Rijvers schitterde in machteloze voorhoede Hubertus Jloite NOREN IN TAMME WEDSTRIJD MET 2-1 VERSLAGEN DÓNDERDAG 27 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WEDEROM ERKENNINGSEISEN VOQR DE BLOEMENHANDEL. Zoals gemeld is de staking in de (bloemenhandel ten einde. Nu door alle daartoe gerechtige handelaren wederom normaal op de bloemen veilingen wordt gekocht, heeft het geen zin meer de tijdelijke buiten- ■werkingstelling der erkenningseisen ■voor detailhandel en binnenlandse groothandel in bloemisterijproducten te handhaven. Het bestuur van het bedrijfschap voor sierteeltproducten heeft dan ook besloten het desbetreffende besluit, hetwelk werd bekend gemaakt op 1 20 Mei jl.., in te trekken met in gang van heden. Alle op en na deze datum binnen komende aanvragen tot het verkrij gen van een erkenning zullen als voorheen worden getoetst aan de be palingen van de twee desbetreffende erkenningsreglementerr. RESTITUTIE IN GELD EN GOEDEREN. De z.g. Larense pakkettenfraude. Zoals bekend, heeft de Justitie eni ge maanden geleden op grond van vermoedelijk gepleegde fraude een hoeveelheid goederen in beslag ge nomen, afkomstig van een particu lier geschenkzendingenbureau in In- dië, welke goederen middels een in Laren (N.-H.) gevestigd kantoor zou den worden gedistribueerd onder de geadresseerden in Nederland (de z.g. Larense pakketten-affaire). De Jus titie is thajis zo ver met het onder zoek gevorderd, dat met een verde ling der aangeti'offen producten een aanvang gemaakt kan worden. AUTOBUS MET DERTIG PASSAGIERS IN HET WATER GEREDEN. Gisteren is, zoals gemeld, 'n auto bus, een truck met oplegger, waarin ongeveer dertig passagiers zaten, in de buurt van Groningen langs het Winschoterdiep, tegen een paal gere den, welke als een lucifershoutje af knapte. De 30-jarige arbeider uit Groningèn kreeg de paal op het hoofd en was opslag dood. De chauf feur raakte de macht over het stuur kwijt, slipte en kwam met zijn wa gen in het Winschoterdiep terecht. Omstanders redden een aantal in zittenden, maar omdat men niet pre cies 'wist hoeveel personen de bus vervoerde, is men tot laat op de dag aan het dreggengeweest. In de op gehaalde oplegger werden geen men sen meer aangetroffen en men ver moedt ook niet dat er nog passa giers in het water liggen. De chauf feur is aan het hoofd gewond: mevr. W. W. uit Maastricht kreeg een schouderfractuur, ,de heer J. K., eveneens uit Maastricht een rug- fractuur, terwijl mevr. V.-S. uit Wil- dervank nog niet tot bewustzijn is gekomen. Radio VRIJDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.30 Orkest Monia Lita, 8.00 Nieuws, 8.18 Orgelsp. 8.35 Musettekl. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Stem des Volks, 10.00 Morgen wijding, 10.20 New Maifair orkest, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Pianosp. 11.30 Orkestcónceft, 12.00 Zang en Orgel, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Sport agenda. 12.38 Békende melodieën, 13.00 Nieuws, 13.15 Vaudeville-orkest 13.45 Over tekenfilms, -14.00 Kook kunst, 14.20 Gr.pl. 15.00~ Volk en dichters, 16.00 Omroep-kamerorkest, 16.30 Tussen 12 en 16 jaar, 17.00 Orgelspel, 17.20 Wij en muziek, 18.00 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten 19.30 Cursus: „Waar is uw God?" 20.00 Nieuws, 20.05 Pianorecital, 20.30 Cursus „Na drie jaar." 21.30'Schuldig of onschuldig 21.50 Vleug'len der mu ziek, «22.00 Buit. week-overzicht. