„Communisme en Katholicisme zijn water en vuur" DONDERDAG 27 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 K.V. P., afd. Leiden opent haar verkiezingsactie Dr. Olierook: 117E HADDEN GISTERAVOND een uitpuilende stadsgehoorzaal ver- wacht met Katholieke Leidenaars, in hun massale opkomst even tueel geassisteerd door de buitengemeenten, maar het is bitter tegen gevallen. Zijn er dan nog steeds mensen, die de voetbal hoger stellen dan een probleem, dat momenteel de Christenheid over heel de wereld vervult? Dan begrijpen dezén ook niet wat er gisteravond werd be handeld en welke belangen- er thans op het' spel staan. Dan hebben zij niet begrepen de woorden, die Paus Pius XII op Paasmorgen tot heel de wereld sprak „Nu slaat het uur van het Christelijk geweten; het is £een- tijd om langer aan de kant te staan". De heer S- Menken, die deze eer ste avond in het kader van de ver kiezingsactie van de K.V.P., afdeling Leiden, opende, kon ditzelfde gevoel van teleurstelling niet onderdruk ken en hij vond het bijna even erg als het feit dat er mensen zijn» die zulke hard werkende figuren als Beel c.s., in discrediet durven bren gen, omdat zij het regeringsbeleid niet helemaal kunnen onderschrij ven. Wat de belangstelling betreft, stelde de heer Menken de aanwezig heid van deken Homulle als voor beeld van vele Katholieken, die de lege plekken tussen de ruim 500 aanwezigen hadden moeten vullen. Onder de aanwezigen merkten wij voorts nog op pastoor R. Smitz, ka pelaans der verschillende parochies, leden van de Kath. Raadsfractie, be sturen van de K.V.P. en „Dr. Schaepman". De K.A.B. symphonie, o.l.v. de heer Jan Gordijn, luisterde deze bijeenkomst met pittige mars muziek op. Het wezen van het communisme De zeer eerw. heer dr- A. Olierook was de eerste spreker, die het keu rig met palmen, vlaggen en pause lijke kleuren versierde podium be trad en in welsprekende vorm een wetenschappelijk betoog hield over het wezen van het communis me. Spr. noemde het gevaar thans dreigender dan ooit, wat-door-ver schillende recente gebeurtenissen wel be.wezen is. Door de overwin ning in Italië is het gevaar geens zins geweken, want het communis me zal vroeger of later met mach tige golfstromen weer komen op- zetten. Wij moeten ons niet laten beïnvloeden door hun. mede-over winning op -Duitsland, met de ge dachte „het zal zo erg niet zijn", want in deze chaos zijn hun kansen groot. Velen zijn van hun geestelijk anker losgeslagen en dat buiten zij uit. Daarom moeten wij partij zijn, want communisme en katholicisme zijn water en vuur. Zij spreken wei nig oyer hun levensleer, want dat wint maar weinig zieltjes, doch zij uiten felle critiek op de wantoestan den en spiegelen een aards paradijs voor. Nu zijn er die aan hun doelstel lingen twijfelen, en, als zij de toe stand in Rusland zien, vragen dezen zich af: is het dan wel zo erg? Doch wij weten niet wat er zich achter het .-.IJzeren gordijn" afspeelt; hun zig-zag-politiek maakt de horizon beneveld, maar wel weten we, dat de C.P.'N. in Nederland op Marxis tisch standpunt staat erf dat zij het dialectisch materialisme als ideaal stelt. Dit laatste is door de ency cliek „Divini Redemptoris" overdui delijk veroordeeld, met de woorden „Wanneer dit meester wordt in de wereld, zal deze weer terugzinken in het barbarisme". Wij bestrijden het communisme niet omdat wij het kapitalisme wil len redden, maar om de eer van God, die door het comm. wordt ge- 1 hoond, ter verdediging van de Kerk die'door het Comm. wordt vervolgd, en ter verdediging van de waardig heid van de