De Aartsbisshop van Praag over de uitnodiging aan geestelijkheid lid te worden van de om communistische partij MEISJES HOLLAND! Uitgaven in de stad en op het platteland Pensioenregeling in de Kamer VRIJDAG 28 MEI 1948DE LEID SB COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 „Communisme en Christendom vereenzelvigen: onwetendheid of bedrog!" „WEEST VOORZICHTIG VOOR JUDASSEN" De communistische partijsecr. in Tsjechoslowakije hebben aan de ka tholieke geestelijken een uitnodigings schrijven gezonden, om hen te bewe gen tot intrede in de communistis- sche partij. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de Aastsbisscliop van Praag, Mgr. Dr. Beran, een brief aan de ka tholieke geestelijkheid in Tsjechoslo wakije gericht: „Beste Medebroeders, we hebben vernomen, dat talrijken Uwer in het bezit zijn gekomen van een schrij ven, dat de uitnodiging inhoudt om toe te treden tot de Communistische Partij. Dit schrijven is door de func- tionnarissen van de regionale comi- té's der Communistische Partij on dertekend. In deze' brief wordt ook naar mijn persoon verwezen. Ik ben er trots op, dat ik ten tijde van de bezetting mocht lijden om wille van mijn positie als Tsjech en als priester. Ik ben er trots op, slechts een eenvoudige zoon van het Tsjechische volk te zijn. Openhartig verklaar ik, dat ik ook thans het Tsjechische volk niet zal verraden. Evenzeer ben ik mij er van bewust, dat niemand van U, Tsjechische pries ters, een verrader zal zijn en dat Gij in dienst van ons goede Tsjechische volk op uw post zult blijven. Doch juist deze trouw en deze houding te genover het volk mogen niet mis bruikt worden tot politieke doelein den en tot het scheppen van verwar ring in de geesten en de harten. Het communisme en het christendom met elkander op een lijn stellen is: ofwel onwetendheid ofwel bedrog. De so ciale beginselen van het christen dom komen zeker in vele gevallen met de beginselen van het socialisme overeen; de Pauselijke Encyclieken getuigen hiervan. Doch daar, waar IN Tandjong Prïok 22 Mei '48 Met dit schrijven wil ik mij^ via deze courant, richten tot de meisjes in Holland, om aan te tonen, hoeveel zij er toe kunnen bijdragen, om het moreel van vele jongens hoog te houden. Bijzonder richt ik mij tot. die meisjes, die verkering hebben of verloofd zijn, met een jongen, die op het ogenblik zijn Vaderlandse plicht vervult in Indië. Ik voor mij geloof niet, dat de meeste meisjes beseffen, hoe grote steun zij kunnen zijn, voor hen, die hiei' onder de brandende tropenzon hun dienst verrichten. Met vele jongens heeft ondergete kende gesproken en veel lief en leed aanhoord over thuis, meisje of ver loofde. Vele meisjes in Holland heb ben, voor dat hun jongen of verloofde het kleine landje aan de zee verliet, gezegd, „Jongen ik zal op je Wijven wachten al duurt het twee jaren of langer maar wachen blijf ik." Maar ach, hoe dikwijls is nu al niet ge bleken, dat, als 'n soldaat n maand of vijf, soms langer soms korter, hier zijn dienst vervult, hij heel weinig post ontvangt van haar uit Holland. Eerst wordt dan nog de schuld ge geven aan het postverkeer, maar... totdat er opeens wel een brief komt van haar, waarin zij schrijft.dat zij het uitmaakt met hem, die daar in Indië op haar wachtte, en altijd haar voor ogen hield, maar altijd dacht hij aan haar in Holland. Zo'n ge dachte is voor 'n soldaat 'n grote kracht, en zolang hij die gedachte heeft, valt hij niet gauw in verkeerde handelingen. Hij weet dan, dat er „iemand" is, die op hem wacht, en hij die „iemand" niet mag bedriegen. Konden de meisjes in Holland hier maar eens een kijkje komen nemen naar hetgeen hun jongens voor haar over hebben en ontberen, alleen met de gedachte, dat