Hubertus Een echt en een gestolen Paus-paleis Minister Mansholt heeft het anders gezegd of anders bedoeld Koeltechniek biedt prachtige kansen! DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ROME-ALBUM fr is geen foto-toestel no DIG, om te kunnen fotograferen, evenmin als een film-apparaat om te kunnen filmen. Ieder normaal mens, hoe pover met met geld en goed bedeeld, bergt in zijn schedel een film-apparaat van zulk een volmaaktheid, dat daarbij vergeleken ieder technisch hulpmid del prutswerk is. Twee ogen kijken én: de kiek is klaar. Van onze Rome-reis hebben we op die goedkope manier een ellen-lange kleuren-, geuren- en geluidsfilm op genomen, die we op stille tijden, met een grote sigaar in een grote stoel ge zeten, laten afrollen urenlang. Het vermakelijke daarbij is, dat je er altijd zelf op staat, ook in die om standigheden, dat je je volslagen een zaam waande. Er is b.v. een bepaald lachwekkende opname bij van een Leids recfacteur, die met twee zware koffers en een portemonnaie met niets erin, hijgend, zwetend, zuchtend door Rome's straten tippelt, aan iedereen de weg vraagt naar de Via del Vela- bro en van niemand het juiste ant; woord krijgt. Zo is er een scène bij met geluid en al opgenomen van hetzelfde perso nage. terwijl het ligt te snurken op een bank in de eetzaal van keizer Augustus nu ja, het dak was ver dwenen, maar het was toch de eet zaal van Augustus en als de keizer hem daar gevonden had.... Maar we zullen er ons wel VOOR WACHTEN nog meer ta ferelen uit de intimiteit van een Ro me-reis af te draaien, en ons bepalen tot enkele coupures'. Het is een kunst goed te filmen, zelfs met je ogen, en wij meenden het daarin ver, zéér ver zelfs gebracht te hebben, veel verder dan iemand an ders. Het was dus wel bizonder-te leurstellend en vernederend bij het ontwikkelen van de film te bemerken, dat het knoeien was geweest. De ker ken, om maar iets te noemen, bleken alle veertig over elkaar afgedrukt te zijn een wirrelwar van oude zui len, gouden mozaieken, slingerende engele-benen en wierooklucht. Het enige, wat van sommige van die kerken in ons geestelijk appa raatje achterbleef, is de heugenis er geweest te zijn, en verder blanco! Van de Santa Bibiana hebben we de deur expres voor ons laten ontslui ten, maar door wie weten we niet en wat we er gezien hebben weten we niet. Het is een pracht van een film-toe stel, dat we van O. L. Heer op 's le vens baan hebben meegekregen, maar je, moet niet te schielijk willen draaien, want dan komt er geen spaan van terecht. Laat u dat gezegd zijn, toekomstige vacantie-gangers! Wie te veel ziet, ziet niets. Radio DONDERDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 8.45 Gr. pl.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvitami nen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.50 Kleuterprogram; 11.00 Symphonie; 12.00 Piano en zang; 12.00 Weerpraatje 12.33 Johan Luger; 12.38 Zigeu- nermuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 "Me- tropole Orkest; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Ziekenprog.; 16.05 Kinderzang; 16.30 The Skymasters; 17.00 Kaleidos- coop; 17.20 Dr. Portielje; 18.00 Nieuws 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Gr. muz.; 19.15 Volksmuziekschool; 20.15 Noor wegen zingt; 20.45 Hoorspel; 21.45 Concert; 22.15 Ind. wetenswaardig heden; 22.30 The Romancers; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Gr. muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Watei'standen; 9.45 Schoolradio; 10.00 Leonore, Beetho ven; 10.15 Morgendienst; 10.45 Het Staats- en Domkoor; 11.00 Ziekenbe zoek; 11.45 Lieder ohne Worte; 12.03 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Cello en piano; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.00 Alg. Jaarr