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws, 23.15 Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Scala-orkest, 7.30 Domkoor München, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk den dag, 9.00 Quintet, 9.35 Schoolradio, 10.35 Grote meesters amuseren, 11.00 Zonnebloem, 12.30 Weeroverzicht, 12.33 „Orkest zonder Naam" 12'55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.50 Van man tot man 14.00 Omroeporkest, 15.15 Pianokwartet, 17.00 Na schooltijd 17.50 Actualiteiten 19.00 Nieuws 19.15 „Ned. op zee," 19.30 It. liederen, 20.05 De gewone man, 20.12 Res. orkest, 21.45 Oude Testament, 23.00 Nieuws. WORDT ER SLA DOORCEDR AAID1 Üat zal zeker.niet gebeuren'als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zoi^geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en' verveelt nooit als zo, goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts fO cent! DOOR DE BLIKSEM GEDOOD. Gistermiddag zijn tijdens een he vig onweer te Rotterdam twee man nen door de bliksem getroffen. De lasser W. K. werd op slag gedood. Zijn metgezel moest naar het zieken huis worden overgebracht. Hij maakt het redelijk goed. ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP TE NIEUW VENNEP. Op de Venneperweg onder de ge meente Nieuw Vennep heeft een on geval plaats gehad met dodelijke af loop. Het bijna 2-jarig zoontje van de familie de K. had kans gezien uit de ouderlijke woning te „ontsnap pen" en op de grote weg te komen. Juist op het ogenbplik, dat het kind de weg wilde oversteken, n&derde een auto, bestuurd door een zekere K. uit Nieuw Vennep. Het ventje werd door de auto gegrepen. Spoedig was medische- hulp aanwezig en bleek, dat overbrenging naar het zie kenhuis te Haarlem noodzakelijk was. Het slachtoffertje is aldaar in middels overleden. PAARD DOOR AUTO GEGREPEN. Doordat Woensdagmiddag een los lopend paard plotseling de Rijksweg UtrechtEde overstak, ontstond in de buurt van dé laatste plaats een aanrijding tussen het paard en een luxe auto die met 80 kilometer snel heid naderde. Het paard werd door de auto (geschept en over de wagen heenge\^prpen, waardoor de buik van het dier opergereten werd. Het moest ter plaatse worden afgemaakt. Een in de auto zittende dame werd door de schok tegen het portier ge worpen en liep een armbreuk op. de beide inzittenden kregen ontvellin gen. OBLIGATIëN NEDERLAND OP DE BEURS De effectenbeurs had gisteren een traag verloop. Er werd- voor het eerst handel gedreven in de nieuwe 3 pet obligatiën Nederland per 1962/64 en in de nieuwe 3% pet staatslening 1948. De affaire over het.geheel on derging hierdoor hoegenaamd geen uitbreiding en deze fondsen werden zelfs niet in een open hoek verhan deld. Voor de 3 K pet» öb'igatiën be- .stond op bescheiden voet vraag met het gevolg, dat deze tenslotte met de notering'van 100 yK pet te voorschijn kwamen, hetgeen overigens nog een fractie beneden de inschrijvings prijs is de 3 pet obligatiën met be- lastingfaciliteit waren aan enig aan bod onderhevig en de notering werd tenslotte vastgesteld pp 99%. In de obligatiën zohder belasting faciliteit was njgts te doen. Wat de overige Ned. staatspapieren aangaat, zo was -de oude schuld practisch on veranderd. De dollarlening was een fractie lager. De belangsto'ling voor gemeentelijke en provinciale obliga tiën en pandbrieven was zeer gering en de koersen waren zo goed als on gewijzigd. Evenals de laatste dagen kenmerk te de aandelenmarkt zich door een groot gebrek aan affaire en alleen in de bekende hoofdfondsen werd op kalme wijze openlijk zaken gedaan. Prolongatie 2procent. Een uitgebreide bonnenhandel is te Hoogeveen ontdekt. Een slager