Engeland klopt Nederland in finale met 1-0 Seizoenbesluit met 3-1 zege op Zwitserland Nederlandse korfbalteam verslaat Engeland met 7-2 Het KNGV-jubelfeest te Arnhem DINSDAG 18 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HOCKEY-WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES In de finale van het tournooi om het wereldkampioenschap hockey voor dames heeft het Engelse elftal met 10 van Nederland gewonnen, welke stand reeds met de rust was be reikt door een doelpunt van mevr. Russel Vick. Engeland heeft hiermede de titel van werldkampioene dames- hockey veroverd. Nederland werd tweede en Schotland derde. ENGELAND EN NEDERLAND IN DE EINDSTRIJD. Het was maar heel matig spel, dat het Nederlands damcshockey-elftal Zaterdagmiddag tegen Ierland ver toonde en de 20 overwinning op de Ierse dames konden wij eigenlijk niet verdiend noemen. Technisch waren de gasten ongetwijfeld beter, .ook in tempo wonnen de Ierse dames het van de onzen en ook haar opstelling vonden wij beter dan dat van de Ne derlandse vertegenwoordigsters, die ten slótte wonnen, omdat zij beter van de weinige kansen wisten te pro- fiterén dan de Ierse speelsters, die en kele niet te missen kansen vlak voor het Nederlandse doel hopeloos ver knoeiden. In het Nederlands elftal waren twee wijzigingen gekomen: mej. Markus op de midvoorplaats was vervangen door mej. Nagel, het <geen niet bepaald oen verbetering mocht worden genoemd, terwijl mej. Broers als linksbuiten was opgesteld. Voor haar speelde mevr. Labouchère, en deze wijziging was beter verant woord. De middenlinie kon evenwel haar vorm van de vorige wedstrijden niet vinden, waardoor grote gapingen in het middenveld ontstonden en de Ierse halflinie, die zich uitstekend op stelde, wist van deze fout dankbaar te profiteren. Maar zoals reeds ge zegd, de Ierse voorhoede schoot zeer slecht en de Nederlandse achterhoede had bovendien niet over geluk te kla gen, terwijl Jo Jurissen in het doel uiistekend speelde en enkele gevaar lijke ballen er met veel bravour uit higld. Wie daarvoor de halve, finale tussen Engeland en Schotland had ge zien, waarbij de Engelse dames met. 60 wonnen, behoeft er niet aan te twijfelen welk land het sterkste van dit wereldkampioenschap is. Mevr. Labouchère maakte in de eerste helft na 22 minuten een doel punt en na de rust was het mej. Vreede die samen met mej. Francken de stand op 20 bracht. De uurwer ken in dit tournooi lopen zeer onge lijk, dat hebben wij reeds enige ma len kunnen constateren. Werd er in de eerste helft drie minuten te lang gespeeld, na de pauze liet men vier minuten te kort spelen. Door de successen van de Neder landse ploeg was de belangstelling bijzonder groot. Trouwens, over het algemeen hoorde men de organisatie van dit tournooi roemen, niet het minst door de buitenlanders. Geen land heeft zich tot nu toe aangeboden om de volgende wereldkampioen schappen, welke over vier jaren zul len worden georganiseerd, uit te schrijven, alleen Spanje heeft zich bereid verklaard in 1950 het Europees kampioenschap uit te schrijven, doch veel geestdrift zal hiervoor niet be staan, aangezien de accomodatie in dat land niet zo goed is en de velden er van minder kwaliteit zijn dan in West Europa of in Groot Brittahnië. De uitslagen van de wedstrijden van Zaterdag luiden: Halve eindstrij den. Engeland—Schotland 6—0 en Nederland—Ierland 2—0. Troosttour- nooi: BelgiëDenemarken 22 en Frankrijk—Spanje 2—0. NIEUWE VERKEERSREGELING BIJ HET AMSTERDAMSE STADION. De verkeersregeling, die sedert 1928 bij interlandwedstrijden en an dere grote evenementen voor het rij- verkeer door de verkeerspolitie bij het Olympisch Stadion te Amster dam werd toegepast, bleek reeds in de jaren kort voor de oorlog niet meer te voldoen. Speciaal