Hubertus 1 Jiatfe Qoif DOLLE DADEN VRIJDAG 21 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 TWEEDE KAMER De voornaamste zaken, welke ^n het debat een principieel karakter hadden, betroffen de wachtgeldrege ling en het lot van de kwekeling-met- acte. In een motie; welke zonder hoof delijke stemming is aangenomen, heeft de heer Peters (K.V.P.) er op aangedrongen, d'3t de onderwijzers in zake het wachtgeld op één lijn zul len worden gesteld met alle overige rijksambtenaren. Een amendement over dit onderwerp, ondertekend door leden van vijf fracties, vond genade in de ogen van de mipister. Heel de Kamer was het er over eens, dat de kwekeling-met-acte tot het verleden moet behoren. De mi nister kon er zich mee verenigen, dat een onderwijzer niet langer dan tot zijn 22ste jaar „kwekeling-met-acte" mag zijn. De heer Peters heeft nog gewezen op de onderwijzersnood in Indonesië. De eerste drie jaren zijn er 1700 per jaar nodig. Animo is er weinig en dat komt hoofdzakelijk, doordat de voorwaarden weinig aanlokkelijk zijn. De minister van Onderwijs pleegt hierover met minister Jonkman thans overleg. De voorzitter stelde de eindstem ming over het wetsontwerp uit tot vanmiddag, blijkbaar om de gelegen heid open te laten hej^ resultaat nog even te overzien en eventuele ontsta ne oneffenheden weg te nemen. Minister Witteman gaf daarna het wetsontwerp te verdedigen, waarbij de vaststelling van de bezoldiging der burgemeesters aan de centrale over heid wordt opgedragen. Er gingen nog enkele stemmen op van leden, die aan de oude gedecentraliseerde regeling (zoals tot 1943 gold) de voorkeur ga ven. Maar het wetsontwerp kwam er zonder hoofdelijke stemming door. De nieuwe salarisregeling zal terug kun nen werken tot een nader te bepalen datum. Voor een centrale regeling van de bezoldiging van secretarissen en ontvangers voelde dé minister voorshands niet veel. EERSTE KAMER De Eerste Kamer hield een korte vergadering, waarin de nieuwe staatsregelingen voor de Westindi- sche gebiedsdelen, z. h. st. werden aangenomen. Eigenlijk had men wei nig behoefte tot spreken. Maar daar de vergadering door de radio naar de West werd uitgezonden, waren sommige leden wel geneigd enkele vriendelijke woorden te wijden aan deze wetsontvyerpep, waardoor aan Suriname en aan de Nederlandse An tillen voor zover dit binnen de grenzen, van de geldende Grondwet mogelijk is de zelfstandigheid wordt gegeven, die ook hun in de koninklijke rede van 7 December 19,42. werd toegezegd. Radio ZATERDAG. HILVERSUM I, 302 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgenklan- iken. 9.15 Kamermuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Handel en Debussy. 11.00 Hoorspel. 12.00 Lunchconcert, 12.30 Weerpraat- je. 13.00 Ned. Strijdkrachten. 13.30 Malando en orkest. 14.15 Gt.platen. 14.30 Harmonie-ork:stèn. 15.15 Gev. programma) 16.15 Kleinkunstprogr. 16.45 Om en nabij de.twintig. 17.15 Volksconcert. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 De Kerk nu/(X.). 20.00 Nieuws. 20.15 De Notenkraker. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Hoorspel 22.30 The Ramblers. 23.00 Nieuws. 23.15 Graag gehoorde platen. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.platen. 7.35 Gr.piaten. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.platen 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den 9.35 Edward Eigar. 10.00 Kleu- terprogr. 10.15 Muziek houdt fit! 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio 12.15 St. Paul's Suite. 12.30 Weer- overzicht. 12 30 Metropole Orkest; 12.55 Zonnewijzer. 1«.C0 Nieuws. 13.20 Metropole Orkest. 