maakte er zijn werk van, boter-, vlees- en melkbonnen op te kopen, die hun weg naar Amsterdam en Rotterdam vonden. Ook in deze ge meenten zijn arrestaties verricht. In totaal 150.000 broedeieren zullen in Vijf bijzondere vluchten door de K.L.M. van Nederland naar Belgrado worden vervoerd. OCH, HET KLEINE GROEPJE NEDERLANDERS, dat verzonk in de massa Noren, die gisteravond getuige waren van de wedstrijd Noor wegenNederland, dat kleine groepje Nederlanders zal na 7 minuten niet zo erg in angst gezeten hebben bij de 10 achterstand van Nederland. De Oranjeploeg was immers superieur en de Noren kwamen er practisch niet aan te pas. Dat doelpunt was een vergissing, die onze jongens wel eens e\en gauw zouden corrigeren! Het is bij deze verwachting gebleven, want het spel, dat na een altijd onwennig begin verwacht mocht wor den bleef uit. De Nederlanders bleven weliswaar sterker, maar de voor hoede demonstreerde een zodanig tekort aan productiviteit, dat het om hopeloos te worden was. En aat er tenslotte toch twee goaltjes kwa men, mag deze slechte indruk niet wegvagen. Het was immers maar een zeer matig resultaat van de talloos vele scoringskansen, die zich voor deden. want onophoudelijk was de Oranjeploeg in de aanval, maar door veel te ver doorgevoerd samenspel in een veel te langzaam tempo, kon de hechte Noorse verdediging, die dit spelletje al gauw doorzag, steeds tijdig ingrijpen. De spelers En nu kan men onmiddellijk een serie redenen opsommen, die als oor zaak kunnen dienen van dit falen, wa'nf gefaald heeft ons elftal, maar dat mag niet als excuus gelden. Want wie zich verschillende wedstrijden tegen België herinnert, weet dat zelfs bijeen tekort aan techniek, de Ne derlandse ploeg in staat is een der mate groot enthousiasme op te bren gen. dat de tegenstander overrompeld wordt. Nu was de techni»che meer derheid Wel aanwezig, maar het enthousiasme ontbrak en dat heeft deze wedstrijd tot een teleurstelling •gemaakt. Die -redenen dan zijn op de eerste plaats het grote veld van 110 'meter lengte, dat het voecfèn van de aanval zeer moeilijk maakte. Daarnaast was het de zeer droge lucht, waardoor on ze spelers reeds met de pauze naar adem snakten en tenslotte was er het geluk, dat zichtbaar met de Noren was. Maar dit alles rechtvaardigt deze slechte wedstrijd niet. Misschien was het beter geweest als op het eerste Noorse doelpunt na ze ven minuten, nog een tweede gevolgd was. Dan zouden de Oranjemensen misschien tof andere gedachten ge komen zijn. De vraag komt dan oprijzen: wa ren de spelers dan zo slecht? En het antwoord is dan wel. bevreemdend, want zo slecht waren ze individueel niet, maar nogmaals, het enthousias me ontbrak. Doelman Kraak heeft .het niet moei lijk gehad, al speelden de backs niet al te zuiver en vaak onnodig op hem terug. #Van Bun kwam er na een zeer ma tig Begin befer in en in de tweede helft redde hij verscheidene malen op keurige wijze en stak hij zeker Schijvenaar naar de kroon. In de middenlïnie was aanvoerder de Vroet de beste en stopperde Ter louw lang niet slecht, al ontbrak er aan zijn spel die rust, welke een er varen international nu eenmaal zou hebben gekenmerkt. In de voorhoede w$s Rijvers- de uit blinker..trouwens hij was de beste van het veld. Het was een genot naar zijn Spel te kijken en menigmaal loste hij een hard en gevaarlijk schot, maar pech heeft de kleine grote man van Breda in deze wedstrijd wel heel erg gehad. Van der Tuyn debuteerde niet slecht, integendeel en het winnende doelpunt kwam Van zijn voet. Maar een