het par- keervraagstuk baarde n.l. zeer grote moeilijkheden. De verwachting is, aldus deelt de ANWB mede, dat deze moeilijkhe den in de toekomst welhaast onover komelijk zullen worden, temeer daar de dijrectie van het Sta'dion van plan schijnt te zijn het aantal zitplaatsen belangrijk uit te breiden. Daarom heeft de verkeerspolitie een volkomen nieuwe regeling ont worpen, waarbij, naar zij hoopt, het parkeervraagstuk geen moeilijkheden meer zal zaren. Deze rqgeling gaat voor het eerst in op Woensdagavond, 9 Juni a.s., wanneer in het Stadion de wedstrijd HollandZweden zal worden gespeeld. Een belangrijk onderdeel van deze regeling is, dat het van Den Haag komende verkeer over Schiphol en Amstelveen wordt geleid en het Stadion dus uit Zuide lijke richting nadert. In verband hiermede zal de ANWB op de weg wijzers van de rijksweg Amsterdam- Den Haag naast het woord Schiphol ook het woord Stadion aanbrengen. Het verkeer uit Den Haag komen de, dat het Stadion wenst te berei ken via de oude route (door de Zeil- straat) is vrij dit te blijven doen, maar zal er rekening mede moeten houden veel verder van het Stadion parkeerplaats toegewezen te krijgen. De toegang voor auto's voorzién van de z.g. passe-files, die binnen de hekken van het Stadion mogen par keren, blijft ongewijzigd. Dit geldt ook voor het verkeer van Den Haag, dat de nieuwe route via Schiphol volgt. Het verkeer uit Am sterdam zelf (alsmede uit de richting Haarlem en het Gooi voor zover dit niet zijn weg over Amstelveep kiest) moet er rekening mede houden, dat dit in het algemeen niet meer op het Stadionplein zelf kan kunnen parke ren zoals tot dusverre het geval was. Hoe later men komt, hoe verder men zal moeten parkeren. NEDERLAND MET 1—4) GESLAGEN In een slechte wedstrijd, waarin het Engelse damesalftal voortdurend in de meerderheid was, heeft Nederland in de finale van het tournooi om het wereldkampioenschap met 10 ver lóren van een ploeg, welke de wereld titel volkomen heeft verdiend. Het Nederlands elftal speelde in de zelfde opstelling als Zaterdag j.l. te gen Ierland voor de halve eindstrijd, maar ook nu waren er zovele tekort komingen bij onze dames, dat het geen verbazing behoefde te wekken, dat de Engelse tegenstandsters de strijd wonnen, alleen was het maar een kwestie van het aantal doelpun ten verschil. Dat de Engelse voorhoe- slechts één doelpunt kon produceren, was voor een belangrijk deel te dan ken aan het uitstekend doelverdedi- gen van Jc Jurissen. die er heel wat moeilijke schoten uithield. Maar aan de andere kant werden er ook een aantal kansen door de Engelse dames gemist, zelfs "voor open doel, waar voor als reden zou kunnen worden opgegeven vermoeidheid. Trouwens, die vermoeidheid speelde in het Ne derlandse dameselftal een nog grotere rol en enkele van haar waren in de tweede helft volkomen uitgespeeld. Dit tournooi met zijn talrijke zware ontmoetingen, kort achter elkaar, en tfaak in hoog tempo gespeeld, werd gewonnen door hét team, dat physiek het best getraind was en ongetwij feld bleek dat met de Engelse dames het geval te zijn. Trouwens, de mees te van haar zijn lerares m. o. Het spel in deze finale viel beslist tegen. Wij durven zelfs' beweren, dat de strijd om de derde plaats tussen Schotland en Ierland aantrekkelij ker hockey te zien gaf, maar waar schijnlijk sprak de nerveusiteit bij beide ploegen een stevig woordje mee. Het enige doelpunt van de wed strijd werd gemaakt door mevr. Rus- sel-Vick, die na tien minuten de Hol landse doelverdedigster met een rus tig schot passeerde. Het aantal straf- corners op het Hollandse doel was buitengewoon groot en reeds uft dit aantal zou men gemakkelijk kunnen afleiden hoe groot de meerderheid van de Engelse dames -in deze wed strijd