menselijke, persoonlijk heid, die door het comm. wordt ver laagd tot een bezield elemerft in de gemeenschap. Wij hebben h^t comm. niet nodig om het kapitalisme te be strijden; wij kunnen zelf veel beter bouwen aan' een nieuwe maatschap pij, waarin iedereen krijgt, wat hem toekomt. Hun levensbescho*uwing is van een verfijnd materialisme. De geest be staat wel, maar uitsluitend in de MOTORRENNEN. NEDERLANDSE TERREINRIJDERS BEHALEN FRAAIE SUCCESSEN IN ITALIë. Naar de KfTMV mededeelt heeft het Nederlandse team, dat j.l. Zondag heeft deelgenomen aan de internatio nale terreinwedstrijden nabij Bolog na, enige opmerkelijke resultaten ge boekt. De rijder Rietman uit Doetin- chem behaalde in het eindklassement de eerste prijs vóór de Belgen Janseri en Meunier; Jansema uit Hengelo en de Hilversummer van Hcukelom be zetten de vierde en vijfde plaats. De Landenbokaal kon worden toe gekend aan Nederland. De eerste manche werd gewonnen door Janse ma, de tweede door de Belg Meu nier; Rietman bezette daarbij de tweede, plaats. Alle drie Nederlanders kwamen uit op speciale Matchless- terreinmotoren. WIELRENNEN. RONDE VAN ITALIë. De tien.de etappe van de Ronde van Italië NapelsFiuggi is vandaag ge wonnen door Italo de Zan, die de 187 kilometer aflegde in 5 uur. 9 minuten en 40 seconden. Tweede was Serafino Biagioni, der de Pugnaloni, vierde Volpi. De eerste vier hadden een voorsprong van on geveer een kwartier op de rëst van de ploeg, waarin Coppi, Bartali en Logli. Orelli is thans leider van het algemeen klassement. tot stand, waarbij het oude Tsaris tisch streven, een grondgebied van de Oostzee tot de Zwarte Zee, dui delijk naar voren kwam, vooral toen de diverse landen een voor een achter het ijzeren gordijn verdwenen Europa is verdeeld in twee delen, waartussen verschillende wrijfpun ten liggen, zoals Duitsland, dat slechts één gedachte, heeft hoe komen we aan eten en warmte. Dit volk staat open voor veelbelovers. Na vërloop van de strijd in Italië geschetst te hebben, kwam spr. tot enkele conclusies, n.l. iHÊn kan wel ifropaganda voeren, maar men moet het ook pa'itiefc waar maken, door te beschikken over een sterke partij. We moeten geen eenheidspartij hebben, die alles wil verenigen, want 'dan botsen de principes toch tegen elkaar op en zo'n partij zal alleen maar dienstig zijn aan hen, die de macht in de.staat voeren. Voorzichtigheid met socialisten, die met het comm. willen samenwerken. Rose moet niet te dicht aan rood ra ken, want/ dan slokt de laatste de eerste op. Het is niet voldoende een partij te hebben; het moet een principiële partij zijn. De K.V.P. steunt op be ginselen, die midden-beginselen ge noemd kunnen worden, omdat zij de hogere waarden handhaaft en toch de .lagere waarden (de wereld) vast houdt. Kleine partijen bestaan slechts dm te verdwijnen. Zij zullen op veel punten naast de grote staan en slechts op enkele punten er tegenover. Maar juist daardoor kómen ze recht te genover elkaar te staan. Samenwerking mag niet uitge sloten wórden, mits vastgehouden wordt aan de eigen beginselen. De inzet van deze verkiezingen is niet Indië, niet de grondwetsver nieuwing, maar het behoud van de Christelijke cultuur in de wereld. Laat u niet intimideren, besloot spr. maar weest waakzaam. „Uw uur is thans, gekomen" heeft de Paus gezegd. En laat ons in de strijd het communisme haten, maar niet onze broeders de communisten, die even als wij door God, naar Zijn bee?d ge schapen zijn." Voorzitter Menken kon na deze twee met enhousiasme en verve voorgedragen toespraken volstaan met de opwekking: Laat ons, die