grootse indruk liet hij toch ook niet achter. Midvoor Roozenburg kon de wedstrijd niet snel genoeg volgen, voornamelijk door gebrek aan ad.em, maar ook omdat "hij dit spel in zijn derde klasseclub nu eenmaal niet ge wend is. Onvoldoende was hij niet, maar of wij in hem de toekomstige midvoor van het Nederlands elftal bezittel1), kan na deze wedstrijd nog niet worden uitgemaakt. Wilkes- is niet meer de grote uitblinker van .vroeger, maar hij is en blijft een nut tig speler, wiens schoten dit keer bij zonder gevaarlijk waren. En dan de derde debutant Clavan, twee maal 24 uur van te voren in het elftal gezet, onverwachts en met de druk, dat nij een groot man als Lenstra moest ver vangen. Dat laatste was natuurlijk onmogelijk, maar ook hij heeft een doelpunt gescoord dp twee buiten spelers dus en zijn totale prestatie was toch wel voldoende. De wedstrijd In het landelijke Stadion van Ulle- val waren, om precies te zijn, 28..000 toeschouwers te samengekomen, om in een ^vondwedstrijd Noorwegen en Nederland hun eerste na-oorlogse krachtproef te zien uitvechten. Het veld was uitstekend, al stond er vrij veel onkruid in waar gras had moeten staan, terwijl de lichte regen, die af en toe viel, de mat wat glad maakte. De elftallen stonden m de van te vo ren aangekondigde opstelling in het veld, met dien verstande, dat Clavan de plaats van Lenstra innam en de Noorse rechtsback Saksvik op het al lerlaatste moment moest w.orden ver vangen door ter Lunde van Spai'ta. In de eerste minuten viel er een volkomen overwicht van Nederland te noteren met een kopbal van Wil kes, en schoten van de zelfde spelet. Aan de andere kant maaltfe van Bun, die onzeker was begonnen, even bui ten het strafschopgebied hands. De Nederlandse verdediging stelde zich volkomen verkeerd op en de bal werd naar de vrijstaande Soerensen ge plaatst, die eerst tegen de paal schoot en daarna het leder rustig achter doelman Kraak plaatste. Ook de Vroet kreeg een vrije trap even buiten het strafschopgebied te nemen, maar on ze aanvoerder schoot over. Langza merhand herstelden Stoffelen en van Bun zich' na een zwak begin en daar na werd de druk op het 'Noorse doel steeds groter. Rijvers kreeg een prachtige kans oip de gelijkmaker te scoren, maar hij zelf dacht dat hij buitenspel stond en daarom aarzelde hij even, juist.voldoende voor doel- verdediger Horgersen om uit te lo pen en het dreigende gevaar te be zweren. In die periode stonden de Nederlandse achterspelers op de mid- denlijn en-loste Schijvenaar enkele schoten op doel, terwijl aanvoerder de Vroet de ziel van de steeds terug komende aanValsmaehine was, maar ook zijn ploeteren geen succes- mocht opleveren. Behalve midvoor Roozen burg werd ook Wilkes zwaar gedekt door de rechtshalf van de Noren en al zoekt de Xerxesman enkele malen verluchting door naar links af te dwa len, de Noor bleef hexjx volgen én week niet van zijn zijde. De weinige aanvallen va» de No ren waren gevaarlijk door hun ver rassende opzet en de snelheid, waar mede de bal werd gespeeld, maar aan de afwerking mankeerde veel. De ge lijkmaker van de oranjehemden was zeer fraai. Van Stoffelen ging het naar de Vroet, van de aanvoerder naar Rijvers, di als altijd uiterst be wegelijk was en overal en op het juiste moment opdook. De Bredaspe- ler deed het leder bij Clavan belan den, die een scherp schot inzond, dat via de paal in het doel terecht'kwam (11). Toen waren er 33 minuten speeld. In de resterende tijd voor de pauze kregen de onzen nog talrijke scorings kansen, maar de stand