni. Zoals bekend, komen morgen sportvliegers uit Europa naar het Vliegveld Ypenburg ter gelegenheid, van een rally uitgeschreven door de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart. Naar wij vernemen worden er tot nu toe 73 gasten verwacht n.l. 18 Denen, 20 Belgen, 25 Engelsen, twee Italianen en 8 Zwitsers. Met dertig machines koir/en de bezoekers naar Ypenburg, waar ze van half twaalf af verwacht worden. Bij deze dertig vliegmachines zijn zeventien soor ten. Zo zal voor de eerste maal de nieuwste Auster, „Avis" in Europa te zien zijn. Het toestel zal worden bestuurd door een lid van de direc tie van de Austerfabrieken, Lester Pendleton. terwijl hij tegenwoordig het perso neel plotseling overvalt, dan eerst moet uitleggen wat er gerepareerd dient te worden. Het kost weliswaar, slechts enkele seconden om een der gelijke uitleg, te geven, maar de winst van seconden betekent tijd, wat van het grootste belan? is bij de tegenwoordige snelheden.-Het is niet waarschijnlijk dat deze radio-instal latie eni£ nadeel van de hoge snel heid zal ondervinden, want in de oorlogstanks, waaraan dit idee ont leend is. werden er nog veel hogere eisen aan gesteld. De gevolgen voor de wedstrijdtactiek bij gebruik van radio zijn nog niet te overzien. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. Eindstand 8e klasse: I Pardon 7 12 1.75 J. v. Beek 7 10 1.34 J. v. Went 7 9 1.33 P. v. Vei zen 7 7 1.19 I. v. d. Blom 7 6 1.23 D. Bergman 7 6 1.11 H. Hensing 7 4 1.26 J. Bodijn 7 2 1.11 TAFELTENNIS SLEUTELKAMPIOENSCHAP 1948. Zaterdag 29 Mei des avonds om zeven uur zal de grote strijd plaats vinden om de Sleutel-wisselbeker. Traditiegetrouw zal dit kampioen schap het slot vormen van het conr- petitie-seizoen 194748. Huidige bekerhouder is de heer J. Burghouwt. Burghouwt zal alle zei len moeten bijspannen om de titel van clubkampioen te willen behou den. Aan F. Klinkenbergh, 2e klasse kampioen van Nederland 1948, zal hij een zeer gevaarlijke tegenstan der hebben. Ook verschillende an dere Sleutelspelers doen momenteel in spel niets onder voor Burghouwt. De wedstrijd zal plaats vinden in het clubgebouw van de Sleutels, R.K. U.L.O., Vrouwensteeg. Zaal open kwart vóór zeven. Deze wed strijd is voor ieder, die belang stelt in de tafeltennissport vrij toegan kelijk. 4 -5 WIELRENNEN NED. AMATEURS NAAR MONTHLERY. Aan de internationale wegwed strijd voor amateurs op het circuit van Monthlery op 6 Juni zullen zes Nederlandse renners deelnemen, te weten: W. van Est (St. Willebrord), F. Vos (Den Bosch), J. Hennink (Alkmaar), A. Geluk (Rotterdam), J. J. Geerts (Teteringen) en C. A. Koot (Eindhoven). RONDE VAN ITALIë. Gisteren startten 52 renners voor de 11de etappe, FiuggiPerousa (265 K.M.) van de ronde van Italië. De weg van dit traject was zeer slecht, wat een nadelige invloed on het tempo had. Dit werd na Tivoli echter iets beter. Leoni, Magni en Taccocelli maakten hiervan gebruik om te ontsnappen en hadden weldra een voorsprong van 500 m., maar werden tenslotte toch ingehaald na Terni, bij de bestijging vahj de Som ma kwamen Coppi en Bartali voor de eerste irnal in actie. Bartali be reikte het eerst de top gevoled door CoDpi, Volpi, Cecchi en Ortelli. Winnaar van deze etaripe was de Belg Keteleer, gevoled door Salam- beni. Bartali legde beslag op de derde plaats. Ortelli behoudt de eer ste plaats in het algemeen klasse ment. SCHAKEN LEIDS SCHAAKGENOOTSCHAP. Van de