dit gehoord hebben, doorgeven aan an deren, wat wij vanavond hier ge leerd hebben. In de pauze had de heer Menken nog een oproep gedaan tot alle oude en jonge propagan disten, om mee te werken aan de verkiezingsactie. Iedereen ïs welkom Men kan zich mélden aan het secre tariaat: Witte Singel 85. Met het eerste couplet van het Wil- Tieimus werd de bijeenkomst gesloten stof, niet uit zichzelf. De materie is primair. Dit is de' bruutste Gods ontkenning. Wa beleven thans de grootste tegenstelling: Godmens en mensgod. Het comnv. vertrapt de menselijke persoonlijkheid; deze heeft alleen waarde als ze dienst baar is voor de gemeenschap. Zij predikt de klassenstrijd tussen de bourgeoisie en het proletariaat; ver zoening is utopie. Er zal revolutie komen, waarbij het proletariaat het kapitalisme zal verslaan, waarna we de dictatuur van het proletariaat krijgen. Door deze redenering zijn communisme en katholicisme water en vuur. Er is geen God; alleen maar een religie van de mens. Daar om verdedigen de katholieken met zoveel vuur de menselijke persoon lijkheid, omdat deze de hoogste aardse werkelijkheid is. De mens is het beeld van God, verrijkt met ga ven van ziel en lichaam en daardoor in staat koning te zijn over deze we reld en daarboven door de boven natuurlijke genade kind' van God en erfgenaam van de hemel. Daaruit vloeien rechten voort, die door geen enkele staat ontnomen mogen wór den. Het levénsdoel van de mens is het hoogste doel, dat door geen macht mag worden doorkruist. De mens moet .wel de gemeenschap dienen, maar nimmer mag die ge meenschap hem zijn door God ge' géven rechten ontnemen. Er zijn eeuwen voorbij gegaan zonder klassenstrijd. Deze is pas ont staan in de tijd van het Liberalisme en duurt nog steeds voort, zolang men de arbeid nog als koopwaar be schouwt en niet ziet als de uitstra ling van de menselijke persoonlijk heid. De verzoening van de klassen is geen utopie. Wel een utopie is de luchtspiegeling van een aardspa- radijs. Hetcommunisme en het .katholi cisme zijn water en vuur en wij moe ten ons op deze strijd voorbereiden door .onze krachten en .die van de vijand te kennen. In deze strijd moe ten wij rekening houden met twee soorten van communisten. De eerste groep zijn zij die met - volle over tuiging deze wereldbeschouwing vol gen en de andere is de lange rij ver bitterden, die hopen uit de buit wan de revolutie iets mee te kunnen ne men. Bij de eerste groep zullen geen sociale en economische verbeterin gen helpen, want zij zijn overtuigd, dat een revolutie noodzakelijk is. Daarom moeten we bij de geschiede nis in de leer gaan, toen in de 16e eeuw de Saracenen het ongewapende Christelijke West-Europa bedreigden Toen stond Paus Pius V op, die -op twee wapenen wéés: de Rozenkrans en de heldhaftigheid in het strijden. En zie, de slag bij Lepanto werd ge wonnen. Dit zijn ook nu onze wapens Laat ons luisteren, naar de stem van onze, regering die de wetten van God eerbiedigt, en haar steunen door ons gébed en kloeke daad, ge volg gevende aan haar oproèp. Nie mand mag n>g langer achterblijven. Het positief belijden van onze begin selen is noodzakelijk, w'an': wij heb ben verzuimd de verlossing van Je sus Christus op ons toe te pass°n. Het comm. is een bewijs dat we onze plichten als Christenen niet vervuld hebben. De grote kracht van onze propa ganda beslaat niet uit holle leüzen, maar uit de daad; de eenheid is'onze grote kracht. Onze politieke eenheid is een der schoonste vruchten van de katholieke emancipatie in de afge lopen eeuw. Daarom moet die een heid bewaard