bleef 11. In de tweede helft verschenen de Noren met een blauw shirt op het veld. Voor de rust hadden zij in het rood gespeeld. De Norep droegen er nu zorg voor, dat de wijd niet zó eenzijdig was en Dahlen, de linksbui ten en Kvammen, de geroutineerde rechtsbinnen kregen enkele goede scoringskansen, maar ook zij profi teerden er niet van. Twee maal ont kwam het Nederlandse doel 'op het nippertje aan een doorboring en kon men slechts redden ten koste van hoekschop. Maar daarna nam Neder land weer het initiatief in handen. Een vliegend schot van Wilkes suisde ever de lat en een dribble van Rij vers, na elf minuten, werd besloten met een gevaarlijk schot, dat de doel man niet kon houden. De bal caram boleerde via de handen van Torgen- sen en de paal juist over de doellijn, waar de achterspeler Lude hem weg trapte, maar volgens veler ^mening had de bal beslist gezeten. Eén schot van Stoffelen, vlak onder de lat, werd tot hoekschop getopt en Rijvers pas seerde vervolgens weer enkele tegen standers, maar ook zijn schot had geen succes. Dertien minuten^ .voor het einde was het Wilkes, die handig twee No ren verschalkte, maar zijn schot strandde tegen 'back Holmberg. De terugspringende bal werd door van der Tiiyxx, die ndar binnen was ge zwenkt, ineens op doel geschoten, vlak onder de lat. Dit maal was het raak en had Nederland met 21 de leiding veroverd. In de resterende tijd was er maar een ploeg, welke speelde, -en dat was Nederland. Maar hoe 'men het ook probeerde, de geluksfactor bleef ten gunste van de Noren werken en de stand bleef dezelfde, een magere 21 zege. yiak voor het einde had Rijvei^s een keurig schot gelost, dat de doelverde- diger prachtig hield, zo fraai zelfs-, dat de Engelse scheidsrechter van enthousiasme in zijn handen klapte, en even later ketste een schot vap on ze, ijverige rechtsbinnen na een schit terende soloren tegen de lat. Dat was het einde. Nakaarten In de Noorse ploeg waren doelman Torgersen, spil Svenssen en linksach ter Holmberg de besten, terwijl in de voorhoede midvoor Soerensen een in telligent en razend snel spelertje is, dat een uitnemende indruk op ons maakte. Scheidsrechter Leafe (Nottingham) debuteerde ook al. Wel had hij als grensrechter in de laatste cupfinale mogen optreden, maar een interland wedstrijd had hij nog nooit geleld.'Hij heeft het uitstekend gedaan, deze 33- jarige fluitist. „Het had een grotere overwinning voor Nederland kunnen,en eigenlijk moeten zijn", verklaarde bondsprae- ses Lotsy, „maar ik ben tevreden". Dat was ook het geval met de 'voor zitter van de keuzecommissie, Her berts, die. in het bijzonder het tekort aan adem memoreerde. De tegenstand van de Noren was meegevallen. Rij vers, de Vroet en Terlouw vond hij de beste spelers. Er was door allen, zonder uitzondering, zeer hard ge werkt en de heer Herberts was met de spelers zeer verheugd met deze overwinning. „Het twee overwinnin gen en twee gelijke spelen is dit sei zoen", aldus onze zegsman, „toch niet slecht geweest in representatief op zicht. En nu de Zweden nog. Wedden", zei de heer Herbers, „dat het Nederlands elftal, dan zeker beter speelt". Over de drie debutanten was de heer Herberts zeker tevreden. Onge twijfeld waren wij sterk teleurgesteld door het onverwachte bericht, dat Lenstra niet zou meespelen. Maar Cla van heeft er van gemaakt, wat er van te maken viel. Aanvoerder de Vroet vond. dat zijn jongens meer doelpun. ten hadden moeten maken en dat de overwinning volkomen verdiend is. De cijfers zijn geflatteerd voor Noor wegen. Scheidsrechter