doe ik voor haar, want, als ik straks weer thuiskom, wil ik haar recht in de ogen zien. Maar juist als 'n soldaat zo'n bericht krijgt dan dikwijls verliest hij het rechte spoor, en gaat hij „gekke" dingen doen. Dikwijls hebben de meisjes in HoUand, daar schuld aan. Meisjes in Holland, beseft de ver antwoordelijkheid, die je draagt over je jongen of verloofde. Jullie juist kunnen er veel aan doen om het mo reel van onze jongens hoog te hou den, zowel geestelijk als lichamelijk en denkt daarbij, dat de gevaren hier groter zijn, dan in Holland. Ik bedoel voornamelijk de gevaren naar de ziel. Ik hoop dat de meisjes, daaraan eens willen denken bij 'het nemen van een besluit, t.o.v. onze Hollandse jongens in Indië, van wie de meeste nog niet zo veel van deze wereld reld hebben gezien omdat zij voor de oorlog nog te jong waren, en on der de hoede stonden van Vader en Moeder. Eindigen wil ik nu met aan alle vrienden en kennisen de hartelijke groeten te doen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, teken ik met de meeste hoogachting. Slamat tidoer! Sergt. J. J. A. v. Berge- Henegouwen 24.07.16.009 Tandjong Priok hetzij principieel, hetzij voor wat betreft de toegepaste methoden de natuurwet en daarmede ook de positieve wet van God is geschon den, kan niet van een coördinatie van de beginselen van het socialisme en het christendom gesproken wor den. De christelijke beginselen en methoden moeten immers steeds en onder alle omstandigheden in over eenstemming zijn met de goddelijke wet. Zo sluit dus elke ideologie, wel ke de principiële basis Voor een po litiek program jvormt en in tegen spraak is met de goddlijke wet, elke medewerking van de glovige mens uit. Hier geldt het woord van Chris tus: Wie niet met Mij is, is tegen Mij (Lucas 11:23). Ook het tijdelijke ge luk heeft zijn betekenis voor het leven. Christus heeft ons geleerd, ook voor dit tijdelijk geluk te bidden: Geef ons hden ons dagelijks brood (Math. 6:11). Doch Hij heeft ook ge zegd: Wat baat het de mens, indien hij de gehele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel (Math. 16: 26). Het tijdelijke geluk kan nooit het einddoel van de mens zijn. Inte gendeel: de mens moet dikwijls af stand doen van zijn tijdelijk geluk, indien hij omwille daarvan de eeuwi ge gelukzaligheid zou verliezen. Deze opvatting van het leven, deze enige juiste opvatting van het leven, kan nooit in overeen stemming gebracht worden met een opvatting, die het leven na de dood geheel loochent. Daar om kan een gelovig mens nooit een ideologie erkennen en aan nemen, welke de ziel en het leven na de dood loochent geen ge lovig mens en des te minder een gelovige priester". Vervolgens eist de Aartsbisschop van Praag, dat de hemonderhorige geestelijken zich verre houden van de politiek. Inmiddels is deze zelf de eis ook reeds door de Tsjechoslo- waakse Bisschoppenconferentie ge steld. Hierover hebben de Tsjechi sche dagbladen echter niet gewaagd en degeestelijken, wie dit schrijven aangaat, fungeren nog. steeds op de candidaatslijsten voor de verkiezin gen van 30 Mei a.s. Mgr. Beran vervolgt: „Indien wij thans inniger zijn ingeschakeld in de grote Slavische politiek, willen wij ons hiervan bewust worden, dat de Slaven slechts dan hun wereldzen ding kunnen vervullen, indien de ware godsdienst van Christus, de katholieke godsdienst, de verdeelde Slavische volkeren zal verenigen. Weest voorzichtig. Er zullen po gingen worden ondernomen, om U van Uw Bisschop te scheiden. Wel licht zullen ef ook nieuwe Judassen komen of misschien zijn zij er reeds, doch ook een storm reinigt de lücht. Ik vertrouw mijn geestelijkheid, ik geloof dat zij zich niet omwille van materiële voordelen laat omkopen, doch, trouw