eigenlijk is geweest. Voor de derde plaats speelden Schotland en Ierland tegen elkaar ging van tweemaal vijf minuten scoorden beide landen één keer, zo dat het aantal strafcorners moest be slissen. Hierbij was Schotland, dat drie strafcorners meer in de wed strijd had genoteerd, de gelukkige. Voor het tcoosttournooi werd nog gespeeld de wedstrijd tussen Dene marken en Oostenrijk, welke met 10 door Denemarken werd gewon nen. De eindstand van het troosttour- nooi luidt: 1. Frankrijk 2. België 3. Denemarken 4. Oostenrijk 5. Spanje KORFBAL 3 3 0 0 6 3 2 10 5 4 12 14 4 10 3 2 4 0 13 1 KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. WesterkwartierNaas 100; Het ZuidenDeto 92. Grote Korf bal wedstrijden in Al phen. Op Zaterdagmiddag 22 Mei zullen door de korbr -ereniging NS A cp haar terrein grote korf bal wedstrij den worden georganiseerd. Zo zal b.v. een wedstrijd plaats'vinden van de stedelijke twaalftallen uit Leiden en Den Haag welke om kwart voor 4 uur aanvangt. GERINGE BELANGSTELLING VOOR OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI. De belangstelling voor de Olym pische voetbalwedstrijden schijnt niet bijzonder groot te zijn. Hoewel de inschrijvingen nog maar voor lopig zijn en eerst in' Juni de ter mijn afloopt, kan uit de provisori sche opgaven worden geconcludeerd dat de interesse maar matig is, het geen voor een belangrijk deel wel te wijten zal zijn aan het feit, dat er slechts weinig landen zijn, die een amateuristische ploeg kunnen uitzenden in de zin, als door het Olympisch reglement is bedoeld. Volgens mededelingen in de Engel se bladen hebben tot nu toe vijf landen voor het tournooi ingeschre ven n.l. Nederland, Frankrijk, De nemarken, Groot Brittannië en Luxemburg. ZWEMMEN Clubkampioenschappen AZC en School wedstrijden. De wedstrij den om de clubkampioenschappen van de AZC en de Schoolwedstrijden zullen worden gehouden op Zaterdag 10 Juli .a s. Nederlands herenhockey-elftal for ever... De hockey-landenwedstrijd Neder landZwitserland is door het Neder lands elftal met 31'gewonnen, nada t de rust met een 10 voorsprong was ingegaan. Zo is het hockeyseizoen der heren geëindigd met een fraaie overwinning van de Oranjehemden, een volkomen verdiende, maar toch weinig overtuigende zege. Het seizoe n is met uitzondering van het olym pisch tournooi wel bijzonder rijk aan succesen geweest. Van Wales werd met flinke cijfers gewonnen en ook Frankrijk verloor van de Nederlandse ploeg met een be hoorlijke marge, van België werd voorts gewonnen en ditmaal werd Zwitserland geslagen. Na dit soeizoen komt het ons gewenst voor, dat de Nederlandse elftalspelers zich serieus voorbereiden voor het nog zwaarde re olympische tournooi van Londen en wij zijn van mening, dat men dit alleen maar goed kan doen door zo veel mogelijk rust te nemen. De cij fers, 31 voor Nederland, zijn sterk geflatteerd voor de Zwitsers, die in defensief opzicht verrassend goed voor de dag kwamen, maar in tech nisch opzicht absoluut de minderen van de Oranjespelers waren. Het ploegverband van het Nederlandse elftal was ook veel beter, het plaat sen zuiverder, maar aan de afwerking der aanvallen ontbrak heel heel en talrijke schoten werden naast en over gekogeld. Bovendien verdedigden de ..0-- Zwitsers stug en meermalen zagen met als resultaat 11. In de verlen-1 wij 7 a 8 roodhemden binnen de slag cirkel staan, zodat er geen doorkomen aan was en de weg naar het doel voor Bromberg, Bolsius en Kruize pvolko- men geblokkeerd was. Erg fraai hockey ontstond er met dit systeem niet bepaald, maar intussen bereikten de gasten een dragelijke score, waar mede zij zeer tevreden waren. In het Nederlands elftal was de 'linksback Drijver opvallend goed, terwijl de debutant Dijkstra nog wei nig zelfvertrouwen