Leafe vond het een zeer faire wedstrijd en de beste ploeg heeft de ontmoeting volkomen ver diend gewonnen. Een prachtspeler, die Rijvers, riep hjj uit. En tenslotte gaf hij nog een stevige pluim aan de beide doelverdedigers Kraak en Tor- MÖHRING WEER GENEZEN. Henny Möring, de geblesseerde spil van hét Nederlandse elftal, is na-* genoeg geheel genezen. Hij zal zijn training hervatten. De masseur van Sportclub Enschede verklaarde, dat Möring nog vóór* de Olympische Spe len zijn oude vorm zal hebben terug gekregen. ren wenste ons, sportief als hij is, ge- luk, toen wij hem naar zijn opinie vroegen. „Uw ploeg speelt* beter dan die van ons". Maar en dat moch't deze oude feroutineerde rot zeker zeggen, want hij kent het Hollandse spel nog van voor de oorlog. Uw team speelde tien, vijftien jaar.geleden 'voetbal van beter gehalte. Bovendien heeft de ploeg zich nog niet voldoende aan het stopperspilsysteem aangepast. Het gaat nog met horten en stoten en de een begrijpt niet altijd hoe hij een ander ,die van zijn plaats is gelo pen, moet vervangen. Kvammen vond Rijvers de beste en in zijn eigenploeg blonk zijns in ziens doelman Torgersen uit. HET FRANSE ELFTAL TEGEN BELGIë. Het Franse elftal dat op 6 Juni a.sr te Brussel tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Da Rui (Ronbaix). Achter: Bugnet (St. Etienne) en Marche (Reims). Midden: Cuissard (St. Etienne), Gregoire (St. Francais) en Prouff (Renrfes). "Voor: Flamion (Reims), Baratte (Rijssel), Bongiorni (R.C. Paris), Ben Barek (St. Francais) en Vaast (R.C. Paris). Reserves: Vignal (R.C. Paris), Hon (St. Francais) 'en Jonquet (Reims). Op dezelfde dag ontmoeten de b-elf- tallen van beide landen elkaar te* Rijssel. De Rode Duivels hebben gistermid dag een verdiende 52 zege behaald op de Schotse eerste divisie club Hi bernians. Met rust was de stand 21 in hun voordeel. D.O.C.O.S. Voor de derde ronde van de L. V. B.-Sleutels speelde Woensdagavond Docos I tegen A.S.C. 2 een weinig interessante wedstrijd, waarbij A.S.C. verdiend met 13 in de meerdex-heid Bleef. .-Voor rust was A.S.C. veel sterker en bleek Docos het wel „te geloven". Nadat V/. Aniba met een goed schot de leiding had ge nomen 01 kwam Docos goedkoop aan de gelijkmaker, hoe bij een aan val de A.S.C.-keeper uitliep en de linksachter in het verlaten doel kopte (1—1). Na rust een sterk aanvallend Docos, maar geen schutters. Goed doelverdedigèn van de A.S.C.-keeper voorkwam zelfs enkele zekeren doel punten, totdat het opdringen Docos noodlottig werd en W. Aniba opnieuw doorbrak en.de midvoor keeper Rooy- akkers geen kans gaf {12). W. Ani ba wist de voorsprong zelfs tot 13 op te voeren en de thuisclub leed een verdienden nederlaag. M.D.S. Qe voetbalvereniging M. D.S. samengesteld uit personeel van de meelfabriek „de Sleutels" is 22 April j.l. weer opgericht. Er zal voor lopig buiten competitie-verband ge speeld worden. GYMNASTIEK UITVOERING KATH. RIJNLANDSE TURNKRING A.s. Zondag zal door de Kath. Rijn landse Turnkring in de Stadsgehoor zaal te Leiden een gymnastiekde- monstratie worden gegeven, waar voor we gaarne de belangstelling van alle katholieken in Leiden en omge ving opwekken. De Rijnlandse Turnkring omvat al le in Leiden en Omgeving aangeslo ten gymnastiekverenigingen voor katholieken, zodat we op deze gym- naétiekuitvoering, welke te .8 uur aanvangt, zullen zien medewerken: Sportief en Victorie Leiden, Esto Bo degraven, x Meerburg, Leiderdorp, Wilskracht Alphen a. d. Rijn, G.I.O.S. Noord wij kerhout, Klimop Lisse em Rapiditas uit