winter wedstrijd, die dit jaay in twee gedeeRen is gehouden, is thans ook het tweede gedeelte be ëindigd met de volgende uitslag: Tweede groep: 1. R. H. van Dijk 6.5 pt.. 2. Mi. Ir. J. Westra 4.5 pnt., 3. A. J. RQtteveel 4 pt., 4. C. Kuil man 3,5 pt.. 5. Mr. P. Zonderland 3 pt., 6. M. M. Segaar 3 pt.. 7. J. van Steenis 2.5 pt., 8. A. E. J. Modder man 1 punt. Derde croep: 1. Dr. P. C. van Ar- kel 5,5 pt", 2. M. Bloem 4,5 pt., 3. J. van Deventer 4 5 pt., 4. D. de Jong 4 pt., 5. R. van Dam 3,5 pt„ 6. J. Boot 3 pnt., 7. A. G. de Kier 3 pt., 8. A. de Groot teruggetrokken. Vierde, groep: 1. A. Mulder 6,5 pt., 2. P. Kuiper 4:5 pt.,- 3. A. F, G. A. Zandvliet 4 pnt., 4. J. B. Wilterdink 3.3 pt., 5. P. v.. d. Bosch 3,5 pnt., 6. Dr. S. A. Niöiwzwaaig 3 pnt., 7. T. H. Tio 3 pt., m E. de Witte vertrok ken. Vijfde groep: 1. J. B. de Geus 4,5 pt., 2. P. Knot 3,5 pt.. 3. G. de Jong Jr. 2,5 <pt., 4. P. A. C. D. Verstraa- ten 2 pnt,, 5. H. Baart de la Faille I,5 pt., 6. M. J. A. Dieben 1 punt. Hierdoor is de volgorde van de ranglijst voor die leden, die daarop geplaatste wensten te worden, als volgt samengesteld: 1. C. B. van den Berg, 2. L. J. Tummers, 3. Prof. Dr. W. v. d. Wou- de; 4. A. A. Idema, 5. W. G. Demmen- dal, 6. W. H. van der Nat, 7. R. H. van Dijk, 8. Mr. Ir.'J. Westra, 9. A. J. Rotteveel, 10. C. Kuilman, 11. Mr. .P. Zonderland, 12. Mr. A. G. de Blé- court, 13. M. M. Segaar, 14. J. van Steenis, 15. A. E. J. Modderman, 16. Dr. P. C. van Arkel, 17. M. Bloem, 18. J. van Deventer, 19.- D. de Jong, 20. R. van Dam, 21. J. Boot, 22. A. G. de Kier, 23. L. J. Smits, 24. A. Mul der, 25. P. Kuiper, 26. A. F. G. A. Zandvliet, 27. J. B. Wilterdink, 28. P. v. d. Bosch, 29. Dr. S. A. Nieuwzwaag 30. A. de Groot, 31. W. A. Engel- brecht, 32. R. Yntema, 33. T. H. Tio, 34. J. B. de Geus, 35. P. Knot, 36. G. de Jong Jr., 37. P. A. C. D. Ver- straaten, 38. H. Baart de la Faille, 39. M. J. A. Dieben, 40. P. S. Anes, 41. A. Schors. Gedurende de zomer spelen deze leden onderling uitdagingswedstrij- den, waarvan er thans verscheidene aan de gang zijn. Ir. Westra won van Rotteveel met iy,|4. De eerste partij tussen Westra en Van der Nat werd door Van der Nat gewon nen, terwijl de tweede is afgebroken. Drs. Schors won van Dieben, zodat deze van plaats verwisselen. LEZING MUHRING Gisteravond hield de heer Mühring de laatste van de serie lezingen, welke hij, onder auspiciën van de Leidse Schaakbond dit seizoen voor de leden der L.S.B. heeft gegeven. De heer Mühring, die de wedstrijd om het wereldkampioenschap van nabij heeft kunnen volgen, begon met erschillende impressies te geven an deze titanenstrijd. De schaak- propaganda, de beoefening en bestu dering van het 'spel zijn in Rusland intens, dat rfiet aUeen het spel peil van de topklasse, maar evenzeer va nde enorme massa schakers verre uitgaat boven dat in andere landen Naar zijn mening kan ook in Neder land waar naar verhouding het schaakspel druk beoefend wordt, het spelpeil aanzienlijk worden opge voerd, \vanneer bonds- en clubbestu ren zich niet bepalen tot gelegenheid geven tot schaken, maar meer in structief leidend zouden optreden. Cursussen, studiecentra, en vooral de jeugd daarin betrekken. Ne deze inleiding behandelde Müh ring de partij Botwinnik-Euwe (2e ronde Den Haag). Op een buitenge woon leerzame en duidelijke wijze onVeedde hij deze grote conceptie van de giniale Rus, maar toonde te vens aan dat ook Euwe, alhoewel de verliezer, hier grootmeester:werk had geleverd. Euwe is, ondanks het echec Den Haag-Moskou, nog een van de allerbeste schakers ter wereld na het selecte Russische grootmees- ter-quartet. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een spaarzaam gebruik gemaakt. Een vraag niet direct tot de spreker ge richt, was van bijzonder belang, nl. het verzoek om te komen tot een Leids Schaakstudiecentrum. De voorzitter deelde mee, dat dit onder werp reeds bij het bestuur in behan deling was. De uitslagen van de 5de ronde zijn: le klasse A: H. v. Diemen—-J. Grimbergen 10; B. L. Hooyer—J. Smit 01. le klasse B: A. RotteveelPastoor de Groot 01; N. v. d. MeyC. v. d. Lip 10; Jac. BoogerdJ. G. Snel 1—0. 47. „Pa, de heren zijn weg". Daazer richt zich op. „Hoe deed ik dat, Dol ly? De Schim kan overal iezen dat ik de Eeuwige Jachtvelden ben binnenge gaan. Dat zal zijn waak zaamheid doen verslappen. Toch blij dat-ie me niet ernstiger raakte". le klasse C: H. v. WamelL. B. Vreeken 10. 2e klasse A: A. VerbreeG. Ver beek 1—0; H. DaanjeC. v. Ruiten 1G. VermeyJ. Th. v. Koppen 1—0. 2e klasse B: H. BrouwerH. Klei- verda 10. 2e klasse C: C. SlootwegM. Ver meer 01; J. HaverB. v. Meijgaar- den 10; M. v. RuitenB. Smit 10. 3e klasse: W. HandgraafG. Tim merman 0—1; K. StaringL. v. d. Tang 10; Jac. GeerlingJ. Geer- ling 01; H. GouloozeAnt. Zwet sloot 10. Afgebroken partijen: J. SmitH. v. Diemen 10; W. GoedemansL. B. Vreeken 10; C. SlootwegB. Smit 01. A.s. Dinsdagavond zullen de wed strijden worden voortgezet in de zaal van de heer A. v. Diemen, 3de Poel laan. Wilt U iets weten 77 Vraag: Wat is de korste weg LeidenLeeuwarden via Amsterdam en Enkhuizen? Hoeveel k.m. be draagt cjeze afstand? Antwoord: Leiden, Oegstgeest, Sassenheim, Aalsmeer, Amsterdam, Ilpendam, Purmerend, Oosthuizen, Hoorn, Enkhuizen, Staveren, Warns, Hemelum, Wóudsend, Hommerts, Sneek, Scharnegoutum, Leeuwarden. Afstand in kilometers pl.m. 145. ZATERDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.30 Geraldo en zijn or kest (Gr.pl.). 8100 Nieuws. 8.18 Lich te morgenklanken. 9.15 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Ary Roo- denburg (tenor), Cor van Boven (pia no). 10.50 Metropole-orkest. 12.00 Gr.pl. 12.33 Van „hem en haar". 14.00 Het Nederlandse lied. 14.45 Gr.pl. 15.15 Gevarieerd progr. 17.15 Volks concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- praatje .19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „De kerk nu". 20.00 Nieuws. 20.15- Metropole-orkest. 22.00 Hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.45 Rustige avondklanken. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuwe. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Och tendconcert.' 9.35 Madame Butterfly. 10.00 Kléin klein kleutertje. 11.00 De zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.30 Weero verzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.0D Nieuws. 14.10 Franse componis ten. 14.40 Omroepkamerorkest. 15.15 Concert der jongeren. 16.00 Thee praatjes. 17.00 De wig-wam. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.30 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Armchair- melodies. 20.05 De gewone man zegt er het zijne van. 20.12 Harold Bauer. 20.20 Het Lichtbaken. 20.50 Zweeds mannenkoor. 21.00 „Negen heit de klok". 22.15 Klanken uit Engeland en Amerika. 23.00 Nieuws. 23.15 Werk van Slavische comppnisten. 24.00 Sluiting. MARIA DE LOS ANGELES MORALES VOOR K.R.O.