14.10 Con cert. 14.40 Klaas van Beeck. 15.15 Debutanten-concert. 16.00 iMusette- orkest. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Muzikale melange. 18.30 Actualitei ten. 18.40 „Spineuza". 19.00 Nieuws. 19.45 Kampvuren langs de evenaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Andante Cantabile. 20.50 Pro menade Concert. 21.25 Feuilleton (16). 22.00 Ger. de Roos. 22.37 Ten toonstelling ..Waa'wijk 1948". 23.00 Nieuws. 23.15 Omroepkamer-orkest. EEN ROMAN VAN HET, WOUD Paul Keiler 27) „Alle donders!" en Balthassar sloeg met zijn stok op de grond. „Het is les!' Het is dienst!'' „We zijn op weg naar huis, mijn heer Balthassar," trachtte ik hem te sussen. „Laat hem maar begaan!" „O, als hij niet de zoon van mijn baas was, zou ik hem wel mores le ren!" Werner Lohman liep naast Erica, sprak cn schertste tegen haar en zij schertste en lachte terug. Wat was dat? Ook :n mij ontkiemde zo iets als er gernis en bittere ja'ouZie. TIENDE HOOFDSTUK Dat was. toch een heerlijke lente tijd in het'jonge bos! Als de zon op ging, stond ik reeds in de tuin, begoo boom groene blaadjes kreeg Ik begor bonen uit de grond kwamen, hoe de radijsjes ontkiemden, hoe boom na n groene blaadjes kreg. Ik begon VERBETERING IN MILITAIRE PENSIOENEN. Een wetsontwerp, dat ten doel heeft in de miiitaire pensioenwetten overeenkomstige wijzigingen aan te brengen als voorgesteld zijn voor de Pensioenwet 1922, is in voorberei ding, aldus heeft de minister van Oorlog en Marine aanhet Tweede Kamerlid Sleen (Arb.) op een des betreffende vraag geantwoord. Wan neer dit wetsontwerp niet voor het einde van -deze zittingsperiode kan wordjen aangenomen, zal worden overwogen door middel van een voorschot in de behoeften van de gepensiorineerdeh te voorzien. BUITENLANDSE KINDERARTSEN KOMEN IN NEDERLAND. Honderd vijftien kinderartsen, ver pleegsters en sociale verzorgsters zullen op 25 Mei een kort bezoek aan ons land brengen. De deelnemers, die afkomsig zijn uit landen van Zuid- en Oost-Europa volgen op het ogenblik een cursus te Parijs over moederschap en kinderhygiëne. Zij zullen kinderziekenhuizen, kleuter dagverblijven en koioniehuizen be zoeken. AARDAPPELEN ROOIEN TOEGESTAAN. Even&ls andere jaren, heeft het bedrijfschap voor Groenten en Fruit wederom a gehele ontheffing van het rooiverbod, voor vroege aardap pelen verleend. POSTDIRECTEUR UIT ALPHEN DIENT BEZWAARSCHRIFT IN. De „Nieuwe Crt." verneemt, dat de directeur van het postkantoor te Alphen aan den Rijn, de heer H., die er van wordt veraaent medeplichtig te zijn aan de verduistering van ÏOÜ.OO'O van een geldzending in September 1947, t. a. v. de tegen hem inge'orachce dagvaarding een bezwaarschrift heeft ingediend. Zo als wij reeds enKe^e wexen geleden meldden, zou de rechtzitting betref fende deze zaak 24 Juni a.s. plaats hebben. Thans "zal de zaak op. bo vengenoemde datum in de raadkamer worden behandeld. GROTE KNOEIERIJ MET LEVENS- MIDDELENRANTSOENEN BIJ H£T NEDERLANDSE KANTOOR DER WAGON-LITS ij het Nederlandse kantoor van de Wagon-Lits is een knoeierij ontdest meflevensmiddelenrantsoenen, wel ke in de duizenaen rantsoenen loopt. Behalve een aantal anaere betrok kenen zijn in arrest geste'd en voor geleid voor de Ofticier van justitie te Amsterdam, de directeur van de Nederlandse afdeling der Wagon-Lits de heer H. uit Amsterdam en de ad junct-inspecteur K. De Franse di rectie heeft inmiddels een aanvang gemaakt met een ^reorganisatie van de ciiensi, terwijl"het C.D.K. han gende het onderzoek ertoe is over gegaan, rantsoenen voor de Wagon- Lits terug te brengen tot een fractie van de tot heden gebruikelijke toe