Oegstgeest, alle dames verenigingen, die afzoridelijk of ge zamenlijk van haar prestaties zullen doen blijken. Ook de heren, hoe wel niet zo sterk vertegenwoordigd, zullen optreden. Hierbij wordt alleen ESTO uit Bodegraven in een afzon derlijk optreden genoemd. We twijfelen er niet aan, of gezien het peil van diverse verenigingen, belooft het een mooie avond te wor-" den, waaraan vermoedelijk slechts één bezwaar zal kleven: dat het pro gramma te lang wordt. Niet minder dan 19 nummers staan te verwerken en dat is heel wat. We raden daarom de toeschouwers aan voorètl op tijd -te willen komen, want er moet pre cies 8 uur begonnen worden om op tijd te kunnen werken. Bovendien: na afloop moeten nog vele deelne mers weg, waarbij Bodegraven en Noord wij kerhout de verste afstan den zijn. Men houde hiermede reke ning, dan twijfelen we er niet aan, of men zal van een vlotte en aardige uitvoering getuige kunnen zijn. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 32) „Zij... Erica Isenloh... wilde niet, dat Eilsabeth Ranke werd uitgeno digd... waarom niet?" „Weet ik veel? Misschien Jaloers. Om die windbuil daar!)' Ik kreeg het gloeiend heet. „Ja, en juffrouw Isenloh laat zich ook niet samen met Elisabeth schil deren. Ofwel alleen, ofwel helemaal niet, heeft ze gezegd." „Zo.zo!" Zwijgend -üeperuwij naast elkander voort. Na een ogenblik vervolgde Balthassar: „Weet u, ik geloof, dat ons Mei feest niets woVdt. 'n Pasgeboren kangoeroe kan nog zo klein zijn, als jaloers vrouwvolk er zich mee be moeit, is het uit met de pret. Ik heb ook nogeen uitnodiging gezonden naar de „Druiventros". Ik heb ge schreven'„Degene van de tweelingen die zich niet met de adellijke schoen poetser Timm heeft afgegeven, worflt vriendelijk op mijn Mei-feest uitge nodigd. „Wie gelooft u, mijnheer Hu bertus, zal nu komen, Mjeltje of Maaltje?" „Misschien geen van de twee." „U bedoelt toch niet, dat ze alle twee... o, dat zou verschrikkelijk, dat zou verschrikkelijk zijn!'' Aldus liepen wij, twee jaloerse vrijgezellen, met loodzwaar hart door het pralenfl Mei-woud. Vóór ons klaterde lrct lachen van Werner Loh- mann en Erica Isenloh. Het werd werkelijk niet veel, dat Meifeest van ons. De houtvesters vrouw had werkelijk goed voor de inwendige mens gezorgd en Ba'thas- ear's bowl was van de beste kwali teit, maar de goede stemming kwam er niet in. Het was een van die gele genheden, waar je van te voren te gen je zelf zegt: „vandaag zullen we ons een flink amuseren", en die dan helemaal mislukken. Rouw en vreug de laten zich niet commanderen. Op menige begrafenis wordt meer ge lachen dan op menige bruiloft. Werner Lohmann hield een toe spraak over de kangoeroe en haar na komelingenschap. Ik geloof, dat ik, als ik niet zo ontdaan was geweest, deze toespraak geestig zou hebben gevonden. De schPder imiteerde een oude professor en sprak ongelooflijk diwaas latijn. De voorzanger en zijn .vrouw, ook Erica en de houtvesters vrouw lachten; Balthassar en ik... wij .grijnsden slechts. Want wij wa ren jaloers, met het gevolg dat we niet objectief konden blijven. Van de meisjes uit de „Druiven tros" was er geen verschenen. „Dus toch!" knarsetandde Balthas sar. „Dus beiden!" Wat ging het mij eigenlijk aan? We zongen: „De Mei is gekomen" en „Buiten is alles zo mooi", maar ik moest nie geweld aan doen orrf mee te zingen en Balthas sar zweeg en staarde voor zich uit. Toen wij geëindigd hadden, zei de voorzanger: „U bent een echt gezel lige gastheer, mijnheer Balthassar! Wat hebt u eigenlijk?" „Men kan niet