blijven. De maatschappij heeft nu eenmaal standen en daarom hebben de katho lieken zich in de vijf standorganisa ties verdeeld, maar tezamen vormen wij één geheel. Daarom moet er meer belangstelling zijn voor onze standorganisaties, die onze beginse len laten doordringen in het open bare leven. De grote sociale vooruit gang waardoor Nederland aan de spits staat, is aan hen te danken. „Credo Pugno" heeftdr Schaep man gezegd. Met geloof alleen ko men we er niet, maar de daadkracht moet haar levenssappen vinden in ons geloof. De strijd is onvermij delijk, maar laten we niet vrezen.' De tijden van gevaar zijn in de ge- scniedenis steeds de tijden van. - hij het voortgezet geneeskundig on grootste bloei van onze Kerk geweest Reeds schieten de zonnestralen door het duisternis van het sombere zwerk reeds kunnen we zien dat Europa weer op zoek is naar Christus. Niet naar het aards-paradijs-, maar naar een betere weraM, als voorhof van het Hemels Paradijs. Het werken van het communisme pe bekende radio-reporter Paul de Waard sprak na de pauze over de werken van het Communisme, waar bij hij de les van Italië ten voor beeld stelde aan de Nederlandse kieziers, omdat ook van Nede^and 't al of niet zijn van het Christelijke beschaving afhangt. Spr ging in op de werkwijze van het communisme, vanaf 1941 toen het pro-Duits was, erf daarna omdraaide zodat velen dachten dat Rusland eindelijk tot andere gedachten gekomen was. Toen kwam de overeenstemming van Yalta Ruim honderd kinderartsen, sociale werksters en verpleegsters uit heel Europa (zelfs vanachter het „ijzeren gordijn" zijn ze gekomen) volgen een cursus in sociale geneeskunde, welke van 5 April tot 4 Juli te Pa rijs- gehouden wordt. Het Franse Gou vernement, dat geen geld beschikbaar kon stellen voor deze zeer belangrij ke wetenschappelijke cursus, bood aan zijn deel bij te dragen door de organisatie op zich tê nemen. Als afwisseling wordt er deze dagen eën excursie naar Nederland georga niseerd, zodat de deelnemers Maan dag -in Rotterdam arriveerden doorreisden naar den Haag, w; gistermorgen op het Binnenhof een bijeenkomst werd gehouden, gevolgd door een lunch in „Zomerzorg" Leiden, waar prof. dr. J. T. Bok een welkomstwoord sprak. De leider van deze excursie, prof. Bonnet van de Sorbonne in Parijs, beantwoordde dit welkomstwoord en noemde daarbij de naam van prof. Gorter,'die niet alleen irf*'Europa vermaardheid geniet, inaar zelfs een kinderarts is rriet wereld reputatie. In de afdeling Kindergeneeskunde van het Acad. Ziekenhuis, waarheen het gezelschap zich nadien begaf, hield prof. dr. H. Gorter een voor dracht, waarin hij er allereerst op wees, bat de vooruitgang van de praeventiéve geneeskunde in de laat- ste tien jaar misschien iets minder snel is gegaan dan die van de curatie ve geneeskunde. „Het zij verre van' mij, aldus prof. Gorter, u een overzicht te willen ge ven van alles, wat er aan vooruitgang te boeken is in de praeveptieve ge neeskunde bij het kind. Slechts en- kelevoorbeelden wil ik geven, welke ik zo zou willen kiezen, -dat vooral uitkomt, welke verschillende per soonlijkheden en onderzoekers op verscheidene gebieden aan de voor uitgang hebben medegewerkt. Prof. Gorter noemde o.a. dé fractionering van de eiwiten van het bloedplasma. Tenslotte wenste spr. er nog op te wijzen, dat het dringend noodzakelijk is, dat aldeze nieuwe methoden ook inderdaad algemene toepassing voor de kinderen yinden en hieraan ont breekt nog veel. Om hierin blijvende verbetering te brengen, is het nodig het gehele volk op te voeden en iedereen te overtuigen