wijzingen. BOERDERIJ-BRAND NABIJ SCHIJNDEL Gisteravond tegen 7 uur brak brand uit in de grote- boerderij van Jan van der Sprank in de Borne (N.B.), welke tot de grond toe af brandde. Door tot nog toe onbekende oorzaak is de brand in het achter huis ontstaan. Met een snelblussèr trachtte njen nog het vuur te be: dwingen. In een minimum van tijd stond de met net gedekte boerderij in lichte laaie. Met grote moeite kon den de varkens en het paard naar buiten worden gebracht. De brand weer die spoedig ter plaatse ver scheen, stond machteloos en beperkte zich tot het nathouden van een schuurtje en enige stapels hout. De inboedel, huisraad en kleren in de totaal afgebrande boerderij gingen verloren. Vorige week brandde /te Schijndel de boerderij van Van Eind hoven de zwager van Van der Sprank geheel uit. JONGEMAN TE GORINCHEM DOOR GRUPKRAAN GEDOOD. Gisteravond wilde de 23-jarige L., werkzaam op de Gorkumse gasfa briek. een ijzeren bootje te water la ten. Hij ging in het bootje zitten en de grijper van een kraan zou het van de .wal in het water zetten. Op een. gegeven ogenblik echter werd het bootje hu elkaar gedrukt door de kracht van de grijper. Het gevolg was, dat het bootje weggleed en L. met zijn hoofd tussen de dichtklap pende grijper terecht kwam, waar door dit nagenoeg werd afgeknepen. De ongelukkige was op slag dood. snel te „verboeren". Het interesseer de me veel megr, te weten 'hoeveel eieren de kippen hadden gelegd, ^an wat de een of andere afgevaardigde in het parlement voor wijsheid had uitgekraamd. Ik ravotte met de hon den' en was er altijd bij als vrouw Sturz onze jonge gansjes, die des nachts in met veren gevulde potten bij de keukenkachei1 hadden gesla pen buiten in de zonneschijn zette. Ik heb me ook drie bijenkorven aangeschaft. Sindsdien waagt Timm zich niet meer in de tuin. Het is* dan ook net alsof de' bijen het speciaal op Timm hebben gemunt. Hij heeft al twee keer een dikke wang gehad en één keer een enorm opgezwollen neus. Als er zoiets gebeurt, is het 'n ware feestdag voor vrouw Sturz, wier leedvermaak om Timm onmenselijk is. De lentelucht vermoeit me zeer. Als ik 's morgens drie uur buiten ben geweest en dan de krant ODn<""n, slaap ik er bijna geregeld over in. Ik ga veel wandélen. Ik heb echter niets om handen. 'Om thans, in deze zuivere lente^cht, achter 'n boek of ■an mijn schrijfbureau te gaan zitten at komt niet in mijn hoofd op. Meestentijds blijf ik staan toekij- en bij de houthakkers in het bos of bij de boeren op het land. Wat zullen zij wel van die luilak denken? De GEEN AARDAPPELEN IN BLOEMBOLLEN-PADEN. Bij beschikking van de Minister van Landbouw is toegestaan aard appelen te telen in de Bollenstreek, onder voorwaarden, dat geen aard appelen worden geteeld in de bloem bollenpaden. Deze beschikking is ge nomen op grond van art 9 van de Coloradokeverwet. EEN FLAUWE STEMMING OP DE BEURS. De Effectenbeurs gaf gisteren een voortzetting te zien van de Woens dag ingetreden reactie op de deva- iuatiestemming van Dinsdag jl^ De verzekering van de Amerikaanse minister van financiën, dat niet ter stond te verwachten is, dat de Ver. Staten van de aan het plan-Marshall deelnemende landen een devaluatie hunner vamta's zullen venangen, heeft bijgedragen tot het verminde ren van de hierover ontstane onge rustheid. Gevolg hiervan was, dat het koërspeil verder inzakte en de markt, vergeleken met Vrijdag j.l. de laatste dag voor de devaluatie hausse, flauw' gestemd \Vas. Sterkb kwam dit tot uiting door claims Deli Mij., die tot beneden 100 gulden te rugliepen. Het laagste punt was 95 (Woensdag slot 127),; (waarna een her