aan God en uit liefde tot het goede katholieke volk, dit priesterlijk ambt trouw zal blijven en deze trouw ook behouden zal in tijden van beproevingen en bekorin gen. Ik bid voor U, opdat Gij zult vol houden; gesterkt door Uw gebeden en door de gebeden van ons volk, zal ik trachten U te helpen om het zwa re kruis van het priesterleven te dragen. U en allen, die U zijn toe vertrouwd, zegene de almachtige God de Vader, de Zoon en de H. Geest. Amen". CONCLUSIE COMMISSIE-DONNER: Optreden mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten gerechtvaardigd. De minister van Buitenlandse Za ken heeft het gewenst geacht aan een commissie, bestaande uit de heren mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, dr. ir. J. A. Ringers, oud minister, en kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, te verzoeken, op grond van de door de commissies Cleveringa en Vorrink uitgebrachte rapporten te willen vaststellen of de grieven over het beleid en het op treden gedurende de oorlog van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten enige grond geven tot het trekken van consequenties ten aan zien van zijn tegenwoordige functie. In haar conclusie aarzelt de com- missie-Donner niet aan de minister kenbaar te maken, dat de grieven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van mr. B. Ph. baron van Ha rinxma thoe Slooten geen grond ge ven hem van zijn tegenwoordige po sitie van H.Ms. ambassadeur bij de Belgische regering te-ontheffen. De minister heeft aan baron van Harinxma thoe Slooten meegedeeld, dat hij zich geheel met de conclusie van genoemd rapport kan vereni gen. VVETHOUDERSZETEL TE ROTTERDAM BLIJFT VOORLOPIG ONBEBZET. De Rotterdamse gemeenteraad, die zich na de ontslagneming als raads lid van de communistische wethou der L. W. Schmidt opnieuw vooxi de wethouders-kwestie geplaatst zag, heeft gistermiddag op voorstel van alle fracties, behalve die van de C. P.N., besloten, de zesde wethouders zetel voor de zittingsduur van de tegenwoordige raad onbezet te laten. Dit betekent dus, dat het aantal wet houders op - zes blijft bepaald,, zoals °P 2'Sept. 1946 is besloten, doch dat tijdelijk met vijf zal worden volstaan. DE INCIDENTEN BIJ ONTVANGST NEDERL. DELEGATIE TE DJOKJA. De minister-prg^ident heeft, mede namens de minister van buitenland se zaken, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Sassen, over de incidenten bij de aankomst van de Nederlandse delegatie te Djokja op, 12 April jongstleden. Hoewel de gang van de gebeurte nissen wel min of meer bekend is geraakt, geeft deze officiële uiteen zetting toch nog wel enkele bijzon derheden, die het vermelden waard zijn. In zijn antwoord verklaart de mi nister-president, dat bij het binnen rijden van de speciale trein op het tweede perron het eerste perron ge heel bezet bleek te zijn met jongens van 10 jaar en ouder. De eerste tien minuten gedroeg deze menigte zich vrij behoorlijk Daarna werd de zwak ke politie-afzetting verbroken en werden de wagons omringd door een tierende massa. De Amerikaan se en Australischeleden van de Com missie van Goede Diensten, die in de eerste wagons zaten, konden vrij wel ongehinderd vertrekken, doch.de Belgische groep van deze commissie is van het onbehoorlijk optreden te genover de Nederlandse delegatie ge tuige geweest. De commissie van ontvangst schoot te kort. De Neder landse delegatie-leden moesten te midden van een steeds meer opge wonden wordende menigte de auto's zien te bereiken, die hen naar Kalioe- rang zouden voeren. Toen de groep de uitgang bereikte, gingen opge schoten knapen over tot hano-aste- jhkheden en vuist- en stokslagen, waarvan ook de dames onder het ge zelschap niet verschoond bleven en