bezat en vaak het witte ding onnodig over de zijlijn schoot. Kruize scoorde met een hoog schot en .fia drie minuten uit een strafcor- ner en vijf minuten na de hervatting maakte Bromberg een tweede doel punt. Kehrer verkleinde de achter stand, maar Bromberg maakte aan al le onzekerheid een einde met een prachtig doelpunt, nadat hij drie, vier tegenstanders had gepasseerd. Met een 31 stand kwam het einde van een wedstrijd, wélke voor 4000 toe schouwers in het Wagenerstadion werd gespeeld. De eerste internationale wedstrijd EngelandNederland te Sheffield i; een groot succes geworden, zowel or. ganisatorisch als qua spel. Van de zij de van de autoriteiten bestond grote belangstelling en er waren 3000 toe schouwers aanwezig. Zoals te voor zien viel won Nederland ^net 72, maar de 2 tegendoelpunten hadden de Engelsen wel verdiend. Ze speel den in de aanval het zwakst, in het midden en in de verdediging beter. Het vangen der Engelsen was uitste kend, maar technisch bleven zij nog wat onder de maat. De wedstrijd ving aan na het spe len van beide volksliederen en nadat de spelers van beide ploegen aan de burgemeester van Sheffield waren voorgesteld. De Engelsen hadden een reserve dame. Na de af worp der En gelsen ontwikkelde zich direct een fraaie partij, waarin de Engelsen het tempo echter niet goed konden vol gen en het nadeel ondervonden, dat zij 'nog geen enkele wedstrijd met elkaar hadden gespeeld. Bij de Ne derlanders klopte de combinatie heel wat beter en eer dat de Engelse ver dediging zich aan het spel had aan gepast kon de Rooy uit een door braak 01 maken en na 20 minuten werd het door dezelfde speler 02. De Engelsen kwamen enkele malen met de bal bij de mand. maar nog voor de rust wist van Eik 03 en mej van Breda 04 te maken. Na de pauze gaven de Engelsen be ter partij waardoor de wedstrijd zeer interessant werd. Kuiper scoorde LUC VAN DAM BLIJFT MIDDEN- GEWICHTKAMPIOÉN VAN NEDERLAND. Ongeveer 3000 toeschouwers woon- den Zaterdagavond in de Apollohal te Amsterdam het gevecht om het kam pioenschap van Nederland in het mid dengewicht bij tussen de titelhouder Luc van Dam en zijn uitdager Bep van Klaveren. Reeds twee maal te voren was een gevecht tussen beide boksers'.ontijdig,beëindigd door oog- wonden en ook Zaterdagavond leek het er op, dat dit zou gebeuren, toen van Dam in de derde ronde een oog- wond opliep. Veel last heeft hij er echter niet van gehad en de kam pioen zorgde er wel voor, dat van Klaveren de wond niet groter kon maken. Na een hard gevecht, dat de volle 15 ronden duurde, werd van Dam, die geregeld in de aanval was geweest, verdiend tot overwinnaar op punten verklaard. Nederland wint Benelux-wedstrrjd Terwijl het jodelkoor van de Stadt- turnverein Luzern zich in het stad huis deed horen, verzamelden Za terdagmiddag »-de officials van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond en de vooraanstaande buitenlandse gas ten zich in de hall. In afwachting van de officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Arnhem. Een stemming van rustig wachten ken merkte Arnhem die morgen, terwijl het in de straten van de met vlaggen versierde binnenstad gaandeweg drukker werd. Uit alle streken van Nederland zijn de turnsters' en tur ners naar de „Bondsstad" getogen om het tachtigjarig bestaan van het Ver- bond op gepaste wijze te herdenken. De Zwitsers uit Luzern, waarmede Arnhem het vorig jaar eeiT uitwisse, ling begon, waren per extra-trein ge komen. Niet minder dan 160 turn sters en turners, een jodelkoor van 19 man met een radio-zanger, 6 tam boers en 4 hoornisten, die plechtige woudhoorns droegen, werden 'reed: Vrijdagavond in Arnhem verwel komd. Zaterdag arriveerden nog een 8-tal turnsters en 24 turners uit Zol- likhoven in het kanton