stel intrad tot 105 gulden. Gisteren stond de inschrijving open op de aandelen emissie Arendsburg's Ta baksmaatschappij tegen 150 pet., waarvan het resultaat met b: lang stelling tegemoet wordt gezien. Ta baksfondsen werden, evenals de ove rige aandelen, van cultuuronderne- mirigen, lager gewaardeerd, maar Amsterdam Rubber beriadferde weer yrij dicht het vorig koerspeil. Zoals uitvoerig is uiteengezet, wordt de juist dezer dagen van bevoegde zijde rubbersituatie, met name in Neder lands Indië, gunstig beoordeeld. BINNENLAND. i Bij blussing van een heidebrand onder Apeldoorn ontplofte een gra naat, waardoor een spoorarbeider de 32-jarige P. V. ernstig werd gewond Te Winschoten is de 26-jarige weduwe Holstein-Mulder door een auto aangereden. Zij werd op slag gedood. Een fietser te Venlo, de 55-jarige M., die zich vasthield aan een auto, kreeg op het hoofd een stuk ijzer, dat van de auto viel, en was vrijwel on middellijk daarna overleden. Te 's-Hertogenbosch is in het Oranje-hotel een brand uitgebroken, die spoedig door eigen .personeel be dwongen was. Men hail yergeten een theelichtje te doven. Wat lezers ons schrijven HET PINKSTER-NACHTBAL. Onder bovenstaande titel verscheen Zaterdag een artikel van de R.K. Sportcentrale, waarop wij gaarne eens nader ingaan. De R.K. Sport centrale beweert hierin in de eerste plaats dat sportwedstrijden op Kerst mis, Pasen en Pinksteren niet beho ren te worden georganiseerd. Het is ons echter bekend, dat van R.K. zijde stelling is genomen tegen de sport- uitwisseling GentLeiden op de Paasdagen, doch het is ons ook be kend, dat van de zelfde zijde toen is voorgesteld om deze uitwisseling op de Pinksterdagen te doen plaats vinden, omdat er dan geen principiële bezwaren zouden bestaan. Toen onze feestcommissie een zaal wilde huren bleek dat alleen de Zaterdag voor de Pinksteren een zaal beschikbaar was, hetgeen in het bestuur wel terdege is besproken waarin ook katholieken zijn, ondermeer de le voorzitter, en er is door geen der heren bezwaar ge maakt; mede in verband met het goedvinden der Sportuitwisseling GentLeiden op deze dagen, zodat er door ons een programma voor de feestavond is vastgesteld. Immers bij deze sportuitwisseling zou ook het feestelijke karakter niet ontbrokon hebben de Zaterdag daaraan vooraf gaande. Dat nu achteraf blijkt dat de R.K. Sportcentrale toch bezwaren heeft is niet onze schuld. Reeds weken van te voren was bekend gemaakt dat deze avond zou plaats vinden en er is van generlei zijde bezwaar geopperd, zo dat wij tot de slotsom komen, dat er voor Zaterdag geen prin&piële be zwaren* bestonden. Waren zij er wel geweest dan was er voor de R.K. Sportcentrale tijd genoeg geweest de ze bezwaren vroeger bekend te ma- 'ken. Al zijn wij dan "ook maar een neutrhle vereniging, toch zijn wij voor overleg vatbaar daar wij onze voorzanger beneden in de school gaat de hele zomer niet uit wandelen, hoe wel hij er na de inspannende bezig heden van zijn beroep toch zeker be hoefte aan heeft. Hij is bang, dat de boeren over hem gaan kletsen. Een boer voelt niets voor wandelen; a's hij thuis of op het land geen werk meer heeft, gaat hij liggen slapen* of zoekt de herberg op. Doelloos op het land rondslenteren vindt hij idioot. En hij is van mening, dat alle anderen net zo moeten doen als hij. Ik vroeg eens een jonge kerel, die op z'n ploeg zat en op een homp brood kauwde, of hij niet liever ging wando'en. „Nee,"' zei hij, „daar voel ik geen snars voor. Maar ik eou wel zo rijk wil en zijn als u!" Wat hij dan zou doen, vroeg ik. Hij lachte verlegen, maar ik kreeg het er toch uit: als hij rijk