gauwdieven maal ten nog gebruik van de gelegenheid om vulpennen, beurzen, portefeuilles en een foto toestel te ontyreemden. Daarna wer den de auto's hef mikpunt en men ontzag zich niet de inzittenden te bespuwen. De Indonesische leden van de Nederlandse delegatie hadden van dit alles het meest te lijden. Vervolgens wordt in het antwoord van de minister-president de verdere gang van zaken uiteengezet over de wijze van genoegdoening van repu blikeinse zijde, welke reeds gepubli ceerd werd. GOUDEN JUBILEUM COÖP. CENTRALE RAIFFEISENBANK TE UTRECHT. De tweedaagse herdenking van het gouden jubileum van de Coöp. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht werd Dinsdagmiddag ingezet .met een bui tengewone jubileumvergadering in de feestelijk aangeklede Beatrixhal van het Jaarbeursgebouw. Hoewel slechts 3 vertegenwoordi gers per Boerenleenbank hiervoor waren uitgenodigd, woonden 2500 aanwezigen deze bijzondere bijeen komst bij. Zij stond onder leiding van prof. dr. G. Minderhout (Wagenin- gen), voorzitter van de raad van toe zicht. Op het rijk met bloemen ge tooide podium hadden, behalve het bestuur ,als gasten o.m. plaats geno men de minister van Landbouw S. L. Mansholt, de commissaris der konin gin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalcla, de Utrechtse wet houder van financiën^dr. J. de Nooij als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en ir. C. Ftaf, direc teur-generaal voor de landbouw. Voorts vertegenwoordigers van de stichting van de landbouw, en van vele landbouworganisaties. Er werden telegrammen van ver knochtheid verzonden aan H. M. de Koningin en aan de prinses-regentes. De balans per 31 December 1947, sluitend op een totaal van 941.968.945.47 en de winst- en ver liesrekening ad 5.133.364.16 (met een winstsaldo ad 1.623.851.06) wer den goedgekeurd. De verkiezing van twee leden van het bestuur had tot resultaat, dat in de vacature van mr. A. van der Deure (Bennekom) werd gekozen mr. W. Rip, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (Voorburg) en in de vacature van J. L. Nj'singh, de afgetreden voorzitter van de raad prof. dr. G. Minderhout (Wagenin- gen). Voor de raad van toezicht wer den in de vacatures V. J*h. Valstra en prof. dr. G. Minderhout gekozen dr. A. J. Verhage (Voorburg), wnd. voorzitter van de raad van toezicht der Coöp. Raiffeisênbank „Hiuipm- goa", en de heer J Banis (Almelo), voorzitter van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank „Admele". De Secre- taris van de raad van toezicht der Centrale Bank, de heer C. S. van Beuningen (Mahrsbergen), werd als zodanig herkozen. De voorzitter van het bestuur, de heer S. E. B. Bierema, sprak een her denkingsrede uit. De minister van Landbouw, S. L. Mansholt, complimenteerde de jubi lerende bank, daarbij op merkend, dat de boerenleenbanken meer en meer algemene banken geworden zijn en bij de vervulling van hun taak al ler bewondering afdwingen. Aan de investering in de landbouw moet alle aandacht geschonken wor den ,in samenwerking van overheid en landbouw, aldus de minister, die zeide niet somber gestemd te zijn over de toekomst van de landbouw. Aan het einde van zijn rede deelde minister Mansholt mede, dat de prin ses-regentes- de directeur van de Cen trale Bank Th. J. Visser benoemd heeft tot «officier in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens werd aan de heren H. Stam en J. Koopman, gedurende vijf tig jaar onafgebroken voorzitter van de Boerenleenbank, een scriptie ge offreerd. Vele felicitatietoespraken volgden nog. Naar wij in „De Ver. Verzekerings pers" lezen zijn twaalf Nederlandse verzekeringsmaatschappijen betrok ken bij de beurspolis, waarop de roerende goederen, behorende tot het bezit