van het grote nut van deze methoden. Reeds bij het onderwijs aan studenten en vooral TE DUUR! Een tweetal ambtenaren van de Leidse Prijscontrole wachtten in een winkel te Alphen aan den Rijn be leefd, totdat de patroon zijn wach tende klanten, bediend had. Zodoen de waren zij getuige van de te dure verkoop van kruidenierswaren. Doch zij zagen meer. Een juffrouw kwam binnen en bood de winkelier brood- en boterbonnen te koop aan. Een aantal bonnen werd in beslag geno men. Winkelier en bonnenhandelaar ster werden geverbaliseerd. Met een derde proces-verbaal "'te gen een aardappelenhandelaar te Zoeterwoude, die zijn aardappelen voor 20 cent verkocht, en een vierde tegen een Leids winkelier, die zijn matten, bedden, vloerkleden ver kocht 50 tot 60 pet. boven de hoogst- geoorloofde prijzen, kwamen de amb tenaren thuis. Twee hunner collega's, 'die te Al phen en Hazerswoude de prijzen van kruidenierswaren en aanverwante artikelen controleerden, moesten in niet minder dan 13 gevallen proces verbaal opmaken. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Alle hens aan dek! Op Zaterdagmiddag organiseert de Jongeren-Organisatie een colportage tocht door het centrum vari de stad mgt een speciaal propaganda-nummer van de Opmars. Deze in ovevleg met de Propagaiida-club Dr. Schaepman opgezette actie moet slagen. Wij roe pen niet alleen alle jongeren, maar ook alle andere K.V.P.-leden op, om hieraan deel te nemen. Punt van sa menkomst om half drie onder de klok van de Breestraat-Korevaarstraat. Al le hens aan dek; de Opmars verovert Zaterdag het Leidse publiek. K.A.B.-toneel. Het bestuur van het K.A.B.-toneel is als volgt: W. Driessen, Heerengracht 67, voorzitter; A. de Bolster, Langegracht 46 secre taris; F. Does, Oude Singel 214, pen ningmeester. P. Hóogenboom, Leu venstraat 33, commissaris, G. Vuur pijl, Haarlemmerweg 39, bibliotheca ris. Jongemannen, die iets voelen voor toneel kunnen zich opgeven aan één der bovenstaande adressen. JUBILEUMCOMITé 1948. De penningmeester van het Jubi- leumcomité-1948, de heer F. Verste gen, zal morgenavond, te kwart over zeven uur, via de derde -lijn van het gemeentèlijk radio-distributienet en kele mededelingen doen over de tot nog toe gevoerde jubileumspaarzegel- actie. GROTE DIEFSTAL BIJ HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Door de politie alhier zijn aange houden en ingesloten de 36-jarige magazijnmeester P. H. en do 34-jari- ge magazijnbediende G. J. L„ werk zaam bij het academisch ziekenhuis, ,wagens diefstal van verschillende goe deren. Onder anderen is reeds achterhaald een hoeveelheid alcohol, 300 luiers, 100 badhanddoeken en een aantal la kens. De politie Vermoedt dat dit nog lang niet alles is, en speurt nog ijve rig voor naar verdere ontvreemde goederen. BOEKENDIEF AANGEHOUDEN. De 32-jarige E. H. S. uit Amster dam werd door de politie alhier aan gehouden en ingesloten wegens dief stal van boeken uit- verschillende boekwinkels hier ter stede. S. deed dit op listige wijze, door naar een boek te vragen, waarvan hij kon ver moeden dat er naar gezocht moest worden. Van deze gelegenheid profi teerde hij door verschillende weten schappelijke boeken, waarvan som migen een waarde van vijftig gulden hadden. Hij ging zelfs zo vèr door boeken te stelen in een winkel en deze in een tweedehandszaak van de zelfde firma te verkopen! LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld „EllenKey", de heer W. A. 't Hart, geboren te Apeldoorn en wo nende te Wassenaar. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte, op proefschrift getrteld „Onderzoekingen over het systeem der middeleeuwse geschied beschouwing", de heer E. H. P. Bau- dte, geboren te 's-Gravenhage en wo nende te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in delWis- en Natuurkunde, op proefschrift ge titeld „De Congruntie-orde van het Elliptische vlakde heer J. J. Seidel geboren te 's-Gravenhage en wonen de te Amsterdam. In de aula van het Aeademisch Ziekenhuis werd gisterenavond op gevoerd het blijspel „De Gebroeders Kalkoen", door de toneelvereniging „Omnia Omnibus". De' winkeljuf frouw F. van Elzen (mej. T. v. d. Voo- ren) en de heren Jacob (J. Oomens) en Hendrik Kalkoen (F. H. M. Kok) droegen het stuk op zeer goede wij ze voor. Enkele zusters van het zie kenhuis zorgden voor de muzikale omlijsting. De Junioren van 12 tot 16 jaar zwemmen van 6.30 uur tot 7.23 uur. De Senioren, van 16 jaar en ouder zwemmen van 7.23 uur tot 8.15 uur. De Junioren maken gebruik van de kleêdhokjes beneden en in de z.g. koffiekamer. De Senioren Kunnen kleedhokjes boven gebruiken. De training en het lesgeven gaan voor beide groepen gewoon door. De prijzen blijven ook gehanhaafd; dus f 1.25 per maand en f 1 voor zusjes beneden do- 17 jaar. Door deze nieuwe regeling zijn we in staat meerdere nieuwe leden in de senio ren-groep op te nemen. Vooral jeugdleidsters worden hiertoe aan gespoord. Tot onze spijt is de groep der Junioren nagenoeg vol. De nieuwe regeling gaat reeds vanaf vandaag Donderdag 27 Mei in. Het Bestuur (Door een vergissing onzerzijds is dit bericht eerst heden geplaatst Red.) BURGERLIJKE STAND. Geboren: Martinus Wilhelmus z. van W. van Rooijen en K. van der Klooster; Neeltje Maria d. van P. Baart en C. van Rijswijk; Leendert Adriaan z. van J. Verheij en A. C. van der Linde; Gerardus Petrus z. van T. J. Voskuijl en J. Dubbelde- man; Sander Wouter z. van W. Lage- dijkten A. Lepelaar; Alexandra Fran- goise dr. van F. Visee en J. B. A. van der Hoeven; Nicolaas Johannes Chris tiaan Anthonius z. van N. J. Overde- vest en J. A. M. Driessen; Matthijs Leendert z. van L. van Varick en S. A. 't Hart. Overleden: S. Pardon wed. van J. van- den Burg 88 j.; J. M. Lens, hsvr. van M. A. M. van Noort 70 j.; H. van Zwieten wed. van H. A. B. Keiler 81 j. Gehuwd: A. M. Beerenfenger jm. en P. C. A. Colpa jd.; G. Blok wednr. en H. Florissen gesch.; J. Bomhof jm. en J. van Grieken jd.; H.. Bruscne jm. en M. Leurs jd.; J. de Graaf jm. en E. C. de Gunst jd.; W. C. Lovink jm. en J. B. Ouwerkerk jd.; W. Meijer jm. en L. Velthuijsen jd.; A. Overduin jm. en M. Gijsman jd.; H. J^Siebert jm. en P. Knobbe jd.; J. M. Stoute jm. en J. G. Fasel jd.; J. A. G. Veger jm. en M. de Bolster jd.; P. W. van Vliet gesch. en E. Disse- velt gesch.; J. A. Voskuijl-jm. en C. H. van Veen jd. derwijs moet men steeds door voor- beelden de betekenis laten uitkomen voor de preventieve geneeskunde. Hierbij dienen de klinieken zelf deze methoden dagelijks toe te passen". Om vier uur bracht het gezelschap een bezoek aan het Kleuterdagver blijf ..Margriet" aan de Boerhaave- laan, waar zij door de voorzitter van de stichting, prof. dr. P. J. Gaillard in het Engels verwelkomd werden, waarbij spr. zijn excuses maakte zich in het Engels uit te drukken, temid den van dit wat taal betreft zo terogene gezelschap. Prof. Gail- i?rd saf een overzicht van dé wijze waarop dit kleuterdagverblijf is op gericht, met alle moeilij'kheden en problemen, die daaraan verbonden waren. In naar de talen ingedeelde groe pen bezichtigde het gezelschap ver-i Gezien de grote toeloop van leden volgens het gebouw, waarna prof. Bonnet een