was, zou hij altijd knooflook worst eten, zich kaplaarzen aanschaffen èn zijn lief ste pianoles laten geven. De jongen ging weer aan het werk en liep met gebogen hoofd achter de ploeg.. Zijn iantasie schiep zich een luilekkerland van knoflookworst kap laarzen en een liefje, dat piano speel de. Het was in4elk geval een ideaal; 'n lievelingsgerecht, mooie kieren en 'n beetje kunstzin... hoger"dan deze boerenjongen grijpen ook de meeste leden onder generlei voorwaarde aan gewetensconflicten willen bloot stel len. Hoezeer wij de belangen van onze R.K.-leden behartigen, moge blijken uit he*t feit, dat hen op de feestavond is aangeraden de zaal voor 12 uur te verlaten. De katholieke principes worden dus bij ons onder geen voor waarde veracht. Overigens zijn wij van mening, 'dat de R.K. Sportcentrale met de aanval op een neutrale vereniging volkomen buiten haar boekje gaat wat betreft de fusie overeenkomst. Overeenkomst met de R.K. vertegenwoordigers der L.V.B. had zeker op zijn pl&ats ge weest. Wat betreft alles wat er in het af gelopen jaar is voorgevallen met „Oranje Groen'' zouden wij gaarne eens wat mondelinge opheldering wensen. Of bèdoeld de R.K. Sportcentrale soms het tweemaal achtereen ver overde kampioenschap, is -zij daarop soms zo jaloers, dat daarom een nieu we R.K. vereniging moet worden op gericht? Als dit maar niet te veel schade aan de R.K.S.V. „Docos" be rokkent. H. v. d. Luit, secretaris. Op bovenstaand schrijven van de secretaris van Oranje-Groen gaan ook wij eens gaarne nader in. De geachte secretaris meent als eer ste reden ter rechtvaardiging van het Pinkster-nachtbal te moeten aange ven een voorstel „zogenaamd" door de R.K. Sportcentrale gedaan om de sportuitwisseling Gent—Leiden in plaats van op de Paasdagen waarte gen zij stelling nam, op de Pinkster dagen te doen plaats grijpen. Wij zijn stom verbaasd over dit zo genaamde door ons gedane voorstel, en verzoeken de secretaris van Oran je Groen vriendelijk' ons voortaan vaü dergelijke absoluut onware en onge gronde beweringen verschoond te houden en alvorens beweringen te uiten deze eerst aan de waarheid te toetsen door te bevoegder plaatse in formaties in te winnen. Wat anderen beweren, daarvoor staan wij niet in: alleen voor wat wij zelf beweren, dragen wij verantwoordelijkheid.' Als tweede reden ter rechtvaardi ging voert schrijver aan, dat ook door de katholieken in het bestuur geen bezwaar is gemaakt tegen deze avond. Hierop zijn wij zo vrij. te antwoor den, dat bij katholieken, die zelf de richtlijnen van de Bisschoppen over de Sport met voeten treden ka tholieken mogen geen lid van een neutrale sportvereniging zijn de bèhartiging der katholieke belangen niet veilig is. Wanneer de geachte schrijver pro beert de schuld van zich af te schui ven door te beweren: „reeds weken van te voren was bekend gemaakt, dat deze avond zou plaats vinden en van generlei zijde was bezwaar ge- opperd", dan vragen wij: „waar is deze avond bekend gemaakt?" In eigen Verenigingsverband wellicht? Geachte secretaris: U verwacht toch hopen wij niet van alle mensen hier ter stede en dus ook niet van. ons, dat uw bekendmaldngen en mededelingen alleen in vei'enigings- verband gedaan aan alle mensen en ook aan ons bekend zijn? Ware déze bekendmaking in de Katholieke Pers gedaan, dan mocht U kennis in deze bij ons hebben verondersteld. Dit is nu niet geschied. Vandaar dat wij eerst kennis na men van het Pinkster-Nachtbal op Vrijdagavond J4 Mei. Na te bevoeg der plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen, hebben wij onze hou ding bepaald en zoals bekend gerea geerd in het