van H-M. de Koningin, verzekerd waren. Het paleis zelf is als staatseigendom niet verzekerd. ACHTERSTAND KAN NIET IN ééN SLAG WORDEN INGEHAALD. Aan de mefnorie van antwoord op het voorlopige verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp nood voorziening gemeentefinanciën ont lenen wij, dat omtrent de tot dusver bekende cijfers het volgende kan worden medegedeeld: De algemene uitkering zal vermoe delijk 159.816.000 bedragen; de be- lasting-uitk. 35.810.000; de garan- tie-uitk. 9.327.000; voorlopig gere serveerd voor bijz. uitkeringen 79.575.000. Totaal 284.528.000. Van een verhoging van de bijzon dere uitkeringen voor 1949 en 1950 kan geen sprake zijn. De factor wordt voor éénmaal vastgesteld. Naar de mening van de minister Onrustig, gejaagd? Mijohardts Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Bij de komende algemene herzie ning der sociale verzekeringen zal een principiële beslissing worden ge nomen omtrent de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kin derbijslag, terwijl inzake de ouder- domsuitkering onderscheid zal wor den gemaakt tussen gehuwde man nen en ongehuwde personen, aldus de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Ka mer over het Wetsontwerp tot aan vulling der invaliditeits-renten en tot regeling van de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers. Volgens het onderhavige wetsont werp zullen de ongehuwde rente trekkers hun rente zien verdubbeld, waardoor de ingetreden waardeda ling van het geld voor hen wordt ge compenseerd. Er zal evenwel geen onderzoek worden ingesteld naar an dere inkomsten en individuele om standigheden. OUDHEIDKUNDIG BODEM ONDERZOEK BIJ HARSKAMP. Door de dienst van het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden zijn onder leiding van dr. Brunsting ar cheologische opgravingen verricht tussen Harskamp en Ottelo. Het be trof hier het onderzoek van een z.g. koepelgraf uit de tijd van de klok- betercultuur (pl.m. 1800 j. v. Chris tus). Nadat enkele dagen geleden reeds de z.g. palissadencirkel, ken baar aan ronde, donkere vlekken in de zandige bodem, aan het licht was gekomen, werd Woensdagnamiddag het centrale gedeelte van de heuvel blootgelegd. Er werd evenwel geen klokbeker aangetroffen. Het prae- historische graf werd, nadat het no dige fotografische materiaal was ver zameld en diverse profielen in beèld waren gebracht, teruggebracht in de oude staat. Geen interesse Omdat niet voldoende Raads leden er iets voor voelden, om zitting te nemen in een plaatse lijke woonruimte-commissie, heeft de minister van openbare werken en wederopbouw aan do gemeente Woensdrecht onthef fing verleend van de verplich ting om zulk een commissie in te stellen. De ontheffing geldt slechts tot 1 Januari 1949. Voor die tijd zal dus toch een com missie in de zin der woonruimte wet te Woensdrecht geformeerd dienen te worden. DOODVONNIS GEWIJZIGD IN GEVANGENISSTRAF. De Bijzondere Raad van Cassatie het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam ter dood veroordeeld, omdat hij heeft J. F. van der Horst uit Am sterdam veroordeeld tot twintig jaar met aftrek. Van der Horst was door in dienst van de Duitsers Nederlan ders had gearresteerd en een vluch teling had doodgescoten. KICKEN DOODDE EN ROOFDE ZONDER MILITAIRE NOODZAAK. Daarom eiste de officier tien jaar tegen hem. De officier van justitie bij de Haagse Rechtbank eiste gisteren tien jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de regering voor de rest van het leven tegen W. J. Kicken wegens moord, doodslag, poging tot moord, uitlokking van moord en roof onder het mom van illegale liquidities en overvallen. Tien van die overvallen had hij be keken en hij was tot de overtuiging gekomen, dat