verg. Ned. Christenvrouwenbond; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Koorzang; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Gr.pl.; 19.50 Tong-tong; 18.00 Mandolinata; 18.15 CNV-kwartier; 19.00 Nieuws, weeroverzicht; 19.15 Leger des Heils; 19.30 Actueel geluid; 19.55 Bachkoraal; 20.00 Nieuws; 20.15 Steravond; 21.20 De Vaart der vol ken; 21.40 Gr. muziek; 21.50 "Vervolg steravond; 22.30—22.45 Avondover- denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Anthon van der Horst; 23.40 Gr.pl. hebben we rrrrt! een film in ver- sneld tempo vervaardigd, en dat met opzet. Daarom is dat gedeelte goed gelukt. Ook in het Vaticaan is het: wie in drie uur alles wil zien. ziet niets en wie in de Cortile del Belvedere be gint de beroemde Apollo met een eigenwijs gezicht van deskundigheid van top tot teen op te nemen, moet tegen de tijd, dat hij de Sixtijnse Ka. pel binnen-wankelt, met eau de Co logne worden bebèt en bijgebracht. Dat vertelden we ook, als een soort verontschuldiging voor onze haast, te gen de suppoost, die bij Apollo de wacht houdt. Deze man knipoogde alles-begrijpend en plukte een witte bloesem-tros uit een van de kuipen met oleanders, die de hof van de Bel vedere doorgeuren. Ons filmtoestel letje zei: knip! en dus zullen we ons leven lang de Belvedere-hof in het Vaticaan kunnen blijven bekijken: een goud-gele door bogen omgeven achthoek, met bruids-boeketten van oleanders, een babbelend en bubbe lend fonteintje en een vriendelijke, door Z. H. betaalde bewaker. De Apollo nemen we op de koop toe mee. MET HET BALSEMEND OLEAN DER-RUIKERTJE VOOR ONZE NEUSGATEN zijn we langs de lege ogen van honderden marmeren god- jes en godinnetjes gesneld, maar in de kaarten-galerij kregen we het al te kwaad. Gelukkig opende juist de daar dienst-doende bewaker die niets te bewaken heeft de landkaarten zijn op de muur geschilderd een van de vensters, omdat hij het in de galerij „freschetto", wat frisjes vond. En samen hingen we over de vensterbank om uit te kijken 's Pausen zon-overgoten tuin, waar de waterval van Paulus V bruisend en schuimend neerstroomde tussen het lentegroen, het sierlijke,' gele land huis van Pius IV net om de hoek van een laantje keek en in de verte een rood bastion boven de zwarte cy- pressen zijn weerbare kop op stak een brok van de vestingmuur, door Leo IV in 800 rond het Vaticaan ge bouwd, nadat de Moren het geplun derd hadden. Een orkestje nachtegalen (die niet alleen 's nacht maar ook overdag zin gen) hield Sixtijnse kapel buiten in het lommer, maar we mochten Rome toch niet verlaten, zonder de Sixtijn se kapel nog eens van binnen gezien te hebben. MENS weet, dat in dö- Sixtijnse kapel de Paus-keuze plaats1 heeft, en er bij die gelegenheid een vuurtje aangestoken wordt met de stembrief jes. Maar dat is niet altijd zo geweest. De Pausen woonden vroeger zelfs niet in het Vaticaan, maar in het La- teraan-paleis, precies aan de andere kant van de stad. Eerst Gregorius XI die, nadat een reeks van pausen gedurende 70 jaar in Frankrijk had gewoond, het Late- raan-paleis bij zijn terugkeer in 1377 als een bouwval terugvond, vestigde zich voor goed in het Vaticaan. Ook daarna had de paus-keuze her haaldelijk buiten het Vaticaan plaats, en bij voorkeur in het Quirinaal een ander pauselijk, van boven tot onder oranje-gesausd, paleis midden in de stad. DWALEN, dat we de weg naar de Sixtijnse kapel niet meer terugvin den, kunnen we niet nalaten te ver tellen, dat het Quirinaal een gestolen paleis was en het niet meer is. De ko ning van Italië heeft het in 1870 van de Paus gestolen. Het werd koninklijk paleis, wat het nu ook niet meer is, maar in 1929 heeft Pius XI wat van Pius IX ontstolen was aan de Ita liaanse staat cadeau gedaan. Dat heeft ons persoonlijk gespeten, niet omdat de Paus in het Vaticaan te nauw behuisd zou