dankwoord sprak. Hierna vertrokken zij weer naar den Haag, om in „Den Hout" te di neren en in „Pulchri Studio" een filmavond bij te wonen. Een Haags twaalftal, samenge steld uit zeer sterke eerste klasse spelers (speelters) van de vereni gingen V.Ons Eibernest" en Gymna siasten, heeft zich spontaan, bereid verklaard als tegenpartij te' funge ren, in een wedstrijd tegen het offi- ciö'e Leidse twaalftal. Bovenge noemde Haagse verenigingen zijn bekend om hun fraai, propagandis tisch spel. Deze wedstrijd zal ge speeld worden, Zaterdag 29 Mei a.s. te 16 uur op de Speelweide van de Prof. wijk. R.K. Zwemclub „De Golfbrekers" ziet het bestuur zich genoodzaakt onze zwemtijd in tweeën te splitsen. Om echter de tijd niet al te kort te maken, is er een half uur aan de zwemtijd toegevoegd. De verdeling is nu als volgt: ZOETERWOUDE Terug naar de missie. De Eerw. Zuster Francisca (in de wereld Hen- drika Oostdam) vertrekt voor de tweede keer naar de Missie. Om ge zondheidsreden heeft zij in het vader land vertoeft; zij is nu weer geheel hersteld. Zondag a.s. is het afscheid voor.haar familie, waarna het vertrek naar de Missie van Bangka is vast gesteld op 12 Juni a.s. LAATSTE BERICHTEN De .republiek Indonesië en de Sowjet-Unie. NEDERLANDSE DELEGATIE VRAAGT OM OPHELDERING EN OFFICIEEL DEMENTI. Ai^eta's speciale corespondent te Kalioerang verneemt van gezagheb bende zijde, dat de Nederlandse de legatie morgen in de vergadering van de politieke- commissie aan de republikeinse delegatie zal verzoe ken om aan haar regering ophelde ring te vragen b:etreffende de uit wisseling van consuls tussen de Sowjet-Unie en de republiek. Er zal een officieel dementi van de repu blikeinse regering gevraagd worden. WEET t)JOKJA NIETS VAN RUSSISCHE CONSULS? Aneta's speciale corresponednt te Kalioerang heeft een onderhoud ge had met de republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Ago'es Salim. Deze verklaarde, dat hij niets af wist van het vestigen van diploma tieke betrekkingen tussen de Repu bliek en de Sowjet-Unie. Er is geen republikeins Vertegenwoordiger gè,- machtigd een dergelijke overeen komst tot stand te brengen. Salim zeide, dat het bericht van radio-Mos- Icou mogelijk betekent, dat de Sow jet-Unie misschien de republiek als zelfstandig erkende, hetgeen door Saliiji zou worden toegejuicht. Hij verklaarde, dat de positie van Soe- ripno hem niet geheel duidelijk was. Soeripno was destijds met Setiadjid naar Praag gegaan voor de jeugdcon- ferentie feldaar. Daarna Was hij door Salim gemachtigd een voorlichtings- kantoor in Praag op te zetten. Hij heeft echter -in geen geval machtiging om een overeenkomst te tekenen, aldus Salim, die toevoeg de de handelingen van Soeripno niet te erkennen. Morgen zal de vervanger van Sa lim wegens ziekte is deze mo menteel op r.on-aetief in het ka binet opheldering vragen. DE STRIJD IN JERUZALEM. Volgens de radio van de Haganah in Jeruzalem hebben Joodse tegen aanvallen in het gebied van de Hei lige Stad successen opgeleverd. Een Arabische positie zou zijn opgebla zen toen Donderdagavond een te genaanval werd ondernomen in de wijk Sjeik Djarran in het Noorden van Jeruzalem. Een nederzetting ten Zuiden van Jeruzalem, Ramath Ra- hel, is weer in handen van de Jo den gekomen. Arabische vliegtuigen zouden de nederzetting gebombar deerd hebben. De Zweedse school in de wijk Emoesrara bij de poort van Damascus in de oude stad zou in brand gestoken zijn. WEERSVERWACHTING PLAATSELIJK OCHTENDMIST Koude nacht en ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen weer toenemende be wolking, doch droog weer met zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen en iets hoge re temperaturen. 