voor geen enkel ge val militaire noodzaak bestond, zo dat de daden van Kicken ook niet werden gedekt door de bijzondere rechtsregelen, welke te Londen zijn vastgesteld. De Rechtbank heeft hier te doen ir?et een serie halsmisdaden, zoals zy nog nooit te berechten heeft ge had, zeide de officier. Hij was over tuigd van de kwade trouw van Kicken bij het misleiden van zijn medewerkers. Hij is een geschokte, ongave per soonlijkheid. die van zijn veertiende jaar acht maal met de strafrechter in aanraking is geweest wegens diefstal en mishandeling, ging hij verder. Hij was het verder volko men eens met het rapport van de marechaussée te Vaals, dat Kicken een fantast en een gevaarlijk man is. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat Kiekens daden niet op rekening mo gen worden geschreven van het Oranje Nassau Regiment, waarvan naar zijn mening de militaire status is weliswaar de concentratie der be volking oorzaak van grotere uitga ven der steden, doch is mede de oorzaak, dat het verzorgingspeil op sociaal en cultureel gebied van het platteland, ook los van die concen tratie gezien, bij die der steden is achtergebleven. Het streven om de verschillen zoveel mogelijk op te heffen heeft de instemming van de minister. Het inhalen van deze ach terstand zal echter niet in één slag kunnen geschieden en ook niet ge heel door de gemeenten behoeven te worden gefinancierd. Rekening hou dende met dit laatste vertrouwen de ministers, dat de noodregeling, de moeilijke financiële omstandig heden in het oog houdende, voldoen de mogelijkheden biedt, om de fi nanciële gevolgen van het geleide lijk opvoeren van het verzoi'gings- DE PRIJS VAN HARING. Er scfyjjnt een Klein verschil van mening te bestaan tussen het Be drijfschap voor visserijproducten en de Prijsbeheersing over de prijs van haring. Het Bedrijfschap wenst de datum tot welke de haring vrij ver kocht mag worden te bepalen op 15 Juli. De Prijsbeheersing voelt meer voor 28 Juni, dezelEdc datum dus als vorig jaar. Aan minister Mansholt de keuze! RECHERCHEUR IN ARREST. De rijkspolitie heeft een recher cheur van het bureau Spaarndam- merstraat der Amsterdamse politie gearresteerd. Hij wordt verdacht van heling en samenwerking met een be ruchte inbreker, waarmee hij uit hoofde van zijn functie in contact was gekomen. Naar het schijnt ging hij in zijn vrije tijd met deze inbre ker op stap om inbraken te plegen. Tegen dezelfde rechercheur is nog een onderzoek gaande naar aanlei ding van onder de Duitse bezetting gepleegde delicten. H is in afwach- peil ten plattelande, dat thans gaan- ting van het resultaat van het on- de is, op te vangen. derzoek in zijn dienst geschorst. Enkele wensen behoren tot de financiële onmogelijkheden. Het wetsontwerp: „Nadere vast stelling van de regelingen op het ge bied van pensioenen enz." komt zeer binnenkort bij de Tweede Kamer in behandeling. De minister van Binnen landse Zaken zegt hierover in de Mem. van Antwoord, dat ook hij van mening is dat de pensioenwet 1922 welhaast onleesbaar is geworden. Hij is voornemens op korte termijn een deskundige commissie in te stellen, die voorstellen tot algehele herzie ning der pensioenwet zal doen. De veronderstelde inconsequentie met betrekking tot het verhaal van pensioenpremie tussen rijkspersoneel en het personeel der spoorwegen, dat militaire dienst in Indonesië vervult, heeft de aandacht van de regering. Een voorziening wordt overwogen. De minister acht geen aanleiding aanwezig om met betrekking tot de inkoop van diensttijd een volledig ge neraal pardon te geven. Het vraagstuk der arbeidscontrac tanten heeft de bijzondere aandacht van de regering. Zij wil de pensioen uitzichten van deze categorie van per- Ibonen