zijn, maar omdat er nauwelijks een onbetaalbaarder grap was te bedenken, dan een ko ninklijk paleis met de koninklijke groen-wit--rode standaard in top. dat aan iedere straatjongen opbiechtte gestolen te zijn. Boven de hoofdin gang lagen en liggen nog (het is nu paleis van de president der Repu bliek) de beelden van Petrus en Pau lus in ongemakkelijke houding neer gevleid, daarboven een nis met een Maria-beeld en weer daarboven een groot marmeren plakkaat, waarop, bekroond door paus-tiaar en sleutels, vermeld staat, dat een van de Pausen het heeft gebouwd. De laatste koning, koning-keizer Victor Emmanuel II, vond die roof blijkbaar zo gênerend, dat hij zich terugtrok in de Villa Savoya, waar het, tegen zijn zin, tot keizer en kei zerin van Abessynië verheven echt paar een zeer huiselijk leven leidde, zoals wij eens als volgt vonden ge schetst: de koning las, terwijl de ko ningin naaide. NU HALS-OVER-KOP TERUG naar de'Sixtijnse kapel! De paus keuze heeft er wel vaak, maar vaak niet plaats gehad. Het conclaaf, waar uit in 1846 Pius IX als paus te voor schijn kwam, was dat spreekt van zelf het laatste, dat „buitenshuis" gehouden werd. De Sixtijnse kapel heeft dus haar vermaardheid niet te danken aan de paus-keuze, maar aan de muur-schilderingen en het pla fond. De kapel bestaat uit vier heel ho ge muren en een bol dak eenvou diger kan het al niet. Uitwendig is het een grote, grijze schuur met-klein raampjes. Ook al niet indrukwekkend. Maar van binnen hebben de be gaafdste kunstenaars van het begaaf de Italië haaf beschilderd en ten slot te heeft dat reusachtige genie Michel Angelo op het plafond de schepping en op een der muren de ondergang van de wereld in ontzaglijke vizioenen uitgedroomd. Sixtijnse kapel binnenkomt, zijn handen van verbazing ineen-slaat en uitroept: wat is dat prachtig en prach tig en prachtig! De kleuren zijn ver vaald. Het „Laatste Oordeel" is1 meer of minder aangekleed, want latere Pausen vonden het allemaal veel te bloot voor een kerk (waar zij geen ongelijk in hadden!). En het beroem de plafond is zo hoog en de muren zijn zo steil, dat de beschouwer na 5 minuten een stijve nek heeft. Daarom wordt er druk met spiegels gels gewerkt en is het in de Sixtijnse kapel heel normaal lang-uit rugge lings op'een bank te gaan liggen en naar het dak te staren. Knip! zei ons photo-apparaat, en wij zien ons zelf daar weer liggen, met een geurig oleander-bosje voor ons neus, als maar kijkend naar een plafond, waar je nooit op uitgekeken raakt. L. R. BINNENLAND. Te Helmond is het 4-jarig meis je W. onder een met paard bespan nen wagen geraakt en op slag ge dood. De luitenant-generaal b.d. van het K.N.I.L. G. A. Scheffer, is in de leeftijd van 69 jaar overleden. Te Eindhoven zijn de „Nutricia"- gebouwen thans in gebruik bij de „Energie"-metaalwarenfalbriek, ige-» deeltelijk door brand verwoest. Grote hoeveelheden komkom mers gaan dagelijks naar Engeland. Dezer dagen bedroeg een dagaanvoer voor de export ruim 10.000 kistjes, resp. van 12 en van 24 stuks. Het waren zowel kasproducten als kom kommers van onder het platte glas. Belangwekkende opgravingen Nabij* Valkenburg aan de Rijn heb ben opgravingen tot zeer interessan te ontdekkingen geleid'. De opgravin gen geschieden in het zesperioden- castellum (42-240 na Chr.) en hebben de zes verdedigingswallen, in die ja- r engebouwd, aan de dag gebracht. Men ziet op de foto duidelijk de zes perioden; de muur van de zesde ves ting vormt de afsluiting van deze perioden. Foto ANP-v. d. W. EINDE VLEESDISTRIBUTIE AFHANKELIJK VAN VEEVOERVOORZ1ENING. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening geeft rec tificaties op het gisteren gepubliceer de verslag van het A.N.P. over een re'devoering van minister Mansholt te Markelo, waarin onder andere ver blijdende mededelingen werden daan over een spoedig op handen zijnde opheffing van de vleesdistri butie en van de verplichte veeleve ring. De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft als uitgangspunt van zijn redevoering ge steld, dat,, hoezeer als gevolg van het plan-Marshall het economisch aspect van Nederland verbeterd moge zijn, onder de tegenwoordige omstandig heden één ding vaststaat: Nederland kan er slechts weer bovenop komen als wij hard werken en sober leven. Het is duidelijk, dat in het raam van een op deze leest geschoeide rede geen bijzondere verwachtingen om trent verruiming van de voorziening kunnen worden gekoesterd. De minister heeft niet gezegd, dat de vefplichte veelevering zal worden DISTRIBUTIENIEUWS AARDAPPELMEEL, MAÏZENA EN ANDERE ZETMEELPRODUCTEN WEER VAN DE BON. De voorraden aardappelmeel ei maiszetmeel maken het mogelijk ee: aantal zetmeelproducten los te maken van de keuzeboil brood-puddingpoe der-vermicelli e.d. Naar het ministe' rie van Landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei a.s. aardappel meel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, mai- zena, tarwezetmeel, alsmede uit zet meel bereide custard, vlapoeder en puddingpoeder door consumenten weer worden gekocht zonder dat daarvoor een bon behoedt te worden afgegeven. De keuzebon zal in het vervolg worden aangeduid als brood- vermicelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood-vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, tarwegries- meel en met tarwegriesmeel samen gestelde puddingpoeder. Voor deze tarweproducten blijft de bestaande distributieregeling dus gehandhaafd. DE BROODPRIJS. Naar wij vernemen, ligt het*in het voornemen, om voor alle broodsoor ten, met uitzondering van brood van 50 gram en lager, de gewone broodprijzen te doen gelden, ook indien het brood gebakken is van patentbloem (witbrood). Dit zal te vens een einde maken aan het uit zeven van het regeringsmeel. BUITENLAND. Twee als Bulgaarse officieren geklede personen zijn in een omge bouwd Heinkel-toestel op het vlieg veld van Istanboel geland. Zij ver klaarden uit Bulgarije gevlucht te zijn, omdat het leven daar „ondra gelijk" was. - Dinsdag heeft het in vele stre ken van Frankrijk hevig gehageld en geonweerd. In het gebied van Tours werden wijngaarden door landverschuivingen weggevaagd. In het Zuiden van Brazilië heeft een cycloon grote verwoestin gen aangericht. 19 personen vonden de dood en meer dan 100 personen werden gewond. Dinsdagavond ontspoorde dë express-trein van Londen naar Brad ford en stortte bij Wath-on Dearne van een helling. Zes passagiers wer den gedood en meer dan 40 gewond. Bij een explosie in een teer- en chemische fabriek te Kearny (New Yersey) kwamen 10 personen om het leven. De Joegoslavische regering ont kent noch bevestigt de arrestatie van Dr. Peter Cule, de katholieke bisschop van Mostar, hoofdstad van Herzegowina. Mgr. Cule zou op 22 April met een aantal Capucijner- monniken en zusters gearresteerd zijn. Het is niet onmogelijk, aldus Reuter, dat hun arrestatie pas be kend gemaakt wordt, wanneer het proces tegen hen begint. Enige honderden Joodse ont heemden zullen vandaag uit Bergen Belsen naar Palestina vertrekken. BLOEMENHANDELAREN BIJEEN. In de overvolle zaal van „De Drie Kolommen" te Aalsmeer kwamen gis teren de bloemenhandelaren uit ver schillende delen van het land bijeen. De vergadering ging uiteen tot Don derdag a.s., na een resolutie te heb ben aangenomen, waarin werd ver klaard, dat de „niet koop"-actie niet zal worden stopgezet, voor en aleer de kring veilingen de toestand van vóór 1 Deceihber 1947 zal hebben her steld en het reeds betaalde terugge- stprt. VLOOTREVUE Het ligt in de bedoeling ter gele genheid van het gouden regerings jubileum van H.M. de Koningin op Vrijdag 3 Sept. een