Bern. Ver schillende van de Zwitsers waren ge stoken in de klederdracht van hun streek, andere hadden zich in smet teloos wit getooid, waarbij zij ook witte petten droegen. De Denen plaatsten de regelingscommissie, die bergen werk verzette, voor onver wachte problemen, door een drie da gen voor het begin de laconieke me dedeling te doen, dat er 110 meisjes uit Kopenhagen aan het feest zouden deelnemen. Maar bij het K.N.G.V. hebben ze voor hetere vuren gestaan en zo kon in allerijl het overigens da nig gehavende grote hotel Sonsbëek zo goed en zo kwaad als het ging, worden ingericht om' de Deense meis jes tot verblijf te dienen. Ook deze arriveerden Vrijdagavond. Voordat men tot de officiële ont vangst overging, hebben Arnhem's burgemeester en verschillende plaat selijke en provinciale autoriteiten de burgemeesters en vertegenwoordigers van resp. Coventry, Croydon, Caen en de Deense stad Horsenen verwel komd. Vrijdagavond hebben zij, met inbegrip van de laatste town-major van Arnhem, maj. Cunnack, zich ver zameld aan een officieel diner in de theeschenkerij, na afloop waarvan men geruime tijd vertofde ten hui ze van de burgemeester. Natuurlijk ontbrak het Zaterdagmiddag bij de ontvangst in de raadszaal niet aan hartelijke speeches, waarbij de bur gemeester achtereenvolgens het woord voerden. De officiële ontvangst van het ju bilerende bondsbestuur droeg een eenvoudig karakter. Burgemeester Matser herinnerde in zijn begroetings woord, tijdens deze bijeenkomst in de raadszaal, waar de bondsvlag een ereplaats kreeg, aan het feit, dat Arn hem nu reeds voor de derde maal de eer geniet de leden van het K.N.G.V.- bestuur te kunnen verwelkomen. Bondvoorzitter de Graaf antwoord de met een korte hartelijk dank woord, waarin ook hij nogmaals wees op de doeleinden van het verbond en de nationale zaak, die verbonden is aan een veredeling en verheffing van de lichamelijke opvoeding. Hij maak te vervolgens bekend, dat het bonds- bgstuur besloot burgemeester Matser als blijk van waardering te benoemen tot erelied en de wethouder van on derwijs, de heer Bronkhorst te onder scheiden met de zilveren erespeld het K.N.G.V. Het Zwitserse jodelkoor zong daarop enige liederen. De ver tegenwoordigers van de stad Luzern boden het verbondsbestuur een glas in lood raam ter herinnering aan dit turnfestijn aan. Daarmede was de officiële ont vangst ten einde. Nederland heeft de Benelux-wed- strijd te Arnhem gewonnen na een driekamp, die soms fraai turnen te zien gaf, speciaal van onze landgeno ten, doch waarbij de buitenlanders over het algemeen teleurstelden, vooral de Belgen. Nederland werd winnaar met een totaal van 512.7 p;. Luxemburg twee de met 499.8 en Berlgië derde met 478.7 p. Wat de individuele prestaties be treft, werd Kugeler (Lux.) eerste, maar op het ranglijstje volgen dan niet minder dan vijf Nederlanders. Opvallend is, dat de Nederlandse kampioen G. Linde eerst na Vos en Boot kon worden geklasseerd. De beste twaalf turners werden als volgt gerongschikt: 1. Kugeler (L.) 90.6, 2. Vos (N.) 88.6. 3. Boot (N.) '88.1, 4. G. J. Linde (N.j 85.6, 5. G. Wiethaar (N.) 83.5. Volkers (N.) 83 1. 7. Moest (B.) 32.5, 8. Stoffels (L.) 81.5, 9. Stobbaerts (B.) 79.9, 10. Schmitz (L.) 79.1. 