- MICROFOON. De jeugdige Spaanse zangeres Ma ria de los Angeles Morales, aan wie op het internationale zangconcours in het Kurhaus te Scheveningen ge houden, de eerste prijs werd toege kend, is hedenavond te horen op Hilversum II. Zij zal als soliste op treden in een concert met het Resi dentie-orkest. Het programma om vattende o.m. Mozart aria's wordt uit- KERKMUZIEK. De literatuur is zeer arm aan wer ken voor Mannenkoor en Harmonie orkest. Met het Pontificaal Lof van Ernest W. Mulder is de R.K. Kerk muziek een prachtig stuk rijker ge worden, dat van het begin tot het eind boeit en waarin de klank van het Harmonie-orkest het geheel een bijzonder relief geeft. Luistert u dahrom a.s. Zondag 30 Mei 20.12 uur naar de K.R.O., waar voor u zingt het Mannenkoor van de St. Nicolaaskerk en speelt het' Am sterdams Politie Staforkest onder leiding van de componist Ernest W. Mulder. Van 21.3022.15 kunt u beluiste ren het Mannenkoor van de St. Ni colaaskerk onder leiding van W. Hij- stek, het Redemptoristènkoor (diri gent C. Maas) en 15 blazers van bo vengenoemd orkest, die ten gehore brengen de E-mol Mis van A. Brück- EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 33) Er werd geconstateerd, dat ook Erica gitaar kon spelen en dat ook ik iets van deze eenvoudige en toch zo bekoorlijke kunst verstond. Nu moest ik ook iets voordragen. Ik ben geen zanger. En zo zong en sprak i>- recitatief mijn rijmen en sloeg er enige accoorden bij aan. Joechheisahei in 't land van Mei Mei heeft een en dertig dagen. Waarom? zult gij vragen. Luistert? dertig maagdelyn, deugdzaam, blond, zwart en fijn kwamen door het pralend bos, y dansten zwierig los. Haar nu kwamen vergezellen, een en dertig jonggezellen. Ei, lachte Mei. iedere dag een huwelijksfeest, het is nog nooit zo mooi g< Iedere dag begon de jool, onken luit, gitaar, viool, i tig -maal, dertig maal 'Ugdefeest op grote schaal. Doch ten slotte kwam een eenzaam man. Ik stond alleen. liefje vond ik geen.. in Mei joechheisahei! Ook dit Red werd door de toehoor ders becritiseerd. „Ach, hoe treurig!" zei de vrouw van de voorzanger. „Mooi!" zei haar man. „Hoe zat dat eigenlijk", vroeg de houtvestersvrouw „waren er voor de één en dertig he ren maar dertig dames, en bleef toen één over?" „Zeer juist," bromde Balthassar; „en daarom is het zaak, je door geen windbuil de loef te la ten afsteken!'* „Ja, de één en der tigste moet je in Mei niet zijn, liever de eerste," zei Werner Lohmann. Erica zweeg. Het speet me eigen lijk, dat ik het lied gezongen had. Nu nam Erica de gitaar en zong met haar heldere welluidende stem enige welbekende lenteliederen, ook mijn speciaal lieve1 ingsnummmer „Rosenstock, Holdeiblüh". Iedereen werd vrolijk, de gedrukte stemming verdween, zelfs Balthassar spoorde de jonge zangeres telkens tot weer nieuwe liederen aan. Tot slot zong Erica het lied van de engelbewaar ders in de Mei-nacht. Weet gij, mensen! één nacht in Mei krijgen de engelbewaarders vrij; zij mogen dan uit wandelen gaan en zich vermaken zoals het betaamt. En weet gij wat de engelen doen a/vorens de ochtend de einder doet gloên? Zij roepen het mannetje in de maan om met z'n scheepje uit varen te gaan en zij varen; werkelijk, 't is niet dom de donkere wereld één keer om. Zij zien naar de slapende aarde beneden waarover hun zilveren schip komt gegleden; zy strekken hun hoofden over -de rand en spieden gespannen