eerst in een pensioenregeling opnemen bij de algehele herziening van de rechtspositie der arbeidscon tractanten. Het is noodzakelijk enige tijd van voorbereiding te hebben om de regeling te kunnen overzien. Tegen het verlenen van uitzicht op pesioenen aan de ambtenaren die voor 1 Juli 1922 op eigen verzoek zijn ontslagen, moet de minister bezwaar maken Dat de thans geldende regeling t.a.v. behoud van uitzicht op gezins pensioen onvoldoende bevredigt, vindt niet zijn oorzaak in het systeem der wet, doch in een niet juiste uit voering van het desbetreffend voor schrift door organen. De pensioen- x-aad betracht tot nu toe in gevallen als het onderhavige een niet genoeg te waarderen souplesse. Het ligt in het voornemen bij de al gemene herziening der pensioenwet de centrale ambtenarenorganisaties in te schakelen. Het vraagstuk van pensioensverhaal gedurende de tijd, dat een ambtenaar zich in militaire dienst bevindt, heeft reeds enige tijd de aandacht van de ministei\ Over wogen wordt voor deze kwestie een oplossing te vinden door wijziging van het algemeen rijksambtenaren reglement. Met betrekking tot het dankbeeld om het eigen pensioen te verhogen met 10 van de grondslag voor elk minderjarig kind, merkt de minister op, dat dit vraagstuk in de vorm-van een kinderbijslag op de pensioenen bereids zijn aandacht heeft en dat daarover overleg wordt gepleegd met zijn ambtgenoot van sociale zaken. Over de verhoging van het maxi mum pensioen heeft de regering zich rijp beraden. Zij kan echter geen ter men vinden verder te gaan dan een wel vast staat. Kicken had naar zijn ooi'deel voor de krijgsraad moeten terecht staan, maar dat was op for mele gronden onmogelijk gebleken. Over de toerekeningsvatbaarheid van verdaclite zei de officier, dat hij de waarheid wel kan zien, maar dat •hij zijn zaak wenst te beschouwen zoals zij voor hem gunstig is. Mej. nvr. L. Jacobs heeft een plei dooi gehouden, dat ruim twee uur duurde en waarin zij tot de conclu sie kwam, dat de daden van Kicken rechtvaardig wax-en. HAAGSE GERECHTSHOF. De straf, die blijft. P. J. van S. uit Rijnsaterwoude was door de Po litierechter veroordeeld tot een niaand gevangenisstraf, omdat hij in een autobus iemand had mishandeld, hetgeen gebeurd was toen verd. in een vrolijke stemming verkeerde, waarvan de andere partij echter de dupe werd. In hoger beroep vorderde de proc. generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft opnieuw een maand gevangenisstraf opgelegd. HAAGSE POLITIERECHTER. De kans verbeurd. De vertegen woordiger D. D. had de Rijnstreek onveilig gemaakt zo vertelde de Of ficier. De man vertelde dat een adres boek voor de Rijnstreek uitgegeven zou worden, en daai-voor nam hij ad vertenties en betaling aan. Doch er verscheen geen adresboek en dus evenmin een advertentie. Voor die oplichting stond hij niet terecht, at wilde de Officier wel met die feiten rekening houden. Het ging nu over verduistering van geld, dat verdachte had geïncasseerd voor een firma en niet afgedragen. De eis luidde een maand gevangenisstraf, waarna D. een kans vroeg om buiten de gevan genis te blijven. JVIaar de rechter vond dat hij die kans had verbeurd en veroordeelde conform de eis. bedrag van 4509. Zou deze gx-ens hoger worden gesteld, dan zou het gevaar bestaan, dat voor het buiten gewoon pensioen van de verzetslacht- offers, het invaliditeitspensioen van de verzetsslachtoffers, het invalidi teitspensioen van land- en zeemacht enz., evenzeer naar verhoging zou worden gestreefd. Financieringsproblemen. De verhoging van het maximum van het weduwepensioen van 1400 tot 2000 bi'engt voor de nieuwe aan stelling een verhoging van de bijdra ge voor het gezinspensioen mee van 0,6 