a'tijd opgeruimd zijn. Het is maar aan enkele men sen gegeven, altijd de hansworst uit te hangen." „Dat is een steek op mij," lachte de schilder luidop; met die per manente hansworst bedoèlt hij mij. Hartelijk dank mijnheer Balthassar!" „Ik bedoel wie ik bedoel,'' bromde Balthassar, „overigens moet niemand zich door mij zijn stemming laten bederven. Daarvóór zijn we, tenslotte niet bij elkaar. Men kan niet altijd zoals men graag wil. Ik bijvoorbee'd moet .aldoor aan die oude Krügel denken, die nu in de gevangenis zit en daar onmenselijk heimwee heeft. En die man is beslist zo onschuldig als ons samenzijn hier." Zwijgen. Toen zei iemand: ,Wie zou het geweest zijn, die Bian- ca heeft doodgeslagen?" Balthassar antwoordde ernstig: „Iemand, die geen mens ervan ver denkt." „Weet u wie?" Balthassar haalde de schouders op en liet nieuwe wijn aanrukken. De schilder meende: „Nu zijn we van de kleine kangoeroe naar de moord af gedwaald. De Duitsers staan er voor bekend, dat ze altijd tragisch worden a's ze vrolijk willen zijn. Goed, dat ik toen niet in de buurt was; want dat ik het dan gedaan zou hebben, is aan geen twijfel onderhevig. Niet waar,^ mijnheer Balthassar?'' Balthassar antwoordde niet De stemming werd zeer slecht. Toen zei Erica tegen Werner „Lohmann: „Kom zingt u nu alstublieft dat lied van de kangoeroe, dat u, zoals u me vertel de, gemaakt hebt." „Heel graag," zei de schilder, dade lijk weer vrolijk gestemd; „ik zat reeds lang op de eervolle uitnodiging te wachten om mijn gedicht en mijn compositie voor te dragen. U moet namelijk weten, vereerde aanwezi gen, dat Werner Lohmann niet slechts schilder, maar ook- dichter en componist is, om zo te zeggen dus een universeel genie. Werner Loh mann is voor alles geschikt, alleen niet voor doodslaan, tenzij voor het doodslaan van tijd en geld. Eri nu, vooruit met de kunst!" Hij tokkelde op zijn gitaar en zong toen met schallende stem: „Luistert en verbaasd u niet, al klinkt het idoot: er is een kleine kangoeroe als 'n kevertje zo groot. Hoeh, hoeh, kangoeroe als 'n kevertje zo groot En dat het za een hummel is, die kleine kangoeroe, dat is slechts een doortrapte list van deze aartsfilou. Hoeh, hoeh, kangoeroe van deze aartsfilou. Want was ze groot als een leeuwin, o wat een ongemak c|an ging ze vast en zeker niet .n mama's mantelzak. Hoel^ hoeh, kangoeroe, in mama's mantelzak Ja, zoals alles eenmaal is, zo is het goed, volmaakt, ook als uw kleine hersen er soms versteld van staat. Hoeh, hoeh kangoeroe, er soms ver steld van staat. Toch was er eens een kevertje dat ijdel blies: poehoeh, nu krijg ik jongen wel zo groot, als 'n hele kangoeroe. Hoeh, hoeh, kangoeroe, als "n hele kangoeroe. Hij had het erg hoog in z'n bol en was een stommerik Men zei (dat was het resultaat)- hij is beslist getikt. Hoeh, hoeh, kangoeroe, hij is be slist getikt. En de moraal van dit lied: een grote is eerst klein, maar 'n kleine kan hoe graag hij wil toch .nooit een grote zijn." Hoeh, hoeh, kangoeroe, toch nooit een grote zijn.'' Dat lied werd door de gezamelijke toehoorders becritiseerd. Balthassar zei: „Onzin"; de vi'ouw van de voor zanger: „Om te gieren!" ik: „Een hee.' aardig gitaar liedje!" en Erica Isenloh: „Het is buitengewoon, het is penvoudig schitterend!" Werner Lohmann stond op, maakte een buiging en zei: „Ik dank de ge achte aanwezigen voor de algemene stormachtige bijval!" Ach, was het 'n wonder a's meis jesharten op die blijmoedige, aardige jongen verliefd raakten?

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2