11. Logelin (L.) 79.6, 12. Bernard (L.i 79.5. Terwijl deze landenwedstrijd werd verwerkt, hielden buitenlandse ver enigingen demonstraties op de grote weide, waardoor het publiek zijn aan dacht moest verdelen. Een attractief nummer klassicale vrije oefeningen, fris en zonder haperingen gaven de in flatteuze blauwe costuumpjes ge stoken meisjes van de damessportver eniging „Koopmansschool" uit Ko penhagen. Een kleinere afdeling (in totaal namen 104 Deense meisjes aan deze demonstraties deel), gaf oefenin gen op de evenwichtsbalk na bijzon der aardige rythmische oefeningen, waarbij deze eveneens in blauwe jurkjes geklede meisjes met rode mutsjes hun oefeningen een typisch Andersen-achtig effect gaven. Voorts traden op Belgische meisjes van de Willebroekse turnvereniging en tur ners van La Royale Andennanse; die hun specialiteit in het vormen van pyramides demonstreerden. De Bel gische meisjes gaven in sierlijke trant rhytmische dansen en toonden hun bevalligheid in hun oefeningen met de bal, alles zeer gracieus en aan dachtige beschouwing woord.. De optocht der 20.000 t Voor de duizenden belangstellen den. die zich in de Arnhemse straten in dichte rijen aan de kant hadden geschaard, vormde de grote optocht een schouwspel, dat zij niet gauw vergeten zullen. Over de pleinen en de brede singels trok de kilometers lange stoet, waarvan het voorbijtrek ken andèrhalf uur duurde. De Arn hemse. muziekcorpsen waren 'rijkelijk vertegenwoordigd op dit féstijn. De erewacht van de K.N.G.V. voerde de bondsvlag met'zich en vlak daarach ter. kwam het bondsbestuur. Onder de aanwezigen bevonden zich hier het voltallige college van B. en W. van Arnhem met de buitenlandse geno digden van het Arnhemse gemeente bestuur, o.w. de verschillende burge meesters van de contactsteden van Arnhem. De rij der deelnemers werd ge opend met de buitenlandse en Neder landse keurploegen, die met een da verend applaus door de autoriteiten en het publiek verwelkomd werden, Daarna kwamen de buitenlandse \-erenigingen. Een bijzondere attrac tie vormden de Zwitsers met een „heuse" beer, met hun woudhoorns vol met een kostelijke bloemenpracht, en vooral ook met hun kostbare, kleurige klederdrachten. Dan Deense meisjes' met hun kokette rode mutsjes op de blonde haren, in smet. teloos wit of blauw gekleed. De vro lijke Belgen en Luxemburgers had den al evenzeer de sympathie van de toeschouwers, die volop genoten van het unieke schouwspel. Dan volgden in onafzienbare rijen de Nederlandse turnsters en turners, voorafgegaan door de veteranen. Hét is ondoenlijk hier maar een overzicht te geven van de verenigingen, die verzameld in de turnkringen van hun woonstreek, voorbijtrokken. Hun vaandels en vlaggen symboliseerden, in één verband gehouden, de eenheid van de turnkring. Er waren talrijke originele emblemen: de deelnemers uit het westland, die een reusachtige aardbei torsten, de mijnwerkers in compleet tenue, en dat alles „opge vuld" met de muziekcorpsen. Doordat de Arnhemse politiemacht kon beschikken over de technische hulpmiddelen van de rijkspolitie, ver liep alles naar wens. Te ongeveer kwart voor vier was de gehele stoet weer op het demon stratie-terrein aangeland, waar men inmiddels alles in gereedheid had ge bracht om de 29e bondsuitvoering zo vlot mogelijk te doen veriopen. Het jubelfeest op de grote weide van Sonsbeck. Hetv hoogtepunt van de jubileum feesten van het Kon. Ned. Gymnas- tiek Verbond was het optreden van elfduizend turnsters met hun geza menlijke vfïje oefeningen van de se rie „Mooi Holland". Een fantastische aanblik was het ook ditmaal weer: de onvergelijkelijk- mooie Sonsbeekweide met haar na tuurlijke decors van zwaar geboom te en op haar lichte glooiing als het ware een levend veld van witte bloe men, dat telkens van aspect en van schakering veranderde door het spe ciaal op deze effecten berekende ka rakter van de oefeningen. Een machtige propaganda voor de lichamelijke oefening betekende deze massale turndemonstratie. maar ze was tevens een grootse uiting van liefde voor het vaderland, voor ..Mooi Holland". Deze oefeningen werden door de leidster mevr. J. v. d. Most- Leij er weert we kunnen beter van1 regisseuse spreken samengesteld op vijf volksliederen. De volgende oefening werd beslo ten met dansjes rond