percent, zodat deze bijdi*age wordt verhoogd van 5,5 tot 6>1 percent. De meerdere lasten van deze regeling voor de actieve cn gepensionneerde ambtenaren zullen worden gedekt door een annuiteit ten laste van de schatkist. De lagten voortvloeiende uit de ver hoging van het maximum van het eigen pensioen van 4000 tot ,4500 bedragen jaarlijks 350.000. Dit be drag zal langzaam oplopen. De invoering van een premievrij pensioen zou betekenen een verho ging der salarissen van de ambtena ren. Aangezien op dit punt reeds ver schillende maatregelen genomen zijn en de regering voornemens is vex-der- gaande verbeteringen in de salaris positie van het rijkspersoneel aan te brengen, waartoe, zonder meer be hoort een verlaging van de op de ambtenaren te verhalen bijdrage in de premie voor eigen pensioen van 414 tot 2 meent de minister het vraagstuk van premievrij pensioen thans te kunnen laten rusten. Met vele leden oordeelt de minis ter inwilliging van de wensen tot ver laging van de leeftijdsgrens voor pen sionnering, tot veihoging van het per centage van 1 3/4 op 2 lA voor ieder dienstjaar, met een maximum van 80 pet. van de grondslag, exx tot in- voei'ing van een zgn. diensttijdpen sioen een financiële onmogelijkheid. Naar de mening van de minister verzet de aard van het wezenpensioen zich tegen opneming van een bepa ling, die het mogelijk maakt, dat in valide-wezen, zolang zij niet in staat zijn in hun eigen onderhoud te voor zien, ook na het bereiken van de 21- jarigè leeftijd voor pensioen in aan merking blijven komen. Het tekort van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds maet geraamd worden op omstreeks 1 milliard. Het rijk betaalt de termijnen van de do pende annuïteit tijdig. Het ligt in de bedoeling om de cu- mulatiebepci'kende bepalingen der pensioenwet aan een herziening te onderwerpen. Daarbij zal worden on derzocht, in hoeverx-e het wenselijk is inkomsten in het vrije bedrijf in de cumulatiebeperking te betrekken. DE INVLOED VAN BERICHTEN UIT INDIë OP DE BEURS. De effectenbeurs vex'keerde giste ren in een zeer apathische stem ming. De handel, die Maandag met een bedrag van 1,1 millioen gulden irx aandelen al zeer klein was, is gister-en nauwelijks groter geweest. Sterk de aandacht trok het juist voor beurstijd bekend geworden be richt, dat de Nederlandse delegatie de x-epubliek om een tegenspraak heeft verzocht en dat de xepubli- keinse minister van Buitenlandse Zaken verklaard heeft niets af te weten van het vestigen van diplo matieke betrekkingen tussen Djok ja en Moskou. Hierdoor werd een verder afglijden van de markt voor komen en met name aandelen H.V. A., die gisteren na bburs tot 217 waren ingezakt, op geruchten om trent een mogelijke emissie, die ech ter wegens de huidige positie van de kapitaalsmarkt nog Zou zijn uit gesteld, herstelde zich en liepen op tot 225 tegen' vorig slot 22%. Hoe weinig er echter orr? ging, blijkt wel daaruit, dat voor Amsterdam rubber pas in de zesde tape een no tering tot stand kwam, en wel van 170J4 tegen vorig slot 172'Ook voor tabaksfondsen was de animo gering bij weinig veranderde koer sen. Op de obligatiemarkt ging de meeste belangstelling uit naar de nieuwe staatslening en wel in hoofdzaak naar de 3 pet obligation per 196264, waarin Woensdag voor 293.000 is omgezet. Er was giste ren enige vraag, waardoor de 3 pet met. belasting faciliteit opliep van 99 1/8 tot 99 9/16. De obligatiën zon der belastingfaciliteit werden even als Woensdag nog niet genoteerd. De notering van de 3'/, pet lening met lange looptijd verbeterde M tot 100 Grootboeken 1946 waren een fractie lager op 98K. terwijl de binnenlandse dollarlening 101J4 no teerde.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5