belang der katholieken. Dus niet aan ons de schuld, dat wij zo laat onze bezwaren hebben ken baar gemaakt. t. Op een neutral^ vereniging zien wij geenszins minderwaardig neer. zoals door U wordt gesuggereerd in de woorden: „Al zijn wij maar een neu trale vereniging". Wij protesteren te gen dit suggereren, want een neutra le vereniging weten ook wij te waar deren. Maar ons standpunt is, vol gens de richtlijnen van de Blschop- pen, dat katholieken geen lid van een neuti/ale Sportvereniging mogen zijn. Dan hebben wij in deze ook geen be hoefte aan overleg. Bovendien, zou den wij ter behartiging der kal.nolieke belangen in een neutral^ vereniging overleg wensen, dan zouden wij daar mede tegen ons princiep ingaan en het lidmaatschap van katholieken van een neutrale sportvereniging goedkeuren. Wat de fusiebepalingen betreft zijn wij geenszins buiten ons boekje ge gaan en verzoeken wij de secreraris deze fusiebepalingen nog eens te be studeren. De fusiebepalingen betref fen alleen de technische zijde van de voetbalsport, maar daarin wendt niet gesproken over te organiserën bals. Bovendien is in de fusiebepalingen andere mensen niet. Van knoflookworst houd ik niet, van kaplaarzen evenmin. Maar ik kon ze gemakkelijk krijgen. Wat ik niet kan krijgen is de liefste, die pia no speelt. Ik,zou.er anders wel een weten. Het ongeluk met Timm is gebeurd zoals ik voorzag, toen Werner Loh- mann hem uitnodigde, zich te laten schilderen. Wel tien keer is de ijdel tuit naar het slot geweest, steeds in zijn beste livrei. Hij had „zitting", zei hij dan. Vrouw Sturz lachte vol hoon ren spot. „Zitting", zei ze, „heeft de burge meester met zijn schepenen; ook zei haar. vroegere mijnheer altijd dat hij „zitting" had, als hij een uitvlucht nodig had. Timm antwoordde daarop uit de hoogte, dat hij* zich met 'n der gelijk ofdiniar schepsel niet wenste te encanailleren. Hij vertelde me, dat hij op de „zit tingen'' steeds dezelfde pose moest aannemen. Hij stond naast een prach tig gebeeldhouwde zetel en hield een glas in de hand. Mijnheer Lohmann schonk hem a'tijd zelf in. Die was reusachtig geschikt. Deze opmerkin gen waren niet zonder weerhaken, aangezien ik mijnheer Timm nog nooit op champagne getracteerd had. I Timm moest bijv de schilder steeds ook rekening gehouden met onze princiepen. Met het Pinkster-nachtbal werden onze princiepen aangetast: daartegen hebben wij ons gus met goed recht verzet en zijn dus niet buiten ons boekje gegaan. Waarom er overeenkomst (U be doelt zeker: overleg) met de R.K. vertegenwoordigers der L.V.B. op zijn plaats was geweest, snappen wij niet. Niet de L.V.B. randde de katholieke princiepen aan, maar Oranje-Groen. Alles,-wat er in het afgelopen jaar is voorgevallen met Oranje-Groen, behoeft geen mondelinge opheldering, daar dit aan Orapje-Groen zelf vol doende bekend is en heeft niets en niets te maken met het behalen van een kampioenschap. Of meent de ge achte ffchrijver, dat met het twee maal behaalde kampioenschap de ka tholieke belangen zijn veilig gesteld? Tenslotte janken wij de schrijver voor zijn medeleven met de h.K.S.V. „DOCOS" en delen hem ter gerust stelling mede, dat zelfs het Hestuur der R.K.S.V. „DOCOS' in oprechte sportiviteit een tweede R.K. Sport vereniging toejuicht. Na dit alles vestigen, wij nogmaals de aandacht op de.woorden der Bis schoppen, dat katholieke sportbeoefe naars alleen lid van een kaholieke sportvereniging mogen zijn, en dat de Ouders de strenge verplichting hebben er zorg voor te dragen, dat hun kinderen geen lid vdn een neu trale vereniging zijn. R.K. Sportcentrale. LEIDEN „Honderd jaar gas" „Honderd