504de STAATSLOTERIJ. Eerste klasse, tweede lijst. ƒ2000.— 18874 1500.— 7045 f 1000.— 14447, 15909 400.— 3096, 12115, 18214 200.— 13881, 18981 100.— 4565. 7656, 9351, 12353, 16196, 18271. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Macadam", volwassenen. Lido: „De zwarte spiegel", 18 jaar. Luxor: „Misleide jeugd", 14 jaar. Rex: „De boksende kangoeroe", al le leeftijden. Trianon: „Monsieur Verdoux", vol wassenen. de westeuropese unie. en palestina. De perman'ente commissie van de West-Europese Unie zou, naar van gewoonlijk welingelichte zijde ver wacht wordt, de toestand imPalestina onder ogen zien, wanneer zij van daag te Londen bijeenkomt. Enge land heeft Frankrijk onlangs voor gesteld, dat de landen van de Unie de mogelijkheid zouden onderzoe ken om hun standpunt t.a.v. dit vraagstuk samen te bepalen. Er is geen officiële aanwijzing inzake de onderwerpen, die vandaag bespro ken "zullen worden. kardinaal von preysing verbiedt steun voor volks congres. Kardinaal graaf von Preysing, bis s?:hop van Berlijn, heeft de Katholie ken van zijn bisdom verboden het Volkscongres en het door het Volks congres georganiseerde referendum te steunen. Dit verbod is vervat in een herderlijke brief aan de Berlijn- se priesters. nieuwe bonnen voor werkkleding geldig verklaart. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot na der order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L4 kan meii ko pen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, En gels, leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H5 t.m.'12 en L5 t.m. 12 zijn nog niet geldig. televisiedemonstratie. Gisteravond 'is in de golfclub te Valkenswaard een televisie-demon stratie gegeven, waarin aanwezig waren de ministers dr. J.' J. Gielen en ir. H. Vos, leden van het hoofdbe stuur der PTT, leden van de Raad van Bestuur der N.V. Philips en enige technici. De demonstratie, welke een uur duurde, had een zeer goed verloop. In het programma, dat geboden werd, bracht Rosa Spier harpspel. positie ned. schepen. AALSDlJk, 24 Mei van Vera Cruz te Tampica. DELFTDIJK, 22 Mei te Sanfrancisca. EEMpiJK, 24 Mei van Lake Charles te Port Neches. EEM- land, pass. 25 Mei Florianopolis. ENA (t.) 26 Mei van Curasao te Gi braltar, GROOTE BEER, 2 Mei van Batavia te Amsterdam. AMSTELKERK 26 Mei van Accra naar Lagos. GAASTERKERK, 20 Mei te Marseille. KAMERLINGH ONNES, pass. 26 Mei 8 uur Pcrim en arriveerde 26 Mei 20.30 uur te Aden. KOTA GEDE, 26 Mei 15 uur van Lissabon. LIMBURG, 25 Mei van Ji- minez te Hongkong, vermoedelijk 28 Mei naar Los Angelos. MAAS- KERK, pass.. 26 Mei Kaap Finister- re. NIGERSTROOM, 2t Mei te La gos. ORANJEFONTEIN, 26 Mei van Kaapstad te Port Elisabeth. SIBA- JAK, 2 Juni te Sabang verwacht. STUYVESANT, 26 Mei van Parama ribo naar Trinidad. VEENDAM, 26 Mei 14 uur van Southampton. t Heden overleed kalm en godvruchtig, voor zien van de H. H. Sa cramenten der Stérvea- den in de ouderdom van bijna 82 jaar JÓHANNA STRENG Weduwe van GERARDUS LEONARDUS VAN DER KROGT Haar dankbaar pleegkind. Rie v. d. Eist en Ge'tje. Zoeterwoude, 27 Mei '48 Miening 8 Rozenkransfoidden in de kerk van de H. Kruis verheffing, hedenavond na het Lof en morgen avond aan het sterf huis te 8 uur. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Za terdag te 9.30 uur in de Parochiekerk v. d. H. Kruisverheffing aan de Vrouwev/eg, waarna de b3grafenis op het R.K. Kerkhof aldaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3