naar d'over- kant. Opeens roept een engel, zo lieve kleine „Zie je dat huisje, daar slaapt het mijne!" En alle engelen welgezind roepen „Ach, wat een verrukkelijk kind!" En verder gaat dan de glinsterende vaart; maar de man in de man bromt in zijn baard En telkens roept' weer zo'n lieve kleine: „Zie je dat huisje, daar slaapt de mijne!" En weer roept de hele engelenschaar: „Wat 'n heerlijk kindje, wat 'n zijde zacht haar." Eén engel moet heel ver zijn, die heeft zijn kind in het land waar men morianen vindt Doch de man in de maan bromt malcontent: „Daar vaar ik niet heen, ik vaar niet zo'n end!" Zij bidden en smeken de harde man zó, dat hij tenslotte niet anders kan dan naar het land der moren varen. Daar slaapt zo'n zwartje met kroe zige haren en allen roepen met handen-geklap „O God, wat 'n schattig negertje is dat! Voor zo'n lief kindje van zeven jaren is het wel waard, om de aarde te varen!" Maar plotseling fluistert* een engeltje bloö: „Het mijne woont bij een Eskimo!'' de man in de maan bast malcontent: „Daar vaar ik niet heen; ik vaar niet zo'n end!" Maar de man in de maan die bromt maar wat, in zijn binnenste is hij volstrekt niet zo hard. Dus legt hij ook bij de Eskomo's aan hoewel hij zeer moe is en slapen wil gaan. En de engelen staren met stralend gezicht naar 'n dik-ingebakerd Eskimo wicht Reeds nadert de dag, de nacht is voorbij, de engelen gaan huiswaarts doch allen zijn Wij; ook de man in de maan, want zo'n engelen-reis is hard werken voor hem, die al stram is en grijs Hij roeit vergenoegd naar de naaste haven en legt zich in 't blauwe zilverlicht te slapen. De engelen staan op een vyolken- Dank en ieder heft met een hart vol dank eerbiedig de handen boven het hoofd en bidt en jubelt: '„De Heer zij ge loofd; de tocht om de wereld was schoon als een lied: Wij zagen slechts kinderen en anders niet!*' „Dat was ontroerend!" riep Bal thassar en sloeg met zijn vuist op tafel. „Het is aangrijpend!" riep hij op nieuw en fronste het voorhoofd als duchtte ny ergens tegenspraak. „Je moet dat dadelijk zo begrjjpen: de engelbewaarders moeten zich het hele jaar door voor de meest onheb belijke blagen afsloven, maar als ze eens 'n paar uur vrij hebben, ken nen ze in hun goedheid toch geen grotere vreugde dan elkaar hun be schermelingen te tonen." Hartelijk dank voor de explica tie," zei Werner Lohmann ironisch; „zonder die verklaring zou geen mens het gedicht gesnapt' hebben." „Nu ik mag toch zeker wel wat zeggen," bromde Balthassar. „Dit ge dicht heeft me een ware vreugde be zorgd, terwijl het uwe, dat van die kleine kangoeroe... hoeh, hoeh uitgesproken nonsens was!" „Dat moest ook, mijnheer Balthas sar.dat moest ook... als het geen nonsens was, zou het ook geen snars waarde hebben.'* „U zoudt misschien zelf ook geen snars waarde meer hebben als u geen nonsens meer te vertellen had!" antwoordde Balthassar grof. De schilder sprong overeind. Nu komt de catastrophe, dacht ik. Maar Werner Lohmann lachte en zei ver genoegd: „Hebt u het gehoord, mijne heren? Mijnheer Balthassar heeft een ver standige opmerking gemaakt. Zeld zaam, maar waar! U staat me toe, dat ik de zin noteer. Als ik geen non sens meer te vertellen heb etc." Het overige deel van de avond verliep zonder incidenten. Met het verstrijken der uren ontstond er zelfs een prettige gemoedelijkheid. Alleen mijn eigen hart bleef bedrukt. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6