jaar gas" Het is de titel van het historisch spel met zang cn dans, dat het personeel der Stedelijke Lichtfabrieken gisteren avond in de Schouwburg heeft ge geven ter gelegenheid van het eeuw feest van de gemeentelijke gasfa briek. Een historisch spel wij zouden het liever willen noemen: een revue. Een revue, die uitstekend is geslaagd. De auteur, de heer David Lefeber, heeft, met medewerking van vele ta lentvolle krachten uit het personeel, op zeer gevarieerde en vlot-verlopen de wijze in taferelen, afgewisseld door samenspraak en zang, de ge schiedenis doen leven van'de hon derdjarige gasfabriek en de oprich ting in die tijd van de Electriciteits- fabriek. Zeer bijzonder heeft ook tot het slagen van de revue meegewerkt 'cie verzorging va^n costumering en decors. Keurig, volkomen in stijl, was om slechts één voorbeeld te noe men de salon van een eeuw gele den, met de reciterende dame en heer. Bij de dansen door,„Nieuw Brun- hilde" hebben wij bewonderd de mooie lichteffecten niet alle cos- t'x.ims konden wij waarderen. Een zeer bijzondere sportieve praestatie ggven de ly. Waconis- - parterre acrobaten. De illusionist Geraldini had even eens veel succes met zijn muzikale vingervlugheid en toen hij, onder luid applaus, te c voorschijn toverde de portretten van directeur, adj. di recteuren en vroegere directeuren. Het intermezzo van het verliefd paartje Valentine en Cobus was heel vermakelijk. Als wij in details zouden treden, zouden wij een hele reeks aardige taferelen, mooie zangnummers uit de revue gaan noemen, om die stuk voor stuk te prijzen de een natuurlijk meer dan de andere, maar alle toch als uitstekend verzorgd. Er moet ontzaglijk veel vrije tijd zijn gegeven om dat-alles zó ten to nele te kunnen brengen, op zulk een beschaafde, fijne wijze. De burgemeester bracht dan ook een opgewekt gezicht zetten, hetgeen hem, gezien de uitstekende behande ling eh de hem geschonken cham pagne niet moeilijk viel; één been moest hij enigszins „balancerend" naar voren houden en dan gnuiven en een beetje met de ogen knipperen. Op zekere dag verklaarde zelfs on ze- goede Mathilde, dat Timm lichte lijk „van de kook" was. Werner Lon- mann had tegen hem gezegd, dat de tekening klaar was, dat ze de beste van de reeks was geworden, en dat ze vast in een groot geillustreerd tijdschrift gereproduceerd zou wor den. O Timm, nefc zoals jou is het ook je ijdele voorvader Lucifer ver gaan, toen hij van de heme»! in de hel omlaagstortte. Op een goede dag verscheen Werner Lohmann bij ons en bracht een redactioneel schrijven mee, waarin stond te lezen: „Uw kostelijke „Aangeschoten La kei" zal reeds binnen enkele weken gereproduceerd worden.'' „Hoezo... hoezo... aangeschoten lakei? vroeg Timm verblekend. „Nu,' lachte Lohmann, „zo heet de tekening. Het onderschrift luidt: „Aangeschoten Lakei". „Maar... maar dat ben ik toch niet? „Natuurlijk... wie anders?*' Timm kreeg het op zijn zenuwen. WEERSVERWACHTING KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind en plaatselijk nachtvorst. Mor gen overdag enkele overdrijven de wolkenvelden met droog weer en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zwakke tot matige winck uit richtingen tus sen West en Noord. WARD-CURSUS Verbetering van de muzikale opvoeding der jeugd. 