tientallen vlag gen, die plotseling* uit het niets' om hoog werden gestoken. De climax was echter "net slot, toen rode, witte en blauwe doeken, die de meisjes te voren als ceintuurs hadden gedragen, werden omhoog gestoken onder het zingen van „Hollands vlag staat bo venal". Het was een schitterend ef fect, dit kolossale veld der duizen den, dat nu in drie vlakken was ver deeld met de kleuren van onze natio nale driekleur. Op de Sonsbeekweide verzamelde zich deze middag weer het beste wat verscheidene landen van Europa op gymnastiekgebied kunnen bieden. Grote indruk maakten de Zwitserse, turners vande Stadtturnverein Lu zern, die aan vijf rekken klassikale oefeningen verwerkten. Na eenvou dige knie- en heupzwaaien werd ten slotte een reeks klassikale reuzen- draaien ten beste gegeven, die door de perfecte gelijkmatige uitvoering de ongeveinsde bewondering van alle experts gaande maakte. Zwitserse volksdansen gaven en kele dames en heren van de turn- verein Zollikofen ten beste en een ge mengde reeks turnsters en turners van de Willebroekse turnvereniging (België) lieten vrije oefeningen van voortreffelijk gehalte zien. Deense meisjes equilibreerden op zeer char mante wijze met ballen op de even wichtsbalk en een andere groep Deensen gaven weer die pittige, apar te en expressieve vrije oefeningen, individueel en in groepsverband, waarvan de Denen het. monopolie schijnen te bezitten. Zwitserse dames bleken op het punt van vlaggen zwaaien een bijzondere behendigheid te bezitten en dan waren er nog onze keurturnsters, die met ringzwaaien, het speciale nummer der Nederlandse dames, gul applaus oogstten, terwijl onze keur turners aan het rek zware oefenstof tot successen herleidden. De opmars der vaandels was de in drukwekkende inleiding tot de hoofd nummers van het middagprogram ma. „Mooi Holland" der dames ging vooraf door het optreden van circa vijfduizend turners, die de K.L.M.- serie vrije oefeningen vlot en vaar dig en als een bewonderenswaardige eenheid uitvoerden. De demonstraties op de Sonsbeek weide werden o.a. bijgewoond door minister Gielen. dr. Miedema, de com missaris der Koningin der provincie Gelderland, jhr. dr. Quarles van Uf- ford, e.a. Met vreugdeschoten werd „Mooi Holland" ingeleid, met vreugdescho ten werd het slot aangekondigd. Het bondslied werd gezongen en daarna het Wilhelmus. Toen waren de bonds- feesten 1943. wat het 'technische ge deelte betreft, geëindigd. Het waren jubelfeesten in de ware zin des woords, over het algemeen klopte de organisatie behoorlijk, al waren er wel vlekjes zo nu en dan. Hiervan zouden we willen noemen de gebrek kige voorlichting van de pers. Er werd in de avonduren in Musis Sacrum door de duizenden gymnasten nog wat nagejubeld. Daarna behoor den de jubelfeesten tot het verleden. Zeer waarschijnlijk zal Arnhem over vier jaren wederom de turners van Nederland en van Europa? op de Sonsbeekweide verzameld zien. 05. Maar na 20 minuten ontstond het eerste Engelse doelpunt uit de hand van Farrull en 5 minuten later het tweede door Colthar (25). Coo- len beantwoordde dit met het 6e Ne derlandse doelpunt. En even voor het einde werd het door mej. Johman 2—7. De Engelsen speelden beter dan was verwtacht, al stond de aanval nog lang niet op Hollands peil. Doch men kan aannemen, dat dit peil door ver schillende spelers van de Engelse ploeg zal worden bereikt. De Nederlandse ploeg volbracht haar taak goed. Scheidsrechter Rog gen leidde de wedstrijd uitstekend. ATHLETIEK. 