vlootschouw voor jachten, vissersvaatriugen, binnen schepen en marine-eenheden te hou den op het Buiten IJ te Amsterdam. Waarschijnlijk zullen de leden van het Koninklijk Huis deze vlootrevue vanaf het prinselijk jacht „Piet Hein' in ogenschouw nemen. Voor het week-end, volgens op deze revue no digt de K.N.Z. R. V. alle zeewaar dige jachten uit voor een gemeen schappelijke tocht op de Zuiderzee. DEVALUATIE-GERUCHTEN OP DE BEURS. Na het langdurige Pinksterweekend zag de effectenbeurs zich voor een verrassende situatie geplaatst, die een krachtige koersverheffing veroor zaakte. Wederom hebben nl. devalua tiegeruchten hun intrede gedaan en wel als gevolg van het bericht, dat de "Amerikaanse nationale adviesraad zo nodig devaluatie zou eisen der valu ta's van de aan het Marshallplan deel nemende landen. Dit verwekte ter beurze een grote vraag naar aandelen van de zijde van het publiek, zodat men een herhaling beleefde van de onder invloed van devaluatiegeruch ten ontstane krachtige koersstijging van enige tijd geleden. Toch was de omvang van de affaire, hoewel uitge breider dan Vrijdag, toen voor 1,5 millioen gulden aandelen werd om gezet, niet bijzonder, groot, en toen van bevoegde Nederlandse zijde werd medegedeeld, dat het niet waarschijn lijk geacht werd, dat devaluatie-eisen aan Nederland gesteld zullen worden, doch veeleer aan Frankrijk, Italië eft Griekenland, luwde de belangstelling en liep de markt terug. Prolongatie 2 1/4 procent. afgeschaft. Nagegaan wordt, of de verplichte veelevering afgeschaft kan worden, zonder dat daarvan ernstige gevolgen voor de vleesrantsoenering het gevolg zullen zijn. Of in de toekomst de vleesdistri butie van overheidswege beëindigd kan worden, hangt af van de veevoe dervoorziening. Opheffing van de vleesdistributie zal slechts mogelijk zijn, indien Nederland in staat wordt gesteld zoveel veevoeder in te voe ren, dat onze vleesproductie op peil kan worden gebracht. De minister voegde er aan toe, dat de vooruitzichten voor de invoer van veevoeder niet zodanig zijn, dat in het eerstvolgende jaar een belang rijke verruiming van het vleesrant soen, Iaat staan een opheffing van de vleesdistributie kan worden ver dacht. De vleespositie blijft voors hands moeilijk. De minister heeft het vraagstuk van de boterexport behandeld in het raam van een uiteenzetting over de melkprijs, die lager is vastgesteld dan de melkveehouders hadden gehoopt. Minister Mansholt heeft er op gewe zen, dat een nog hogere melkprijs de export van zuivelproducten zal be moeilijken, waarbij voor boter de kostprijs toch al ongunstig hoog ligt, vergeleken bij de boterprijs in andere boterproducerende landen. Dat is de reden, waarom de Nederlandse zui velindustrie zich in de toekomst op de productie van andere zuivelpro ducten dan boter zal gaan moeten toeleggen producten, waarvoor wèl goede afzetmogelijkheden mogen worden verwacht. Reeds komt in het thans ingetreden, nieuwe productie jaar tot eind April 194*9) 10.000 ton boter voor export beschikbaar en het is de vraag, of deze 10.000 ton, die voor het overgrote deel nog gemaakt moet worden, in verband met de prijsmoeilijkheden afgezet kunnen worden. Dat deze 10.000 ton reeds in koelhuizen opgeslagen zou liggen, is geheel onjuist. Waar de minister ge sproken heeft over de voor een om schakeling "noodzakelijke credieten heeft- hij gewag gemaakt van de Herstelbank, door de Nederlandse re gering geschapen voor de verstrek king van credieten ten behoeve van de ontwikkeling van de Nederlandse industrie. Over de export van landbouwpro ducten is gezegd, dat deze in het af gelopen jaar een belangrijke stijging te zien heeft gegeven en dat voor het inmiddels ingetreden nieuwe jaar een verdere stijging wordt verwacht, tot ongeveer 1100 millioen gulden. De mede !elir.0 over de textielex- port