1 Bij de vernieuwing van het' onder wijs zal een grote plaats worden inge ruimd voor muziek en zang, en daar de lagere school zoveel gelegenheden biedt om aan de kinderen een ware muzikale vorming te geven, moet men alle middelen gebruiken om daar reeds de eerste grondslag te leggen. Het vak „zang" zal voortaan „mu zikale opvoeding" moeten heten; maar dan zal dus de „zangonderwij zer" meer muzikaal geschoold moeten worden, wil hij zijn taak naar beho ren kunnen vervullen ey wil hij zich een plaats veroveren bij de aanstaan de onder wijs-vernieuwing, want dan gaat het niet alleen maar om wat liedjes te leren aan kinderen met, stem, maar dan moet bij allen, zon-' der uitzondering, stem worden aan gekweekt, gehoor worden gescherpt, rythmisch gevoel worden bijgebracht, zelfs tot improviseren worden ge prikkeld. Al deze onderdelen worden door de Ward-cursussen bijgebracht, zelfs bij degenen, die zeggen niet muzikaal te zijn of geen stem te hebben. Het Ward-Ipstitüut wil in Leiden een .-volledige cursus beginnen: de cur sus in het 1ste en 2de leerjaar der methode (40 lessen), waarna de cur sus in het gregoriaans, zo noodzake lijk voor de 'school-misSen en voor onze volkszang in de kerk (20 lessen). Maar vooraf zal er een herhalings cursus van 4 léssen woïden gegeven, eigenlijk bestemd voor degenen, die reeds vroeger een cursus volgden. Deze cursus wordt gehouden in de St. Barbar'aschool te Leiden, Leven daal 54, en wel op 25 Mei, 1, 8, 15 Ju ni van 68 uur n.m.; kosten voor de ze 4 lessen zijn 5. Zijn er liefhebbers, die eens kennis willen maken met de Ward-methode, dan worden die ook uitgenodigd op 25 Mei. Pastoors, mag ik u verzoeken uw schoolpersoneel tot deelneming aan te sporen? Onderwijzers, maakt uw collega's en kennissen daarop opmerkzaam! Dank U! Th. M. BEUKERS Pastoor. aan het einde van de avond welver diende dank aan de voorzitter van de personeelsver., de heer Woudenberg, aan de auteur de heer Le Feber (aan wie bloemen werden aangeboden), aan de componist en dirigent de heer Dick Kok, aan allen, die aan deze avond hadden rheegew;erkt. Met de burgemeester, wethouders, secretaris en vele Raadslesien van Leiden en vele gasten uit Leiden en omgeving waren aanwezig directie der Lichtfabrieken en een gedeelte van het personeel. De avond wordt nog vier maal herhaald. v Burgemeseters van de omliggende gemeenten, die door Leiden van gas worden voorzien, hadden gistermid dag een bezoek gebracht aan de Gas- en E'ectriciteitsfabriek, vervolgens werden in „Het Gulden Vlies' ver versingen aangeboden, waarna de edelachtbare gasten vervolgens de opvoering van „Honderd jaar Gas" in de Schouwburg bijwoonden. 42 „Dolly, deze vingera.' druk kan ons van geen nu zijn. Hij is van James Ma roon, en die zit al vijf jaar m de gevangenis. Het raad sel wordt steeds ingewik kelder." „Luister, Paps, ik zal U zeggen wat ik er van denk." Lakei... hij.,. Timm... lakei! Dat kleinerende, infame woord! En dan aangeschoten". Dat was nog klei- nerender. Als er nu dronken of voor mijn part „bezopen" had gestaan... daar 7ag nog kracht in. Maar „aan geschoten''? In dat ene woord lag een hele wereld van belachelijkheid. „Als u dat niet verandert schiet ik me voor de kop/' dreigde Timm. „Dat is minder," antwoordde de schilder onverstoorbaar, „de tekening is nu toch af." yDe houtzagerij- is nog steeds niet opgebouwd; er is zelfs nog niet mee begonnen. De houtzager heeft het geld, dat hij van de verzekering heeft gekregen, in enkel zilver en goudstukken omgewisseld; hij heeft deze in een ijzeren kist weggeborgen en gaat nu van zijn schat niet meer weg. Als iemand met het voorstel bij hem komt zijn houtzagerij weer op te bouwen, geraakt hij buiten zich zelf en schreeuwt hij, dat ze hem wielen bedriegen en hem zijn geld ontfutse len. Hij is klaarblijkelijk niet meer heel goed bij het hoofd. Van zijn zoon Emil heeft geen mens meer iets gehoord. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2