1 4' Nieuw wereldrecord Meivin Patterson 100 Yards in 9.3 sec. Op de Zaterdag te Fresno gehou den athletiek-wedstrijden verbeterde E. Patton het wereldrecord op de 100 yards hardlopen door deze afstand af te leggen in de tijd van 9,3 sec. zijnde 0.1 sec. sneller dan het huidige we reldrecord, dat op zijn naam staat. Het wereldrecord van 9,4 sec. had Patton gelopen op 24 Mei van het vo rig jaar te Los Angeles en was juist dezer dagen door de I.A.A.F. erkend. Het wereldrecord stond ook op naam van Frank Wykoff (VS), gemaakt op 10 Mei 1130 te Los Angeles, van Dan Joubert (Zuid Afrika) gedateerd 1931 en gemaakt te Grahamstown, van Jesse Owens (VS) gemaakt te Ann Arbor op 25 Mei 1935 en tenslotte op naam van Clyde Jeffrey, dat dateer de van 3 Juni 1940 te Long Beach. De beste sprinter van de Verenigde Staten van dit ogenblik, de hoop van de Stars and Stripe's voor Londen, Mei Patton, liep een prachtige race onder ideale weersomstandigheden. De windkracht was minder dan voor het verbeteren van wereldrecords is toegestaan, zodat men mag aanne men, dat de tijd van 9,3 sec. door de 1.A.A.F. zal worden gehomologeerd. Patton sloeg de Panamese crack Lloyd la -Beach met enkele centime ters. Drie tijdopnemers noteerden 9,3 sec., twee anderè klokjes wezen 9,4 sec. aan. Ned. athletiekploeg wint landenwedstrijd DE RUTTER WINT DE 1500 METER. In White City te Londen werden internationale wedstrijden gehouden, waaraan o.m. Nederlandse atheten deelnamen. 100 meter: 1. Gregory (Eire) 11.2 sec, 2. Schol ten (Ned.) op 30 cm., 3. Watt (Schotland). Gregory en Schol ten leverden elkaar een geweldige strijd over de laatste meters, welke door de Ier op het nippertje werd ge wonnen. 1500 meter: 1. .Frits de Ruyter (Ned.) in 3 min. 18,4 sec., 2. Erik Ny berg (Zweden) op 14 meter, 3. Barry (Eire). De Ierse kampioen Barry nam van meet af aan de kop en leek na de derde ronde een zekere overwin naar, toen hij verslapte en achter raakte. In weerwil van een uiterste krachtsinspanning kon hij zijn con currenten niet meer achterhalen. De Ruyter vocht intussen de strijd om de eerste plaats met Nyberg uit en besliste die met een felle eindspurt in zijn voordeel. De tijd van Nyberg was 4 min. 400 meter: 1. Reardon (Eire) 49.1 sec., 2. Blok (Ned.) op 3J4 meter, 3. Nordenfeldt (Zweden). Hoogspringen: 1. Lindekrantz (Zwe den) 1.85 meter; 2. Keyzer (Ned.) 1.70 meter; 3. Hoffmeyer (Eire). Neder land won de wedstrijd met 17 pnt voor Eire 16 pnt., Zweden 14 pnt.. Schotland 7 pnt en Noord Ierland 3 pnt. Wedstrijd voor modelvliegtuigen Op het gedeelte van de Crailose heide, bekend onder de naam „De Wasblik" tussen Bussum en Hilver sum, organiseerde de vakafdeling mo delvliegtuigsport der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart voor de modelvlieg tuigbouwers uit geheel Nederland een zgn. open wedstrijd met model vliegtuigen. Aan deze wedstrijd, die van 11 tot ongeveer 5 uur duurde, namen ruim 200 modelzweefvlieg tuigbouwers, vertegenwoordigend een 40-tal clubs, en een 30-tal modelvlieg tuigen met rubbermotor of, verbran dingsmotor deel. Zij kwamen uit vele plaatsen van ons land en waren met touringcars, trein of fiets naar Bus sum gekomen. Er werden goede tij den gemaakt ondanks de straffe wind, welke nog wel eens een vliegtuig te gen de grond wierp. Toch werden er weinig brokken gemaakt. Men start te van acht startplaatsen, elk met on geveer 40 deelnemers voor drie ron den. Omstreeks vijf uur kende de jury de volgende prijzen toe: Modelzweefvliegtuigen: 1. N. de Sandt (Geldermalsem) 342,9 pnt. (Kolsbeker en retourvlucht K.L.M.). 2. J. Toirkens (Eindhoven) 348,6 pnt.; 3 C. Luchtigheid (Rotterdam) 304.29 pnt.; 4. J. Bierens (Luchtvaartclub het Gooi) 284,3 pnt.; 5. J. Merkesteyn (Baarn) 276,9 pnt. Rubbermotormodellen: 1. W. Pon- jee (Rotterdam) 379,2 pnt.. 2. L. van de Broek (den Haag) 373.5 pnt.; 3. W. Lutjens (den Haag) 284 pnt. Zuigermotormodellen: 1. H. de Kat (Rotterdam 5,2 pnt.; 2. H. Meevis (den Haag) 4,8 pnt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6