maakte deel uit vgn de behan deling van het vraagstuk der lonen en prijzen in ons land, waarbij de minister uiteen heeft gezet, dat het van uitermate grote betekenis is het prijsniveau te handhaven, mede ook, omdat anders onze export van textiel voor zeer grote moeilijkheden komt te staah. ONTPLOFFING IN GRASDROGERIJ. In de grasdrogerij te Scherpenisse op het eiland Tholen gebeurde een ernstig ongeluk. Toen de oven op nieuw moest worden aangemaakt, werd abusievelijk een bus benzine inplaats van petroleum gebruikt. Er ontwikkelden zich gassen in de nog warme oven en een ontploffing volg de. De directeur van de drogerij? die er bij stond en twee arbeiders, wer den ernstig aan hoofd en armen ge wond. Doordat in de oven een venti- latie-luik open stond, vond de kracht van de explosie een uitweg, zodat ernstiger gevolgen uitbleven. Er is alliid groot gebrek geweest aan vaklieden op koeltecli- nisch geoied. Dit tekort zal in de komende jaren nog veel erger worden. Een prachtkans voor jongelui, die van de AMBACHTSSCHOOL komen of reeds in koeltechnische bedrijven werkzaam zijn. Zij kunnen deelnemen aan de avondcursus voor opleiding tot KOELMONTEUR.in onze school voor Koeltechniek. Aanmelden vóór 1 |uni a.s. Uiterst bekwame leiding van specialisten. Vraagt terstond GRATIS prospectus aan: SCHOOL VOOR KOELTECHNIEK - LEIDEN SECR.: STATIONSWEG6a Inlichtingen: 'savonds van 7—9 uur EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 26) Het was heel lief. De kinderen lie pen langzaam en vriendelijk met hun onderwijzeres op, noemden de ver schillende bomen van het gemengde •bos bij hun namen, herhaalden wat zij de laatste keer over het bloeien der katjes en over bladerenknoppen hadden gehoord en plukten af en toe een viooltje. Met ware kennersblik monsterden ze de bloemen, telden de kelkbladen en meeldraden en zetten allemaa' verstandige gezichten. Plotseling proestte Balthassar het uit: „Kijk dat meisje daar eens... dat kleintje met dat melkboerenhonden haar. die staat haar viooltje op te eten... net als een kalf."' Zo was het. Het kleine meisje stond ip gedachten verdiept, knipperde met •haar oogjes tegen het zonlicht en kauwde op haar viooltjes. Balthassar haalde een lijvig notititeboek te voor schijn en maakte een aantekening. Oho, dacht ik, die doet het serieus. Ook Erica bemerkte Balthassar's schrijverij, bloosde lichtelijk, ont waarde nu eveneens het violen-eet- stertje en riep het mét een verma nend woord tot orde. „Jammer!" bromde Balthassar, „het" smaakte haar juist zo goed!" Zij liepen verder. Een koekoek riep De kinderen telden. „Acht keer!" riep een dreumes. „Juffrouw nu leeft u nog acht jaar.'' „Dat vind ik veel te weinig,'' zei de onderwijzeres vriendelijk. „Neen," riep een meisje, „dat be tekent heel iets anders: de juffrouw krijgt acht kinderen." „Maar Selma!'' „Het betekent vast, dat we alle maal tachtig jaar worden," zei een bruine rakker. Balthassar maakte weer een aan tekening. De koekoek riep opnieuw. „Waar zit hij? Waar zit hij?" rie pen de Weinen. „We willen hem zien." „Ik ^vil hem vangen,schreeuwde een stevige jongen, „en hem in een kooi sluiten." Toen vertelde de onderwijzeres* de kinderen, hoe een schuwe vogel de koekoek is. Hij is de kluizenaar van het woud. ongezellig, mensen- en dierenschuw. Er zijn zelfs jagers, die nog nooit een levende koekoek ge zien hebben." „De koekoek haal je," zei Balthas sar tegen me. „Ik heb ook nog nooit een levenden koekoek gezien." Terwijl zij verder liepen, onder hielden de kinderen zich met elkaar. Niet bepaald op verheffende wijze. „Grote dieren krijgen grote jongen enWeine dieren krijgen kleine jon gen," merkte een knaap op. „Niet altijd," zei de onderwijzeres. „Jullie hebt toch wel eens een plaat van een kangoeroe' gezien? De kan goeroe is een groot beest, nietwaar? Maar haar jong is in het begin niet groter dan een meikever." De kinderen sperden hun ogen open. Balthassar eveneens. ,Haha,'' zei hij, „nu houdt ze ons voor de mal. Juffrouw, kan ik u even spreken?" ,Hm, dat van die kleine kangoeroe dat is toch zeker gekheid?" „Neen dat is zc!' „Zo klein als een meikever? En dan al ter wereld." „Nu juffrouw, als dat waar is, als' u me dat zwart op wit kunt aanto nen, dan tracteer ik op een bowl van tien flessen champagne en drink ik die voor driekwart helemaal alleen uit." Hij nam zijn notitieboekje en schreef. De onderwijzeres ging terug naar de kinderen. Wij vonden bosroosjes. Duizenden liefelijke roserode bloemen droom den boven de groene, vochtige grond De kinderen slaakten kreten van ver rukking. „Dat zijn de roosjes van de lente," zei Erica, „de bosroosjes". Met de kinderen genoot zij van de pracht der bloemen met hun grote ijle bladeren., die zo groot en jjf zijn om het schaarse licht, dat op scha duwrijke plekken doordringt, op te kunnen vangen. Toen groef zij een plantje uit. „Zien jullie wel, de wortel gaat niet naar beneden hij gaat, dwars on der de grond door. Dat noemt men een wortelstok. Waarom zou dat zo heten?" „Misschien omdat de dwergjes er zich een stok van maken!" zei eén klein meisje. De grotere jongens glimlachten spottend, maar de onder wijzeres prees het kind en zei, dat het lief en goed had geantwoord. Qaarop verklaarde de onderwijzeres de kinderen, hoe steeds één deel van de horizontal wortelstok afsterft en het andere nieuwe knoppen en loten krijgt, zodat de plant met haar wor telstok in de grond verder wandelt, daarheen waar zij nieuw voedsel vindt; zij vertelde, hoe zich reeds ge durende de herfst onder de aarde een wortelboogje vormt, waaraan een knop hangt. Dat is net een poort met een witte lantaarn. En dan -buigt zich de boog naar boven, bij het eer ste lentelicht breekt deze de aarde open, de knoppen komen te voor schijn, worden de liefelijke rozen struik yan de prille lente en de goe de oude wortélstok voedt hen met de voorraad, die hij a's een zorgzame vader gedurende de winter verza meld heeft. Balthassar maakte opnieuw een aantekening. Nu moest ik toch eens zien wat hij zo voortdurend te schrijven had. Heimelijk keek ik over zijn schouder Toen las ik: Biernowski moet drie centenaars grofzout meebrengen. Biernowski dito vaatjes haring. Kangoeroe- jong als meikever? 10 flessen cham pagne. Smid, die schoft rekening ie hoog. Geval met wortelstok zeer merkwaardig. Zwarte stier aan Dietlijn verkopen, niet aan Ham- pel. Zo mogelijk voor school op gezette koekoek aanschaffen. On derwijzeres zeer goed. Dit allegaartje van bedrijfszorgen en schoolaangeTegenheden amuseerde me. De onderwijzeres keek op haar horloge. „We moeten terug!" Allen stelden zich op in rij en gelid De kinderen zongen: „Vogels zingen, bloemen bloeien, groen zijn weder bos en gaard, en wij trekken rond én wandelen van de ene plek naar de and're over de grote groene aard." Balthassar schouderde zijn stok, marcheerde achteraan op de maat mee en begeleidde het lied met zijn diep basgeluid. Daar hij de tekst niet kende, zong hij maar „lala" cff „hum hum"! Aan de rand van het bos riep een mannenstem: .Blijven staan! Allen blijven staan." „Werner Lohmann, de schilder, stond met zijn fototoestel op een weide. „Hier wordt les gegeven!" riep Bal thassar wrevelig. „Ja juist, dat zie ik riep de schilder en knipte af. „Dat is het x'eusachtigste van de hele morgen,zei een jongen. Waar op hij van Balthassar een oorveeg in ontvangst had te nemen. I?e schilder sprong lachend nader bij. Hij begroette Erica zeer hartelijk knikte ons toe, trok de meisjes aan haar vlechten wierp de petten van de jongens de lucht ;n en jodelde. De kinderen juichten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2